AC na motocykl – ile kosztuje i gdzie kupić?

W 2022 r. skradziono w Polsce 1 488 motocykli i motorowerów. Udało się z tego odzyskać 136 jednośladów, czyli mniej niż 10 proc. Można być zatem niemal pewnym, że kradzież motoru oznacza jego bezpowrotną stratę. Z tego powodu warto rozważyć zakup AC, które zagwarantuje wypłatę odszkodowania po rabunku, a także z tytułu szkód, których sprawcą był sam kierujący pojazdem. 

Każdy motocyklista wie, że nawet niegroźna wywrotka może skończyć się poważnymi zniszczeniami, a usługi w warsztacie dla motocykli nie są tanie, więc warto mieć przysłowiowego asa w rękawie. Zapraszam do artykułu, z którego dowiesz się, co daje Autocasco na motocykl, w której firmie można je kupić oraz ile kosztuje.

Czy AC motocykla jest obowiązkowe?

Tak samo jak w przypadku samochodów jedyną obowiązkową polisą dla motocykli jest OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Autocasco (AC) jest dobrowolne, więc za jego brak nie grozi żadna kara. 

Dwie sytuacje, w których być może będziesz zobowiązany wykupić AC są wtedy, gdy bierzesz:

 • kredyt na motocykl,
 • motocykl w leasingu.

Banki i firmy leasingowe w regulaminie swoich usług często mają zapis, że warunkiem wzięcia kredytu lub motoru w leasingu jest podpisanie umowy o Autocasco dla finansowanego pojazdu. Instytucje zabezpieczają w ten sposób własne interesy – zdają sobie sprawę, że kierowca, który utraci motocykl i nie otrzyma za to żadnej rekompensaty, może unikać płacenia kolejnych rat. Z kolei posiadanie ważnego AC gwarantuje, że zobowiązanie zostanie pokryte z kieszeni ubezpieczyciela. 

Jaką ochronę zapewnia autocasco właścicielom motocykli?

Autocasco nie jest uregulowane prawnie, a to znaczy, że zakres ochrony w ramach AC ustalają firmy ubezpieczeniowe. Warunki umowy muszą być jedynie zgodne z przepisami kodeksu cywilnego i ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Z założenia polisa motocyklowa gwarantuje wypłatę odszkodowania po uszkodzenia motoru lub kradzieży (całości lub części maszyny).

Uszkodzenie może powstać w wyniku działania:

 • kierowcy (chodzi o sytuacje, kiedy motocyklista jest sprawcą wypadku i uszkadza w nim swój pojazd),
 • dzikich zwierząt lub sił natury (po zderzeniu z łosiem, zalaniu po powodzi itp.),
 • nieustalonych osób trzecich (np. zniszczenie motocykla przez wandali).

W praktyce większość firm ubezpieczeniowych posiadających w swojej ofercie AC dla motorów, ma je w kilku wariantach. Oznacza to, że można ubezpieczyć motor zarówno kompleksowo (od wszystkich możliwych zdarzeń), jak i wykupić polisę tylko na wybrane zdarzenia). 

Kierowcy zainteresowani AC dla motoru mogą spotkać się z pojęciem ubezpieczenia w formule all risks. To rodzaj polisy, który chroni od wszystkich ryzyk, za wyjątkiem tych, które nie zostały wyłączone w umowie. To dobre rozwiązanie dla motocyklistów obawiających się nietypowych zdarzeń, które nie mogą być objęte standardową umową  –  wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

AC na motocykl z reguły obowiązuje w całej Europie z wyłączeniem Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i innych państw zza wschodniej granicy. Obok Autocasco motocyklowego (które chroni sam pojazd) warto rozważyć dokupienie ubezpieczenia akcesoriów motocyklowych i odzieży. Taką polisę mają np. Compensa i Beesafe. Gwarantuje ona wypłatę rekompensaty po utracie lub uszkodzeniu kasku, kufra, kurtki, butów itp.  

Które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują AC motocyklowe?

Firmy ubezpieczeniowe sprzedają polisę AC na motocykl jako:

 • oddzielne ubezpieczenie,
 • w pakiecie z OC.

