Jak zarejestrować auto z zagranicy w 2024 r.? Wskazówki krok po kroku

Sprowadzenie samochodu w 2024 r. z zagranicy to wciąż dobry sposób na zakup pojazdu w korzystnej cenie. Wybór marki, modelu i odpowiedniego egzemplarza to jednak nie wszystko, bo taki samochód trzeba jeszcze zarejestrować. I to w miarę szybko. Inaczej grozi nam nawet 1000 zł kary.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu za granicą?

Głównym powodem, dla którego kierowcy sprowadzają samochody z zagranicy, jest ich cena. Często za te same pieniądze można kupić za granicą bardziej zadbany i lepiej wyposażony pojazd niż taki sam model używany w Polsce. To jednak nie jest reguła. Dlatego, jeśli rozważasz kupno samochodu z zagranicy lub już znalazłeś odpowiedni egzemplarz, dobrze go sprawdź, zanim sfinalizujesz transakcję.

Przede wszystkim, zwróć uwagę na:

 • Historię samochodu – sprawdzisz ją na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/. Choć witryna jest polska, system wyświetla informacje o samochodach sprowadzonych z większości europejskich krajów, USA i Kanady. Z raportu dowiesz się m.in. jaka jest historia badań technicznych pojazdu, czy ma ważną polisę OC, czy nie została zgłoszona jego kradzież i ile przejechanych kilometrów pokazał ostatni odczyt drogomierza (to ważne, ponieważ proceder przekręcania liczników w niektórych krajach wciąż kwitnie).
 • Stan techniczny – nawet, jeśli nie jesteś specjalistą od motoryzacji, pewne cechy pojazdu powinny Cię zaniepokoić. Nierówna karoseria i ślady farby na lakierze świadczą o tym, że auto prawdopodobnie uczestniczyło w kolizji lub wypadku. Uruchom silnik i posłuchaj, jak pracuje – gruchotanie, stukanie wskazują na mocne zużycie. Jeśli masz środki i chcesz być pewny, że samochód jest w takim stanie, jak przedstawia to handlarz – skorzystaj z pomocy doświadczonego mechanika.

Dokładnie przeczytaj umowę! Jeśli umowa kupna-sprzedaży samochodu jest przygotowana w obcym języku, poproś o drugi egzemplarz po polsku. I tak będzie on potrzebny do zarejestrowania pojazdu w Polsce. Zwróć uwagę na to, czy wszystkie zapisy są zgodne ze stanem faktycznym.

Uwaga! Nie zgadzaj się na zaniżanie ceny pojazdu na umowie, ponieważ jest to oszustwo podatkowe. Ponadto, może mieć problem z gwarancją, jeśli z czasem wyjdą na jaw wady ukryte.

Jakie formalności załatwić przed sprowadzeniem auta z zagranicy?

Podczas finalizacji transakcji upewnij się, czy sprzedawca przekazał Ci wszystkie dokumenty pojazdu. Później zdecyduj, w jaki sposób przetransportujesz samochód do Polski. Możesz nim wjechać do Polski “na kołach” lub przetransportować go na lawecie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

 • Na lawecie – zapłacisz za lawetę, ale unikniesz szeregu formalności.
 • Na kołach – musisz sprawdzić czy auto ma ważne badania techniczne, wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC dla pojazdu i tablice wywozowe, ale oszczędzisz na wynajmie lawety.

– Koszt wynajmu lawety zależy od odległości, gabarytów pojazdu, obłożenia danego przewoźnika. Można go wypośrodkować na 2,5 zł za km. Oznacza to, że za transport samochodu np. z Berlina do Krakowa trzeba wyłożyć co najmniej 1 600 zł – wyjaśnia Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Wszystkimi formalnościami związanymi ze sprowadzeniem samochodu możesz zająć się sam lub wynająć do tego wyspecjalizowaną firmę. Usługi takich przedsiębiorstw są bardzo szerokie – od znalezienia odpowiedniego samochodu, poprzez załatwienie wszelkich formalności za granicą, po przerejestrowanie auta w Polsce.

