Gdzie ubezpieczyć samochód?

Każdego dnia tysiące kierowców poszukują ubezpieczeń komunikacyjnych. Część z nich kupuje jedynie obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, inni z kolei decydują się też na autocasco czy ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Łączy ich pytanie: gdzie ubezpieczyć samochód? Poznaj odpowiedź.

Wie to każdy kierowca: ubezpieczenie OC to podstawa. Gdzie ubezpieczyć samochód? Okazuje się, że dziś właściciele samochodów mają dużo więcej możliwości niż jeszcze kilkanaście lat temu. Sprawdź, gdzie opłaca się kupić ubezpieczenie OC samochodu – nie przepłacaj.

Ubezpieczenie samochodu – jakie możliwości mają kierowcy?

Jeszcze nieco ponad 20 lat temu oczywistym krokiem była wizyta w oddziale firmy ubezpieczeniowej, gdzie miało miejsce podpisanie umowy. Sytuacja zmieniła się w 2003 r. – Link4 przetarł szlak i jako pierwszy ubezpieczyciel wprowadził możliwość zakupu ubezpieczenia online. Pomysł okazał się trafiony, a dziś kierowcy mają wybór: mogą kupić OC w biurze lub przez internet.

Zakup ubezpieczenia nie musi odbywać się wyłącznie przez stronę internetową firmy ubezpieczeniowej – z czasem pojawiły się porównywarki OC, które jeszcze bardziej ułatwiają życie właścicielom pojazdów. Dzięki nim kierowca może otrzymać zestawienie ofert od wielu ubezpieczycieli i zakupić najkorzystniejszy produkt. Najkorzystniejszy, czyli najtańszy lub zapewniający pożądany zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Internetowe porównywarki również zatrudniają agentów pomagających klientom zdalnie (w trakcie rozmowy telefonicznej) dobrać ochronę ubezpieczeniową i sfinalizować zakup polisy. To dobre rozwiązanie choćby z perspektywy osób, które nie poruszają się swobodnie w internetowym środowisku.

Kalkulatory ubezpieczeń online – dlaczego warto z nich korzystać?

Za użyciem internetowego kalkulatora ubezpieczeń przemawia długa lista korzyści. Jakich? Oto główne powody, dla których poszukując ubezpieczenia OC, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń online:

 • Najtańsza polisa. Możliwość sprawdzenia cen u kilkunastu ubezpieczycieli pozwala szybko znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC. A w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego to cena jest najistotniejszym kryterium wyboru. Dlaczego? Ponieważ zakres OC jest taki sam i niezależnie, ile kierowca zapłaci, otrzyma taką samą ochronę w każdej firmie.
 • Oferta dopasowana do potrzeb kierowcy. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to podstawa, ale właściciel samochodu może rozszerzyć ochronę o dodatkowe usługi, np. ubezpieczenie assistance, ubezpieczenie autocasco czy ubezpieczenie szyb. Kalkulator OC pozwala szybko znaleźć firmę ubezpieczeniową, która ma potrzebne produkty ubezpieczeniowe.
 • Oszczędność czasu. Zapoznanie się z wygenerowanymi propozycjami ubezpieczeń zajmuje zaledwie kilka minut. Istnieje też możliwość porównania wybranych produktów ubezpieczeniowych, a użytkownik kalkulatora online może zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. A wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu i o dowolnej porze.
 • Oszczędność pieniędzy. Ubezpieczenie pojazdu można kupić online. To oznacza brak kosztów – nie trzeba płacić za paliwo czy bilet na komunikację miejską. Kupując polisę online, kierowca otrzyma wszystkie dokumenty na podany adres e-mail. To dodatkowy plus – nie trzeba drukować umów i OWU, a do ich lektury można powrócić w każdym momencie, np. przed dłuższym wyjazdem.
 • Dodatkowe bonusy i rabaty. Porównywarka przeprowadza czasem akcje marketingowe i premiuje zakup polisy dodatkowym bonusem – przykładowo jako gratis można otrzymać NNW szkolne dla dziecka czy cashback za zakup polisy online. Niekiedy właściciele samochodów, którzy kupują polisę online, otrzymują pomoc prawną. Przydaje się ona choćby podczas zagranicznych podróży.
 • Dostępność 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Za pośrednictwem kalkulatora OC można kupić ubezpieczenie auta OC czy ubezpieczenie opon bez względu na dzień tygodnia i porę dnia. To dobra wiadomość z perspektywy kierowców, którzy o ubezpieczeniu OC przypomną sobie np. w dzień wolny od pracy lub po godzinach pracy biur agentów ubezpieczeniowych.

