Winiety – kiedy trzeba je mieć, gdzie kupić i ile kosztują w 2024 r.?

Po większości europejskich dróg można jeździć bezpłatnie. Ale od tej ogólnej zasady jest kilka wyjątków. Planujesz samochodową wycieczkę za granicę? Sprawdź, gdzie musisz mieć winietę, aby nie narazić się na mandat.

W Unii Europejskiej wiele kwestii z zakresu ruchu drogowego podlega harmonizacji. Okresy ważności, sposoby zakupu winiet i wysokość opłat zależy od poszczególnych krajów. Dla kierowców to pewien kłopot – przed zagranicznym wyjazdem muszą zorientować się w aktualnych regulacjach. Ale jest też dobra wiadomość – winiety można kupić online.

Wybierasz się za granicę? Poniżej znajdziesz informacje o tym, w których europejskich krajach są drogi płatne i potrzebujesz winiety. Informacje w artykule są aktualne na luty 2024 r. i dotyczą pojazdów do 3,5 tony.

Czym jest winieta?

Winieta to potwierdzenie wniesienia opłaty – w tym przypadku za przejazd drogą. Może ona mieć formę papierową lub elektroniczną. Papierowa winieta to nic innego jak nalepka, którą umieszcza się na szybie pojazdu. Winiety są alternatywą dla opłat drogowych pobieranych na bramkach. Ich popularność wynika z kwestii ekonomicznych – funkcjonowanie winiet wiąże się z niższymi kosztami niż utrzymanie bramek.

W Polsce opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad są pobierane na bramkach wjazdowych – nie funkcjonują winiety. Po wprowadzeniu korzystnych zmian dla kierowców korzystających z samochodów osobowych płatne są tylko dwa odcinki, czyli: A2 Konin – Świecko oraz A4 Kraków – Katowice. Bezpłatnie mogą oni też poruszać się drogami ekspresowymi.

Ciekawostka: czy wiesz, że winieta może stanowić dowód wniesienia opłaty nie tylko za przejazd płatnym odcinkiem drogi? Funkcjonują również winiety ubezpieczeniowe i rejestracyjne. 

Gdzie w Europie obowiązują winiety w 2024 r.?

Lista europejskich krajów, w których obowiązują winiety, nie jest długa. W 2024 r. kierowcy samochodów osobowych muszą kupić winiety, jeżeli planują korzystać z dróg w następujących krajach: 

 • Austria
 • Białoruś
 • Bułgaria
 • Czechy
 • Łotwa
 • Litwa
 • Mołdawia
 • Rumunia
 • Słowacja
 • Słowenia
 • Szwajcaria
 • Węgry

Mimo że w innych europejskich krajach winiety nie obowiązują, to wcale nie oznacza to, że kierowcy mogą korzystać z dróg bez ponoszenia opłat. Przeciwnie, opłaty są pobierane np. na bramkach. W niektórych państwach zarówno autostrady, jak i drogi ekspresowe są dla kierowców samochodów osobowych bezpłatne (nie ma winiet), ale zapłacić trzeba za przejazd mostami czy tunelami.

Przykład: Wybierasz się na narty do Andory? W tym niewielkim kraju nie obowiązują winiety. Nie zapłacisz też za przejazd tamtejszymi drogami. Ale jest jeden wyjątek – płatny jest przejazd tunelem o nazwie Túnel d’Envalira. Zapłacisz 7,80 euro, o ile podróżujesz samochodem osobowym (również z przyczepą) do 2 m wysokości i 3,5 t maksymalnej dopuszczalnej masy. 

Winiety Austria

Od wielu lat, bo od 1997 r., w Austrii kierowcy płacą za przejazd po drogach ekspresowych i po autostradach. Obowiązują winiety. Austria zdecydowała się wprowadzić – obok winiet papierowych (winiety w formie naklejek na szybę samochodu) – również e-winiety. Winietę można kupić w ponad 6000 punktów sprzedaży lub online na stronie internetowej Asfinag.at.

W 2024 r. winiety w Austrii kosztują od 8,60 do 96,40 euro – tyle płacą właściciele samochodów do 3,5 tony. Niższe stawki obowiązują motocyklistów. Austria zdecydowała się na 4 okresy ważności winiet – można je kupić na 1 dzień, 10 dni, 2 miesiące lub rok.

