Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 17 czerwca 2021

Mini Casco – kiedy warto kupić takie ubezpieczenie?

scrolldown kradzież pojazdu

Rynek ubezpieczeń nie jest już biało-czarny i nie opiera się tylko na krańcowym wyborze OC lub OC + AC. Jest jeszcze coś po środku i to coś dla wielu z Was może okazać się idealnym rozwiązaniem. A mianowicie – Minicasco.

Minicasco – Podsumowanie:

 • Ubezpieczenie Minicasco jest skierowane głównie do właścicieli starszych samochodów, którzy obawiają się całkowitej utraty pojazdu (przede wszystkim: szkody całkowitej, kradzieży i pożaru).
 • Polisa AC mini kosztuje zazwyczaj znacznie mniej niż pełne autocasco.
 • Minicasco różni się zakresem ochrony w każdym towarzystwie, dlatego przed zakupem polisy koniecznie sprawdź OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) wybranej firmy.

Nie ma się co czarować – tylko AC (i to dobrze wybrane!) w pełni ochroni Twój samochód. Ale zastanów się, czy Ty na pewno potrzebujesz pełnej i często dużo kosztowniejszej ochrony. Nie wiesz? No to rzuć okiem poniżej.

Minicasco – ubezpieczenie z ograniczeniami, ale dużo tańsze

Minicasco (w zależności od towarzystwa nazywane również smart casco lub AC mini) nie jest bardzo popularnym produktem.  Tymczasem istnieje spora grupa kierowców, dla której mogłoby się okazać strzałem w „10”. Przede wszystkim dlatego, że jest dużo tańsze. Oczywiście ma też swoje ograniczenia. Jakie?

Najczęściej nie obejmuje małych szkód, tylko szkody całkowite. To oznacza, że jeśli zarysujesz samochód albo na parkingu zahaczysz o słupek, to odszkodowania nie otrzymasz. O ile jednak w nowym aucie rysa może wywołać lament właściciela, to w starszym pojazdach, które już swoje przeszły, nie musi spędzać snu z powiek. Czy więc kierowca takiego starszego samochodu musi mieć pełne AC?

Ważną zaletą Minicasco jest natomiast fakt, że na ogół obejmuje również kradzież, a także np. pożar. To duży plus, bo daje spokój ducha w przypadku najgorszego z możliwych wypadków, czyli całkowitej utraty auta.

Dla kogo Minicasco?

Rozejrzeliśmy się po rodzinie oraz między znajomymi i wytypowaliśmy kilka osób, które poważnie powinny zastanowić się nad zakupem Minicasco.

 • Kuzyn Michał ma dopiero 19 lat i właśnie kupił swój pierwszy samochód. Wydał całe oszczędności, a ze względu na brak zniżek, koszt AC był dla niego niemożliwy do przeskoczenia. W tej sytuacji mógłby jednak zastanowić się nad znacznie tańszym AC mini. Dodatkowo ma szansę, że zniżki z tytułu Minicasco będą liczyły mu się w przyszłości przy zakupie AC (ale to ustala już ubezpieczyciel);
 • Kolega Paweł uważa, że jeździ bezpiecznie, a ceny AC uważa za przesadnie drogie. Mimo to zastanawia się nad jego zakupem, ponieważ nie ma garażu i trzyma samochód na otwartym parkingu pod blokiem. Dla niego Minicasco z ochroną od kradzieży mogłoby być strzałem w „10”;
 • Wujek Aleksander ma starszy samochód, ale od zawsze powtarza, że „strzeżonego pan Bóg strzeże” i kupuje kolejne autocasco, którego cena niedługo zacznie zbliżać się do wartości auta. Wujek nie przejmuje się drobnymi zarysowaniami, a raczej kradzieżą lub poważnym wypadkiem. Dla niego smart casco też może być ciekawym rozwiązaniem. Szczególnie, że marka jego samochodu jest dość chodliwa u złodziei, a osiedle do spokojnych nie należy.

Jest jeszcze jeden przypadek, w którym Minicasco może okazać się na wagę złota, a mianowicie – starsze pojazdy.
Szufladę z napisem „starsze auto” towarzystwa otwierają w różnym czasie. Dla niektórych firm starszym samochodem jest już 10-letni pojazd, dla innych 12-letni, a w jeszcze innych jest to ustalane indywidualnie. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ wielu ubezpieczycieli odmawia sprzedaży AC właścicielom starszym samochodów i właśnie wtedy idealnym rozwiązaniem może okazać się Minicasco.

AC mini – co obejmuje i ile kosztuje?

Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe sprzedają Minicasco, ale przejrzeliśmy oferty kilku z nich.

 • Minicasco w AXA (w tym towarzystwie nazwane ubezpieczeniem od zniszczenia pojazdu wskutek pożaru i od kradzieży (P–KR)) pokrywa tylko szkody całkowite, a szkody częściowe (drobne stłuczki, wypadki) są wyłączone z zakresu ubezpieczenia. Ubezpieczenie chroni jednak przed kradzieżą i jest również rozszerzone o szkody całkowite w wyniku pożaru.
 • Z kolei MTU zapewnia, że w przypadku ich autocasco każdy znajdzie coś dla siebie. „Oferta jest bardzo elastyczna i została dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego klienta poprzez wybór odpowiednich opcji” – zapewnia ubezpieczyciel.
 • Bardzo konkretna jest oferta Link4 (Smart Casco). Ten ubezpieczyciel cenę polisy uzależnia od zakresu ubezpieczenia i wartości auta.

AC mini dla samochodu wartego do 15 tys. zł / 25 tys. zł / 40 tys. zł prezentuje się następująco:
żywioły – 49 zł / 59 zł / 69 zł
kradzież 109 zł / 159 zł/ 209 zł
– żywioły + kradzież 129 zł / 179 zł / 229 zł
szkoda całkowita + żywioły 159 zł / 209 zł / 264 zł
– szkoda całkowita + kradzież + żywioły 209 zł /314 zł /414 zł

 • Co na to PZU? „Ubezpieczenie Minicasco gwarantuje wypłatę odszkodowania, gdy wystąpi szkoda w pojeździe bądź w jego wyposażeniu wskutek: zderzenia z osobami, zwierzętami; działania osób trzecich – w tym włamania; zdarzeń losowych takich jak powódź, pożar; działania czynników termicznych lub chemicznych oraz wskutek kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia, a także jego uszkodzenia po kradzieży lub próbie kradzieży” – przedstawia swoją ofertę Powszechny Zakład Ubezpieczeń. A więc AC mini w PZU nie działa tylko w przypadku szkód całkowitych. Jednak tutaj zakres ochrony również jest ograniczony. A mianowicie – nie obejmuje szkód, do których doszło wskutek zderzenia z innym pojazdem lub przedmiotem.
 • Z kolei Warta swoje Minicasco nazwała Warta Auto Ochrona Plus i obejmuje ono tylko szkodę polegającą na kradzieży pojazdu. Wypłacone odszkodowanie nie może jednak przekraczać 3 tys. zł.

Nie ma się co oszukiwać – dla kierowcy, który właśnie wyjechał z salonu swoim błyszczącym i pachnącym nowością samochodem, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup pełnego AC. Jednak dla młodszych kierowców, starszych aut, czy osób, które najbardziej obawiają się kradzieży pojazdu, Minicasco może okazać się najlepszym, bo przede wszystkim dużo tańszym rozwiązaniem. Przed jego wyborem należy jednak dokładnie zastanowić się czego szukamy i wnikliwie przeanalizować oferty.

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik
[Głosów: 43 Średnia: 3.9]