Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 22 lutego 2021

Ubezpieczenie auta firmowego – co trzeba wiedzieć?

scrolldown samochod firmowy a ubezpieczeie

Samochód firmowy jest zazwyczaj intensywniej użytkowany niż auto prywatne. A im więcej przebywa w trasie, tym większe jest ryzyko wystąpienia kolizji autem firmowym lub wypadku. Czy wobec tego, każdy przedsiębiorca zapłaci więcej za jego ubezpieczenie?

Podsumowanie:

  • Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność a samochód jest własnością Twoją lub firmy, polisę OC i AC kupisz na podobnych zasadach, jak dla auta prywatnego.
  • Dla firm ubezpieczeniowych samochód firmowy to taki, który jest użytkowany zarobkowo, ma specjalne zastosowanie i nie posiada stałego użytkownika.
  • Podczas ubezpieczania floty pojazdów, cenę polisy uśrednia się dla wszystkich aut.
  • W leasingu jesteś wyłącznie użytkownikiem samochodu, a nie jego właścicielem.
  • Firmy leasingowe wymagają wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń (OC+AC), z wyznaczonym zakresem ochrony.

Zanim towarzystwo przedstawi Ci ofertę ubezpieczenia auta firmowego, będzie chciało wiedzieć, do jakiej grupy przedsiębiorców należysz. Na cenę polisy wpłynie zarówno rodzaj prowadzonej przez Ciebie działalności, jak również wielkość posiadanej floty pojazdów. Nie bez znaczenia będzie również fakt korzystania z leasingu.

Samochód firmowy – co to znaczy dla towarzystwa?

Przedsiębiorca uważa samochód za firmowy, jeżeli wydatki z nim związane może wliczyć w koszty. Z punktu widzenia ubezpieczyciela nie jest to jednak takie oczywiste. Na przykład osoby prowadzące działalność jednoosobową, które w rzeczywistości użytkują samochód do celów prywatnych, są przez towarzystwa ubezpieczeniowe traktowane tak samo, jak osoby fizyczne.

Większość ubezpieczycieli uznaje samochód za firmowy, jeżeli:

  • jest on używany do celów zarobkowych (przedsiębiorca wystawia faktury za przewóz towarów lub osób),
  • auto nie ma przypisanego głównego użytkownika (jeździ nim właściciel i pracownicy firmy),
  • pojazd ma specjalistyczne zastosowanie (np. do nauki jazdy),
  • w dokumentach (w dowodzie rejestracyjnym) jako właściciel wpisana jest firma lub leasingodawca.

Odrębną grupę stanowią pojazdy używane jako taxi. Mimo, że są one również wykorzystywane do celów zarobkowych, ubezpieczyciele mogą łatwo oszacować ryzyko ubezpieczeniowe – samochód posiada stałego kierowcę, który może udokumentować swoją historię bezszkodowej jazdy.

Jak oblicza się cenę ubezpieczenia auta służbowego?

Jeżeli do samochodu można przypisać stałego użytkownika, towarzystwo postępuje według tych samych zasad, co podczas ubezpieczania auta prywatnego. Składka za ubezpieczenie wyliczana jest na podstawie danych pojazdu oraz informacji dotyczących kierowcy.

Zupełnie inaczej wygląda procedura dotycząca ubezpieczenia floty pojazdów firmowych. Ponieważ nie ma możliwości przypisania do nich konkretnych kierowców, cenę OC uśrednia się dla wszystkich aut. Oferty ubezpieczenia floty mogą się różnić w przypadku autocasco, gdy przedsiębiorca posiada kilka aut różnej klasy i wartości. Co istotne – w przypadku floty pojazdów służbowych, im jest ich więcej, tym tańsza może być cena ubezpieczenia dla każdego z nich.

Ubezpieczenie auta w leasingu

Leasing jest doskonałą alternatywą kredytu i coraz więcej przedsiębiorców wybiera taką opcję. Warto jednak wiedzieć, że samochód w leasingu nie jest własnością jej użytkownika, ale firmy leasingowej. Zatem to ona będzie narzucać warunki ubezpieczenia. Przede wszystkim, wymagany jest pełny pakiet OC+AC. Większość leasingodawców życzy sobie, aby w autocasco został zniesiony udział własny, naprawa odbywała się na częściach oryginalnych, a suma ubezpieczenia pozostawała niezmienna przez cały okres ochrony (stała suma ubezpieczenia).

Zazwyczaj firmy leasingowe proponują zawarcie wspólnej umowy: leasingu i ubezpieczenia. Jednak nie powinniśmy mieć problemów, gdy zdecydujemy się na indywidualny zakup polisy. Zanim więc zdecydujemy się na ofertę firmy leasingowej, powinniśmy porównać ją z propozycjami ubezpieczenia samochodu w leasingu u innych towarzystw.

Gdzie kupić ubezpieczenie pojazdu firmowego?

Jeżeli jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i szukasz polisy dla samochodu użytkowanego do celów prywatnych, polecamy Ci skorzystanie z naszego kalkulatora OC i AC. Znajdziesz w nim propozycje ubezpieczenia kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Doradzimy Ci również, gdzie najkorzystniej ubezpieczysz samochód w leasingu. Jeśli szukasz ochrony dla floty pojazdów firmowych, odsyłamy Cię bezpośrednio do ubezpieczycieli, u których będziesz mógł otrzymać znacznie lepsze propozycje cenowe.

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik
[Głosów: 14 Średnia: 3.8]