Minicasco – kiedy warto kupić takie ubezpieczenie?

Co mogą zrobić kierowcy, dla których składka AC to zbyt duże obciążenie finansowe? Powinni wybrać Mini AC, zwane również minicasc , czyli tańszą wersję autocasco, chroniącą od wybranych ryzyk. Co to jest minicasco i kiedy warto się na nie zdecydować?

Obecnie rynek ubezpieczeń nie jest już biało-czarny i nie opiera się tylko na krańcowym wyborze OC lub OC + AC. Jest jeszcze coś po środku i to coś dla wielu z Was może okazać się idealnym rozwiązaniem. A mianowicie – Minicasco.

Czym jest minicasco?

Minicasco (zwane też AC Mini, Smart Casco) to ubezpieczenie AC z okrojonym zakresem ochrony. Towarzystwa stworzyły tę polisę w odpowiedzi na oczekiwania kierowców – część z nich potrzebowała zabezpieczenia od ryzyka kradzieży, część z kolei obawiała się tylko skutków wypadków i kraks. Ochrona, którą gwarantuje klasyczne AC była dla nich za szeroka w stosunku do potrzeb i w rezultacie całkowicie rezygnowali z ubezpieczenia. Minicasco idealnie wpasuje się w wymagania tych kierowców – zapewnia im taką ochronę, jakiej potrzebują i jest odpowiednio tańsze.

Przed zakupem Minicasco (tak jak przed kupnem każdej polisy) dokładnie zapoznaj się z OWU. W przypadku tego wariantu ubezpieczenia może występować wiele ograniczeń, np. co do minimalnej wartości szkody, za którą gwarantowane jest odszkodowanie. Dlatego z uwagą przeczytaj warunki, abyś wiedział, w jakich sytuacjach możesz liczyć na rekompensatę.

Zalety i wady Mini AC

Polisa AC Mini (tak samo, jak i zwykłe AC) jest dobrowolna. Oznacza to, że musi nieść ze sobą korzyści, żeby kierowcy w ogóle rozważali ją wykupić. Ale oprócz zalet – ma także jedną niedoskonałość.

Zalety ubezpieczenia Mini AC:

 • obejmuje zakresem tylko te ryzyka, na których zależy ubezpieczającemu,
 • jest tańsze niż klasyczne AC,
 • można do niego dokupić dodatkową ochronę (np. na wypadek zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie).

Wadą polisy AC jest:

 • ograniczona ochrona samochodu w kontekście zarówno liczby ryzyk, jak i wartości szkody (przy niektórych AC Mini odszkodowanie jest wypłacane tylko w razie szkody całkowitej).

Jak widać, plusy przeważają. Co nie oznacza, że każdy kierowca, który chce zaoszczędzić, powinien kupić tańsze Smart AC zamiast klasycznego. Minicasco ma co prawda tylko jedną wadę – ograniczoną ochronę – ale jest ona na tyle poważna, że w niektórych przypadkach warto dopłacić do zwykłego AC i zyskać pełne zabezpieczenie przed wszystkimi ryzykami.

Co gwarantuje AC mini?

Minicasco działa tak samo jak zwykłe Autocasco, czyli kierowca otrzyma odszkodowanie, jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną w zakresie Mini AC. W zależności od firmy ubezpeczeniowej, chronione są szkody wywołane:

 • działaniem sił natury (pożarami, wichurami, gradobiciem, powodzią),
 • zderzeniem z innym samochodem, zwierzęciem, dewastacją przez wandali,
 • kradzieżą.

W OWU znajdziesz listę ryzyk, jak również informację, czy odszkodowanie jest wypłacane tylko w przypadku, gdy nastąpi szkoda całkowita, czy także przy częściowej.

Dla kogo minicasco?

Mini AC to nie jest ubezpieczenie dla wszystkich, ponieważ lepszą jego alternatywą jest klasyczna wersja tej polisy. Zatem ci kierowcy, których stać na większą składkę, powinni wybierać zwykłe AC.
Minicasco to dobre rozwiązanie dla kierowców szukających oszczędności. A najczęściej zaliczamy do nich:

 • Młodych, świeżo upieczonych kierowców – z racji swojego wieku mają ograniczony budżet i często nie stać ich na zwykłe AC. Sytuacji nie poprawia fakt, że ze względu na brak historii ubezpieczenia ich składki są wyższe. Mini AC jest tańsze, gwarantuje ochronę pojazdu (ograniczoną, ale zawsze to lepsze niż brak jakiejkolwiek polisy) i pozwala budować pozytywną historię szkód, dzięki czemu młodzi kierowcy zbierają zniżki na kolejne ubezpieczenia.

