Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 31 stycznia 2018

Zwrot składki OC – kiedy i ile odzyskasz pieniędzy z ubezpieczenia?

scrolldown

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś samochód? Należy Ci się zwrot niewykorzystanej składki OC. Ale uwaga! Tylko w określonych okolicznościach. Podpowiemy Ci kiedy i ile pieniędzy możesz odzyskać od swojego ubezpieczyciela.

Podsumowanie

Zwrot niewykorzystanej składki OC przysługuje Ci:

  • po sprzedaży auta – tylko jeżeli nabywca samochodu zrezygnuje z kontynuacji Twojej umowy OC,
  • po wyrejestrowaniu pojazdu – za okres od wyrejestrowania auta do końca okresu ochrony,
  • w przypadku podwójnego ubezpieczenia – gdy wypowiesz umowę OC, która przedłużyła się automatycznie,
  • po odstąpieniu od umowy zawartej na odległość (przez telefon lub Internet).

Masz samochód, a więc musisz mieć ważną polisę OC. Ale co w sytuacji, gdy już go nie posiadasz? Zasada jest prosta – pieniądze za niewykorzystany okres ochrony wrócą do Ciebie wtedy, gdy samochód zostanie wyrejestrowany lub jego nowy posiadacz wykupi polisę OC w innym towarzystwie.

Sprzedaż samochodu a zwrot składki OC

Wyobraź sobie taką sytuację – przed miesiącem opłaciłeś polisę OC, a dziś postanowiłeś sprzedać auto. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, umowa OC powinna trafić do nowego właściciela samochodu. A co z Twoimi pieniędzmi, które wydałeś na całoroczną składkę? Cóż… możesz już ich nie zobaczyć. Teraz pozostaje Ci tylko poczekać na decyzję nabywcy pojazdu.

  • Jeżeli zdecyduje się kontynuować zawartą przez Ciebie umowę, nie otrzymasz zwrotu niewykorzystanej składki;
  • Jeśli zmieni ubezpieczyciela, Twoje towarzystwo zwróci Ci nadpłatę. Ale uwaga! Nie za okres od dnia sprzedaży auta, ale od dnia jej wypowiedzenia przez nowego właściciela pojazdu do końca umowy (za każdy dzień do końca okresu ochrony).

Czy możesz uchronić się przed taką sytuacją? Niektórzy doradzają, aby przed sprzedażą auta ustalić z nabywcą, czy będzie kontynuował otrzymaną od nas umowę OC. My jesteśmy bardziej sceptyczni w tej kwestii. Prawda jest taka, że i tak nie ma pewności, czy dotrzyma on słowa i wypowie polisę. Dlatego pozostaje Ci tylko:

  • doliczyć nadpłaconą składkę do ceny auta,
  • jeśli wcześniej planujesz sprzedaż samochodu – kupić polisę na raty – w takim wypadku obowiązek opłacenia kolejnych rat (których termin płatności przypada po sprzedaży auta) spada na nabywcę pojazdu.

Ważne! Nie zapomnij o zgłoszeniu sprzedaży pojazdu do ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od spisania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Jeśli tego nie zrobisz, za opłacenie kolejnej raty odpowiadasz solidarnie z nabywcą auta.

Wyrejestrowanie pojazdu – przysługuje Ci się zwrot składki

Gdy samochód przestaje istnieć (a dzieje się tak np. po poważnym wypadku lub w wyniku jego wyeksploatowania), nie ma już powodu, aby nadal podlegał ochronie OC. Jego właściciel może więc odzyskać niewykorzystaną część składki OC. Wystarczy przedstawić swojemu ubezpieczycielowi zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta z wydziału komunikacji oraz zaświadczenie o złomowaniu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe przeliczy należną Ci nadpłatę z dokładnością do jednego dnia, począwszy od daty wyrejestrowania auta aż do końca okresu ochrony.

Kiedy jeszcze możesz odzyskać składkę z OC?

Sprzedaż pojazdu lub jego wyrejestrowanie to nie jedyne sytuacje, w których należy Ci się zwrot składki z OC. Może się na przykład zdarzyć, że nieopatrznie zawarłeś dwie umowy, w tym jedna z nich odnowiła się automatycznie.

Przedłużoną automatycznie umowę OC możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie, nawet jeśli zdążyłeś już ją opłacić w całości. Ubezpieczyciel jest zobowiązany do zwrotu nadpłaty za czas, w którym nie korzystałeś z ochrony, czyli:

  • za cały okres ubezpieczenia, jeśli ochrona jeszcze nie zdążyła się rozpocząć,
  • od dnia wypowiedzenia umowy do końca ochrony, jeśli polisa zaczęła już obowiązywać.

O zwrot składki z ubezpieczenia OC możesz się także zwrócić do swojego towarzystwa, jeśli zawarłeś umowę na odległość i chcesz z niej zrezygnować. Wystarczy powołać się na Ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2). Co najważniejsze – nie musisz podawać przyczyny swojej decyzji. Na odstąpienie od umowy masz 30 dni. Pamiętaj jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe może potrącić ci część opłaconej składki za czas przebywania pod ochroną.

Uwaga! Przywilej odstąpienia od umowy OC przysługuje tylko wtedy, gdy wszystkie formalności załatwiłeś przez telefon lub Internet. Jeżeli np. wstępnie ustaliłeś szczegóły z agentem, a następnie podpisałeś umowę w jego biurze lub na umówionym spotkaniu, nie będziesz już mógł się z niej wycofać.

Porównaj 55 ofert OC w 7 minut!

Stefania Stuglik
[Głosów: 251 Średnia: 3.8]