Średnie ceny OC w Rzeszowie

W stolicy województwa podkarpackiego mieszkańcy płacą najniższe składki za ubezpieczenie pojazdu. W porównaniu do mieszkańców Wrocławia, kierowcy z Rzeszowa wydają na polisę OC nawet 59% mniej.

W sierpniu 2017 r. ubezpieczenie OC pojazdu w Rzeszowie kosztowało średnio 733 zł. Tak tanio nie było w żadnym innym mieście wojewódzkim. Mniej niż 800 złotych za polisę OC płacili jedynie mieszkańcy Kielc (755 zł) i Opola (794 zł). Tymczasem dla kierowców z Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Poznania średnie ceny polis przekraczały 1000 złotych (odpowiednio: 1166 zł, 1070 zł, 1045 zł, 1017 zł).

 

ceny oc dla miast wojewodzkich

Podwyżki OC dla Rzeszowa w 2017 roku

Od stycznia 2017 r. do sierpnia 2017 r. średnia cena najtańszego ubezpieczenia OC w Rzeszowie wzrosła o ok. 8%. Dla porównania: dla wszystkich kierowców w Polsce polisy OC podrożały w tym czasie o ok. 7,1%. Pomimo nieco wyższej dynamiki podwyżek dla kierowców z Rzeszowa, od początku roku średni koszt ubezpieczenia pojazdu w tym mieście jest niższy od średniej ogólnopolskiej.

średnie ceny Rzeszow i cała Polska

Dlaczego w Rzeszowie jest taniej?

Miejsce zamieszkania właściciela auta jest głównym wskaźnikiem ryzyka ubezpieczeniowego. Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC wzrasta wraz z prawdopodobieństwem wystąpienia wypadku lub kolizji.

Rzeszów może pochwalić się niewielkim wskaźnikiem wypadkowości. Na przykład w 2014 roku w Rzeszowie odnotowano o połowę mniej wypadków niż we Wrocławiu (Rzeszów 407 zdarzeń, a Wrocław 845) – najdroższym mieście pod względem ceny OC.

Ubezpieczyciele zwracają również uwagę na gęstość zaludnienia oraz na natężenie ruchu drogowego, a na to rzeszowscy kierowcy nie mogą narzekać. Według raportu firmy doradczej PwC (analiza sytuacji gospodarczej w dwunastu dużych miastach Polski), mieszkańcy Rzeszowa czują się bardzo bezpiecznie i nie odczuwają uciążliwości ruchu drogowego. Liczba samochodów na km kw. w Rzeszowie jest najniższa spośród wszystkich badanych przez PwC miast.

Oblicz ile może kosztować Twoje OC

Mieszkasz w Rzeszowie? Sprawdź, ile zapłacisz za polisę

Warto podkreślić, że przedstawione w naszej analizie średnie ceny OC dla Rzeszowa nie są wyznacznikiem ofert dla wszystkich kierowców. Wysokość składki OC zależy od wielu czynników, nie tylko miejsca zamieszkania, ale również: wieku kierowcy, jego doświadczenia w prowadzeniu pojazdu i historii ubezpieczenia. Nie bez znaczenia jest również rodzaj ubezpieczanego pojazdu. W dodatku każde towarzystwo ma własną taryfę i indywidualnie ocenia ryzyko ubezpieczenia kierowcy. Aby przekonać się, ile będzie kosztowało OC dla wybranego mieszkańca Rzeszowa, warto sprawdzić i porównać propozycje wielu ubezpieczycieli.

Średnie ceny OC w Rzeszowie – podsumowanie

  • Obecnie średnia cena OC w Rzeszowie wynosi 733 zł.
  • Kierowcy z Rzeszowa płacą najniższe składki OC, w porównaniu z mieszkańcami pozostałych miast wojewódzkich.
  • Na niższe koszty ubezpieczeń w Rzeszowie wpływa mniejszy wskaźnik wypadkowości w tym mieście oraz niewielkie natężenie ruchu drogowego.
Stefania Stuglik
[Głosów: 7 Średnia: 4]