Ilona Walczak

Ilona Walczak | 31 marca 2021

Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC. Szczęście czy utrapienie?

scrolldown Właściciel pojazdu wypowiada automatycznie przedłużone OC

Co najmniej 1120 zł kary grozi kierowcy, którego pojazd choć jeden dzień pozostał bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Niektóre polisy przedłużają się jednak automatycznie, ale inne mogą sprawić nam niemiłą niespodziankę. Co zrobić, by nie narazić się na bardzo wysoką karę? 

Co warto wiedzieć o automatycznym przedłużeniu OC?

  • Już za jeden dzień braku ważnego OC grożą bardzo wysokie kary.
  • Jeśli kierowca jest właścicielem obecnego samochodu od ponad roku, to towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ma wykupioną polisę, przedłuży ją automatycznie (o ile została opłacona w całości).
  • Z automatycznego przedłużenia można zrezygnować, wypowiadając polisę najpóźniej dzień przed jej wygaśnięciem.
  • Z polisy, która przedłużyła się automatycznie, można zrezygnować w dowolnym momencie.
  • Polisa nie przedłuży się automatycznie, jeśli została kupiona wraz z używanym samochodem (OC zbywcy), jest krótkoterminowa lub któraś z rat nie została spłacona.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, ważną polisę OC musi posiadać każdy zarejestrowany samochód. I to bez względu na to, czy stoi w garażu, czy też na cegłówkach pod blokiem – jeśli pojazd jest zarejestrowany, nie może zostać bez obowiązkowego ubezpieczenia ani jeden dzień (wyjątkiem są pojazdy zabytkowe).

Właśnie z tego powodu tak ważne jest, by po wygaśnięciu starego OC, od razu mieć nowe. Dlatego, gdy polisa dobiega końca, jej właściciel powinien zadać sobie kluczowe pytanie: czy moje ubezpieczenie przedłuży się automatycznie czy nie? Jeśli na to pytania odpowiemy odpowiednio wcześnie, wówczas możemy uniknąć wysokiej kary, a także damy sobie szansę na znalezienie tańszej polisy.

A więc co stanie się z Twoim ubezpieczeniem zaraz po wygaśnięciu? Aby się dowiedzieć, musisz sprawdzić, w której grupie posiadaczy samochodów się znajdujesz. A zrobisz to poniżej.

Kiedy polisa odnawia się automatycznie?

W tym przypadku kwestia jest najprostsza – jeśli właścicielem obecnego samochodu jesteś od ponad roku, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupioną polisę, ma obowiązek przedłużyć ją (inna sprawa, że nie musisz z tego obowiązku korzystać, o czym piszemy poniżej).

W takiej sytuacji ubezpieczyciel 14 dni przed końcem okresu ochrony musi poinformować klienta, że polisa dla jego pojazdu kończy się, a także przedstawić propozycję nowej. I jeśli tej polisy nie wypowiemy, to przedłuży się ona automatycznie.

Jeśli jednak zdecydujemy się poszukać tańszej opcji (w przypadku OC głównym wyznacznikiem jest właśnie cena) i uda nam się taką znaleźć, wówczas możemy wypowiedzieć OC polisę dotychczasowemu ubezpieczycielowi najpóźniej dzień przed jej wygaśnięciem i związać się z nowym.

Przykład: Pan Michał otrzymał pismo od dotychczasowego ubezpieczyciela, że 10 stycznia jego polisa zostanie automatycznie przedłużona i będzie kosztowała 950 zł. Pan Michał postanowił jednak poszukać tańszego ubezpieczenia i znalazł OC za 620 zł. W tej sytuacji przed 9 stycznia wysłał wypowiedzenie starej polisy, a nową podpisał z datą od 10 stycznia.

Gdyby jednak pan Michał po otrzymaniu pisma nie zrobił nic, wówczas jego stare ubezpieczenie zostałoby automatycznie przedłużone.

Co, gdy nie zrezygnujemy z automatycznego przedłużenia?

A teraz wyobraźmy sobie, że pan Michał podpisał umowę z nowym towarzystwem, ale zapomniał wypowiedzieć starej, więc została ona automatycznie przedłużona. Czy to oznacza, że przez najbliższy rok pan Michał będzie płacił za dwa ubezpieczenia? Na szczęście nie, ponieważ automatycznie wydłużoną polisę można wypowiedzieć w dowolnym momencie.

