NNW dla dziecka kupić w szkole czy indywidualnie?

Miejsce zakupu ubezpieczenia na życie dla dziecka jest wbrew pozorom bardzo ważnym czynnikiem. W przypadku polis NNW dostępnych w szkole, można oszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w skali roku. Sprawdzamy, czy rzeczywiście oferta polisowa proponowana w szkole jest opłacalna i jaką alternatywę mają rodzice.

Stosunek rodziców do polis NNW jest różny – większość kupujących tego typu ubezpieczenie kieruje się wyłącznie ceną. Większość też nie zapoznaje się ze szczegółami produktu, co w konsekwencji może spowodować, że zakupiona polisa nie spełni swojego zadania.

NNW dla dziecka w szkole – niska składka i wygoda

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków jest tradycyjnie oferowane rodzicom przez szkołę w trakcie zebrania na samym początku roku szkolnego. Schemat wygląda podobnie – nauczyciel w imieniu towarzystwa ubezpieczeń (o wcześniejszym wyborze oferty decyduje dyrekcja placówki) przedstawia rodzicom uczniów możliwość zakupu grupowej polisy NNW.

Taki produkt jest z reguły bardzo tani. Składka zaczyna się od 20-30 zł rocznie, więc nie jest żadnym obciążeniem finansowym dla przeciętnego rodzica.

Zakup polisy NNW w szkole to również wygoda. Rodzic jest zwolniony z kilku czynności, w tym poszukiwania, porównywania i wybierania jednej spośród kilku identycznych na pierwszy rzut oka ofert.

Co w zamian? Niska składka polisy NNW kupionej w szkole to bardzo często wąski zakres ochrony, ograniczony do 2 zdarzeń (następstwa nieszczęśliwych wypadków i śmierć ubezpieczonego), a także niskie sumy ubezpieczenia, czyli maksymalne kwoty za odszkodowanie, np. 10 000 zł za NNW, z czego konkretny przypadek jak złamanie ręki może oznaczać wypłatę świadczenia zaledwie w wysokości 100-200 zł.

NNW dla dziecka indywidualnie – szeroki wybór i wciąż tanio

Ubezpieczenie na życie dla dziecka NNW można kupić także poza szkołą. Oferty są dostępne w jednym miejscu, jak nnw szkolne na rankomat.pl i nie jest wymagany nawet kontakt z ubezpieczycielem. Większość indywidualnych ofert NNW to produkty online, bez potrzeby wypełniania skomplikowanej ankiety medycznej i przeprowadzania badań.

Oferta indywidualna wyróżnia się szerszym zakresem ochrony. Wybrać można nie tylko konkretne zdarzenia, ale i sumy ubezpieczenia w kilku wariantach cenowych. Taka polisa to wydatek zbliżony do ubezpieczenia NNW kupionego w szkole – składki zaczynają się już od 30-40 zł. A za 100-130 zł rocznie można zapewnić dziecku naprawdę wartościową ochronę, która zawiera:

  • śmierć – nieszczęśliwy wypadek – do 50 000 zł;
  • śmierć – wypadek komunikacyjny – do 20 000 zł;
  • trwały uszczerbek – wartość 1% – do 450 zł
  • pobyt w szpitalu – za każdy dzień – do 20 zł
  • pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji – do 6 000 zł
  • poważne zachorowanie – do 1 500 zł.

Wyższa składka przy większej liczbie posiadanych dzieci może być obciążeniem dla domowego budżetu, szczególnie napiętego na początku września. Jednak wielu ubezpieczycieli stosuje rozmaite zniżki zachęcające do zakupu ich produktu, np. niższą składkę (nawet o połowę) dla drugiego i kolejnego dziecka.

NNW dla dziecka indywidualnie i w szkole – dlaczego nie?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić dwa ubezpieczenia NNW z myślą o dziecku. Może się tak zdarzyć, że rodzic, który wpłacił składkę w szkole, będzie chciał rozszerzyć zakres ochrony. Jest to możliwe tylko w przypadku polis indywidualnych – ta kupiona w szkole to przykład grupowego ubezpieczenia na życie.

Dwie polisy NNW ważne przez rok to nadal niski koszt. W najtańszych wariantach można znaleźć ofertę za ok. 60 zł. Wtedy sumy ubezpieczenia łączą się, więc za to samo zdarzenie ubezpieczone dziecko otrzyma dwa odszkodowania.

Posiadanie dwóch polis NNW to także większa szansa na otrzymanie świadczenia. Podobnie jak w przypadku łączenia indywidualnego ubezpieczenia NNW przez dziecko z innymi produktami – ubezpieczeniem posagowym, rodzinną polisą na życie czy ubezpieczeniem grupowym w miejscu pracy rodzica.

To warto wiedzieć:

  • NNW dla dziecka kupione w szkole kosztuje zazwyczaj ok. 20-30 zł. Za niską składką może jednak kryć się niewielki zakres ochrony i niska suma ubezpieczenia.
  • Ubezpieczenie NNW wybrane indywidualnie posiada zazwyczaj szerszy zakres ochrony. Rodzic może także zdecydować, które zdarzenia zostaną objęte ubezpieczeniem.
  • W przypadku posiadania więcej niż jednego dziecka w wieku szkolnym, warto zwrócić się o ofertę NNW bezpośrednio do ubezpieczyciela lub jego przedstawiciela – można wynegocjować znacznie niższą cenę polisy (nawet o połowę) dla drugiego i kolejnego dziecka).
  • Dziecko może być objęte ubezpieczeniem zarówno w szkole, jak i poza placówką – w przypadku wystąpienia zdarzenia objętego ochroną NNW, otrzyma ono dwa odszkodowania.
Stefania Stuglik
[Głosów: 2 Średnia: 5]