Jak legalnie zezłomować auto i odzyskać pieniądze z OC?

Dla wielu kierowców kiedyś przychodzi ten smutny czas, gdy na dobre muszą rozstać się ze swoim pojazdem. I nie chodzi o sprzedaż, ale złomowanie samochodu. Sprawdzamy, co zrobić, by nie zapłacić kary za brak OC, a zamiast tego odzyskać część pieniędzy za wrak auta i niewykorzystaną składkę.

Poważna stłuczka, wypadek lub coraz mocniej wgryzający się ząb czasu? Niemal dla każdego samochodu przychodzi moment, gdy naprawy są albo niemożliwe, albo nieopłacalne. Wtedy właściciel nie ma wyboru – musi takiego pojazdu się pozbyć. Najlepiej zrobić to w legalny sposób.

Kiedy warto zezłomować samochód?

Samochód nie zawsze jest użytecznym przedmiotem. Może się tak zdarzyć, że posiadanie auta generuje tylko koszty, ponieważ używany czy nie, musi mieć ważne OC. Są sytuacje, w których zezłomowanie jest najlepszym rozwiązaniem, np.:

  • samochód jest po szkodzie całkowitej i nie jest opłacalna naprawa,
  • stan techniczny samochodu stwarza zagrożenie podczas jazdy, naprawa jest nieopłacalna,
  • trudności w sprzedaży starego auta, czasem łatwiej jest zdemontować samochód niż znaleźć kupca,
  • otrzymane w spadku stare auto, które nie nadaje się do jazdy ani sprzedaży, najlepiej jak najszybciej zezłomować, aby nie płacić OC.

Przykład:

Pani Anna użytkowała Renault Scenic z 2002 roku. Samochód był sprawny. Jednak pewnego dnia uległ awarii, okazało się, że uszkodził się silnik i naprawa nie jest opłacalna. Równałaby się albo nawet przewyższała wartość rynkową sprawnego modelu z tego rocznika. Pani Anna wystawiła auto na sprzedaż. Na zewnątrz nie było oznak korozji, auto było zadbane. Jednak nie znalazła żadnego kupca. Za kilka dni kończyło się OC na ten samochód. Pani Anna postanowiła oddać samochód na złom. Otrzymała za niego kilkaset złotych i co najważniejsze – nie musiała już płacić za nową polisę OC.

Jak zezłomować samochód 2024 – krok po kroku?

Procedura złomowania nie jest specjalnie skomplikowana, ale warto przeprowadzić ją zgodnie z przepisami, bo to pozwoli uniknąć kłopotów, a także uzyskać część pieniędzy za wrak oraz zwrot ubezpieczenia.

  1. Najpierw należy przygotować dokumenty niezbędne do demontażu (lista w dalszej części).
  2. Następnie trzeba znaleźć stację demontażu. Przede wszystkim pamiętaj, żeby była to stacja demontażu, która ma pozwolenie na taką działalność od marszałka województwa. Tylko legalna stacja wydaje dokumenty, które potwierdzają złomowanie, a tylko dzięki takim dokumentom można wyrejestrować samochód w wydziale komunikacji, a także ubiegać się o zwrot składki OC.
  3. Przed wyborem legalnej stacji demontażu, warto porównać ceny w kilku miejscach, a także uzgodnić koszty transportu pojazdu lawetą, jeśli będzie taka potrzeba.
  4. Po zezłomowaniu sprawdź czy pracownik przekazał ci wszystkie niezbędne dokumenty. Musi to być zaświadczenie o przyjęciu auta na złom, unieważnienie dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych.
  5. W ciągu 30 dni od złomowania musisz wyrejestrować auto w wydziale komunikacji.
  6. Na koniec należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela – zakończyć umowę OC i dzięki temu odzyskać zwrot składki za niewykorzystany czas ochrony.

