Piotr Nowik

Piotr Nowik | 31 stycznia 2022

Ubezpieczenie nowego samochodu. Jakie ubezpieczenie wybrać dla nowego auta z salonu?

scrolldown Młoda para kupuje samochód w salonie

W 2021 r. w Polsce zarejestrowano dokładnie 446 647 nowych samochodów osobowych. To o 18 tys. więcej niż w 2020 r., ale dużo mniej niż w rekordowym 2019 r., kiedy rejestracji nowych pojazdów było ponad pół miliona. Na spadek sprzedaży ma wpływ oczywiście pandemia koronawirusa.

Ubezpieczenie nowego samochodu – co warto wiedzieć?

1. Każdy samochód musi posiadać ubezpieczenie OC.
2. W przypadku nowych pojazdów polecane jest również posiadanie Autocasco, a nawet Assistance oraz NNW.
3. Przy zakupie nowych samochodów można skorzystać z ubezpieczenia w ramach tzw. pakietu dealerskiego lub szukać polisy na własną rękę.
4. Na cenę polisy OC i AC wpływ ma zarówno rodzaj samochodu (m.in. marka i pojemność silnika), jak i dane kierowcy (wiek, doświadczenie, historia ubezpieczenia).
5. W przypadku samochodu kupionego w leasingu lub na kredyt, pojazd musi posiadać ubezpieczenie o określonym zakresie.

Ludzie obawiają się utraty pracy i wolą zaoszczędzone pieniądze zachować na trudniejsze czasy. Kupno nowego samochodu wiąże się z kilkoma obowiązkami, m.in. ubezpieczeniem go. Jakie są opcje ubezpieczeń? Czy warto skorzystać z propozycji pakietu dealerskiego? Sprawdźmy.

Jakie nowe samochody kupują Polacy?

Na stronach IBRM Samar i CEPiK można już znaleźć podsumowanie sprzedaży nowych aut w 2021 r. Po pierwsze – wspomniana we wstępie liczba 446 647 to suma nowych samochodów zarejestrowanych zarówno na osoby prywatne, jak i na firmy. Szczegółowe dane mówią, że klienci indywidualni kupili ok. 116 000 pojazdów, a firmy – 331 000.

Najczęściej kupowanymi nowymi pojazdami były auta Toyoty. Kierowcy nabyli i zarejestrowali 74 513 samochodów tej marki, co oznacza, że co szósty kupiony pojazd wyjechał z fabryki tego japońskiego producenta. Najchętniej kupowane modele Toyoty to Corolla i Yaris. Na drugiej pozycji znalazła się Skoda z wynikiem 45 070 szt. sprzedanych samochodów (głównie Fabia i Octavia).

Następne pozycje zajmują w kolejności:

 • Volkswagen (34 421 sprzedanych aut, przede wszystkim Golf, Passat i Tiguan),
 • KIA (32 323 szt., Sportage i Ceed),
 • Hyundai (26 840 szt., Tucson i i30).

Wszystkie wymienione wyżej marki zanotowały wzrost sprzedaży względem roku 2020 z wyjątkiem Skody, której sprzedaż spadła aż o 20%. Jednak mimo tak dużej obniżki producent zachował wysokie, drugie miejsce w rankingu najczęściej kupowanych nowych samochodów.

Ile kosztuje nowy samochód?

Początek roku to dobry moment na zakup samochodu, gdyż salony wyprzedają wtedy egzemplarze wyprodukowane w roku poprzednim. Oczywiście nie ma jednej ceny, którą trzeba zapłacić za daną markę i model, ponieważ zależy ona od pojemności silnika i wyposażenia dodatkowego. Jednakże przyjrzeliśmy się kilkunastu ofertom rocznika 2021 i poniżej prezentujemy wnioski.

