Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 10 listopada 2020

mBank ubezpieczenie OC – analiza oferty

scrolldown Samochód uszkodzony podczas kolizji

Banki coraz częściej nawiązują współpracę z firmami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu klienci mogą nabyć potrzebne im polisy w czasie wizyty w placówce bankowej. Poszukujesz OC i słyszałeś o propozycji mBanku? Dowiedz się, czym charakteryzuje się oferta ubezpieczenia OC w mBanku.

OC w mBank – to warto wiedzieć:

 • mBank działa jako agent ubezpieczeniowy AXA i proponuje klientom m.in. polisę OC. Wraz z OC klient otrzymuje ubezpieczenie assistance w wariancie Mini i Zieloną Kartę.
 • Za pośrednictwem mBanku klienci mogą rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową, decydując się na ubezpieczenia dodatkowe. Należą do nich m.in. AC, NNW i assistance.
 • Wybrane polisy komunikacyjne można zakupić na kilka sposobów. mBank sprzedaje ubezpieczenia przez internet, w oddziałach i telefonicznie (podczas rozmowy z konsultantem).
 • Szkody z ubezpieczeń można zgłosić, np. e-mailem czy przez stronę internetową. Z myślą o klientach korzystających z ubezpieczenia assistance, AXA posiada całodobową infolinię.

mBank współpracuje z firmą ubezpieczeniową AXA i oferuje ubezpieczenia jako agent ubezpieczeniowy. W ofercie mBanku dostępne są zarówno ubezpieczenia komunikacyjne, podróżne, jak i na życie. Wybrane polisy można zakupić również bez wychodzenia z domu, np. za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Na jakich zasadach oferowane jest OC w mBanku?

OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie, jakie muszą posiadać właściciele pojazdów mechanicznych. W mBanku ten produkt jest proponowany na warunkach, zgodnie z którymi wraz z polisą otrzymasz:

 • 15 proc. zniżki – jeżeli kupisz ubezpieczenie przez internet,
 • ubezpieczenie assistance w wariancie Midi (szczegóły w poniższej tabeli) i Zieloną Kartę,
 • możliwość zakupu polisy z wyprzedzeniem – nawet półrocznym.

Płatność składki ubezpieczeniowej odbywa się na warunkach dogodnych dla klienta – firma AXA rozkłada należność nawet na 12 rat.

Do 12 grudnia 2020 r. trwa promocja – przy zakupie pakietu OC i AC klient może liczyć na 100 zł zwrotu. Przy zakupie jedynie ubezpieczenia OC zwrot wyniesie 50 zł.

Od kiedy rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa po zakupie ubezpieczenia OC? Zgodnie z informacjami znajdującymi się na stronie mBanku, klient jest chroniony od dnia następującego po dacie złożenia wniosku, bez względu na dzień tygodnia.

Kto i jak może kupić ubezpieczenia od mBanku?

Ubezpieczenia komunikacyjne dystrybuowane przez mBank są dostępne dla właścicieli pojazdów osobowych i ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. W mBanku dostępne są także ubezpieczenia dla samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Wybrane polisy kupisz na kilka sposobów:

 • w serwisie transakcyjnym – wystarczy, że wypełnisz formularz na stronie mBanku, a pracownik banku przedstawi przygotowaną dla Ciebie indywidualną ofertę,
 • w rozmowie telefonicznej z konsultantem – z doradcą można skontaktować się pod numerem (22) 55 88 000 lub zamówić kontakt, wypełniając formularz,
 • w aplikacji mobilnej mBanku – aplikacja jest udostępniana klientom bezpłatnie zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store,
 • w placówkach mBanku – listę placówek, w których będziesz mógł zawrzeć umowę, znajdziesz na stronie internetowej banku.

Kończy Ci się ochrona ubezpieczeniowa? Po zalogowaniu się na swoje konto w bankowości internetowej, możesz wskazać datę końca polisy. Wówczas skontaktuje się z Tobą pracownik banku i przedstawi ofertę na kolejny okres.

Jakie dodatkowe ubezpieczenia proponuje mBank?