Winiety Austria – cennik 2024

Okres ważności winietyMotocyklePojazdy do 3,5 tony
1 dzień3,40 euro8,60 euro
10 dni4,60 euro11,50 euro
2 miesiące11,50 euro28,90 euro
12 miesięcy38,50 euro96,40 euro
Źródło: Asfinag.at

Winiety Białoruś

Wybierając się na Białoruś, trzeba pamiętać, że część dróg jest odpłatna. Jednocześnie kierowcy samochodów osobowych nie mają wyboru – Białoruś oferuje jedynie winiety elektroniczne. Winietę można kupić m.in. za pośrednictwem strony internetowej Ev.beltoll.by lub w jednym z Punktów Obsługi Klienta BelToll.

Ile kosztują winiety na Białorusi? W 2024 r. za winietę dla pojazdu do 3,5 tony trzeba zapłacić 18, 28 lub 96 euro. Winiety są wydawane na okres odpowiednio 15 dni kalendarzowych, 30 dni kalendarzowych i roku.  

Winiety Bułgaria

Bułgaria to kolejny kraj, który zdecydował się na winiety. Z początkiem 2019 r. wprowadzone zostały winiety elektroniczne – kierowcy nie mają wyboru, ponieważ papierowe winiety są już niedostępne. Winietę uprawniającą do korzystania z dróg na terenie Bułgarii można kupić na kilka sposobów, w tym na stronie internetowej Bgtoll.bg.

Za winietę w Bułgarii trzeba zapłacić od 9 do 87 lewów. Najtańsze są winiety weekendowe, a najdroższe roczne. Jednak kierowcy mają do wyboru również winiety tygodniowe, miesięczne i kwartalne. Dodatkowe opłaty występują podczas korzystania z mostów, np. Giurgiu – Rousse.

Winiety w Bułgarii – cennik 2024:

 • winieta weekendowa – 9 lewów
 • winieta tygodniowa – 13 lewów
 • winieta miesięczna – 27 lewów
 • winieta kwartalna – 48 lewów
 • winieta roczna – 87 lewów

Winiety Czechy

Nie każdy kierowca, który planuje podróż do Czech, musi kupić winietę – kluczowy jest rodzaj paliwa zasilającego pojazd. Czechy promują elektromobilność, dzięki czemu właściciele samochodów elektrycznych mogą korzystać z dróg bezpłatnie. Winiety nie są też potrzebne właścicielom aut zabytkowych. Z kolei pojazdy hybrydowe i napędzane gazem ziemnym lub biometanem korzystają z upustu. Winiety elektroniczne można kupić przez stronę internetową Edalnice.cz.

Dotychczas kierowcy podróżujący po Czechach mogli kupić winietę na okres 10 dni, 30 dni lub rok. Od 1 marca 2024 r. dostępna będzie też winieta 1-dniowa. W podstawowej wersji winiety w Czechach kosztują od 200 do 2300 koron.

Winiety w Czechach – cennik 2024*

Paliwo standardoweBiometan, gaz ziemny (bez LPG)Hybryda plug-in (CO2 maks. 50 g/km)
1 dzień200 koron100 koron50 koron
10 dni270 koron130 koron60 koron
30 dni430 koron210 koron100 koron
1 rok2300 koron1150 koron570 koron
*Ceny obowiązują od 1 marca 2024 r. Źródło: Edalnice.cz

Winiety Łotwa

Łotwa zdecydowała się na rozwiązanie, zgodnie z którym winiety obowiązują właścicieli pojazdów od 3001 kg. Winietę elektroniczną można kupić wygodnie przez stronę internetową Lvvignette.eu – nie trzeba zakładać konta. Jeżeli kierowca kupi winietę w stacjonarnym punkcie, doliczona zostanie opłata manipulacyjna (1,20 euro).

Winiety na Łotwie są dostępne na okres 1 dnia, tygodnia, miesiąca i roku. Koszt nabycia poszczególnych winiet to odpowiednio 6, 14, 28 i 300 euro.  

Winiety Mołdawia

Elektroniczne winiety muszą zostać zakupione przez kierowców, którzy wybierają się samochodem do Mołdawii. Internetowa sprzedaż winiet jest prowadzona poprzez stronę Evinieta.gov.md. Kierowcy mogą też zapłacić za przejazd drogami w oddziałach banku MAIB. Co ciekawe, winiety trzeba kupić jedynie dla tych aut, które nie są zarejestrowane w Mołdawii.

