Ilona Walczak

Ilona Walczak | 21 grudnia 2022

Co można wyczytać z tablic rejestracyjnych samochodu?

scrolldown Tablice rejestracyjne samochodu

Każdy samochód, czy to nowy, czy używany, musi mieć swoje własne tablice rejestracyjne. Mimo że wszystkie służą temu samemu, to na polskich drogach można spotkać ich kilka rodzajów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym różnią się poszczególne tablice oraz jakie dane o samochodzie i właścicielu można z nich wyczytać.

Tablice rejestracyjne – co warto wiedzieć?

 • Tablice rejestracyjne to indywidualne oznakowanie samochodu. Służą one temu, aby służby mogły zidentyfikować właściciela auta. Samochód musi mieć zamocowane oryginalne tablice (tzn. te otrzymane z Wydziału Komunikacji), nie można używać żadnych zastępczych rejestracji.
 • Z numeru rejestracyjnego nie da się wyczytać żadnych danych ze 100% pewnością. Wszystko za sprawą nowych przepisów, które umożliwiają zachowanie starych tablic, niezależnie od tego, w jakiej części Polski samochód był zarejestrowany wcześniej.
 • Kierowcy, którzy mają samochód zarejestrowany w większym mieście, płacą za OC więcej niż mieszkańcy małych miejscowości. Przyczyną jest większe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku w mieście niż na wiejskiej drodze.
 • Kradzież tablic to obecnie wykroczenie zagrożone grzywną, aresztem lub więzieniem. Rząd zapowiada rychłą nowelizację przepisów i zmianę kwalifikacji czynu na przestępstwo, za które ma grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Do czego służą tablice rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne są używane do identyfikacji pojazdów na drodze. Każdy samochód osobowy, ciężarowy i motocykl musi mieć swoją tablicę rejestracyjną. Składa się ona z liter i cyfr, które są unikalne dla danego pojazdu i pozwalają na jego rozpoznanie przez służby. Służą również do zarejestrowania pojazdu i umożliwienia jego legalnego użytkowania na drodze. 

Tablice muszą być oryginalne, tzn. wydane przez Wydział Komunikacji i zamocowane w konstrukcyjnie przeznaczonym do tego miejscu na pojeździe. Nie można jeździć np. z kartonikiem z napisanym flamastrem numerem rejestracji, gdyż grozi za to mandat.

Kierowcy mogą złożyć wniosek o wydanie indywidualnych tablic, czyli z własnym napisem. Ale w tej kwestii występują ograniczenia i nie można stworzyć własnych tablic w każdej sytuacji ani umieścić na nich absolutnie dowolnego napisu.

Jakie są w Polsce rodzaje tablic rejestracyjnych?

Wzory tablic określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. 

W Polsce mamy kilka rodzajów tablic rejestracyjnych, które można podzielić ze względu na oznaczany pojazd i rozmiar.

 • Tablice samochodowe – dzielą się na jednorzędowe, dwurzędowe i dwurzędowe zmniejszone. Różnią się rozmiarem – to, jaka tablica zostanie zastosowana w danym samochodzie, zależy od jego gabarytów.
 • Tablice motocyklowe – są dwurzędowe, oznacza się nimi motocykle i niektóre ciągniki rolnicze.
 • Tablice motorowerowe – są to dwurzędowe tablice do oznaczania motorowerów.

Ciekawostką są tzw. trzecie tablice rejestracyjne (tzn. trzeci egzemplarz tej samej tablicy). W taką tablicę muszą zaopatrzyć się kierowcy, którzy jeżdżą np. z bagażnikiem rowerowym mocowanym na haku holowniczym. Bagażnik zasłania tylną tablicę rejestracyjną, a wymóg jest taki, że musi być widoczna. Mocuje się wtedy dodatkową tablicę bezpośrednio na bagażniku.

Jakie informacje można odczytać z tablic rejestracyjnych?

Każda tablica oznaczona jest kodem państwa, w którym zarejestrowany jest samochód – w Polsce jest to PL. 

Identyfikująca, właściwa część rejestracji to kombinacja liter i cyfr. W zależności od rodzaju tablicy, liczba znaków jest inna. W kwestii danych, jakie można odczytać z tablicy, namieszały trochę przepisy tzw. pakietu deregulacyjnego, który wszedł w życie 31 stycznia 2022 r. 

Po kolei – rejestrując pojazd, nadawany jest mu numer, rozpoczynający się od jednej, dwóch lub trzech liter. Ta kombinacja to tzw.wyróżnik miejsca, który informuje o województwie/mieście/powiecie, w którym go zarejestrowano. Do tej pory było tak, że przy przerejestrowaniu (np. w związku ze zbyciem pojazdu albo przeprowadzką jego właściciela w inny region kraju) można było zachować stare tablice, pod warunkiem, że zgadzał się wyróżnik miejsca. 