Jak zadbać o ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Po sprowadzeniu pojazdu do Polski możesz wykupić krótkoterminową polisę OC na 30 dni (jeśli pojazd nie jest ubezpieczony). Jej zakres ochrony jest taki sam jak zwykłego OC. Jedyna różnica to taka, że umowa obowiązuje krócej i nie odnawia się automatycznie.

Pamiętaj, że ubezpieczenia krótkoterminowego nie kupisz online – powinieneś skontaktować się bezpośrednio z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Jakie są zalety OC krótkoterminowego na auto sprowadzone z zagranicy? Cena polisy na 30 dni jest znacznie niższa niż OC na rok. Niektóre firmy wyliczają ją w oparciu o dokładne dane auta i kierowcy, ale np. Link4 stosuje inny mechanizm i pobiera 95 zł od każdego samochodu osobowego, bez względu na jego markę i inne parametry. W czasie tych 30 dni zarejestruj samochód i wykup ubezpieczenie całoroczne.

Ile wynosi akcyza w 2024 r. od pojazdu z zagranicy?

Akcyza to kolejny wydatek, który musisz brać pod uwagę, szacując łączne koszty kupna samochodu z innego kraju. Wysokość akcyzy oblicza się od wartości auta i zależy ona m.in. od jego rodzaju i pojemności silnika.

Obecnie z akcyzy zwolnione są hybrydy typu plug-in PHEV o pojemności silnika równej lub niższej 2000 cm3 (do końca 2029 r.) oraz samochody elektryczne i napędzane wodorem.

Dla pozostałych aut akcyza wynosi:

 • 3,1 proc.  – auta spalinowe o pojemności silnika do 2000 cm3 oraz pozostałe samochody osobowe niewymienione poniżej;
 • 18,6 proc.  – auta spalinowe o pojemności silnika powyżej 2000 cm3,
 • 1,55 proc.  – samochody osobowe o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej;
 • 9,3 proc.:

samochody osobowe o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego wyższej niż 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3;
– hybrydy plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), wyposażone w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3;

Akcyzę możesz zapłacić w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy, ale w ciągu 14 dni wypełnij i złóż deklarację AKC-U/S.

Pamiętaj, żeby najpierw uiścić podatek, a dopiero później rejestrować samochód, ponieważ wśród dokumentów, które będziesz musiał przedstawić w urzędzie, jest dowód opłacenia akcyzy.

Czy trzeba robić przegląd samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Jeśli sprowadzony przez Ciebie pojazd nie ma ważnego przeglądu technicznego, obowiązkowo musisz go przeprowadzić. Koszt badania wynosi 98 zł, chyba że jest to samochód z instalacją LPG – wtedy cena wzrasta do 161 zł.

Natomiast, kiedy samochód z zagranicy posiada ważne badania techniczne, sytuacja nie jest jasna. Niektóre polskie urzędy uznają zagraniczna badania, inne natomiast nie. Sedno problemu wynika z odmiennych przepisów dotyczących przeglądów technicznych w różnych krajach. W związku z tym, najlepiej skontaktuj się ze swoim wydziałem komunikacji i dopytaj, czy w Twoim przypadku konieczne jest polskie badanie techniczne, czy też wystarczy zagraniczne zaświadczenie.

Jak przebiega rejestracja samochodu z zagranicy w urzędzie?

Samochód sprowadzony z zagranicy powinieneś zarejestrować w ciągu 30 dni od przywiezienia go do Polski. Rejestracji dokonasz w swoim wydziale komunikacji. Niektórzy kierowcy mogą zarejestrować samochód przez Internet, o ile ich urząd posiada Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (po zalogowaniu można to sprawdzić na https://www.esp.pwpw.pl/).