Oferta ubezpieczeń komunikacyjnych sprzedawanych przez mBank nie ogranicza się jedynie do polisy OC. AXA we współpracy z mBankiem oferuje właścicielom pojazdów: ubezpieczenie AC, ubezpieczenie od kradzieży lub zniszczenia wskutek pożaru, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie assistance i ubezpieczenie bagażu.

1. Ubezpieczenie AC w mBank

Ubezpieczenie AC od AXA dystrybuowane za pośrednictwem mBanku zapewnia ubezpieczonemu odszkodowanie w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży zarówno samochodu, jak i wyposażenia dodatkowego. W drugim przypadku właściciel auta musi wskazać wyposażenie we wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia.

Klienci mogą wybrać jeden z kilku wariantów ubezpieczenia AC – serwis ASO, warsztat i kosztorys. Różnica między poszczególnymi opcjami polega m.in. na tym, jakie części zostaną użyte do likwidacji szkody.

Zakres świadczeńWariant ASOWariant WarsztatWariant Kosztorys
Sposób likwidacji szkody i rodzaj częściWarsztat, części – oryginalneWarsztat, części – zamiennikiKosztorys, części – zamienniki
Stawka za roboczogodzinęASOWarsztat partnerski90 zł brutto
Gwarantowana suma ubezpieczenia dla nowych autOd 0 do 3 lat – tak, od 4 do 10 lat – opcjanienie
Udział własny w razie wypadku / kradzieży0, 500, 1000, 2000 zł / 0, 10 proc.0, 500, 1000, 2000 zł / 0, 10 proc.0, 500, 1000, 2000 zł / 0, 10 proc.
Zakres terytorialnyPolska + ew. inne kraje europejskiePolska + ew. inne kraje europejskiePolska + ew. inne kraje europejskie
Źródło: Opracowanie własne na podstawie OWU AXA (stan na dzień 29.10.2020)

Ubezpieczeniem AC nie zostaną objęte auta używane m.in. do nauki jazdy czy jako taksówki. Także właściciele pojazdów sprowadzanych z USA i Kanady czy z kierownicą po prawej stronie nie kupią polisy w mBanku.

Wielu kierowców nie obawia się uszkodzenia pojazdu, ale jego kradzieży lub zniszczenia w pożarze. Dedykowaną im alternatywą dla AC z szerokim zakresem ochrony jest produkt w postaci ubezpieczenia od kradzieży i pożaru. W ramach tej polisy ubezpieczyciel obejmuje ochroną ubezpieczeniową wypadki i kradzież, które będą miały miejsce na terenie Polski. Firma AXA proponuje klientom sumę ubezpieczenia zmienną w czasie, ale odpowiadającą wartości samochodu wskazanego w polisie. Możliwe jest też ustalenie udziału własnego.

2. Ubezpieczenie NNW w mBank

Ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) to kolejne ubezpieczenie dodatkowe. W jego ramach ubezpieczony zostaje zarówno kierowca, jak i pasażerowie auta. Zakres ochrony polisy NNW obejmuje:

 • urazy ciała odniesione przez ubezpieczonego w postaci trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • śmierć ubezpieczonego, jeżeli nastąpiła ona przed upływem 2 lat od nieszczęśliwego wypadku.

Firma AXA zastrzega w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), że poszkodowany nie może z ubezpieczenia NNW starać się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę czy odszkodowanie za poniesione straty materialne. Z kolei suma ubezpieczenia jest określana na etapie składania wniosku o zawarcie umowy.