Ile kosztuje winieta w Mołdawii? To zależy od okresu jej ważności – opłaty za winiety w 2024 r. są następujące: 

 • winieta na 7 dni – 4 euro
 • winieta na 15 dni – 8 euro
 • winieta na 30 dni – 16 euro
 • winieta na 90 dni – 45 euro
 • winieta na 180 dni – 85 euro
 • winieta na 181-360 dni – 180 euro

Winiety Rumunia

W Rumunii opłaty są pobierane za przejazd różnymi drogami, nie tylko autostradami. Z perspektywy obcokrajowców elektroniczną winietę najwygodniej kupić za pośrednictwem strony internetowej Roviniete.ro, ale są one dostępne również na wielu stacjach paliw. W Rumunii dodatkowo trzeba zapłacić za przejazd mostami, np. Fetesti (13 lei).

Właściciele samochodów osobowych mogą nabyć winietę uprawniającą do korzystania z dróg na terenie Rumunii na jeden z czterech dostępnych okresów – 7 dni, 30 dni, 90 dni lub rok. Opłata wynosi odpowiednio 3 euro, 7 euro, 13 euro i 28 euro. 

Winiety Słowacja

622 km autostrad i dróg ekspresowych – to łączna długość płatnych odcinków na Słowacji. Winiety na Słowacji są wydawane w formie elektronicznej. Aby kupić winietę, wystarczy przejść na stronę internetową Eznamka.sk. Kierowcy mogą też nabyć winiety w stacjonarnych punktach sprzedaży, np. na stacjach paliw.

Na Słowacji system poboru opłat za przejazd drogami jest przejrzysty. Winiety są dostępne na okres 10 dni (koszt to 12 euro), 30 dni (koszt to 17 euro), 365 dni (opłata to 60 euro) i rok (opłata to 60 euro).

Jaka jest różnica między winietą na 365 dni a winietą na rok? Elektroniczna winieta na rok jest ważna od 1 stycznia danego roku do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego. 

Winiety Słowenia

Słowenia należy do krajów pobierających opłaty drogowe za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi. Od niedawna, bo od końca 2021 r., w tym kraju obowiązuje elektroniczny system poboru opłat (winiety są dostępne w formie elektronicznej). Kierowcy zainteresowani zakupem winiety mogą skorzystać ze strony Evinjeta.dars.si. Samochody do 3,5 tony (większość osobowych) należą do klasy 2A.

Winietę dla samochodu osobowego można kupić na jeden z trzech okresów – tydzień, miesiąc lub rok. Najtańsza winieta elektroniczna (czyli na tydzień) kosztuje 16 euro. Roczna opłata pozwalająca na korzystanie z dróg na Słowenii wynosi 117,50 euro.

Winiety Słowenia – cennik 2024

Okres ważności winietyMotocyklePojazdy do 3,5 tony
Tydzień8 euro16 euro
Miesiąc-32 euro
Pół roku32 euro-
Rok58,70 euro117,50 euro
Źródło: Evinjeta.dars.si

Winiety Szwajcaria

Od 1 sierpnia 2023 r. Szwajcaria wprowadziła elektroniczną winietę, ale kierowcy mogą kupić również winietę w formie nalepki. Co do zasady winietę mają obowiązek nabyć właściciele wszystkich pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony, którzy chcą korzystać ze szwajcarskich dróg – również zarejestrowanych na terenie tego kraju.

System opłat w Szwajcarii jest bardzo prosty – kierowcy kupują winietę na okres roku, który jest liczony od 1 grudnia do 31 stycznia roku następnego. Roczna winieta w Szwajcarii kosztuje 40 franków (w obszarze walutowym euro – 44 euro). Dodatkowo płatne są przejazdy tunelami.

Jaka jest różnica między winietą elektroniczną a winietą w postaci naklejki? Jak można przeczytać na stronie internetowej Bazg.admin.ch, pierwsza jest przypisana do numeru rejestracyjnego pojazdu, a druga do auta.

Winiety Węgry

Na liście państw, które zdecydowały się na winiety, znajdują się również Węgry. Elektroniczne winiety można kupić za pośrednictwem strony internetowej Toll-charge.hu. Ale nie tylko, bo winiety są dostępne również w stacjonarnych punktach sprzedaży.