W Wydziale Komunikacji przedstaw następujące dokumenty:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • umowę kupna-sprzedaży lub fakturę za zakup,
 • przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego dokumenty (np. umowę, jeśli nie sporządziłeś jej od razu w języku polskim),
 • dowód rejestracyjny,
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu,
 • dowód opłacenia akcyzy (lub zaświadczenie o zwolnieniu z akcyzy – uzyskasz je w urzędzie skarbowym),
 • polisę OC,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku,
 • swój dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Urzędnik od razu zarejestruje samochód i wyda Ci tzw. miękki dowód rejestracyjny. To tymczasowy dokument obowiązujący do czasu, aż urząd nie wyrobi stałego dowodu (na jego wyrobienie ma standardowo 30 dni od rejestracji).

Na stronie: https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego możesz sprawdzić, czy Twój dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru.

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy w 2024 r.?

Z reguły cena za rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy wynosi 160 zł. Wliczają się w nią opłaty za:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • pozwolenie czasowe (czyli miękki dowód) – 13,50 zł,
 • znaki legalizacyjne – 12,50 zł.

Jeśli w miejsce standardowych tablic zdecydujesz się na indywidualne, będzie musiał za nie zapłacić 1000 zł zamiast 80 zł.

Kolejny koszt (opcjonalny) dotyczy właścicieli rejestrujących auto przez pełnomocnika. Prawo zezwala kierowcom do upoważnienia dowolnej, pełnoletniej osoby do załatwienia formalności w wydziale komunikacji w ich imieniu.

Za pełnomocnictwo pobierana jest opłata w wysokości 17 zł, ale zwolnieni są z niej członkowie najbliższej rodziny właściciela pojazdu: małżonek, rodzice, dzieci, rodzeństwo.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC po zarejestrowaniu auta?

Ubezpieczenie krótkoterminowe obowiązuje tylko 30 dni i nie możesz kupić go po raz drugi. Przed końcem takiej umowy powinieneś wykupić OC na 12 miesięcy.

Jeśli chcesz znaleźć najtańszą ofertę i jednocześnie szybko i sprawnie sfinalizować zakup, sprawdź oferty w kalkulatorze OC/AC. Po wprowadzeniu kilku danych do formularza, otrzymasz propozycje ubezpieczenia samochodu od kilkunastu firm. Wiele z nich dotyczy pakietów, czyli ubezpieczenia OC wraz z inną dobrowolną polisą komunikacyjną. Czasami taka oferta może być tańsza niż samo OC.

Przekonał się o tym pan Artur – 59-letni właściciel sprowadzonego z Niemiec 4-letniego Audi Q3.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 59-latka z Mogilna?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
349,00 zł* rata od 124,75zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
408,00 zł* rata od 124,75zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
460,00 zł* rata od 264zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
465,24 zł* rata od 165,38zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
537,00 zł* rata od 174zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
621,00 zł* rata od 358zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Ile kosztuje OC dla 59-latka z Mogilna?
Uniqa
349,00 zł* rata od 124.75
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
408,00 zł* rata od 124.75
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
460,00 zł* rata od 264.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
465,24 zł* rata od 165.38
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
537,00 zł* rata od 174.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
621,00 zł* rata od 358.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Kalkulacja z 16.02.2024 r.: Audi Q3 z 2020 r. (benzyna, poj. silnika 1,5 l)., kierowca: 59 lat, zam. Mogilno woj. kujawsko-pomorskie

Najtańsza oferta ubezpieczenia dla pana Artura jest bardzo korzystna. W cenie OC 349 zł otrzyma on, oprócz obowiązkowego OC, assistance mini – m.in. z holowaniem po wypadku i awarii (do 75 km) na terenie Polski, samochodem zastępczym i pomocą po rozładowaniu akumulatora. Pozostali ubezpieczyciele pomimo wyższych cen nie gwarantują aż tak obszernego pakietu.

To potwierdza, że warto sprawdzać ceny polis i porównywać je w kilku firmach. Tym bardziej, że wysoka składka OC nie idzie zawsze w parze z rozbudowaną ochroną ubezpieczeniową (zakres ochrony obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu jest taki sam w każdej firmie).