3. Ubezpieczenie assistance w mBank

Ubezpieczenie assistance przydaje się szczególnie tym kierowcom, którzy dużo jeżdżą i chcą otrzymać szybką pomoc, gdyby doszło np. do awarii silnika czy przebicia opony. Firma AXA oferuje assistance w przypadku zdarzeń, które miały miejsce na terenie:

 • Polski – dla wariantów: Midi (który jest bezpłatnie dodawany do OC), Standard i Opony,
 • jednego z wymienionych krajów europejskich (z wyłączeniem m.in. Mołdawii i Ukrainy) – dla wariantów Premium i Prestiż.
Rodzaj świadczeniaWariant Midi – bezpłatnie do OCWariant StandardWariant PremiumWariant Prestiż
Zakres terytorialnyPolskaPolskaPolska i EuropaPolska i Europa
Naprawa na miejscu zdarzenia – po awarii, wypadkuDo 300 złDo 600 złW Polsce limit 600 zł, w Europie 500 euroW Polsce limit 600 zł, w Europie 500 euro
Holowanie po awarii, wypadkuLimit do 75 kmLimit do 200 kmLimit do 200 kmPolska bez limitu, w Europie do 800 km
Samochód zastępczyWypadek, kradzież i awaria do 2 dóbWypadek, kradzież do 7 dób, awaria do 4 dóbWypadek, kradzież do 7 dób, awaria do 4 dóbWypadek, kradzież, awaria do 7 dób
Transport osób po wypadku, kradzieży, awarii pojazduTylko w razie wypadkuTylko w razie wypadkuTylko w razie wypadkuTak
Nocleg-Limit 4 dobyLimit 4 dobyLimit 4 doby
Źródło: Opracowanie własne na podstawie OWU AXA (stan na dzień 29.10.2020)

W ramach wariantu Opony firma AXA organizuje i pokrywa koszty wymiany koła (kół)na miejscu zdarzenia, holowania do warsztatu samochodowego i naprawy ogumienia w warsztacie.

4. Ubezpieczenie bagażu w mBank

Za pośrednictwem mBanku można zakupić też ubezpieczenie bagażu – przedmiotów przewożonych w pojeździe (w tym w bagażniku), które będą znajdować się w aucie w chwili powstania szkody. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, gdy dojdzie do:

 • uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia bagażu,
 • kradzieży bagażu wraz z samochodem,
 • kradzieży bagażu z samochodu.

Klientom, którzy chcą ubezpieczyć bagaż, firma AXA proponuje stałą sumę ubezpieczenia w wysokości 3000 zł.

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczeń zakupionych w mBanku?

Kupiłeś ubezpieczenie OC lub AC w mBanku i brałeś udział w zdarzeniu drogowym? Aby szkoda została zlikwidowana, musi zostać zgłoszona w odpowiednim terminie. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • przez stronę internetową – ubezpieczyciel zamieścił odrębne formularze dla ubezpieczeń OC i AC,
 • mailowo – wystarczy, że szczegółowo opiszesz okoliczności zdarzenia i wyślesz mail na adres likwidacjaszkod@axaubezpieczenia.pl,
 • wysyłając zgłoszenie na adres korespondencyjny – AXA Ubezpieczenia TUiR SA, ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa,
 • telefonicznie – wszystkie niezbędne informacje możesz przekazać konsultantowi pod numerem (22) 459 10 00; infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18.

Dla klientów korzystających z ubezpieczenia assistance działa całodobowa infolinia pod numerem (22) 444 70 00.

Czy oferta mBanku to korzystna propozycja?

Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Przy wyborze ubezpieczenia OC kierowcy nie muszą analizować OWU, gdyż u każdego ubezpieczyciela zapisy w tym dokumencie będą identyczne. To oznacza, że ubezpieczenie OC można wybrać, kierując się wyłącznie ceną. Polisy oferowane przez AXA za pośrednictwem mBanku nie zawsze muszą być najtańsze – inny ubezpieczyciel może oferować ochronę ubezpieczeniową w zamian za niższą składkę. Jak to sprawdzić?

W porównaniu ofert pomocny jest kalkulator OC zamieszczony na naszej stronie internetowej. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań otrzymasz listę propozycji od wielu ubezpieczycieli. W ten sposób zweryfikujesz, czy oferta mBanku rzeczywiście jest atrakcyjna. Zdecydowałeś się na pakiet kilku ubezpieczeń, np. OC i Assistance? Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych firmy ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w kształtowaniu zapisów OWU. To oznacza, że lektura tego dokumentu będzie nieodzowna.

Stefania Stuglik
[Głosów: 1 Średnia: 5]