Ilona Walczak

Ilona Walczak | 8 lipca 2022

Ubezpieczenie „anglika” w Polsce. Ile kosztuje OC dla samochodu z Wielkiej Brytanii?

scrolldown Ubezpieczenie anglika

Samochody z Wielkiej Brytanii kuszą ceną, ale wciąż wielu kierowców obawia się kosztów „anglika” dostosowania ich do polskich przepisów. Czy trzeba przekładać kierownicę wraz z całą deską rozdzielczą na lewą stronę? Od kilku lat już nie.

Co warto wiedzieć? – Ubezpieczenie anglika

 • W samochodzie sprowadzonym z Anglii nie trzeba przekładać kierownicy. Obowiązkowo należy zmodyfikować prędkościomierz, lusterka, przednie reflektory i tylne światło przeciwmgłowe.
 • Ceny ubezpieczenia anglika nie różnią się dużo od cen dla innych samochodów. Aby szybko znaleźć najtańszą ofertę, najlepiej porównać propozycję kilkunastu towarzystw za pomocą kalkulatora.
 • Koszt samego zarejestrowania samochodu z Anglii to 256 zł (lub 1 156 z indywidualnymi tablicami). Do tego trzeba doliczyć cenę badania technicznego (150 zł) oraz indywidualne koszty za przebudowę samochodu, wydatki na akcyzę i tłumaczenie umowy.
 • W Wydziale Komunikacji muszą być obecni wszyscy współwłaściciele. Jeśli któryś z nich nie może się stawić, musi wysłać pełnomocnika. Analogicznie jest w sytuacji, gdy do urzędu nie może przyjść jedyny właściciel.

Co nie oznacza wcale, że można angielskim samochodem po prostu przekroczyć granicę i zacząć jeździć po Polsce. W artykule wyjaśniamy, jakich przeróbek koniecznie trzeba dokonać, aby legalnie poruszać się anglikiem po naszym kraju i jak go zarejestrować.

Jak dostosować anglika do jazdy po polskich drogach w 2022 roku?

Do 2015 r. po polskich ulicach praktycznie nie jeździły angliki. Powód? Wysoka cena dostosowania ich do naszych dróg. Do tego czasu przepisy zabraniały rejestracji samochodu z kierownicą po prawej stronie (wyjątkiem były pojazdy uznane za zabytkowe) i trzeba było ją przekładać. Koszt kilkunastu tysięcy złotych za przeniesienie układu kierowniczego ze strony prawej na lewą skutecznie zniechęcał kierowców początkowo zainteresowanych sprowadzeniem samochodu z Wysp Brytyjskich.

Zmieniło się to dzięki orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości EU w Luksemburgu. Trybunał przychylił się do wielu skarg naszych obywateli i uznał, że samochody z kierownicą po prawej stronie powinny mieć prawo do rejestracji w Polsce. A stąd już był tylko krok do zmiany przepisów. Nowe polskie prawo, obowiązujące od 2015 r., wprawdzie zezwala na rejestrację anglika bez przekładania kierownicy, ale i tak trzeba dostosować go do naszych ulic. Chodzi tu o kwestie bezpiecznego funkcjonowania na naszych drogach.

Żeby zarejestrować samochód z Anglii należy dokonać czterech przeróbek:

 • zmodyfikować prędkościomierz tak, aby pokazywał prędkość w kilometrach, a nie milach,
 • zmienić wkłady w lusterkach – powinny one zapewnić zwiększone pole widzenia po lewej stronie,
 • zmienić reflektory przednie na takie, które intensywniej oświetlają prawą stronę drogi i posiadają sferyczne światła mijania,
 • przenieść tylne światło przeciwmgłowe na lewą stronę samochodu.

Po zmodyfikowaniu samochodu należy udać się do stacji Kontroli Pojazdów na przegląd techniczny. Przegląd w Polsce jest obowiązkowy, nawet jeśli auto ma aktualne badania angielskie. Koszt przeglądu to 150 zł. Dokumenty od diagnosty będą potrzebne do zarejestrowania pojazdu w Polsce.

Rejestracji samochodu dokonuje się w Wydziale Komunikacji. Do urzędu trzeba zabrać:

 • dowód własności samochodu (faktura VAT, umowa sprzedaży, umowa darowizny),
 • zagraniczny dowód rejestracyjny,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne (lub oświadczenie o ich braku),
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • potwierdzenie przejścia badania technicznego,
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy,
 • ubezpieczenie OC,
 • dowód osobisty właściciela (wszystkich współwłaścicieli).

Umowa kupna-sprzedaży samochodu musi być w języku polskim, więc warto zadbać o dwie wersje językowe jeszcze na etapie jej spisywania. W przeciwnym wypadku angielską umowę trzeba będzie przetłumaczyć, koniecznie u tłumacza przysięgłego.

