Ubezpieczenie anglika w Polsce. Ile kosztuje OC dla samochodu z Wielkiej Brytanii?

W Polsce jeździ sporo samochodów sprowadzonych z Anglii z kierownicą po prawej stronie. Sprawdzimy, jak dostosować takie auto do jazdy po polskich drogach, jakich formalności należy dopełnić oraz ile kosztuje ubezpieczenie anglika.

Kiedyś, aby jeździć anglikiem po polskich drogach należało przekładać kierownicę, a to wiązało się z wysokim kosztem, dlatego takie samochody nie były popularne w naszym kraju. Jednak, gdy w 2015 roku pozwolono na rejestrację samochodów sprowadzonych z Wielkiej Brytanii, wiele osób zdecydowało się na ich zakup i użytkowanie.

Jak dostosować anglika do jazdy po polskich drogach?

Do 2015 r. po polskich ulicach praktycznie nie jeździły angliki. Powód? Wysoka cena dostosowania ich do naszych dróg. Do tego czasu przepisy zabraniały rejestracji samochodu z kierownicą po prawej stronie (wyjątkiem były pojazdy uznane za zabytkowe) i trzeba było ją przekładać. Koszt kilkunastu tysięcy złotych za przeniesienie układu kierowniczego ze strony prawej na lewą skutecznie zniechęcał kierowców początkowo zainteresowanych sprowadzeniem samochodu z Wysp Brytyjskich.

Zmieniło się to dzięki orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Trybunał przychylił się do wielu skarg naszych obywateli i uznał, że samochody z kierownicą po prawej stronie powinny mieć prawo do rejestracji w Polsce. A stąd już był tylko krok do zmiany przepisów. Nowe polskie prawo, obowiązujące od 2015 r., wprawdzie zezwala na rejestrację anglika bez przekładania kierownicy, ale i tak trzeba dostosować go do naszych ulic. Chodzi tu o kwestie bezpiecznego funkcjonowania na naszych drogach.

Żeby zarejestrować samochód z Anglii należy dokonać czterech przeróbek:

 • zmodyfikować prędkościomierz tak, aby pokazywał prędkość w kilometrach, a nie milach,
 • zmienić wkłady w lusterkach – powinny one zapewnić zwiększone pole widzenia po lewej stronie,
 • zmienić reflektory przednie na takie, które intensywniej oświetlają prawą stronę drogi i posiadają sferyczne światła mijania,
 • przenieść tylne światło przeciwmgłowe na lewą stronę samochodu.

Po zmodyfikowaniu samochodu należy udać się do stacji Kontroli Pojazdów na przegląd techniczny. Przegląd w Polsce jest obowiązkowy, nawet jeśli auto ma aktualne badania angielskie. Koszt przeglądu to 99 zł. Dokumenty od diagnosty będą potrzebne do zarejestrowania pojazdu w Polsce. Koszt przeróbek może wynosić od 550 do 4050 zł.

Te zasady dotyczą tylko samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 roku. Pojazdy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku sprowadzone do Polski muszą mieć przełożoną kierownicę na lewą stronę. Wynika to z faktu, że Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej.

Koszt przełożenia kierowcy jest zdecydowanie wyższy  i może wynosić od 1740 zł do 11 2000 zł, a do tego dochodzą jeszcze koszty robocizny, czyli 4000-5000 zł.

Czy można sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii po Brexicie?

Aktualnie na starych zasadach, czyli bez przekładania kierownicy na lewą stronę można sprowadzać samochody  z Wielkiej Brytanii, ale tylko te zarejestrowane tam do 31 grudnia 2020 roku, czyli do daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Samochody zarejestrowane po 1 stycznia 2021 roku można sprowadzać, ale trzeba już w nich przełożyć kierownicę na lewą stronę, co wiąże się z wyższym kosztem.

Wielu kierowców obawiało się, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, sprowadzenie anglika do Polski będzie wymagało opłacenia nie tylko akcyzy, ale i cła. Na szczęście tak się nie stało. Na mocy Umowy o handlu i współpracy między UE i UK, cła na wszystkie towary są zakazane. Oznacza to, że opłaty związane ze sprowadzeniem pojazdu z Anglii wynoszą tyle samo, jakbyśmy sprowadzali auto np. z Niemiec – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jak zarejestrować anglika w Polsce?

Jeżeli decydujesz się na sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii, warto sprawdzić z jakimi formalnościami się to wiąże. Sprawdźmy, jakie dokumenty są potrzebne oraz ile to kosztuje.

Dokumenty potrzebne do rejestracji anglika

Rejestracja samochodu odbywa się w Wydziale Komunikacji właściwym miejscu zamieszkania właściciela. Aby zarejestrować samochód trzeba złożyć wniosek, który można pobrać ze strony urzędu lub wypełnić na miejscu oraz wziąć ze sobą następujące dokumenty:

 • wypełniony wniosek rejestracyjny,
 • dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa sprzedaży, umowa darowizny),
 • brytyjski dowód rejestracyjny pojazdu,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne (lub oświadczenie o ich braku),
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • dokument potwierdzający przejście badania technicznego,
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy,
 • potwierdzenie zapłaty podatku VAT,
 • potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestracyjnej,
 • tłumaczenie dowodu rejestracyjnego,
 • dowód osobisty właściciela pojazdu(wszystkich współwłaścicieli).

