Ubezpieczenie OC na pół roku – kto i kiedy może skorzystać?

Na ogół kierowcy decydują się na zakup OC na 12 miesięcy. Zdarza się jednak, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest OC krótkoterminowe. Co to jest, jakie są jego zalety i kto może z niego skorzystać?

Kto i kiedy może kupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe to w uproszczeniu ubezpieczenie zawarte na okres co najmniej 30 dni, ale nie dłuższy niż 12 miesięcy. Nie każdy może jednak z takiej polisy skorzystać, ponieważ można ją wykupić tylko w określonych przypadkach. Są to ubezpieczenia dla:

 • pojazdów zarejestrowanych czasowo (minimalny czas trwania polisy – 30 dni, ale nie krócej niż okres czasowej rejestracji), art. 27 ust. 1 pkt 3;
 • pojazdów sprowadzonych z zagranicy (minimalny czas trwania polisy – 30 dni), art. 27 ust. 1 pkt 6;
 • pojazdów oferowanych przez pośredników w kupnie i sprzedaży, np. przez komisy (minimalny czas trwania polisy – 30 dni), art. 27 ust. 1 pkt 2;
 • pojazdów historycznych (minimalny czas trwania polisy – 30 dni), art. 27 ust. 1 pkt 5;
 • pojazdów wolnobieżnych (minimalny czas trwania polisy – 3 miesiące), art. 27 ust. 1 pkt 4;
 • pojazdów do jazd testowych (tylko podmioty uprawnione): minimalny czas trwania – 30 dni, na okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, art. 27 ust. 1 pkt 7.

OC krótkoterminowe nie wznawia się automatycznie. Z reguły, gdy to ubezpieczenie wygaśnie trzeba wykupić polisę na 12 miesięcy. Wyjątkiem jest np. ubezpieczenie pojazdów historycznych oraz pojazdów wolnobieżnych. Ubezpieczyć je trzeba tylko wtedy, gdy wyjeżdżają na drogę.

Warto pamiętać o ubezpieczeniu OC w pojazdach historycznych, o wykupieniu OC krótkoterminowego można zapomnieć, a szkoda spowodowana nieubezpieczonym samochodem może mieć przykre konsekwencje finansowe. Odszkodowanie właściciel auta będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mają bardzo duże zniżki na historyczne samochody, dlatego czasem opłaca się zawrzeć polisę na cały rok – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Kiedy jest możliwy zakup OC na 6 miesięcy?

Ten rodzaj polisy stosuje się dla różnych pojazdów, ale w szczególności dedykowana jest ona dla:

 • właścicieli pojazdów zabytkowych i/lub wolnobieżnych,
 • właścicieli komisów,
 • właścicieli samochodów, które mają być sprzedane (uwaga! w tym przypadku nie można wykupić OC krótkoterminowego, ale polisę całoroczną, z rozbiciem na dwie raty – poniżej więcej na ten temat).

1. Ubezpieczenie na pół roku dla właściciela pojazdu zabytkowego lub wolnobieżnego

Taka polisa przygotowywana jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe na specjalną prośbę. Co więcej, może być nawet krótsza niż pół roku. Trzeba zgłosić się do agenta ubezpieczeniowego, ponieważ tylko on będzie mógł przygotować taką polisę. Rozwiązaniem jest także zawieranie umów miesięcznych, jednak jest to mniej wygodne, ponieważ trzeba pamiętać, aby co miesiąc przedłużyć polisę np. w pojazdach historycznych.

Przykład:

Pan Wiesław swoje życie dzieli na dwa równe etapy: etap pracy i etap odpoczynku. Pierwszy z nich trwa od kwietnia do końca września. Wówczas pan Wiesław zarabia, będąc operatorem swojej koparki i dlatego potrzebuje dla niej polisy półrocznej. Gdy w październiku koparka idzie w odstawkę, pan Wiesław wyjeżdża na półroczne wakacje swoim zabytkowym samochodem, więc OC również wykupuje na 6 miesięcy.