Jeśli współwłaścicieli auta jest kilku, muszą oni wszyscy stawić się w Wydziale Komunikacji albo oddelegować pełnomocnika, który zarejestruje samochód w ich imieniu. Pełnomocnikiem może być zupełnie obca osoba lub jeden ze współwłaścicieli.

Wielu kierowców obawiało się, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, sprowadzenie anglika do Polski będzie wymagało opłacenia nie tylko akcyzy, ale i cła. Na szczęście tak się nie stało. Na mocy Umowy o handlu i współpracy między UE i UK, cła na wszystkie towary są zakazane. Oznacza to, że opłaty związane ze sprowadzeniem pojazdu z Anglii wynoszą tyle samo, jakbyśmy sprowadzali auto np. z Niemiec – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika w 2022 roku?

Towarzystwa wyliczając ceny za ubezpieczenie OC dla samochodu z kierownicą po prawej stronie, biorą pod uwagę te same parametry, co przy obliczaniu składki dla każdego innego auta. Liczą się zatem przede wszystkim dane o pojeździe (model, marka, rok produkcji, pojemność silnika) i o jego właścicielu (wiek, staż jako kierowca, dotychczasowa historia ubezpieczenia).

Ceny proponowane przez ubezpieczycieli są bardzo zróżnicowane, ale to dokładnie taka sama sytuacja, która dotyczy właścicieli polskich samochodów. Polisę OC można kupić i za 2 000 zł, i za 400 zł – wystarczy tylko porównywać oferty, a nie decydować się na pierwszą, która wyświetli się w wyszukiwarce internetowej.

Dla potwierdzenia zestawiliśmy trzy modele samochodów z kierownicą po prawej stronie i trzech różnych kierowców. Oto podsumowanie pokazujące, ile będzie ich kosztowało ubezpieczenie anglika.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje tanie OC dla anglika?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
559,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje tanie OC dla anglika?
Benefia
559,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja dla 63-latka z Kazimierza Dolnego, Fiat Punto 1.4, 2017

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje tanie OC dla anglika?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
633,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje tanie OC dla anglika?
Uniqa
633,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja dla 36-latka z Pisza, Volkswagen Passat 1.8, 2018

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje tanie OC dla anglika?
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1521,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje tanie OC dla anglika?
Proama
1521,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja dla 34-latka z Krakowa, Audi A4, 1.8, 2012

Czy OC dla anglika jest drogie w 2022 roku?

Jeśli mamy generalizować, to można powiedzieć, że polisy dla samochodów z kierownicą po prawej stronie nie są droższe, niż ubezpieczenia OC dla innych aut. Jest to wydatek, którego kierowca nie uniknie, niezależnie czy ubezpiecza samochód kupiony w Polsce, czy sprowadzony z Anglii. Jeśli kierowcy zależy na jak najniższej cenie polisy, powinien:

 • porównać oferty kilkunastu ubezpieczycieli,
 • rozważyć, czy zakup pakietu OC+AC nie będzie korzystniejszy,
 • wybrać auto z mniejszym silnikiem, gdyż na takie są niższe ceny OC.
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje tanie OC dla anglika?
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
557,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje tanie OC dla anglika?
Balcia Insurance
557,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja dla 48-latka z Opola, Toyota Yaris 1.0, 2015

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje tanie OC dla anglika?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
723,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje tanie OC dla anglika?
mtu24.pl
723,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja dla 27-latki z Kutna, Renault Megane 1.8, 2020

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje tanie OC dla anglika?
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
784,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje tanie OC dla anglika?
Generali
784,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja dla 52-latki ze Swarzędza, Kia Sportage, 2.0, 2012

Jak znaleźć najtańsze OC anglika w 2022 roku?

Na rynku ubezpieczeniowym firmy rywalizują o klientów. Dotyczy to zwłaszcza ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe, a więc tyle ile jest zarejestrowanych samochodów, tyle powinno być aktywnych polis. Tak duża baza potencjalnych klientów to łakomy kąsek dla towarzystw.

Po drugiej stronie medalu jest zakres OC, który regulują przepisy. Firmy nie mogą go zatem poszerzać i w ten sposób uzasadniać wyższej ceny. Muszą konkurować ceną składki. Im niższe OC, tym większe prawdopodobieństwo podpisania kolejnej umowy na ubezpieczenie pojazdu. W obliczu tego faktu towarzystwa starają się zejść z ceny najniżej, jak mogą.

