Ilona Walczak

Ilona Walczak | 28 kwietnia 2023

Podatek od kupna samochodu w 2023 r. – czy musisz go płacić?

scrolldown Podatek zakup samochodu

Często okazuje się, że całkowity koszt zakupu pojazdu jest wyższy, bo do ceny auta należy jeszcze doliczyć podatek od kupna samochodu. Jaki? Ile wynosi? Kto musi płacić? Wszystkiego dowiecie się poniżej.

Podatek od kupna samochodu 2023 – co warto wiedzieć?

 • Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) musi zapłacić osoba, która kupuje używany samochód (zarejestrowany w Polsce) od osoby prywatnej.
 •  PCC nie trzeba płacić w przypadku zakupu samochodu z komisu, salonu lub od osoby prowadzącej działalność gospodarczą (wówczas otrzymujemy fakturę VAT).
 • PCC nie obowiązuje również w przypadku samochodu kupionego za granicą.
 • PCC wynosi 2 proc. wartości pojazdu i płaci go kupujący.
 • PCC trzeba opłacić do 14 dni od zakupu. Rozliczenia należy dokonać w urzędzie skarbowym, w którym rozlicza się kupujący.
 • Po zakupie pojazdu należy złożyć deklarację PCC-3. Można to zrobić osobiście, listem poleconym lub przez internet.

Kiedy należy zapłacić podatek od kupna samochodu 2023 za auto kupione i zarejestrowane w Polsce?

 • W przypadku pojazdu, PCC płacimy najczęściej przy okazji umowy kupna – sprzedaży. O PCC możemy jednak zapomnieć, gdy nabywamy pojazd z salonu, komisu lub od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą. Tacy sprzedający wystawiają bowiem fakturę VAT (lub VAT-marża), a wówczas nie ma obowiązku opłacenia PCC i sprawa załatwiona zostaje bez wydawania choćby złotówki.
 • Kwestia PCC pojawia się, gdy używany pojazd kupujemy od osoby fizycznej. Wówczas musimy liczyć się z zapłaceniem tego podatku.

Co to jest podatek od kupna samochodu 2023?

Podatek od czynności cywilno-prawnych należy uiszczać na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Osoby, które muszą go płacić to osoby, które na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub darowizny nabędą jakiś przedmiot. Podatkowi PCC podlegają nie tylko samochody, ale także:

 • ruchomości tj. motocykle, przyczepy, pojazdy rolnicze, sprzęty RTV,
 • nieruchomości tj. działki budowlane, mieszkanie, budynki mieszkalne i gospodarcze,
 • prawa majątkowe tj. prawa autorskie, wierzytelności, użytkowanie wieczyste.

Kto i ile podatku płaci po zakupie auta?

PCC wynosi 2 proc. od ceny pojazdu i opłacany jest przez kupującego. Jeśli więc pan Michał kupuje auto od pani Haliny za 20 tys. zł, to będzie musiał zapłacić fiskusowi dodatkowo 400 zł PCC.

Kto jest zwolniony z podatku po zakupie auta 2023?

Od płacenia podatku wolny jest samochód nabyty za cenę poniżej 1 tys. zł oraz kupiony przez osobę niepełnosprawną, na jej własny użytek.

Jakie dokumenty należy oddać do urzędu skarbowego?

Obowiązek zapłacenia PCC następuje w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Gdy to się stanie, kupujący ma 14 dni na rozlicznie się z fiskusem. By to zrobić, musi wypełnić i złożyć deklarację PCC-3 (lub wraz z załącznikiem PCC-3/A, jeśli nabywców jest dwóch) i na jej podstawie zapłacić 2 proc. od wysokości transakcji.

Uwaga! Zdarza się i tak, że niektórzy próbują oszukać fiskusa i wpisują w umowie zaniżoną wartość samochodu.

Przykład:

Pan Michał kupił od pani Haliny samochód za 20 tys. zł, ale chciał zapłacić mniejszy podatek, więc przekonał ją, by w umowie kupna/sprzedaży wpisać kwotę 10 tys. zł, dzięki czemu zapłaciłby 200 zł, a nie 400 zł podatku.

