Ubezpieczenie Smart Casco – co to jest i czy warto je kupić?

Smart Casco jest okrojoną wersją AC. Może być alternatywą dla AC, które generuje wysoką składkę. Sprawdzimy, w jakich firmach można wykupić taką polisę oraz czym się różni od pełnego AC.

Wiele firm ubezpieczeniowych ma w ofercie smart casco. Każda proponuje swój zakres, a także nazwę np. w PZU jest to AC Mini a w Tuzie Mini Casco. W większości towarzystw najczęściej AC mini chroni od pożaru czy kradzieży.

Czym jest smart casco?

Smart Casco jest rodzajem ubezpieczenia AC, czyli chroni auto przed zniszczeniem lub kradzieżą. Jednak zakres zdarzeń, przez które samochód zostanie uszkodzony jest zdecydowanie mniejszy niż w pełnym AC. Zazwyczaj smart casco nie obejmuje szkód parkingowych, czy drobniejszych uszkodzeń po kolizji. Smart Casco to idealne rozwiązanie dla osób, którym AC wychodzi drogo. Wprawdzie ochrona będzie mniejsza, ale składka korzystniejsza. Niektóre towarzystwa traktują historię ubezpieczenia ze smart casco tak jak z pełnego AC, więc płacąc mniejszą składkę i jeżdżąc bezszkodowo, można zdobyć historię ubezpieczenia, która przyniesie zniżki na AC.

Warto dokładnie zapoznać się z ofertą smart casco, aby po szkodzie się nie zawieść. Najważniejsze aspekty to zakres terytorialny obowiązywania ubezpieczenia, udziały własne i zakres ochrony, czyli zdarzenia po jakich ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Np. zderzenie ze zwierzęciem jest często występującą szkodą, a nie wszystkie towarzystwa oferujące AC mini mają je ofercie – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejugenta.pl.

Czym różni się smart casco od ubezpieczenia AC?

Smart casco różni się zakresem od ubezpieczenia autocasco. W wielu przypadkach właściciele uszkodzonego samochodu nie otrzymają odszkodowania np. przy zarysowaniu samochodu lub, gdy samochód uszkodzi nieznany sprawca na parkingu. W takich sytuacjach kierowcy, którzy wykupili wcześniej pełne AC mogą liczyć na wypłatę od ubezpieczyciela. Najczęściej zakres smart casco zawiera:

 • kradzież auta,
 • szkodę całkowitą,
 • uszkodzenia samochodu w związku z działaniami sił przyrody np. gradobicie, huragan, powódź, lawina,
 • pożar,
 • zderzenie ze zwierzęciem.

Jednak nie wszystkie towarzystwa mają dokładnie taki sam zakres. Co więcej są towarzystwa, w których można samemu wybrać zakres i np. wykupić tylko kradzież i pożar.

Różnicą w smart casco i AC jest w dużym stopniu cena. Smart casco jest tańsze niż AC. Czasem składka jest ryczałtowa, czyli ustalona z góry do wartości samochodu. W innych przypadkach jest zależna od historii ubezpieczenia AC. Im dłuższa i bezszkodowa historia ubezpieczenia, tym tańsza polisa.

Częścią wspólną smart casco i AC może być właśnie historia ubezpieczenia, a także możliwość dopasowania oferty do swoich potrzeb. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, więc zakres jest ustalany przez ubezpieczycieli. Można dodać udział własny, zrezygnować z dodatkowych klauzul czy wręcz przeciwnie znieść wszystkie franszyzy i udziały własne. Wszystko zależy od wyboru kierowcy.

Przykład:

Pan Antoni od lat ubezpiecza samochody, a dopiero niedawno kupił sobie wymarzone auto Volkswagena Tiguana o wartości 30 tys. zł. Jego największą obawą była kradzież samochodu oraz gradobicie. Nie chciał jednak przepłacać za AC, więc skorzystał z opcji smart casco. Wybrał ofertę, która idealnie odpowiadała jego potrzebom i nie przepłacił. W zakresie miał Kradzież oraz Żywioły w Link4 ze składką 229 zł. Łącznie za pakiet z OC i NNW zapłacił 713 zł.