Przykład: Marek kupił używany samochód i zachował OC zbywcy, które ma to do siebie, że nie przedłuża się automatycznie. Ostatnim dniem polisy był 24 grudnia, o czym Marek przypomniał sobie dopiero podczas wigilijnej kolacji. Dzięki porównywarce udało mu się kupić OC bez wychodzenia z domu. Cały proces zakupu trwał kilka minut, a transakcja uchroniła Marka od kary, którą mógłby wystawić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Gdzie kupić najtańsze OC?

Jak to się dzieje, że niektórzy kierowcy płacą za OC mniej niż inni? Odpowiedź jest prosta: porównują ceny ubezpieczenia OC w różnych firmach ubezpieczeniowych. To właśnie klucz do znalezienia taniego OC. Każda firma ubezpieczeniowa działająca na polskim rynku inaczej wylicza składkę ubezpieczenia – pojawiają się różnice w tym, które czynniki są uznawane za priorytetowe. Właśnie dlatego nie warto korzystać z pierwszej oferty, która wyświetli się w internecie po wpisaniu frazy „tanie OC” – należy się upewnić, że rzeczywiście jest ona najkorzystniejsza.

Jak duże mogą być różnice cen ubezpieczeń komunikacyjnych? Najlepiej zaprezentować to na przykładzie.

Przykład: Arkadiusz to doświadczony 34-letni kierowca, który szuka ubezpieczenia OC dla rodzinnego auta: Hondy CR-V z rocznika 2015 (benzyna, poj. silnika 1997 cm3). Właściciela pojazdu interesują też assistance lub NNW – dopuszcza różne kombinacje wraz z OC. Jak się okazuje, za najtańszy pakiet zapłaci 446,14 zł, a za najdroższy 1178 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
446,14 zł* rata od 158,53zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomoc Prawna   Holowanie do 100 km  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
518,00 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
692,00 zł* rata od 223zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1067,45 zł* rata od 629,79zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   Awaria   Holowanie do 200 km  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1178,00 zł* rata od 688zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   Holowanie do 150 km  
Link4
446,14 zł* rata od 158.53
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomoc Prawna Holowanie do 100 km
Trasti
518,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
692,00 zł* rata od 223.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
1067,45 zł* rata od 629.79
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna Awaria Holowanie do 200 km
Wiener
1178,00 zł* rata od 688.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna Holowanie do 150 km

* Kalkulacja z maja 2024 r.

Gdzie kupić tanie OC, gdy historia ubezpieczenia nie jest bezszkodowa?

Co roku ubezpieczenia OC poszukują nie tylko kierowcy, którzy mają długą i bezszkodową historię ubezpieczenia. Przeciwnie – historia ubezpieczenia wielu właścicieli samochodów odbiega od idealnej. Im również opłaca się porównać oferty – w tym zakres ubezpieczenia w przypadku ubezpieczeń dodatkowych. Różnice w cenach mogą być naprawdę wysokie.

Przykład: 40-letnia Judyta od lat kupuje OC i AC. Jednak w tym roku poszukiwania ogranicza do ubezpieczenia OC. Powody tej decyzji są dwa: po pierwsze auto, dla którego potrzebna jest polisa, pochodzie z rocznika 2012 (Toyota Yaris), a po drugie w tym roku Judyta spowodowała kolizję – spodziewa się, że zestaw polis może przekroczyć jej finansowe możliwości. Mimo szkody w historii ubezpieczenia może kupić OC za 543 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
543,00 zł* rata od 312zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
598,69 zł* rata od 213,25zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomoc Prawna   Holowanie do 100 km  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
743,00 zł*
Dodatkowo: Opony   RankoPomoc Prawna   Holowanie do najbliższego warsztatu  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
806,00 zł* rata od 282zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
839,59 zł* rata od 273,46zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomoc Prawna   Awaria   Holowanie do 500 km  
mtu24.pl
543,00 zł* rata od 312.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
598,69 zł* rata od 213.25
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomoc Prawna Holowanie do 100 km
Trasti
743,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomoc Prawna Holowanie do najbliższego warsztatu
Benefia
806,00 zł* rata od 282.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
839,59 zł* rata od 273.46
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomoc Prawna Awaria Holowanie do 500 km

* Kalkulacja z maja 2024 r.

