Akcyza za samochód – ile wynosi i kiedy trzeba ją zapłacić?

Akcyza to podatek, który musi zapłacić każda osoba sprowadzająca samochód z zagranicy. Dowiedz się, ile wynosi stawka akcyzy oraz jak i kiedy należy uiścić opłatę, by uniknąć ewentualnych problemów.

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2021 roku do Polski sprowadzono łącznie 940 tysięcy samochodów osobowych. Jak widać, trend ten nie słabnie od lat, a ma związek z korzystnymi cenami pojazdów za naszą zachodnią granicą, które są okazyjne nawet w obliczu konieczności uiszczenia dodatkowych opłat w kraju, takich jak chociażby akcyza. Zobacz, na jaki koszt podatku akcyzowego musisz się przygotować, jeśli zamierzasz sprowadzić auto z zagranicy.

Co to jest akcyza za samochód?

Akcyza to podatek pośredni pobierany w przypadku określonych grup produktów. Jego celem jest obniżenie ich konsumpcji, jak również zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Najczęściej dotyczy benzyny, alkoholu i papierosów. Z punktu widzenia kierowcy najistotniejsza jest jednak akcyza dotycząca samochodu sprowadzonego z zagranicy. Konieczność jej opłacenia reguluje ustawa o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 roku.

Kiedy zachodzi konieczność opłacenia akcyzy za samochód z zagranicy?

Podatkiem akcyzowym są objęte wszystkie samochody sprowadzone z zagranicy, które nie były wcześniej zarejestrowane w Polsce. Nie ma tu znaczenia, czy są to nowe pojazdy, czy też używane. Akcyza obowiązuje niezależnie od tego, czy sprowadzasz auto z zagranicznego salonu, czy też od prywatnego właściciela, który użytkował je przez pewien czas.

Obowiązek opłacenia podatku akcyzowego spoczywa najczęściej na właścicielu pojazdu. Jeśli kupujesz pojazd sprowadzony z zagranicy przez pośrednika, to on jest zobowiązany do uiszczenia opłaty oraz przekazania Ci stosownego potwierdzenie koniecznego do zarejestrowania samochodu. Prawdziwość tego dokumentu sprawdzisz również samodzielnie, korzystając z platformy PUESC. Aby to zrobić:

  1. Zaloguj się do swojego konta PUESC.
  2. Wypełnij formularz PZAS, podając w nim numer VIN samochodu.
  3. Kliknij w przycisk “Wygeneruj formularz”.
  4. Przejdź do ekranu głównego i znajdź zakładkę “Do wysyłki i robocze”.
  5. Kliknij w przycisk “Wyślij”.
  6. Zaczekaj na odpowiedź.

Usługa ta jest bezpłatna, o ile generujesz dokument online, który następnie wydrukujesz na własną rękę. Jeśli chcesz zamówić wydruk i odebrać osobiście w wybranym urzędzie skarbowym, przyjdzie Ci zapłacić za to 17 zł.

Od czego zależy wysokość akcyzy za samochód?

Akcyza na samochód nie jest podatkiem o stałej stawce. Kwota, jaką przyjdzie Ci zapłacić, zależy od dwóch czynników: wartości auta oraz rodzaju i pojemności silnika. Znając te dwa aspekty, możesz wyliczyć szacunkową kwotę jeszcze przed zakupem auta. Jakie to ma znaczenie? Ogromne, gdyż pozwoli Ci sprawdzić, z jakimi kosztami wiąże się sprowadzenie samochodu z zagranicy. Może się bowiem okazać, że atrakcyjna cena przestanie być opłacalna, gdy dopłacisz do niej kilka tysięcy złotych podatku akcyzowego. Lepiej upewnić się co do tej kwestii wcześniej niż niepotrzebnie przepłacić za auto, które możesz kupić taniej w Polsce – bez płacenia dodatkowego podatku akcyzowego.

