Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic w 2024 roku

Od 31 stycznia 2022 r. kierowcy po zakupie używanego pojazdu mogą zachować jego dotychczasowy numer rejestracyjny i w rezultacie sporo zaoszczędzić. Zastanawiasz się, jak wygląda przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic w 2024 roku? Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje.

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych nie jest wcale nowością od 31 stycznia 2022 r. Taka możliwość istniała wcześniej – tablice rejestracyjne mogli pozostawić sobie nabywcy, gdy auto miało zostać przerejestrowane w tym samym powiecie, w którym zarejestrował je sprzedający. Liczba kierowców, którzy mogli skorzystać z przerejestrowania auta bez zmiany tablic, była zatem ograniczona.

Na czym polega przerejestrowanie samochodu?

Skoro możliwe jest zachowanie tablic, z których korzystał poprzedni właściciel samochodu, to niektórzy kierowcy mogą uznać, że nie trzeba w ogóle zgłaszać się do wydziału komunikacji. To błędne założenie, bo auto musi zostać przerejestrowane. Co to za procedura i na czym ona polega? Przerejestrowanie – podobnie jak rejestracja – ma na celu dopuszczenie pojazdu do ruchu. W przypadku przerejestrowania w grę wchodzi jeszcze aktualizacja danych właściciela samochodu.

W 2024 r. przerejestrowanie samochodu odbywa się na zasadach podobnych jak w roku poprzednim – właściciel pojazdu musi zgłosić się do wydziału komunikacji, złożyć wniosek i uregulować opłatę. Konieczny będzie też chwilowy demontaż tablic – urzędnik będzie chciał je zobaczyć, aby ocenić ich stan. Jednocześnie pamiętać trzeba też o pewnych znaczących różnicach – w przepisach pojawił się konkretny termin, w jakim należy złożyć wniosek, a za jego przekroczenie przewidziana jest kara finansowa.

Przerejestrowanie samochodu – czy można zostawić tablice rejestracyjne?

Mieszkasz w Opolu, a sprzedający w Gdańsku? Żaden problem – możesz korzystać z dotychczasowych tablic rejestracyjnych zakupionego pojazdu, o ile spełnione zostaną określone warunki. O czym mowa? Wymogi znajdują się w art. 73. 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym – tablice rejestracyjne muszą być:

 • zgodne z przepisami – tablica nie może być starego wzoru, np. z czarnym tłem;
 • utrzymane w należytym stanie i czytelne.

Sprowadzasz auto z zagranicy? Zatrzymanie zagranicznych tablic rejestracyjnych nie będzie możliwe – podstawowy warunek jest taki, że można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny, gdy pojazd był już zarejestrowany na terenie Polski.

Mimo że przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic jest możliwe, to nie jest to konieczność. Jeżeli z dowolnych względów aktualne tablice Ci nie odpowiadają, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wymienić.

W jakim terminie należy przerejestrować samochód bez zmiany tablic w 2024 roku?

Aby przerejestrować samochód bez zmiany tablic, musisz złożyć wniosek i go opłacić. Do wniosku trzeba też dołączyć niezbędne dokumenty. W 2024 r. – w odróżnieniu od lat poprzednich – wniosek należy złożyć w terminie 30 dni od dnia nabycia pojazdu na terenie Polski (art. 73aa. 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym). Czasu nie ma zatem wiele. Spóźnialscy i kierowcy, którzy zlekceważą ten obowiązek, muszą spodziewać się kary finansowej.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic?

Głównym powodem, dla którego kierowcy decydują się korzystać z już zamontowanych w przeznaczonym na to miejscu tablic rejestracyjnych, jest kwestia finansów – w ten sposób można obniżyć koszty związane z przerejestrowaniem pojazdu. O ile? Standardowe tablice rejestracyjne kosztują 80 zł, indywidualne z kolei 1000 zł. Właśnie tyle zostaje w kieszeni kierowcy, który zachowa tablice. Nie oznacza to jednak, że przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic jest darmowe – zapłacić trzeba za:

 • dowód rejestracyjny – 54 zł;
 • nalepkę legalizacyjną – 12,50 zł;
 • pozwolenie czasowe (gdy jest potrzebne) – 13,50 zł.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic? Jak łatwo policzyć, 66,50 zł lub 80 zł – w zależności od tego, czy kierowca występuje też o pozwolenie czasowe. Tyle samo trzeba zapłacić za przerejestrowanie innych pojazdów – przyczepy, naczepy, motocykla, motoroweru i ciągnika rolniczego.

