Piotr Nowik

Piotr Nowik | 23 grudnia 2020

Ubezpieczenie OC na pół roku – kto i kiedy może skorzystać?

scrolldown Młoda kobieta za kierownicą samochodu

Na ogół kierowcy decydują się na zakup całorocznego OC. Zdarza się jednak, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest OC krótkoterminowe. Co to jest, jakie są jego zalety i kto może z niego skorzystać?

OC na pół roku – co warto o nim wiedzieć?

1. Ubezpieczenie krótkoterminowe można kupić na co najmniej 30 dni, ale nie dłużej niż na 12 miesięcy.
2. Takie OC jest dedykowane tylko wybranym grupom kierowców.
3. Ubezpieczenie krótkoterminowe na ogół jest droższe od całorocznego.
4. Polisa krótkoterminowa nie przedłuża się automatycznie, a już za jeden dzień bez OC można zapłacić bardzo wysoką karę.
5. Osoba, które planuje sprzedaż samochodu również może ubezpieczyć go na pół roku, poprzez rozłożenie opłaty za roczne OC na raty. Jeśli sprzeda auto w ciągu 6 miesięcy, drugą ratę będzie musiał uiścić już nowy właściciel.

Co to jest OC krótkoterminowe i kto je może wykupić?

OC krótkoterminowe to w uproszczeniu ubezpieczenie zawarte na okres co najmniej 30 dni, ale nie dłuższy niż 12 miesięcy. Nie każdy może jednak z takiej polisy skorzystać, ponieważ można ją wykupić tylko w określonych przypadkach. Są to ubezpieczenia dla:

 • pojazdów zarejestrowanych czasowo (minimalny czas trwania polisy – 30 dni, ale nie krócej niż okres czasowej rejestracji);
 • pojazdów sprowadzonych z zagranicy (minimalny czas trwania polisy – 30 dni);
 • pojazdów oferowanych przez pośredników w kupnie i sprzedaży, np. przez komisy (minimalny czas trwania polisy – 30 dni);
 • pojazdów historycznych (minimalny czas trwania polisy – 30 dni);
 • pojazdów wolnobieżnych (minimalny czas trwania polisy – 3 miesiące);
 • pojazdów do jazd testowych (tylko podmioty uprawnione): minimalny czas trwania – 30 dni, na okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego.

Dla kogo polisa OC na pół roku?

Ten rodzaj polisy stosuje się dla różnych pojazdów, ale w szczególności dedykowana jest ona dla:

 • właścicieli pojazdów zabytkowych i/lub wolnobieżnych,
 • właścicieli komisów,
 • właścicieli samochodów, które mają być sprzedane (uwaga! w tym przypadku nie można wykupić OC krótkoterminowego, ale polisę całoroczną, z rozbiciem na dwie raty – poniżej więcej na ten temat).

1. Ubezpieczenie na pół roku dla właściciela pojazdu zabytkowego i/lub wolnobieżnego

Taka polisa przygotowywana jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe na specjalną prośbę. Co więcej, może być nawet krótsza niż pół roku.

Przykład:

Pan Wiesław swoje życie dzieli na dwa równe etapy: etap pracy i etap odpoczynku. Pierwszy z nich trwa od kwietnia do końca września. Wówczas pan Wiesław zarabia, będąc operatorem swojej koparki i dlatego potrzebuje dla niej polisy półrocznej. Gdy w październiku koparka idzie w odstawkę, pan Wiesław wyjeżdża na półroczne wakacje swoim zabytkowym samochodem, więc OC również wykupuje na 6 miesięcy.

Gdyby się jednak okazało, że pan Wiesław będzie mógł pozwolić sobie na znacznie krótsze wakacje, to wówczas też nie będzie problemu, ponieważ samochód zabytkowy może ubezpieczyć nawet na 30 dni. Z kolei najkrótszy okres trwania polisy dla koparki (czyli pojazdu wolnobieżnego) to 3 miesiące.

2. Polisa samochodowa na pół roku dla właściciela komisu

A dokładniej dla przedsiębiorców trudniących się kupnem i sprzedażą pojazdów. Oni również mogą kupić polisę na pół roku, ponieważ roczna okazałaby się nieopłacalna, gdyby sprzedali pojazd wcześniej.

