Ubezpieczenie OC hulajnogi elektrycznej – czy trzeba kupić?

Potrącenie przechodnia, wjechanie w samochód, zderzenie z innym pojazdem – nie tylko polskie prawo i infrastruktura nie są przygotowane na inwazję hulajnóg elektrycznych, ale uboga jest również oferta ubezpieczycieli. Istnieje jednak możliwość zaradzenia ewentualnym kłopotom. Jaka? Poniżej wyjaśniamy, jaka polisa chroni użytkowników hulajnóg i ile kosztuje.

Hulajnogi elektryczne opanowały polskie miasta. Stoją za tym głównie wypożyczalnie, które ich użyczenie umożliwiają niemal każdemu. Za popularnością tego środka transportu nie nadąża jednak prawo, bo kodeks drogowy do dziś nie określa praw i obowiązków użytkowników hulajnóg elektrycznych, a nawet tego, jakim środkiem transportu jest hulajnoga (trwają prace nad ustawą).

W tej sytuacji użytkownicy hulajnóg jeżdżą chodnikami, nie łamiąc przy tym przepisów, ponieważ zgodnie z prawem są… pieszymi. To doprowadza do niebezpiecznych sytuacji, które często kończą się wypadkami.

Kto może mieć problem z powodu braku OC hulajnogi?

Nie trzeba szarżować i rozwijać zawrotnych prędkości, by doszło do kolizji pieszego z hulajnogą. Wystarczy, że kierujący takim sprzętem na moment straci koncentrację lub próbując wyminąć jednego pieszego, uderzy w innego. A dopóki prawo nie rozwiąże kwestii hulajnóg, takich sytuacji będzie coraz więcej. Już teraz w Polsce rocznie dochodzi do setek kolizji z udziałem hulajnóg elektrycznych. Zarejestrowano także wypadki śmiertelne.

Na ogół ofiarą hulajnóg padają przechodnie. Pojazd pędzący 20 – 25 km/h jest w stanie wyrządzić sporo szkody (poturbowanie, złamania, wstrząs mózgu). Zdarza się jednak, że hulajnoga wjedzie również pod koła lub w zaparkowany samochód. I wtedy rodzi się pytanie – kto powinien za to finansowo odpowiedzieć?

Gdyby sytuacja dotyczyła samochodu czy motocykla, to rozwiązanie byłoby proste – straty poszkodowanego pokryłaby obowiązkowa polisa OC właściciela pojazdu. Tyle że w przypadku hulajnóg OC nie jest wymagane! A co to oznacza w praktyce? Że poszkodowany będzie miał problemy z wyegzekwowaniem należnych pieniędzy.

Taki stan rzeczy uderza również w użytkowników hulajnóg. Ci uczciwi woleliby bowiem mieć ubezpieczenie, by w razie spowodowania kolizji móc zadośćuczynić poszkodowanemu. Bez OC muszą jednak sięgnąć do własnej kieszeni, a w grę często wchodzą tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy złotych.

Gdzie kupić OC na hulajnogę elektryczną?

Użytkownik hulajnogi, który chce zabezpieczyć się na wypadek spowodowania wypadku, ma jednak kilka możliwości.

Obecnie na polskim rynku nie ma ubezpieczenia OC przeznaczonego tylko i wyłącznie dla kierujących hulajnogami. Krok do przodu zrobiło jednak Link4. Oferuje ono ochronę dla miłośników m.in. hulajnóg, ale polisę można zakupić tylko w momencie nabywanie OC komunikacyjnego, czyli np. samochodu lub motocykla.

– Podczas kupowania takiego OC musi pan powiedzieć, że chce również ochronę dla użytkownika hulajnogi. Wówczas za 25 zł można dokupić dodatkowe OC dla ekocyklistów, które obejmuje pojazdy napędzane siłą własnych mięśni, a także inne rozwijające prędkość do 25 km/h, czyli np. hulajnogi. Suma ubezpieczenia to 25 tys. zł – usłyszeliśmy na infolinii Link4.

