OC dla młodych kierowców. Gdzie znaleźć najtańsze?

Nie trzeba pewnie już nikomu przypominać o tym, że ubezpieczenie OC musi posiadać każdy pojazd poruszający się po polskich drogach. Młodzi kierowcy muszą za polisę zapłacić więcej niż starsi posiadacze pojazdów. Są jednak sposoby na obniżenie składki.

O ile świeżo zdany egzamin na prawo jazdy zachęca do testowania nowo nabytych uprawnień w praktyce, o tyle zakup OC dla pierwszego własnego pojazdu zdecydowanie do tego nie nastraja. Dlaczego młodzi kierowcy spotykają się z tak wysokimi cenami ubezpieczeń i jak walczyć z tymi zwyżkami? Oto garść wskazówek dla młodych kierowców, którzy chcą ubezpieczyć swój pierwszy samochód, nie wydając na to wszystkich oszczędności.

Kim jest młody kierowca?

Do którego roku życia kierowca jest uważany za młodego? Definicja ta wygląda inaczej u każdego ubezpieczyciela. I wbrew pozorom nie obejmuje jedynie 18- i 19-latków, czyli osób, które niedawno zdały egzamin i dopiero rozpoczynają budowanie doświadczenia na drodze. Jak kształtuje się granica wieku oznaczającego młodego kierowcę w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych?

UbezpieczycielWiek kierowcy
Link424 lata
HDI25 lat lub posiadanie prawa jazdy mniej niż 3 lata
Warta25 lat lub posiadanie prawa jazdy mniej niż 3 lata
Wiener25 lat
Uniqa26 lat
TUZ Ubezpieczenia26 lat

Dlaczego młodzi kierowcy płacą zwyżki za OC?

Młodzi kierowcy otrzymują najwyższe ceny OC. Zastanówmy się jednak, z czego to wynika. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w raporcie „Wypadki drogowe w Polsce w 2021 roku” przygotowanym przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Podsumowano w nim liczbę wypadków drogowych spowodowanych przez konkretne grupy wiekowe. Niezaszczytne pierwsze miejsce przypadło osobom mającym 18–24 lata. W ich przypadku wskaźnik liczby wypadków na 10 000 populacji wyniósł 13,77. Dla porównania, w tym samym zestawieniu 25–39-latkowie osiągnęli wynik 7,85, a osoby w wieku od 40 do 59 lat – 5,46.

To jednak nie wszystko. Z raportu Komendy Głównej Policji wynika również, że w 2021 roku młodzi kierowcy spowodowali łącznie 3 653 wypadków. W ich wyniku 4 630 osób zostało rannych, a 382 zginęło. Przyczyną aż 38,2% z tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.

Nie ma więc nic dziwnego w tym, że w oczach ubezpieczycieli młodzi kierowcy stanowią grupę podwyższonego ryzyka. Poza danymi statystycznymi na ich niekorzyść działają również:

 • brak doświadczenia i mniejsza liczba „wyjeżdżonych kilometrów” niż w przypadku starszych kierowców,
 • słabsze umiejętności kierowania pojazdami,
 • brak historii ubezpieczeniowej i wypracowanych zniżek OC za bezszkodową jazdę,
 • młodzieńcza brawura.

Które towarzystwo proponuje tanie OC dla młodych kierowców?

Nie sposób wskazać jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, który oferuje tanie polisy dla młodych kierowców. Wyliczanie wysokości składki OC to skomplikowany proces, w którym ma udział wiele czynników, nie tylko sam wiek właściciela pojazdu.

Recepta na nieprzepłacenie przy zakupie ubezpieczenia jest tylko jedna: skorzystać z kalkulatora OC/AC i sprawdzić wszystkie proponowane oferty. W przypadku młodych kierowców zapoznanie się z wszystkimi dostępnymi opcjami jest nawet bardziej istotne niż dla tych doświadczonych, bo ewentualna różnica w cenie nie będzie wynosić kilkadziesiąt, a raczej kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych.

