Średnie ceny OC we Wrocławiu

Średnia cena ubezpieczenia OC we Wrocławiu wynosi ok. 1500 zł. Stolica woj. dolnośląskiego zajmuje tym samym pierwsze miejsce wśród najdroższych miast pod względem ceny polisy obowiązkowej. Czy OC we Wrocławiu jest dużo droższe niż w pozostałych miastach? A może różnice są niewielkie?

 

W I półroczu 2017 roku średnia cena polisy obowiązkowej w Polsce wynosiła od 1050 do 1100 zł. We Wrocławiu wysokość składki OC nie spadła jednak poniżej 1500 zł. Różnice najlepiej obrazuje poniższy wykres.

Średnie ceny OC w Polsce i Wrocławiu

Sprawdź jaka będzie cena OC dla Ciebie

Ceny OC od początku roku

Dla kierowców z Wrocławia 2017  rok zaczął się dość korzystnie. Przez pierwsze 3 miesiące  płacili za ubezpieczenie OC średnio 1522 zł, czyli o około 10 zł więcej niż grudniu 2016 r. Początek kolejnego kwartału rozpoczął się obniżką do 1517 zł, a w maju cena OC spadła do 1507 zł. Początek wakacji to niestety powrót cen z początku roku.

Mimo, że obecne ceny OC we Wrocławiu są jednymi z najwyższych w ciągu ostatnich 2 lat, to na początku 2017 roku koszty polisy obowiązkowej ustabilizowały się. Jeśli na rynku ubezpieczeń nie zostaną wprowadzone kolejne zmiany lub nowe regulacje, można spodziewać się, że przynajmniej w kolejnym kwartale składka OC utrzyma się na poziomie 1500 zł.

Średnia cena OC we Wrocławiu

Średni koszt OC we Wrocławiu to ok. 1520 zł. I choć jest to najwyższa cena wśród polskich miast, to warto zaznaczyć, że ceny rosną wszędzie. Składki w Gdańsku utrzymują się na poziomie około 1450 zł, a w Gdyni 1400 zł. W Sopocie średnia cena OC w maju wynosiła 1418 zł, a w czerwcu już 1587 zł.

Nie istnieje jedna przyczyna tak dużej różnicy między średnią ceną OC w Polsce i we Wrocławiu. Wrocław to duże miasto zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców. Każdego dnia przez duże natężenie ruchu dochodzi tu do wielu zdarzeń drogowych.

Dodatkowo, Wrocław jest miastem rozwijającym się turystycznie, a goście je odwiedzający zwiększają ruch. Duża liczba samochodów przekłada się na większe ryzyko wystąpienia szkody. To z kolei ma duży wpływ na wysokość cen OC.

Mimo wciąż wysokich stawek OC, pozytywnym akcentem jest stabilizacja cen. Znając orientacyjny koszt obowiązkowej polisy, łatwiej jest przygotować się na zakup ubezpieczenia. Jeśli cena OC okaże się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, warto rozważyć rozbicie jej na raty.

Warto pamiętać, że średnie ceny OC nie są wyznacznikiem  dla wszystkich kierowców w danym mieście. Na koszt polisy obowiązkowej wpływa wiele czynników, a miejsce zamieszkania jest tylko jednym z nich. Mimo, że według statystyk Wrocław jest najdroższym miastem pod względem ubezpieczenia OC, to i tam niektórzy kierowcy płacą niewiele. Jedno z najtańszych ubezpieczeń, sprzedane w 2017 roku we Wrocławiu kosztowało jedynie 405 zł i było tańsze o 1100 zł od średniej ceny polisy OC w tym mieście.

Porównaj oferty OC/AC

Średnie ceny OC we Wrocławiu – Podsumowanie:

  • Obecnie średnia cena ubezpieczenia OC we Wrocławiu to obecnie około 1500 zł.
  • Ceny polis OC rosną we wszystkich polskich miastach.
  • Na tak wysokie koszty ubezpieczeń we Wrocławiu wpływa duży ruch samochodów.
Stefania Stuglik
[Głosów: 7 Średnia: 3.9]