Ilona Walczak

Ilona Walczak | 29 kwietnia 2021

Ile trzeba zapłacić za kurs prawa jazdy w 2021 roku?

scrolldown Samochód ze znakiem nauki jazdy na ulicy

Ceny związane z odbyciem kursu prawa jazdy kategorii B oraz zdaniem egzaminu z roku na rok są coraz wyższe. Obecnie koszty te mogą przekroczyć nawet 2500 zł. Należy jednak pamiętać, że jest to cena kursu oraz egzaminu. Jeśli egzamin zdamy dopiero za drugim, trzecim lub kolejnym podejściem, to koszt prawa jazdy będzie odpowiednio wyższy.

Jaki jest koszt prawa jazdy w 2021 roku? – Podsumowanie

  • Kurs prawa jazdy może kosztować od 1600 zł do nawet 2900 zł.
  • Oprócz kursu na prawo jazdy, przyszły kierowca ponosi wydatek związany z badaniem lekarskim, wykonaniem zdjęć do dokumentu, a często również z dodatkowymi lekcjami jazdy.
  • Egzamin na prawo jazdy to koszt, który łączy w sobie cenę za część teoretyczną (30 zł) oraz praktyczną (140 zł).
  • Wydanie dokumentu prawa jazdy kosztuje kolejne 100,50 zł.

Prawo jazdy to nie tylko koszt kursu oraz egzaminu. Zapłacić również musimy za badania lekarskie, wykonanie zdjęć do dokumentu, a często również za materiały lub dodatkowe lekcje. Podpowiadamy, ile w 2021 roku trzeba wydać pieniędzy, aby stać się pełnoprawnym kierowcą samochodu.

Z jakimi kosztami wiąże się zdobycie prawa jazdy?

Ceny kursu prawa jazdy mogą znacznie się od siebie różnić. Naukę jazdy prowadzą prywatne szkoły jazdy, przez co same określają swój cennik. Na koszt związany z nauką jazdy wpływa z całą pewnością lokalizacja, ilość kursantów oraz konkurencja. Choć cena kursu wynosi najczęściej około 2000 zł – możemy znaleźć zarówno tańsze, jak i droższe oferty.

Na cenę wpływa również to, na jaki kurs się zdecydujemy. Możemy wybrać zajęcia grupowe lub indywidualne, a sam kurs odbyć również w trybie przyspieszonym. W ostatnim przypadku zapłacimy trochę drożej.

Przyszły kierowca musi, oprócz zaliczenia kursu, przejść badania lekarskie, zajęcia instruktażowe z pierwszej pomocy oraz wykonać zdjęcia do dokumentu prawa jazdy.

Jak długo trwa kurs prawa jazdy?

Kurs prawa jazdy obejmuje:

  • 30 godzin teorii – w tym przypadku godzina oznacza 45 minut lekcji,
  • 30 godzin praktyki – w tym przypadku godzina stanowi 60 minut lekcji.

Część szkół jazdy oferuje w cenie kursu materiały pomocnicze, zniżki na dodatkowe lekcje czy darmowe badania lekarskie. Zanim więc zdecydujemy się na określoną szkołę jazdy, warto porównać nie tylko ceny, ale również zakres możliwości, jaki konkretna szkoła oferuje.

Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy?

Koszt badania lekarskiego na prawo jazdy to wydatek rzędu 180-200 zł. Część szkół wlicza badania w cenę kursu, przez co omija nas dodatkowa płatność, ale wówczas cena kursu będzie adekwatnie wyższa.

Podczas badań lekarskich badany jest przede wszystkim nasz wzrok, stan psychiczny oraz przeprowadzany jest ogólny wywiad lekarski, który ma na celu wykrycie ewentualnych przeciwskazań lub ograniczeń w prowadzeniu samochodu.

Ile zapłacimy za kurs prawa jazdy?

Ceny za kurs nauki jazdy są różne w zależności od miasta. Ośrodki WORD czyli Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego może mieć lokalizację w mieście wojewódzkim, jak i w mniejszej miejscowości. Zdarza się, że większe miasta mają niższe ceny kursu prawa jazdy, co wynika z bardzo dużej konkurencji – wówczas można liczyć na atrakcyjne promocje.