To towarzystwo oferuje również inne rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystają użytkownicy hulajnóg. A mianowicie – zapewniają sobie oni OC „hulajnogowe” poprzez wykupienie odpowiedniego OC na życie lub OC nieruchomości.

Przykładowo,

Link4 zapewnia w tzw. wariancie optymalnym, że podczas ubezpieczania domu, wszyscy jego mieszkańcy będą również posiadali OC obowiązujące w czasie jazdy hulajnogą.

Z kolei w PZU można wykupić OC na życie, które również będzie zawierało wyrządzenie szkód osobom trzecim podczas jazdy pojazdami, których nie obejmuje ubezpieczenie komunikacyjne, czyli m.in. hulajnogami, rowerami, czy na nartach.

– Ta polisa obowiązuje na terenie całej Polski, kosztuje 40 zł i obejmuje wszystkich członków najbliższej rodziny – poinformowano nas na infolinii PZU.

OC w życiu prywatnym – czy to dobry pomysł na ubezpieczenie hulajnogi?

Jako że dość trudno znaleźć ubezpieczenie, które byłoby dopasowane konkretnie do potrzeb osób kierujących hulajnogami, warto poszukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest OC w życiu prywatnym. Co to takiego?

Jest to najczęściej dodatek do polisy mieszkaniowej, ale niekoniecznie. Jego zadaniem jest zabezpieczanie przed finansowymi skutkami szkód, które wyrządzi się osobom trzecim podczas określonych aktywności odbywających się na obszarze ubezpieczonego domu czy mieszkania, ale także w przestrzeni publicznej. Może obejmować między innymi:

 • uszkodzenie ciała osób trzecich podczas rekreacyjnej jazdy rowerem, hulajnogą lub innymi UTO (urządzeniami transportu osobistego);
 • zalanie sąsiada wskutek awarii,
 • zniszczenie mienia w częściach wspólnych budynków (np. Twoje dziecko rozbije szybę, grając w piłkę),
 • szkody spowodowane podczas innych aktywności, np. używania drona.

Każde towarzystwo może w nieco inny sposób kształtować zakres tej polisy (w przeciwieństwie do OC dla samochodu czy motocykla), dlatego zawsze warto się upewnić, że dana oferta wpisuje się w Twoje oczekiwania.

Warto poprosić agenta o znalezienie opcji, która chroni przed skutkami szkód spowodowanych podczas jazdy hulajnogą. Jako, że takie pojazdy stają się powszechniejsze, oferty ubezpieczycieli z pewnością będą podążały za potrzebami klientów i staną się coraz bardziej dostępne.

Obecnie takie polisy można znaleźć w ofercie:

 • Link4,
 • Wiener,
 • Nationale-Nederlanden,
 • PZU,
 • Compensa,

Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na wyłączenia w polisie OC w życiu prywatnym. Trzeba podkreślić raz jeszcze – nie każda ma taki sam zakres. Może na przykład okazać się, że chroni jedynie przed skutkami szkód w budynku, a podczas jazdy hulajnogą jest zupełnie nieprzydatna.

Jakie mogą być wyłączenia od odpowiedzialności w ubezpieczeniu?

Rozwiązania chroniące użytkowników hulajnóg oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych, choć niektóre w wyłączeniach odpowiedzialności zapisują, że nie odpowiadają za „szkodę powstałą na skutek prowadzenia pojazdu mechanicznego”, a za taki ubezpieczyciel może uznać hulajnogę.

Inne wyłączenie może dotyczyć wszelkich szkód wyrządzonych przez nas w związku z użytkowaniem urządzeń, które są przez Ciebie wypożyczane. A to oznacza, że OC obowiązuje, gdy jedziemy własną hulajnogą, ale już nie w przypadku używania sprzętu z wypożyczalni.

Dlatego, jeśli zależy nam na zabezpieczeniu w przypadku spowodowania kolizji podczas użytkowania hulajnogi, to musisz dokładnie prześwietlić oferowane nam ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie nieruchomości.

Należy również pamiętać, że nawet najlepiej przeanalizowana oferta nie gwarantuje Ci wypłaty OC w każdej sytuacji. Ubezpieczyciel może bowiem odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli wypadek lub kolizję spowodowałeś podczas prowadzenia hulajnogi pod wpływem alkoholu lub innych używek. Problem może stanowić również używanie hulajnogi niezgodnie z regulaminem wypożyczalni.

