Assistance za granicą – co warto wiedzieć przed podróżą?

Polisa assistance jest szczególnie popularna wśród kierowców często jeżdżących za granicę. Ubezpieczenie gwarantuje pomoc po awarii, stłuczce i można powiedzieć, że pełni funkcje pomocy drogowej. A ile kosztują usługi pomocy drogowej w innych krajach wie każdy, kto z nich korzystał. Lepiej zatem wcześniej zapłacić składkę na assistance w złotówkach i w spokoju korzystać z podróży. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, czego można oczekiwać w ramach ubezpieczenia i ile może ono kosztować.

 Co to jest assistance?

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które pomoże podczas wielu niespodziewanych sytuacji na drodze. Zapewnia pomoc w trakcie awarii, gwarantuje holowanie i samochód zastępczy. Swoim zakresem obejmuje nie tylko auto w dosłownym znaczeniu tego słowa, ale wspiera kierowcę i pasażerów w wielu sprawach, które mogą mieć związek z awarią pojazdu w podróży. 

Pomoc polega na organizacji noclegu, zapewnieniu opieki nad dziećmi i zwierzętami, wsparciu prawnym, medycznym i informacyjnym. Assistance przydaje się szczególnie podczas zagranicznych podróży, gdy lokalne ceny są dużo wyższe niż w Polsce i kierowca nie chce ryzykować ponoszenia dużych opłat za drobne awarie. Firmy ubezpieczeniowe oferują assistance całoroczne, a także krótkoterminowe – w sam raz na zagraniczne wakacje samochodem. 

Jaki jest zakres terytorialny assistance?

Ubezpieczyciele proponują assistance w dwóch-trzech wariantach (w zależności od firmy pakiety mają inne nazwy). Im wyższy pakiet, tym bogatsza ochrona, w tym również, jeśli chodzi o zakres terytorialny. 

Poniżej znajduje się rozpiska towarzystw wraz z informacją, w jakich krajach obowiązuje ochrona w ramach assistance w opcji rozszerzonej:

  • Allianz – Polska oraz europejskie części pozostałych europejskich krajów (w tym europejska część Turcji i grecka część Cypru), oprócz Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Ukrainy i Gruzji,
  • Balcia – Polska,
  • Benefia – Polska i Europa (z wyłączeniem Rosji, Białorusi, Mołdawii, Ukrainy)
  • Beesafe – Polska, Wielka Brytania i kraje Unii Europejskiej,
  • Generali – Polska i Europa,
  • Link4 – Polska i Europa z wyłączeniem Białorusi, Albanii, Islandii, Kazachstanu, Malty, Mołdawii, Rosji, Ukrainy),
  • Ergo Hestia – Polska, Europa + Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael i Iran,
  • Proama – Polska, Europa,
  • Wiener –  Polska, Europa,
  • Uniqa – Polska, Europa,
  • TUZ – Polska i Europa,
  • Trasti – Polska, Europa,
  • Warta –  Polska, Europa,
  • HDI – Polska, Europa,
  • Compensa – Polska, Europa + kraje należące do systemu Zielonej Karty (z wyłączeniem państw, na których toczą się działania wojenne),
  • PZU – Polska, Europa.

Jak widać, kupując rozszerzony pakiet assistance, w większości firm zyskujemy ubezpieczenie w całej Polsce i Europie z wyłączeniem niektórych krajów zza wschodniej granicy.

Jaki zakres ochrony ma assistance za granicą?

Firmy ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę, że kierowcy podczas zagranicznych podróży mają inne potrzeby i wprowadzają zróżnicowaną ochronę w ramach assistance. 

Jednakże niemal każda polisa zapewnia:

  • Naprawę samochodu na miejscu – dotyczy to awarii silnika, wymiany koła itp.
  • Holowanie – ograniczone jest terytorialne (np. do 100 km od wystąpienia awarii) lub do najbliższego warsztatu.
  • Samochód zastępczy – jeśli naprawa ubezpieczonego pojazdu potrwa dłużej, firma przysyła auto zastępcze na max. 2, 5, 7 lub więcej dni (zależy od ubezpieczyciela)
  • Dostawę paliwa, jeśli skończy się ono w trasie.
  • Pomoc prawną, informacyjną i tłumacza – to istotny bonus, jeśli jedziemy do kraju, którego języka nie znamy.

