OC na miesiąc – krótkoterminowe ubezpieczenie auta

Standardowo ubezpieczenie OC pojazdu powinno chronić go i kierowcę przez 365 dni w roku. W uzasadnionych przypadkach prawo udostępnia możliwość zakupu obowiązkowej polisy na 30 dni. Zobacz, kiedy możesz to zrobić i jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Chociaż każdy właściciel samochodu ma obowiązek jego ubezpieczenia, nie zawsze można kupić klasyczną polisę na cały rok. Mimo wszystko jazda bez ważnego OC nie jest najlepszym pomysłem. Może skutkować karą od UFG, a jeśli będziesz mieć pecha – również koniecznością zlikwidowania spowodowanych szkód z własnej kieszeni. OC krótkoterminowe ochroni Cię przed tym, a przy tym nie będzie dużym wydatkiem.

Co to jest OC krótkoterminowe?

Krótkoterminowe OC działa na takiej samej zasadzie, co całoroczna polisa. Różnica polega głównie na czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej, która w tym przypadku wynosi zaledwie 30 dni. Wyjątkiem są pojazdy wolnobieżne, w przypadku których można kupić ubezpieczenia na 3 miesiące.

Ważna jest również kwestia dostępności tej polisy. Całoroczne OC może (a wręcz musi) kupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Jego krótkoterminowy wariant jest skierowany jedynie do wąskiego grona klientów.

Wyjaśnijmy też jedną kwestię, która wciąż budzi wątpliwości. Nie można kupować krótkoterminowej polisy wtedy, gdy rzeczywiście korzystasz z pojazdu, a przez pozostałą część roku nie obejmować go ubezpieczeniem. Po pierwsze, proces sprzedaży krótkoterminowego OC jest bardzo ściśle regulowany, więc nie uda Ci się go kupić, jeśli nie spełniasz warunków. Po drugie, jeśli samochód nie będzie ubezpieczony, narazisz się na karę od UFG, która w 2023 roku wynosi:

Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykl).
Do 3 dni1400 zł2090 zł230 zł
4-14 dni3490 zł5240 zł580 zł
Powyżej 14 dni6980 zł10 470 zł1160 zł
Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (m.in. motocykl)
Do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10 800 zł1200 zł

Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest dokładnie taki sam dla polisy całorocznej i krótkoterminowej. Dotyczy to również gwarantowanych sum ubezpieczenia, które wynoszą:

 • 5 210 000 euro w odniesieniu do jednej szkody osobowej, której skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych,
 • 1 050 000 euro w odniesieniu do jednej szkody rzeczowej, której skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Kto może kupić krótkoterminowe OC na miesiąc?

Jak już wspomnieliśmy, kwestię zakupu krótkoterminowego OC precyzuje prawo, a dokładnie Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.* Zgodnie z zapisami w tym dokumencie, na taki krok mogą zdecydować się osoby, które:

 • rejestrują pojazd czasowo,
 • sprowadziły pojazd z zagranicy,
 • rejestrują pojazd historyczny lub wolnobieżny,
 • rejestrują samochód do jazd testowych,
 • prowadzą komis.

OC na miesiąc na pojazd zarejestrowany czasowo

Nie ma przepisu uniemożliwiającego zakup samochodu, który nie ma ważnego badania technicznego. Musisz po prostu wykonać je samodzielnie, wcześniej rejestrując auto czasowo i wykupując polisę na 30 dni. Gdy już dopełnisz wszystkich formalności, pojazd powinien zostać zarejestrowany na stałe i ubezpieczony na rok.

Krótkoterminowe OC na samochód sprowadzony z zagranicy

Możesz sprowadzić do Polski samochód, który nie ma ważnego OC, jednak masz obowiązek wykupienia dla niego krótkoterminowego ubezpieczenia. Przez te 30 dni musisz załatwić wszystkie sprawy związane z tym procesem, a następnie kupić normalną polisę na cały rok.

OC na 30 dni na pojazd historyczny

Pojazdy historyczne stanowią wyjątek od powyższych reguł. W ich przypadku nie ma bowiem obowiązku zachowania ciągłości ubezpieczeniowej przez cały rok. Możesz zatem kupować OC wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebne, czyli gdy zamierzasz wyjechać samochodem na drogę. Taka polisa samoczynnie wygaśnie i nie przedłuży się automatycznie. A gdy będziesz planować następną przejażdżkę, kupisz kolejne ubezpieczenie.

