Piotr Nowik

Piotr Nowik | 21 sierpnia 2022

Assistance za granicą – co warto wiedzieć przed podróżą?

scrolldown Assistance awaria za granicą

Przed Tobą długa podróż po Europie? Zadbaj o swój spokój ducha podczas podróży zagranicznej, wykupując pakiet assistance dla swojego samochodu. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie – z tymi wskazówkami na pewno wybierzesz najkorzystniejszą dla siebie opcję!

Assistance za granicą – najważniejsze informacje

  1. Ubezpieczyciele oferują wiele pakietów assistance, różniących się od siebie przede wszystkim zakresem ochrony. Do wyboru masz polisy krótkoterminowe, całoroczne oraz tzw. ASS mini.
  2. Im wyższy pakiet ubezpieczenia, tym więcej benefitów obejmujesz i tym większy jest dystans holowania.
  3. Uważaj na wyłączenia i ograniczenia w OWU ubezpieczeń assistance. Poza standardową klauzulą alkoholową mogą bowiem wykluczać zdarzenia na terenie konkretnych państw lub dotyczące innych sytuacji niż kolizja na drodze.
  4. Assistance to nie wszystko. Aby zyskać spokój ducha podczas zagranicznej podróży, nie zapomnij o sprawdzeniu stanu technicznego samochodu przed wyjazdem.

Awaria lub kradzież samochodu za granicą mogą przysporzyć sporo problemów – szczególnie w sytuacji, gdy nie znasz języka i nie masz budżetu na nieprzewidziane wypadki. Jeśli wcześniej wykupisz ubezpieczenie assistance obowiązujące na terenie Europy, będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Dowiedz się, jaki masz wybór!

Jakie pakiety assistance w podróży za granicą znajdziesz w ofercie wybranych ubezpieczycieli?

Pakiety assistance znajdujące się w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych najczęściej występują w dwóch lub trzech wariantach – od podstawowego po rozszerzony. Jak łatwo się domyślić, różnią się od siebie zakresem ochrony, a im wyższa składka, na tym więcej opcji ochrony ubezpieczeniowej możesz liczyć.

Wybierając pakiet assistance dla siebie, zwróć uwagę na to, do kogo jest skierowany, gdyż każdy z nich może mieć pewne ograniczenia i wyłączenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance na wyjazd za granicę?

Wybierając assistance na zagraniczny wyjazd, upewnij się, że na pewno odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom. Weź po uwagę to:

  • gdzie jedziesz – ubezpieczyciele czasem wyłączają z ochrony ubezpieczeniowej pewne kraje. Należą do nich np. Ukraina, Białoruś, Mołdawia i Rosja,
  • ile lat ma Twój samochód – nie każda oferta może być dostępna dla 12-letniego i starszego pojazdu. Najwyższy pakiet Generali (Lux) obowiązuje np. tylko dla samochodów mających nie więcej niż 13 lat. Uniqa natomiast przesuwa tę granicę do 15 lat,
  • jaki zakres ochrony Cię interesuje – wszystkie pakiety obejmują zdarzenia powstałe na skutek kolizji lub wypadku. Rozszerzone mogą zapewnić ochronę w sytuacji, gdy dojdzie do awarii lub kradzieży pojazdu.

Najprościej kupić assistance w pakiecie z ubezpieczeniem OC w naszym kalkulatorze OC/AC. Tak, jak np. 46-letni pan Mariusz z Elbląga, który w naszej porównywarce znalazł najtańszą ofertę za 670 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje assistance w OC dla 46-latka z Elbląga?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
670,00 zł* rata od 0 zł
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
696,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
885,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
909,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1074,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje assistance w OC dla 46-latka z Elbląga?
Link4
670,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
696,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
885,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
909,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1074,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 21.08.2022 r., 46-letni właściciel Forda Mondeo z 2015 r.

Czy darmowy ASS mini to wystarczająca pomoc za granicą?

Przy zakupie ubezpieczenia OC/AC towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują gratis w postaci darmowego assistance. Pod tą nazwą kryje się zazwyczaj tzw. ASS mini, czyli nieco ograniczony wariant, który nie zapewnia stuprocentowej ochrony ubezpieczeniowej – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

W przypadku wyjazdu zagranicznego sprawdzi się niewiele takich ofert, gdyż ochronę na terenie Europy zapewniają jedynie:

  • Allianz polisa obejmuje tylko zdarzenia będące wynikiem kolizji i oferuje holowanie na odległość nie większą niż 100 km,
  • Wiener – znajduje zastosowanie, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji i obejmuje holowanie za granicą na dystansie do 75 km od miejsca zdarzenia.

Czy opłaca się kupić krótkoterminowe assistance na wakacje za granicą?

