Ilona Walczak

Ilona Walczak | 2 grudnia 2022

Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC. Szczęście czy utrapienie?

scrolldown automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC

Często ubezpieczenie OC automatycznie przedłuża się na kolejny okres. Jednak polisa OC przejęta po zbywcy pojazdu lub OC krótkoterminowe nie przedłużą się automatycznie, co może zakończyć się karą ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Co warto wiedzieć o automatycznym przedłużeniu OC?

 • Już za jeden dzień braku ważnego OC grożą bardzo wysokie kary.
 • Jeśli kierowca jest właścicielem obecnego samochodu od ponad roku, to towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ma wykupioną polisę, przedłuży ją automatycznie (o ile została opłacona w całości).
 • Z automatycznego przedłużenia można zrezygnować, wypowiadając polisę najpóźniej dzień przed jej wygaśnięciem.
 • Z polisy, która przedłużyła się automatycznie, można zrezygnować w dowolnym momencie.
 • Polisa nie przedłuży się automatycznie, jeśli została kupiona wraz z używanym samochodem (OC zbywcy), jest krótkoterminowa lub któraś z rat nie została spłacona.

Co najmniej 1200 zł kary grozi kierowcy, którego samochód choć jeden dzień pozostał bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, ważną polisę OC musi posiadać każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny. I to bez względu na to, czy stoi w garażu, czy też na cegłówkach pod blokiem – jeśli pojazd jest zarejestrowany, nie może zostać bez obowiązkowego ubezpieczenia ani jeden dzień (wyjątkiem są pojazdy zabytkowe).

Właśnie z tego powodu tak ważne jest, by po wygaśnięciu starego OC, od razu mieć nowe. Dlatego, gdy polisa dobiega końca, jej właściciel powinien zadać sobie kluczowe pytanie: czy moje ubezpieczenie przedłuży się automatycznie czy nie? Jeśli na to pytania odpowiemy odpowiednio wcześnie, wówczas możemy uniknąć wysokiej kary, a także damy sobie szansę na znalezienie tańszej polisy.

A więc co stanie się z Twoim ubezpieczeniem zaraz po wygaśnięciu? Aby się dowiedzieć, musisz sprawdzić, w której grupie posiadaczy samochodów się znajdujesz. A zrobisz to poniżej.

Kiedy przedłużenie OC nastąpi automatycznie?

W tym przypadku kwestia jest najprostsza – jeśli właścicielem obecnego samochodu jesteś od ponad roku, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupioną polisę, ma obowiązek przedłużyć ją (inna sprawa, że nie musisz z tego obowiązku korzystać, o czym piszemy poniżej).

W takiej sytuacji ubezpieczyciel 14 dni przed końcem okresu ochrony musi poinformować klienta, że polisa dla jego pojazdu kończy się, a także przedstawić propozycję nowej. I jeśli tej polisy nie wypowiemy, to przedłuży się ona automatycznie.

Jeśli jednak zdecydujemy się poszukać tańszej opcji (w przypadku OC głównym wyznacznikiem jest właśnie cena) i uda nam się taką znaleźć, wówczas możemy wypowiedzieć OC polisę dotychczasowemu ubezpieczycielowi najpóźniej dzień przed jej wygaśnięciem i związać się z nowym.

Przykład: Pan Michał otrzymał pismo od dotychczasowego ubezpieczyciela, że 10 stycznia jego polisa zostanie automatycznie przedłużona i będzie kosztowała 950 zł. Pan Michał postanowił jednak poszukać tańszego ubezpieczenia i znalazł OC za 620 zł. W tej sytuacji przed 9 stycznia wysłał wypowiedzenie starej polisy, a nową podpisał z datą od 10 stycznia.

Gdyby jednak pan Michał po otrzymaniu pisma nie zrobił nic, wówczas jego stare ubezpieczenie zostałoby automatycznie przedłużone.

Automatyczne przedłużenie OC – jak z niego zrezygnować?