Brzmi nieprawdopodobnie? Posłużmy się więc przykładem i wyliczmy składkę OC dla Pawła – 20-letniego studenta, który mieszka w Łodzi. Jego samochód to Skoda Fabia z 2012 roku, w benzynie i z silnikiem o pojemności 1390 cm3. Oto propozycje OC dla Pawła wyliczone w naszym kalkulatorze:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 20-latka z Łodzi?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1587,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1604,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1690,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1741,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1761,00 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
3254,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 20-latka z Łodzi?
Uniqa
1587,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1604,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1690,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1741,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1761,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
3254,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Skoda Fabia z 2012 roku, w benzynie i z silnikiem o pojemności 1390 cm3.

Jak młody kierowca może obniżyć cenę OC?

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każde towarzystwo ma obowiązek oferowania klientom taki sam zakres ochrony w ramach OC. Nie ogranicza to jednak możliwości konkurowania w inny sposób – poprzez najróżniejsze akcje promocyjne. Mogą dotyczyć m.in. bonusu za płatność kartą czy online, zakupu OC z polecenia innego klienta ubezpieczyciela i nie tylko.

Warto zwrócić uwagę na takie akcje specjalne, gdyż można na nich zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu młodego kierowcy?

Szukanie okazji to niejedyna metoda na obniżenie ceny OC. Młodociani kierowcy mogą też skorzystać z jednego z poniższych sposobów, aby zakup polisy nie skutkował powstaniem dużej dziury w domowym budżecie.

1. Marka samochodu

Marka i model samochodu należą do czynników branych przez ubezpieczycieli pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki OC. Wybierając odpowiedni samochód, możesz nieco obniżyć cenę polisy, którą wywindowała zwyżka za wiek. Jakie auta są najtańsze do ubezpieczenia? Zgodnie z naszym raportem „RanKING. Rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych” najmniej płacą za OC właściciele następujących marek:

 • Toyota (średnia cena OC w III kwartale 2022 roku: 466 zł),
 • Skoda (średnia cena OC w III kwartale 2022 roku: 465 zł),
 • Citroën (średnia cena OC w III kwartale 2022 roku: 482 zł),
 • Renault (średnia cena OC w III kwartale 2022 roku: 471 zł),
 • Fiat (średnia cena OC w III kwartale 2022 roku: 468 zł).

Przykład kalkulacji dla młodego kierowcy:

19-letnia Kasia, która pracuje jako kasjerka w jednym z wrocławskich sklepów zastanawiała się nad zakupem samochodu. Najpierw sprawdziła ceny OC i dla Toyoty w naszym kalkulatorze OC/AC najkorzystniejsza składka to 1713 zł w Benefii. Natomiast, gdyby wybrała BMW musiałaby zapłacić już 2713 zł, czyli o 1000 zł więcej. Kasia zdecydowała się na początek na Skodę ze względów ekonomicznych.

2. Pojemność silnika

Duża pojemność silnika sprawia, że cena OC idzie w górę. Kupując pojazd z mniejszym silnikiem, możesz zaoszczędzić naprawdę sporo. W III kwartale 2022 roku różnica między silnikiem do 1,0 l a tym o pojemności 3,1 l i większej wyniosła aż 208 zł.

Przykład kalkulacji dla młodego kierowcy:

19-letni Rafał z Katowic chciał kupić Skodę. Porównał sobie wcześniej różne pojemności tego samochodu, aby wybrać najbardziej ekonomiczną wersję i okazało się, że na samej pojemności w OC może zaoszczędzić nawet 800 zł! Za samochód o pojemności 1 l musiałby zapłacić 1283 zł, natomiast za auto o pojemności 2 l musiałby zapłacić 2087 zł.

3. Wiek samochodu

Im starszy samochód, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Niski wiek pojazdu może być jednym z czynników, dzięki którym zapłacisz mniej za polisę.

Przykład kalkulacji dla młodego kierowcy:

18-letnia Ania z Pabianic ma Opla Astrę z 2009 roku i płaci składkę za OC 1894 zł. Myślała jednak nad zmianą modelu i sprawdziła, że za Oplal z 2019 roku mogłaby zapłacić tylko 1780 zł.