Jaką ochronę oferują ubezpieczyciele w ramach smart casco?

Przed zakupem polisy smart casco warto sprawdzić dokładnie zakres ubezpieczenia, aby po szkodzie nie było niemiłej niespodzianki. Można sięgnąć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Poniżej postaramy się pokazać największe różnice ofert proponowanych przed ubezpieczycieli.

Uniqa

W TU Uniqa klient nie ma wyboru zakresu smart casco. Uniqa oferuje produkt o nazwie Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży. W zakresie jest:

Nie ma żadnych dodatkowych świadczeń. Szkoda całkowita musi nastąpić w wyniku pożaru, w innym przypadku odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Ubezpieczenie działa tylko na terytorium Polski. Dodatkowo w szkodach jest udział własny w wysokości 15 lub 25%, więc kierowca część odszkodowania musi pokryć z własnej kieszeni. Jednak przedkłada się to na cenę ubezpieczenia, ponieważ składka na rok zaczyna się już od 89 zł. 

Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży można wykupić tylko z OC samochodu.

Link4

W Link4 wybór wariantów jest większy niż w TU Uniqa. Cena Smart Casco nie zależy od historii ubezpieczenia kierowcy tylko jest z góry ustalona. Zależy od wartości pojazdu oraz zakresu ubezpieczenia. Sprawdźmy w tabeli, jakie są warianty i ceny ubezpieczenia.

Wartość samochoduŻywiołyKradzieżŻywioły
i Kradzież
Szkoda całkowita
i Żywioły
Szkoda całkowita, Kradzież
i Żywioły
Do 15 000 zł49 zł109 zł129 zł159 zł199 zł
Od 15 000 zł do 25 000 zł59 zł159 zł179 zł209 zł314 zł
Od 25 000 zł do 40 000 zł69 zł209 zł229 zł264 zł414 zł

Dodatkowym atutem Smart Casco w Link4 jest ochrona od kradzieży także poza granicami Polski za wyjątkiem Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii.

Żywioły to m.in. pożar, powódź, lawina, huragan i grad. Szkoda całkowita jest stwierdzana, gdy naprawa samochodu przekroczyłaby 70 % jego wartości. Jej przyczyną może być zderzenie z innym pojazdem, wybuch czy zatopienie.

Wykupienie Smart Casco nie wlicza się w historię polisowo-szkodową AC.

PZU

PZU oferuje AC mini, które jest tańsze niż AC. Klienci, którzy mają AC mini nie otrzymają odszkodowania, jeżeli dojdzie do uszkodzenia pojazdu w wyniku zderzenia z innym pojazdem lub przedmiotem czyli nieruchomościami lub rzeczami ruchomymi. Zwierzęta nie są rozumiane jako przedmioty, więc PZU jako jedno z nielicznych towarzystw na rynku obejmuje zderzenie ze zwierzęciem w smart casco. PZU wprowadza do AC mini udział własny w wysokości 500 zł lub 20% odszkodowania, nie mniej jednak niż 500 zł. Zakres terytorialny obejmuje zdarzenia w Polsce. Oferta AC mini jest skierowana do właścicieli samochodów powyżej 3 roku eksploatacji.

W AC mini PZU składka jest liczona indywidualnie dla każdego klienta zgodnie z jego historią polisowo-szkodową. W PZU także polisa mini AC liczy się do historii ubezpieczenia pełnego AC, a w związku z tym również szkody z mini AC.

TUZ Ubezpieczenia

TUZ oferuje Mini AutoCasco, które występuje w trzech wariantach:

 • I wariant – Kradzież,
 • II wariant – Żywioły i zwierzęta,
 • III wariant – Kradzież, żywioły i zwierzęta.

