Najtańsze ubezpieczenie OC na raty – jak je znaleźć?

Firmy ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, umożliwiając im zakup ubezpieczenia OC na raty. Często płatność na raty wiąże się ze zwyżką składki. Warto więc porównywać oferty różnych ubezpieczycieli.

Składki OC dla młodych kierowców są bardzo wysokie. Dla osób, którym trudno jest opłacić jednorazową składkę ubezpieczyciele przygotowali możliwość opłaty w ratach. Nie tylko składkę można podzielić na 2, ale także i 4, a w niektórych towarzystwach nawet na 12 rat. Sprawdzimy, które firmy oferują płatność ratalną.

Jak sprawdzić, gdzie można OC rozłożyć na raty?

Możliwość płatności ratalnej za OC to opcja często wybierana przez młodych kierowców, którzy mają ograniczone środki oraz tych, którym wzrosła składka za OC i przekracza ich obecne możliwości finansowe. Jeżeli korzystasz z kalkulatora OC zamieszczonego na naszej stronie, to po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz propozycje od kilkunastu firm ubezpieczeniowych. Ceny, które zobaczysz po prawej stronie ekranu, dotyczą płatności jednorazowej.

ubezpieczenie OC na raty

Jeśli chcesz zobaczyć plan spłat ratalnych, kliknij okno „Szczegóły oferty”, a pokażą Ci się możliwe opcje rat.

cena polisy OC w ratach

Pamiętaj, że im więcej rat wybierzesz, tym całkowity koszt polisy będzie wyższy.

Na ile rat można rozłożyć płatność za OC?

Nie we wszystkich towarzystwach rozłożysz OC na taką samą liczbę rat. W jednych możesz opłacić składkę w 2 lub 4 ratach, inne dopuszczają tylko 2 raty, a nieliczne w ogóle nie oferują rat. Poniżej znajduje się lista towarzystw, które rozkładają OC na raty i liczby rat, które proponują:

Towarzystwo ubezpieczenioweLiczba rat
Accredited
Allianz2
Balcia
Benefia2 lub 4
Euroins2
Beesafe2
Generali2
Link42 lub 4
Proama2
Ergo Hestia2
You Can Drive2
Wiener2
Wefox2
Uniqa2 lub 4
mtu24.pl2
TUZ
Trasti
Warta2 lub 4
HDI2 lub 4

Jeśli oprócz OC, kupujesz w pakiecie jakąś dodatkową polisę, może być tak, że pierwsza rata będzie wyższa niż kolejne. Niektórzy ubezpieczyciele (np. TUZ Ubezpieczenia) opłatę za część ryzyk wliczają do pierwszej raty.

Na co zwrócić uwagę kupując OC na raty?

OC na raty ma swoje zalety, ale trzeba też pamiętać o kilku kwestiach, na które trzeba zwrócić uwagę.

 • Nie wszyscy ubezpieczyciele rozkładają OC na raty. Większość umożliwia płatność w 2 ratach. Do niedawna mtu.24 oraz You Can Drive rozkładało OC na 12 rat. Aktualnie płatność miesięczną można uzyskać w PZU, ale zależy to też od wysokości składki.
 • Rozłożenie płatności za OC na raty wiąże się z wyższą składką, im więcej rat, tym droższa polisa.
 • Za kolejne raty OC można płacić przelewem tradycyjnym , internetowym, a nawet kartą kredytową.
 • Pierwszą ratę za polisę OC należy opłacić najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem ochrony.
 • W przypadku spowodowania szkody ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, nawet jeżeli zalegasz z opłatą drugiej lub kolejnych składek za OC.
 • W przypadku, gdy nie opłacisz wszystkich rat za polisę, ubezpieczyciel nie przedłuży polisy OC, a jeśli nie kupisz polisy w innym TU będziesz miał przerwę w ubezpieczeniu, co grozi karą z UFG, a w przypadku szkody regresem ubezpieczeniowym.
 • Gdy zawrzesz polisę na raty i ich nie opłacisz, ubezpieczyciel może naliczyć odsetki, a potem skierować sprawę do firmy windykacyjnej i wpisać Twoje dane do Krajowego Rejestru Długów.

Ile kosztuje OC rozłożone na raty?

Cena OC opłacanego w ratach zależy od firmy i od liczby rat. Im więcej rat – tym składka będzie wyższa. Średnio musisz liczyć się ze wzrostem o około 20% w stosunku do ceny przy płatności jednorazowej. Z wysokimi składkami muszą mierzyć się młodzi kierowcy. Ze względu na młody wiek oraz brak doświadczenie ubezpieczyciele oceniają wysokie ryzyko wystąpienia szkody, a co za tym idzie większą składkę.

wiek kierowcy a cena OC

Jak wynika z wykresu wskazującego dane z I kwartału 2023 roku średnia składka OC dla 19-latków to 1904 zł. Stawka zmniejsza się wraz z wiekiem. Składkę niższą niż 1000 zł mogli opłacić dopiero 26-latkowie. Z najniższych stawek mogli cieszyć się 60-latkowie, czyli doświadczeni kierowcy.

