Piotr Nowik

Piotr Nowik | 26 września 2022

Gdzie kupić ubezpieczenie OC dla naszego auta?

scrolldown ubezpieczenie OC samochód

Form zawarcia umowy ubezpieczenia OC jest wiele. Można skorzystać z pomocy agenta w placówce, zadzwonić na infolinię lub samemu wyliczyć składkę w porównywarce ubezpieczeń komunikacyjnych. Co jest najbardziej opłacalne i wygodne? Sprawdźmy, gdzie najlepiej ubezpieczyć nasz pojazd?

Gdzie ubezpieczyć samochód – co warto wiedzieć?

 1. Polisę OC można zawrzeć stacjonarnie w biurze agenta oraz przez internet lub infolinię.
 2. Warto skorzystać z porównywarki, w której znajdziesz oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych.
 3. Kupując polisy online, można otrzymać dodatkowe zniżki.
 4. Polisy online można zawrzeć o dowolnej porze i miejscu.
 5. Aby znaleźć oferty przez internet trzeba wpisać dane z dowodu rejestracyjnego oraz dane właściciela pojazdu.

Każdy właściciel samochodu musi wykupić polisę OC. Na rynku jest wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują to obowiązkowe ubezpieczenie. Zakres polisy OC jest taki sam w każdym towarzystwie, ponieważ reguluje go ustawa. Sprawdzimy, czym różnią się oferty oraz jak wybrać najlepszą.

Czy warto ubezpieczać się stacjonarnie?

Kiedyś polisę OC można było wykupić tylko u agentów w placówkach stacjonarnych. Aktualnie też jest to dalej możliwe, jednak pojawiły się nowe kanały sprzedaży. Zazwyczaj w placówkach towarzystw można poznać składkę tylko jednej firmy ubezpieczeniowej. Wyjątkiem są multiagencje, które mają w ofercie propozycje kilku ubezpieczycieli.

Dla kogo dobry jest zakup polisy OC stacjonarnie?

Dla osób, które przyzwyczaiły się do zakupu polisy OC w biurze agenta jest to tradycyjne rozwiązanie. Kierowcy, którzy nie obsługują z łatwością stron internetowych także wolą zakupić OC stacjonarnie. Forma płatności ma znaczenie, dlatego właściciele pojazdów, którzy chcą płacić gotówką powinni wybrać stacjonarną placówkę.

Czy warto ubezpieczyć samochód online?

Pierwszym towarzystwem, które zaczęło sprzedać polisy przez internet był Link4. To on zapoczątkował ten kanał sprzedaży i w ślad za nim poszły inne towarzystwa. Zaletą ubezpieczenia online jest dowolny czas poszukiwania ofert. Kalkulator OC/AC do przeliczania składek OC jest dostępny 24 godziny na dobę, także w niedziele i święta. Płatność za polisę można zrealizować przelewem lub za pomocą szybkich płatności, kartą, BLIKIEM.

Dla kogo dobry jest zakup polisy OC online?

Kierowcy, którzy nie mogą w godzinach pracy agenta ubezpieczeniowego się z nim spotkać, mogą skorzystać z kalkulatorów online o dowolnej porze. Nie muszą też czekać i niecierpliwić się w kolejkach w placówkach stacjonarnych. Osoby, które radzą sobie z korzystaniem z internetu bez trudu będą mogły poruszać się w kalkulatorze OC/AC.

Czym się różnią porównywarki ubezpieczeń od zwykłych kalkulatorów OC?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma na swoich stronach internetowych formularze do przeliczenia OC. Gdy kierowca sprawdzi tam ofertę, będzie znał cenę tylko w jednej firmie. Aby sprawdzić inne propozycje, będzie musiał wpisywać dane od nowa na stronie innego ubezpieczyciela. Będzie to zdecydowanie bardziej czasochłonne.

W internecie można znaleźć porównywarki, które po wprowadzeniu danych do jednego kalkulatora, pokażą oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych. Kierowcy mogą oszczędzić wtedy czas i pieniądze, wybierając najtańszą z ofert – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jakie są zalety ubezpieczenia OC online?

Zawarcie polisy online jest coraz popularniejsze. Sprawdźmy, dlaczego kierowcy tak chętnie wybierają taką formę zakupu OC.