 1. Toyota – model Corolla można kupić, mając od 83 000 do 143 000 zł. Najtańsza opcja to wersja sedan 1.5 VVT. Natomiast 143 000 zł trzeba zapłacić za hybrydowe TS Kombi 2.0 Hybrid Dynamic Force 184KM. Jeszcze większy rozrzut cenowy jest przy modelu Yaris. Najtańszy (Hatchback 1.0 VVT-i) można kupić za 65 000, a za najdroższy (GR Hatchback 1.6 261KM 192kW) – prawie 170 000 tys.
 2. Skoda – nowa Fabia to wydatek od 58 000 do 81 000 zł. Natomiast Octavia to auto dla kierowców z grubszym portfelem, ponieważ trzeba na nie wydać od 90 000 do 175 000 zł w najbardziej luksusowej opcji.
 3. Volkswagen – nieśmiertelny, klasyczny Golf kosztuje od 93 000 do 215 000 zł a Passat – od 128 000 do 207 000 zł.
 4. KIA – kierowcy, którzy marzą o modelu Sportage, muszą wysupłać od 85 000 do 200 000 zł. Tych, którzy tyle nie mają, być może zadowoli tańszy Ceed, który kosztuje od 72 000 do 145 000 zł.
 5. Hyundai – który zamyka pierwszą piątkę najczęściej kupowanych samochodów, wycenia swoje pojazdy na 110 000-200 000 zł (model Tucson) i 75 000-172 000 (i30).

Jakie są obowiązki nowego właściciela samochodu?

Bez względu na to, jaki samochód i za ile kupimy, to za każdym razem musimy pamiętać o załatwianiu formalności. Gdy już wybierzemy markę, model, kolor i wyposażenie, to czas zająć się zupełnie innymi obowiązkami. Po zakupie nowego samochodu obowiązkowo musisz:

1. Wykupić ubezpieczenie OC. Każdy samochód musi posiadać tę polisę i jej zakup powinien być pierwszą rzeczą, jaką zrobimy po nabyciu samochodu. Co więcej, niektórzy kierowcy jeszcze przed podpisaniem umowy sprawdzają oferty towarzystw ubezpieczeniowych, by zaraz po zakupie być przygotowanym na nabycie odpowiedniej polisy.

2. Zarejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji urzędu właściwego dla twojego miejsca zamieszkania. Tylko w taki sposób uda się uzyskać dowód rejestracyjny. By go otrzymać, należy w Wydziale Komunikacji stawić się z następującymi dokumentami:

 • wniosek o rejestrację pojazdu dostępny w urzędzie w formie papierowej bądź jako pdf do wydruku w serwisie internetowym,
 • dowód własności pojazdu (np. umowa-kupna sprzedaży auta lub faktura VAT),
 • karta pojazdu (jeśli została wydana),
 • dokument tożsamości właściciela auta lub odpis KRS, gdy samochód ma zostać zarejestrowany na firmę,
 • deklaracja zgodności WE, czyli potwierdzenie, że parametry techniczne samochodu spełniają normy bezpieczeństwa i ochrony środowiska Unii Europejskiej,
 • potwierdzenie opłat rejestracyjnych,
 • oświadczenie dealera o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów (lub faktura zawierająca takie oświadczenie).

Po złożeniu tych dokumentów, otrzymamy pozwolenie czasowe, które ważne jest przez 30 dni, ale jeszcze przed upływem tego terminu powinniśmy dostać dowód rejestracyjny.

Warto wiedzieć, że w ubiegłym roku zmieniły się przepisy i od 4 czerwca 2021 r. właściciele nowych samochodów już nie muszą udawać się do Wydziału Komunikacji, aby zarejestrować pojazd. Całą procedurą może zająć się pracownik salonu za upoważnieniem właściciela. Właściciel także zdecyduje, czy gotowe dokumenty rejestracyjne odbierze w salonie, czy mają one zostać wysłane na jego adres. Na razie taką możliwość mają tylko nabywcy nowych aut, nie można zarejestrować w taki sposób pojazdów używanych – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń w najtaniejuagenta.pl.

