Kupno samochodu bez ważnego OC i przeglądu – czy to bezpieczne?

Zgubiło się, zapomniałem, nie potrzebowałem – możesz usłyszeć dziesiątki wymówek, gdy okaże się, że sprzedawany samochód nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie musisz się tym jednak przejmować, bo chęć nabycia pojazdu bez OC absolutnie nie przekreśla możliwości jego zakupu.

Znajdujesz auto, które ci się podoba. Pasuje marka, wygląd, cena też atrakcyjna. Jedziesz obejrzeć jego stan i szybko okazuje się, że też jest do zaakceptowania. Jeszcze tylko negocjacja ceny i zapada decyzja – kupujesz. W tym momencie powinieneś jednak na chwilę się zatrzymać i zadać sobie pytanie: czy samochód jest ubezpieczony? Warto sprawdzić także czy ma ważne badania techniczne. Jeżeli nie, trzeba udać się do stacji diagnostycznej, aby zweryfikować jego stan techniczny.

Czy można kupić samochód bez OC?

Jeśli okaże się, że pojazd, który planujesz kupić, nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia, to wówczas absolutnie nie rezygnuj z transakcji! Należy bowiem pamiętać, że nie ponosisz żadnej odpowiedzialności za brak OC wstecz, czyli za okres, gdy jeszcze nie byłeś właścicielem auta.

Przykład:

Pan Michał 8 maja wybrał się po upatrzony samochód do pani Marty. Już miał podpisywać umowę kupna-sprzedaży, gdy okazało się, że pojazd od 2 lutego nie ma OC. W tej sytuacji za brak ubezpieczenia będzie odpowiadała pani Marta, a pan Michał musi tylko zadbać, by auto było ubezpieczone w dniu, w którym go nabędzie.

Czy nieużywany samochód musi mieć ważne OC i przegląd?

Każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi mieć ważne OC bez względu na swój stan techniczny. Nawet, gdy jest nieużywany lub uszkodzony nie zwalnia to z opłaty OC. Samochód, który porusza się po drogach musi mieć także ważne badanie techniczne. Gdy pojazd był uszkodzony i w trakcie naprawy kończy się termin badania technicznego, nie musisz się przejmować. W przeglądnie nie trzeba mieć ciągłości. Jednak od razu po odzyskaniu sprawności, należy udać się na przegląd techniczny.

Jak sprawdzić, czy samochód ma ubezpieczenie OC i przegląd?

Wydaje się naturalne, że najłatwiej zapytać sprzedającego, czy auto posiada aktualną polisę. Niewiele więcej wysiłku będzie jednak kosztowało sprawdzenie tego na własną rękę, a wówczas będziesz miał absolutną pewność. Jak więc sprawdzić, czy auto posiada OC?

Wejdź na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl):

 • w rubryce „Sprawdź OC dla pojazdu” wpisz numer rejestracyjny lub VIN;
 • wpisz obecny dzień, by sprawdzić, czy pojazd ma ubezpieczenie „na dziś”;
 • z podanych danych wyczytaj, czy auto posiada polisę, a także jej numer i towarzystwo ubezpieczeniowe, w której OC jest zawarte.

Jeśli znajdziesz informację, że auto jest ubezpieczone, to pozostaje tylko ustalić do kiedy. Jeśli jednak nie posiada obowiązkowej polisy to wówczas należy pamiętać, by szybko to zaniedbanie naprawić.

Termin ważności polisy można sprawdzić w CEPiK-u. Wchodząc na stronę historiapojazdu.gov.pl i wpisując numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji uzyskasz nie tylko datę końca ochrony OC, ale także termin ważności badania technicznego. Przed zakupem auta warto skorzystać z tej strony internetowej, ponieważ zawiera informacje m.in. o ilości właścicieli czy dacie sprowadzenia do Polski.

Co robić, jeśli auto nie ma OC i przeglądu?

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze fakt, że bez ubezpieczenia samochodu nie możesz wyjechać na drogi publiczne. Dlatego można zdecydować się przetransportować go na lawecie, ale to rozwiązanie kosztowne i mało sensowne, bo i tak tego samego dnia będziesz musiał zakupić polisę, by uniknąć kary.