Sprawdźmy, ile muszą zapłacić za OC na raty młodzi kierowcy. 22-letni pan Bartosz kupił Skodę Fabię 1.2 benzyna z 2010 roku i wyliczył składkę w kalkulatorze OC.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 22-latka ze Słupska?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1180,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1654,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1694,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1793,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
2423,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 22-latka ze Słupska?
Link4
1180,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1654,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1694,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1793,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
2423,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.06.2022 r., Skoda Fabia, 1.2 benzyna z 2010 roku

Pan Bartosz nie chciał płacić jednorazowej składki. Sprawdził, ile kosztuje podział na raty w Link4. Na dwie raty musiałby zapłacić 1305,4 zł (2 x 652,7 zł) lub 1681,53 zł (4 x 420,36 zł) na 4 raty. 22-latek zdecydował, że zapłaci składkę na 4 raty.

Co grozi za nieopłacenie rat OC?

Zaległości z opłacaniem rat za polisę mogą skutkować odsetkami, które naliczy ubezpieczyciel. Jeżeli dalej nie będziesz opłacał składki sprawa zostanie skierowana do windykacji, a następnie do komornika. Inną konsekwencją braku opłaty rat jest brak wznowienia polisy. Jeżeli nie wykupisz polisy w innym towarzystwie, będziesz miał przerwę w ubezpieczeniu. Za brak ciągłości ubezpieczenia UFG nakłada kary. Wysokość kary jest uzależniona od rodzaju nieubezpieczonego pojazdu, długości przerwy oraz minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

Kary za brak OC styczeń-czerwiec 2023

Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykl).
Do 3 dni1400 zł2090 zł230 zł
4-14 dni3490 zł5240 zł580 zł
Powyżej 14 dni6980 zł10 470 zł1160 zł

Kary za brak OC lipiec-grudzień 2023

Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (m.in. motocykl)
Do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10 800 zł1200 zł

Jeżeli nie zapłaciłeś którejś z kolei raty, Twoja umowa nie wygaśnie. Samochód będzie objęty ochroną, która wynika z ubezpieczenia, więc towarzystwo wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, jeśli spowodujesz wypadek. Niezależnie od tego, zakład ubezpieczeń będzie egzekwował uregulowanie nieopłaconych rat.

Kara z UFG nie jest jedyną konsekwencją braku polisy. Jeżeli spowodujesz wypadek bez OC, będziesz musiał pokryć odszkodowanie z własnej kieszeni. Towarzystwo wypłaci odszkodowanie, jednak zwróci się do sprawcy z regresem – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w porównywarce najtaniejuagenta.pl.

Czy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC na raty?

Umowę o OC (bez względu na to, czy polisa jest opłacona jednorazowo, czy w ratach) można wypowiedzieć tylko w trzech przypadkach:

 1. Umowa dobiega końca i nie chcesz jej przedłużać – polisa OC po upływie roku przedłuża się automatycznie. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, musisz wcześniej skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, ale obowiązująca umowa i tak ulegnie rozwiązaniu w dniu przewidzianym umową (nie możesz skrócić jej trwania).
 2. Kupiłeś auto z ważną polisą OC – w takim przypadku możesz wypowiedzieć umowę w każdej chwili jej obowiązywania.
 3. Posiadasz podwójne ubezpieczenie – to sytuacja, kiedy umowa o OC przedłużyła się automatycznie, a Ty w tym samym czasie podpisałeś kolejną umowę w innym towarzystwie. Możesz wypowiedzieć tylko polisę, która jest kontynuowana, nie możesz zrezygnować z nowej umowy.

Jest jeszcze możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość, czyli przez internet lub telefon. W przypadku, gdy zawrzesz nową polisę, a później znajdziesz korzystniejszą ofertę, możesz zrezygnować z pierwszej polisy, ale tylko w ciągu 30 dni. Pamiętaj, aby zachować ciągłość ubezpieczeń i nie narazić się na przerwę w OC.

Co się dzieje z OC na raty po  zakupie lub sprzedaży samochodu?

Kiedy zdecydujesz się na sprzedaż samochodu, polisa OC przechodzi na nowego właściciela, ponieważ OC jest przypisane do pojazdu, a nie kierowcy. W przypadku sprzedaży pojazdu przed terminem kolejnych rat, nie musisz ich płacić. Ten obowiązek przejmuje nowy właściciel.