Pakiet deregulacyjny zniósł ten wymóg i teraz można zachować stare tablice bez względu na to, gdzie wcześniej zarejestrowany był samochód. Krótko mówiąc – kiedyś można było odczytać z pierwszych znaków na tablicy miejsce zamieszkania kierowcy (rejestracji samochodu), a teraz już nie można być pewnym prawidłowego rozszyfrowania danych, ponieważ przepisy pozwalają utrzymać numery np. krakowskie przy przerejestrowaniu samochodu do Łodzi.

Przykład: Robert, mieszkaniec Warszawy, kupił w marcu 2022 r. samochód zarejestrowany w Szczecinie. Przy przerejestrowaniu auta w warszawskim Wydziale Komunikacji złożył wniosek o zachowanie starych (szczecińskich) tablic rejestracyjnych, który został uwzględniony. Przed 31 stycznia 2022 r. taka sytuacja byłaby niemożliwa, ponieważ tablice można było zatrzymać tylko w ramach tego samego powiatu.

Cyfry, które znajdują się po liczbach to wyróżniki pojazdu. Są to indywidualne numery nadawane przez Wydział Komunikacji i służą wyłącznie identyfikacji. Nie da się z nich odczytać żadnych danych o samochodzie, kierowcy ani przybliżyć miejsca rejestracji pojazdu. Podsumowując – z samych tablic, po zmianie przepisów w styczniu 2022 r., przeciętny Kowalski (bez dostępu do baz CEPiK) nie odczyta żadnych istotnych informacji o samochodzie i jego właścicielu. 

Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych?

Większość tablic spotykanych w Polsce to białe znaki na czarnym tle, ale zdarzają się rejestracje kolorowe: zielone, niebieskie. Takimi oznacza się pojazdy specjalne albo o specjalnym przeznaczeniu.

 • Żółte – to specjalne oznaczenie samochodów zabytkowych. 
 • Niebieskie – dla aut służb dyplomatycznych.
 • Zielone – są przeznaczone dla samochodów elektrycznych oraz z napędem  wodorowym.
 • Białe z zielonymi znakami – do aut profesjonalnych (wykorzystują je np. dealerzy, producenci podczas aut testowych; zastąpiły one w 2019 r. tablice badawcze).
 • Białe z czerwonymi znakami – to tablice tymczasowe wydawane na okres od złożenia wniosku o rejestrację pojazdu do wydania tablic zwyczajnych. 

Czy miejsce zarejestrowania pojazdu wpływa na cenę OC?

Ubezpieczyciel, kalkulując wysokość składki na OC, pyta o miejsce zarejestrowania lub użytkowania samochodu. Dlaczego? Ponieważ jest to istotne przy kalkulacji ryzyka ubezpieczeniowego, a co za tym idzie – wysokości polisy.

Jak wynika z danych pochodzących z porównywarki ubezpieczeń, najwięcej za OC płacą mieszkańcy aglomeracji i większych miast. Spowodowane jest to faktem, że jest tam duże natężenie ruchu na drodze, zagęszczenie aut szukających miejsc parkingowych, a przez to – większe ryzyko kolizji czy poważnego wypadku. Na obrzeżach miast i na wsiach jeździ się wolniej, spokojniej, więc i kraks jest mniej. Dlatego z reguły za auto zarejestrowane w mniejszej miejscowości płaci się bardziej przystępną składkę. Dane o wypadkach ubezpieczyciele czerpią z policyjnych statystyk i nie jest to ich własna teza, że im większe miasto, tym większe ryzyko kolizji.

Ceny polis różnią się nawet w kontekście województw. W III kwartale 2022 r. najwięcej za OC płacili mieszkańcy pomorskiego (średnio 588 zł), mazowieckiego (549 zł) i dolnośląskiego (537 zł). Wśród miast leżących w tych regionach najdroższy jest Gdańsk, Warszawa i Wrocław. Z kolei najniższe składki objęły samochody zarejestrowane w województwach podkarpackim (416 zł), opolskim (421 zł) i świętokrzyskim (430 zł).

Ile kosztuje zarejestrowanie pojazdu w 2023 roku? 

Obecnie standardowy koszt rejestracji samochodu to 161,50 zł. W sieci można spotkać informacje o wyższej kwocie, ale te dane są już nieaktualne. Od 4 września 2022 r. nie są już wydawane karty pojazdu i nalepka kontrolna, za które wcześniej trzeba było zapłacić, więc i opłata poszła w dół. 

Obecnie na koszt rejestracji auta osobowego składają się ceny:

 • tablicy rejestracyjnej – 80 zł (to opłata za tradycyjną wersję, za własne tablice trzeba zapłacić 1 000 zł),
 • pozwolenia czasowego – 13,50 zł,
 • dowodu rejestracyjnego – 54 zł,
 • kompletu znaków legalizacyjnych – 12,50 zł,
 • opłat ewidencyjnych – 1,50 zł.