OC na miesiąc na pojazdy do jazd testowych

Pojazdy znajdujące się w tej grupie muszą spełniać rygorystyczne wymogi przewidziane w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wymagania te dotyczą przede wszystkich braku wcześniejszej rejestracji w Polsce lub za granicą. Aby samochód przeznaczony do testów mógł swobodnie poruszać się po drodze, musi być objęty ochroną ubezpieczeniową w ramach krótkoterminowego OC.

OC krótkoterminowe aut sprzedawanych w komisach

Prowadzenie komisu mogłoby wiązać się z bardzo wysokimi kosztami firmowymi, jeśli właściciele takich biznesów musieliby kupować całoroczne ubezpieczenia dla wszystkich samochodów będących aktualnie w sprzedaży. Z tego powodu udostępniono im możliwość ubezpieczania takich pojazdów przy użyciu krótkoterminowego OC. Gdy klient kupuje takie auto, to na niego spada obowiązek zakupu całorocznej polisy.

Gdzie kupić OC krótkoterminowe?

Krótkoterminowe OC działa tak samo, jak to całoroczne. W związku z tym jest oferowane przez wszystkie towarzystwa sprzedające ubezpieczenia komunikacyjne. Nie uda Ci się jednak kupić go online. Aby sfinalizować transakcję, musisz umówić się na spotkanie z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego lub zadzwonić na infolinię.

Dlaczego nie ma możliwości zakupu krótkoterminowego OC przez Internet? Wszystko z powodu konieczności dokładnego sprawdzenia, czy klient ma prawo do skorzystania z tej opcji. Jeśli nie spełniasz wymagań, nie zostanie Ci sprzedane takie ubezpieczenie.

Istotne jest też to, że sporą część pojazdów ubezpieczonych w ten sposób stanowią auta niestandardowe, np. historyczne, wolnobieżne czy też świeżo sprowadzone z zagranicy (a zatem teoretycznie posiadające nietypowe rozwiązania techniczne wymagające dostosowania do polskich przepisów). Nie bez znaczenia pozostaje również to, że liczba polis krótkoterminowych sprzedawanych w ciągu roku jest stosunkowo niska. To oznacza, że towarzystwom nie opłaca się tworzenie całej infrastruktury internetowej służącej do ich sprzedaży przez Internet.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na miesiąc?

Nietrudno się domyślić, że cena OC krótkoterminowego będzie niższa niż tego całorocznego, skoro obejmuje znacznie krótszy okres niż standardowo. Zwykle zamyka się w przedziale od ok. 60 do 150 zł. Dużo zależy jednak od rodzaju ubezpieczanego pojazdu oraz historii ubezpieczeniowej właściciela – –  wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Oferta LINK4 różni się od krótkoterminowego OC sprzedawanego przez inne towarzystwa. Ten ubezpieczyciel stosuje bowiem transparentną politykę cenową w tym zakresie, oferując tę polisę za:

 • 75 zł w przypadku samochodów osobowych,
 • 100 zł w przypadku samochodów dostawczych.

W sprawdzenie, w którym towarzystwie opłaca się kupić tę polisę, musisz włożyć trochę wysiłku. Nie wyręczy Cię w tym bowiem kalkulator online. Musisz zatem skontaktować się z każdym towarzystwem z osobna, zebrać poszczególne wyceny, a następnie wybrać tę najtańszą.

O czym należy pamiętać, kupując OC na 30 dni?

Chociaż w ogólnym zakresie krótkoterminowe OC działa tak samo jako całoroczne, to jednak różni się od niego kilkoma szczegółami. Warto zwrócić uwagę m.in. na następujące kwestie:

 • krótkoterminowego ubezpieczenia nie trzeba wypowiadać. Gdy minie okres jego działania, samoczynnie wygaśnie,
 • jeśli ubezpieczasz samochód historyczny czy wolnobieżny, to Ty odpowiadasz za to, żeby podczas jazdy był ubezpieczony. Ta polisa nie odnawia się automatycznie tak, jak ta standardowa,
 • nikt nie uwierzy Ci na słowo, że możesz kupić ubezpieczenie na okres krótszy niż rok. Z tego powodu musisz przedstawić przedstawicielowi ubezpieczyciela odpowiedni dowód, np. umowę kupna-sprzedaży, potwierdzenie prowadzenia komisu lub dowód rejestracyjny pojazdu historycznego.

Kiedy trzeba kupić OC na rok zamiast OC na miesiąc?

Pamiętaj, że w większości sytuacji z krótkoterminowego OC możesz skorzystać tylko raz. Później nie masz już innego opcji, jak zakup polisy na cały rok. W tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie temu, by poszukać korzystnych ofert w kalkulatorze OC/AC, takim jak Najtaniej u Agenta. Sprawdźmy to na przykładzie.