Chcesz zabezpieczyć siebie na hulajnodze? NNW w życiu prywatnym

Podczas jazdy hulajnogą warto jednak zadbać nie tylko o osoby lub mienie, które możesz uszkodzić, ale także – a może przede wszystkim – o… siebie. W tej sytuacji bardzo przydatne może okazać się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Ta polisa daje nam jednorazowe odszkodowanie, a także pieniądze na leczenie czy rehabilitację w razie kolizji czy wypadku.

Ubezpieczenie hulajnogi od kradzieży

Jeśli masz własną hulajnogę, warto zabezpieczyć się przed skutkami finansowymi jej utracenia. Takie pojazdy są niewielkie i niestety łatwo padają łupem złodziei. Nie ma ponadto skutecznych zabezpieczeń przed takimi zdarzeniami (oprócz trzymania hulajnogi „pod kluczem”).

Jednak nawet wtedy może ona zostać skradziona, dlatego warto rozszerzyć ubezpieczenie mieszkania o dodatki, które zrekompensują straty. W polisie powinny się więc znaleźć następujące elementy.

1. Ruchomości domowe – hulajnoga, podobnie jak np. rower, jest traktowana jako ruchomość domowa i można ją włączyć w ochronę, jaką zapewnia polisa.

2. Kradzież z włamaniem – dotyczy kradzieży z obszaru ubezpieczonej nieruchomości, gdy są widoczne uszkodzenia, na przykład rozwiercony zamek w drzwiach.

3. Kradzież zwykła – zdarzenie, po którym nie zostają ślady, na przykład, gdy złodziej wszedł do domu przez uchylone okno.

4. Rabunek – odnosi się do zdarzeń odbywających się poza domem, np. na ulicy. Wiąże się z użyciem siły lub groźby.

Warto wykupić takie dodatki, aby zapewnić swojej hulajnodze bezpieczeństwo zarówno w domu, jak i poza nim.

Bibliografia:

 • Art. 33a. – [Obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną] – Prawo o ruchu drogowym. (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-33-a),
 • Ustawa z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19580720357).

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej – co warto wiedzieć?

 • Użytkownik hulajnogi nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia OC.
 • Towarzystwa ubezpieczeniowe w ofercie nie mają ubezpieczeń dedykowanych specjalnie dla użytkowników hulajnóg.
 • OC na wypadek spowodowania wypadku hulajnogą można zapewnić sobie poprzez wykupienie odpowiedniej polisy na życie, ubezpieczenia nieruchomości, czy dodatku do polisy komunikacyjnej.
 • Podczas kupowania takiej polisy należy zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności.
 • Z kolei jednorazowe odszkodowanie, a także pieniądze na leczenie czy rehabilitację można zapewnić sobie poprzez zakup NNW w życiu prywatnym.

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej

 1. Czy OC jest obowiązkowe podczas jazdy hulajnogą?

  Nie ma wymogu wykupienia polisy OC dla kierującego hulajnogą, podobnie jak dla rowerzysty. Zdecydowanie jednak warto to zrobić. O wypadek czy uszkodzenie mienia nie jest trudno podczas jazdy na jednośladzie, a konsekwencje finansowe dla sprawcy mogą być poważne.
 2. Czy jest dostępne specjalne OC na hulajnogi?

  Obecnie nie ma takiego produktu, jednak oferta ubezpieczycieli się cały czas poszerza. Można na przykład wykupić polisę OC w życiu prywatnym, która obejmuje poruszanie się na takich pojazdach.
 3. Jakie mogą być wyłączenia w takich ubezpieczeniach?

  Najczęściej dotyczą one spowodowania szkody pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Dotyczą także wykorzystywania skradzionego pojazdu. Niektóre polisy mają także zapisy wyłączające ochronę podczas jazdy na wypożyczonym sprzęcie.
Piotr Nowik
[Głosów: 3 Średnia: 4.7]