Umowa kupna-sprzedaży samochodu musi być w języku polskim, więc warto zadbać o dwie wersje językowe jeszcze na etapie jej spisywania. W przeciwnym wypadku angielską umowę trzeba będzie przetłumaczyć, koniecznie u tłumacza przysięgłego.

Jeśli współwłaścicieli auta jest kilku, muszą oni wszyscy stawić się w Wydziale Komunikacji albo oddelegować pełnomocnika, który zarejestruje samochód w ich imieniu. Pełnomocnikiem może być zupełnie obca osoba lub jeden ze współwłaścicieli.

Zapłata akcyzy

Po sprowadzeniu auta z Wielkiej Brytanii należy zapłacić podatek w wysokości 23%. Kolejny wydatek to akcyza. W ciągu 14 dni od przewiezienia auta do kraju trzeba złożyć w urzędzie celnym deklarację AKC-4/E, której koszt to około 30-50 zł. Podatek akcyzowy jest uzależniony od pojemności silnika sprowadzanego samochodu i wynosi:

 • dla pojazdów o pojemności do 2000 cm – 3,1% wartości,
 • dla pojazdów o pojemności powyżej 2000 zm – 18,6% wartości.

Dobra wiadomość dla osób sprowadzających samochody z napędem hybrydowym. Wtedy stawki są niższe:

 • hybrydy klasyczne i miękkie oraz plug-in, które są wyposażone w silnik spalinowy powyżej 2000 cm, ale nie więcej niż 3500 cm – 9,3% wartości,
 • hybrydy klasyczne oraz miękkie, które są wyposażone w silnik spalinowy poniżej 2000 cm.

Z podatku akcyzowego całkowicie zwolnione są hybrydy plug-in, które mają silniki spalinowe mniejsze niż 2000 cm oraz elektryki o rozszerzonym zasięgu.

Przykład: Łukasz sprowadził z Anglii Opla Corsę 1.3 za którego zapłacił 5 000 zł. Jako że pojemność silnika samochodu jest niższa niż 2000 cm3, Łukasza obowiązuje akcyza 3,1%. Dlatego do urzędu skarbowego musi odprowadzić 155 zł.

Na zapłatę podatku akcyzowego jest 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu. Akcyzę można opłacić w urzędzie skarbowym lub online, korzystając z PUESC: https://puesc.gov.pl/. Po opłaceniu podatku kierowca ma kolejne 14 dni na złożenie deklaracji AKC–4/E w urzędzie celnym.

Dodatkowym kosztem jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego, którego musi dokonać tłumacz przysięgły. Koszt to około 100-150 zł.

Opłaty w wydziale komunikacji

Końcowym kosztem jest rejestracja pojazdu. Aktualnie po wprowadzeniu zmian dotyczących karty pojazdu i nalepki kontrolnej jest ona niższa. Wyrobienie karty pojazdu zostało wycofane, a nalepka kontrolna nie jest potrzebna. Rejestracja samochodu sprowadzonego kosztuje 160 zł. Na tę kwotę składają się:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • pozwolenie czasowe, czyli tymczasowy dowód rejestracyjny – 13,5 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,5 zł.

Jeżeli chcesz mieć indywidualne tablice rejestracyjne, czyli swój numer rejestracyjny pojazdu możesz je zamówić, jednak będą one kosztowały nie 80 zł, a 1000 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika?

Towarzystwa wyliczając ceny za ubezpieczenie OC dla samochodu z kierownicą po prawej stronie, biorą pod uwagę te same parametry, co przy obliczaniu składki dla każdego innego auta. Liczą się zatem przede wszystkim dane o pojeździe (model, marka, rok produkcji, pojemność silnika) i o jego właścicielu (wiek, staż jako kierowca, dotychczasowa historia ubezpieczenia). Trzeba jednak pamiętać, że dla ubezpieczycieli kierownica po prawej stronie może stanowić większe ryzyko wystąpienia szkody, a co za tym idzie składki mogą być wyższe. Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego nie musi być jednak drogie, warto sprawdzić stawki na ubezpieczenie anglika w Polsce w porównywarce internetowej.

Ceny proponowane przez ubezpieczycieli są bardzo zróżnicowane, ale to dokładnie taka sama sytuacja, która dotyczy właścicieli polskich samochodów. Polisę OC można kupić i za 2 000 zł, i za 400 zł – wystarczy tylko porównywać oferty, a nie decydować się na pierwszą, która wyświetli się w wyszukiwarce internetowej.

Dla potwierdzenia zestawiliśmy trzy modele samochodów z kierownicą po prawej stronie i trzech różnych kierowców. Oto podsumowanie pokazujące, ile będzie ich kosztowało ubezpieczenie anglika.