Nie masz czasu, aby załatwić formalności w wydziale komunikacji? Możesz skorzystać z pomocy pełnomocnika. Jeżeli pełnomocnikiem będzie Twój znajomy, do powyższych kosztów dolicz jeszcze opłatę za pełnomocnictwo w wysokości 17 zł.

Jak zapłacić za przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic?

Najwygodniej jest wpłacić kwotę na rachunek bankowy wydziału komunikacji. Numer rachunku bankowego można znaleźć na stronie internetowej urzędu. W niektórych urzędach wciąż też funkcjonują kasy. Potwierdzenie uregulowania opłat za przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic należy dołączyć do wniosku.

Jak wypełnić wniosek o przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic?

Chcesz przerejestrować samochód bez zmiany tablic? Musisz poinformować o tym urzędnika, który przyjmie wniosek. Jak to zrobić? Nic prostszego – wystarczy tylko wyrazić zamiar zatrzymania tablic rejestracyjnych we wniosku o rejestrację, przekreślając w odpowiednim miejscu słowo „nie”. Sposób wypełnienia tej części wniosku możesz sprawdzić w poniższym wzorze. Wniosek możesz pobrać ze strony gov.pl lub wypełnić dokument w urzędzie.

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic – wniosek

Wniosek o przerejestrowanie samochodu

Jak przerejestrować samochód bez zmiany tablic krok po kroku w 2024 roku?

Kierowcy, którzy w przeszłości składali wniosek o zarejestrowanie pojazdu, nie będą mieć problemu z przerejestrowaniem auta bez zmiany tablic. Jak przebiega przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic krok po kroku? Wyróżnić można trzy etapy: pierwszy krok to wypełnienie wniosku i zgromadzenie dokumentów, drugi krok to ich złożenie w wydziale komunikacji, a trzeci krok to odbiór gotowego dowodu rejestracyjnego.

Krok 1 – przygotowanie dokumentów i tablic

Jeżeli chcesz, aby przerejestrowanie pojazdu bez zmiany tablic rejestracyjnych przebiegło szybko, to w pierwszej kolejności skompletuj wszystkie wymagane dokumenty. Zacznij od wydrukowania i wypełnienia wniosku o rejestrację. Znajdziesz go m.in. na stronie internetowej gov.pl. Następnie przygotuj wymagane dokumenty – są to:

 • dowód własności pojazdu – najczęściej jest to umowa kupna-sprzedaży lub umowa darowizny;
 • dowód rejestracyjny pojazdu;
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym – jest potrzebne, gdy w dowodzie nie ma stosownej pieczątki;
 • pełnomocnictwo (upoważnienie) – gdy załatwiasz sprawę w imieniu innej osoby lub auto ma kilku właścicieli;
 • dowód uregulowania opłaty.

Urzędnik w wydziale komunikacji będzie też wymagał przedstawienia tablic rejestracyjnych – musi ocenić ich stan.

Krok 2 – złożenie dokumentów w urzędzie

Po zebraniu dokumentów nadchodzi czas, aby umówić się na wizytę w wydziale komunikacji – możesz to zrobić za pośrednictwem strony internetowej urzędu. Rezerwując dogodny termin, unikniesz oczekiwania w kolejce. To duże ułatwienie i oszczędność czasu.

Jeżeli wniosek będzie kompletny, na miejscu uzyskasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu oraz pozwolenie czasowe. Od urzędnika otrzymasz też tablice rejestracyjne – te same, które mu dostarczysz. To wszystko – teraz pozostaje czekać na dowód rejestracyjny.

Krok 3 – odbiór dowodu rejestracyjnego

Ostatni krok to odbiór dowodu rejestracyjnego. Skąd wiadomo, że dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru? Możesz skontaktować się z urzędem telefonicznie lub skorzystać ze strony internetowej info-car.pl. Pamiętaj, żeby na wizytę zabrać ze sobą pozwolenie czasowe (jeżeli je masz) oraz ważną polisę OC – urzędnik może o nią zapytać.