Gdzie kupić atrakcyjny pakiet OC i AC?

To dość rzadko spotykana sytuacja, ale niekiedy kierowca może kupić pakiet OC i AC za niewiele więcej niż wyłącznie OC. Takie okazje trafiają się właścicielom samochodów poszukujących ubezpieczenia OC i AC przez internet. Gdzie kupić atrakcyjny pakiet OC i AC? Po raz kolejny z pomocą przychodzą kalkulatory online.

W przypadku umowy ubezpieczenia AC nie można kierować się wyłącznie ceną – znacznie ważniejszy jest zakres ochrony ubezpieczeniowej. Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka wskazówek:

 • Zakres ochrony. AC może chronić od różnych ryzyk: kradzieży, żywiołów czy zniszczenia przez wandali lub dzikie zwierzęta. Jeżeli samochód jest parkowany na strzeżonym parkingu, to polisa chroniąca od kradzieży może okazać się zbędna.
 • Suma ubezpieczenia. Warto się upewnić, że suma odszkodowania zrekompensuje utratę samochodu lub koszty naprawy.
 • Rodzaj części, które zostaną użyte do naprawy. Rodzaj części wynika ze sposobu likwidacji szkody. ASO wykorzystują części sygnowane logo producenta, a warsztaty partnerskie (jak i rozliczenie na podstawie kosztorysu) uwzględniają cenę zamienników.
 • Wysokość udziału własnego. To procentowa lub kwotowa wartość (przykładowo: 10 proc. lub 1000 zł), o jaką firma pomniejszy odszkodowanie.
 • Wysokość franszyzy integralnej. To minimalna wartość szkody – odszkodowanie jest wypłacane dopiero po jej przekroczeniu. Przykładowo, gdy franszyza wynosi 1000 zł, to firma nie wypłaci odszkodowania, jeżeli wartość szkody została wyceniona na 750 zł.

Kto oferuje najtańsze OC dla młodych kierowców?

Młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie OC najwięcej spośród wszystkich grup wiekowych. Przyczyną jest zarówno młody wiek kierowców, jak i inne okoliczności, które się z nim wiążą. O czym mowa?

Przeciętny 20-latek ma prawo jazdy kategorii B od maksymalnie 2 lat, a to oznacza niewielkie doświadczenie. To nie wszystko – młodzi ludzie jeżdżą bardziej brawurowo i testują możliwości samochodu. Dodatkowo nie stać ich na regularne naprawy czy nowoczesne rozwiązania podwyższające bezpieczeństwo. Wszystko to przekłada się na zwiększone ryzyko ubezpieczeniowe i w konsekwencji na wyższą składki.

Chociaż młodzi kierowcy nie mogą liczyć na tanie OC, to po raz kolejny z pomocą przychodzi kalkulator online. Korzystając z tego narzędzia, młody kierowca może znaleźć najtańsze OC na rynku. Z perspektywy tej grupy kierowców mile widziana jest każda zaoszczędzona złotówka.

Przykład: 21-letni Adam poszukuje OC dla pierwszego samochodu – to Renault Laguna z rocznika 2004 (benzyna, poj. silnika 1998 cm3). Wie, że młodzi kierowcy muszą sporo zapłacić za OC i dlatego liczy, że za pomocą kalkulatora OC znajdzie tanią polisę – poniżej 1000 zł. Właściciel Renault Laguny nie wyklucza zakupu pakietu, w skład którego będzie wchodzić np. assistance.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
997,38 zł* rata od 356,28zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomoc Prawna   Holowanie do 100 km  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1023,28 zł* rata od 326,76zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomoc Prawna   Holowanie do 100 km  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
2255,00 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
2538,00 zł* rata od 1459zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
2679,00 zł* rata od 1441zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Link4
997,38 zł* rata od 356.28
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomoc Prawna Holowanie do 100 km
Link4
1023,28 zł* rata od 326.76
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomoc Prawna Holowanie do 100 km
Trasti
2255,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
2538,00 zł* rata od 1459.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
You Can Drive
2679,00 zł* rata od 1441.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Kalkulacja z maja 2024 r.

