Ilona Walczak

Ilona Walczak | 26 października 2022

Assistance w PZU – jaki ma zakres i cenę?

scrolldown PZU assistance

Uważasz się na kierowcę, który jest zawsze przygotowany do drogi i zwracający uwagę na detale często pomijane przez innych? I tak nie jesteś w stanie przygotować się na wszystko samodzielnie – ale z pomocą ubezpieczyciela już tak. Zobacz, na jaki zakres wsparcia w nieprzewidzianych sytuacjach możesz liczyć, jeśli wykupisz polisę assistance PZU Pomoc w Drodze. 

 • PZU Pomoc w Drodze to dobrowolne ubezpieczenie assistance przeznaczone dla kierowców osobowych i innych. 
 • Polisa występuje w kilku wariantach do wyboru: Komfort, Super, Komfort Truck i Super Truck. 
 • Ubezpieczenie działa głównie na terenie Polski, a dokładny zakres usług wchodzących w skład oferty zależy od wybranego pakietu. 
 • Wraz z assistance PZU Pomoc w Drodze otrzymasz dodatkową usługę – PZU GO. 

Assistance to dobrowolna polisa, która zapewnia kierowcy ochronę o specyficznym charakterze. W ramach niej można korzystać ze wsparcia w kłopotliwych sytuacjach. Mogą to być błahostki, jak zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie, wymiana koła czy brak paliwa w baku w momencie, gdy w okolicy nie ma stacji benzynowej. W zależności od pakietu kierowca może też korzystać z innych usług, jak m.in. holowanie auta do warsztatu, drobna naprawa po awarii auta w trasie, załatwienie noclegu w obcym mieście, udostępnienie pojazdu zastępczego czy nawet przewiezienie poszkodowanej osoby do szpitala i zorganizowanie opieki dla jadących z nią dzieci. 

Co to jest ubezpieczenie PZU Pomoc w Drodze? 

Polisa PZU Pomoc w Drodze jest przeznaczona dla kierowców różnych pojazdów. Podstawowa wersja (pakiety Komfort i Super) sprawdzi się w przypadku właścicieli motocykli, samochodów osobowych lub ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, a także przyczep o ładowności nieprzekraczającej 2 ton

Ubezpieczyciel przygotował również polisę na właścicieli pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ale nieprzekraczającej 44 ton. Występuje w wariantach Komfort Truck i Super Truck i znajduje zastosowanie w przypadku: 

 • samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5-44 ton, 
 • ciągników samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5-44 ton, 
 • autobusów, 
 • pojazdów specjalnych pożarniczych, 
 • przyczep o ładowności 2-44 ton, 
 • naczep o dopuszczalnej masie całkowitej do 44 ton. 

Jakim zakresem ochrony cechuje się assistance w PZU? 

Dla właścicieli samochodów osobowych ubezpieczenie assistance PZU Pomoc w Drodze występuje w dwóch wariantach różniących się zakresem ochrony – Komfort i Super. Co istotne, zakres pakietu Komfort może być różny, w zależności od tego, czy został wykupiony wraz z OC czy z AC od PZU

Jako że jest to polisa dobrowolna, gwarancję satysfakcji z jej zakupu stanowi jedynie dobre dopasowanie pakietu do indywidualnych potrzeb. Sprawdź, czym różnią się wszystkie dostępne opcje,  a podejmiesz trafną decyzję.

