Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 26 stycznia 2021

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców. Gdzie znaleźć najtańsze?

scrolldown najtańsze OC dla młodego kierowcy

Nie trzeba pewnie już nikomu przypominać o tym, że ubezpieczenie OC musi posiadać każdy pojazd poruszający się po polskich drogach. Żadnemu młodemu kierowcy nie trzeba z kolei przypominać o tym, jak wiele musi wydać na tego typu polisę, jeśli chce ubezpieczyć auto samodzielnie. Są jednak sposoby na takie OC, które nie nadwyręży Twojej kieszeni…

Pięć trików młodego kierowcy na tanie OC – Podsumowanie

 • Młodzi kierowcy płacą najwięcej za OC, ponieważ według statystyk powodują na drogach najwięcej szkód, a ich ubezpieczenie wiąże się z wysokim ryzykiem.
 • Dopisanie współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego pozwala na korzystanie z jego zniżek podczas przeliczania ofert polis OC.
 • Porównywanie ze sobą polis odpowiedzialności cywilnej pomaga znaleźć najtańszą ofertę.
 • Pojazd z niewielką pojemnością silnika pomaga obniżyć cenę OC.
 • Wypracowanie własnych zniżek za bezszkodową jazdę, najskuteczniej obniży cenę ubezpieczenia.
 • Są towarzystwa, które swoją ofertę kierują do młodych i niedoświadczonych kierowców.

Dlaczego OC dla młodych kierowców jest drogie?

Na niejednym motoryzacyjnym forum często pojawia się pytanie, gdzie można znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dla młodych kierowców? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ na cenę OC wpływa wiele różnych czynników. Z pewnością dochodzi do nich najważniejszy – zwiększone ryzyko ubezpieczenia młodych kierowców, którzy co roku powodują najwięcej wypadków i kolizji na polskich drogach. To główny powód wysokich cen ubezpieczeń, ale nie jedyny. Pod uwagę brany jest też sam wiek posiadacza lub współposiadacza pojazdu. Tak więc, jeśli masz poniżej 26 lat, a prawo jazdy zostało Ci wydane niedawno, nie masz co liczyć na dobre serce towarzystw i musisz przygotować się na zapłacenie wysokiej składki za polisę odpowiedzialności cywilnej.

Tanie OC dla młodych – jak to zrobić?

O ile samemu będzie Ci ciężko obniżyć cenę OC, o tyle przy zastosowaniu pewnych małych sztuczek, Twoje koszty mogą spaść poniżej 1000 zł. Nie musisz się też obawiać, że ich użycie spowoduje jakiekolwiek problemy w razie spowodowania wypadku, ponieważ wszystkie są w pełni legalne i dopuszczane przez ubezpieczycieli.

 1. Dobry współwłaściciel nie jest zły

  Z całą pewnością, kiedy już po zakuwaniu przepisów ruchu drogowego i po wielu godzinach jazd otrzymasz to upragnione prawko, pomyślisz o swoim własnym samochodzie. Ubezpieczyciele jednak nie podzielą Twojego entuzjazmu. Ceny OC jakie proponują uzależniają również od corocznych statystyk wypadkowych, więc raczej nie masz co liczyć na to, że z własnej woli nagle zaoferują młodemu kierowcy składkę na poziomie 400 zł.

  Kiedy jednak pojazd posiada doświadczonego współwłaściciela, sprawy mają się inaczej. Oto okazuje się, że samochód nie będzie wydany jedynie na pastwę młodocianego pirata drogowego (bez urazy), ale prowadzony będzie również przez doświadczonego kierowcę, który wie jak zachować się na drodze. Automatycznie spada ryzyko wypadku, więc OC może pójść nieco w dół. W zależności od ubezpieczyciela obniżka może być niewielka lub też znaczna. Musisz to po prostu sprawdzić.

 2. Dziel i rządź – sprawdzaj i porównuj

  Zapewne możesz to przeczytać już chyba w każdym dostępnym w sieci tekście na temat ubezpieczeń samochodowych, ale naprawdę jednym z najlepszych sposobów na to, aby nie przepłacać za OC jest porównanie ofert w różnych towarzystwach. To banalnie proste, ale i tak wielu kierowców woli odwiedzić agenta, który zaproponuje OC może w 3 lub 4 towarzystwach ubezpieczeniowych. Dla samych oszczędności i z czystej ciekawości polecamy Ci sprawdzić, co może zaproponować porównywarka polis. Nie masz nic do stracenia, bo w najgorszym wypadku po prostu wyłączysz internet i pójdziesz do biura agenta. Nic prostszego. Zyskać możesz jednak wiele. Po pierwsze jest duża szansa, że znajdziesz naprawdę fajną ofertę, a po drugie – przy zakupach online często można załapać się na dodatkowe zniżki i promocje.

