Ilona Walczak

Ilona Walczak | 9 października 2022

Najtańsze ubezpieczenie OC na raty – jak je znaleźć?

scrolldown OC na raty cena

Firmy ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, umożliwiając im zakup ubezpieczenia OC na raty. Chcesz skorzystać z takiej możliwości? Z naszego poradnika dowiesz się, którzy ubezpieczyciele mają w ofercie OC na raty i ile kosztuje skorzystanie z tej opcji.

OC na raty – co warto wiedzieć?

 • Większość firm ubezpieczeniowych oferuje rozłożenie składki ubezpieczenia OC na 2 lub 4 raty. Niektórzy ubezpieczyciele idą o krok dalej, proponując nawet płatność co miesiąc.
 • Ubezpieczenie OC na raty można zakupić przez internet. Aby znaleźć atrakcyjną cenowo ofertę, warto skorzystać z zamieszczonego na naszej stronie kalkulatora OC.
 • Kupując ubezpieczenie OC na raty, konieczne jest dokonanie pierwszej płatności najpóźniej w dniu, od którego auto ma być ubezpieczone.
 • Wybór płatności ratalnej za OC oznacza dodatkowe koszty. W niektórych przypadkach dopłata może wynieść nawet kilkaset złotych.

Jak sprawdzić, gdzie można OC rozłożyć na raty?

Możliwość płatności ratalnej za OC to opcja często wybierana przez młodych kierowców, którzy mają ograniczone środki oraz tych, którym wzrosła składka za OC i przekracza ich obecne możliwości finansowe. Jeśli sam znajdujesz się w takiej sytuacji i szukasz firmy, która rozłoży Ci OC na raty, powinieneś:

1. Skorzystać z kalkulatora OC zamieszczonego na naszej stronie. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz propozycje od kilkunastu firm ubezpieczeniowych. Ceny, które zobaczysz po prawej stronie ekranu, dotyczą płatności jednorazowej.

2. Jeśli chcesz zobaczyć plan spłat ratalnych, kliknij okno „Szczegóły oferty”, a pokażą Ci się możliwe opcje rat (kliknij w obrazek, aby go powiększyć):

OC na raty cena

Pamiętaj, że im więcej rat wybierzesz, tym całkowity koszt polisy będzie wyższy.

Na ile rat można rozłożyć płatność za OC?

Nie we wszystkich towarzystwach rozłożysz OC na taką samą liczbę rat. W jednych możesz opłacić składkę w 2 lub 4 ratach, inne dopuszczają tylko 2 raty, a nieliczne w ogóle nie oferują rat. Poniżej znajduje się lista towarzystw, które rozkładają OC na raty i liczby rat, które proponują:

UbezpieczycielLiczba rat
Allianz2
Benefia2 lub 4
Beesafe2
Generali 2
Link4 2 lub 4
mtu242, 4 lub 12
Proama2
PZU2 lub 4
TUZ Ubezpieczenia2
Uniqa2 lub 4
Warta2 lub 4
Wiener2 lub 4
You Can Drive 2, 4 lub 12

Jeśli oprócz OC, kupujesz w pakiecie jakąś dodatkową polisę, może być tak, że pierwsza rata będzie wyższa niż kolejne. Niektórzy ubezpieczyciele (np. TUZ Ubezpieczenia) opłatę za część ryzyk wliczają do pierwszej raty.

Kto policzy najmniej za OC na raty?

Firmy biorą pod uwagę podobne zmienne przy wyliczaniu polisy, ale bazowe ceny, od których wyliczają wysokość ubezpieczenia OC dla konkretnego kierowcy, są różne. W rezultacie jest tak, że dla tego samego kierowcy OC w jednej firmie kosztuje nawet kilkaset złotych mniej lub więcej niż w drugiej. A przypominamy, że zakres OC regulują przepisy, więc najkorzystniej jest je kupić tam, gdzie jest najtaniej.

W przypadku płatności na raty, należy dodatkowo wziąć pod uwagę koszt rat. Ubezpieczyciele stosują różne oprocentowanie, co przekłada się na wysokość rat. W konsekwencji może tak się zdarzyć, że z pozoru najtańsze OC okaże się jednym z droższych, jeśli towarzystwo ma wysokie oprocentowanie.

Przykład:

Krzysztof sprawdził w kalkulatorze, ile będzie kosztowało go OC. Najtańsza opcja, która mu się wyświetliła, to polisa w firmie X za 500 zł, a druga w kolejności – OC w firmie Y za 560 zł. Krzysztof zapoznał się z warunkami płatności ratalnej i dowiedział się, że 4 raty w firmie X będą go kosztowały 600 zł (4 × 150 zł), ponieważ ubezpieczyciel nalicza wysoki procent. Z kolei polisa w firmie Y wyniesie go wciąż 550 (4 × 140 zł) zł, gdyż raty są oprocentowane 0%.