A znalezienie najtańszej oferty OC dla samochodu z kierownicą po prawej stronie wcale nie jest trudne. Nie trzeba nawet wypełniać formularzy na stronie każdej firmy ubezpieczeniowej, aby poznać jej cenę za OC. Wystarczy skorzystać z porównywarki OC/AC i jeden raz wpisać wszystkie dane, aby otrzymać oferty kilkunastu firm. OC można kupić oczywiście online od razu i zapłacić za nie jednorazowo lub w ratach.

Ile kosztuje rejestracja anglika w Polsce w 2022 roku?

Rejestracja samochodu sprowadzonego z innego kraju wymaga wcześniejszego dopełnienia dodatkowych formalności. Najważniejszą z nich jest opłacenie akcyzy. Wysokość akcyzy wynosi:

 • 3,1%, jeżeli auto ma pojemność silnika do 2000 cm3,
 • 18,6%, jeżeli pojazd ma silnik powyżej 2000 cm3,

Dla właścicieli hybryd od 2018 r. obowiązuje specjalna ulga i ci kierowcy zapłacą:

 • 9,3% wartości samochodu w przypadku klasycznych hybryd z silnikiem spalinowym o pojemności powyżej 2000 cm3 (ale nie większym niż 3500 cm3) i w przypadku hybryd plug-in z silnikiem spalinowym powyżej 2000 cm3, ale nie wyższym niż 3500 cm3,
 • 1,55% wartości samochodu w przypadku klasycznych hybryd z silnikiem spalinowym o pojemności powyżej 2000 cm3,
 • całkowicie zwolnieni z akcyzy są kierowcy, którzy sprowadzili z Anglii hybrydę typu plug-in z silnikiem do 2000 cm3.

Przykład:

Łukasz sprowadził z Anglii Opla Corsę 1.3 za którego zapłacił 5 000 zł. Jako że pojemność silnika samochodu jest niższa niż 2000 cm3, Łukasza obowiązuje akcyza 3,1%. Dlatego do urzędu skarbowego musi odprowadzić 155 zł.

Na zapłatę podatku akcyzowego jest 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu. Akcyzę można opłacić w urzędzie skarbowym lub online, korzystając z PUESC: https://puesc.gov.pl/. Po opłaceniu podatku kierowca ma kolejne 14 dni na złożenie deklaracji AKC–4/E w urzędzie celnym.

Koszt rejestracji anglika w Wydziale komunikacji to 256 zł (lub 1 156 zł, jeśli właściciel zdecyduje się na indywidualne tablice rejestracyjne).

Podsumowując wszystkie opłaty składające się na dostosowanie i rejestrację anglika, trzeba się przygotować na następujące wydatki:

 • od 1 000 do kilku tysięcy zł za dostosowanie pojazdu do polskich przepisów,
 • 150 zł za przegląd techniczny,
 • koszt akcyzy (zależny od wartości i parametrów auta, więc może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych),
 • opłatę w Wydziale Komunikacji w wysokości 256 zł (lub 1 156 zł),
 • ewentualny koszt przetłumaczenia umowy kupna-sprzedaży na język polski: od 100 do 200 zł.

Ile kosztuje zakup anglika w 2022 roku?

Ceny samochodów z Anglii różnią się w zależności od marki, modelu i roku produkcji. Z pewnością jednak da się znaleźć auta, które będzie kosztowało mniej niż ten sam egzemplarz zakupiony w Polsce.

Oto przykładowe ceny anglików znalezione na polskich portalach z ogłoszeniami:

 • Nissan Almera Tino 1.8 l z 2005 r. – 3 950 zł,
 • Volkswagen Beetle 1.6 l z 2007 t. – 6 500 zł,
 • Opel Insignia 2.0 l z 2011 r. – 8 900 zł.

Podane ceny zazwyczaj można nieco zbić w drodze negocjacji, więc można przyjąć, że anglika da się kupić jeszcze 5-10% taniej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie anglika

 1. Czy mogę sprowadzić z Anglii samochód, który zarejestrowano tam po raz pierwszy w 2022 r.?

  Nie. Przepisy pozwalają wyłącznie na import aut z Wielkiej Brytanii, których data pierwszej rejestracji przypada najpóźniej 31.12.2021 r.
 2. Jak obliczyć wysokość akcyzy, jeśli zapłata za samochód była w funtach, a podatek trzeba uiścić w polskich złotych?

  Należy przeliczyć kurs wg tabeli NBP biorąc pod uwagę dzień przekroczenia granicy.
 3. Czy trzeba osobiście jechać do Wielkiej Brytanii, aby przywieźć stamtąd samochód?

  Nie. Są specjalne firmy wyspecjalizowane w sprowadzaniu pojazdów z Anglii i załatwianiu wszystkich formalności za kierowcę.
Ilona Walczak
[Głosów: 11 Średnia: 3.9]