Dlatego znacznie lepszym pomysłem jest zakup polisy zaraz po nabyciu samochodu, a najłatwiej i najszybciej zrobisz to za pośrednictwem internetu. W jaki sposób? Wróćmy do pana Michała:

Pan Michał właśnie podpisał z panią Martę umowę kupna-sprzedaży nieubezpieczonego pojazdu, więc teraz przed nim kolejna transakcja – zakup polisy OC. Pan Michał włącza laptop lub telefon komórkowy, wchodzi na stronę kalkulatora ubezpieczeń i tam wpisuje dane zakupionego właśnie samochodu oraz swoje, jako jego właściciela. Po ich uzupełnieniu, w ciągu kilku sekund otrzymuje zestawienie ofert, z których wybiera tą, która najbardziej mu pasuje.

Pan Michał kupuje wybraną polisę i za moment ma już ją na swojej elektronicznej skrzynce pocztowej, a to oznacza, że auto jest ubezpieczone i może ruszać w drogę.

Może się zdarzyć, że brak ubezpieczenia kupionego pojazdu nie jest jedynym zaniedbaniem jego poprzedniego właściciela, ponieważ auto nie posiada również aktualnego badania technicznego. Jeśli chodzi o ubezpieczenie takiego samochodu, to nie będzie z tym żadnego problemu, ponieważ zgodnie z prawem OC musi posiadać nawet samochód, który jest niesprawny, więc towarzystwo ubezpieczeniowe musi ubezpieczyć auto bez przeglądu.

Tak jak w przypadku natychmiastowego wykupienia polisy OC trzeba niezwłocznie zrobić przegląd. Nie tylko ze względu na obowiązek, ale też należy sprawdzić na stacji diagnostycznej czy sprzedający nie ukrywa żadnej usterki auta. Warto to zrobić nawet przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Teraz jednak rodzi się drugie pytanie – jak samochodem bez ważnego badania technicznego dojechać do stacji diagnostycznej? Kierowca, który takim pojazdem porusza się po drogach ryzykuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. A jeśli stan techniczny pojazdu stwarza zagrożenie, policjant zakaże również dalszej jazdy. Dlatego zgodnie z prawem, w przypadku braku badania technicznego, należy przetransportować samochód do stacji diagnostycznej na lawecie.

Jeśli samochód będzie posiadał OC, ale nie będzie miał aktualnego przeglądu, to w razie wypadku z winy innego kierowcy (właściciel ubezpieczonego pojazdu jest poszkodowanym) ubezpieczyciel może próbować udowodnić, że na kolizję wpływ miał zły stan techniczny pojazdu, a co za tym idzie zmniejszyć należne odszkodowanie (tzw. przyczynienie) – – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Czy zakupionym samochodem bez OC można wrócić do domu?

Zdecydowanie nie można wracać do domu nieubezpieczonym samochodem. Jazda autem bez OC może mieć poważne konsekwencje. Jeśli bowiem w trakcie jazdy bez polisy spowodujesz wypadek, to wszystkie koszty poszkodowanego będziesz musiał pokryć ze swojej kieszeni. A może to być nie tylko zapłata za naprawę pojazdu, ale również odpowiedzialność finansowa za szkody wyrządzone osobom poszkodowanym w wypadku (koszty leczenia, rehabilitacji, niemożliwości pracy zarobkowej itd.).

Czym różni się zakup ubezpieczonego samochodu od auta bez OC?

W przypadku zakupu auta bez OC, musisz od razu je wykupić. Natomiast, gdy auto jest ubezpieczone należy sprawdzić do kiedy jest polisa po zbywcy, czy jest w całości opłacona oraz czy towarzystwo nie dokona rekalkulacji składki. Jeżeli polisa jest podzielona na raty, płatność przechodzi na nowego właściciela. Towarzystwo ma także prawo do rekalkulacji składki ze względu na zmianę ryzyka wystąpienia szkody np. gdy poprzedni właściciel nie miał szkód, a nowy ma krótszą i bogatą w szkody historię ubezpieczenia. Warto wiedzieć, że polisę po zbywcy można wypowiedzieć i zawrzeć nową korzystniejszą dla siebie cenowo polisę.

Jak szybko znaleźć polisę OC?

