Ubezpieczenie NNW motocyklisty – oferty, wyłączenia, ceny

Motocykliści – tak samo jak kierowcy samochodów – mogą skorzystać z szerokiej palety ubezpieczeń dodatkowych. Wśród dodatkowej ochrony jest NNW. Prześwietlamy oferty i zakresy w propozycjach ubezpieczycieli. Sprawdzamy też ceny ubezpieczeń motocyklowych.

Przygotowania do sezonu motocyklowego powinny obejmować nie tylko sprawdzenie jednośladu pod względem technicznym. Ponieważ na drodze może dojść do różnych sytuacji, warto zapewnić sobie wszechstronną pomoc. Właśnie w tym celu przydadzą się dodatkowe ubezpieczenia motocykla.

Czy ubezpieczenie NNW motocyklisty jest obowiązkowe?

Oferta ubezpieczycieli dla motocyklistów nie kończy się na OC. Choć ubezpieczenie OC motoru jest obowiązkowe, taka polisa w żaden sposób nie chroni Cię – jako właściciela pojazdu – przed kradzieżą, awarią czy nieszczęśliwym wypadkiem. Z tego względu popularne są dodatkowe ubezpieczenia motocykla. Należą do nich: ubezpieczenie AC (autocasco), ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) i ubezpieczenie assistance. Ubezpieczenie AC i assistance dotyczą zdarzeń związanych z motocyklem, jednak to NNW może zapewnić powrót do zdrowia czy środki na leczenie po wypadku. NNW nie jest obowiązkowe, ale przez brak tej polisy możesz mieć problem z opłaceniem kosztów leczenia po wypadku.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie NNW motocyklisty?

Powrót do zdrowia po wypadku wiąże się z rehabilitacją i kosztami. W takiej sytuacji dodatkowe środki są nieocenione. Ubezpieczenie NNW zapewnia:

 • wsparcie finansowe motocyklisty po nieszczęśliwym wypadku,
 • wypłatę świadczenia po trwałym uszczerbku na zdrowiu,
 • świadczenie pieniężne dla rodziny motocyklisty, gdyby zginął on w wypadku.

Przy wyborze NNW warto kierować się sumą ubezpieczenia. Można mieć NNW na 5000 zł i można mieć na 100 000 zł. Różnica w wypłacie odszkodowania jest ogromna. Np. złamanie ręki to 3% uszczerbku na zdrowiu. Kierowca, który ma ubezpieczenie na 5000 zł otrzyma 150 zł, natomiast osoba z NNW na 100 000 zł otrzyma 3000 zł – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

W zależności od wybranej oferty możesz liczyć także na dodatkowe świadczenia. Trwały uszczerbek na zdrowiu można znaleźć w każdej polisie NNW. Ubezpieczyciele oferują nowe rozwiązania z dodatkowymi świadczeniami np. pobytem w szpitalu czy możliwością skorzystania z konsultacji z lekarzem w ramach polisy NNW. Sprawdźmy, przykładowe oferty:

 1. Compensa daje właścicielom motocykli wybór sumy ubezpieczenia – od 10 do 100 tys. zł. Dodatkowo motocykliści mogą skorzystać z wszechstronnej pomocy medycznej w ramach pakietu „Powrót do Zdrowia”. Dzięki polisie ubezpieczony może skorzystać z konsultacji z lekarzem po wypadku (2 dni robocze do internisty i 5 dni roboczych do specjalisty), dostępnych jest ok. 2500 placówek w ponad 500 miastach w Polsce. Dodatkowo Compensa pokryje koszty rehabilitacji w prywatnych placówkach medycznych do 30 zabiegów, zapewni terapię psychologa w ramach 10 konsultacji, a także oferuje assistance np. wizyty domowe.
 2. InterRisk proponuje sumę ubezpieczenia od 10 do 100 tys. zł. Polisa obejmuje też świadczenia w przypadku pobytu w szpitalu, na pokrycie kosztów leczenia czy przekwalifikowania zawodowego.
 3. PZU proponuje kierowcom motocykli ubezpieczenie NNW MAX z sumą ubezpieczenia od 100 000 zł do 500 000 zł. Plusem tego ubezpieczenia jest to, że działa dodatkowo w innych środkach transportu, nie tylko przy motocyklu. W PZU można także wykupić dodatkowy pakiet „Asystent zdrowotny”, dzięki któremu można liczyć na organizację przez ubezpieczyciela badań diagnostycznych, leczenia i rehabilitacji w prywatnych placówkach medycznych. W zakresie jest także wsparcie opiekuna medycznego, który zaplanuje indywidualne leczenie.