Razem 161,50 zł. Ten koszt można jeszcze zmniejszyć do 67 zł, jeśli kierowca zdecyduje się zachować stare tablice rejestracyjne. Odpadnie wtedy cena wymiany rejestracji, nalepki oraz niektórych opłat ewidencyjnych.

Od 4 czerwca 2021 r. nie trzeba już osobiście udawać się do Wydziału Komunikacji, aby zarejestrować nowy samochód. Dzięki znowelizowanym przepisom świeżo upieczony właściciel auta może upoważnić pracownika salonu do rejestracji pojazdu w jego imieniu. Wszystko jest zasługą specjalnego systemu cyfrowego, który łączy Wydziały Komunikacji z dealerami. Usługa dostępna jest wyłączniu w stosunku do nowych samochodów, nie można jej zlecić przy kupnie używanego auta w komisie – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w porównywarce najtaniejuagenta.pl.

Czy sama tablica rejestracyjna wystarczy do zidentyfikowania właściciela pojazdu?

Zwykły obywatel, który zna tylko numer rejestracyjny samochodu, nie jest w stanie niczego dowiedzieć się o jego właścicielu. Istnieją co prawda serwisy do sprawdzania historii pojazdu (np. Sprawdź OC na stronie UFG), w których wyświetlają się dane po wpisaniu rejestracji, ale dotyczą one tylko polisy (ważna lub nie, w jakim towarzystwie zawarta itp.) i parametrów technicznych pojazdu. Nie znajdzie się w nich nic, co przybliżyłoby do zidentyfikowania właściciela samochodu.

Za to policja i inne służby mają dostęp do bazy CEPiK, z której za pomocą samego numeru rejestracyjnego samochodu, mogą wyciągnąć dane identyfikacyjne właściciela. Dlatego będąc świadkiem lub uczestnicząc w jakimś niepokojącym zdarzeniu i widząc, że kierowca ucieka, należy spisać numer rejestracyjny pojazdu i przekazać go policji.

Jaka kara grozi za kradzież tablicy rejestracyjnej?

Obecnie kradzież tablicy rejestracyjnej traktowana jest jako wykroczenie. To dlatego, że jest to rzecz ruchoma o wartości do 500 zł. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, jej kradzież zagrożona jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Jednak Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada rychłą nowelizację przepisów i zmianę kwalifikacji kradzieży tablic rejestracyjnych z wykroczenia na przestępstwo podlegające karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Plany resortu są pokłosiem nagminnych kradzieży rejestracji, które złodzieje wykorzystują do drobnych występków przeciw prawu (np. chuligańskich wybryków samochodem z kradzionymi “blachami”) jak i poważnych przestępstw.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o tablice rejestracyjne

 1. Czy tablice rejestracyjne wystarczą do zidentyfikowania właściciela pojazdu?

  Na podstawie jedynie numeru rejestracyjnego sami nie jesteśmy w stanie sprawdzić, kto jest właścicielem pojazdu. Taką możliwość ma m.in. policja, więc jeśli zgłosimy ...
 2. Ile kosztują tablice rejestracyjne?

  Opłaty za tablice rejestracyjne: samochodowe – 80 zł, motocyklowe – 40 zł, motorowerowe – 30 zł, indywidualne – 1000 zł. Uwaga! Nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych ani za nie płacić, jeżeli pojazd jest zarejestrowany w tym samym starostwie lub urzędzie miasta, w którym chce go zarejestrować nowy właściciel.
 3. Ile samochodów zarejestrowanych jest w Polsce?

  Wg raportów CEPiK w Polsce zarejestrowanych jest około 26 mln aut osobowych. Jednak SAMAR wziął te dane pod lupę i uważa, że prawie 7 mln z nich to tzw. “martwe dusze”, które fizycznie nie istnieją, a nie zostały wykreślone z rejestru.
 4. Ile lat musi mieć samochód, żeby dostał zabytkowe tablice rejestracyjne?

  Aby auto można było zakwalifikować jako zabytkowe, musi mieć ono co najmniej 25 lat. W wyjątkowych wypadkach (np. auto należące do wybitnej osoby, uczestniczące w wiekopomnym wydarzeniu historycznym) ten status może uzyskać młodszy pojazd.
 5. Czy można zamówić indywidualne tablice rejestracyjne z takim samym wyróżnikiem, jaki ma inne auto?

  Nie. Dwa różne pojazdy nie mogą mieć takich samych rejestracji. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest delikatne zmiana (np. dodanie jakiejś cyfry, litery) przy jednej tablicy.
Ilona Walczak
[Głosów: 7 Średnia: 4.9]