Pomoc w ramach assistance działa 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Infolinie obsługują polskojęzyczni konsultanci, którzy po przyjęciu zgłoszenia sami powiadamiają np. lokalną pomoc drogową, z którą ubezpieczyciel ma podpisaną umowę.

Jaki zakres ma ubezpieczenie assistance krótkoterminowe?

Krótkoterminowe assistance to ubezpieczenie,  którą można wykupić na okres krótszy. W zależności od towarzystwa może to być 7, 15 lub 30 dni. 

Sam zakres ubezpieczenia jest taki sam jak standardowego assistance, różni się ono wyłącznie czasem ochrony. Przykładowo: krótkoterminowe assistance w Link4 zapewnia naprawę samochodu na miejscu lub holowanie do 500 km, samochód zastępczy, dostarczenie paliwa, wymianę koła, pomoc w razie rozładowania akumulatora lub zatrzaśnięcia kluczyków.

Co oczywiste – krótkoterminowe assistance jest tańsze niż jego całoroczny odpowiednik.

Należy mieć na uwadze, że niektórzy ubezpieczyciele nie sprzedają assistance krótkoterminowego samochodom, powyżej pewnego wieku, np. 15 lat. Posiadacze starszych aut powinni o tym pamiętać, przy przeglądaniu ofert.–  wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jaki zakres ma assistance podstawowe jako dodatek do OC?

Firmy ubezpieczeniowe oferują nieraz assistance jako bonus do ubezpieczenia OC. To nie jest wystarczająca ochrona, jeśli chcemy spać spokojnie na wakacjach. 

Po pierwsze, wiele z tych polis obejmuje tylko Polskę. Po drugie – nawet jeśli działają w całej Europie mają zazwyczaj bardzo wąski zakres. Np. Wiener gwarantuje za granicą holowanie na dystansie do 75 km. Taka polisa może sprawdzić się w Polsce, gdzie warsztaty są na każdym kroku albo można zadzwonić po kolegę z prośbą o pomoc, jednak jak na zagraniczną podróż to za mało.

 Jaki zakres ma assistance rozszerzone?

Assistance rozszerzone zapewnia bogatszą ochronę niż podstawowy pakiet. Firmy różnie je nazywają, np. w Allianz nazywa się Plus, w Proama – Super Assistance. Zakres ochrony może się różnić w zależności od przyczyny zdarzenia: awaria lub wypadek.

TowarzystwoZakres ochrony po awariiZakres ochrony po kolizji
Allianznaprawa na miejscu zdarzenia albo holowanie na odległość do 150 kmnaprawa na miejscu zdarzenia albo holowanie na odległość do 150 km. Transport kierowcy i pasażerów w razie braku możliwości kontynuacji podróży do 100 km
Balciaholowanie do 500 km, usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia. Pomoc w razie: rozładowania akumulatora, niewłaściwego działania urządzeń przeciwkradzieżowych, pęknięcia lub stłuczenia szyby czołowej, zatrzaśnięcia, zagubienia lub kradzieży kluczyka. Dodatkowo transport kierowcy i pasażerówholowanie do 500 km, usprawnienie na miejscu, transport kierowcy i pasażerów
Benefianaprawa na miejscu lub holowanie, dostawa części zamiennychtaka sama jak po awarii
Beesafeholowanie do 200 km lub naprawa na miejscu (w opcji Platinum – holowanie do 1000 km)taka sama jak po awarii
Link4Holowanie do 500 km w Europie, naprawa do wartości 1200 zł, kierowca zastępczy, opieka i pomoc medyczna, pomoc przysługuje 2 razy w trakcie trwania polisyHolowanie do 750 km w Europie, naprawa do wartości 1200 zł, kierowca zastępczy, opieka i pomoc medyczna, samochód zastępczy do 10 dni
Uniqaholowanie do 1200 km., naprawa do 500 eurotaka sama jak po awarii
mtu24holowanie do 500 km, naprawa na miejscu zdarzenia, parking i usługi informacyjnetaka sama jak po awarii
mtu24holowanie do 500 km, naprawa na miejscu zdarzenia, parking i usługi informacyjnetaka sama jak po awarii
TUZholowanie do 500 km, naprawa na miejscu zdarzenia,taka sama jak po awarii