Rejestracja samochodu z zagranicy – co warto wiedzieć?

 • Przed decyzją o zakupie samochodu należy sprawdzić jego historię (np. na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/, która zawiera także dane o zagranicznych autach) i stan techniczny.
 • Przy spisywaniu umowy nie daj się namówić na fikcyjne zaniżenie wartości pojazdu. Możesz mieć przez to problemy nie tylko w urzędzie skarbowym, ale również podczas zgłaszania ewentualnej reklamacji.
 • Samochód można wwieźć do Polski na lawecie lub „na kołach”. W tym drugim przypadku wymagane jest posiadanie ważnych badań technicznych, tablic rejestracyjnych wywozowych oraz polisy OC.
 • Po sprowadzeniu samochodu należy opłacić akcyzę. Jej wysokość zależy od rodzaju napędu i pojemności silnika.
 • Kwestia honorowania zagranicznych badań technicznych w wydziałach komunikacji nie jest jednoznacznie uregulowana. Jedne urzędy je akceptują, a inne żądają zaświadczeń z polskiej stacji diagnostycznej. W związku z tym, najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem i tam dopytać o konkretną sytuacją.
 • Samochód należy zarejestrować w wydziale komunikacji. Potrzebne dokumenty to: wniosek o rejestrację, umowa kupna samochodu lub faktura, dowód rejestracyjny, badanie techniczne, dowód opłacenia akcyzy i polisa OC.
 • Rejestracja auta sprowadzonego z zagranicy ze zwykłymi tablicami rejestracyjnymi kosztuje 160 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z zagranicy

 1. Czy właściciel musi osobiście zarejestrować samochód?

  Nie. Ma prawo wydelegować pełnomocnika, którym może być dowolna, pełnoletnia osoba. Koszt upoważnienia to 17 zł (najbliższa rodzina jest zwolniona z opłaty). Jeżeli właścicieli jest więcej niż jeden, to każdy z nich powinien stawić się w urzędzie. Współwłaściciel może też upoważnić drugiego współwłaściciela do załatwienia sprawy w imieniu ich obojga.
 2. Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

  W raporcie ze strony https://historiapojazdu.gov.pl/ będzie komunikat, jeśli okaże się, że sprawdzany samochód został zgłoszony jako kradziony.
 3. Czy można kupić auto bez dowodu rejestracyjnego?

  W teorii tak, ale w praktyce będzie to trudne i wymagające załatwienia wielu formalności. Nie sposób wymienić tych formalności, ponieważ różnią się w zależności od kraju zakupu.
 4. Czy można wybrać indywidualne tablice rejestracyjne na zagraniczny samochód?

  Tak, nie ma z tym problemu. We wniosku o rejestrację samochodu należy tylko zaznaczyć, że wnioskujesz o tablice indywidualne i wpisać wyróżnik (tj. wybrany napis).
 5. Jakie są kary za brak OC?

  Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 kary za brak OC dla samochodów osobowych wynoszą: 1700 zł (brak OC do 3 dni), 4240 zł (od 4 do 14 dni) i 8480 zł. Od 1.07 analogicznie: 1720 zł, 4300 zł i 8600 zł.
 6. Czy samochód sprowadzony z zagranicy musi mieć autocasco?

  Nie. AC to ubezpieczenie nieobowiązkowe i nie grozi żadna kara za jego brak. Niemniej, polisa jest bardzo przydatna. Dlatego rekomendujemy jej zakup.
 7. Jaki adres podać przy zakupie ubezpieczenia?

  Przy wyliczaniu składki, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę miejscowość, gdzie będzie użytkowany samochód. Zatem podaj ten adres pod którym mieszkasz, a nie gdzie jesteś zameldowany (chyba, że towarzystwo wymaga podania każdego z adresów).
Stefania Stuglik
[Głosów: 3 Średnia: 5]