– W przypadku nielegalnej stacji demontażu możesz mieć problem z uzyskaniem jakiegokolwiek dokumentu lub dostaniesz np. umowę kupna-sprzedaży pojazdu, co jednak wcale nie oznacza, że auto zostało zezłomowane. W takiej sytuacji może ono wrócić na drogę. Poza tym, nowy właściciel będzie najprawdopodobniej korzystać z Twojego OC i nie otrzymasz zwrotu składki – wyjaśnia Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jakie dokumenty są potrzebne do zezłomowania samochodu w stacji demontażu?

Udając się na złomowanie auta, warto wcześniej zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, aby załatwić formalności od razu.

Do stacji demontażu należy zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny,
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej (jeśli właścicielem samochodu jest firma),
  • pełnomocnictwo od właściciela lub współwłaściciela (jeśli osoba, która oddaje samochód nie jest właścicielem lub jest współwłaścicielem),
  • tablice rejestracyjne.

Z kolei ze stacji powinieneś wyjechać z dokumentem poświadczającym zezłomowanie samochodu, a także unieważnieniem dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych.

Stacja demontażu pojazdu – jaką wybrać, aby legalnie zezłomować samochód?

Wybierając stację demontażu musisz sprawdzić, czy jest ona legalna. Takie stacje otrzymują od marszałka województwa zezwolenie na działalność. Lista tych firm jest dostępna na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego. Jeżeli nie sprawdzisz dokładnie stacji demontażu, to w nielegalnej zamiast zaświadczenia o zezłomowaniu i unieważnienia tablic otrzymasz umowę kupna-sprzedaży. Przez to nie otrzymasz zwrotu składki OC (ponieważ OC przechodzi na nowego właściciela).

Ile można zarobić na zezłomowaniu samochodu?

Zezłomowanie pojazdu na szczęście nie oznacza tylko samych wydatków, ponieważ na wraku auta można jeszcze zarobić. Ile? To zależy od wagi pojazdu oraz stawek, jakie oferuje stacja demontażu. Można szacować, że za każdy kilogram samochodu osobowego otrzymamy ok. 40 groszy, ale warto porównać oferty kilku stacji.

Do stacji demontażu nie trzeba dostarczać kompletnego samochodu (jednak waga wraku musi stanowić co najmniej 90 proc. masy całkowitej auta). Jeśli jakiś element jest sprawny i opłaca się go sprzedać osobno, możesz go z pojazdu wymontować i zezłomować auto bez niego. Trzeba to jednak dokładnie przekalkulować, ponieważ w przypadku pojazdów niekompletnych, stacja demontażu może naliczyć ok. złotówki za każdy brakujący kilogram.

Ile można zarobić na sprzedaży starego samochodu na części?

Wiele osób w związku z dość niskimi stawkami za wrak auta, chce sprzedać jego części. Czasem jest to bardziej opłacalne w sytuacji, gdy np. awarii ulegnie jedna kosztowna część, a reszta nadaje się do użytku. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może być ryzykowne. Nielegalne stacje demontażu nieodpowiednio utylizują pozostałości samochodu, co jest niebezpieczne dla środowiska. Jeżeli nawet sprzedajesz wrak samochodu, koniecznie zachowaj umowę sprzedaży i zgłoś ją we właściwym czasie do wydziału komunikacji, aby nie brać odpowiedzialności za działania nabywcy.

Czy jest możliwa kara za złomowanie samochodu bez polisy OC?

Zdarza się, że pojazd przeznaczony do złomowania od tygodni, a nawet miesięcy jest już niesprawny i w ogóle nie rusza się z miejsca. Należy jednak pamiętać, że nawet taki wrak musi mieć aktualną polisę ubezpieczenia OC! Co więcej, auto nawet w dniu złomowania musi być ubezpieczone. A jeśli nie posiada polisy, to jego właścicielowi grożą bardzo wysokie kary z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (w 2024 r. nawet 8600 zł, jeśli auto osobowe nie ma obowiązkowej polisy od więcej niż 14 dni).

Poza tym należy pamiętać, że o OC prawdopodobnie zapyta nie tylko pracownik stacji demontażu, ale również urzędnik w wydziale komunikacji podczas wyrejestrowywania pojazdu.