Warto zdecydować się na pakiet OC+AC, nawet wtedy gdy ubezpieczyciel dopuszcza zakup Autocasco osobno. OC jest obowiązkowe, więc tak czy inaczej, trzeba je mieć, a pakiet wychodzi z reguły dużo taniej niż te same polisy kupione oddzielnie.

Poniżej znajduje się lista firm ubezpieczeniowych, w których można zawrzeć umowę na Autocasco na motocykl wraz z warunkami jej obowiązywania. 

Allianz – AC obowiązuje w całej Europie, występuje w trzech wariantach: plus, ekstra i max (opcje, które chronią także od kradzieży to extra i max, plus jest ubogą wersją zabezpieczającą przed żywiołami i dzikimi zwierzętami). Ubezpieczenie nie chroni od szkód powstałych w rajdach i wyścigach (również mających charakter spontaniczny, niezorganizowany).

Beesafe – umowę o AC można zawrzeć w wariancie mini (chroni od żywiołów i kradzieży) lub all risks. Dostępne warianty likwidacji szkody to ASO, warsztaty partnerskie i kosztorys.

Generali – firma ubezpiecza motocykle nie starsze niż 14-letnie, za dodatkową opłatą można utrzymać stałą sumę ubezpieczenia, o ile pojazd ma do 5 lat. Polisa obowiązuje w Europie poza Białorusią, Ukrainą i europejską częścią Rosji.

Proama – AC motocyklowe można kupić dla pojazdu do 15 lat, polisa występuje w jednej opcji chroniącej od kradzieży i zniszczeń spowodowanych przez żywioły i dzikie zwierzęta.

PZU – umowa zawierana jest w wariancie optymalnym, serwisowym lub partnerskim, przed podpisaniem konieczne jest zamocowanie zabezpieczeń antykradzieżowych w motocyklu. Polisa obowiązuje w Europie (oprócz Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii) i na terytorium Algierii, Maroka, Izraela, Cypru i Tunezji.

Uniqa – firma ubezpiecza motocykle do 15 lat (chyba że jest to kontynuacja umowy, to limit wynosi 20 lat). W zależności od sumy ubezpieczenia, motor musi mieć zamontowany jeden lub dwa systemy chroniące przed kradzieżą. Umowa może być zawarta w dwóch wariantach likwidacji szkody: serwis lub wycena.

Warta – Autocasco na motocykl występuje w dwóch opcjach: Standard i Komfort. W przypadku tej pierwszej, z ochrony przed kradzieżą wyłączone są motorowery. Polisę można podpisać dla każdego motoru – nie ma ograniczeń wiekowych.

Jak widać, każda firma stosuje swoje warunki obowiązywania ubezpieczenia. W związku z tym przed podpisaniem umowy zawsze należy zapoznać się z OWU i upewnić się, że dana polisa to ta, której potrzebujemy.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie AC motocykla?

Napisaliśmy już, że zakup AC w pakiecie jest korzystniejszy, a teraz to sprawdzimy. W kalkulatorze OC/AC przygotowaliśmy porównanie ofert ubezpieczeniowych dla Roberta z Krosna, 39-letniego motocyklisty, który jeździ 8-letnią Hondą Wave 110i. 

Oto pakiety, które proponują mu towarzystwa:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC/AC na motocykl dla 39-latka z Kielc?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
619,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
693,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
759,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
773,00 zł*
Ile kosztuje OC/AC na motocykl dla 39-latka z Kielc?
Benefia
619,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
693,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
759,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
773,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 16.05.2023 r., Hondą Wave 110i z 2015 r.

Wszystkie firmy w ramach pakietu dają OC, AC i Assistance. W każdym przypadku Autocasco zadziała w razie kradzieży lub uszkodzenia motocykla. W pierwszych trzech ofertach naprawa odbywa się na zamiennikach, a w czwartej – na częściach oryginalnych. Ostatnia oferta od Benefii (za 773 zł) gwarantuje kompleksowe ubezpieczenie motoru i kierowcy, zawiera bowiem dodatkowe NNW (suma ubezpieczenia: 30 000 zł). Dzięki możliwościom, jakie daje porównywarka ubezpieczeń OC/AC, Robert może bez odchodzenia od komputera zawrzeć wybraną umowę i zapłacić za polisę w ratach lub jednorazowo.