 PZU Pomoc w Drodze Komfort OC PZU Pomoc w Drodze Komfort AC PZU Pomoc w Drodze Super 
naprawa na miejscu ✓ po wypadku ✓ po wypadku lub awarii ✓ po wypadku, awarii lub użyciu złego paliwa 
holowanie ✓ do wybranego miejsca do 150 km ✓ do wybranego miejsca do 150 km ✓ do wybranego miejsca do 150 km 
parking ✓ do 3 dni ✓ do 3 dni ✓ do 3 dni 
złomowanie ✓ ✓ 
pojazd zastępczy ✓ do 3 dni ✓ do 5 lub 10 dni w zależności od konkretnego zdarzenia 
hotel ✓ do 3 dób hotelowych ✓ do 3 dób hotelowych 
przewóz do warsztatu ✓ ✓ 
przewóz do miejsca zamieszkania lub celu podróży ✓ franszyza: 50 km ✓ franszyza: 50 km 
przejazd po odbiór pojazdu ✓ ✓ 
zmiennik kierowcy ✓ ✓ 
odwiedziny w szpitalu ✓ ✓ 
transport zwłok ✓ ✓ 
dowóz paliwa ✓ 
otwarcie pojazdu ✓ 
wymiana koła ✓ 
uruchomienie silnika w razie rozładowania akumulatora ✓ 
wymiana żarówki ✓ 
odholowanie przyczepy lub naczepy ✓ 
przewóz do szpitala ✓ 
przewóz i opieka nad dziećmi ✓ 
transport zwierzęcia ✓ 
tłumacz telefoniczny ✓ 
przesyłka części ✓ 
usługi informacyjne ✓ ✓ ✓ 
konsultacja z lekarzem ✓ ✓ ✓ 
weryfikacja stanu technicznego pojazdu po wypadku ✓ 

*Dane z OWU polisy assistance PZU Pomoc w Drodze, stan na 25.10.2022 r. 

Wypowiedź eksperta 

Polisę PZU Pomoc w Drodze w wariancie Super możesz rozszerzyć o dodatkowe udogodnienia, takie jak np. zniesienie limitu kilometrów dla holowania lub zmniejszenie minimalnego dystansu od domu uprawniającego do otrzymania pomocy ubezpieczyciela. Za dodatkową opłatą możesz nawet wykupić pakiet assistance dla auta wykorzystywanego w sposób niestandardowy, czyli chociażby do przewozu osób lub towarów. 

Jakie są ograniczenia ochrony assistance w PZU? 

Tak jak w przypadku każdej innej polisy, tak i w OWU ubezpieczenia assistance PZU Pomoc w Drodze znajduje się lista wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Szczególną uwagę warto poświęcić takim kwestiom, jak: 

 • zakres terytorialny, 
 • umyślne spowodowanie zdarzenia, 
 • kierowanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, 
 • przewożenie osób za opłatą (lub autostopowiczów), 
 • szkody eksploatacyjne, 
 • działania zrealizowane bez powiadomienia Centrum Pomocy i otrzymania zgody ubezpieczyciela. 

Aby poznać pełen zakres ograniczeń ochrony ubezpieczeniowej polisy PZU Pomoc w Drodze, dokładnie zapoznaj się z umową przed jej podpisaniem. 

Ile kosztuje assistance w PZU? 

Wysokość składki za ubezpieczenie assistance PZU Pomoc  w Drodze zależy nie tylko od wybranego wariantu ochrony. Wpływają na nią również czynniki związane z: 

 • samochodem – pod uwagę są brane m.in. takie aspekty, jak marka, model, rocznik, przebieg czy posiadane zabezpieczenia antykradzieżowe, 
 • kierowcą – indywidualna ocena ryzyka ubezpieczeniowego obejmuje m.in. wiek, płeć, zawód i stan cywilny, 
 • dotychczasową (bez)szkodliwością – szkody skutkujące likwidacją szkody z ubezpieczenia w przeszłości mogą podwyższyć składkę za pakiet assistance, 
 • sposobem zapłaty za polisę – warianty jednoskładkowe są z zasady tańsze niż te z płatnością w ratach. 

Na jakim obszarze obowiązuje assistance PZU Pomoc w Drodze? 

