Ubezpieczenie YU! w aplikacji Yanosik – czy warto je kupić? (Analiza oferty)

Korzystasz z aplikacji Yanosik lub zastanawiasz się nad jej pobraniem? Musisz wiedzieć, że użytkownicy aplikacji mogą otrzymać ofertę ubezpieczenia YU!. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na jakich zasadach twórcy marki YU! decydują komu sprzedać polisę.

Na koniec czerwca 2023 r. aż 3,2 mln wśród kierowców korzystających z aplikacji Yanosik kwalifikowało się do zakupu polis YU!. To firma sprzedająca produkty ubezpieczeniowe na zasadach pay how you drive, czyli uzależniająca cenę ubezpieczenia YU! od stylu jazdy kierowcy.

Co to jest ubezpieczenie YU!?

YU! to polisa komunikacyjna OC dostępna dla użytkowników aplikacji Yanosik. Uruchomili ją wspólnie twórcy aplikacji Yanosik i towarzystwo Ergo Hestia. Za obszar związany z dystrybucją polisy odpowiada Yanosik – aplikacja, poprzez którą kierowcy informują się nawzajem o aktualnych warunkach na drodze i mogą sprawdzić posiadaną liczbę punktów karnych. Natomiast podmiotem, z którym kierowca podpisuje umowę, jest Ergo Hestia należąca do największych towarzystw ubezpieczeniowych na polskim rynku.

Polisę YU! można kupić w czterech wariantach:

  • OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej należące do ubezpieczeń komunikacyjnych obowiązkowych,
  • Autocasco – popularna wśród użytkowników nowych i droższych samochodów,
  • Assistance – chroni przed niespodziewanymi zdarzeniami na drodze,
  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

W dalszej części artykułu opisuję dokładnie warunki każdego ubezpieczenia dostępnego przez aplikację Yanosik.

Kiedy można kupić ubezpieczenie YU!?

Aby móc kupić ubezpieczenie YU! trzeba być aktywnym użytkownikiem aplikacji Yanosik. Aktywnym to znaczy, że nie wystarczy jej pobrać, ale realnie z niej korzystać. Po wykonaniu co najmniej 10 tras aplikacja rozpozna styl jazdy kierowcy i być może dostanie on powiadomienie o możliwości nabycia OC w korzystniej cenie.

Yanosik proponuje OC tylko tym kierowcom, którzy poruszają się po drodze bezpiecznie i nie łamią przepisów. Mówiąc krócej, jeżdżąc z włączoną aplikacją Yanosik, ale w stylu, który zagraża bezpieczeństwu, raczej nie ma co liczyć na propozycję ubezpieczenia od Yanosika.

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia YU!?

Jak wiadomo, zakres ubezpieczenie OC regulują przepisy prawa, więc polisa OC od Yanosika jest taka sama jak w każdej innej firmie. Ubezpieczony kierowcy ma pewność, że w razie spowodowania przez niego wypadku lub kolizji, Ergo Hestia wypłaci odszkodowania poszkodowanym. Polisa OC jest obowiązkowa dla posiadaczy wszystkich zarejestrowanych pojazdów mechanicznych.

Suma gwarancyjna, czyli najwyższa wartość odszkodowania, które zostanie wypłacone z polisy, wynosi:

  • w przypadku szkód na osobie – równowartość 5 210 000 euro,
  • w przypadku szkód w mieniu – równowartość 1 050 000 euro.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego sumy gwarancyjne mają wzrosnąć do 29 876 400 zł w przypadku szkód na osobie i 6 021 600 zł w przypadku szkód w mieniu. Pierwotnie zakładano, że zmiany wejdą w życie jeszcze w grudniu 2023 r., ale na biorąc pod uwagę, że do dziś prace nad ustawą nie posunęły się do przodu, ciężko na pewno stwierdzić, czy termin ten zostanie utrzymany – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Poniżej opisuję ubezpieczenia dobrowolne, które można kupić poprzez aplikację Yanosik, tj. Autocasci NNW i Assistance.

AC w ubezpieczeniu YU!

Wśród polis dobrowolnych ofertę YU! otwiera Autocasco. Jest dostępne w dwóch opcjach: standardowej i rozszerzonej.

Wariant Standard działa tylko na kradzież pojazdu, więc kierowca nie może liczyć na rekompensatę w razie szkody częściowej.