3. Wyposażyć samochód w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji.

Zarejestrowanie pojazdu i kupno obowiązkowego wyposażenia to czynności niewymagające głębszej analizy w przeciwieństwie do kupna OC. Choć zakres polisy jest taki sam w każdym towarzystwie, to w jednych firmach kosztują one mniej a w innych więcej. W związku z tym nie warto decydować się na pierwszą ofertę ubezpieczenia, która wyświetli się w internecie, ponieważ można niepotrzebnie przepłacić.

Jakie ubezpieczenie dla nowego samochodu?

Obowiązkiem ustawowym jest zakupienie tylko polisy OC, ale – szczególnie w przypadku nowego pojazdu – warto rozważyć dodatkowe zabezpieczenia samochodu. O ile bowiem stłuczka czy zarysowanie w przypadku starszego auta nie jest tak bardzo bolesne i kosztowne, to jednak warto być zabezpieczonym na wypadek uszkodzenia czy kradzieży nowego samochodu. W tej sytuacji należy rozważyć zakup pakietu OC+AC lub nawet OC + AC + Assistance + NNW.

Kupując nowe auto, mamy dwa rozwiązania: albo zdecydujemy się na tzw. pakiet dealerski, albo poszukamy polisy na własną rękę.

 • Pakiet dealerski zostanie nam zaproponowany przez sprzedawcę w salonie. Jest to na pewno rozwiązanie wygodniejsze i mniej czasochłonne, ale wcale nie musi być najlepsze. Dealer przedstawi nam bowiem propozycję towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym współpracuje. Oczywiście może być ona korzystna zarówno pod względem zakresu, jak i ceny, ale nie przekonamy się o tym, dopóki nie sprawdzimy innych polis na własną rękę.
 • Samodzielne poszukiwanie ubezpieczenia dziś jest jednak dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Nie trzeba tracić energii i czasu na wizyty w siedzibach towarzystwach ubezpieczeniowych, tylko wystarczy wprowadzić dane pojazdu oraz jego właściciela do kalkulatora ubezpieczeniowego i po kilku sekundach otrzymamy co najmniej kilkanaście propozycji. Wówczas można je szybko porównać zarówno pod kątem ceny, jak i zakresu ubezpieczenia.

Czy warto kupić ubezpieczenie AC nowego samochodu?

Autocasco (AC) to ubezpieczenie, dzięki któremu kierowca otrzyma pieniądze, jeśli:

 • sam rozbije samochód (jako sprawca wypadku zderzy się z innym autem lub np. zarysuje pojazd, wjeżdżając do garażu),
 • samochód zostanie zniszczony w wyniku działania dzikich zwierząt lub wandali,
 • samochód ucierpi w wyniku działania sił natury,
 • pojazd zostanie skradziony.

Autocasco opłaca się wykupić dla nowych pojazdów, ponieważ są one bardziej narażone na kradzieże niż starsze egzemplarze. Oprócz tego, każda rysa na nowym pojeździe złości podwójnie. Żeby się nie denerwować, warto zapewnić sobie poczucie spokoju, które daje ważne AC.

Czy AC jest obowiązkowe w nowym aucie?

Autocasco to polisa dobrowolna. Nie istnieje obowiązek wykupienia jej ani dla właścicieli nowych samochodów, ani używanych. Co więcej – niektóre towarzystwa nie sprzedają jej dla aut starszych niż 15-letnie. Jednakże zdecydowanie warto ją wykupić, szczególnie w przypadku nowych aut. Przy rosnących cenach w warsztatach koszt zakupu AC zwraca się często już przy pierwszej naprawie. Autocasco najlepiej jest wykupić w pakiecie z OC, ponieważ objęte są one korzystnymi rabatami.

Ile kosztuje OC i AC nowego samochodu w 2021 roku?