 • Oszczędność czasu – dzięki kalkulatorowi online kierowca nie musi czekać w kolejkach w biurze agenta.
 • Wygoda zawarcia polisy OC – umowę można zawrzeć o dowolnej porze i miejscu, wystarczy mieć komputer lub telefon z dostępem do internetu.
 • Oszczędność pieniędzy – w kalkulatorze online poznasz wiele ofert OC i dzięki temu możesz wybrać najtańszą.
 • Forma płatności – polisę możesz od razu opłacić, korzystając z szybkich płatności, nie musisz więc chodzić na pocztę, czekać w kolejkach i uiszczać dodatkowej opłaty.
 • Przechowywanie dokumentów – kupując polisę online, możesz jej nie drukować, a przechowywać plik na komputerze lub w chmurze pamięci, polisa nie wymaga podpisu, a co za tym idzie jest mniej formalności.

Jakie dane są potrzebne do zawarcia polisy OC online?

Niektóre kalkulatory ubezpieczeń są w stanie przeliczyć składkę nawet bez podania numeru PESEL. Zachęcamy jednak do jego podania, bowiem kalkulator bez numeru PESEL nie przeliczy składki w kilku firmach, a być może te towarzystwa zaproponowałaby niższą składkę. Wszystkie dane niezbędne do wyliczenia składki znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym i swoim prawie jazdy. Są to:

Gdy nie masz pod ręką dowodu rejestracyjnego, wystarczy, że zalogujesz się  do usługi „Mój pojazd” za pomocą aplikacji mObywatel i profilu zaufanego – znajdziesz tam wszystkie potrzebne dane.

Na jakie zniżki można liczyć, zawierając polisę OC online?

Ubezpieczyciele przygotowali zniżki dla klientów, którzy kupują polisy online. Czasem można liczyć na kody zniżkowe. Większość towarzystw daje zniżkę za płatność jednorazową oraz kartą lub BLIKIEM. Firmy ubezpieczeniowe zachęcają także do zakupu większej ilości ryzyk, a tym samym do kompleksowego ubezpieczenia auta. Nadają zniżki pakietowe. Można także liczyć na zniżkę za zawód (największe zniżki są przeznaczone dla rolników) lub liczbę dzieci.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Sprawdźmy, ile musiałby zapłacić pan Marek, 44-letni właściciel Opla Astry z 2008 roku z silnikiem 1.6 benzyna. Kierowca ma prawo jazdy od 25 lat, a ostatnie 10 lat jeździł bezszkodowo. Pan Marek skorzystał z porównywarki i chciał wykupić samo OC.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 44-latka z Kielc?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
330,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
349,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
471,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
519,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
594,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 44-latka z Kielc?
Uniqa
330,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
349,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
471,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
519,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
594,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 24.09.2021 r., Opel Astra 1.6 z 2008 r.

Jak można zauważyć ceny są mocno zróżnicowane. Gdyby kierowca udał się tylko do jednej firmy ubezpieczeniowej, mógłby przepłacić nawet 283 zł! Jeżeli szukasz samego OC, możesz kierować się wyłącznie ceną polisy, ponieważ zakres ubezpieczenia OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Sumy gwarancyjne wynoszą 5 210 000 euro w przypadku szkody na osobie, oraz 1 050 000 euro w przypadku szkody majątkowej. Można także zwrócić uwagę na dodatki, jakie oferują ubezpieczyciele do polis OC, np. assistance, ochrona zniżek, BLS czy Zielona Karta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to gdzie ubezpieczyć samochód?

 1. Jaka kara grozi za brak OC?

  Ubezpieczenie OC musi obowiązkowo posiadać każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce. W 2021 r. za brak OC powyżej 14 dni, właścicielom samochodów osobowych grozi 5600 zł kary.
 2. Czy przy zakupie OC należy kierować się tylko najniższą ceną?

  Tak. Zakres ochrony OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, ponieważ reguluje go ustawa. Jednak różnice w cenach polis w zależności od ubezpieczyciela mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
 3. Czy zakup OC przez internet może być tańszy niż stacjonarnie?

  Tak. W porównywarce ubezpieczeń można porównać oferty wielu ubezpieczycieli, a następnie wybrać najtańszą. Poza tym często towarzystwa oferują zniżki za płatność online.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]