Wariant Rozszerzony jest znacznie bogatszy i obejmuje:

  • wypadki komunikacyjne,
  • działania wandali,
  • zderzenie z dzikim zwierzęciem,
  • uszkodzenia przez siły przyrody (powódź, huragan itp.).

Wypłata odszkodowania nastąpi na podstawie kosztorysu. Zakres terytorialny polisy (w opcji rozszerzonej) to cała Europa.

Assistance w ubezpieczeniu YU!

Assistance w YU! występuje w dwóch opcjach: podstawowej i bogatszej. Wariant Assistance Standard YU! chroni w razie zdarzeń typu:

  • awaria lub wypadek,
  • uszkodzenie w wyniku działania sił przyrody,
  • uszkodzenie przez wandali.

Polisa działa na terenie Polski, a ubezpieczony może liczyć na holowanie pojazdu do 50 km. Natomiast wariant Assistance Rozszerzony YU! zawiera dodatkowo ochronę w przypadku kradzieży samochodu i obejmuje swoim zakresem całą Europę. Kierowca może też liczyć na więcej świadczeń: holowanie do 100 km, naprawę na miejscu, pojazd zastępczy do 5 dni i hotel na 2 dni (tylko po kradzieży).

NNW w ubezpieczeniu YU!

Ubezpieczenie NNW w YU! chroni życie i zdrowie kierowcy i pasażerów. Co ważne – nie obowiązuje tylko na ulicy, kiedy samochód porusza się, ale w każdej sytuacji związanej z użytkowaniem pojazdu (wsiadanie, wysiadanie, tankowanie).

Polisa YU! działa na całym świecie i obejmuje zwrot kosztów leczenia, zakupu lekarstw, utraconych dochodów w wyniku niezdolności do pracy i przeszkolenie zawodowe inwalidów.

Osoby, które zdecydują się na NNW w YU! nie muszą też się martwić kosztami przy zdarzeniach, przy których konieczna jest odbudowa stomatologiczna zębów stałych. W razie zgonu ubezpieczonego zostanie wypłacone 100% polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie YU!?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje polisa YU!, ponieważ wysokość składki zależy od wielu czynników. Co najważniejsze – aplikacja promuje bezpieczną jazdę i kierowca, który potwierdzi, że prowadzi samochód w taki sposób, otrzyma ofertę OC w niższej cenie.

Podczas jazdy z włączoną aplikacją Yanosik system ocenia styl jazdy kierowcy wg pięciu kryteriów:

  • jazda w dzień – aplikacja sprawdza, jak często kierowca jeździ w dzień, kiedy to warunki na drodze są bardziej sprzyjające niż w godzinach nocnych,
  • jazda w nocy – aplikacja rejestruje styl i płynność jazdy kierowcy po zmroku,
  • eco jazda – w tej części przede wszystkim liczy się, czy kierowca jeździ ekonomicznie,
  • jazda w obszarze zabudowanym – system sprawdza, czy kierowca nie przekracza prędkości i czy styl jazdy nie naraża na niebezpieczeństwo pieszych,
  • jazda obszarze niezabudowanym – aplikacja monitoruje interakcje kierowcy z innymi pojazdami.

Na podstawie powyższych kryteriów aplikacja Yanosik sprawdza, czy kierowca kwalifikuje się w ogóle, aby otrzymać ofertę polisy i jeśli tak, to w jakiej cenie. Kierowca, który jeździ bardzo bezpiecznie, może liczyć na niższą cenę niż ten, któremu zdarza się od czasu do czasu wcisnąć za mocno pedał gazu.

Aplikacja Yanosik nie bierze pod uwagę wyłącznie scoringu wynikającego z opisanych mierników, ale i standardowe dane potrzebne do oszacowania ryzyko ubezpieczeniowego, tj.:

  • dane samochodu (marka, model, rok produkcji, rodzaj używanego paliwa),
  • wiek kierowcy i czas posiadania przez niego prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania kierowcy,
  • stan cywilny i wiek ewentualnych dzieci kierowcy.

Czy warto kupić ubezpieczenie YU!?

Jeżeli chodzi o zakup polisy OC to tak naprawdę jedynym wyznacznikiem atrakcyjności oferty jest jej cena. Każde ubezpieczenie obowiązkowe ma taki sam zakres ochrony. Niezależnie, czy kierowca zapłaci za nią 200 zł czy 2 000 zł, będzie chroniony w ten sam sposób.