Co więcej, właśnie z tego powodu niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują nawet dzienny system naliczania składek.

Przykład:

Pan Jarosław prowadzi znany w regionie komis i jego samochody na ogół szybko zmieniają właściciela. Dlatego, gdy musi zakupić dla któregoś z nich polisę, to wybiera ubezpieczenie roczne, ale z dziennym naliczaniem składki. Dzięki temu nie musi pamiętać o odnowieniu polisy co miesiąc, a poza tym płaci tylko za taki okres ubezpieczenia, jaki wykorzystał.

3. Polisa OC na pół roku dla właściciela samochodu, który ma być sprzedany

Ubezpieczenie wykupione na pół roku może okazać się korzystne również dla właściciela auta, który planuje je sprzedać. Wówczas stosuje on prosty zabieg – wykupuje roczną polisę OC, ale z rozbiciem na dwie raty. Co dzięki temu zyskuje?

Przykład:

Pani Julia wystawiła swój samochód na sprzedaż, ale skończyło się jej ubezpieczenie. W tej sytuacji postanowiła zakupić roczne OC, ale na raty. Za roczne OC zapłaciłaby 740 zł, z kolei jedna rata wynosi 425. Pani Julia sprzedała samochód po miesiącu i przekazała polisę nowemu właścicielowi, ale zgodnie z prawem to on musi zapłacić drugą ratę. A jeśli pani Julia kupiłaby OC na cały rok, to wówczas właśnie takie ubezpieczenie musiałaby przekazać osobie, która kupiła jej pojazd.

Reasumując – dzięki sprzedaniu samochodu przed upływem pół roku, pani Julia zapłaciła tylko jedną ratę ubezpieczenia, czyli wydała znacznie mniej niż w przypadku opłacenia polisy całorocznej.

Kto nie może kupić OC krótkoterminowego?

Nad zakupem polisy krótszej niż rok często zastanawiają się właściciele pojazdów, które – z racji warunków pogodowych – na ogół używane są sezonowo. Chodzi głównie o posiadaczy motocykli oraz kabrioletów, którzy te pojazdy użytkują tylko w ciepłych i mniej deszczowych miesiącach, np. od kwietnia do września.

Dla nich polisa 6-miesięczna byłaby idealnym rozwiązaniem, ale niestety – takie pojazdy nie mogą posiadać OC krótkoterminowego i nawet jeśli kabriolet czy motor pół roku stoi w garażu, to i tak musi mieć roczne OC.

Na zakup polisy krótkoterminowej nie można liczyć również w przypadku, gdy auto udaje się na dłuższą naprawę. Wówczas można jednak skorzystać z możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego, ale dotyczy to tylko pojazdów, które są uszkodzone.

Ile kosztuje OC krótkoterminowe?

Koszt takiej polisy jest bardzo różny, a jej sprzedażą na ogół zajmują się dedykowani agenci, do których zostaniemy skierowani w biurze ubezpieczeń. Przyjmuje się jednak, że cena miesięcznej polisy waha się od 60 do 150 zł.

Część towarzystw ubezpieczeniowych wylicza składkę na podstawie danych kierowcy oraz pojazdu (jak w przypadku rocznego OC), ale np. Link4 stosuje zryczałtowane stawki: 75 zł miesięcznie dla samochodu osobowego i 100 zł dla dostawczego.  – Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tych kwot, ale na ogół są to takie właśnie ceny – usłyszeliśmy na infolinii Link4.

Z wyższą ceną trzeba liczyć się również w przypadku rozbijania opłaty za roczną polisę na dwie raty. W przypadku pani Julii, różnica między zapłaceniem za polisę z góry, a zapłaty w ratach wynosiła 50 – 150 zł, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co w przypadku braku OC?

Polisa krótkoterminowa zawiera jednak pewien haczyk – nie przedłuża się automatycznie tak, jak OC roczne. To oznacza, że każdorazowo należy pamiętać o jej odnowieniu, bo jeśli tego nie zrobimy, to musimy liczyć się ze sporymi karami. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w 2021 r. za brak OC:

 • przez 1-3 dni nakłada kary w wysokości 1120 zł,
 • przez 4-14 dni – 2800 zł,
 • za więcej niż 14 dni bez OC należy zapłacić 5600 zł.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]