Gdyby się jednak okazało, że pan Wiesław będzie mógł pozwolić sobie na znacznie krótsze wakacje, to wówczas też nie będzie problemu, ponieważ samochód zabytkowy może ubezpieczyć nawet na 30 dni. Z kolei najkrótszy okres trwania polisy dla koparki (czyli pojazdu wolnobieżnego) to 3 miesiące.

2. Polisa samochodowa na pół roku dla właściciela komisu

A dokładniej dla przedsiębiorców trudniących się kupnem i sprzedażą pojazdów. Oni również mogą kupić polisę na pół roku, ponieważ roczna okazałaby się nieopłacalna, gdyby sprzedali pojazd wcześniej.

Co więcej, właśnie z tego powodu niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują nawet dzienny system naliczania składek. Przykładem takiej firmy jest Uniqa. Jest to dobre rozwiązanie dla komisów, ponieważ nie opłaca im się na każdy pojazd kupować rocznej polisy.

Przykład:

Pan Jarosław prowadzi znany w regionie komis i jego samochody na ogół szybko zmieniają właściciela. Dlatego, gdy musi zakupić dla któregoś z nich polisę, to wybiera ubezpieczenie roczne, ale z dziennym naliczaniem składki. Dzięki temu nie musi pamiętać o odnowieniu polisy co miesiąc, a poza tym płaci tylko za taki okres ubezpieczenia, jaki wykorzystał.

3. Polisa OC na pół roku dla właściciela samochodu, który ma być sprzedany

Ubezpieczenie wykupione na pół roku może okazać się korzystne również dla właściciela auta, który planuje je sprzedać. Wówczas stosuje on prosty zabieg – wykupuje roczną polisę OC, ale z rozbiciem na dwie raty. Wtedy drugą ratę będzie musiał zapłacić nowy właściciel (może także tę polisę wypowiedzieć). Zbywca musi przekazać ważną polisę nabywcy. Kupujący może korzystać z niej do końca trwania, a więc sprzedający nie może zwrócić sobie składki.

Przykład:

Pani Julia wystawiła swój samochód na sprzedaż, ale skończyło się jej ubezpieczenie. W tej sytuacji postanowiła zakupić roczne OC, ale na raty. Za roczne OC zapłaciłaby 740 zł, z kolei jedna rata wynosi 425. Pani Julia sprzedała samochód po miesiącu i przekazała polisę nowemu właścicielowi, ale zgodnie z prawem to on musi zapłacić drugą ratę. A jeśli pani Julia kupiłaby OC na cały rok, to wówczas właśnie takie ubezpieczenie musiałaby przekazać osobie, która kupiła jej pojazd.

Reasumując – dzięki sprzedaniu samochodu przed upływem pół roku, pani Julia zapłaciła tylko jedną ratę ubezpieczenia, czyli wydała znacznie mniej niż w przypadku opłacenia polisy całorocznej.

Kiedy nie będziesz mógł kupić OC na pół roku?

Nad zakupem polisy krótszej niż rok często zastanawiają się właściciele pojazdów, które – z racji warunków pogodowych – na ogół używane są sezonowo. Chodzi głównie o posiadaczy motocykli oraz kabrioletów, którzy te pojazdy użytkują tylko w ciepłych i mniej deszczowych miesiącach, np. od kwietnia do września.

Dla nich polisa 6-miesięczna byłaby idealnym rozwiązaniem, ale niestety – takie pojazdy nie mogą posiadać OC krótkoterminowego i nawet jeśli kabriolet czy motor pół roku stoi w garażu, to i tak musi mieć roczne OC.

Na zakup polisy krótkoterminowej nie można liczyć również w przypadku, gdy auto udaje się na dłuższą naprawę. Wówczas można jednak skorzystać z możliwości czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego, ale dotyczy to tylko pojazdów, które są uszkodzone. 3 września 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517), która właśnie umożliwia wycofanie z ruchu samochodu osobowego. Warto pamiętać, że w tym czasie pojazd musi mieć ważne OC, ale stawka jest minimalizowana przez towarzystwo co najmniej o 95%. Samochód można wycofać z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Decyzja kosztuje 80 zł za 2 miesiące. Można przedłużać czas wycofania, ale wiąże się to z dodatkowym kosztem:

 • 4 zł za każdy kolejny miesiąc od 3 do 12 miesiąca,
 • 2 zł od 13 do 24 miesiąca,
 • 0,25 zł od 25 do 48 miesiąca.