Powyżej wypisaliśmy niektóre świadczenia gwarantowane w ramach assistance.

Jaki zakres ma assistance maksymalne?

W niektórych firmach do poszerzonego wariantu polisy można dokupić dodatkowe gwarantowane świadczenia, tworząc maksymalne assistance. 

Zakres assistance w najszerszej wersji może obejmować:

  • Opiekę nad dziećmi i zwierzętami na czas załatwiania spraw przez opiekunów lub ich pobytu w szpitalu.
  • Kierowcę zastępczego
  • Samochód zastępczy na dłuższy czas.
  • Odstawienie samochodu po naprawie na adres wskazany przez ubezpieczonego.
  • Wypłatę gotówki po kradzieży lub natychmiastową, nieoprocentowaną pożyczkę.

Przykład: Krystian został okradziony na zagranicznych wakacjach z rodziną. Dzięki maksymalnie rozszerzonemu assistance, po przesłaniu dokumentacji z policji, otrzymał od ubezpieczyciela od razu 500 euro. Może też dobrać dodatkowe 1 000 w formie pożyczki, którą spłaci po powrocie do Polski.

 Ile kosztuje assistance za granicą?

Jaka jest cena assistance na wakacje, czyli takiego, które obowiązuje za granicą? Sprawdziliśmy to w kalkulatorze OC/AC. Marta, 42-latka z Opola potrzebuje takiej polisy na zagraniczny wyjazd. Marta porusza się Fordem Ka 1.2 z 2010 r.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + assistance za granicę?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
623,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
691,00 zł* rata od 0 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
728,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
805,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC + assistance za granicę?
Uniqa
623,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
691,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
728,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
805,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 28.05.2023 r., 42-latka z Opola, Ford Ka 1.2 z 2010 r.

Wszystkie zaproponowane oferty zawierają OC, czyli ubezpieczenie obowiązkowe, które i tak trzeba mieć w kraju, czy za granicą. Najtańszy pakiet od Uniqa, w ramach assistance gwarantuje holowanie samochodu do 275 km w całej Europie, naprawę na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy, pomoc w wymianie kół i uruchomieniu akumulatora. Z kolei najdroższa oferta, od Link4, w polisie assistance również działa na całą Europę, obejmuje holowanie do 100 km i pomoc informacyjną. Wyższą cenę i assistance skromniejsze rekompensuje AC Mini znajdujące się w pakiecie.

 Jak wybrać zagraniczne assistance? 

Ubezpieczenie assistance nie jest uregulowane przepisami i firmy ubezpieczeniowe mogą dowolnie kształtować ofertę. W związku z tym, przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z OWU i sprawdzić, co właściwie obejmuje polisa.

Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • to, ile razy można skorzystać z pomocy w ramach polisy – w niektórych pakietach jest to ograniczone, np.w Link4 można do 2 razy w trakcie obowiązywania umowy, 
  • zakres terytorialny – należy upewnić się, że polisa zadziała w kraju docelowym i w państwach, przez które będziemy przejeżdżać,
  • odpłatność za hotele – niektóre oferty gwarantują opłacony hotel, a inne przedstawiają to w ten sposób, że firma organizuje (znajduje, rezerwuje, zawozi na miejsce) nocleg, ale kierowca musi sam za niego zapłacić.

Oprócz tego należy pamiętać o standardowych wyłączeniach związanych np. z wiekiem auta (niekiedy ochrona nie działa, jeśli samochód ma powyżej 15 lat) i o klauzuli alkoholowej (tj., że firma nie odpowiada, gdy kierowca w chwili zdarzenia był pod wpływem alkoholu).