Każda firma ma swój sposób naliczania zniżek, ale najczęściej jest tak, że za rok bezszkodowej jazdy otrzymuje się 10% rabatu. Maksymalna wartość zniżek to z kolei 60%. Więc wystarczy, żeby młody kierowca przez 6 lat opłacał składki i jeździł bezszkodowo, aby dostał najwyższy możliwy rabat. To się mu przyda, zwłaszcza jeśli będzie zmieniał samochód na lepszy, czyli na taki, za który jest droższe ubezpieczenie AC – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

 • Właścicieli starszych samochodów – przy wiekowych autach kolejna rysa czy małe wgniecenie nie robi już takiego wrażenia i często kierowcy nie czują potrzeby ich naprawy. Zainteresowani są za to ochroną od kradzieży i w takim wypadku doskonale sprawdzi się im tańsze Mini AC.

Jak wybrać ubezpieczenie AC Mini?

Jeśli jesteś zdecydowany, żeby kupić AC w wersji Mini, zapoznaj się z warunkami oferowanymi przez towarzystwa. Zwróć uwagę na:

 • Zakres ochrony – w większości firm AC Mini pozwala na dopasowanie zakresu ochrony – z dostępnego katalogu ryzyk, możesz wybrać te, na których Ci zależy najbardziej. Lecz może się zdarzyć, że Smart AC to sztywna oferta, w której nie będziesz mógł zmienić ryzyk objętych ochroną.
 • Wysokość franszyzy integralnej – niektóre polisy gwarantują wypłatę odszkodowania tylko wtedy, jeśli szkoda przekroczy minimalną wartość (np. 500 zł).
 • Zakres terytorialny – AC Mini może działać tylko na terenie Polski, całej Europy (często wyjęta jest z tego Rosja, Mołdawia, Białoruś i Ukraina) lub być poszerzone o kraje pozaeuropejskie. Zwróć na to uwagę w OWU, jeśli wybierasz się samochodem za granicę turystycznie lub służbowo.

Oferty OC/AC

Jakie oferty AC Mini przedstawiają ubezpieczyciele?

W przeciwieństwie do klasycznego AC, Minicasco w ofercie ma tylko kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Poniżej opisaliśmy skrótowo warunki wybranych firm.

 • Link4 – AC mini w Link4 nazywa się Smart Casco. W ramach oferty można ubezpieczyć się od 1, 2 lub 3 ryzyk: żywiołów, szkody całkowitej poniesionej w wyniku zderzenia z innym autem lub dzikim zwierzęciem, dewastacji przez wandali, nagłym działaniem czynnika termicznego lub chemicznego pochodzącego z zewnątrz auta albo kradzieży. Cena Smart Casco zależy przede wszystkim od zakresu ochrony i wartości pojazdu. Ubezpieczenie działa na terenie całej Europy.
 • mtu24 – minicasco w Mtu występuje pod dwiema ofertami: Mini AC i AC Uszkodzenie i Kradzież. W przypadku Mini AC zakres ochrony ogranicza się tylko do działania sił natury i zderzenia z innym pojazdem lub zwierzęciem, a w AC Uszkodzenie i Kradzież poszerzony jest o kradzież Ale to nie jedyna różnica: Mini AC działa tylko na terenie Polski i gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie szkody całkowitej, AC Uszkodzenie i Kradzież – obejmuje całą Europę (+ Algierię, Maroko, Tunezję, Izrael i Iran) oraz i zrekompensuje zarówno szkodę całkowitą, jak i częściową.
 • Uniqa (przed połączeniem z Uniqa, AXA) – ta firma mini AC nazwała ubezpieczeniem od zniszczenia pojazdu wskutek pożaru i od kradzieży. Obejmuje ono wyłącznie szkodę całkowitą w następstwie pożaru oraz kradzież samochodu.
 • Beesafe – okrojone AC w Beesafe to Smart Casco. Obejmuje ono uszkodzenie lub utratę samochodu spowodowaną działaniem sił natury lub kradzieżą. Szkodę częściową można rozliczyć tylko w wariancie kosztorysowym.
 • PZU – w AC Mini PZU stosuje udział własny w wysokości 20% (ale nie mniej niż 500 zł). Udział można znieść po dopłaceniu dodatkowej składki. Polisa działa tylko w Polsce i obejmuje szkody wywołane przez żywioły, dzikie zwierzęta i kradzież. Istotna informacja jest taka, że zakresem ubezpieczenie nie jest objęte zderzenie z innym samochodem.