Kiedy ubezpieczenie krótkoterminowe nie obejmuje 6 miesięcy?

W sytuacji, gdy jest właściciel pojazdu jest uprawniony do zawarcia polisy krótkoterminowej nie zawsze będzie to 6 miesięcy. Np. po zarejestrowaniu czasowym możesz wykupić polisę tylko na 30 dni. Można ją wydłużyć, ale tylko na 14 dni. W jakich sytuacjach jest to możliwe?

 • wywóz pojazdu za granicę,
 • przejazd z miejsca zakupu lub odbioru na terytorium Polski,
 • przejazd pojazdu związany z koniecznością wykonania badania technicznego lub jego naprawy.

Gdzie i za ile można kupić OC na pół roku?

OC na pół roku w przypadku zakupu pojazdów wolnobieżnych i historycznych możliwe jest u agentów ubezpieczeniowych. Nie możesz kupić takich polis przez internet. Link4 umożliwił sprzedaż polis w trakcie rozmowy telefonicznej na infolinii. Jeżeli klient akceptuje warunki umowy, zostanie ona przesłana na mejla. Jednak on także będzie musiał dostarczyć dokumenty do wglądu. Będzie to np. umowa kupna-sprzedaży.

Natomiast koszt polisy na 30 dni jest bardzo różny, a jej sprzedażą na ogół zajmują się dedykowani agenci, do których zostaniemy skierowani w biurze ubezpieczeń. Przyjmuje się jednak, że cena miesięcznej polisy waha się od 60 do 150 zł.

Z wyższą ceną trzeba liczyć się również w przypadku rozbijania opłaty za roczną polisę na dwie raty. W przypadku pani Julii, różnica między zapłaceniem za polisę z góry, a zapłaty w ratach wynosiła 50 – 150 zł, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Gdzie kupić OC na raty?

OC na raty jest popularne nie tylko wśród osób, które zamierzają sprzedać samochód. Będą to także osoby, dla których jednorazowa składka za OC to za duży wydatek. Dzięki płatności na raty łatwiej im będzie opłacić polisę, jednak muszą się liczyć z tym, że składka w skali roku będzie wyższa. W porównywarce internetowej można sprawdzić oferty różnych towarzystw, także z podziałem na raty. Sprawdźmy, jak przedstawiają się składki dla 38-letniego pana Roberta (10 lat bezszkodowej jazdy), który ma Toyotę Avensis, 2.0 benzyna z 2017 roku. Pan Robert planuje sprzedać auto w ciągu pół roku, dlatego interesują go składki na pół roku.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC na raty?
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
354,00 zł* rata od 200zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
384,00 zł* rata od 231zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
400,00 zł* rata od 220zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
489,00 zł* rata od 270zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
499,00 zł* rata od 285zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
517,00 zł* rata od 285zł
Ile kosztuje OC na raty?
TUZ TUW
354,00 zł* rata od 200.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
384,00 zł* rata od 231.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
400,00 zł* rata od 220.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
489,00 zł* rata od 270.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
499,00 zł* rata od 285.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
517,00 zł* rata od 285.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 01.08.2023 r.

Jak można zauważyć niektóre towarzystwa mają większą zwyżkę za płatność w ratach np. w mtu.24 i Uniqa raty są takie same, natomiast przy płatności jednorazowej to mtu.24 ma niższą składkę.

Czym OC krótkoterminowe różni się od OC na rok?

W niektórych przypadkach tj. pojazdy historyczne i wolnobieżne można samemu zdecydować czy chce się OC na rok czy krótkoterminowe. Sprawdźmy, jakie są różnice i co się bardziej opłaca.