Jak wyrejestrować zezłomowany samochód w wydziale komunikacji?

Gdy już zezłomowałeś pojazd w legalnym miejscu, to przychodzi czas na wyrejestrowanie autaMasz na to 30 dniBy wyrejestrować pojazd, w wydziale komunikacji należy przedłożyć:

  • wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu (dostępny w wydziale komunikacji lub na jego stronie internetowej),
  • dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu),
  • zaświadczenia ze stacji demontażu pojazdów,
  • dowód rejestracyjny,
  • tablice rejestracyjne,
  • dowód wniesienia opłaty skarbowej (w przypadku wyrejestrowania pojazdu opłata skarbowa wynosi 10 zł).

Jak ubiegać się o zwrot składki OC po zezłomowaniu samochodu?

Po złomowaniu pojazdu można też liczyć na pieniądze od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ubezpieczony był samochód. Co więcej – te pieniądze po prostu posiadaczowi polisy się należą. Powód jest prosty – skoro samochodu już nie ma, to polisa nie jest mu potrzebna, więc powinna zostać zakończona, a jej pozostała wartość wypłacona ubezpieczającemu.

Przykład:

Pan Michał ubezpieczył samochód 1 stycznia 2024 r., ale miał poważny wypadek i pojazd zezłomował 31 marca. A to oznacza, że towarzystwo ubezpieczeniowe musi zwrócić mu równowartość składek za dni, w których pojazd nie będzie już ubezpieczony (w tym przypadku będzie to ok. 9 miesięcy).

W jaki sposób ubiegać się o odzyskanie niewykorzystanej części OC? Należy przedstawić ubezpieczycielowi zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu i jego kasacji, a także wniosek o zwrot składki (uwaga! wniosek nie zawsze jest wymagany – to zależy od towarzystwa). Taki wniosek można znaleźć w internecie, ale może być on także napisany odręcznie, byle zawierał dane właściciela, dane samochodu, numer polisy i numer konta do wypłaty odszkodowania.

Od dnia złożenia dokumentów, ubezpieczyciel ma 14 dni na zwrot niewykorzystanej składki.

Złomowanie samochodu – co warto wiedzieć?

  1. Pojazd należy zezłomować tylko w legalnej stacji demontażu.
  2. Po zezłomowaniu auta masz 30 dni na jego wyrejestrowanie.
  3. Samochód przeznaczony do demontażu powinien mieć aktualną polisę OC aż do dnia złomowania / wyrejestrowania.
  4. Po złomowaniu pojazdu należy się zwrot pieniędzy za niewykorzystane ubezpieczenie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o złomowanie samochodu

  1. Jak zezłomować auto bez dowodu rejestracyjnego?

    Może się zdarzyć, że samochód, który ma być zezłomowany, nie posiada dowodu rejestracyjnego. Mógł się on np. zagubić, zniszczyć lub zostać skradziony. Wówczas należy udać się do wydziału komunikacji i tam złożyć oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego. W zamian otrzymasz odpowiedni dokument, z którym już możesz udać się do stacji demontażu.
  2. Czy można zezłomować auto bez przerejestrowania?

    W przypadku starych pojazdów czasem dochodzi do sytuacji, gdy ktoś okazyjnie zakupił samochód, ale szybko zorientował się, że to już praktycznie wrak, który nadaje się tylko do zezłomowania. Można przerejestrować zakupione auto na siebie, jednak jest to dodatkowy koszt. Wystarczy więc zezłomować auto w ciągu 30 dni (pamiętaj, że tyle czasu masz na przerejestrowanie pojazdu po jego zakupie), a następnie wyrejestrować.
  3. Czy możliwe jest zezłomowanie auta bez zgody współwłaściciela lub po jego śmierci?

    Zezłomowanie auta może odbyć się wyłącznie za zgodą wszystkich właścicieli pojazdu. Wystarczy pisemna zgoda współwłaściciela na złomowanie i właściciel może załatwiać formalności. W przypadku śmierci współwłaściciela jego część przechodzi na spadkobierców i to oni muszą wyrazić zgodę na demontaż.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]