Inne towarzystwa tj. Link4 oraz Generali także oferują wysokie stawki NNW, nawet na 100 000 zł.

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie NNW motocyklisty?

Podstawową kwestią przy zakupie polisy NNW jest suma ubezpieczenia im wyższa suma ubezpieczenia, tym większe odszkodowanie. Towarzystwa wyliczają odszkodowanie na podstawie tabeli uszczerbków, która znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przed zakupem polisy warto zerknąć i sprawdzić ile można uzyskać za konkretny uraz.

Istotny jest także zakres terytorialny ubezpieczenia. Wiele motocyklistów wybiera się na wyjazdy poza granice Polski i tam też potrzebna jest ochrona. Większość ubezpieczycieli rozszerza ochronę NNW w krajach europejskich, jednak mogą zdarzyć się wyjątki, dlatego wybierając się na wyjazdy motocyklowe poza Polskę trzeba to zweryfikować.

Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe opcje. Oprócz wspomnianych wcześniej konsultacji lekarskich czy kosztów rehabilitacji, warto wykupić opcję podwyższenia świadczenia na wypadek śmieci. Np. w Compensie za kilka złotych można zwiększyć sumę ubezpieczenia na wypadek śmierci pięciokrotnie, czyli przy NNW na 20 000 zł, świadczenie za śmierć wyniesie 100 000 zł.

W każdej polisie są także wyłączenia. Je także można odnaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W większości towarzystw są one następujące:

 • zdarzenia powstałe w następstwie wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę lub po użyciu narkotyków lub innych środków odurzających,
 • zdarzenia powstałe wskutek działań wynikających z konfliktów pomiędzy państwami,
 • zdarzenia powstałe na skutek trzęsienia ziemi, reakcji jądrowej, promieniowania jądrowego lub skażenia promieniotwórczego,
 • zdarzenia powstałe na skutek użycia pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Jaka jest wysokość odszkodowania z ubezpieczenia NNW motocyklisty?

Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia oraz rodzaju uszczerbku. Poniżej pokazujemy przykładową tabelę z rodzajami uszkodzenia ciała i wysokością procentowej oceny trwałego uszczerbku.

Rodzaj uszkodzenia ciała% trwałego uszczerbku na zdrowiu
Złamanie kości nosa bez zaburzeń oddychania – niewielka deformacja miejscowa2
Całkowita utrata zęba stałego2
Złamanie kości podudzia ze zmianami wtórnymi10
Złamanie jednej kości śródstopia z niewielkim przemieszczeniem2
Utrata kości piętowej całkowita20
Utrata kończyny60
Złamanie kości udowej z dużymi zmianami wtórnymi15
Uszkodzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym II stopnia12
Uszkodzenia tkanek miękkich szyi (oszpecenia z zaburzeniami funkcji powyżej 10 cm długości)3

To tyko przykładowe uszkodzenia. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lista jest zdecydowanie dłuższa. Sprawdźmy teraz na przykładzie, ile może uzyskać motocyklista, który ulegnie wypadkowi.

Przykład

Pan Antoni od lat jeździ na motorze. Zawsze wykupuje NNW. Ostatnio uległ wypadkowi i skorzystał z polisy. Miał wykupione NNW na 50 000 zł. Na szczęście pan Antoni złamał tylko kość nosa, bez zaburzeń oddychania. Z polisy otrzymał 2% odszkodowania, czyli w jego przypadku 500 zł x 2, czyli 1000 zł. Gdyby Pan Antoni miał NNW na 10 000 zł, otrzymałby tylko 200 zł za ten sam uszczerbek. Dlatego tak ważna jest suma ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW motocyklisty?