Kilka lat temu ubezpieczenie od kradzieży miała także w swojej ofercie Warta, ale dziś na próżno szukać informacji o nim na stronie ubezpieczyciela.

Czy warto kupić minicasco?

AC Mini opłaca się kierowcom, którzy nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na klasyczne AC. Smart Casco chroni tylko od wybranych ryzyk i nie ma gwarancji, że przytrafią nam się tylko te zdarzenia, które objęte są polisą. I tutaj widać wyraźnie przewagę zwykłego AC nad jego okrojonym wariantem. Kierowca, który wykupi AC, jest kompleksowo chroniony, a ten z Minicasco – tylko w określonych przypadkach.

Nie można oczywiście całkowicie negować sensu AC Mini, ale traktować je jako tańszą, przez to skromniejszą wersję polisy. Na pewno warto kupić Minicasco, jeśli kategorycznie zdecydujesz, że nie chcesz (lub nie możesz) mieć zwykłego AC.

Ile kosztuje Minicasco?

Ceny Minicasco zależą przede wszystkim od wartości samochodu i zakresu ochrony. Tak jak wszystkie polisy dobrowolne, AC Mini opłaca się kupić w pakiecie z OC, ponieważ tak jest taniej. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, więc przy okazji zakupu OC warto dopłacić niewielką kwotę i zyskać szerszą ochronę dla pojazdu. Sprawdziliśmy w kalkulatorze AC/OC, ile kosztują pakiety Minicasco i OC oraz porównaliśmy warunki ubezpieczeń dla Marty – 29-letniej właścicielki salonu kosmetycznego z Tarnobrzega. Marta szuka Minicasco dla swojego samochodu: Opla Corsy z 2015 r.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + minicasco dla 29-latki z Tarnobrzega?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
504,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
514,00 zł*
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
877,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
918,00 zł*
Ile kosztuje OC + minicasco dla 29-latki z Tarnobrzega?
mtu24.pl
504,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
514,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
877,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
918,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 02.08.2023 r., Opel Corsa z 2015 r.

Najtańszy pakiet AC Mini i OC oferuje Marcie Mtu24 za 504 zł. Polisa chroni tylko od żywiołów, obejmuje szkody częściową i całkowitą i działa w całej Europie. Kolejna propozycja od Link4 (za 514 zł) ma takie same warunki w przypadku AC, ale jest poszerzona o Assistance. Oznacza to, że wystarczy, że Marta dopłaci zaledwie 10 zł i może liczyć na holowanie do 100 km po wypadku, albo auto zastępcze po kradzieży.

Z kolei, Proama w cenie 877 zł oferuje w ramach AC Mini ochronę od kradzieży, zderzeń powypadkowych i działania żywiołów. Jednak w OWU przeczytamy, że odszkodowanie zostanie wypłacone tylko przy szkodzie całkowitej. Gwarancja wypłaty polisy przy szkodach całkowitych i częściowych jest w propozycji Benefii za 918 zł. Pakiet, oprócz AC Mini, obejmuje OC, Assistance i NNW. W ramach NNW kierowca jest ubezpieczony na 250 000 zł (w razie śmierci).

Minicasco – co warto wiedzieć?

 • Ubezpieczenie Minicasco jest skierowane głównie do właścicieli starszych samochodów, którzy obawiają się całkowitej utraty pojazdu (przede wszystkim: szkody całkowitej, kradzieży i pożaru).
 • Polisa AC mini kosztuje zazwyczaj znacznie mniej niż pełne autocasco.
 • Minicasco różni się zakresem ochrony w każdym towarzystwie, dlatego przed zakupem polisy koniecznie sprawdź OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) wybranej firmy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o minicasco

 1. Czy w przypadku AC Mini obowiązuje maksymalny wiek ubezpieczanego samochodu?

  Tak. Większość firm sprzedaje polisy dla aut, które nie przekraczają 15 lat.
 2. Czy AC Mini od kradzieży obejmuje utratę bagażu, który pozostał w skradzionym samochodzie?

  Standardowo nie, ale należy przeczytać OWU. Ponadto, ubezpieczenie bagażu zawsze można dokupić jako oddzielną polisę.
 3. Czy AC Mini przedłuża się samo po 12 miesiącach?

  Nie. Smart Mini zachowuje się jak zwykłe AC, czyli kierowca musi podpisać umowę o kontynuację. Większość ubezpieczycieli przed końcem umowy przysyła maila lub list z przypomnieniem.
Ilona Walczak
[Głosów: 50 Średnia: 4]