Właściciele samochodów mogą kupić winietę na 10 dni, miesiąc czy rok. Jeżeli kierowca korzysta tylko z dróg określonego regionu, może zaoszczędzić – wystarczy, że wybierze roczną winietę na wskazany region. To rozwiązanie niespotykane w innych europejskich krajach, które zdecydowały się na wprowadzenie winiet.

Winiety Węgry – cennik 2024

Okres ważności winietyMotocyklePojazdy do 3,5 tony
10 dni3200 forintów6400 forintów
Miesiąc5180 forintów10 360 forintów
Rok-57 260 forintów
Rok - region-6 660 forintów
Źródło: Toll-charge.hu

Jaka kara grozi za brak winiety w 2024 roku?

Pomysł, aby podróżować bez winiety, należy wybić sobie z głowy. Powód? Wysokie kary, z jakimi muszą liczyć się kierowcy, którzy nie zapłacą za przejazd płatnymi drogami. Wysokość kary zależy od kraju – każde państwo stosuje inne stawki. Przykładowo w Bułgarii zapłacić trzeba 70 lewów, a w Czechach 20 000 koron. 

Aby uniknąć kary, warto się upewnić, czy pojazd na pewno posiada ważną winietę. W tym celu wystarczy przejść na właściwą stronę internetową (jedną z podanych wyżej) i skorzystać z narzędzi do weryfikacji – najczęściej trzeba podać podstawowe informacje o pojeździe.

Jakie ubezpieczenia kupić z myślą o zagranicznym wyjeździe?

Przygotowujesz się do samochodowej wycieczki? Zakup winiet to nie wszystko – za granicą warto czuć się bezpiecznie, a pomóc w tym może dobrze dobrany pakiet ubezpieczeń. Jakie polisy warto kupić z myślą o zagranicznym wyjeździe? Dwie polisy, które mogą przydać się za granicą, to assistance i ubezpieczenie turystyczne. 

Ubezpieczenie assistance

Nie każdy kierowca kupuje assistance wraz z OC. Ale to nie oznacza, że nie można dokupić polisy, wyjeżdżając za granicę. Assistance na podróż, czyli assistance np. na 7 czy 14 dni, zapewnia poczucie bezpieczeństwa na drogach płatnych. Awaria koła, rozładowany akumulator czy brak paliwa w baku – to tylko kilka z wielu sytuacji, w których pomoże firma ubezpieczeniowa. Ile kosztuje takie assistance? Przykładowy kierowca za 9-dniową ochronę zapłaci zaledwie 100 zł.

UbezpieczycielHolowanie po awariiSamochód zastępczyNaprawa na miejscuCena polisy
AXA300 km2 dnitak100 zł
Europ Assistance500 km6 dnido 1000 zł135 zł
AXA500 km5 dnitak140 zł

*Kalkulacja dla pojazdu Toyota Prius z 2020 r. na okres 9 dni

Najlepiej jednak wybrać polisę ASS już na etapie zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wówczas otrzymamy ochronę assistance za tą samą lub niższą cenę nie na kilka dni, ale na cały rok.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
472,00 zł*
Dodatkowo: Ubezpieczenie Opon, RankoPomoc Prawna, ASS Polska i Europa - holowanie do najbliższego warsztatu  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
576,00 zł* rata od 182zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, ASS na Polskę i Europę: po awarii i wypadku, holowanie do najbliższego warsztatu  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
650,00 zł* rata od 375zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Holowanie do 150 km w Polsce, 75 km w Europie  
Trasti
472,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie Opon, RankoPomoc Prawna, ASS Polska i Europa - holowanie do najbliższego warsztatu
Benefia
576,00 zł* rata od 182.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, ASS na Polskę i Europę: po awarii i wypadku, holowanie do najbliższego warsztatu
Wiener
650,00 zł* rata od 375.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Holowanie do 150 km w Polsce, 75 km w Europie

* Kalkulacja na podstawie danych 37-letniej kobiety z Wadowic (woj. małopolskie). Samochód: Audi A5 z 2016 r. (Benzyna, poj. 1,4 l)

Ubezpieczenie turystyczne

Wybierając się za granicę, można zabrać ze sobą kartę EKUZ, ale nie jest ona rozwiązaniem idealnym – nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z ewentualnym leczeniem. Właśnie dlatego warto kupić też ubezpieczenie turystyczne. Taka polisa może pokryć koszty leczenia, ratownictwa czy utraty bagażu. Ubezpieczyciel pokryje też szkody, jakie ubezpieczony wyrządził osobom trzecim (OC w życiu prywatnym).