A teraz wyobraźmy sobie, że pan Michał podpisał umowę z nowym towarzystwem, ale zapomniał wypowiedzieć starej, więc została ona automatycznie przedłużona. Czy to oznacza, że przez najbliższy rok pan Michał będzie płacił za dwa ubezpieczenia? Na szczęście nie, ponieważ automatycznie wydłużoną polisę można wypowiedzieć w dowolnym momencie.

Pan Michał powinien zrobić to jednak jak najszybciej, ponieważ będzie musiał zapłacić za okres jej obowiązywania. Jeśli był to tylko jeden dzień, wówczas zapłaci 1/365 ceny, a jeśli jeden miesiąc, to ok. 1/12 ceny.

Niektórzy kierowcy uważają, że automatyczne przedłużanie się polisy jest naciąganiem właścicieli pojazdów, ale przepis ten został wprowadzony po to, by po drogach nie jeździły samochody nieubezpieczone, a także po to, by chronić zapominalskich kierowców przed płaceniem wysokich kar za brak OC.

Automatyczne przedłużenie OC – kiedy do niego nie dojdzie?

Wyjątkowo czujni muszą być właściciele samochodów, którzy auto używane kupili mniej niż rok temu wraz z polisą OC, z której nie zrezygnowali. Dlaczego? Ponieważ po okresie obowiązywania ubezpieczenia, taka polisa nie przedłuży się automatycznie!

Przykład: Pani Jolanta w styczniu kupiła samochód i zgodnie z prawem wraz z nim otrzymała polisę OC, która w tym przypadku ważna była jeszcze 2 miesiące, dokładnie do 8 marca. Tę datę pani Jolanta powinna zaznaczyć w kalendarzu na czerwono, ponieważ w tym przypadku ubezpieczyciel nie ma obowiązku informować jej o kończącym się ubezpieczeniu. Co więcej, taka polisa również nie przedłuży się automatycznie, więc jeśli od 9 marca pani Jolanta nie będzie miała nowego OC, wówczas narazi się na sporą karę.

Przedłużenie OC na raty – czy dojdzie do niego automatycznie?

Część właścicieli samochodów decyduje się na zakup OC na raty. Zdarza się jednak, że po zapłaceniu pierwszej, zapominają lub z pełną świadomością przestają płacić kolejne. Mimo to towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek obejmować taki pojazd ochroną przez cały rok, za co później może pociągnąć właściciela samochodu do finansowej odpowiedzialności, czyli zapłaty za polisę wraz z odsetkami.

Należy jednak pamiętać, że polisa zakupiona na raty, której wszystkie raty nie zostały spłacone, nie przedłuży się automatycznie!

Czy ubezpieczenie OC krótkoterminowe przedłuży się automatycznie?

Takie krótkoterminowe OC nie jest popularne, ponieważ mogą z niego skorzystać głównie właściciele aut sprzedawanych w komisach, a także pojazdów historycznych, sprowadzonych z zagranicy, czy zarejestrowanych czasowo.

W przypadku polisy krótkoterminowej nie ma żadnych wątpliwości – taka polisa wygaśnie wraz z dniem jej zakończenia i nie przedłuży się automatycznie, więc właściciel pojazdu będzie musiał zakupić nową.

Czy warto opłacać automatyczne przedłużenie OC?

Czasem automatyczne wznowienie OC jest naprawdę korzystne. Wszystko zależy od polityki firmy – czy jest raczej skupiona na utrzymaniu klientów, czy szukaniu wciąż nowych. Jednak, aby dowiedzieć się czy wznowienie jest korzystne, warto sprawdzić oferty u innych ubezpieczycieli i wtedy zadecydować.

Co w przypadku braku ubezpieczenia OC?

„OC mojego samochodu nie przedłużyło się automatycznie, a ja zapomniałem o kupnie nowego. No i co mi teraz zrobicie?” – zastanawiają się tysiące kierowców. I niestety odpowiedź na to pytanie jest bardzo brutalna, ponieważ Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny właśnie takich kierowców bierze na celownik. I ma dla nich bardzo niemiłe niespodzianki w postaci wysokich kar, które ustalane są corocznie, relatywnie do obowiązującej płacy minimalnej.