Wniosek jest taki, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, która firma policzy najmniej za płatność ratalną. Zależy to od liczby rat i aktualnego oprocentowania. Kalkulator OC pozwoli Ci sprawdzić i porównać wysokości rat u kilku ubezpieczycieli. Nie zawsze jest tak, że firma, która ma najniższe OC przy płatności jednorazowej, ma też najlepsze warunki przy opłacaniu polisy w ratach.

Ile kosztuje OC rozłożone na raty?

Cena OC opłacanego w ratach zależy od firmy i od liczby rat. Im więcej rat – tym składka będzie wyższa. Średnio musisz liczyć się ze wzrostem o około 20% w stosunku do ceny przy płatności jednorazowej.

Jeśli w trakcie spłacania rat Twoja sytuacja finansowa się poprawi i będziesz w stanie zmniejszyć liczbę rat lub zapłacić resztę jednorazowo – koniecznie skontaktuj się z towarzystwem, gdyż z dużym prawdopodobieństwem przeliczy Ci kredyt wg nowych warunków i pomniejszy należną kwotę.

Czy towarzystwa chętnie sprzedają polisy na raty?

Większość firm ubezpieczeniowych rozkłada płatność za OC na raty. Jest to podyktowane potrzebami rynku – wielu kierowców nie stać na opłacanie składki w jednej racie. Ubezpieczyciele są tego świadomi i dlatego wprowadzili do swoich ofert raty, leży to także w ich interesie.

Jednak firmy nie udzielają rat wszystkim chętnym kierowcom – jeśli chcesz skorzystać z tej formy płatności, musisz przejść weryfikację. Weryfikacja polega na sprawdzeniu, czy masz zdolność kredytową (jesteś zatrudniony, pobierasz emeryturę lub rentę) i czy nie figurujesz w bazach dłużników (BIK, KRD).

Co grozi za nieopłacenie rat OC?

Jeśli przestaniesz opłacać raty za OC, grożą Ci dwojakie konsekwencje. Można je podzielić na związane z:

 • windykacją należności przez ubezpieczyciela,
 • polisą OC.

W przypadku zaprzestania płacenia rat, firma uruchomi standardową procedurę w takiej sytuacji.  Najpierw będzie Ci wysyłała przypomnienia i naliczała Ci odsetki. Jeśli to poskutkuje – odda sprawę do sądu, a później do komornika.

Natomiast skutki związane z obowiązywaniem ochrony w ramach polisy, zależą od tego, której raty OC nie opłaciłeś.

 • Jeśli nie zapłaciłeś pierwszej raty, ubezpieczalnia może uznać, że umowa nie została zawarta i tym samym grozi Ci kara za brak ważnego OC (o ile równolegle nie wykupiłeś OC w innej firmie).

Zgodnie Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty. Nieopłacenie raty może się zatem skończyć nałożeniem kary przez UFG za brak polisy OC. W 2022 r. za brak OC powyżej 14 dni właścicielowi samochodu osobowego grozi 6020 zł – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jeżeli nie zapłaciłeś którejś z kolei raty, Twoja umowa nie wygaśnie. Samochód będzie objęty ochroną, która wynika z ubezpieczenia, więc towarzystwo wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, jeśli spowodujesz wypadek. Niezależnie od tego, zakład ubezpieczeń będzie egzekwował uregulowanie nieopłaconych rat.

Co się dzieje z OC na raty po sprzedaży samochodu?

Kiedy zdecydujesz się na sprzedaż samochodu, polisa OC „wędruje” do kupca razem z nim, ponieważ OC jest przypisane do pojazdu, a nie właściciela. Jeśli chcesz uniknąć obowiązku opłacania rat (tych, które jeszcze nie zostały opłacone) musisz poinformować towarzystwo o zbyciu pojazdu w ciągu 14 dni. Firma ubezpieczeniowa będzie miała wtedy obowiązek anulować Twoje raty. Nie zależy to od jej dobrej woli, lecz takie są przepisy.

Z kolei, jeśli spóźnisz się z informacją lub nie przekażesz jej w ogóle, firma będzie egzekwowała od Ciebie należne raty. Możesz oczywiście próbować się odwoływać, ale decyzja należy do ubezpieczyciela. Kontuzja jest taka, że najlepiej nie zapomnieć i w terminie wysłać pismo informujące o sprzedaży samochodu, aby nie mieć obowiązku opłacania rat za samochód, który już nawet nie jest nasz.

Co się dzieje z OC na raty po zakupie samochodu?

Gdy kupisz pojazd, którego poprzedni właściciel opłacał OC ratalnie, masz dwa wyjścia:

 • Kontynuować polisę – powinieneś skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, które przeliczy składkę i ustali z Tobą sposób jej zapłaty (czy będziesz kontynuował raty, jak poprzedni właściciel, czy zapłacisz jednorazowo).
 • Wypowiedzieć umowę – jeśli znajdziesz korzystniejszą ofertę, polisę zbywcy możesz wypowiedzieć w każdej chwili. Po złożeniu wypowiedzenia nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za nieopłacone raty.

Czy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC na raty?

