Piotr Nowik

Piotr Nowik | 8 grudnia 2022

Zmiana ubezpieczyciela OC auta – czyli o czym warto pamiętać?

scrolldown ubezpieczenie auta

Zmiana ubezpieczyciela OC w przypadku samochodu nie ma miejsca jedynie wtedy, gdy chce się rozwiązać całoroczne OC. Można się z tym spotkać np. wtedy, gdy kupi się używane auto z nadal ważną polisą OC zbywcy pojazdu. Kiedy jeszcze można zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe?

Zmiana ubezpieczyciela OC pojazdu – co warto wiedzieć?

 • Ubezpieczenie możesz wypowiedzieć, kiedy kończy się całoroczna ochrona, kupiłeś samochód z polisą OC lub gdy  posiadasz dwie umowy na jeden pojazd.
 • Na wypowiedzeniu umieszczasz najważniejsze dane osobowe właściciela, dane pojazdu, nazwę towarzystwa oraz podstawę prawną rezygnacji z polisy OC.
 • W przypadku, gdy posiadasz 2 umowy OC, wypowiedzieć możesz tą, która została automatycznie przedłużona na kolejny rok.
 • Polisę po poprzednim właścicielu możesz przepisać na siebie lub z niej zrezygnować i zakupić nowe OC.

Czy warto zmienić ubezpieczyciela samochodu?

Na rynku funkcjonuje co najmniej kilkadziesiąt firm ubezpieczających samochody. Czym różnią się ich oferty? W przypadku polisy OC odpowiedź brzmi: niczym. Zasady obowiązywania ubezpieczenia OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Znajdują się tam zapisy określające odpowiedzialność towarzystwa i żadna firma nie ma prawa ani ich poszerzyć, ani zawęzić. 

Krótko mówiąc: ubezpieczenie OC w każdym towarzystwie chroni w ten sam sposób, choć ceny polis się różnią. Zatem zmiana ubezpieczyciela opłaca się wtedy, kiedy znajdziesz tańszą ofertę. Nie musisz obawiać się, że niższa cena oznacza węższy zakres ubezpieczeń czy mniejszą sumę ubezpieczenia. Ta ostatnia zapisana jest w ustawie i wynosi równowartość

 • 5 210 000 euro – w przypadku szkód na osobie,
 • 1 050 000 euro – w przypadku szkód na mieniu.

Jeśli masz ważną polisę OC (bez względu na to, w jakiej firmie) ubezpieczalnia pokryje szkody do tej wartości.

Inaczej sytuacja przedstawia się, jeśli mówimy o Autocasco lub innym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Firmy ubezpieczeniowe mają dużą dowolność w kształtowaniu ofert i w praktyce jest tak, że zakres ochrony tej samej polisy różni się w zależności od TU. A nawet w obrębie jednej firmy można znaleźć kilka wariantów tego samego ubezpieczenia. Np. AC w PZU można wykupić w trzech opcjach:

 • serwisowej,
 • optymalnej,
 • partnerskiej.

W zależności od wybranego wariantu, szkoda zostanie zlikwidowana w inny sposób. 

Oprócz niezadowalającego zakresu ubezpieczenia (dla polisy AC) i zbyt wysokiej ceny (dla OC), kierowcy wypowiadają ubezpieczenia także z innych powodów. Są np. rozgoryczeni słabą obsługą posprzedażową: kiepskim kontaktem, długim czasem naprawy szkody.

Kiedy można zmienić ubezpieczyciela samochodu w OC?

W przypadku polis OC możesz zmienić towarzystwo i wypowiedzieć umowę w sytuacjach, gdy:

 • kupisz samochód z ważnym OC,
 • umowa się kończy,

Pierwsza sytuacja dotyczy kierowców, którzy kupili używane auto. Polisa OC jest przypisana do pojazdu, a nie jego właściciela, więc jeśli kupujesz ubezpieczone auto, wraz z nim przechodzi polisa. Poprzedni właściciel powinien przekazać Ci ją wraz z innymi dokumentami od samochodu. Możesz ją zachować, ale musisz liczyć się z rekalkulacją składki, czyli przeliczeniem jej na podstawie Twoich danych. Jeśli poprzedni właściciel miał większe zniżki na OC, będziesz musiał dopłacić – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtanieuagenta.pl.