Przykład:

27-letnia pani Justyna z Pruszcza Gdańskiego sprowadziła z Niemiec swój nowy samochód – Forda Galaxy z 2015 roku. Początkowo kupiła dla niego krótkoterminowe OC w LINK4, płacąc 75 zł. Później nadeszła pora na zakup ubezpieczenia na cały rok. Chociaż rozważała wybór oferty od tego samego ubezpieczyciela, postanowiła sprawdzić też inne możliwości. W kalkulatorze OC/AC Najtaniej u Agenta znalazła następujące oferty.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 27-latki z Pruszcza Gdańskiego?
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
606,00 zł*
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
829,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
852,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
920,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
932,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 27-latki z Pruszcza Gdańskiego?
Balcia Insurance
606,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
829,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
852,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
920,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
932,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 25.05.2023 r., Ford Galaxy z 2015 roku

Najkorzystniejsza finansowo okazała się oferta Balcia za 606 zł. Pani Justyna zdecydowała się na jej zakup.

Warto też zwrócić uwagę na to, że zakup polisy krótkoterminowej nie zawsze jest opłacalny, nawet jeśli masz taką możliwość. Warto to dobrze przemyśleć chociażby w przypadku samochodów historycznych, które są użytkowane regularnie, a nie tylko raz w roku. Jeśli będziesz jeździć takim autem np. przez połowę roku, cena całorocznego ubezpieczenia OC może okazać się niższa niż koszt zakupu kilku krótkoterminowych polis.

OC na miesiąc – co warto wiedzieć?

 • Krótkoterminowe OC mogą kupić jedynie kierowcy z bardzo wąskiego grona, m.in. właściciele komisów, nowo sprowadzonych pojazdów i samochodów historycznych.
 • Ochrona ubezpieczeniowa w ramach krótkoterminowej i rocznej polisy jest taka sama.
 • Taką polisę kupisz w każdym towarzystwie.
 • Nie można kupić krótkoterminowej polisy przez Internet. Ze względu na konieczność sprawdzenia uprawnień do dokonania takiego zakupu można to zrobić tylko przez telefon lub osobiście.
 • Krótkoterminowe OC nie odnawia się automatycznie, lecz wygasa po zakończeniu okresu ochrony ubezpieczeniowej.

FAQ – najczęstsze pytania o OC krótkoterminowe na miesiąc

 1. Czy można wykupić OC krótkoterminowe dwukrotnie na samochód sprowadzony z zagranicy?

  OC krótkoterminowe na samochód sprowadzony z zagranicy można wykupić tylko raz. Nie ma możliwości wielokrotnego ubezpieczania go w ten sposób. Kolejna polisa po krótkoterminowej może być już tylko roczna.
 2. Czy można kupić OC krótkoterminowe na samochód ciężarowy?

  Można. Jednak jest to większy koszt niż zakup OC krótkoterminowego dla pojazdu osobowego.
 3. Czy OC krótkoterminowe można wykupić przez internet?

  Tego rodzaju ubezpieczenia nie można wykupić samodzielnie. Trzeba udać się do placówki ubezpieczyciela lub zadzwonić na infolinię. Przez internet można wykupić polisę OC na cały rok.
 4. Czy OC krótkoterminowe można przedłużyć?

  OC krótkoterminowego nie można przedłużać, ponieważ nie podlega wznowieniu. W przypadku samochodów historycznych lub maszyn wolnobieżnych można natomiast wykupić kolejną polisę krótkoterminową.
 5. Czy można kupić polisę OC na kilka dni?

  Nie. Nawet jeśli potrzebujesz jej tylko na 1 dzień, bo np. wybierasz się na zlot samochodów historycznych, i tak musisz kupić ubezpieczenie OC na miesiąc.
 6. Czy muszę wypowiedzieć OC krótkoterminowe?

  Nie. Gdy skończy się okres ubezpieczenia przewidziany w umowie, polisa sama wygaśnie, nie generując żadnych dodatkowych kosztów.
 7. Czy do krótkoterminowego OC można dobrać inne polisy komunikacyjne?

  Możesz kupić dodatkowo assistance krótkoterminowe, które jest łatwo dostępne w różnych towarzystwach. Nie ma takiej możliwości dla NNW, które jest sprzedawane tylko na rok. Nie znajdziesz już też korzystnych ofert AC na godziny, które było popularne przez pewien czas.
Ilona Walczak
[Głosów: 224 Średnia: 3.8]