Gdy kupisz pojazd, którego poprzedni właściciel opłacał OC ratalnie, masz dwa wyjścia:

 • Kontynuować polisę – powinieneś skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, które przeliczy składkę i ustali z Tobą sposób jej zapłaty (czy będziesz kontynuował raty, jak poprzedni właściciel, czy zapłacisz jednorazowo).
 • Wypowiedzieć umowę – jeśli znajdziesz korzystniejszą ofertę, polisę zbywcy możesz wypowiedzieć w każdej chwili. Po złożeniu wypowiedzenia nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za nieopłacone raty.

Przykład

Pan Marcin kupił Volkswagena Golfa. Otrzymał polisę po zbywcy. Jednak była rozłożona na dwie raty, a druga składka wynosiła 599 zł. Pan Marcin wykorzystał kalkulator OC do przeliczenia składki. Dzięki temu udało mu się znaleźć ofertę za 386 zł na cały rok. Wypowiedział więc polisę po zbywcy i zaoszczędził na OC.

Co z OC na raty po kradzieży lub złomowaniu samochodu?

Zezłomowanie lub kradzież samochodu oznacza jego utratę. Utracony pojazd musisz wyrejestrować w Wydziale Komunikacji i zgłosić się do towarzystwa z dokumentami potwierdzającymi wyrejestrowanie, aby rozwiązać polisę. Nie będziesz musiał już płacić kolejnych rat.

OC na raty – kupić czy nie?

Ubezpieczenie OC na raty wybierają kierowcy, których nie stać na opłacenie polisy jednorazowo lub ci, którzy wolą rozłożyć ten wydatek w czasie. Warto najpierw porównać składki w kalkulatorze OC/AC i zdecydować czy opłacisz polisę jednorazowo czy na dwie lub więcej rat. Warto zastanowić się także na zakupem dodatkowych ubezpieczeń np. Assistance czy NNW. Za pakiet OC + Assistance możesz otrzymać dodatkową zniżkę przy wyborze większej ilości ryzyk. Dzięki temu będziesz miał niższą składkę i lepszy zakres ochrony.

OC na raty – co warto wiedzieć?

 1. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje rozłożenie składki ubezpieczenia OC na 2 lub 4 raty. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają nawet płatność co miesiąc.
 2. Ubezpieczenie OC na raty można zakupić przez internet. Aby znaleźć atrakcyjną cenowo ofertę, warto skorzystać z zamieszczonego na naszej stronie kalkulatora OC.
 3. Kupując ubezpieczenie OC na raty, konieczne jest dokonanie pierwszej płatności najpóźniej w dniu, od którego auto ma być ubezpieczone.
 4. Wybór płatności ratalnej za OC oznacza dodatkowe koszty. W niektórych przypadkach dopłata może wynieść nawet kilkaset złotych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o OC na raty

 1. Nie zapłaciłem ostatniej raty za polisę OC. Czy przedłuży się ona automatycznie?

  Nie. Jedną z konsekwencji nieopłaconej raty jest brak przedłużenia OC. Nie oznacza to, że możesz zignorować dług – towarzystwo będzie egzekwowało należność nawet po wygaśnięciu umowy.
 2. Kupiłem ratalnie pakiet polis i nie zapłaciłem drugiej raty. Co się może stać?

  W ramach OC Twój samochód będzie chroniony do końca umowy. Natomiast zasady obowiązywania pozostałych ubezpieczeń (AC, NNW, Assistance) w razie zaprzestania płacenia rat regulują OWU.
 3. Czy przedłużona umowa o OC automatycznie jest ratalna, jeśli poprzednia była opłacona tą metodą?

  Nie. Jeśli kontynuowaną umowę też chcesz opłacić w ratach, skontaktuj się wcześniej z ubezpieczycielem w celu zawarcie kolejnej umowy o raty.
 4. Od czego zależy liczba rat za OC?

  Minimalną lub maksymalną liczbę rat OC określa indywidualnie towarzystwo ubezpieczeniowe. Zwykle można rozłożyć płatność na dwie lub cztery transze.
 5. Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli zalegam z płatnością raty za OC?

  Tak, jeżeli pierwsza rata OC została opłacona w wyznaczonym terminie. W efekcie jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu. Jednak za zaległości towarzystwo może naliczyć karne odsetki.
 6. Jak rozłożyć OC na raty?

  To zależy od warunków określonych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Najczęściej składkę OC można rozłożyć na dwie raty. Pierwszą płaci się na początku zawarcia umowy ubezpieczenia pojazdu, a druga po sześciu miesiącach.
 7. Czy OC na raty bardziej się opłaca?

  Zwykle nie. W większości przypadków OC na raty jest droższe w porównaniu do jednorazowej płatności. Jednak jest to popularne rozwiązanie wśród młodych kierowców, którzy często nie mają wystarczających oszczędności.
 8. Sprzedałem samochód przed zapłatą ostatniej raty OC, czy muszę ją opłacić?

  Nie. Obowiązek zapłaty ostatniej raty przechodzi na nowego właściciela samochodu. Jednak musisz poinformować dotychczasowego ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 8 Średnia: 4.8]