samochod zabytkowy
[Głosów:224    Średnia:3.8/5]

Ubezpieczenie OC to nie tylko umowa, która jest zawierana na rok. Są też polisy odpowiedzialności cywilnej, które możesz wykupić tylko na miesiąc. Jednak tylko w określonych sytuacjach.

Ubezpieczenie krótkoterminowe – Podsumowanie

 • Ubezpieczenie krótkoterminowe to OC, które sprzedawane jest na 30 dni.
 • Z ubezpieczenia można skorzystać w przypadku, gdy samochód: jest zarejestrowany czasowo, należy do osoby, która pośredniczy w zakupie i sprzedaży aut, został sprowadzony z zagranicy i nie posiada OC, jest pojazdem wolnobieżnym lub gdy jest autem historycznym.
 • Krótkoterminowe OC można kupić w niemal każdym towarzystwie.
Znajdź najtańszą stawkę OC w 7 minut

Czym jest ubezpieczenie krótkoterminowe?

Krótkoterminowe OC to taki rodzaj ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, który zawierany jest na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy. Wyjątek stanowią pojazdy wolnobieżne – w ich przypadku OC krótkoterminowe trwa minimum 3 miesiące.

Pamiętaj, że jeśli wykupisz tego rodzaju polisę, nie przedłuży się ona automatycznie, tylko wygaśnie wraz z ostatnim dniem okresu na jaki została podpisana umowa. Jej zakres regulowany jest na podstawie tej samej ustawy, co pełnego ubezpieczenia OC.

Kiedy możesz kupić OC na miesiąc?

Nie możesz ot tak po prostu kupić ubezpieczenia OC tylko na miesiąc. Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jasno określa kiedy właściciel pojazdu może to zrobić.

W artykule 27 tej właśnie ustawy możesz przeczytać, że taką możliwość mają jedynie pojazdy:

 • zarejestrowane czasowo (samochód zostaje zarejestrowany na 30 dni)
 • zarejestrowane na stałe przez osoby pośredniczące w kupnie i sprzedaży aut (np. właściciel komisu samochodowego),
 • sprowadzone z zagranicy, które nie posiadając OC,
 • wolnobieżne (pojazdy, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h)
 • historyczne (pojazdy, które są wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów)

banner najtaniej
W każdym innym przypadku musisz zadbać o to, aby chronić swój samochód całoroczną polisą OC. Samochód możesz zarejestrować czasowo w Wydziale Komunikacji urzędu odpowiedniego dla twojego miejsca zamieszkania jedynie, aby móc:

 • wywieźć samochód za granicę,
 • przejechać z miejsca zakupu lub odbioru auta na terenie Polski (np. mieszkasz w Gdyni a samochód kupiłeś w Częstochowie),
 • pojechać samochodem do badania technicznego, homologacyjnego lub warsztatu naprawczego (w sytuacji, gdy pojazd nie jest zarejestrowany na stałe).

Pamiętaj, że samochód możesz zarejestrować czasowo tylko na 30 dni.

Zakup ubezpieczenia krótkoterminowego

Jeśli twój samochód spełnia wymagania kupna krótkoterminowego OC i takie ubezpieczenie jest ci potrzebne, możesz kupić je w większości towarzystw. Informacje na temat tego, czy w wybranej firmie możesz kupić tego rodzaju polisę znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela, kontaktując się z infolinią lub po prostu pytając agenta.

Pamiętaj jednak, że nie możesz go kupić przez Internet. Konieczny jest kontakt telefoniczny z firmą lub odwiedzenie jej przedstawiciela. Ten rodzaj OC jest o wiele tańszy od pełnej 12-sto miesięcznej polisy i w przypadku samochodu osobowego cena nie powinna przekroczyć 150 zł. Koszt ubezpieczenia obliczany jest na podstawie niemal tych samych danych co ochrona całoroczna z uwzględnieniem bardzo krótkiego okresu obowiązywania.

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
goscStefania StuglikPiotr Kaczmarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr Kaczmarek
Gość
Piotr Kaczmarek

A niby k jak mam wykupic tymczasowe OC przeciez papierologii w cholere po co komu wiedziec kiedy auto bylo rejesteowane po raz pierwszy moze jeszcze rozmiar kut. Pierwszego wlasciciela? . Jak zwykle cos zalatwiac w PL to.jak by z debilami . Znizke moze miec kierowca kttory wlsciwie nie jest kierowca ale jest wlascicielem ( bo nie ma prawka) smiech na sali . A ja mimo ze w PL to pierwszy samochod to za granica przejezdzilem 13 lat bez stluczek itp. Co za patologia. Radziecka sprawiedliwosc. Jak zwykle kierowca w d… jeb… chcesz dobrze to zamiast zrobic to prosto online jak… Czytaj więcej »

Stefania Stuglik
Gość
Stefania Stuglik

W Internecie pojawiły się już pierwsze polisy krótkoterminowe online. Niestety, na razie oferta skierowana jest tylko do komisów samochodowych. Mam nadzieję, że niedługo to się zmieni. Na chwilę obecną polecam kontakt z Link4. Wprawdzie i tutaj bez rozmowy tel. się nie obejdzie, ale umowa OC zawierana jest bez zbędnych formalności. Wymagane jest tylko przesłanie umowy kupna-sprzedaży auta. Polisa kosztuje ok. 60 zł i jest dostarczana natychmiast po zawarciu umowy z doradcą, na adres mailowy.

gosc
Gość
gosc

cena 60 zl juz nie aktualna 3-mce temu podniesli na 1000zl(nie pomylka tysiac zlotych na m-c) pozdrawiam link4 ktory szuka frajera

Oblicz składki przez internet lub zadzwoń do mnie!

(22) 270 00 00