
Stefania Stuglik | 28 grudnia 2017
Jakie dokumenty i dane są potrzebne do zakupu polisy OC?


Zależy Ci na precyzyjnej wycenie składki OC? Pamiętaj, że otrzymasz ją tylko po udzieleniu dokładnych informacji o pojeździe i jego właścicielu. Podpowiadamy, jakie dane mają wpływ na cenę polisy i w jakich dokumentach należy ich szukać.
Podsumowanie:
- Zanim zapytasz o cenę OC, przygotuj: prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz aktualną polisę lub zaświadczenie o przebiegu dotychczasowego ubezpieczenia.
- Podanie dokładnych informacji we wniosku ubezpieczeniowym umożliwia precyzyjną wycenę składki.
- Pamiętaj, że nawet niewielka korekta danych może wpłynąć na zmianę pierwotnej oferty OC.
- Zakup polisy wiąże się z podaniem dodatkowych informacji, m.in.: danych adresowych, numeru rejestracyjnego oraz nr VIN pojazdu.
- Jeżeli nie jesteś jedynym posiadaczem samochodu, potrzebne będą dane wszystkich współwłaścicieli.
- Ubezpieczyciel może zapytać również o PESEL głównego użytkownika auta (jeśli nie jest nim właściciel lub współwłaściciel).
W zdecydowanej większości przypadków, winę za zmianę pierwotnej oferty OC ponosi właściciel auta. Pamiętaj, że nawet drobna modyfikacja wniosku polisowego może wpłynąć na wysokość składki.
Zanim przekroczysz próg biura agenta ubezpieczeniowego lub skorzystasz z internetowej porównywarki OC, przygotuj odpowiednie dokumenty, które nie tylko przyspieszą proces kalkulacji, ale również zapewnią Ci poznanie ostatecznej ceny OC.
1. Prawo jazdy
Twój potencjalny ubezpieczyciel będzie chciał wiedzieć, jakie masz doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Na tej podstawie oceni ryzyko spowodowania przez Ciebie kolizji lub wypadku i odpowiednio wyceni składkę.
Część towarzystw pyta o rok otrzymania uprawnień do kierowania samochodem, innych interesuje dokładna data wydania dokumentu. Warto więc mieć pod ręką swoje prawo jazdy (oraz współwłaściciela, jeżeli auto nie jest wyłącznie Twoją własnością).
2. Dowód rejestracyjny
Znajdziesz w nim dokładne informacje dotyczące Twojego samochodu, m.in.:
- roku produkcji pojazdu (na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego),
- marki i modelu auta (pierwsza strona dowodu rejestracyjnego, pole D.1. i D.3.),
- pojemności i mocy silnika (odpowiednio: pole P.1. i P.2.).
3. Obecna polisa (jeśli ją posiadasz) lub zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia
Jednym z głównych czynników, które mają wpływ na cenę polisy, jest Twoja historia w OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe interesuje przede wszystkim:
- od ilu lat kupujesz polisy dla swoich pojazdów,
- czy (i kiedy) spowodowałeś kolizję lub wypadek (czy z Twojego ubezpieczenia OC były wypłacane odszkodowania),
- ilość zniżek przyznanych podczas zakupu ostatniej polisy.
Informację o wysokości zniżek OC znajdziesz na aktualnej polisie ubezpieczeniowej. Jeżeli na dokumencie nie ma takiego zapisu (nie jest to regułą), możesz skontaktować się z towarzystwem, z którym zawarłeś umowę lub obliczyć zniżki samodzielnie, na podstawie przebiegu dotychczasowego ubezpieczenia.
Nie pamiętasz od ilu lat ubezpieczasz swoje samochody? Możesz poprosić obecnego ubezpieczyciela o tzw. ZOPUK lub złożyć wniosek w UFG o wydanie odpowiedniego zaświadczenia.
Uwaga! Jeżeli nie jesteś jedynym właścicielem auta, pamiętaj również o przygotowaniu informacji na temat przebiegu ubezpieczenia każdego współwłaściciela.
Zdecydowałeś się na zakup polisy? Przyda Ci się również dowód osobisty, a dokładnie numer PESEL – Twój oraz współwłaścicieli (i/lub głównego użytkownika). Zostaniesz również poproszony o podanie danych adresowych wszystkich właścicieli samochodu, numeru rejestracyjnego pojazdu (o ile nie zostałeś o niego zapytany wcześniej) oraz numeru VIN.
Pamiętaj, że wszystkie dane muszą zostać podane zgodnie z prawdą. Na ich podstawie ubezpieczyciel wylicza składkę oraz udziela dodatkowych zniżek (np. marketingowych). Towarzystwo ubezpieczeniowe może zweryfikować uzyskane od Ciebie informacje (np. w bazie UFG) na etapie zawierania umowy lub podczas trwania ochrony. Jeśli okażą się one nieprawdziwe, będziesz zobligowany do dopłaty, na podstawie rekalkulacji składki.