Polisę zbywcy (tak mówi się na OC kupione przez poprzedniego właściciela) możesz też wypowiedzieć i zawrzeć nową w innym towarzystwie. Nie obowiązują Cię żadne terminy, możesz złożyć wypowiedzenie OC w każdej chwili trwania umowy – zarówno zaraz po zakupie, jak i np. pół roku później. Pamiętaj, że towarzystwo rekalkuje składkę, więc im dłużej będziesz zwlekał, tym kwota do dopłaty może być wyższa.

Przykład:

Pan Roman 10 stycznia kupił używane auto i korzystał w polisy zbywcy. 26 marca wypowiedział umowę i tego samego dnia zawarł nową, z innym TU. Firma, z którą podpisał umowę poprzedni właściciel samochodu rekalkulowała składkę na podstawie danych Romana i wyliczyła, że ma do dopłaty 280 zł, za okres korzystania z ochrony, czyli od 10 stycznia do 25 marca. Gdyby Roman wcześniej wypowiedział umowę, dopłata byłaby proporcjonalnie niższa.

Jeśli zdecydujesz się zatrzymać polisę zbywcy, musisz wiedzieć, że nie przedłuży się ona samoistnie, dlatego przed końcem umowy powinieneś podpisać nową. Nowa umowa będzie trwała 12 miesięcy i odnowi się automatycznie na kolejny rok.

Ma to związek z drugą możliwością wypowiedzenia umowy OC bez konsekwencji, czyli w sytuacji zbliżającego się końca umowy. Jeśli nie chcesz, aby umowa przedłużyła się na kolejny rok, musisz ją wypowiedzieć najpóźniej 1 dzień przed końcem. Jednocześnie powinieneś zawrzeć umowę z innym towarzystwem, aby zachować ciągłość ubezpieczenia.

Co się stanie, jeśli zapomnisz wypowiedzieć umowę, odnowi się ona, a Ty ubezpieczysz samochód w nowej firmie? Będziesz miał dwie polisy OC dla tego samego auta, czyli dojdzie do sytuacji podwójnego ubezpieczenia. Powinieneś wtedy, najszybciej jak to możliwe, złożyć wypowiedzenie starej umowy. Ubezpieczyciel ma obowiązek ją przyjąć. Niektóre towarzystwa żądają dołączenia do rezygnacji dokumentów potwierdzających posiadanie podwójnego OC, a w innych wystarczy tylko oświadczenie, że ubezpieczyło się auto w innej firmie.

Kiedy można zmienić ubezpieczyciela samochodu w AC?

Inne zasady składania wypowiedzeń obowiązują przy ubezpieczeniach AC, Assistance czy NNW. Zgodnie z art. 812 ust. 4 kodeksu cywilnego, jeżeli umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, możesz z niej zrezygnować w ciągu:

 • 30 dni,
 • 7 dni, jeśli zawarłeś umowę jako przedsiębiorca.

Firmy mają prawo określić dodatkowe (korzystniejsze dla kierowcy) warunki, kiedy można zerwać umowę o ubezpieczenie, ale w praktyce zdarza się to niezmiernie rzadko. 

Standardowa umowa o Autocasco zawierana jest na 12 miesięcy, ale zostanie ona rozwiązana wcześniej, jeśli dojdzie do określonych sytuacji. Wśród nich OWU firm ubezpieczeniowych wymieniają najczęściej:

 • wyrejestrowanie samochodu przez właściciela (trzeba wówczas wysłać do TU potwierdzenie wyrejestrowania auta z Wydziału Komunikacji),
 • wyczerpania się suma ubezpieczenia (polisa AC obejmuje szkody do określonej umową kwoty, jeśli wypłacone odszkodowania wyczerpią tę sumę – umowa rozwiązuje się),
 • brak płatności raty składki,
 • sprzedaż samochodu.

