Justyna Czerwińska

Justyna Czerwińska | 27 kwietnia 2023

Jak zarejestrować auto z zagranicy w 2023 roku? Wskazówki krok po kroku

scrolldown rejestracja samochodu z zagranicy

Kupowanie samochodu w 2023 r. z zagranicy to ciągle dobry sposób na znalezienie pojazdu w korzystnej cenie. Wybór marki, modelu i odpowiedniego egzemplarza to jednak nie wszystko, bo taki samochód będzie trzeba jeszcze zarejestrować. I to w miarę szybko. Inaczej grozi nam nawet 1000 zł kary.

Rejestracja samochodu z zagranicy – co warto wiedzieć?

 1. Przed decyzją o zakupie samochodu należy sprawdzić jego historię (np. na stronie  https://historiapojazdu.gov.pl/, która zawiera także dane o zagranicznych autach) i stan techniczny. Przy spisywaniu umowy nie wolno skusić się na fikcyjne zaniżenie wartości pojazdu, ponieważ można narobić tym sobie problemów w urzędzie skarbowym.
 2. Samochód można wwieźć do Polski na lawecie lub na kołach. W tym drugim przypadku wymagane jest posiadanie tablic rejestracyjnych wywozowych oraz polisy OC.
 3. Po sprowadzenie samochodu należy (w ciągu 30 dni) opłacić akcyzę. Jej wysokość zależy od rodzaju napędu i pojemności silnika.
 4. Kwestia honorowania zagranicznych badań technicznych w Wydziałach Komunikacji nie jest jednoznacznie uregulowana. Jedne urzędy je akceptują, a inne żądają zaświadczeń z polskiej stacji diagnostycznej. W związku z tym najlepiej kontaktować się ze swoim urzędem i tam dopytywać o konkretną sytuacją.
 5. Samochód należy zarejestrować w Wydziale Komunikacji. Potrzebne dokumenty to: wniosek o rejestrację, umowa kupna samochodu lub faktura, dowód rejestracyjny, badanie techniczne, dowód opłacenia akcyzy, polisa OC. Rejestracja auta ze zwykłymi tablicami rejestracyjnymi kosztuje 161,50 zł.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu za granicą?

Głównym powodem, dla którego kierowcy sprowadzają samochody z zagranicy, jest ich cena. Często za te same pieniądze można kupić w Polsce stary, kiepsko utrzymany pojazd co zadbany, dobrze wyposażony pojazd użytkowany np. w Niemczech. Dla wielu kierowców wybór jest prosty. Jeśli sam rozważasz kupno samochodu z zagranicy lub już znalazłeś odpowiedni egzemplarz, dobrze go sprawdź, zanim sfinalizujesz transakcję. 

Zwróć uwagę na:

 • Historię samochodu – sprawdzisz ją na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/. Choć witryna jest polska, system wyświetla informacje o samochodach sprowadzonych z większości europejskich krajów, USA i Kanady. Z raportu dowiesz się m.in. jaka jest historia badań technicznych pojazdu, czy ma ważną polisę OC, czy nie została zgłoszona jego kradzież i ile przejechanych kilometrów pokazał ostatni odczyt drogomierza (to ważne, ponieważ proceder przekręcania liczników w niektórych krajach wciąż kwitnie).
 • Stan techniczny – nawet, jeśli nie jesteś specjalistą od motoryzacji, pewne cechy pojazdu powinny Cię zaniepokoić. Nierówna karoseria i ślady farby na lakierze świadczą o tym, że auto prawdopodobnie uczestniczyło w kolizji lub wypadku. Uruchom silnik i posłuchaj, jak pracuje – gruchotanie, stukanie wskazują na mocne zużycie. Jeśli masz środki i chcesz być absolutnie pewny, że samochód jest w takim stanie, jak przedstawia to handlarz – skorzystaj z pomocy doświadczonego mechanika.
 • Dokładnie przeczytaj umowę – jeśli umowa kupna-sprzedaży samochodu jest przygotowana w obcym języku, poproś o drugi egzemplarz po polsku. I tak będzie Ci potrzebny do zarejestrowania pojazdu w Polsce. Zwróć uwagę na to, czy wszystkie zapisy są zgodne ze stanem faktycznym. Nie zgadzaj się na zaniżanie ceny pojazdu na umowie, ponieważ to oszustwo podatkowe, a ponadto będziesz miał problem z gwarancją, jeśli z czasem wyjdą na wierzch wady ukryte.