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC w 2022 roku?

TerminSamochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1200 zł1810 zł200 zł
Od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł

Te kwoty mogą być jednak tylko kroplą w morzu wydatków w przypadku spowodowania kolizji bez ważnego OC. Jeśli bowiem posiadamy obowiązkową polisę, wówczas szkody strony poszkodowanej pokrywa ubezpieczyciel. Jeśli jednak nie mamy ważnego OC, to koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. I mogą być to nie tylko koszty naprawy samochodu, ale także leczenia czy zadośćuczynienia osobom poszkodowanym w wypadku, co może sięgać nawet setek tysięcy złotych.

Warto pamiętać także o tym, że pożyczając od kogoś samochód trzeba sprawdzić, czy pojazd ma ważne OC. Spowodowanie kolizji nieubezpieczonym samochodem mimo, że nie jest się jego właścicielem nie zwalnia z odpowiedzialności i finansowych konsekwencji braku polisy. Wspólnie poniosą ją zarówno właściciel auta, jak i okazjonalny kierowca – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Gdzie znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Na rynku jest wiele firm, które oferują ubezpieczenie OC. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę? Mamy dobrą informację – nie musisz chodzić do każdego biura i sprawdzać, ile będzie kosztowało tanie OC. Możesz to zrobić w porównywarce ubezpieczeń w internecie. W kalkulatorze wystarczy wpisać dane kierowcy, samochodu, a system sam wyliczy składki. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Tak jak pan Waldemar z Jeleniej Góry, który mógłby przepłacić prawie 300 zł, gdyby nie skorzystał z porównywarki. Pan Waldemar ma Fiata Punto 1.2, 2005 rok i żadnych szkód na koncie przez ostatnie 5 lat.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 39-latka z Jeleniej Góry?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
350,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
398,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
401,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
549,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
577,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
601,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 39-latka z Jeleniej Góry?
Benefia
350,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
398,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
401,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
549,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
577,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
601,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 20.04.2022 r., Fiat Punto z 2005 r., poj. silnika 1,2 l

FAQ – najczęściej zadawane pytania o automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC

 1. Czy kara za brak ubezpieczenia OC motocykla jest taka sama jak za samochód?

  Kara za brak ubezpieczenia samochodu jest większa niż za brak OC motocykla. Maksymalna kara za brak OC motocykla (lub innego pojazdu np. ciągnika czy przyczepy) to 1000 zł, natomiast w przypadku samochodu osobowego to 6020 zł. Najwyższe kary są za brak OC samochodu ciężarowego i wynoszą maksymalnie 9030 zł.
 2. Czy można wypowiedzieć polisę OC po zbywcy pojazdu?

  Tak. Ustawa o ubezpieczenia obowiązkowych przewiduje taką możliwość. Najczęściej zdarza się to, gdy zbywca rozłożył płatność za polisę na raty lub gdy towarzystwo zrekalkuluje składkę. Trzeba pamiętać, aby w dniu wypowiedzenia od razu wykupić nową polisę.
 3. Czy wystarczy wysłać wypowiedzenie OC mejlem?

  Tak. Można wysłać skan podpisanego wypowiedzenia mejlem do ubezpieczyciela. Warto zachować potwierdzenie otrzymania wiadomości od towarzystwa w razie ewentualnych problemów z rejestracją pisma. Wypowiedzenie można także wysłać pocztą tradycyjną lub złożyć w placówce ubezpieczyciela.
 4. Czy ubezpieczyciel może odrzucić wypowiedzenie OC?

  Tak. Ubezpieczyciel może odrzucić wypowiedzenie, jeżeli nie będzie na nim np. podpisu właściciela pojazdu lub będzie błędnie wpisana podstawa prawna. Warto zapamiętać, co oznaczają art., na które trzeba powołać się na wypowiedzeniu (art. 28 wypowiedzenie przed końcem okresu, art.28a wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia, art. 31 wypowiedzenie polisy po zbywcy).
Ilona Walczak
[Głosów: 2 Średnia: 5]