Piotr Nowik

Piotr Nowik | 20 kwietnia 2021

Jak zarejestrować auto z zagranicy w 2021 roku? Wskazówki krok po kroku

scrolldown Kobieta kupuje auto używane za granicą

Kupowanie samochodu z zagranicy to ciągle dobry sposób na znalezienie pojazdu w korzystnej cenie. Wybór marki, modelu i odpowiedniego egzemplarza to jednak nie wszystko, bo taki samochód będzie trzeba jeszcze zarejestrować. I to w miarę szybko. Inaczej grozi nam nawet 1000 zł kary.

Rejestracja auta z zagranicy – co warto wiedzieć?

 • Samochód kupiony za granicą należy zarejestrować w ciągu 30 dni od przywiezienia do Polski.
 • Przed rejestracją należy m.in. opłacić akcyzę, przetłumaczyć wymagane dokumenty i przeprowadzić badanie techniczne.
 • Zarejestrowanie samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy kosztuje 256 zł.
 • Dla nieubezpieczonego pojazdu z zagranicy, który jeszcze nie jest zarejestrowany w Polsce, należy wykupić polisę OC krótkoterminową.
 • Polisa krótkoterminowa kończy się po 30 dniach i nie przedłuża się automatycznie. Przed jej wygaśnięciem należy nabyć całoroczne OC.

Jeśli chodzi o sprowadzenie samochodu, to opcje są dwie: możemy to zlecić pośrednikowi lub zająć się tym osobiście. W tym drugim przypadku powinno być taniej, ale należy liczyć się z wieloma urzędowymi formalnościami.

Wyjaśniamy krok po kroku, jak zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy.

Jak sprowadzić auto z zagranicy?

Samochód wybrany, sprawdzony i kupiony? Nie chcemy martwić, ale karuzela z formalnościami dopiero zaczyna się rozkręcać.

Przede wszystkim musimy zdecydować, w jaki sposób przetransportujemy pojazd do Polski. Możemy to zrobić na lawecie (będzie to nieuniknione, jeśli samochód nie posiada tablic rejestracyjnych, bo to oznacza, że został wyrejestrowany) lub na kołach. By skorzystać z tego drugiego rozwiązania, należy nabyć tzw. tablice wywozowe i krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Należy również pamiętać, że auto musi posiadać ważne badanie techniczne.

Co, gdy auto jest już w Polsce?

Przed tobą jeszcze sporo formalności, które musisz załatwić, by w pełni cieszyć się swoim nowym samochodem.

Przede wszystkim należy pamiętać, że taki pojazd należy w Polsce zarejestrować i mamy na to 30 dni. By to jednak zrobić, musimy wcześniej dopełnić wszystkich potrzebnych do tego formalności.

Ile wynosi podatek akcyzowy?

Mamy nadzieję, że wcześniej uwzględniłeś podatek akcyzowy w swoich kalkulacjach, bo jeśli nie, to możesz być mocno zaskoczony. Po zakupie auta z zagranicy masz bowiem 30 dni, by odprowadzić podatek akcyzowy (bez tego auto nie zostanie zarejestrowane). Ile on wynosi?

 • 3,1 proc. wartości pojazdu, jeśli samochód posiada silnik o pojemności mniejszej niż 2000 cm3,
 • 18,6 proc. wartości pojazdu, jeśli samochód posiada silnik o pojemności większej niż 2000 cm3.

Szczęśliwcami są osoby, które kupiły samochód hybrydowy plug-in, ponieważ w tym przypadku mogą skorzystać z 50-procentowej bonifikaty, czyli akcyza będzie wynosiła odpowiednio 1,55 proc. i 9,3 proc.

Należy również pamiętać, by w urzędzie złożyć deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S).

Jak to zrobić? Sposoby są dwa:

 • można wypełnić druk dokumentu i dostarczyć go osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego do urzędu,
 • można też przesłać dokument elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Czy do rejestracji auta z zagranicy potrzebny jest przegląd techniczny?