W przypadku polis nieobowiązkowych ważne, jest aby spełniały oczekiwania użytkowników. Co z tego, że kierowca kupi Autocasco kierując się wyłącznie ceną, jeśli polisa będzie chroniła od zdarzeń, które statystycznie raczej się mu nie przydażą?

Sporym minusem aplikacji Yanosik jest ograniczona dostępność oferty. Niby twórcy aplikacji przedstawiają, kiedy kierowca może liczyć na ofertę ubezpieczenia YU!, ale robią to niejasno. Załóżmy, że użytkownik aplikacji Yanosik przejechał 10 tras w różnych warunkach (a przynajmniej tak mu się wydaje), ale wciąż nie dostał propozycji zakupu OC i nie wie, dlaczego. Musi się głowić, czy tak naprawdę nie przejechał jeszcze tych dziesięciu tras, a może jego styl jazdy w ogólnie nie kwalifikuje do oferty ubezpieczenie YU!?

To bardzo niekomfortowa sytuacja, zwłaszcza kiedy wpadnie atrakcyjna propozycja od innego ubezpieczyciela i nie wiadomo, czy z niej skorzystać, czy może czekać na ruch ze strony YU!

Gdzie kupić tanie ubezpieczenie samochodu?

Zamiast czekać na ofertę ubezpieczenia YU! lepiej niezobowiązująco skorzystać z kalkulatora i porównać oferty innych towarzystw. Kalkulator OC/AC to obecnie najszybszy i najprostszy sposób, aby kupić OC w najbardziej atrakcyjnej cenie.

Dla potwierdzenia powyższego, sprawdziłam ile za ubezpieczenia OC zapłaci Marcin, 40-latek z Kędzierzyna Koźla. Marcin jest właścicielem Skody Octavii 1.2 z 2013 r.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 40-latka z Kędzierzyna-Koźla?
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
434,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
500,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
591,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 40-latka z Kędzierzyna-Koźla?
Balcia Insurance
434,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
500,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
591,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja dla Skody Octavii 1.2 z 2013 r.

Ubezpieczenie YU! Janosik – co warto wiedzieć?

  1. Oferta od YU! przeznaczona jest dla użytkowników aplikacji Yanosik. Aby ją otrzymać, trzeba zainstalować aplikację Yanosik i włączać ją podczas jazdy. YU! zaproponuje kierowcy ubezpieczenia kiedy ten przejedzie 10 tras i spełni dodatkowe warunki.
  2. Użytkownicy aplikacji Yanosik mogą dostać ofertę na ubezpieczenie OC, Autocasco, Assistance i NNW.
  3. Celem aplikacji Yanosik jest promocja bezpiecznej jazdy, dlatego kierowcy o takim stylu jazdy mogą liczyć na korzystniejszą cenę.
  4. Wadą systemu ubezpieczeń komunikacyjnych od YU! jest fakt, że kierowca tak naprawdę nie wie, czy kiedykolwiek będzie się kwalifikował do zakupu polisy. Ponadto, YU! nie można kupić przez żadną stronę czy porównywarkę.
  5. Najszybszy i najłatwiejszy sposób na zakup taniego ubezpieczenia OC to skorzystanie z kalkulatora.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Ubezpieczenie YU! Janosik

  1. Ile trzeba czekać, aby otrzymać ofertę ubezpieczenie YU!?

    Należy pokonać 10 tras z różnej długości i w różnych warunkach z włączoną aplikacją. Może to zająć do kilku dni do nawet kilku miesięcy. Aby dostać ofertę trzeba też zgromadzić dużą liczbę punktów za bezpieczną jazdę. Kierowca, który jeździ dużo, ale ze jego stylu jazdy można wywnioskować, że stwarza zagrożenie na drodze, nie otrzyma oferty od YU!.
  2. Gdzie można kupić ubezpieczenie YU!?

    Nie można go kupić w żadnym towarzystwie. Jedyny sposób na podpisanie umowy z YU! to otrzymanie oferty poprzez aplikację.
  3. Ile kosztuje aplikacja Yanosik?

    Aplikacja jest darmowa.
  4. Jak zainstalować Yanosika?

    Yanosika należy pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Aplikacja Yanosik dostępna jest urządzenia z systemem iOS bądź android.
  5. Czy YU! daje dostęp do najlepszej oferty ubezpieczenia?

    Nie da się tego powiedzieć na pewno. Aby znaleźć najkorzystniejszą polisę warto porównać ofertę YU! z wynikami kalkulatora OC/AC.
Justyna Czerwińska
[Głosów: 2 Średnia: 4.5]