Piotr Nowik

Piotr Nowik | 8 października 2022

OC na miesiąc – krótkoterminowe ubezpieczenie auta

scrolldown ubezpieczenie krótkoterminowe oc na samochód zabytkowy

Ubezpieczenie OC pojazdu to nie tylko umowa, która jest zawierana na rok. Są też polisy odpowiedzialności cywilnej, które możesz wykupić krótkoterminowo tylko na miesiąc. Jednak tylko w określonych sytuacjach.

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu na miesiąc – co warto wiedzieć?

 • Ubezpieczenie krótkoterminowe to OC, które sprzedawane jest na 30 dni.
 • Z ubezpieczenia można skorzystać w przypadku, gdy samochód: jest zarejestrowany czasowo, należy do osoby, która pośredniczy w zakupie i sprzedaży aut, został sprowadzony z zagranicy i nie posiada OC, jest pojazdem wolnobieżnym lub gdy jest autem historycznym.
 • Krótkoterminowe OC można kupić w niemal każdym towarzystwie.

Czym jest ubezpieczenie krótkoterminowe?

Krótkoterminowe OC to taki rodzaj ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, który zawierany jest na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy. Wyjątek stanowią pojazdy wolnobieżne – w ich przypadku OC krótkoterminowe trwa minimum 3 miesiące.

Pamiętaj, że jeśli wykupisz tego rodzaju polisę, nie przedłuży się ona automatycznie, tylko wygaśnie wraz z ostatnim dniem okresu na jaki została podpisana umowa. Jej zakres regulowany jest na podstawie tej samej ustawy, co pełnego ubezpieczenia OC. Aktualne sumy ubezpieczenia obowiązkowego ubezpieczenia wynoszą:

 • w przypadku szkód na osobie – 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych,
 • w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Kiedy możesz kupić OC na miesiąc?

Nie możesz ot tak po prostu kupić ubezpieczenia OC tylko na miesiąc. Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jasno określa kiedy właściciel pojazdu może to zrobić.

W artykule 27 tej właśnie ustawy możesz przeczytać, że taką możliwość mają jedynie pojazdy:

 • zarejestrowane czasowo (samochód zostaje zarejestrowany na 30 dni)
 • zarejestrowane na stałe przez osoby pośredniczące w kupnie i sprzedaży aut (np. właściciel komisu samochodowego),
 • sprowadzone z zagranicy, które nie posiadając OC,
 • wolnobieżne (pojazdy, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h)
 • historyczne (pojazdy, które są wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów)

W każdym innym przypadku musisz zadbać o to, aby chronić swój samochód całoroczną polisą OC. Samochód możesz zarejestrować czasowo w Wydziale Komunikacji urzędu odpowiedniego dla twojego miejsca zamieszkania jedynie, aby móc:

 • wywieźć samochód za granicę,
 • przejechać z miejsca zakupu lub odbioru auta na terenie Polski (np. mieszkasz w Gdyni a samochód kupiłeś w Częstochowie),
 • pojechać samochodem do badania technicznego, homologacyjnego lub warsztatu naprawczego (w sytuacji, gdy pojazd nie jest zarejestrowany na stałe).

Pamiętaj, że samochód możesz zarejestrować czasowo tylko na 30 dni.

Jak kupić OC krótkoterminowe?

Jeśli twój samochód spełnia wymagania kupna krótkoterminowego OC i takie ubezpieczenie jest ci potrzebne, możesz kupić je w większości towarzystw. Informacje na temat tego, czy w wybranej firmie możesz kupić tego rodzaju polisę znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela, kontaktując się z infolinią lub po prostu pytając agenta.

Pamiętaj jednak, że nie możesz go kupić przez Internet. Konieczny jest kontakt telefoniczny z firmą lub odwiedzenie jej przedstawiciela.

Ile kosztuje OC krótkoterminowe?

Ten rodzaj OC jest o wiele tańszy od pełnej rocznej polisy i w przypadku samochodu osobowego cena nie powinna przekroczyć 150 zł, a zaczyna się od ok. 60 zł. Koszt ubezpieczenia obliczany jest na podstawie niemal tych samych danych co ochrona całoroczna z uwzględnieniem bardzo krótkiego okresu obowiązywania. Np. Link4 ma stałe stawki i w 2022 roku wynoszą one 75 zł dla samochodu osobowego i 100 zł dla samochodu dostawczego.

Co jest potrzebne do wykupienia OC krótkoterminowego?

Ubezpieczyciel musi zweryfikować czy zakup polisy OC krótkoterminowej jest zasadny. Dlatego warto przygotować dowód rejestracyjny, umowę kupna-sprzedaży. W określonych przypadkach ubezpieczyciel może poprosić o dodatkowe dokumenty.

Na jakie pojazdy wolnobieżne trzeba wykupić OC krótkoterminowe?