 3. Kup Pan auto… ale nie za szybkie

  Kiedy odbierałeś prawo jazdy z Wydziału Komunikacji, przed oczami na pewno miałeś piękne sportowe auto, które chciałbyś teraz poprowadzić. Jeśli masz dobrze płatną pracę, być może na taki właśnie samochód Cię stać, choć zapewne bardziej prawdopodobne jest to, że należysz do zdecydowanej większości młodych kierowców, dla których pozostaje ona jedynie w sferze marzeń na przyszłość. Jakiś samochód jednak chcesz mieć, bo co Ci z prawa jazdy, jak z niego nie korzystasz.Twoja decyzja odnośnie auta, za którego kółkiem usiądziesz, będzie mieć wpływ na cenę polisy OC.

  Oblicz Swoją Składkę OC/AC

  Im pojazd ma większy silnik, tym będzie on szybszy, a ubezpieczyciele znają podstawowe prawo, które mówi że: młody kierowa + szybki samochód = wypadek. Na to nic nie można poradzić i choćbyś się kłócił nie wiadomo ile i nie wiadomo jakich argumentów użył, to liczyć będą się statystyki, a z tych wynika jednoznacznie, że kierowcy na początku motoryzacyjnej drogi, są bardzo szkodowi. Tak więc na początek może warto, abyś zrezygnował z dużych pojemności silnika i kupił coś bardziej oszczędnego. Nie tylko oszczędzisz na ubezpieczeniu, ale i na paliwie. Same pozytywy.
  Dla co bardziej ciekawych tej zależności polecam przeczytać o zależności ceny OC od pojemności silnika.

 4. Tylko spokojnie

  Ta zasada, przynajmniej na początku Twojej motoryzacyjnej „kariery”, powinna być dla Ciebie niemal święta. Dzięki spokojniej i bezpiecznej jeździe nie tylko będziesz mógł udowodnić, że młody kierowca też potrafi jeździć jak należy, ale i szybko wypracujesz własne zniżki obniżające cenę OC. To najlepszy sposób, bo po pierwsze – nie musisz kombinować i nikogo prosić o bycie współwłaścicielem, a po drugie – uważasz jeszcze bardziej, bo żal Ci już wypracowanych zniżek. Jedynym minusem jest to, że to może trochę potrwać, ponieważ pierwsze 10% ulgi dostaniesz po roku bezszkodowej jazdy. No cóż – dla chcącego nic trudnego. Trzymamy kciuki.

 5. Tylko wśród swoich

  Jeśli zastanawiasz się nad zakupem auta, to w pierwszej kolejności, będziesz pytał o nie wśród kolegów i znajomych. Oni Cię rozumieją, wiedzą co lubisz, a czego nie i będą dla Ciebie najlepszymi doradcami. Podobnie jest z ubezpieczeniami. O ile w przypadku zdecydowanej i miażdżącej większości towarzystw kierują one swoje propozycje do kierowców doświadczonych, tak jednak zdarzają się też firmy, które powiedziały sobie „A co tam! Będziemy ubezpieczać młodych!” Ukierunkowanie się na jeden rodzaj klienta powoduje, że znacznie lepiej się go rozumie i stara się mu przypodobać. Jeśli towarzystwo stwierdza, że chce przyciągnąć młodych, to przede wszystkim odpowiednio dostosowuje swoje polisy oraz ich ceny, aby możliwie jak najlepiej odpowiadały oczekiwaniom i stylowi jazdy młodych. OC poszukaj najpierw w takich firmach, bo często okazuje się, że mają propozycję nie do przebicia.

Porównaj oferty OC/AC

Triki jak uzyskać najtańsze ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy już znasz, a warto również żebyś wiedział, że średnie ceny ubezpieczenia OC dla młodych kierowców są z miesiąca na miesiąc niestety coraz większe. W maju płacono 967 zł, a w październiku z kolei składki w wysokości 1077 zł. Jeśli więc nie chcesz przepłacać sprawdzaj oferty na bieżąco za pomocą kalkulatora OC. Nie zajmie Ci to co najwyżej kilka minut. Jak więc widzisz, legalnie możesz wykorzystać 5 sposobów, aby cenę swojej pierwszej lub drugiej polisy obniżyć i nie płacić przeszło 1000 zł za OC. Pamiętaj jednak, że nic tak nie obniży cen ubezpieczenia jak Twoje własne zniżki, wypracowane za bezszkodową jazdę. Jeździj bezpiecznie, a z czasem sporo zaoszczędzisz.

Stefania Stuglik
[Głosów: 277 Średnia: 4.1]