4. Doświadczony współwłaściciel

Jednym ze sposobów na tanie OC, który cieszy się największym zainteresowaniem młodocianych kierowców uciekających przed zwyżkami, jest dopisanie drugiego współwłaściciela pojazdu. Istotne jest to, aby była to osoba doświadczona, z dobrą historią ubezpieczeniową oraz wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę. Jeśli się na to zdecydujesz, towarzystwo wyliczy składkę na podstawie analizy danych Twoich i drugiego kierowcy. Różnica w cenie OC może wynieść kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych.

Przy dopisywaniu doświadczonego współwłaściciela auta trzeba pamiętać nie tylko o plusach, ale także o minusach. A największą wadą tego rozwiązania jest stosunkowo duże ryzyko utraty zbieranych przez lata zniżek w sytuacji, gdy młodociany kierowca spowoduje wypadek – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert porównywarki najtaniejuagenta.pl.

Jak miejsce zamieszkania młodego kierowcy wpływa na cenę OC?

Mieszkańcy małych miejscowości zazwyczaj płacą za OC mniej niż Ci mieszkający w dużych miastach. Dlaczego? Mniejsze natężenie ruchu przekłada się na niższe prawdopodobieństwo wypadku czy stłuczki – a to oznacza mniejsze ryzyko ubezpieczeniowe.

Przykład kalkulacji dla młodego kierowcy:

18-letnia Julka mieszka w Poznaniu i płaci za OC Fiata Punto 1699 zł. Jej rówieśniczka Agnieszka mieszka w małej miejscowości pod Poznaniem i za taki sam samochód płaci 1157 zł. Różnica jest dość wysoka.

Jak szukać najtańszego OC dla młodego kierowcy?

Miej na uwadze to, że nie ma czegoś takiego jak OC dla młodych kierowców. Każda polisa samochodu oferuje dokładnie taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej – niezależnie od tego, czy jest kierowana do młodego czy też do doświadczonego kierowcy. W związku z tym przeglądaj wszystkie oferty, a nie tylko te oznaczone jako „dla młodych kierowców”. Jeśli skorzystasz z kalkulatora OC i AC, porównanie wszystkich dostępnych opcji zajmie Ci tylko chwilę, a wybranie tej najkorzystniejszej nie przysporzy trudności. Dodatkowo korzystając z porównywarki internetowej można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. Wszystko można załatwić online i nie trzeba czekać w kolejkach.

 

OC dla młodego kierowcy – co warto wiedzieć?

 1. Z powodu dużego ryzyka powstania szkody towarzystwa ubezpieczeniowe stosują tzw. zwyżki dla młodych kierowców.
 2. W obniżeniu wysokości składki OC dla młodego kierowcy pomoże m.in. wybór odpowiedniego pojazdu (np. młodego lub o małej pojemności silnika).
 3. Aby płacić mniej za OC, możesz też dopisać do dowodu rejestracyjnego doświadczonego współwłaściciela posiadającego wypracowane zniżki.
 4. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają taką samą granicę wieku młodego Zazwyczaj jest to 24-26 lat.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC dla młodych kierowców

 1. Mam 25 lat. Czy jestem wciąż objęty zwyżką dla młodych kierowców?

  Wszystko zależy od tego, w jakim towarzystwie zamierzasz ubezpieczyć swój samochód. Link4 definiuje młodocianych kierowców jako osoby do ok. 24 roku życia i zgodnie z tą definicją uda Ci się uniknąć podwyższonej ceny OC. Jednak niektórzy ubezpieczyciele stosują zwyżki nawet dla 25- czy 26-letnich kierowców (np. Wiener czy Uniqa).
 2. Mam do wyboru rejestrację samochodu w mniejszej miejscowości lub w dużym mieście. Co jest korzystniejsze?

  Auto zarejestrowane w mniejszej miejscowości ubezpieczysz znacznie taniej niż to z dużego miasta. Różnica w cenie może wynieść nawet kilkaset złotych.
 3. Czy doświadczony kierowca może się jakoś ochronić przed utratą zniżek w sytuacji, gdy staje się współwłaścicielem pojazdu młodocianego kierowcy?

  Dobrym rozwiązaniem może się okazać wykupienie ochrony zniżek. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ta opcja również ma swoje ograniczenia i nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed negatywnymi skutkami tego rozwiązania.
Piotr Nowik
[Głosów: 280 Średnia: 4.1]