Ilona Walczak

Ilona Walczak | 26 marca 2022

Ubezpieczenie YU! w aplikacji Yanosik – czy warto je kupić? (Analiza oferty)

scrolldown ubezpieczenie YU!

Yanosik to nowatorska metoda połączenia zakupu polisy OC i bezpiecznej jazdy na co dzień. Powstała z połączenia Ergo Hestii oraz aplikacji mobilnej Yanosik. Sprawdzimy, czy to rozwiązanie jest tańsze od tradycyjnych polis OC oraz czy warto je wypróbować.

Ubezpieczenie YU! w aplikacji Yanosik – co warto wiedzieć?

  1. Yanosik to aplikacja, która bada styl jazdy kierowcy.
  2. Przez aplikację Yanosik można kupić ubezpieczenie YU!.
  3. Aby móc kupić polisę przez aplikację Yanosik trzeba korzystać z niej co najmniej 10 dni.
  4. Aplikacja oferuje ubezpieczenia tylko niektórym kierowcom.

Osoby, które jeżdżą bezpiecznie i są dobrymi kierowcami mogą liczyć na niższą składkę, dzięki polisie YU!. Jakie jeszcze aplikacja ma zalety oraz jakie ma wady oraz opinie?

Co to jest ubezpieczenie YU!?

W ofercie można oprócz obowiązkowego OC wykupić także ubezpieczenia dobrowolne tj. AC, NNW, Assistance. Spośród innych ofert YU! wyróżnia zniżka za bezpieczną jazdę. Jest to formuła „pay as you drive”, czyli płać tak, jak jeździsz. Oznacza to, że to od samego kierowcy zależy cena ubezpieczenia. Jeżeli nie będzie jeździł zgodnie z zasadami ruchu drogowego, wtedy jego oferta będzie droższa.

Zamiarem pomysłodawców aplikacji było zmotywowanie kierowców do bezpiecznej jazdy. Oszczędność pieniędzy przy zakupie polisy to dobry motywator. Yanosik nie ujawnia, o ile tańsza jest polisa, jednak firma zapewnia, że polisa ma być korzystniejsza cenowo od innych tradycyjnych polis na rynku.

Kto może skorzystać z ubezpieczenia YU!?

Nie wszyscy i nie od razu mogą poznać ofertę YU!. Najpierw należy zainstalować aplikację Yanosik. Będzie ona ostrzegała o aktualnych utrudnieniach i niebezpieczeństwach na trasie przejazdu. Trzeba jednak pamiętać, aby dodać do aplikacji swój pojazd. Konieczne będzie zeskanowanie dowodu rejestracyjnego oraz zgoda na przedstawienie oferty. Potem trzeba jeździć bezpiecznie, ale to nie wszystkie warunki.

Ile trzeba czekać, żeby dostać ofertę YU!?

Ubezpieczyciel musi sprawdzić, jaki styl jazdy ma kierowca, więc dopiero po 2 miesiącach możesz poznać ofertę. Przez ten okres musisz co najmniej 10 dni jeździć z włączoną aplikacją. Gdy oferta będzie gotowa, otrzymasz powiadomienie w aplikacji.

Czasem jednak nie wszyscy kierowcy otrzymują oferty z Yanosik ubezpieczenia, pomimo spełnienia wszystkich wymogów. Twórcy aplikacji zastrzegają, że pula kierowców, którzy dostają oferty jest ograniczona. W planach jest udostępnienie oferty dla większej ilości kierowców, co z pewnością doda pozytywne opinie klientów.

Jakie są kryteria wyboru kierowców, którzy otrzymają ofertę na polisę YU!?

Skoro nie wszyscy kierowcy otrzymują ofertę, to jak są wybierani potencjalni klienci? Oprócz jazdy bez nadmiernej prędkości, twórcy aplikacji zwracają uwagę na kilka czynników, które określają styl jazdy.

  • Jazda w dzień – aplikacja sprawdza czas spędzony za kierownicą w dzień i styl jazdy,
  • Jazda w nocy – aplikacja sprawdza czas spędzony za kierownicą w nocy i styl jazdy,
  • Eko – aplikacja sprawdza czy kierowca jeździ płynnie i bezpiecznie,
  • Teren zabudowany – aplikacja sprawdza, jaki styl jazdy ma kierowca w obszarze zabudowanym, jaki jest czas trwania podróży oraz czy nie przekracza nadmiernej prędkości,
  • Teren zabudowany – aplikacja sprawdza, jaki styl jazdy ma kierowca w obszarze niezabudowanym , jaki jest czas trwania podróży oraz jak dostosowuje prędkość do warunków na drodze.

Największe szanse na otrzymanie oferty mają kierowcy, którzy nie wyłączają aplikacji podczas jazdy lub rzadko ją wyłączają. Kierowcy po przejechaniu określonej liczby kilometrów otrzymują punkty. Maksymalnie można uzyskać 10 punktów.