Standardowy czas niezbędny na przerejestrowanie auta na stałe wynosi 30 dni, chociaż w niektórych sytuacjach termin ten może zostać przedłużony. Najczęściej jednak sprawy dotyczące przerejestrowania auta są załatwiane bardzo sprawnie – kierowcy czekają krócej, często nie więcej niż 14 dni.

Jakie są kary za nieterminowe przerejestrowanie auta w 2024 roku?

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic dotyczy pojazdów, które były już wcześniej zarejestrowane w Polsce. Kara pieniężna przewidziana dla właścicieli takich aut za przekroczenie terminu 30 dni wynosi 500 zł. Jeżeli wniosek nie zostanie złożony w terminie 180 dni od zakupu auta, kara będzie wyższa – wyniesie 1000 zł.

Kara pieniężna:

 • nakładana jest w drodze decyzji administracyjnej;
 • stanowi dochód powiatu;
 • jest ponoszona solidarnie przez współwłaścicieli pojazdu.

Czy trzeba przepisać OC po rejestracji auta bez zmiany tablic?

Za ubezpieczenie samochodu odpowiada jego właściciel. Od dnia zakupu używanego pojazdu to Ty masz obowiązek dbać o ciągłość OC. Co warto zrobić, aby uniknąć kary lub wysokiej dopłaty? W pierwszej kolejności skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową. Upewnij się, że przejęte od poprzedniego właściciela auta OC jest opłacone, dowiedz się też, czy musisz dopłacić do składki. Nie chcesz korzystać z ubezpieczenia byłego właściciela? Znajdź nową polisę i wypowiedz starą umowę OC. To wygodne rozwiązanie – całoroczna polisa, którą kupisz, sama przedłuży się na kolejny okres.

Szukasz ubezpieczenia OC? Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. Wpisz dane, porównaj oferty i kup OC przez internet – zaoszczędź czas i pieniądze.

Podsumowanie:

 • Od 31 stycznia 2022 r. możliwe jest przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych niezależnie od powiatu rejestracji.
 • Tablic nie trzeba wymieniać, gdy są one zgodne z aktualnym wzorem i w dobrym stanie.
 • Pozostawiając sobie dotychczasowe tablice rejestracyjne, nabywca auta oszczędza 80 zł (standardowe tablice) lub 1000 zł (tablice indywidualne).
 • Aby przerejestrować auto, należy złożyć oraz opłacić wniosek wraz z wymaganymi załącznikami i tablicami do wglądu.
 • Od 1 stycznia 2024 r. na przerejestrowanie auta jest 30 dni, licząc od dnia nabycia pojazdu na polskim rynku.
 • Złożenie wniosku o przerejestrowanie samochodu po terminie oznacza karę w wysokości 500 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic nie jest możliwe?

  Jeżeli samochód został sprowadzony z zagranicy, nie ma możliwości zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Wymiana tablic jest też koniecznością, gdy są one nieczytelne, zniszczone lub niezgodne z aktualnym wzorem.
 2. Czy możliwe jest przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych przez internet?

  Wniosek o przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic można złożyć online, jednak do urzędu wciąż trzeba dostarczyć tablice – urzędnik musi ocenić ich stan. Mimo że można wysłać tablice pocztą, to będzie to oznaczać wydłużenie całej procedury. Kierowcy, którym zależy na czasie, powinni po prostu udać się do urzędu.
 3. Czy składając wniosek o przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic, kierowca musi jeszcze poinformować o nabyciu auta?

  Od 1 stycznia 2024 r. zmianie ulegają przepisy w tym zakresie – nabywca auta musi złożyć wniosek o zarejestrowanie auta, a nie (jak miało to miejsce dotychczas) zgłosić jego nabycie. Obowiązek zgłoszenia wciąż będzie jednak dotyczyć osób sprzedających pojazdy. Za brak tej informacji przewidziana została kara w wysokości 250 zł.
 4. Co jeszcze zmieni się w zakresie rejestracji aut w 2024 roku?

  Z dniem 10 czerwca 2024 r. wygasają decyzje o rejestracji pojazdów, które zostały wydane przed dniem 14 marca 2005 r. Dotyczy to jednak wyłącznie aut, które nie posiadają ważnego badania technicznego i nie są ubezpieczone przez okres dłuższy niż 10 lat. Nie dotyczy to pojazdów zabytkowych i wolnobieżnych.
Stefania Stuglik
[Głosów: 1 Średnia: 5]