Umowę o OC (bez względu na to, czy polisa jest opłacona jednorazowo, czy w ratach) można wypowiedzieć tylko w trzech przypadkach:

 1. Umowa dobiega końca i nie chcesz jej przedłużać – polisa OC po upływie roku przedłuża się automatycznie. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, musisz wcześniej skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, ale obowiązująca umowa i tak ulegnie rozwiązaniu w dniu przewidzianym umową (nie możesz skrócić jej trwania).
 2. Kupiłeś auto z ważną polisą OC – w takim przypadku możesz wypowiedzieć umowę w każdej chwili jej obowiązywania.
 3. Posiadasz podwójne ubezpieczenie – to sytuacja, kiedy umowa o OC przedłużyła się automatycznie, a Ty w tym samym czasie podpisałeś kolejną umowę w innym towarzystwie. Możesz wypowiedzieć tylko polisę, która jest kontynuowana, nie możesz zrezygnować z nowej umowy.

Wypowiedzenie umowy o OC na raty możliwe jest tylko w przypadkach opisanych powyżej. Nie możesz zrezygnować z polisy w sytuacji, gdy zawarłeś nową umowę na rok i np. po tygodniu znalazłeś lepszą ofertę. Niestety, ale będziesz musiał czekać z wypowiedzeniem 12 miesięcy.

Co z OC na raty po kradzieży lub złomowaniu samochodu?

Zezłomowanie lub kradzież samochodu oznacza jego utratę. Utracony pojazd musisz wyrejestrować w Wydziale Komunikacji i zgłosić się do towarzystwa z dokumentami potwierdzającymi wyrejestrowanie, żeby ubezpieczyciel anulował Ci nieopłacone raty.

OC na raty – kupić czy nie?

Ubezpieczenie OC na raty wybierają kierowcy, których nie stać na opłacenie polisy jednorazowo lub ci, którzy wolą rozłożyć ten wydatek w czasie. Sprawdziliśmy w kalkulatorze OC/AC jak przekłada się to na ceny polisy.

Poszukującym OC jest Michał, 35-letni ratownik medyczny z Kędzierzyna-Koźla i tata dwójki dzieci w wieku przedszkolnym. Michał posiada 7-letnią Toyotę Yaris i interesuje go możliwość opłacenia polisy w ratach.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 35-latka z Kędzierzyna-Koźla?
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
353,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
381,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
400,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
449,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
551,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 35-latka z Kędzierzyna-Koźla?
TUZ TUW
353,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
381,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
400,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
449,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
551,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 28.02.2022 r., Toyota Yaris z 2015 r.

Najtańsza oferta pochodzi od TUZ Ubezpieczenia. W cenie 353 zł przy płatności jednorazowej Michał otrzyma pakiet OC + Assistance. Płacąc w dwóch ratach koszt wzrośnie do 393 zł. Kolejna propozycja to pakiet OC + Assistance + NNW od Link4 za 381 zł. Jeśli Michał zdecyduje się rozłożyć koszt na dwie raty, zapłaci 416 zł.

Ciekawa cenowo (i potwierdzająca, że warto porównywać ceny!) jest oferta od mtu24, w której za 400 zł (lub 440 zł w dwóch ratach) znajduje się tylko ubezpieczenie OC. Przypomnijmy, że tańszą ofertę ma TUZ na pakiet OC + Assistance. Spójrzmy na propozycje firm, które rozkładają OC na więcej niż dwie raty.

W Uniqa pakiet OC + Assistance kosztuje jednorazowo 449 zł, ale rozłożony na raty wzrasta już do 607 zł (4 × 152 zł). Natomiast Benefia, która jako jedna z niewielu firm rozkłada aż na 12 rat, za pakiet OC + Assistance + NNW żąda 551 zł jednorazowo lub 54,18 zł przez 12 miesięcy (razem 650,16 zł).

FAQ - najczęściej zadawane pytania o OC na raty

 1. Nie zapłaciłem ostatniej raty za polisę OC. Czy przedłuży się ona automatycznie?

  Nie. Jedną z konsekwencji nieopłaconej raty jest brak przedłużenia OC. Nie oznacza to, że możesz zignorować dług – towarzystwo będzie egzekwowało należność nawet po wygaśnięciu umowy.
 2. Kupiłem ratalnie pakiet polis i nie zapłaciłem drugiej raty. Co się może stać?

  W ramach OC Twój samochód będzie chroniony do końca umowy. Natomiast zasady obowiązywania pozostałych ubezpieczeń (AC, NNW, Assistance) w razie zaprzestania płacenia rat regulują OWU.
 3. Czy przedłużona umowa o OC automatycznie jest ratalna, jeśli poprzednia była opłacona tą metodą?

  Nie. Jeśli kontynuowaną umowę też chcesz opłacić w ratach, skontaktuj się wcześniej z ubezpieczycielem w celu zawarcie kolejnej umowy o raty.
Ilona Walczak
[Głosów: 5 Średnia: 5]