 • automatyczne odnowienie się OC – w przypadku zawarcia polisy rocznej OC wznowi się automatycznie, mimo że nie ma obowiązku ciągłości OC przy samochodach historycznych. Natomiast polisy krótkoterminowe nie wznawiają się automatycznie i jeżeli chcesz utrzymać ciągłość, musisz pamiętać o kupowaniu kolejnej polisy.
 • składka OC – przy polisie rocznej i krótkoterminowej towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają inne składki. Trudno powiedzieć co się bardzie opłaca, ponieważ wszystko zależy od przedmiotu ubezpieczenia oraz właściciela pojazdu. Niektóre towarzystwa stosują zryczałtowane składki na OC krótkoterminowe i może to być korzystniejsze np. dla młodych kierowców. Przy pojazdach historycznych kierowcy mogą liczyć na duże zniżki przy polisie rocznej, w niektórych towarzystwach jest to nawet 70% zniżki.

Jakie kary grożą za brak obowiązkowego OC?

Polisa krótkoterminowa zawiera jednak pewien haczyk – nie przedłuża się automatycznie tak, jak OC roczne. To oznacza, że każdorazowo należy pamiętać o jej odnowieniu, bo jeśli tego nie zrobimy, to musimy liczyć się ze sporymi karami. Opłaty karne są uzależnione od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 lipca 2023 r. kary za brak OC wynoszą:

Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (m.in. motocykl)
Do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10 800 zł1200 zł

Stawki za brak OC w samochodach ciężarowych są jeszcze wyższe. Maksymalna kara to 9300 zł. Warto pamiętać, że brak OC może skutkować nie tylko karą, ale także wypłatą odszkodowania z własnej kieszeni po spowodowaniu wypadku. Te koszty mogą wprowadzić właściciela nieubezpieczonego pojazdu w kłopoty finansowe na lata.

Gdzie kupić OC po umowie krótkoterminowej?

Gdy kończy się polisa krótkoterminowa i szukasz taniego OC, warto skorzystać z porównywarki internetowej. W jednym miejscu poznasz oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i będziesz mógł wybrać najlepszą. Można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, nie wychodząc z domu. Dokumenty polisowe przyjdą na mejla, a polisę można opłacić przez internet.

OC na pół roku – co warto o nim wiedzieć?

1. Ubezpieczenie krótkoterminowe można kupić na co najmniej 30 dni, ale nie dłużej niż na 12 miesięcy.
2. Takie OC jest dedykowane tylko wybranym grupom kierowców.
3. Ubezpieczenie krótkoterminowe na ogół jest droższe od całorocznego.
4. Polisa krótkoterminowa nie przedłuża się automatycznie, a już za jeden dzień bez OC można zapłacić bardzo wysoką karę.
5. Osoba, które planuje sprzedaż samochodu również może ubezpieczyć go na pół roku, poprzez rozłożenie opłaty za roczne OC na raty. Jeśli sprzeda auto w ciągu 6 miesięcy, drugą ratę będzie musiał uiścić już nowy właściciel.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Co krótkoterminowe

 1. Czy mogę kupić OC krótkoterminowe na koparkę?

  Koparka jest pojazdem wolnobieżnym, dlatego można wykupić OC krótkoterminowe na 3 miesiące. Jeżeli po tym czasie koparka nie będzie używana, można nie wykupować kolejnej polisy. Tak jak np. kombajn, który jest tylko używany na czas żniw i ubezpieczany przez rolników na 3 miesiące.
 2. Czy można wykupić krótkoterminowy assistance?

  Tak. Jest to bardzo popularne rozwiązanie dla osób wyjeżdżających na wakacje. Na co dzień korzystają za samochodu w swoim mieście i nie potrzebują assistance na dalsze trasy. M.in. Generali i Uniqa oferują krótkoterminowy assistance, także za granicę na 7, 15 lub 30 dni.
 3. Czy OC na raty się opłaca?

  Zależy w jakim przypadku. Jeżeli ktoś planuje sprzedaż w ciągu najbliższych miesięcy to zdecydowanie tak, ponieważ zapłaci tylko połowę składki, a druga rata będzie należała do nowego właściciela. Płatność na raty zazwyczaj jest droższa, ale czasem jest jedynym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie zapłacić za cały rok z góry.
 4. Gdzie można kupić OC na pojazdy wolnobieżne?

  Większość towarzystw oferuje krótkoterminowe ubezpieczenia na pojazdy wolnobieżne. Są to m.in. PZU, Generali, Proama, Compensa, Wiener, TUZ.
Piotr Nowik
[Głosów: 2 Średnia: 5]