Zwrot składki OC – kiedy i ile odzyskasz pieniędzy z ubezpieczenia?

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś samochód? Należy Ci się zwrot niewykorzystanej składki OC. Ale uwaga! Tylko w określonych okolicznościach. Podpowiemy Ci kiedy i ile pieniędzy możesz odzyskać od swojego ubezpieczyciela. Sprawdź, jak to zrobić, aby jak najszybciej otrzymać zwrot zapłaconej składki na OC.

Masz samochód, a więc musisz mieć ważną polisę OC. Ale co w sytuacji, gdy wyrejestrowałeś pojazd? Zasada jest prosta – pieniądze za niewykorzystany okres ochrony wrócą do Ciebie wtedy, gdy samochód zostanie wyrejestrowany lub jego nowy posiadacz wykupi polisę OC w innym towarzystwie.

Zwrot OC po sprzedaży samochodu

Wyobraź sobie taką sytuację – miesiąc temu opłaciłeś polisę OC, a dziś postanowiłeś sprzedać auto. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, umowa OC powinna trafić do nowego właściciela samochodu. A co z Twoimi pieniędzmi, które wydałeś na całoroczną składkę? Cóż… możesz już ich nie zobaczyć. Teraz pozostaje Ci tylko poczekać na decyzję nabywcy pojazdu.

 • Jeżeli zdecyduje się kontynuować zawartą przez Ciebie umowę, nie otrzymasz zwrotu niewykorzystanej składki;
 • Jeśli zmieni ubezpieczyciela, Twoje towarzystwo zwróci Ci nadpłatę. Ale uwaga! Nie za okres od dnia sprzedaży auta, ale od dnia jej wypowiedzenia przez nowego właściciela pojazdu do końca umowy (za każdy dzień do końca okresu ochrony).

Czy możesz uchronić się przed taką sytuacją? Niektórzy doradzają, aby przed sprzedażą auta ustalić z nabywcą, czy będzie kontynuował otrzymaną od Ciebie umowę OC. My jesteśmy bardziej sceptyczni w tej kwestii. Prawda jest taka, że i tak nie ma pewności, czy dotrzyma on słowa i wypowie polisę. Dlatego pozostaje Ci tylko:

 • doliczyć nadpłaconą składkę do ceny auta,
 • jeśli wcześniej planujesz sprzedaż samochodu – kupić polisę na raty – w takim wypadku obowiązek opłacenia kolejnych rat (których termin płatności przypada po sprzedaży auta) spada na nabywcę pojazdu.

Ważne! Nie zapomnij o zgłoszeniu sprzedaży pojazdu do ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od spisania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Jeśli tego nie zrobisz, za opłacenie kolejnej raty odpowiadasz solidarnie z nabywcą auta.

Wyrejestrowanie pojazdu – przysługuje Ci się zwrot składki

Gdy samochód przestaje istnieć (a dzieje się tak np. po poważnym wypadku lub w wyniku jego wyeksploatowania), nie ma już powodu, aby nadal podlegał ochronie OC. Jego właściciel może więc odzyskać niewykorzystaną część składki OC. Wystarczy przedstawić swojemu ubezpieczycielowi zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta z wydziału komunikacji oraz zaświadczenie o złomowaniu.

Możesz odzyskać składkę, jeśli:

• przekazałeś kompletny lub niekompletny pojazd do przedsiębiorstwa prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów (które ma na to stosowne pozwolenia),
• samochód został skradziony,
• auto zostało wywiezione za granicę (jeżeli zostało zarejestrowane za granicą lub zbyte za granicę),
• pojazd został poddany kasacji za granicą,
• udokumentujesz trwałą utratę posiadania pojazdu (bez zmiany w zakresie prawa własności),
• pojazd został wycofany z obrotu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe przeliczy należną Ci nadpłatę z dokładnością do jednego dnia, począwszy od daty wyrejestrowania auta aż do końca okresu ochrony.

Kiedy jeszcze możesz odzyskać składkę z OC?

Sprzedaż pojazdu lub jego wyrejestrowanie to nie jedyne sytuacje, w których należy Ci się zwrot składki z OC. Może się na przykład zdarzyć, że nieopatrznie zawarłeś dwie umowy, w tym jedna z nich odnowiła się automatycznie.

Przedłużoną automatycznie umowę OC możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie, nawet jeśli zdążyłeś już ją opłacić w całości. Ubezpieczyciel jest zobowiązany do zwrotu nadpłaty za czas, w którym nie korzystałeś z ochrony, czyli:

 • za cały okres ubezpieczenia, jeśli ochrona jeszcze nie zdążyła się rozpocząć,
 • od dnia wypowiedzenia umowy do końca ochrony, jeśli polisa zaczęła już obowiązywać.

O zwrot składki z ubezpieczenia OC możesz się także zwrócić do swojego towarzystwa, jeśli zawarłeś umowę na odległość i chcesz z niej zrezygnować. Wystarczy powołać się na Ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2). Co najważniejsze – nie musisz podawać przyczyny swojej decyzji. Na odstąpienie od umowy masz 30 dni. Pamiętaj jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe może potrącić ci część opłaconej składki za czas przebywania pod ochroną.