Czy warto kupić AC na motocykl?

W związku z tym, że Autocasco jest dobrowolne, nie wszyscy motocykliści decydują się na tę polisę. Jednak jej cena nie jest wysoka, biorąc pod uwagę koszty, które trzeba ponieść w warsztacie po każdej drobnej nawet stłuczce. Do tego dochodzi ryzyko kradzieży – motocykl łatwiej da się ukraść niż samochód i zdarza się, że solidne zabezpieczenie nie uchroni przed pomysłowością złodziei. 

Dlatego, jeśli chcesz spać spokojnie, wybierz Autocasco dopasowane do potrzeb, które pozwoli Ci uniknąć niezaplanowanych wydatków i stanie się dobrym zabezpieczeniem dla Twojego motocykla. Jeśli mimo wszystko uważasz, że AC nie jest Ci potrzebne, ale udajesz się np. na podróż motocyklem po Europie, rozważ polisę krótkoterminową. Zakres jej działania jest dokładnie taki sam jak standardowej polisy na 12 miesięcy, ale obowiązuje ona odpowiednio krócej i przez to kosztuje mniej. AC krótkoterminowe na motocykl kupisz np. w PZU.

AC na motocykl – co warto wiedzieć?

 1. AC na motocykl jest dobrowolne, dlatego nie ma żadnych kar za brak tej polisy.
 2. Z założenia Autocasco zabezpiecza przed szkodą całkowitą lub częściową, do której doszło w wyniku kradzieży lub uszkodzenia (po stłuczce, działaniu dzikich zwierząt i żywiołów, działalności wandali itp.). Firmy ubezpieczeniowe same ustalają zakres odpowiedzialności z ramach AC. W praktyce większość ma w ofercie po dwa, trzy warianty AC. Dzięki temu każdy motocyklista może dopasować ochronę do swoich potrzeb.
 3. Ubezpieczyciele, którzy mają w ofercie AC na motocykl to m.in.: Allianz, PZU, Uniqa, Warta.
 4. Warto zdecydować się na zakup AC w pakiecie z OC, gdyż pakiet polis wychodzi znacznie taniej niż kupno tych samych ubezpieczeń oddzielnie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o AC na motocykl

 1. Czy AC na motocykl zawsze chroni przed kradzieżą?

  Nie. Niektóre opcje Autocasco (te z najniższą składką) zabezpieczają wyłącznie od uszkodzeń spowodowanych przez dzikie zwierzęta lub żywioły. Zawsze przed podpisaniem umowy należy przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby się upewnić, że polisa odpowiada naszym potrzebom.
 2. Od czego zależy cena Autocasco?

  Po pierwsze - od zakresu ochrony. Im jest większy, tym składka wyższa. Po drugie - od danych motoru i motocyklisty, tzn. jakiej marki jest motocykl, jaką ma pojemność silnika, ile lat ma kierowca, od jakiego czasu posiada prawo jazdy, gdzie mieszka itd. Na podstawie tego rodzaju danych firmy szacują ryzyko ubezpieczeniowe i wyliczają wysokość składki.
 3. Czy po sprzedaży motocykla ubezpieczenie AC przechodzi na nowego właściciela?

  Wszystko zależy od zapisów w umowie, ale większość firm stosuje zasadę, że Autocasco nie przechodzi wraz ze sprzedażą samochodu.
 4. Czy można dokupić AC do umowy o OC po jakimś czasie?

  Nie, żeby skorzystać z niskiej ceny jaką dają pakiet OC+AC trzeba podpisać umowy o oba ubezpieczenia jednocześnie. Jeśli kierowca dopiero po jakimś czasie zdecyduje, że chce dodatkowo Autocasco, będzie musiał zawrzeć oddzielną umowę i zapłacić więcej (nie dostanie zniżek, które naliczane są zakup polis w pakietach).
Justyna Czerwińska
[Głosów: 1 Średnia: 5]