Assistance za granicą – co warto wiedzieć?

  1. Assistance jest polisą w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Gwarantuje naprawę samochodu na miejscu, holowanie do warsztatu, dowóz paliwa, pomoc w wymianie koła itp. Oprócz tego wspiera kierowcę i pasażerów poprzez organizację noclegu, opieki nad dziećmi itp.
  2. Większość ubezpieczycieli ma w ofercie po 2-3 opcje assistance. Rozszerzone wersje obowiązują w całej Europie (niektóre towarzystwa wyłączają Białoruś, Ukrainę, Mołdawię i Rosję).
  3. Można się spotkać z dodawaniem assistance jako bonusu do OC. Jest to podstawowa polisa, która nie działa za granicą, a jeśli działa to w bardzo okrojonym zakresie.
  4. W maksymalnej opcji assistance może obejmować np.kierowcę zastępczego (jeśli jedyny kierowca trafi do szpitala), wypłatę gotówki lub nieoprocentowaną pożyczkę (po okradzeniu).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance za granicą

  1. Czy „darmowe” assistance otrzymane przy zakupie OC/AC wystarczy podczas zagranicznej podróży?

    Zapoznaj się z warunkami Twojej polisy. Jednak tego rodzaju produkty najczęściej zapewniają ochronę jedynie na terenie Polski (wyjątek stanowi Wiener) i to w ograniczonym stopniu.
  2. Jaki limit holowania będzie wystarczający?

    Wszystko zależy od tego, gdzie się wybierasz. Przed zakupem assistance sprawdź odległość na mapie i dodaj do niej pewien zapas – na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.
  3. Ile zapłacę za assistance obowiązujące za granicą?

    Ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od długości trwania i zakresu ochrony ubezpieczeniowej.
  4. Czy mogę wykupić assistance i OC u różnych ubezpieczycieli?

    Wszystko zależy od konkretnej oferty. Niektóre towarzystwa traktują assistance jako osobny produkt. Inne natomiast oferują je jedynie jako dodatek do podstawowego ubezpieczenia.
  5. Którą opcję assistance wybrać?

    To zależy od potrzeb kierowcy. Jeśli często jeździ on za granicę, przyda się assistance obejmujące całą Europę. Ponadto warto zwrócić uwagę na maksymalną odległość holowania - o ile 100km w Niemczech wystarczy, aby dojechać do warsztatu, to np. w Norwegii może być za mało.
  6. Ile kosztuje krótkoterminowe assistance na wakacje?

    Jego cena zależy od okresu ubezpieczenia (7,15, 30 dni) i zakresu ryzyk. Najtańsze assistance można kupić już za około 50 zł.
  7. Czy zakres ochrony assistance jest zawsze taki sam?

    Nie. Podobnie jak z Autocasco, firmy mogą go samodzielnie ustalać. Standardem w assistance jest gwarancja naprawy na miejscu i holowania, ale pozostałe składniki polisy zależą od firmy.
  8. Czy mini assistance zadziała w razie awarii samochodu za granicą?

    Zdecydowanie nie. Mini assistance to bardzo okrojona polisa i prawdopodobnie w ogóle nie działa za granicą, a w Polsce obejmuje tylko podstawowe ryzyka.
  9. Czy warto kupić assistance za granicę?

    Tak. Posiadacz polisy zapewnia sobie całodobową pomoc techniczną, medyczną, prawną, informacyjną. To ważne, zwłaszcza wtedy gdy nie znamy języka czy przepisów prawnych obowiązujących w danym kraju.
  10. Czy są ustawowe kwoty wypłacane za konkretne szkody w ramach AC, NNW i assistance?

    Nie. Ustawodawca nie ingeruje w tej kwestii do polis. Suma ubezpieczenia jest narzucona przez OWU towarzystwa lub ustalana z ubezpieczonym.
Justyna Czerwińska
[Głosów: 6 Średnia: 3.3]