Kierowcy mogą włączać aplikację tylko podczas przepisowej jazdy. W czasie, gdy mają wyłączoną aplikację ubezpieczyciel nie wie, czy jeżdżą bezpiecznie. Dlatego ważne jest, aby po zainstalowaniu aplikacji z niej korzystać – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jakie zdarzenia obejmują polisy w YU!?

Zakres OC w YU! jest taki sam jak w innych towarzystwach, ponieważ reguluje go ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Sumy gwarancyjne są identyczne w każdej firmie ubezpieczeniowej. Natomiast w przypadku AC każde towarzystwo określa swoje warunki ubezpieczenia.

W Yanosik ubezpieczenia AC obejmuje odszkodowanie w przypadku kradzieży samochodu, zderzenia z innym pojazdem lub zwierzęciem. W zakres wchodzą także zdarzenia związane z siłami przyrody np. pożar, powódź. Przy zakupie polisy można wybrać sposób likwidacji szkody: warsztat partnerski lub kosztorys z wypłatą odszkodowania na wskazane konto.

Także assistance różni się w towarzystwach ubezpieczeniowych. W YU! można wykupić podstawowy i rozszerzony. Podstawowy ma okrojony szereg zdarzeń i jest to holowanie, dowiezienie paliwa i naprawa na miejscu. Rozszerzenie assistance gwarantuje holowanie na dłuższym dystansie, samochód zastępczy po kradzieży, złomowanie, nocleg dla kierowcy i pasażerów. Zalety YU! ubezpieczenia to  możliwość rozłożenia płatności na 12 rat, gdy składka przekracza 600 zł.

Czy warto kupić ubezpieczenie YU!?

Propagowanie bezpiecznej jazdy wśród kierowców jest zawsze zaletą. Dzięki włączonej aplikacji Yanosik kierowcy są ostrożniejsi. Jednak trzeba pamiętać, że tylko nieliczni kierowcy mogą skorzystać z takiego ubezpieczenia, co wskazuje na jego wady. Warto także zauważyć, że chcąc wykupić polisę w Yanosik ubezpieczenia trzeba pomyśleć o tym dużo wcześniej przed końcem okresu ochrony.

Większości kierowców przypomina się o OC pod koniec trwania aktualnej polisy. W aplikacji będzie też tylko jedna oferta, a na rynku jest wiele towarzystw i nie ma gwarancji, że właśnie w YU! będzie najtaniej.  Sprawdźmy, jak prezentuje się oferta dla pana Zbigniewa, który ma Opla Astrę 1.3 z 2006 roku i ostatnie 10 lat bez szkód. Pan Zbigniew skorzystał z porównywarki.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 45-latka z Leszna?
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
350,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
398,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
405,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
505,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
580,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
711,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 45-latka z Leszna?
Aviva
350,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
398,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
405,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
505,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
580,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
711,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 24.03.2022 r., Opel Astra 1,3 l z 2006 r.

Jak widać ceny OC w różnych towarzystwach różnią się nawet o kilkaset złotych. Warto więc sprawdzić oferty, aby nie przepłacać. Nawet, gdy otrzymasz ofertę z jednego towarzystwa i nie będzie ona korzystna, nie oznacza, że zapłacisz dużo za OC, gdy sprawdzisz innych ubezpieczycieli. Są to właśnie zalety korzystania z porównywarek ubezpieczeniowych, tak jak wskazują opinie klientów. YU! ubezpieczenia ma niestety tylko jedną ofertę.

Przykład:

Pani Agnieszka otrzymała ofertę wznowienia OC za 699 zł. Zdziwiła się tak wysoką stawką, ponieważ w zeszłym roku płaciła tylko 550 zł, a nie spowodowała żadnej szkody. Koleżanka doradziła jej, aby skorzystała z porównywarki ubezpieczeń. Pani Agnieszka przeliczyła sobie ofertę i znalazła OC za 486 zł. Od razu wykupiła polisę. Udało jej się zaoszczędzić ponad 200 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o ubezpieczenie YU! w aplikacji Yanosik

Czy ubezpieczenie YU! można kupić przez Internet?

Ubezpieczenia YU! są dostępne tylko w aplikacji Yanosik na urządzeniach mobilnych. Nie ma innej możliwości jego zawarcia.

Czy aplikacja Yanosik jest dostępna na wszystkich urządzeniach?

Aplikację Yanosik można pobrać na systemy tj.: Android, iOS, Windows Phone oraz BlackBerry10. Yanosik można także zainstalować jako dedykowane urządzenie do gniazda zapalniczki w aucie.

Czy Yanosik bierze pod uwagę zniżki za bezszkodową jazdę przy wyliczaniu stawki OC?

Tak. Jednak najważniejszym kryterium jest styl jazdy. Ubezpieczenie YU! ma być tańsze niż przy obecnych zniżkach za bezszkodową jazdę w innych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Czy Yanosik ubezpieczenia ma oferty samochodów firmowych?

Aktualnie tylko osoby fizyczne mogą korzystać z aplikacji i oferty YU!. Z pewnością rozszerzenie oferty, które jest planowane wprowadziłoby pozytywne opinie na rynku.

Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]