Za żywioły TUZ uznaje m.in. pożar (wyłączeniem jest pożar spowodowany podpaleniem), powódź, huragan, lawinę, deszcz nawalny, uderzenie pioruna i grad. Plusem oferty jest odpowiedzialność towarzystwa także poza granicami Polski. Oferta Mini AutoCasco TUZ jest przeznaczona dla samochodów:

 • do 15 roku eksploatacji,
 • których wartość rynkowa nie przekracza 30 000 zł,
 • których DMC nie przekracza 3,5 tony.

mtu.24

W mtu.24 można wykupić smart casco od kradzieży. Składki zaczynają się od 100 zł rocznie. Plusem jest brak udziałów własnych. Polisa zapisuje się w historii polisowo-szkodowej, więc można zdobyć zniżki w AC. Jest także oferta Uszkodzenia + Kradzież. Samochód nie może mieć więcej niż 15 lat. Franszyza integralna, czyli minimalna wartość szkody to 500 zł. Zakres obejmuje zderzenie ze zwierzęciem, przeszkodą, pojazdem, wandalizm. Zakres terytorialny to Europa, Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael i Iran.

You Can Drive

Firma, która jest jedną z marek Ergo Hestii specjalizuje się w ofertach dla młodych kierowców. Młodzi kierowcy mogą wykupić także mini AC. Oferta jest przeznaczona dla samochodów:

 • osobowych, terenowych i dostawczych (ładowność do 850 kg),
 • których wartość nie przekracza 150 000 zł.

W mini AC nie ma franszyzy integralnej, ale zakres terytorialny to wyłącznie Polska.

Ile kosztuje smart casco i czy warto je wykupić?

Smart casco w większości towarzystw jest wyliczane indywidualne, zgodnie z oceną ryzyka. Składa się na nią historia polisowo-szkodowa oraz parametry auta. Zakresowo okrojone smart casco może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają ochrony tylko od kradzieży lub działań sił przyrody. To także dobre wyjście dla kierowców, którzy dopiero zaczynają ubezpieczać auto. Zapłacą mniej, będą mieli ochronę, a także zniżki z AC do ubezpieczenia kolejnych pojazdów.

Przykład:

Pani Agata (25 lat) kupiła swój pierwszy samochód ford S-Max o wartości 30 000 zł. Chciała wykupić pełne AC, jednak ceny były bardzo wysokie. Pani Agata sprawdziła oferty w porównywarce razem z AC mini. Porównała zakresy ubezpieczenia i wybrała dla siebie najkorzystniejszą ofertę. Z uwagi na to, że najbardziej obawiała się kradzieży, wybrała wariant z TU Uniqa.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + AC mini w pakiecie?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
567,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
718,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1012,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1154,00 zł*
Ile kosztuje OC + AC mini w pakiecie?
Uniqa
567,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
718,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1012,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1154,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 08.09.2022 r.

Smart Casco – co warto wiedzieć?

 1. Smart casco jest dodatkowym ubezpieczeniem, które może chronić m.in. od kradzieży, szkody całkowitej, żywiołów, pożaru.
 2. Smart casco różni się od pełnego AC zakresem. Smart casco ma węższy zakres ubezpieczenia oraz jest tańsze niż AC.
 3. Towarzystwa, które mają w ofercie smart casco to m.in. PZU, TUZ, mtu.24, Uniqa, Link4.
 4. Niektóre towarzystwa mają zryczałtowane stawki na smart casco, a inne wyliczają cenę indywidualnie dla każdego klienta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o smart casco

 1. Czy do smart casco można dokupić inne ubezpieczenia na samochód?

  Ubezpieczyciele oferują pełną gamę ubezpieczeń. Do obowiązkowego OC można dokupić smart casco, ale to nie wszystko. Warto zastanowić się na wykupieniem NNW, assistance. Dzięki assistance można liczyć na pomoc ubezpieczyciela przy awarii pojazdu na drodze, co jest niezwykle pomocne w podróży.
 2. Czy smart casco można wykupić bez OC?

  Większość towarzystw oferuje smart casco wyłącznie w pakiecie z OC. Jednak w PZU można wykupić AC mini oddzielnie. Warto jednak pamiętać, że składka będzie mniej korzystna niż w całym pakiecie OC + AC mini.
 3. Kiedy określa się szkodę całkowitą?

  Szkoda całkowita jest uznawana wtedy, gdy kwota naprawy przewyższa wartość samochodu. Zazwyczaj szkodę całkowitą rzeczoznawcy uznają przy kwocie naprawy, która wynosi 70% wartości auta. Są jednak towarzystwa, które mogą uznać ją np. przy 80%. Zależy to od ustaleń towarzystwa i jest to zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]