Piotr Nowik

Piotr Nowik | 9 października 2020

Podatek od kupna samochodu w 2021 r. Sprawdź, czy musisz go płacić?

scrolldown Kobiety sprawdzają wysokość podatku po zakupie samochodu

Często okazuje się, że całkowity koszt zakupu pojazdu jest wyższy, bo do ceny auta należy jeszcze doliczyć podatek. Jaki? Ile wynosi? Kto musi płacić? Wszystkiego dowiecie się poniżej.

Co warto wiedzieć o podatku od zakupu auta:

  • Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) musi zapłacić osoba, która kupuje używany samochód (zarejestrowany w Polsce) od osoby prywatnej.
  •  PCC nie trzeba płacić w przypadku zakupu samochodu z komisu, salonu lub od osoby prowadzącej działalność gospodarczą (wówczas otrzymujemy fakturę VAT). PCC nie obowiązuje również w przypadku samochodu kupionego za granicą.
  • PCC wynosi 2 proc. wartości pojazdu i płaci go kupujący.
  • PCC trzeba opłacić do 14 dni od zakupu. Rozliczenia należy dokonać w urzędzie skarbowym, w którym rozlicza się kupujący.
  • Po zakupie pojazdu należy złożyć deklarację PCC-3. Można to zrobić osobiście, listem poleconym lub przez internet.

Podatek od zakupu samochodu nazywa się PCC. Pod tym tajemniczym skrótem kryje się w miarę zrozumiałe rozwinięcie – podatek od czynności cywilnoprawnych. Najważniejsza informacja jest taka, że należy go uiścić w przypadku wielu umów, jak np. sprzedaży, zamiany, pożyczki, spadku czy darowizny.

Kiedy należy zapłacić podatek PCC za auto kupione i zarejestrowane w Polsce?

W przypadku pojazdu, PCC płacimy najczęściej przy okazji umowy kupna – sprzedaży. O PCC możemy jednak zapomnieć, gdy nabywamy pojazd z salonu, komisu lub od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą. Tacy sprzedający wystawiają bowiem fakturę VAT (lub VAT-marża), a wówczas nie ma obowiązku opłacenia PCC i sprawa załatwiona zostaje bez wydawania choćby złotówki.

Kwestia PCC pojawia się, gdy używany pojazd kupujemy od osoby fizycznej. Wówczas musimy liczyć się z zapłaceniem tego podatku.

Uwaga! Należy jednak uważać w przypadków komisów, ponieważ często są one tylko pośrednikami w sprzedaży między osobami fizycznymi, a wówczas – mimo że auto znajduje się w komisie – i tak należy zapłacić PCC.

Kto i ile podatku płaci po zakupie auta?

PCC wynosi 2 proc. od ceny pojazdu i opłacany jest przez kupującego. Jeśli więc pan Michał kupuje auto od pani Haliny za 20 tys. zł, to będzie musiał zapłacić fiskusowi dodatkowo 400 zł PCC.

Uwaga! Od płacenia podatku wolny jest jednak samochód nabyty za cenę poniżej 1 tys. zł oraz kupiony przez osobę niepełnosprawną, na jej własny użytek.

Jakie dokumenty należy oddać do urzędu skarbowego?

Obowiązek zapłacenia PCC następuje w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Gdy to się stanie, kupujący ma 14 dni na rozlicznie się z fiskusem. By to zrobić, musi wypełnić i złożyć deklarację PCC-3 (lub wraz z załącznikiem PCC-3/A, jeśli nabywców jest dwóch) i na jej podstawie zapłacić 2 proc. od wysokości transakcji.

Uwaga! Zdarza się i tak, że niektórzy próbują oszukać fiskusa i wpisują w umowie zaniżoną wartość samochodu.

Przykład: Pan Michał kupił od pani Haliny samochód za 20 tys. zł, ale chciał zapłacić mniejszy podatek, więc przekonał ją, by w umowie kupna/sprzedaży wpisać kwotę 10 tys. zł, dzięki czemu zapłaciłby 200 zł, a nie 400 zł podatku.

Fiskus tak łatwo przechytrzyć się jednak nie da – kwoty sprzedaży samochodów są bowiem sprawdzane w specjalnym katalogu uśrednionych rynkowych cen pojazdów i jeśli cena wpisana do umowy jest za niska, to będziemy musieli się z tego tłumaczyć, a jeśli to nie pomoże, to zapłacić różnicę, a także odsetki karne.

W rozmowach z fiskusem nie stoimy jednak na straconej pozycji – zdarza się bowiem, że cena auta rzeczywiście jest niższa, ponieważ samochód jest powypadkowy, co może przekonać fiskusa. Do tego przydadzą się jednak mocne argumenty w postaci zdjęć czy faktur za naprawę.

Na końcu to fiskus dokonuje wyceny pojazdu. Jeśli się z nią nie zgadzamy, to możemy się odwołać, ale wówczas urząd podatkowy przekaże sprawę do rzeczoznawcy. A jeśli on przyzna rację fiskusowi, to będziemy musieli opłacić koszty pracy rzeczoznawcy.

Gdzie i w jaki sposób złożyć deklarację PCC?

Deklaracja PCC-3 musi trafić do urzędu skarbowego, z którym rozlicza się kupujący samochód. Jest kilka możliwości, by ją tam dostarczyć. Można to zrobić osobiście, wysłać listem poleconym lub przez internet.

Elektronicznie możemy to zrobić dzięki wykorzystaniu podpisu kwalifikowanego, ale także w prosty sposób przekazać deklarację na skrzynkę podawczą urzędu skarbowego (e-deklaracja) z pominięciem e-podpisu. Wówczas podatnik pobiera e-deklarację, wypełnia ją, a następnie jest ona składana na skrzynce podawczej właściwego urzędu skarbowego.

Wyliczoną kwotę podatku (wpisuje się ją do deklaracji) trzeba przelać na konto bankowe wskazane przez urząd skarbowy lub uiścić w kasie urzędu.

Należy pamiętać, że urząd skarbowy ma aż pięć lat, by dochodzić swoich roszczeń, a kara za niezapłacenie PCC może wynieść aż do 20-krotności płacy minimalnej, czyli obecnie ok. 52 tys. zł!

Czy trzeba płacić podatek PCC od auta kupionego za granicą?

W tej sytuacji sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Jeśli zakupiony za granicą pojazd nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce, ale chcemy go kupić za pośrednictwem komisu, wówczas nie musimy płacić PCC, za to komis będzie musiał opłacić podatek akcyzowy.

PCC nie zapłacimy również w przypadku zakupu pojazdu nabytego za granicą (niezarejestrowanego w Polsce) od osoby fizycznej. Wówczas jednak musimy liczyć się z obowiązkiem zapłacenia podatku akcyzowego (3,1% wartości pojazdu jeśli auto ma silnik o poj. do 2,0 l lub 18,6% wartości pojazdu, gdy auto ma silnik o pojemności powyżej 2,0 l).

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]