Pan Michał powinien zrobić to jednak jak najszybciej, ponieważ będzie musiał zapłacić za okres jej obowiązywania. Jeśli był to tylko jeden dzień, wówczas zapłaci 1/365 ceny, a jeśli jeden miesiąc, to ok. 1/12 ceny.

Niektórzy kierowcy uważają, że automatyczne przedłużanie się polisy jest naciąganiem właścicieli pojazdów, ale przepis ten został wprowadzony po to, by po drogach nie jeździły samochody nieubezpieczone, a także po to, by chronić zapominalskich kierowców przed płaceniem wysokich kar za brak OC.

Kiedy polisa automatycznie nie przedłuży się?

Wyjątkowo czujni muszą być właściciele samochodów, którzy auto używane kupili mniej niż rok temu wraz z polisą OC, z której nie zrezygnowali. Dlaczego? Ponieważ po okresie obowiązywania ubezpieczenia, taka polisa nie przedłuży się automatycznie!

Przykład: Pani Jolanta w styczniu kupiła samochód i zgodnie z prawem wraz z nim otrzymała polisę OC, która w tym przypadku ważna była jeszcze 2 miesiące, dokładnie do 8 marca. Tę datę pani Jolanta powinna zaznaczyć w kalendarzu na czerwono, ponieważ w tym przypadku ubezpieczyciel nie ma obowiązku informować jej o kończącym się ubezpieczeniu. Co więcej, taka polisa również nie przedłuży się automatycznie, więc jeśli od 9 marca pani Jolanta nie będzie miała nowego OC, wówczas narazi się na sporą karę.

Czy OC na raty przedłuża się automatycznie?

Część właścicieli samochodów decyduje się na zakup OC na raty. Zdarza się jednak, że po zapłaceniu pierwszej, zapominają lub z pełną świadomością przestają płacić kolejne. Mimo to towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek obejmować taki pojazd ochroną przez cały rok, za co później może pociągnąć właściciela samochodu do finansowej odpowiedzialności, czyli zapłaty za polisę wraz z odsetkami.

Należy jednak pamiętać, że polisa zakupiona na raty, której wszystkie raty nie zostały spłacone, nie przedłuży się automatycznie!

Czy OC krótkoterminowe przedłuży się automatycznie?

Takie krótkoterminowe OC nie jest popularne, ponieważ mogą z niego skorzystać głównie właściciele aut sprzedawanych w komisach, a także pojazdów historycznych, sprowadzonych z zagranicy, czy zarejestrowanych czasowo.

W przypadku polisy krótkoterminowej nie ma żadnych wątpliwości – taka polisa wygaśnie wraz z dniem jej zakończenia i nie przedłuży się automatycznie, więc właściciel pojazdu będzie musiał zakupić nową.

Co w przypadku braku OC?

„OC mojego samochodu nie przedłużyło się automatycznie, a ja zapomniałem o kupnie nowego. No i co mi teraz zrobicie?” – zastanawiają się tysiące kierowców. I niestety odpowiedź na to pytanie jest bardzo brutalna, ponieważ Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny właśnie takich kierowców bierze na celownik. I ma dla nich bardzo niemiłe niespodzianki w postaci wysokich kar, które ustalane są corocznie, relatywnie do obowiązującej płacy minimalnej.

W 2021 r. kary za brak OC dla właścicieli samochodów osobowych wynoszą:

  • do 3 dni braku OC – 1120 zł,
  • od 4 do 14 dni braku OC – 2800 zł,
  • powyżej 14 dni braku – 5600 zł.

Te kwoty mogą być jednak tylko kroplą w morzu wydatków w przypadku spowodowania kolizji bez ważnego OC. Jeśli bowiem posiadamy obowiązkową polisę, wówczas szkody strony poszkodowanej pokrywa ubezpieczyciel. Jeśli jednak nie mamy ważnego OC, to koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. I mogą być to nie tylko koszty naprawy samochodu, ale także leczenia czy zadośćuczynienia osobom poszkodowanym w wypadku, co może sięgać nawet setek tysięcy złotych.

Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]