Najszybszą metodą zakupienia polisy będzie porównywarka ubezpieczenia. Nie tylko polisa będzie zawarta natychmiastowo, ale będzie można porównać składki i zaoszczędzić na OC. Tak, jak zrobił to Pan Michał, który kupił Mazdę 3, 1.6., benzyna z 2013 roku. Dzięki kalkulatorowi OC zostało mu w kieszeni prawie 200 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 44-latka z Mielca?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
372,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
406,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
414,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
445,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
526,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
552,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 44-latka z Mielca?
Uniqa
372,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
406,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
414,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
445,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
526,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
552,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.04.2023 r., Mazda 3 z 2016 r., 1,6 l benzyna.

Jaka kara grozi kierowcy za jazdę nieubezpieczonym autem?

Brak OC to spore i bardzo kosztowne zaniedbanie. Należy bowiem pamiętać, że według prawa każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi nieprzerwanie posiadać obowiązkowe ubezpieczenie (wyjątek stanowią tylko auta zabytkowe). Nawet jeśli nie wyjeżdża z garażu lub jest kompletnie zepsuty, to ma obowiązek posiadać OC do czasu, aż nie zostanie zezłomowany.

Co grozi za brak ważnego OC? Kary są bardzo dotkliwe i w 2023 r. (do 30 czerwca) dla posiadaczy samochodów osobowych wynoszą:

Kary za brak OC w okresie styczeń-czerwiec 2023 r.

Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykl).
Do 3 dni1400 zł2090 zł230 zł
4-14 dni3490 zł5240 zł580 zł
Powyżej 14 dni6980 zł10 470 zł1160 zł

Kwoty kar są zależne od minimalnego wynagrodzenia w danym roku. W 2023 roku minimalna pensja wzrośnie w lipcu do 3600 zł brutto, więc kary będą jeszcze wyższe:

Kary za brak OC w okresie lipiec-grudzień 2023 r.

Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (m.in. motocykl)
Do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10 800 zł1200 zł

Kupno samochodu bez OC i przeglądu – co warto wiedzieć?

 1. Można kupić auto bez ważnego OC, istotne, aby je wykupić w dniu sporządzania umowy kupna-sprzedaży.
 2. Można kupić auto bez ważnego przeglądu, ale badanie techniczne trzeba wykonać od razu po zakupie, transportując auto lawetą do stacji diagnostycznej.
 3. W dniu zakupu można sprawdzić czy auto ma ważne OC na stronie UFG oraz w CEPiK-u, gdzie sprawdzisz także ważność badania technicznego.
 4. Polisę OC można wykupić w każdej chwili w porównywarce internetowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kupno auta bez ważnego OC i przeglądu

 1. Czy osoba sprzedająca samochód musi przekazać dowód zakupu OC?

  Aktualnie, gdy nie trzeba wozić przy sobie certyfikatu OC, wiele osób nie ma tego dokumentu lub gdzieś go zagubi. Nie ma obowiązku, aby sprzedawca przekazał ci ten dokument, gdy sprawdzisz ważność OC w UFG lub CEPiK-u, jednak, gdy te informacje ci nie wystarczą, możesz poprosić sprzedającego o zawnioskowanie do ubezpieczyciela o wydanie duplikatu potwierdzenia OC.
 2. Czy kupiony samochód bez OC można zarejestrować?

  Rejestracja auta odbywa się zazwyczaj kilka dni po zakupie, więc w tym czasie będziesz miał już polisę. Gdy zawrzesz ją w dniu zakupu, spełnisz swój obowiązek. Za brak wcześniejszego ubezpieczenia nie odpowiadasz, a urzędnik zweryfikuje tylko polisę na dzień rejestracji.
 3. Czy umowa kupna-sprzedaży auta bez OC różni się czymś od standardowej umowy?

  W umowie kupna-sprzedaży muszą znaleźć się dane zbywcy i nabywcy oraz dane auta. Jest także miejsce na istotne informacje, a brak ubezpieczenia do takich należy. Warto więc to wpisać, aby nikt nie mógł później zarzucić drugiej stronie zatajenia informacji.
 4. Gdzie kupić ubezpieczenie, gdy w okolicy nie ma agenta?

  Polisę można kupić w porównywarce internetowej. Po zakupie polisa przyjdzie na mejla i będzie ważna od godziny zakupu. Z kalkulatora OC można skorzystać o dowolnej porze i w dowolnym miejscu z dostępem do internetu.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 3 Średnia: 5]