Kalkulacje przygotowane na Opla Mokkę z 2012 roku, 1.4., benzyna, którego właścicielem jest 43-letni pan Robert z Wałbrzycha, bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, pierwsza kalkulacja na samochód z kierownicą po lewej stronie, druga z kierownicą po prawej stronie.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC z kierownicą po lewej stronie?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
350,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
406,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
460,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
470,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
549,00 zł*
Ile kosztuje OC z kierownicą po lewej stronie?
mtu24.pl
350,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
406,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
460,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
470,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
549,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 26.08.2023 r.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC z kierownicą po prawej stronie?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
850,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
958,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1055,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1269,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1487,00 zł*
Ile kosztuje OC z kierownicą po prawej stronie?
Uniqa
850,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
958,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1055,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1269,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1487,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 26.08.2023 r.

Czy ubezpieczenie anglika jest droższe niż auta z kierownicą po lewej stronie?

Jak wynika z powyższych kalkulacji ubezpieczenie OC anglika jest dużo droższe. Dla każdej z osób składka na wersję z kierownicą po prawej stronie była droższa nawet dwukrotnie. Niektóre towarzystwa w ogóle nie chcą ubezpieczać anglików, gdyż uznają większe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody takim pojazdem. Proponują bardzo wysokie ceny, ponieważ muszą przedstawić ofertę ubezpieczenia. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach  obowiązkowych nie mogą odmówić sprzedaży polisy OC. Warto więc niezależnie, czy posiadasz samochód z kierownicą po lewej czy po prawej stronie szukać ofert ubezpieczenia OC w porównywarce ubezpieczeń. W jednym miejscu możesz porównać oferty i wybrać najtańsze ubezpieczenie. OC ma taki sam zakres w każdym towarzystwie. Możesz także sprawdzić oferty na pakiet OC+AC.

Ubezpieczenie anglika – co warto wiedzieć?

 1. W samochodzie, którego pierwsza rejestracja była do 31 grudnia 2020 roku sprowadzonym z Wielkiej Brytanii nie trzeba przekładać kierownicy.
 2. Aby poruszać się po polskich drogach samochodem sprowadzonym z Wielkiej Brytanii, trzeba go odpowiednio dostosować.
 3. Cena ubezpieczenia OC anglika jest dużo wyższa niż auta z kierownicą po lewej stronie.
 4. Do kosztów rejestracji anglika w Polsce należy dodać podatek, akcyzę, tłumaczenie dowodu rejestracyjnego z języka angielskiego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie anglika

 1. Jak obliczyć wysokość akcyzy, jeśli zapłata za samochód była w funtach, a podatek trzeba uiścić w polskich złotych?

  Należy przeliczyć kurs wg tabeli NBP biorąc pod uwagę dzień przekroczenia granicy.
 2. Czy trzeba osobiście jechać do Wielkiej Brytanii, aby przywieźć stamtąd samochód?

  Nie. Są specjalne firmy wyspecjalizowane w sprowadzaniu pojazdów z Anglii i załatwianiu wszystkich formalności za kierowcę.
 3. Co wpływa na cenę OC samochodu kupionego w Anglii?

  Rejestrując auto sprowadzone, musisz tego samego dnia wykupić ubezpieczenie samochodu. Warto szukać ofert wśród różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Cena OC w przypadku aut sprowadzonych, tak jak w przypadku każdego innego pojazdu zależy od wielu czynników, czyli np. od pojemności silnika, marki, modelu, historii ubezpieczeniowej kierowcy. Ważne jest także miejsce zamieszkania, a nawet przebieg samochodu. Znaczenie ma też położenie kierownicy. Ubezpieczenie anglika w Polsce jest jednak droższe niż samochodu z kierownicą po lewej stronie.
 4. Czy ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii jest droższe od OC innych aut?

  Tak. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wyższe stawki na pojazdu sprowadzane z Wielkiej Brytanii, ponieważ jest większe ryzyko wystąpienia szkody.
 5. Czy samochód sprowadzony z Wielkiej Brytanii może legalnie poruszać się po polskich drogach?

  Tak. Jednak trzeba przygotować auto sprowadzone, aby można było nim jeździć. Trzeba zmienić szkła w lusterkach, przystosować reflektory, zmienić prędkościomierz. Po pozytywnym wyniku badania technicznego, konieczna jest rejestracja anglika i ubezpieczenie auta. Wtedy można bezpiecznie wyruszyć na drogi.
 6. Czy można sprawdzić historię auta z Wielkiej Brytanii przed zakupem?

  Tak. Są strony internetowe, na których można sprawdzić historię pojazdu. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu.
 7. Czy trzeba zapłacić cło za pojazd sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

  Nie trzeba płacić cła na towary sprowadzone z Wielkiej Brytanii. Jednak trzeba udowodnić, że towar jest w wystarczającym stopniu wytworzony w Wielkiej Brytanii.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 11 Średnia: 3.9]