Piotr Nowik

Piotr Nowik | 23 lutego 2022

Jak zarejestrować auto z zagranicy w 2022 roku? Wskazówki krok po kroku

scrolldown rejestracja samochodu z zagranicy

Kupowanie samochodu w 2022 r. z zagranicy to ciągle dobry sposób na znalezienie pojazdu w korzystnej cenie. Wybór marki, modelu i odpowiedniego egzemplarza to jednak nie wszystko, bo taki samochód będzie trzeba jeszcze zarejestrować. I to w miarę szybko. Inaczej grozi nam nawet 1000 zł kary.

Rejestracja auta z zagranicy – co warto wiedzieć?

 • Samochód kupiony za granicą należy zarejestrować w ciągu 30 dni od przywiezienia do Polski.
 • Przed rejestracją należy m.in. opłacić akcyzę, przetłumaczyć wymagane dokumenty i przeprowadzić badanie techniczne.
 • Zarejestrowanie samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy kosztuje 256 zł.
 • Dla nieubezpieczonego pojazdu z zagranicy, który jeszcze nie jest zarejestrowany w Polsce, należy wykupić polisę OC krótkoterminową.
 • Polisa krótkoterminowa kończy się po 30 dniach i nie przedłuża się automatycznie. Przed jej wygaśnięciem należy nabyć całoroczne OC.

Jeśli chodzi o sprowadzenie samochodu, to opcje są dwie: możemy to zlecić pośrednikowi lub zająć się tym osobiście. W tym drugim przypadku powinno być taniej, ale należy liczyć się z wieloma urzędowymi formalnościami.

Jak sprowadzić auto z zagranicy?

Samochód wybrany, sprawdzony i kupiony? Nie chcemy martwić, ale karuzela z formalnościami dopiero zaczyna się rozkręcać.

Przede wszystkim musimy zdecydować, w jaki sposób przetransportujemy pojazd do Polski. Możemy to zrobić na lawecie (będzie to nieuniknione, jeśli samochód nie posiada tablic rejestracyjnych, bo to oznacza, że został wyrejestrowany) lub na kołach. By skorzystać z tego drugiego rozwiązania, należy nabyć tzw. tablice wywozowe i krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Należy również pamiętać, że auto musi posiadać ważne badanie techniczne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pojazdu z zagranicy?

Zakup samochodu z zagranicy często się opłaca. Warto jednak przed finalizacją umowy sprawdzić wybrany pojazd. Jak to zrobić?

 • Weryfikacja stanu technicznego – aby upewnić się co do stanu pojazdu, czy nie ma jakichś ukrytych usterek warto udać się do warsztatu na przegląd.
 • Sprawdzenie historii pojazdu – warto poznać przeszłość swojego potencjalnego samochodu, dzięki portalowi HistoriaPojazdu.gov.pl można dowiedzieć się np. czy pojazd nie był kradziony.
 • Historia szkód auta – dzięki ww. portalowi można sprawdzić czy auto nie miało wcześniej szkód.

Jeżeli sam nie chcesz się tym zajmować, możesz zlecić sprowadzenie samochodu firmie, która się w tym specjalizuje.

Przykład:

Pan Zdzisław planował zakup nowego samochodu. Chciał sprowadzić go z zagranicy, jednak nie chciał sam wybierać się w podróż. Skorzystał z usług osób, które przywożą pojazdy do Polski. Określił jaki ma budżet oraz jakie modele go interesują. Firma kupiła auto, przywiozła do pana Zdzisława oraz załatwiła szereg formalności. Pan Zdzisław udał się tylko do Wydziału Komunikacji, potem wykupił polisę OC i mógł jeździć już swoim nowym samochodem.

Co, gdy auto jest już w Polsce?

Przed tobą jeszcze sporo formalności, które musisz załatwić, by w pełni cieszyć się swoim nowym samochodem.

Przede wszystkim należy pamiętać, że taki pojazd należy w Polsce zarejestrować i mamy na to 30 dni. By to jednak zrobić, musimy wcześniej dopełnić wszystkich potrzebnych do tego formalności.

Od 1 lipca 2021 r. w związku z panującą pandemią koronawirusa czas na rejestrację został przedłużony do 60 dni. Jest to stan przejściowy, dlatego warto śledzić aktualne informacje. Warto jednak nie zwlekać z formalnościami – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Ile wynosi podatek akcyzowy na samochód z zagranicy?

Mamy nadzieję, że wcześniej uwzględniłeś podatek akcyzowy w swoich kalkulacjach, bo jeśli nie, to możesz być mocno zaskoczony. Po zakupie auta z zagranicy masz bowiem 30 dni, by odprowadzić podatek akcyzowy (bez tego auto nie zostanie zarejestrowane). Ile on wynosi?

 • 3,1 proc. wartości pojazdu, jeśli samochód posiada silnik o pojemności mniejszej niż 2000 cm3,
 • 18,6 proc. wartości pojazdu, jeśli samochód posiada silnik o pojemności większej niż 2000 cm3.

Szczęśliwcami są osoby, które kupiły samochód hybrydowy plug-in, ponieważ w tym przypadku mogą skorzystać z 50-procentowej bonifikaty, czyli akcyza będzie wynosiła odpowiednio 1,55 proc. i 9,3 proc.

Należy również pamiętać, by w urzędzie złożyć deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S).

Jak to zrobić? Sposoby są dwa:

 • można wypełnić druk dokumentu i dostarczyć go osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego do urzędu,
 • można też przesłać dokument elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Czy do rejestracji auta z zagranicy potrzebne jest badanie techniczne?