Sprawdziliśmy, na jaki wydatek musi być przygotowana osoba, która kupuje samochód prosto z salonu. Przykładowy kierowca to Robert, 34-latek z Rzeszowa, mąż i ojciec dwójki dzieci w wieku przedszkolnym. Robert skorzystał z wyprzedaży rocznika 2021 i kupił styczniu 2022 jeden z najpopularniejszych samochodów: Volkswagen Golf VIII 1.0 TSI.

Oto najtańsze oferty OC oraz pakietu OC+AC, gdyby pan Robert zdecydował się kupić jeden z poniższych samochodów:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + AC dla 34-latka z Rzeszowa?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
810,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1273,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
1355,00 zł* rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
1780,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC + AC dla 34-latka z Rzeszowa?
mtu24.pl
810,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1273,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
1355,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
1780,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 30.01.2022 r.

Najtańszy możliwy pakiet OC+AC proponuje Robertowi mtu24 za 810 zł rocznie. Z tym że Autocasco obejmuje wersję mini, które uprawnia do odszkodowania, tylko jeśli pojazd zostanie uszkodzony przez żywioły. Robert uważa, że to za mało – parkuje na ulicy, więc obawia się zniszczenia samochodu przez nieznanych sprawców lub kradzieży. Pełny zakres ochrony zapewni mu ubezpieczenie w Uniqa za 1 273 zł. Dodatkowo w pakiecie otrzyma Assistance, gwarantujące wsparcie podczas różnych nieprzewidzianych sytuacji na drodze.

Auto na kredyt lub w leasingu. Co z ubezpieczeniem?

Samochód na kredyt lub w leasingu obowiązkowo musi mieć nie tylko polisę OC, ale także Autocasco, a często również NNW oraz Assistance. I na ogół nie mogą być to najtańsze z możliwych polis, tylko ubezpieczenie na określonych warunkach, jak np. stała suma ubezpieczenia, warsztatowa metoda naprawy pojazdu, brak udziału własnego w szkodzie itd.

Posiadacze aut w leasingu często mają też mniejsze pole manewru z wyborem ubezpieczenia. Co prawda zakup polisy spoczywa na leasingobiorcy, ale firma leasingowa ma duży wpływ nie tylko na zakres polisy, ale często też nawet wybór ubezpieczyciela.

Firmy leasingowe działają jak dealerzy – również posiadają umowy z poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi i właśnie ich usługi proponują. Leasingobiorca nie musi oczywiście godzić się na danego ubezpieczyciela, ale wcześniej należy sprawdzić, czy np. z racji wybrania towarzystwa spoza listy proponowanych przez firmę leasingową, nie będziemy musieli zapłacić za skorzystanie z tzw. „ubezpieczenia obcego”. Na ogół jest to kilkaset złotych, co może skutecznie zniechęcić do poszukiwania ubezpieczyciela na własną rękę.

Przed podpisaniem umowy leasingowej lub kredytowej warto sprawdzić warunki ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa mogą np. z każdym kolejnym rokiem podnosić składkę. W takim wypadku, brak możliwości zmiany ubezpieczyciela byłby dla nas bardzo niekorzystny finansowo.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie nowego samochodu

 1. Czy osoba, która kupi nowy samochód w salonie, musi zapłacić PCC?

  Nie. Podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie płaci się w przypadku kupna nowego auta.
 2. Czy samochodem bez wykupionego OC można wyjechać z salonu, żeby dojechać np. do garażu?

  Nie. Samochód trzeba ubezpieczyć przed wprowadzeniem do ruchu. Jeśli pojazd nie ma polisy, można dostarczyć go do garażu na lawecie lub umówić się z salonem na późniejszy odbiór i w międzyczasie kupić OC.
 3. Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji?

  Koszt rejestracji to 180,50 zł (jeżeli właściciel chce standardowe tablice rejestracyjne) lub 1 100,50 zł (jeżeli zależy mu na własnych tablicach).
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]