MiastoNajniższa cena za kurs prawa jazdyNajwyższa cena za kurs prawa jazdy
Wrocław1600 zł2799 zł
Wałbrzych1900 zł2900 zł
Opole1750 zł2690 zł
Katowice1900 zł2599 zł
Włocławek1600 zł2200 zł
Łódź1800 zł2599 zł
Szczecin2100 zł2850 zł
Barlinek2000 zł2500 zł
Olsztyn1999 zł2399 zł
Gdańsk2100 zł2400 zł
Oferty aktualne 27.04.2021 r.

Zanim zdecydujemy się na kurs prawa jazdy, warto porównać dostępne oferty okolicznych szkół. Wiele z nich stosuje atrakcyjne promocje lub zachęca do polecania znajomych, dzięki czemu możemy zapłacić za naukę znacznie mniej. Jeśli mamy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania więcej niż jeden ośrodek WORD-u – zastanówmy się nad tym, który wybrać.

Ile zapłacimy za dodatkowe lekcje?

Cennik dodatkowych lekcji jest zależny od szkoły jazdy. Wielu przyszłych kierowców nie czuje się zbyt pewnie po samym kursie i decyduje się na zakup dodatkowych lekcji, dzień przed lub w dniu egzaminu.

Dodatkowa lekcja jazdy może kosztować od 40 do 90 zł za 60 min. Przy wyborze szkoły jazdy warto zwrócić na to uwagę. Część szkół oferuje kursy w wersji rozszerzonej – gdzie kilka dodatkowych godzin jest wliczonych w cenę.

Jaki jest koszt egzaminu na prawo jazdy?

Egzamin prawa jazdy dzieli się na dwie części: część teoretyczną i część praktyczną. Cena egzaminu teoretycznego wynosi 30 zł, z kolei praktyczny kosztuje już 140 zł.

Jeśli nie zaliczymy egzaminu, za każdym podejściem musimy zapłacić za kolejny egzamin. To oznacza, że przykładowo zdanie części praktycznej za trzecim razem będzie kosztowało łącznie 450 zł (30 zł za część teoretyczną i trzy podejścia do części praktycznej za 140 zł).

Gdy uda nam się zdać egzamin na prawo jazdy, to pozostaje nam złożenie wniosku o wydanie dokumentu prawa jazdy. Taki wniosek kosztuje z kolei 100,50 zł. Jest to zdecydowanie najbardziej “upragniony” przez wszystkich wydatek.

Gdzie jest najwyższa zdawalność na prawo jazdy i ile kosztują poprawki?

Szkoły jazdy bardzo często chwalą się wysoką zdawalnością, która ma zachęcić przyszłych kierowców do skorzystania z ich usług.

Należy jednak wziąć pod uwagę również fakt, że zmiany te nie dotyczą wyłącznie surowych egzaminatorów. Na zdawalność wpływać może wiele czynników – w tym również nasz stres.

W roku 2020 najwyższą zdawalnością egzaminów na prawo jazdy cieszył się ośrodek WORD w Jeleniej Górze – 53% osób zdało za pierwszym razem. Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. Ostrołęka oraz Kalisz – 51,9% oraz 49,6%. Z kolei na końcu tego rankingu znajduje się Łódź, w której zdawalność wynosiła… 25%.

Można z tego wnioskować, że w mniejszych miastach w Polsce zdawalność jest zdecydowanie wyższa, niż w przypadku dużych miast wojewódzkich.

Ile może kosztować ubezpieczenie dla młodego kierowcy?

Najprawdopodobniej, po otrzymaniu uprawnień do prowadzenia pojazdu, świeżo upieczony kierowca będzie chciał kupić swój pierwszy samochód. Jednak na tym jego wydatki się nie skończą.  Jednym z dodatkowych będzie zakupu ubezpieczenia OC. 

Cena OC dla młodego i niedoświadczonego kierowcy jest z reguły znacznie wyższa od ceny polisy dla osoby, która posiada już dłuższy staż za kierownicą. Warto przy tym dodać, że na cenę OC wpływa nie tylko staż i wiek kierowcy, ale również rodzaj samochodu, jego rocznik, przebieg czy pojemność silnika. Dlatego młody kierowca powinien dobrze przemyśleć, jaki pojazd będzie jego własnością.

Ubezpieczyciel bierze również pod uwagę miejsce zamieszkania kierowcy, jego stan cywilny oraz wykonywany zawód. Przy wyborze ubezpieczenia OC, kluczowe jest porównywanie ofert. Dzięki temu można znaleźć bardzo korzystne cenowo rozwiązania. Najlepszym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy porównywarki, która ułatwi dotarcie do najbardziej atrakcyjnych ofert.

Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]