Który ubezpieczyciel oferuje najbogatszy pakiet OC?

Użytkownicy samochodów, którzy są świadomi, że ochrona ubezpieczeniowa to naprawdę ważna sprawa, coraz rzadziej poszukują jedynie OC. Firmy ubezpieczeniowe korzystają z tego trendu i proponują dodatkowe polisy oraz usługi przydatne dla kierowców.

Czym ubezpieczyciele próbują przyciągnąć klientów? Pomysły są różne – to kilka z nich:

 • Allianz – podstawowa wersja assistance w cenie OC
 • Compensa – dodatkowe ubezpieczenie opon i szyb, ochrona zniżek, assistance na atrakcyjnych warunkach
 • Ergo Hestia – dodatkowe zniżki za ubezpieczenie mienia, np. ubezpieczenie nieruchomości
 • Generali – zniżki na kolejne ubezpieczenia, możliwość przystąpienia do programu rabatowego, który gwarantuje rabaty na zakup m.in. fotelików samochodowych i części do auta
 • PZU – OC za szkody wyrządzone przy poruszaniu się np. hulajnogą czy rowerem
 • Uniqa – Zielona Karta w cenie OC
 • Warta – OC z szybką wypłatą odszkodowania, ochrona zniżek

Źródła

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Ubezpieczenie samochodu – co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenia komunikacyjne są sprzedawane różnymi kanałami – przez agentów ubezpieczeniowych i online
 2. Właściciele aut, którzy poszukują taniego OC, powinni skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń
 3. Zakup polis za pośrednictwem kalkulatora to sposób, aby zapewnić sobie kompleksową ochronę – firmy sprzedają nie tylko OC, ale również dodatkowe polisy
 4. Korzystanie z internetowego kalkulatora OC to także sposób, aby otrzymać dodatkowe rabaty lub polisy w dobrej cenie

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to gdzie ubezpieczyć samochód?

 1. Jaka kara grozi za brak OC?

  Ubezpieczenie OC musi obowiązkowo posiadać każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce. W 2024 r. za brak OC powyżej 14 dni właścicielom samochodów osobowych grozi 8480 zł kary w okresie styczeń-czerwiec oraz 8600 zł od lipca do grudnia.
 2. Czy przy zakupie OC można kierować się tylko najniższą ceną?

  Tak. Zakres ochrony OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, ponieważ reguluje go ustawa. Jednak różnice w cenach polis w zależności od ubezpieczyciela mogą wynieść nawet setki, a nawet tysiące złotych.
 3. Czy zakup OC przez internet może być tańszy niż stacjonarnie?

  Tak. W porównywarce ubezpieczeń można porównać oferty wielu ubezpieczycieli, a następnie wybrać najtańszą propozycję. Poza tym ubezpieczyciele często oferują zniżki za płatność online.
 4. Czy mogę kupić polisę OC lub AC z datą wsteczną?

  Nie ma takiej możliwości. OC należy kupić najpóźniej ostatniego dnia poprzedniej umowy. Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, więc można je nabyć w dowolnej chwili, ale trzeba mieć na uwadze, że nie można ubezpieczyć auta już po zdarzeniu objętym ryzykiem.
 5. Czy można kupić pakiet OC i AC dla starszego samochodu?

  Polisę OC trzeba wykupić dla każdego auta – bez względu na jego wiek. Właściciele starszych samochodów, którzy chcą dodatkowo nabyć AC, muszą przygotować się na mniejszy wybór ofert. Wiele firm ubezpieczeniowych nie ma propozycji dla aut starszych niż 15 lat.
 6. Jak można zapłacić za ubezpieczenie kupowane przez porównywarkę?

  Form płatności jest sporo – za ubezpieczenie OC czy pakiet polis można zapłacić kartą kredytową, zlecić tradycyjny przelew lub skorzystać z BLIK-a. Co więcej, składki nie trzeba opłacać jednorazowo – możliwa jest też płatność ratalna.
Michalina Miotk
[Głosów: 2 Średnia: 5]