W skrócie – tak. Nawet, jeśli sprowadzony pojazd ma ważne badania, to musi je przejść również na polskich zasadach, w polskiej Stacji Kontroli Pojazdów. Teoretycznie taki pojazd powinien mieć pełne badanie, ale istnieje możliwość, że wystarczające będzie uzupełniające badanie techniczne. Informację o tym, jaki przegląd obowiązuje, można uzyskać w wydziale komunikacji.

Co z dokumentami samochodu z zagranicy?

Podatki, przegląd, a także tzw. „papierologia”. Jeśli umowa kupna-sprzedaży samochodu została sporządzona w innym języku niż polski, to do zarejestrowania pojazdu konieczne będzie jej przetłumaczenie i to przez tłumacza przysięgłego.

Jeśli pojazd został sprowadzony z jednego z krajów Unii Europejskiej (lub Konfederacji Szwajcarskiej i państw należących do EFTA) oraz jego dowód rejestracyjny zawiera kody ujednolicone, to wówczas tłumaczenie dowodu nie będzie potrzebne. W przypadku aut spoza UE będzie trzeba jednak przetłumaczyć zarówno dowód rejestracyjny, jak i kartę pojazdu, co kosztuje ok. 150 zł.

Jak wykupić ubezpieczenie dla sprowadzanego z zagranicy samochodu?

Jeśli auto zostało wyrejestrowane za granicą lub upłynęła ważność jego polisy OC, wówczas musisz ją wykupić. W Polsce nie da się jednak kupić zwykłego ubezpieczenia dla samochodu, który w naszym kraju nie jest zarejestrowany. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Jeśli sprowadziłeś pojazd z zagranicy, to wykup dla niego ubezpieczenie krótkoterminowe. Ma ono dokładnie taki sam zakres jak zwykłe OC, tyle że ważne jest przez 30 dni. Ten czas powinien jednak wystarczyć do zarejestrowania samochodu w Polsce, a gdy to się stanie, można już rozglądać się za najlepszą polisą OC całoroczną.

Uwaga! Należy pamiętać, że ubezpieczenie krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie!

Kiedy zarejestrować samochód?

Na zarejestrowanie pojazdu mamy 30 dni od sprowadzenia go do Polski i tego terminu powinniśmy dokładnie pilnować, ponieważ po jego przekroczeniu możemy otrzymać karę od 200 do 1000 zł.

Decyzję o wysokości kary podejmuje starosta, ale można próbować się od niej odwołać. Jest szansa, że jej nie otrzymamy, gdy wykażemy, że do wydziału komunikacji nie mogliśmy dotrzeć z powodu przyczyn od nas niezależnych, takich jak np. ciężka choroba.

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

Zarejestrowania pojazdu dokonujemy w wydziale komunikacji właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Przed wizytą w urzędzie należy przygotować komplet dokumentów. Są to:

 • wniosek o rejestrację pojazdu (do pobrania w internecie lub w wydziale komunikacji),
 • przetłumaczone dokumenty (te, które tego wymagają),
 • umowa kupna-sprzedaży samochodu lub faktura,
 • karta pojazdu (jeśli była wydana),
 • dowód rejestracyjny,
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu,
 • dowód opłacenia akcyzy,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był on zarejestrowany,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne (jeżeli takie posiadamy),
 • potwierdzenie wykupienia polisy OC.

Po złożeniu tych dokumentów, otrzymamy tymczasowe tablice rejestracyjne, nalepkę kontrolną oraz czasowe pozwolenie. Jest ono ważne przez 30 dni, a w tym czasie urząd przygotowuje dokumenty stałe. Jeśli rejestracja przebiegnie standardowo, wówczas – w przypadku samochodu osobowego – urzędowe opłaty wynoszą 256 zł.

Jeśli pojazd kupiliśmy w zagranicznym komisie, wówczas rejestracja przebiega niemal identycznie, tylko w urzędzie przedstawimy otrzymaną w komisie fakturę zamiast umowy kupna-sprzedaży.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]