W skrócie – tak. Nawet, jeśli sprowadzony pojazd ma ważne badania, to musi je przejść również na polskich zasadach, w polskiej Stacji Kontroli Pojazdów. Teoretycznie taki pojazd powinien mieć pełne badanie, ale istnieje możliwość, że wystarczające będzie uzupełniające badanie techniczne. Informację o tym, jaki przegląd obowiązuje, można uzyskać w Wydziale Komunikacji.

Co z dokumentami samochodu z zagranicy?

Podatki, przegląd, a także tzw. „papierologia”. Jeśli umowa kupna-sprzedaży samochodu została sporządzona w innym języku niż polski, to do zarejestrowania pojazdu konieczne będzie jej przetłumaczenie i to przez tłumacza przysięgłego.

Jeśli pojazd został sprowadzony z jednego z krajów Unii Europejskiej (lub Konfederacji Szwajcarskiej i państw należących do EFTA) oraz jego dowód rejestracyjny zawiera kody ujednolicone, to wówczas tłumaczenie dowodu nie będzie potrzebne. W przypadku aut spoza UE będzie trzeba jednak przetłumaczyć zarówno dowód rejestracyjny, jak i kartę pojazdu, co kosztuje ok. 150 zł. Jednak cena zależy od języka.

Jak wykupić ubezpieczenie OC dla sprowadzanego z zagranicy samochodu?

Jeśli auto zostało wyrejestrowane za granicą lub upłynęła ważność jego polisy OC, wówczas musisz ją wykupić. W Polsce nie da się jednak kupić zwykłego ubezpieczenia dla samochodu, który w naszym kraju nie jest zarejestrowany. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Jeśli sprowadziłeś pojazd z zagranicy, to wykup dla niego ubezpieczenie krótkoterminowe. Ma ono dokładnie taki sam zakres jak zwykłe OC, tyle że ważne jest przez 30 dni. Ten czas powinien jednak wystarczyć do zarejestrowania samochodu w Polsce, a gdy to się stanie, można już rozglądać się za najlepszą polisą OC całoroczną.

Uwaga! Należy pamiętać, że ubezpieczenie krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie!

Kiedy zarejestrować samochód?

Na zarejestrowanie pojazdu mamy 30 dni od sprowadzenia go do Polski i tego terminu powinniśmy dokładnie pilnować, ponieważ po jego przekroczeniu możemy otrzymać karę od 200 do 1000 zł.

Decyzję o wysokości kary podejmuje starosta, ale można próbować się od niej odwołać. Jest szansa, że jej nie otrzymamy, gdy wykażemy, że do wydziału komunikacji nie mogliśmy dotrzeć z powodu przyczyn od nas niezależnych, takich jak np. ciężka choroba.

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

Zarejestrowania pojazdu dokonujemy w Wydziale Komunikacji właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Przed wizytą w urzędzie należy przygotować komplet dokumentów. Są to:

Po złożeniu tych dokumentów, otrzymamy tymczasowe tablice rejestracyjne, nalepkę kontrolną oraz czasowe pozwolenie. Jest ono ważne przez 30 dni, a w tym czasie urząd przygotowuje dokumenty stałe. Jeśli rejestracja przebiegnie standardowo, wówczas – w przypadku samochodu osobowego – urzędowe opłaty wynoszą 256 zł.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC  po zarejestrowaniu auta?

Przy rejestracji samochodów z zagranicy OC musisz wykupić w dniu rejestracji w Polsce (chyba, że samochód ma krótkoterminowe OC). Warto porównać ceny polis w kalkulatorze OC/AC. W jednym miejscu możesz poznać wiele ofert. Dodatkowo możesz to zrobić o dowolnej porze z dowolnego miejsca. Sprawdźmy, ile musiałby zapłacić pan 39-letni pan Łukasz z Piły, który sprowadził Skodę Octavię 2.0 z 2017 roku.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 39-latka z Piły?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
387,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
511,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
589,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
648,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
735,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 39-latka z Piły?
Link4
387,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
511,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
589,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
648,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
735,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 23.02.2022 r., Skoda Octavia 2.0 z 2017 r.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z zagranicy

Czy właściciel samochodu musi osobiście zarejestrować samochód?

Nie. Może ustanowić pełnomocnika. Warto pamiętać, że udzielając pełnomocnictwa trzeba będzie uiścić opłatę 17 zł. Wyjątkiem jest udzielenie pełnomocnictwa osobie bliskiej np. żonie, córce.

Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione?

Warto przed zakupem samochodu sprawdzić jego historię. Jeżeli okaże się, że kupiony samochód jest oznaczony jako kradziony to możesz zostać oskarżony o paserstwo. Zweryfikować historię pojazdu można na stronie www.historiapojazdu.gov, a także na komisariacie policji.

Czy można kupić samochód bez dowodu rejestracyjnego?

Jeżeli okaże się, że model samochodu, który cię interesuje nie ma dowodu rejestracyjnego, formalności z zarejestrowaniem pojazdu w Polsce będą trudniejsze. Czasem można zarejestrować samochód na podstawie innego dokumentu, który trzeba będzie przetłumaczyć na swój koszt. Jednak często trzeba będzie się udać do właściwego urzędu w kraju zakupu i otrzymać odpowiednie zaświadczenie.

Czy mogę wybrać sobie numery rejestracyjne na pojazd sprowadzony z zagranicy?

Przy rejestracji pojazdu jest taka możliwość. Możesz wybrać indywidualne tablice rejestracyjne. Ich koszt wynosi 1000 zł. Dla porównania zwykłe tablice kosztują 80 zł.

Piotr Nowik
[Głosów: 3 Średnia: 5]