Niezależnie od zapisów w OWU, klient, który zawarł umowę na odległość (poza siedzibą przedsiębiorstwa), ma prawo odstąpić od niej w ciągu 30 dni. Dlatego zawierając umowę o AC przez internet, masz 30 dni na rezygnację z niej.

Autocasco, jak i pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne (z wyjątkiem OC) nie odnawiają się automatycznie. Gdy chcesz zachować ciągłość ochrony ubezpieczeniowej, musisz podpisywać co rok nowe umowy. Nie musisz notować w kalendarzu terminu zakończenia polis, gdyż firmy ubezpieczeniowa skontaktuje się z Tobą odpowiednio wcześniej.

Czy trzeba zgłaszać zmianę ubezpieczyciela w OC lub AC?

Wiele osób, które kupuje samochód, zastanawia się, czy po kupnie trzeba przepisać OC lub AC. Zależy to od tego, jakie plany związane z ubezpieczeniem ma nowy właściciel auta. Jeśli kupiłeś pojazd z ważną polisę OC i chcesz ją zachować, nie musisz sam zawiadamiać o tym towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ sprzedający musi poinformować je o zbyciu auta w ciągu 14 dni. Stąd TU dowie się, że auto zmieniło właściciela i skontaktuje się z Tobą w sprawie rekalkulacji składki. Z kolei, jeśli masz zamiar wypowiedzieć polisę zbywcy, musisz powiadomić o tym ubezpieczalnie. Wypowiedzenie polisy OC powinno zawierać:

 • Twoje dane jako nowego właściciela samochodu (imię i nazwisko, adres, nr i seria dowody osobistego oraz nr PESEL),
 • dane pojazdu (marka, model, rok produkcji nr rejestracyjny i nr VIN),
 • podstawa rezygnacji (w tym przypadku: wypowiedzenie polisy kupionej przez poprzedniego właściciela, natomiast jeśli rezygnujesz z polisy całorocznej, powołaj się na art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych).

Niezależnie od powodu wypowiedzenia, pismo musisz odręcznie podpisać. To bardzo ważne – bez odręcznego podpisu wypowiedzenie nie będzie przyjęte. Rezygnację możesz przesłać tradycyjnym listem lub zrobić skan (zdjęcie) i załączyć do maila.

Z polisą AC po kupnie samochodu sprawa ma się inaczej, ponieważ zasady jej kontynuacji regulują zapisy OWU. W niemal każdej firmie ubezpieczeniowej jest odwrotnie niż z OC: tzn. aby zachować umowę, będziesz musiał przepisać ją na siebie. Jeśli wraz z kupnem samochodu, nie wykonasz żadnego ruchu (nie podpiszesz umowy), umowa o AC rozwiąże się automatycznie.

Przed wyborem ubezpieczyciela – Porównaj oferty OC/AC

FAQ - najczęściej zadawane pytania o zmianę ubezpieczyciela OC auta

 1. Ile wynoszą kary za brak ważnego OC?

  Od 1 stycznia 2022 r. mandaty za nieposiadanie OC zdrożały i wynoszą: 1 200 zł (za brak od 1 do 3 dni), 3 010 zł (za brak od 4 do 14 dni), 6 020 zł (za brak powyżej 14 dni).
 2. Na czym polega opcja „ochrona zniżek”, którą można dokupić do niektórych polis?

  Ochrona zniżek jest gwarancją, że przy podpisywaniu kolejnej umowy kierowca będzie potraktowany, jakby nie miał żadnej szkody na koncie w sytuacji, kiedy spowoduje on kraksę lub wypadek. Ochrona zniżek działa w obrębie jednego towarzystwa – jeśli wykupisz tę opcję np. w Link4, spowodujesz kolizję to, żeby być potraktowany jako bezszkodowy kierowca, musisz kolejną polisę wykupić także w Link4.
 3. Czy po sprzedaży auta otrzymam zwrot nadpłaconej składki OC?

  Zwrot otrzymasz, jeśli nabywca zrezygnuje z polisy OC, którą wykupiłeś.
Piotr Nowik
[Głosów: 56 Średnia: 3.9]