NNW kupione w pakiecie z OC może być tańsze. Cena NNW zależy od sumy ubezpieczenia. Im lepsza polisa, tym droższa. Warto porównać składki OC i NNW, aby nie przepłacać. Można także dołączyć assistance czy AC. W odróżnieniu od ubezpieczenia AC polisa assistance może przydać Ci się także wówczas, gdy użytkujesz starszy model motocykla. Za taki sam zakres w jednym towarzystwie można zapłacić mniej niż w innym. Pomóc może w tym porównywarka, gdzie w jednym miejscu sprawdzić oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Tak, jak zrobił to pan Aleksander, który ma Hondę NC 750, rocznik 2016, pojemność 745 cm. Pan Aleksander jest z Zielonej Góry, ma 35 lat i od 15 lat wykupuje OC na siebie i może pochwalić się bezszkodową jazdą.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + NNW dla motocyklisty?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
164,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
167,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
242,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
582,00 zł*
Ile kosztuje OC + NNW dla motocyklisty?
Benefia
164,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
167,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
242,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
582,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 24.05.2023 r., Honda NC 750, rocznik 2016, pojemność 745 cm.

Choć najkorzystniejszą składkę oferuje Benefia, to suma ubezpieczenia NNW wynosi tylko 10 000 zł. Niewiele droższa Uniqa ma w zakresie NNW na 30 000 zł, dlatego jest to korzystniejsza oferta. Warto więc, nie tylko zwracać uwagę na cenę, ale także i zakres w przypadku zakupu polisy z NNW.

Czy można mieć więcej niż jedno ubezpieczenie NNW motocyklisty?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć kilka polis NNW motocyklisty. Jednak polisę NNW do OC można mieć tylko jedną. Można rozszerzyć ochronę o dodatkowe polisy np. życiowe. Możesz wykupić indywidualne życiowe polisy, w zakresie których będzie NNW. Uzupełnieniem może być też wcześniej wspomniana polisa PZU NNW Max, która działa we wszystkich środkach transportu. NNW można wykupić także do polisy na dom lub mieszkanie. Trzeba jednak zwrócić uwagę czy nie ma wyłączeń na wypadki komunikacyjne. Nieważne, ile polis NNW będziesz miał, z każdej musi zostać wypłacone należne odszkodowanie. Możesz więc łączyć produkty i uzupełniać ochronę, aby w razie wypadku móc liczyć na pomoc finansową w leczeniu.

NNW motocyklisty – co warto wiedzieć?

 1. OC motocykla jest obowiązkowe, a do tego można dołączyć dobrowolne dodatki np. NNW.
 2. NNW motocyklisty można kupić z OC lub osobno, jako oddzielny produkt.
 3. NNW może być rozszerzone o dodatkowe świadczenia  i może pokrywać koszty leczenia, a także rehabilitacji.
 4. Wysokość wypłaty świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia, im wyższa, tym większe odszkodowanie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o NNW motocyklisty

 1. Czy ubezpieczenie NNW motocykla jest droższe niż samochodu?

  NNW zazwyczaj jest w podobnej cenie zarówno w motocyklu, jak i w samochodzie. Czasem jednak niektóre towarzystwa mogą stosować zwyżkę na NNW na motocykl ze względu na większe ryzyko, szczególnie przy szybszych modelach. Natomiast motocykliści mogą się cieszyć niższymi składkami OC niż właściciele samochodów.
 2. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków drogowych spowodowanych przez motocyklistów?

  Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez motocyklistów w 2022 roku było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. To przyczyna aż 607 wypadków. Poniżej inne przyczyny:

  – nieprawidłowa zmiana pasa ruchu – 94 wypadki,
  – nieprawidłowy manewr skrętu – 93 wypadki,
  ¬– nieprawidłowe wyprzedzanie – 27 wypadków,
  – niezachowanie bezpiecznej odległości – 24 wypadki,
  – nieprawidłowe wymijanie – 19 wypadków,
  – niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej – 15 wypadków,
  – nieprawidłowe cofanie – 12 wypadków,
  – niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 11 wypadków,
  – nieprawidłowe zawracanie – 11 wypadków.
 3. Czy w Polsce odnotowuje się dużą liczbę wypadków z udziałem motocyklistów?

  W 2022 roku policja odnotowała 1827 wypadków z udziałem motocyklistów. Jest to mniejsza liczba o 10,8 % w stosunku do poprzedniego roku. Śmierć poniosły 153 osoby kierujące motocyklami oraz 5 pasażerów. Najczęściej wypadki miały miejsce w miesiącach czerwiec-sierpień.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 2 Średnia: 5]