Fiskus tak łatwo przechytrzyć się jednak nie da – kwoty sprzedaży samochodów są bowiem sprawdzane w specjalnym katalogu uśrednionych rynkowych cen pojazdów i jeśli cena wpisana do umowy jest za niska, to będziemy musieli się z tego tłumaczyć, a jeśli to nie pomoże, to zapłacić różnicę, a także odsetki karne.

W rozmowach z fiskusem nie stoimy jednak na straconej pozycji – zdarza się bowiem, że cena auta rzeczywiście jest niższa, ponieważ samochód jest powypadkowy, co może przekonać fiskusa. Do tego przydadzą się jednak mocne argumenty w postaci zdjęć czy faktur za naprawę.

Warto pamiętać, że na końcu to fiskus dokonuje wyceny pojazdu. Jeśli się z nią nie zgadzasz, to możesz się odwołać, ale wówczas urząd podatkowy przekaże sprawę do rzeczoznawcy. A jeśli on przyzna rację fiskusowi, to będziesz musiał opłacić koszty pracy rzeczoznawcy.

Gdzie i w jaki sposób złożyć deklarację podatku od zakupu samochodu 2023?

Deklaracja PCC-3 musi trafić do urzędu skarbowego, z którym rozlicza się kupujący samochód. Jest kilka możliwości, by ją tam dostarczyć. Można to zrobić osobiście, wysłać listem poleconym lub przez internet.

Elektronicznie możemy to zrobić dzięki wykorzystaniu podpisu kwalifikowanego lub przekazać deklarację na skrzynkę podawczą urzędu skarbowego (e-deklaracja) z pominięciem e-podpisu. Wówczas podatnik pobiera e-deklarację pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/pcc/e-deklaracje-pcc/formularze-pcc/, wypełnia ją, a następnie jest ona składana na skrzynce podawczej właściwego urzędu skarbowego.

Wyliczoną kwotę podatku (wpisuje się ją do deklaracji) trzeba przelać na konto bankowe wskazane przez urząd skarbowy lub uiścić w kasie urzędu.

Jaka jest kara za nieopłacenie podatku od zakupu samochodu?

Jeżeli zapomnisz o zapłacie podatku we właściwym czasie, należy złożyć oświadczenie (tzw. czynny  żal), w którym trzeba przyznać się do błędu i zobowiązać do zapłaty podatku wraz z odsetkami. Decyzja należy do naczelnika Urzędu Skarbowego. Kara za brak opłaty podatku zależy od płacy minimalnej, jest to od 1/10 płacy minimalnej do jej 20-krotności. W 2022 roku od 301 zł do 60 200 zł!

Czy trzeba płacić podatek od zakupu samochodu kupionego za granicą?

W tej sytuacji sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Jeśli zakupiony za granicą pojazd nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce, ale chcemy go kupić za pośrednictwem komisu, wówczas nie musimy płacić PCC, za to komis będzie musiał opłacić podatek akcyzowy.

PCC nie zapłacimy również w przypadku zakupu pojazdu nabytego za granicą (niezarejestrowanego w Polsce) od osoby fizycznej. Wówczas jednak musimy liczyć się z obowiązkiem zapłacenia podatku akcyzowego (3,1% wartości pojazdu jeśli auto ma silnik o poj. do 2,0 l lub 18,6% wartości pojazdu, gdy auto ma silnik o pojemności powyżej 2,0 l).

Czy trzeba płacić podatek od zakupu samochodu od auta otrzymanego w darowiźnie?

Jeżeli obdarowującym jest osoba z I grupy podatkowej (małżonek; zstępni: syn, córka, wnuki, prawnuki; wstępni: matka, ojciec, dziadkowie; rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, teściowie, zięć, synowa) i wartość samochodu jest niższa niż 9637 zł to nie trzeba płacić podatku PCC.

W przypadku, gdy otrzymasz samochód od osoby z II grupy podatkowej (zstępni rodzeństwa np. siostrzeniec, bratanek; rodzeństwo rodziców; zstępni i małżonkowie pasierbów; małżonkowie rodzeństwa; rodzeństwo małżonków; małżonkowie rodzeństwa małżonków; małżonkowie innych zstępnych) i wartość samochodu jest niższa niż 7276 zł to nie trzeba płacić podatku PCC.