Tak naprawdę powyższe sugestie odnoszą się do zakupu wszystkich używanych samochodów, a nie tylko sprowadzonych z zagranicy.

Jakie formalności załatwić przed sprowadzeniem auta z zagranicy?

Gdy sfinalizujesz transakcję, upewnij się, czy sprzedawca przekazał Ci wszystkie dokumenty tj. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu. Zdecyduj, w jaki sposób przetransportujesz samochód do Polski. Możesz nim wjechać “na kołach” lub na lawecie. 

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy:

 • Na lawecie – zapłacisz za lawetę, ale unikniesz szeregu formalności.
 • Na kołach – musisz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC dla pojazdu i tablice wywozowe, ale oszczędzisz na wynajmie lawety.

Koszt wynajmu lawety zależy od odległości, gabarytów pojazdu, obłożenia danego przewoźnika. Można go wypośrodkować na 2,5 zł za km. Oznacza to, że za transport samochodu np. z Berlina do Krakowa trzeba wyłożyć co najmniej 1 600 zł – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Wszystkimi formalnościami związanymi ze sprowadzeniem samochodu możesz zająć się sam lub wynająć do tego wyspecjalizowaną firmę. Usługi takich przedsiębiorstw są bardzo szerokie – od znalezienia odpowiedniego samochodu, poprzez załatwienie wszelkich formalności za granicą, po przerejestrowanie auta w Polsce.

Jak zadbać o ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Po sprowadzeniu pojazdu do Polski powinieneś wykupić krótkoterminową polisę OC na 30 dni. Jej zakres ochrony jest taki sam jak zwykłego OC – jedyna różnica jest taka, że  umowa obowiązuje krócej i nie odnawia się automatycznie. 

Ubezpieczenia krótkoterminowego nie kupisz online – musisz kontaktować się bezpośrednio z wybranym towarzystwem. Cena OC na 30 dni jest sporo niższa niż zwykłej polisy. Niektóre firmy wyliczają ją w oparciu o dokładne dane auta i kierowcy, ale np. Link4 stosuje inny mechanizm i pobiera 75 zł od każdego samochodu osobowego, bez względu na jego markę i inne parametry. W czasie tych 30 dni zarejestruj samochód i wykup klasyczne ubezpieczenie całoroczne. 

Ile wynosi akcyza od pojazdu z zagranicy?

Akcyza to kolejny wydatek, który musisz brać pod uwagę, szacując łączne koszty kupna samochodu z innego kraju. Wysokość akcyzy oblicza się od wartości auta i zależy ona od rodzaju i pojemności silnika. Obecnie z akcyzy zwolnione są hybrydy typu plug-in PHEV i samochody elektryczne o zwiększonym zasięgu (REX) o pojemności silnika do 2000 cm3

Dla pozostałych aut akcyza wynosi:

 • 3,1 proc. – auta spalinowe o pojemności silnika do 2000 cm3,
 • 18,6 proc. – auta spalinowe o pojemności silnika powyżej 2000 cm3,
 • 1,55 proc. – w przypadku hybryd HEV bez możliwości ładowania z gniazdka oraz miękkie hybrydy MHEV wyposażone w silnik spalinowy o pojemności do 2000 cm3,
 • 9,3 proc. – hybrydy HEV bez możliwości ładowania z gniazdka i miękkie hybrydy MHEV wyposażone w silnik spalinowy o pojemności od 2000 do 3500 cm3 oraz hybrydy typu plug-in PHEV (z możliwością ładowania z gniazdka) wyposażone w silnik spalinowy o pojemności od 2000 do 3500 cm3 oraz samochody elektryczne REX z silnikami powyżej 2000 cm3.

