Kierowca otrzymał odmowę wypłaty odszkodowania
[Głosów:164    Średnia:4/5]

Zapomniałeś zapłacić kolejną ratę składki za ubezpieczenie OC lub AC? Taki błąd można naprawić. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić i jakie grożą Ci konsekwencje.

Podsumowanie:

  • Brak opłaty kolejnej raty w OC nie powoduje przerwania ochrony ubezpieczeniowej. Pamiętaj jednak, że polisa nieopłacona w całości, nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok.
  • Jeżeli zalegasz z opłatą za AC, sprawdź w OWU, jakie grożą Ci konsekwencje. Najczęściej, brak reakcji na wezwanie do zapłaty powoduje zerwanie umowy.
  • W żadnym przypadku ubezpieczyciel nie podaruje Ci Twojego długu. Im dłużej będziesz zwlekał z płatnością, tym wyższe grożą Ci odsetki i opłaty karne.
Znajdź najtańszą stawkę OC w 7 minut

 

Z badania BIG InfoMonitor* wynika, że o płatności rachunku lub kolejnej raty zdarza się zapomnieć co piątemu Polakowi. W dodatku, zwykle stoi za tym roztargnienie, a nie kłopoty finansowe. To jednak nie zwalnia Cię z obowiązku uregulowania zaległości. Jeżeli dotyczą one polisy autocasco, nie zwlekaj, bo ubezpieczyciel może zerwać Waszą umowę.

Nie zapłaciłem raty za polisę OC – co mi grozi?

Warunki ubezpieczenia OC są regulowane ustawowo. Dzięki nim, jesteś objęty ubezpieczeniem również wtedy, gdy zalegasz z zapłatą kolejnej raty. Gdyby w czasie obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej doszło do kolizji lub wypadku z Twojej winy, towarzystwo ubezpieczeniowe nie może uchylić się od finansowej odpowiedzialności za szkodę.

Co się stanie, jeśli do końca trwania umowy OC nie zapłacisz zaległej raty za OC? Pamiętaj, że umowa nie odnowi się na kolejny rok. W tym momencie staniesz się dłużnikiem nie tylko towarzystwa ubezpieczeniowego, ale również UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Posiadanie ważnej polisy OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu i za każdy dzień bez ustawowej ochrony grozi ci kara, nakładana przez Fundusz (w 2018 roku nawet 4200 zł!).

Możesz być pewny, że bez względu na to, czy w czasie trwania umowy OC doszło do kolizji lub wypadku z Twojej winy, czy też nie, ubezpieczyciel nie podaruje Ci długu. Im dłuższa zwłoka, tym wyższe będą za nią naliczone odsetki. W najgorszym wypadku, brak reakcji na wezwania do zapłaty spowoduje oddanie sprawy do sądu i poddanie długu egzekucji komorniczej.

Nie zapłaciłem raty za polisę autocasco – jakie są tego konsekwencje?

Ponieważ autocasco należy do ubezpieczeń dobrowolnych, każde towarzystwo może wyznaczyć własne zasady egzekwowania Twoich zaległości. Precyzyjnych informacji powinieneś szukać w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) Twojego ubezpieczyciela.

Najczęściej spotkasz się z podobnym zapisem, jaki zamieszcza w swoim OWU PZU i AXA:

Ochrona ubezpieczeniowa wygasa z upływem 7 dni od dnia otrzymania przez ubezpieczającego wezwania do zapłaty kolejnej raty składki, wysłanego po upływie terminu jej płatności z zagrożeniem, że brak zapłaty w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, spowoduje ustanie odpowiedzialności.”

Towarzystwo LINK4 jest bardziej konsekwentne w tej kwestii:

“Jeżeli składka lub jej pierwsza rata nie zostaną zapłacone w terminie, Link4 może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia ze skutkiem natychmiastowym i żądać zapłaty składki za okres, przez który ponosił odpowiedzialność. … W braku wypowiedzenia umowy wygasa ona z końcem okresu, za który przypadała niezapłacona składka.”

Procedura egzekwowania należności w AC wygląda podobnie: najpierw otrzymasz wezwanie do zapłaty, a w nim ostateczny termin uregulowania zaległości. Brak Twojej reakcji będzie stanowił podstawę do wypowiedzenia umowy AC. Za czas korzystania z umowy pomimo braku opłaty, zostaniesz obciążony odsetkami.

Zaoszczędź na OC – porównaj!

Co zrobić w przypadku chwilowych trudności finansowych?

Zdarza się i tak, że pamiętasz o zaległości, ale nie masz odpowiednich środków na opłacenie składki. Najgorsze co możesz wtedy zrobić, to zbagatelizować ubezpieczyciela. Najlepiej, niezwłocznie skontaktuj się z nim i zapytaj o możliwość rozłożenia zaległości na dogodniejsze raty.

 

*Badanie przeprowadzono we wrześniu 2015 r. na zlecenie BIG InfoMonitor na próbie 722 osób opłacających rachunki

Stefania Stuglik

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz składki przez internet lub zadzwoń do mnie!

(22) 270 00 00