Jeżeli otrzymasz samochód od innej osoby niż z ww. grup, w tym także osób niespokrewnionych, a jego wartość nie przekroczy 4902 zł to nie trzeba płacić podatku PCC.

Co z OC po zakupie samochodu?

Podatek to nie jedyna opłata, która wiąże się z zakupem nowego samochodu. Pamiętaj, aby po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży sprawdzić ważność OC. Zbywca powinien przekazać ci aktualne ubezpieczenie OC.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych  polisa OC zbywcy przechodzi na nabywcę auta. Nawet jeżeli sprzedający opłacił całość składki warto sprawdzić czy towarzystwo nie dokona rekalkulacji składki, czyli ponownie nie przeliczy jej wysokości – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Gdzie kupić nowe OC?

Jeżeli towarzystwo przeliczy składkę i będziesz musiał sporo dopłacić do polisy to możesz ją wypowiedzieć i zawrzeć nową na siebie. Warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, gdzie w jednym miejscu można sprawdzić oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Jest to oszczędność i pieniędzy, i czasu. Wszystko możesz zrobić z domu o dowolnej porze dnia.

Sprawdźmy, ile musiałby zapłacić za OC pan Mateusz z Częstochowy, który kupił Renault Clio, 1.0, 2016 rok. Pan Mateusz ma prawo jazdy od 10 lat i bezszkodowy przebieg ubezpieczenia.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 37-latka z Częstochowy?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
351,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
489,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
521,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
605,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
674,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 37-latka z Częstochowy?
Link4
351,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
489,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
521,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
605,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
674,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 23.02.2022 r., Renault Clio 1.0 z 2016 r.

Jak można zauważyć różnice w cenie samego OC są duże. Przy wyborze OC możemy kierować się tylko ceną, ponieważ zakres ubezpieczenia i sumy gwarancyjne są takie same w każdym towarzystwie.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o podatek od kupna samochodu

 1. Otrzymałem samochód o wartości 8000 zł od dziadka. Czym muszę płacić podatek PCC?

  Dziadek jest osobą z I grupy podatkowej, a więc nie musisz płacić podatku, ponieważ wartość samochodu nie przekracza 9637 zł.
 2. Kupiłem uszkodzony samochód o wartości 12 000 zł. Czy od tej kwoty będę musiał zapłacić podatek?

  Tak. Musisz zapłacić podatek od 12 000 zł, czyli 240 zł. Urząd Skarbowy może zweryfikować wartość tego modelu i rocznika. Mogą być potrzebne zdjęcia na potwierdzenie stanu faktycznego auta.
 3. Czy mogę zaniżyć wartość pojazdu, aby nie płacić podatku?

  Nie radzimy zaniżać wartości pojazdu. Oprócz podatku od faktycznej kwoty zakupu mogą zostać doliczone odsetki. Urząd Skarbowy ma systemy, które przeliczają wartość pojazdu. Dodatkowo w przypadku, gdy chciałbyś zwrócić samochód z powodu ukrytych wad zaniżona wartość auta na umowie nie będzie dla ciebie korzystna.
 4. Przez jaki okres Urząd Skarbowy może mieć roszczenia do płatnika za nieopłacenie podatku od kupna samochodu?

  Urząd Skarbowy ma 5 lat na roszczenia dotyczące wpisania niewłaściwej wartości pojazdu lub braku uiszczenia opłaty PCC.
 5. Czy kupując samochód w komisie muszę opłacić PCC?

  W przypadku zakupu pojazdu w komisie musisz być uważny. Czasem komis jest tylko pośrednikiem w transakcji między nabywcą a osobą fizyczną będącą sprzedającym. Wtedy trzeba będzie zapłacić 2% wartości pojazdu. Natomiast, jeżeli to komis będzie sprzedawcą auta i otrzymasz fakturę zakupu, nie musisz się rozliczać z Urzędem Skarbowym.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]