Akcyzę powinieneś zapłacić w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy. Pamiętaj, żeby najpierw uiścić podatek, a dopiero później rejestrować samochód, ponieważ wśród dokumentów, które będziesz musiał przedstawić w urzędzie, jest dowód opłacenia akcyzy.

Czy trzeba robić przegląd samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Jeśli sprowadzony przez Ciebie pojazd nie ma ważnego przeglądu technicznego, obowiązkowo musisz go przeprowadzić. Koszt badania wynosi 98 zł, chyba że jest to samochód z instalacją LPG – wtedy cena wzrasta do 162 zł. 

Natomiast, kiedy samochód posiada ważne badania techniczne, sytuacja jest niejasna. Niektóre polskie urzędy uznają zagraniczna badania, a inne nie. Sedno problemu wynika z odmiennych przepisów dotyczących przeglądów technicznych w różnych krajach. W związku z tym najlepiej skontaktuj się ze swoim Wydziałem Komunikacji i dopytaj, czy w Twoim przypadku konieczne jest polskie badanie techniczne, czy wystarczy zagraniczne zaświadczenie.

Jak przebiega rejestracja samochodu z zagranicy w urzędzie?

Samochód sprowadzony z zagranicy powinieneś zarejestrować w ciągu 30 dni od przywiezienia go do Polski. Rejestracji dokonasz w swoim Wydziale Komunikacji. Niektórzy kierowcy mogą zarejestrować samochód przez internet, o ile ich Wydział Komunikacji posiada Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (po zalogowaniu można to sprawdzić na https://www.esp.pwpw.pl/).

W Wydziale Komunikacji musisz przedstawić następujące dokumenty:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • umowę kupna-sprzedaży lub fakturę za zakup,
 • przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego dokumenty (np. umowę, jeśli nie sporządziłeś jej od razu w języku polskim),
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu (jeżeli była wydana),
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu,
 • dowód opłacenia akcyzy (lub zaświadczenie o zwolnieniu z akcyzy – uzyskasz je w urzędzie skarbowym),
 • polisę OC,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich nieposiadaniu,
 • swój dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Urzędnik od razu zarejestruje samochód i wyda Ci tzw. miękki dowód rejestracyjny. To tymczasowy dokument obowiązujący do czasu, aż urząd nie wyrobi stałego dowodu. A na jego wyrobienie ma 30 dni od rejestracji. Na stronie: https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego możesz sprawdzić, czy Twój dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru.

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Cena za rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy to 161,50 zł. Wliczają się w nią opłaty za:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • pozwolenie czasowe (czyli miękki dowód) – 13,50 zł,
 • znaki legalizacyjne – 12,50 zł,
 • opłaty ewidencyjne – 1,50 zł.

Jeśli w miejsce standardowych tablic zdecydujesz się na indywidualne, będzie musiał za nie zapłacić 1 000 zł zamiast 80 zł.

Kolejny koszt, który może wystąpić, dotyczy właścicieli rejestrujących auto przez pełnomocnika. Prawo zezwala kierowcom do upoważnienia dowolnej, pełnoletniej osoby do załatwienia formalności w Wydziale Komunikacji w ich imieniu. Za pełnomocnictwo pobierana jest opłata w wysokości 17 zł (zwolnieni są z niej członkowie najbliższej rodziny właściciela: małżonkowie, rodzice, dzieci, rodzeństwo).

Gdzie kupić ubezpieczenie OC po zarejestrowaniu auta?