Uwaga! Przywilej odstąpienia od umowy OC przysługuje tylko wtedy, gdy wszystkie formalności załatwiłeś przez telefon lub Internet. Jeżeli np. wstępnie ustaliłeś szczegóły z agentem, a następnie podpisałeś umowę w jego biurze lub na umówionym spotkaniu, nie będziesz już mógł się z niej wycofać.

Jak obliczyć zwrot składki na OC?

Zwrot składki OC przysługuje Ci za każdy niewykorzystany dzień ochrony. Otrzymasz go, nawet jeśli do końca umowy zostało już niewiele czasu. Możesz łatwo obliczyć, jaką kwotę dostaniesz po zgłoszeniu się do ubezpieczyciela. Sprawdź to na przykładzie.

Przykład: Właściciel pojazdu wykupił polisę OC za 1095 zł na okres 12 miesięcy. Opłata za każdy dzień roku wynosi więc 3 zł. Umowa została rozwiązana 80 dni przed zakończeniem okresu ochrony. Ubezpieczony otrzyma zatem zwrot w wysokości 240 zł (3 zł x 80 dni, gdy jego samochód nie jest już chroniony).

Jak dokumenty są potrzebne?

Aby ubiegać się o zwrot składki, należy przedstawić ubezpieczycielowi dokument, który potwierdzi, że samochód faktycznie nie jest już przez Ciebie użytkowany.

Może to być na przykład:

• zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu,
• odstąpienie od umowy zawartej na odległość (z podpisem właściciela/właścicieli),
• potwierdzenie zezłomowania samochodu,
• polisa OC zawarta na ten sam okres co automatycznie wznowiona umowa ubezpieczenia.

Rodzaj dokumentu zależy od tego, z jakiego powodu ubiegasz się o zwrot składki na OC.

Jak poinformować ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu auta?

Możesz poinformować ubezpieczyciela na różne sposoby, że ubiegasz się o zwrot składki. Można to zrobić osobiście, pocztą tradycyjną, elektroniczną (e-mailem) lub za pośrednictwem konta klienta. Ostatnia metoda jest coraz częściej udostępniana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Najważniejsze jest to, aby niezależnie od formy kontaktu, dołączyć do zgłoszenia wymagane dokumenty.

Adres mailowy i pocztowy znajdziesz na stronie www swojego ubezpieczyciela, natomiast najczęściej pisma nie trzeba sporządzać samodzielnie. Większość firm udostępnia w Internecie gotowe formularze do pobrania. Wystarczy wypełnić je swoimi danymi i przesłać w wybranej formie lub skorzystać z opcji online, co jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

Kiedy otrzymasz zwrot?

Ubezpieczyciel zgodnie z przepisami ma 14 dni na zwrot składki OC. Ten czas liczy się jednak nie od wyrejestrowania samochodu, ale od:

wypowiedzenia umowy ubezpieczenia,
• złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy,
• przyjęcia do wiadomości przez zakład ubezpieczeń wiadomości informacji o rozwiązaniu umowy z innych przyczyn niż wypowiedzenie lub odstąpienie (np. wyrejestrowanie, kradzież).

Bibliografia:

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf)
 • Art. 41. – [Zwrot składki] – Ubezpieczenia obowiązkowe, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ubezpieczenia-obowiazkowe-ubezpieczeniowy-fundusz-gwarancyjny-i-17041156/art-41)

Porównaj 55 ofert OC w 7 minut!

Zwrot składki z ubezpieczenia OC – Podsumowanie

Zwrot niewykorzystanej składki OC przysługuje Ci:

 • po sprzedaży auta – tylko jeżeli nabywca samochodu zrezygnuje z kontynuacji Twojej umowy OC,
 • po wyrejestrowaniu pojazdu – za okres od wyrejestrowania auta do końca okresu ochrony,
 • w przypadku podwójnego ubezpieczenia – gdy wypowiesz umowę OC, która przedłużyła się automatycznie,
 • po odstąpieniu od umowy zawartej na odległość (przez telefon lub Internet).

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania o zwrot składki z polisy OC:

 1. Kiedy można otrzymać zwrot składki na OC?

  Można to zrobić przede wszystkim wtedy, gdy samochód został wyrejestrowany (na przykład z powodu zezłomowania lub kradzieży). Jest to możliwe również, gdy sprzedałeś auto, a kupujący zrezygnował z Twojej polisy. Kolejna opcja dotyczy sytuacji podwójnego ubezpieczenia (gdy Twoja polisa automatycznie się odnowi, a Ty niechcący kupiłeś drugą).
 2. Jak zgłosić chęć otrzymania zwrotu?

  Musisz sporządzić wniosek o zwrot składki i przekazać go ubezpieczycielowi. Należy dołączyć również dokument potwierdzający, że samochód nie jest już przez Ciebie użytkowany, na przykład zaświadczenie ze stacji demontażu lub o wyrejestrowaniu auta, drugą obowiązującą polisę OC itp.
 3. Ile otrzymasz pieniędzy?

  Ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić Ci składkę za każdy dzień ochrony. Całą roczną składkę podziel zatem przez 365 dni, a następnie dzienny koszt pomnóż przez liczbę dni, które zostały do końca trwania umowy. W ten sposób sprawdzisz wysokość zwrotu, jaki otrzymasz.
Stefania Stuglik
[Głosów: 252 Średnia: 3.8]