Wyjeżdżasz za granicę tylko raz w roku na wakacje, które trwają zaledwie tydzień lub dwa? Zakup całorocznego ubezpieczenia assistance, które będzie obowiązywało w Polsce i za granicą, może się okazać nieopłacalny, skoro skorzystasz z niego zaledwie przez ułamek okresu obowiązywania polisy. Znacznie korzystniejszą opcją może się okazać ubezpieczenie krótkoterminowe, które wykupisz jedynie na czas zagranicznych wakacji. Co warto wiedzieć o takiej opcji?

Przede wszystkim to, że nie oferują jej wszyscy ubezpieczyciele, chociaż jej zakup nie przysporzy Ci trudności. Warto jednak sprawdzić, co dokładnie obejmuje pakiet, gdyż oferta krótkoterminowa jest często bardziej okrojona niż ta całoroczna. Różnice między nimi mogą dotyczyć:

  • limitu kilometrów – w krótkoterminowym assistance może on być nawet kilka razy mniejszy. W przypadku pakietu Uniqa – ubezpieczenie assistance w podróży jest to od 100 do 350 km, Generali oferuje pomoc na dystansie od 250 km do 500 km, a Link4 – Podróże + Auto Assistance do 200 km od miejsca zdarzenia,
  • sumy ubezpieczenia – tutaj wygląda to analogicznie, czyli krótki okres ubezpieczenia równa się niższej sumie,
  • rodzaju zdarzenia – krótkoterminowe oferty nie zawsze obejmują inne sytuacji niż kolizja (czyli np. kradzież),
  • dodatkowych usług – w przypadku całorocznego ubezpieczenia jest ich zazwyczaj więcej i mogą obejmować np. zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy, pojazd zastępczy na określoną liczbę dni, a nawet zastępczego kierowcę, który poprowadzi samochód, jeśli Ty ucierpiałeś podczas wypadku i nie możesz kierować.

Uwaga! Upewnij się, że dodatkowe usługi nie są dodatkowo płatne. Czasem ubezpieczyciel po prostu organizuje dla Ciebie nocleg lub samochód zastępczy, jednak musisz za nie zapłacić z własnej kieszeni.

Zanim kupisz krótkoterminowe assistance porównaj je z tym całorocznym, by upewnić się, która oferta jest korzystniejsza. Może się okazać, że zakres polisy na krótki okres jest tak ograniczony, że bardziej opłaca się wybrać dłuższy pakiet z lepszą ochroną ubezpieczeniową.

Jaki jest limit holowania auta w assistance całorocznym za granicą?

Podczas wybierania pakietu asistance na zagraniczny wyjazd warto zwrócić szczególną uwagę na opcję holowania i wszystkie związane z nią ograniczenia. Dlaczego? Usługa holowania pojazdu, którego naprawa za granicą jest niemożliwa bądź nieopłacalna, może mocno nadszarpnąć budżet.

Najistotniejsza jest kwestia limitu kilometrów, która u każdego ubezpieczyciela wygląda inaczej – zwykle jest jednak na tyle duża, by zapewnić optymalne bezpieczeństwo w podróży po sąsiadujących z Polską krajach. Przykładowo, w przypadku:

  • Warty jest to 1500 km (Moto Assistance Platynowy),
  • InterRisk oferuje 200 km z możliwością rozszerzenia do 1200 km (Assistance Standard i Assistance Premium),
  • PZU150 km jednorazowo z możliwością rozszerzenia do 1200 km (Pomoc w drodze Super PL+EU).

Warto również rozważyć ofertę Allianz (pakiet Plus) z holowaniem do równowartości 1000 euro. Assistance z opcją holowania bez limitu kilometrów za granicą zapewnia jedynie Generali (pakiet Lux).

Jakie są ograniczenia i wyłączenia w assistance?

Ubezpieczenie assistance nie jest obowiązkowe, zatem każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo ustalać własne zasady dotyczące ograniczeń i wyłączeń w OWU. Do tych najczęściej stosowanych należą:

  • klauzula alkoholowa – ubezpieczyciel nie odpowiada za sytuacje, do których doszło pod wpływem alkoholu,
  • ograniczenie terytorialne – pakietassistance może obowiązywać jedynie na terytorium pewnych państw, a do tego być ograniczony limitem kilometrów,
  • ograniczenie odległościowe – ubezpieczenie może zacząć obowiązywać dopiero w określonej odległości od miejsca zamieszkania. Jeśli do zdarzenia dojdzie bliżej, ubezpieczyciel nie zapewnia pomocy,
  • ograniczenie wiekowe – ubezpieczyciele niechętnie obejmują ubezpieczeniem assistance kilkunastoletnie pojazdy,
  • liczbę interwencji w ciągu trwania ochrony ubezpieczeniowej – z niektórych usług  w ramach pakietu możesz skorzystać tylko określoną liczbę razy. Za każde kolejne wezwanie zapłacisz dodatkowo pomimo wykupienia polisy.

Zanim kupisz assistance, dokładnie zapoznaj się z warunkami zawartymi w OWU, aby upewnić się, czy pakiet oferuje taki poziom ochrony ubezpieczeniowej, na jakim Ci zależy.