Przy dokonywaniu obliczeń warto uwzględnić również obowiązujący kurs waluty, w której została przeprowadzona transakcja. Ostateczna kwota podatku zostanie oszacowana w oparciu o kurs z dnia, w którym samochód przekroczył polską granicę.

Ile wynosi akcyza za samochód z silnikiem spalinowym?

W 2022 roku obowiązują następujące stawki podatku akcyzowego dla samochodów wyposażonych w silnik spalinowy:

  • 3,1% wartości samochodu dla samochodów osobowych o pojemności silnika do 2000 cm3,
  • 18,6% wartości samochodu dla samochodów osobowych o pojemności silnika przekraczającej 2000 cm3.

Chociaż samochody sprowadzane z zagranicy często są okazjami cenowymi, koszt ich zakupu musi mieścić się w pewnych ramach. Jeśli kwota na fakturze będzie mocno rozbieżna z wartością rynkową pojazdu, urząd skarbowy może zakwestionować Twój formularz akcyzowy, a następnie naliczyć wyższy podatek. Celowe podpisywanie umowy na niższą kwotę, żeby obniżyć koszt akcyzy, nie ma zatem większego sensu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Ile wynosi akcyza za samochód elektryczny i hybrydowy?

Na nieco przystępniejsze warunki mogą liczyć osoby, które sprowadzają z zagranicy samochody z silnikami elektrycznymi i hybrydowymi. Od 1. stycznia 2020 roku obowiązują zniżki na akcyzę dla takich pojazdów sprowadzanych z zagranicy. W związku z tym jej wysokość wynosi:

  • 1,55% wartości samochodu dla samochodów osobowych będących pełną  (HEV) i miękką hybrydą (MHEV) o pojemności silnika nieprzekraczającej 2000 cm3.
  • 9,3% wartości samochodu dla samochodów osobowych będących pełną  (HEV) i miękką hybrydą (MHEV) o pojemności silnika przekraczającej 2000 cm3.

Najlepsza wiadomość czeka na kierowców, którzy zdecydowali się na zakup samochodu hybrydowego typu Plug-in (PHEV) o silniku z mniejszą pojemnością niż 2000 cm3 lub samochodu elektrycznego o rozszerzonym zasięgu (REX). Tego typu pojazdy są obecnie całkowicie zwolnione z konieczności opłacenia podatku akcyzowego.

Jak i w jakim terminie należy opłacić akcyzę za samochód?

Obowiązek złożenia wniosku AKC-U/S powstaje w momencie, gdy sprowadzony z zagranicy samochód przekracza polską granicę. Od tego zdarzenia masz na to 14 dni. Termin na opłacenie podatku upływa z kolei 30 dni od wwiezienia auta do kraju. Musisz jednak zdążyć ze wszystkim przed wizytą w wydziale komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu. Aby sfinalizować ten proces, będziesz bowiem potrzebować potwierdzenia opłacenia akcyzy.

Do 1 marca 2017 roku formalnościami dotyczącymi podatku akcyzowego zajmował się urząd celny. Obecnie obowiązek ten spoczywa na urzędzie skarbowym, zatem to tam skieruj swoje kroki, żeby opłacić należny podatek. Konieczne będzie złożenie dokumentu AKC-U/S, który dostaniesz bezpośrednio w urzędzie skarbowym i wypełnisz na miejscu. Możesz również pobrać go online z tej strony, wypełnić w domu i zanieść do urzędu formularz gotowy do złożenia.

Czy można zapłacić akcyzę za samochód przez internet?

Jeśli nie masz czasu na wizytę w urzędzie, możesz załatwić wszystkie formalności dotyczące akcyzy online. Służy do tego Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, którą znajdziesz pod tym adresem: https://puesc.gov.pl/. Jak krok po kroku wypełnić wniosek i uiścić opłatę? Przyjrzyj się naszej instrukcji.