Pojazd wolnobieżny to pojazd, którego konstrukcja nie pozwoli osiągnąć 25 km/h. Są to m.in. maszyny rolnicze np. kombajn, prasa, sadzarka, sieczkarnia, maszyny budowlane np. koparka, ładowarka, palownica, wiertnica oraz maszyny leśne np. karczownik, rębak, wciągarka.

Tylko na maszyny wolnobieżne okres obowiązywania OC krótkoterminowego to 3 miesiące.

Właściciele pojazdów wolnobieżnych nie muszą martwić się karami z UFG dotyczącymi przerwy w ubezpieczeniu. Te maszyny należy ubezpieczać tylko w przypadku ich używania np. rolnicy ubezpieczają swoje maszyny np. tylko w okresie żniw, gdy kombajn jest w użyciu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Porównaj oferty OC/AC

Czy trzeba wypowiadać OC krótkoterminowe?

OC krótkoterminowego nie trzeba wypowiadać, ponieważ nie wznawia się ono automatycznie. Trzeba więc pamiętać o ciągłości ubezpieczenia, aby nie narazić się na kary finansowe z UFG. Nawet za jeden dzień przerwy możesz zostać wezwany do zapłaty kary.

Przykład:

Pan Mateusz sprowadził samochód z zagranicy i zawarł ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Po rejestracji pojazdu OC krótkoterminowe było ważne. Pan Mateusz postanowił je opłacić za tydzień, kiedy miała kończyć się polisa. Niestety o tym zapomniał. Ubezpieczył samochód po 8 dniach. Niestety otrzymał karę 3010 zł (wyliczona na podstawie płacy minimalnej, okresu przerwy i rodzaju pojazdu).

Czy OC krótkoterminowe przechodzi na nabywcę pojazdu?

Jeżeli kupujesz samochód z komisu, który ma aktualną polisę krótkoterminową to przechodzi ona na ciebie, tak jak w przypadku polisy rocznej. Musisz jednak pamiętać o wykupieniu nowej polisy na siebie z końcem okresu obowiązywania OC krótkoterminowego.

Czy do OC krótkoterminowego można wykupić NNW?

OC krótkoterminowe jest zawierane bez żadnych dodatków. NNW wykupuje się tylko do polisy rocznej. Na rynku są dostępne oferty assistance krótkoterminowego. Taką polisę można wykupić chcąc mieć zabezpieczenie na wypadek awarii na drodze. Przez krótki okres było możliwe zakupienie AC na godziny, jednak ubezpieczyciel wycofał swoją ofertę.

Gdzie znaleźć najlepszą polisę OC roczną?

Po zakupie OC krótkoterminowego np. w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy przychodzi czas na ubezpieczenie roczne. To ubezpieczenie możesz zakupić przez porównywarkę, gdzie w jednym miejscu można poznać oferty różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Polisę możesz zawrzeć z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Sprawdźmy, ile zapłaci za OC pan Sławomir z Gliwic, który kupił Forda S-max 2.2, diesel z 2015 roku.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 42-latka z Gliwic?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
392,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
399,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
492,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
569,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
577,00 zł* rata od 0 zł
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
714,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 42-latka z Gliwic?
Benefia
392,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
399,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
492,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
569,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
577,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
714,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 24.02.2022 r., Ford S-max 2.2, diesel z 2015 roku

Jak wynika z przeliczeń cena OC nie jest taka sama u wszystkich ubezpieczycieli. Warto wybrać najkorzystniejszą ofertę, aby nie przepłacać. Zakres OC jest taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych.

FAQ – najczęstsze pytania o OC krótkoterminowe na miesiąc

 1. Czy można wykupić OC krótkoterminowe dwukrotnie na samochód sprowadzony z zagranicy?

  OC krótkoterminowe na samochód sprowadzony z zagranicy można wykupić tylko raz. Nie ma możliwości wielokrotnego ubezpieczania go w ten sposób. Kolejna polisa po krótkoterminowej może być już tylko roczna.
 2. Czy można kupić OC krótkoterminowe na samochód ciężarowy?

  Można. Jednak jest to większy koszt niż zakup OC krótkoterminowego dla pojazdu osobowego.
 3. Czy OC krótkoterminowe można wykupić przez internet?

  Tego rodzaju ubezpieczenia nie można wykupić samodzielnie. Trzeba udać się do placówki ubezpieczyciela lub zadzwonić na infolinię. Przez internet można wykupić polisę OC na cały rok.
 4. Czy OC krótkoterminowe można przedłużać?

  OC krótkoterminowego nie można przedłużać, ponieważ nie podlega ona wznowieniu. W przypadku samochodów historycznych lub maszyn wolnobieżnych można natomiast wykupić kolejną polisę krótkoterminową.
Piotr Nowik
[Głosów: 224 Średnia: 3.8]