Ubezpieczenie krótkoterminowe obowiązuje tylko 30 dni i nie możesz kupić go po raz drugi. Gdy skończy Ci się na nie umowa, musisz wykupić klasyczne OC na 12 miesięcy. Jeśli chcesz znaleźć najtańszą ofertę i jednocześnie szybko i sprawnie sfinalizować zakup, sprawdź oferty w kalkulatorze OC/AC. Po wprowadzeniu kilku danych do formularza, otrzymasz propozycje od kilkunastu firm. Wiele z nich dotyczy pakietów, czyli ubezpieczenia OC wraz z inną polisą komunikacyjną. Wbrew pozorom taka oferta może być tańsza niż samo “gołe” OC. Przekonał się o tym Artur – świeżo upieczony właściciel sprowadzonego z Francji 8-letniego Renault Clio 1.1.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 37-latka z Turka?
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
355,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
375,00 zł* rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
424,00 zł* rata od 0 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
430,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 37-latka z Turka?
TUZ TUW
355,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
375,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
424,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
430,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 27.04.2023 r., Renault Clio 1.1, 2015 r., kierowca: Artur, 37-latek z Turka w woj. wielkopolskim

Najtańsza oferta ubezpieczenia dla Artura jest bardzo korzystna. W cenie składki 355 zł otrzyma, oprócz obowiązkowego OC, NNW i Assistance, które przydadzą mu się w podróżach po kraju. Pozostali ubezpieczyciele pomimo wyższych cen nie gwarantują aż tak obszernego pakietu. To potwierdza, że warto sprawdzać ceny polis i porównywać je w kilku firmach, ponieważ wysoka składka nie idzie zawsze w parze z rozbudowaną ochroną ubezpieczeniową.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z zagranicy

 1. Czy właściciel musi osobiście zarejestrować samochód?

  Nie. Ma prawo wydelegować pełnomocnika, którym może być dowolna, pełnoletnia osoba. Koszt upoważnienia to 17 zł. Jeżeli właścicieli jest więcej niż jeden, to każdy z nich powinien stawić się w urzędzie. Współwłaściciel może też upoważnić drugiego współwłaściciela do załatwienia sprawy w imieniu ich obojga.
 2. Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

  W raporcie ze strony https://historiapojazdu.gov.pl/ będzie komunikat, jeśli okaże się, że sprawdzany samochód został zgłoszony jako kradziony.
 3. Czy można kupić auto bez dowodu rejestracyjnego?

  W teorii tak, ale w praktyce będzie to trudne i wymagające załatwienia wielu formalności. Nie sposób wymienić tych formalności, ponieważ różnią się w zależności od kraju zakupu.
 4. Czy można wybrać indywidualne tablice rejestracyjne na zagraniczny samochód?

  Tak, nie ma z tym problemu. We wniosku o rejestrację samochodu należy tylko zaznaczyć, że wnioskujesz o tablice indywidualne i wpisać wyróżnik (tj. wybrany napis).
 5. Jakie są kary za brak OC?

  W 2023 jedna podwyżka mandatów już była, a kolejna nastąpi od 1 lipca 2023. Do tego czasu kary za brak OC wynoszą: 1 400 zł (brak OC do 3 dni), 3 490 zł (od 4 do 14 dni) i 6 980 zł. Od 1.07 analogicznie: 1 440 zł, 3 600 zł i 7 200 zł.
 6. Czy samochód sprowadzony z zagranicy musi mieć Autocasco?

  Nie. AC to ubezpieczenie nieobowiązkowe i nie grozi żadna kara za jego brak. Niemniej jest polisa bardzo przydatna, dlatego rekomendujemy jej zakup.
 7. Jaki adres podać przy zakupie ubezpieczenia?

  Przy wyliczaniu składki firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę miejscowość, gdzie będzie użytkowany samochód. Zatem podaj ten adres pod którym mieszkasz, a nie gdzie jesteś zameldowany.
Justyna Czerwińska
[Głosów: 3 Średnia: 5]