  1. Zaloguj się do swojego konta PUESC.
  2. Wypełnij formularz AKC-U/S.
  3. Wygeneruj dokument.
  4. Przejdź do zakładki “Mój pulpit” -> “Do wysyłki i robocze” -> “Dokumenty do wysyłki”.
  5. Podpisz deklarację w wybrany sposób. Możesz to zrobić m.in. profilem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub poprzez podanie kwoty przychodu z deklaracji PIT za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesłania formularza AKC-U/S.
  6. Wróć do widoku “Mój pulpit” -> “Do wysyłki i robocze” -> “Dokumenty do wysyłki”, a następnie zaznacz deklarację AKC-U/S i kliknij w przycisk “Wyślij”.
  7. Sprawdź zakładkę “Mój pulpit” -> “Moje sprawy i dokument” -> “Dokumenty”. Jeśli znajdziesz w niej Urzędowe Poświadczenie Odbioru, możesz opłacić podatek. W tym celu kliknij w przycisk “Zapłać”. Możesz również wykonać przelew tradycyjny na podany w tym miejscu numer konta US.
  8. Po ok. 2 dniach od opłacenia akcyzy sprawdź swoje konto PUESC, a dokładniej zakładkę “Mój pulpit” -> “Moje sprawy i dokument” -> “Dokumenty”. Znajdziesz tam potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego, które będzie potrzebne do zarejestrowania samochodu. Jeśli podczas wypełniania formularza podasz swój adres mailowy, potwierdzenie zostanie dostarczone także tą drogą.

Jakie są konsekwencje nieopłacenia akcyzy za samochód w terminie?

Podobnie jak w przypadku każdego innego podatku, tak i nieuiszczenie opłaty akcyzowej w terminie wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W tym przypadku będą to sankcje finansowe i prawne.

Po pierwsze, za każdy dzień zwłoki zostaną naliczone odsetki ustawowe, zatem opóźnienie zwiększy Twoją należność względem Skarbu Państwa. Po drugie, potwierdzenie opłacenia akcyzy jest wymagane do zarejestrowania pojazdu. Bez niego nie przeprowadzisz tego procesu, a nie możesz jeździć niezarejestrowanym samochodem – zatem auto będzie unieruchomione, a Ty zostaniesz obarczony kolejną karą, tym razem za niezarejestrowanie auta w określonym terminie.

Co warto wiedzieć? – Akcyza za samochód

  1. Podatek akcyzowy dotyczy wszystkich samochodów sprowadzonych z zagranicy.
  2. Na opłacenie akcyzy masz 30 dni od przekroczenia granicy. Opłatę możesz uiścić osobiście w siedzibie urzędu skarbowego lub online.
  3. Stawka podatku akcyzowego zależy od rodzaju silnika, jego pojemności oraz wartości auta.
  4. Brak opłacenia akcyzy w terminie oznacza doliczenie odsetek oraz brak możliwości zarejestrowania samochodu w Polsce.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o akcyzę za samochód

  1. Czy stawka akcyzy różni się w zależności od tego, czy auto zostało sprowadzone z Europy czy ze Stanów Zjednoczonych?

    Nie, wysokość tego podatku będzie taka sama. Przy sprowadzaniu auta spoza Europy musisz jednak liczyć się z dodatkowymi opłatami, m.in. z cłem oraz VAT-em.
  2. Jakie samochody są całkowicie zwolnione z podatku akcyzowego?

    Wszystkie pojazdy elektryczne oraz hybrydy plug-in (PHEV) o pojemności silnika nieprzekraczającej 2000 cm3.
  3. Kto składa wniosek akcyzowy, gdy samochód ma dwóch współwłaścicieli?

    Od 1 lipca 2021 roku wystarczy, żeby wniosek został złożony przez jednego z nich. Konieczne jest jednak potwierdzenie, że drugi współwłaściciel upoważnia do złożenia deklaracji w jego imieniu.
Piotr Nowik
[Głosów: 2 Średnia: 5]