Bibliografia

https://www.pzmtravel.com.pl/

https://www.tolls.eu/

Asfinag.at

Edalnice.cz

Evinjeta.dars.si

Toll-charge.h

Podsumowanie – w jakim kraju zakup winiet jest obowiązkowy w 2024 r.?

 • Winieta potwierdza prawo do przejazdu płatnymi odcinkami dróg w danym kraju.
 • Coraz więcej państw oferuje elektroniczne winiety, które wypierają naklejki.
 • W Europie jest 11 krajów, w których obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla pojazdów do 3,5 tony.
 • W wielu państwach kierowcy muszą płacić za przejazd mostami i tunelami.
 • Winietę można kupić przez internet, a często również w punktach stacjonarnych.

FAQ - najczęstsze pytania o winiety elektroniczne i w formie naklejek w 2024 r.

 1. Czy po opłaceniu winiety można od razu korzystać z płatnych dróg? 

  I tak, i nie – to zależy od sposobu płatności. Jeżeli przed rozpoczęciem jazdy kierowca płaci kartą płatniczą, to otrzymuje potwierdzenie na podany adres e-mail. Wówczas może od razu wyruszyć w drogę. Jeżeli jednak kierowca wybiera przelew jako sposób płatności, to płatne odcinki może pokonać dopiero wówczas, gdy otrzyma potwierdzenie zakupu. Najczęściej czas realizacji zamówienia i zaksięgowanie płatności zajmuje kilka dni. 
 2. Czy po zakupie winiety istnieje możliwość zmiany danych? 

  Na niemal wszystkich stronach internetowych, za pośrednictwem których możliwy jest zakup e-winiety, znajduje się informacja, że nie ma możliwości zmiany danych lub jest ona ograniczona w czasie. Stąd też, gdy dokonujesz zakupu winiety należy zwrócić szczególną uwagę na wpisywane dane pojazdu. W przeciwnym razie zakupiona winieta może okazać się bezużyteczna. 
 3. Czy dla motocykli wymagana jest winieta?

  To zależy od kraju. W niektórych państwach właściciele motocykli są traktowani na innych zasadach niż właściciele samochodów – korzystają ze zwolnienia z opłat. Aby poznać reguły obowiązujące w danym kraju na daną kategorię pojazdu, należy odwiedzić odpowiednią stronę wskazaną w powyższym artykule. 
 4. Czy winietę można kupić z wyprzedzeniem?

  Tak. Najczęściej realizowane są zamówienia złożone na ok. 30 dni przed rozpoczęciem użytkowania winiety. To dobra wiadomość dla osób, które lubią przygotować się do podróży i chcą uniknąć stresu związanego z tym, że winieta nie zacznie obowiązywać. Szukasz winiety do Czech, Węgier, Austrii, Słowacji czy Szwajcarii. Pomyśl o zakupie winiety online i ogranicz ewentualne problemy po drodze.
 5. Czy elektroniczna winieta wymaga zakupu dodatkowych urządzeń? 

  Europejskie kraje, które zdecydowały się na zastosowanie winiety elektronicznej dla pojazdów do 3,5 tony, nie wymagają od kierowców zakupu i korzystania z dodatkowych urządzeń. Gdyby doszło do kontroli, policja sprawdzi, czy na numer rejestracyjny pojazdu została wykupiona winieta. Jeżeli tak, kierowca będzie mógł kontynuować podróż. 
 6. Czy omijanie płatnych odcinków dróg to dobry pomysł? 

  Na to pytanie nie ma właściwej odpowiedzi – kierowca musi zdecydować, jak ważny jest dla niego czas. Jeżeli celem podróży jest zwiedzanie, to omijanie płatnych odcinków dróg najpewniej będzie nawet pożądane. Gdy jednak kierowca musi być w konkretnym dniu np. na konferencji, wybór okrężnej drogi nie wydaje się najlepszą opcją. 
Stefania Stuglik
[Głosów: 2 Średnia: 5]