Pakiet Komfort ubezpieczenia PZU Pomoc w Drodze obowiązuje jedynie na terenie Polski. Jeśli zależy Ci na ochronie ubezpieczeniowej także poza granicami kraju, korzystniejszą opcją będzie zakup polisy w pakiecie Super, który występuje również w wersji PL + EU

Jednak i tutaj warto mieć na uwadze pewne ograniczenia terytorialne. Oferta pozostaje w mocy na terenie Polski i całej Unii Europejskiej, a także w Algierii, Maroku, Izraelu i Tunezji. Nie dotyczy jednak Rosji i Mołdawii, zatem na wyjazd do tych krajów będziesz potrzebować innego ubezpieczenia. 

Czym jest PZU GO i jak działa? 

Wraz z ubezpieczeniem assistance PZU Pomoc w Drodze otrzymasz dodatkową usługę stanowiącą innowację na rynku – PZU GO. Pod tą nazwą kryje się specjalny czujnik przeznaczony do montażu na szybie. Za jego sprawą ubezpieczyciel czuwa nad bezpieczeństwem kierowcy przez cały czas, bo sensor komunikuje się z aplikacją w smartfonie i wykrywa sytuacje, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia. 

Jeśli do tego dojdzie, ubezpieczyciel zadzwoni do Ciebie i w razie potrzeby (np. jeśli nie odbierzesz telefonu lub odbierzesz i zakomunikujesz, że potrzebujesz pomocy)  zawiadomi  Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To z kolei skieruje na miejsce zdarzenia odpowiednie służby, które udzielą Ci potrzebnego wsparcia. 

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie assistance w pakiecie z OC? 

Posiadanie ubezpieczenia OC okazuje się wybawieniem w wielu sytuacjach, które mogą przydarzyć się każdemu, zawsze w najmniej spodziewanym i odpowiednim momencie. Biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę tej polisy i mnogość opcji, jakie oferuje, zdecydowanie warto rozważyć jej zakup. 

Ile zapłacisz za taki pakiet ochrony? Przyjrzyjmy się przykładowej ofercie przygotowanej w wyszukiwarce Najtaniej u Agenta. 

Przykład 1: 

37-letnia pani Dorota z Ostrowa Wielkopolskiego postanowiła zakupić dla swojego Peugeota 308 (2018 rok) ubezpieczenie OC w pakiecie z assistance. Szukając ofert w porównywarce Najtaniej u Agenta, natrafiła na następujące propozycje. 

Nazwa TU OC AC NNW Assistance Cena OC 
TUZ Ubezpieczenia – – 372,00 zł 
Balcia – – 400,22 zł 
mtu24.pl – – 466,00 zł 
BeeSafe – – 467,00 zł 

*Wyliczenia przygotowane w kalkulatorze Najtaniej u Agenta, stan na 25.10.2022 r. 

Jak widać, za cenę niewiele wyższą od standardowej składki OC możesz otrzymać pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach, z której z pewnością skorzystasz nie raz. Wystarczy tylko dobrać właściwy zakres ochrony ubezpieczeniowej, który odpowiada Twoim rzeczywistym potrzebom.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy z assistance PZU Pomoc w Drodze można korzystać również poza granicami Polski?

  Tak, o ile wybierzesz specjalne rozszerzenie do wariantu Super, które jest dostępne za dodatkową opłatą.
 2. Czy jest jakaś różnica między zakupem pakietu assistance w duecie z OC lub AC?

  Tak, w przypadku polisy PZU Pomoc w Drodze oferty wyglądają nieco inaczej w zależności od tego, czy kupująca je osoba ma wykupione w PZU ubezpieczenie OC czy AC.
 3. Dlaczego warto zaufać ofercie PZU?

  PZU to marka dysponująca jedną z największych sieci assistance w Polsce, w skład której wchodzi ponad 700 partnerów z segmentu pomocy drogowej i 740 wypożyczalni samochodów. Ubezpieczyciel dysponuje również dużą flotą aut zastępczych i specjalistycznymi pojazdami przeznaczonymi do stosowania w trudno dostępnych miejscach.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]