Co się bardziej opłaca: zakup assistance w pakiecie z OC czy osobno?

Ubezpieczenie OC możesz kupić w pakiecie z OC albo jako osobny produkt. Która z tych opcji jest korzystniejsza? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Zakup dwóch polis w zestawie może opłacać się bardziej, jeśli dostaniesz na nie rabat. Upewnij się jednak, z jakim pakietem assistance masz do czynienia – jeśli to ASS mini, ochrona może się okazać niewystarczająca.

Nie wszystkie towarzystwa pozwalają na zakup samego assistance jako osobnego produktu. Część z nich traktuje tę polisę jako dodatek, którego zakup wymaga posiadania podstawowego OC u tego samego ubezpieczyciela.

Jak szybko sprawdzić ile kosztuje assistance za granicą?

Zastanawiasz się nad tym, ile wyniesie Cię składka za assistance za granicą? Zamiast odwiedzać stacjonarne biura towarzystw ubezpieczeniowych, skorzystaj z kalkulatora OC/AC. Wystarczy uzupełnić formularz z podstawowymi danymi, a już po chwili otrzymasz listę ofert, które mogą Cię zainteresować. Cały proces zajmie tylko kilka minut, a dzięki wylistowaniu wszystkich dostępnych pakietów w jednym miejscu szybko je porównasz, wybierając ten najkorzystniejszy.

Jak sprawdzić samochód przed wyjazdem za granicę?

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas długiej podróży samochodem, koniecznie sprawdź jego stan techniczny przed wyjazdem. Nawet jeśli pojazd na co dzień nie sprawia żadnych problemów, w długiej trasie każde drobne niedopatrzenie może przerodzić się w coś poważniejszego, czego skutki będą trudne do usunięcia na miejscu. Szczególną uwagę zwróć na:

  • stan opon – przyjrzyj się nie tylko zużyciu ogumienia, ale także obręczom i wentylom. W bagażniku powinno też znaleźć się miejsce dla koła zapasowego, na wszelki wypadek,
  • olej silnikowy – duże obciążenie pojazdu może sprawić, że będzie pobierać więcej oleju niż normalnie. Jeśli samochód wymaga oleju, który ciężko znaleźć w standardowych sklepach, najlepiej zabierz ze sobą zapas,
  • układ hamulcowy – obciążone walizkami auto jest cięższe niż zazwyczaj, zatem stanowi większe wyzwanie dla hamulców. Warto zrobić przegląd tarcz i przewodów hamulcowych, aby mieć pewność, że samochód jest bezpieczny,
  • płyny eksploatacyjne – choć możesz uzupełnić ich stan na każdej stacji paliw, lepiej zrobić to też przed wyjazdem, by uniknąć dodatkowych postojów,
  • wycieraczki i światła – zużyte wycieraczki czy niesprawne światła mogą doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze,
  • akumulator – dla samochodu szkodliwe nie są jedynie mrozy, lecz również upały. Kilka dni bezczynności w wysokiej temperaturze może skutecznie unieruchomić pojazd,
  • klimatyzację – jej brak może być dotkliwy, jeśli trasa wiedzie przez ciepłe rejony. Co więcej, w niektórych modelach jazda z pustym układem może skutkować zatarciem kompresora klimatyzacji.

Jeśli wciąż wahasz się, czy potrzebujesz assistance na czas zagranicznej podróży samochodem, zapoznaj się ze stawkami warsztatów oraz pomocy drogowej w Europie. W krajach zachodnich mogą być one nawet kilkakrotnie wyższe niż w Polsce – a zatem wyjątkowo dotkliwe dla portfela. Wykupienie pakietu assistance z opcją holowania może się okazać tańszą opcją, a do tego pozwoli nie martwić się tym, że coś zepsuje Ci wyjazd.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance za granicą

  1. Czy „darmowe” assistance otrzymane przy zakupie OC/AC wystarczy podczas zagranicznej podróży?

    Zapoznaj się z warunkami Twojej polisy. Jednak tego rodzaju produkty najczęściej zapewniają ochronę jedynie na terenie Polski (wyjątek stanowi Wiener) i to w ograniczonym stopniu.
  2. Jaki limit holowania będzie wystarczający?

    Wszystko zależy od tego, gdzie się wybierasz. Przed zakupem assistance sprawdź odległość na mapie i dodaj do niej pewien zapas – na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.
  3. Ile zapłacę za assistance obowiązujące za granicą?

    Ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od długości trwania i zakresu ochrony ubezpieczeniowej.
  4. Czy mogę wykupić assistance i OC u różnych ubezpieczycieli?

    Wszystko zależy od konkretnej oferty. Niektóre towarzystwa traktują assistance jako osobny produkt. Inne natomiast oferują je jedynie jako dodatek do podstawowego ubezpieczenia.
Piotr Nowik
[Głosów: 2 Średnia: 5]