Ubezpieczenie opon. Kiedy i jaką polisę warto kupić?

Wymiana zepsutej opony nie jest może tak skomplikowana jak naprawa silnika, ale potrafi być czynnością nieprzyjemną, a czasem nawet niemożliwą do wykonania. Możemy jednak nie brudzić sobie rąk i nie tracić nerwów przy wymianie koła, jeśli masz ubezpieczenie opon. Czy jest ono opłacalne? Co obejmuje? Kto może wykupić ubezpieczenie opon? Sprawdź.



Na ubezpieczenie opon samochodowych może zdecydować się każdy właściciel pojazdu. Wsparcie ubezpieczyciela na wypadek uszkodzenia ogumienia uzyskamy po wykupieniu dodatkowej ochrony do polisy OC i AC. Takie ubezpieczenie coraz częściej oferują również sklepy, podczas zakupu ogumienia do samochodu.

Czym dokładnie jest ubezpieczenie opon?

To polisa, która może Ci pomóc, jeśli podczas jazdy uszkodziłeś oponę lub opony (zostały przebite, bo najechałeś na ostry przedmiot, zepsuł się wentyl, uciekło z nich powietrze, wybuchły itp.)

Ubezpieczenie opon może mieć różny zakres w każdym towarzystwie. Zanim wykupisz polisę, sprawdź więc, na jaką ochronę możesz liczyć. Ważne jest także to, że nie jest ono tym samym, co assistance, które obejmuje wyłącznie pomoc w trasie, czyli wymianę lub naprawę opon na miejscu.

Natomiast zwrot kosztów za wymienienie lub naprawienie uszkodzonego ogumienia gwarantuje tylko dodatkowe ubezpieczenie opon, o którym mowa w tym artykule. Jest ono najczęściej oferowane jako dodatek w pakiecie z OC lub AC.

Istotne jest także to, że ubezpieczenie opon zwykle działa wyłącznie w Polsce. Można znaleźć oferty towarzystw (np. Compensa), w których zakres terytorialny jest szerszy. Jednak przeważnie ubezpieczyciele gwarantują zwrot kosztów naprawy opon, jeśli doszło do ich uszkodzenia na terenie naszego kraju. Zawsze sprawdzaj to w OWU polisy, szczególnie jeśli wybierasz się za granicę.

Różne ceny i różny zakres ochrony ubezpieczenia opon

Ceny takiego ubezpieczenia opon są bardzo zróżnicowane, podobnie jak jego zakres. Na rynku można znaleźć polisę już za kilka złotych rocznie, ale ważne, by dokładnie sprawdzić zakres jej ochrony.

W większości przypadków polisa na ubezpieczenie opon obejmuje wyłącznie pomoc telefoniczną (np. informację o najbliższym punkcie wulkanizacyjnym) i naprawę lub wymianę opony na miejscu. Wówczas schemat działania jest prosty: łapiemy gumę, dzwonimy do towarzystwa i czekamy na przysłanie przez ubezpieczyciela pomocy do wymiany koła zapasowego.

W ramach umowy, opona zostanie naprawiona lub wymieniona (pamiętaj jednak, żeby zapasowa opona lub zestaw naprawczy była na wyposażeniu samochodu!). Gdy jednak niemożliwe jest rozwiązanie sprawy na miejscu, wówczas wiele towarzystw oferuje holowanie do najbliższego warsztatu wulkanizatora. Tam dochodzi do naprawy opony albo jej wymiany koła, ale kosztów związanych z tymi czynnościami wielu ubezpieczycieli już nie pokrywa lub pokrywa je częściowo.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia opon?

Warunki ochrony sprawdzisz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Warto się z nimi zapoznać, szczególnie jeśli zależy nam na rozszerzonym zakresie ubezpieczenia.

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • czy ubezpieczenie opon pokrywa także ich kradzież (z reguły taką gwarancję uzyskasz tylko w ramach umowy AC);
  • czy polisa gwarantuje zwrot kosztów naprawy/wymiany opon także wtedy, gdy zostały zniszczone nie podczas jazdy (np. pocięte na parkingu);
  • czy ubezpieczenie obejmuje zdarzenie, które miało miejsce także na drogach nieutwardzonych?
  • czy polisa zapewnia pomoc tylko w Polsce, czy także za granicą?
  • czy obejmuje zniszczenie opon w wyniku wypadku?
  • czy obejmuje tylko zniszczenie opon, czy również felg?

Należy również zwrócić uwagę na limity. Mogą być one zarówno ilościowe, jak i kwotowe. Co to znaczy? Że ubezpieczyciel może sobie zastrzec, że w ciągu roku do naprawy Twoich opon stawi się np. maksymalnie trzy razy lub dokona napraw do danej kwoty (np. do 2 tys. zł).

Ważne jest szczególnie to, co dla konkretnego ubezpieczyciela oznacza uszkodzenie opony. Wbrew pozorom definicje takiego zdarzenia mogą być różne.

Przykładowo w Uniqa taka sytuacja oznacza „brak powietrza w oponie lub oponach w wyniku przebicia lub wystrzelenia opony lub dętki, niesprawnych wentyli, innych przyczyn z powodu których uchodzi powietrze z opony lub dętki.”

Natomiast już dla Link4 uszkodzenie opony to „przebicie, wybuch, pęknięcie opony, brak powietrza, które uniemożliwiają jazdę po drogach publicznych w sposób bezpieczny lub zgodny z przepisami ruchu drogowego i które są wynikiem najechania na ostre przedmioty lub kolizji drogowej.”

Definicje brzmią na pozór podobnie, jednak w konkretnych sytuacjach może się okazać, że dana awaria nie kwalifikuje się do likwidacji z polisy.

Jak działa ubezpieczenie opon? Na jaką pomoc możesz liczyć?

Zakres wsparcia w ramach polisy także może się różnić w zależności od oferty ubezpieczyciela. Najczęściej obejmuje ono:

• pomoc na miejscu, czyli wymianę koła zapasowego (które musisz zapewnić),

• holowanie do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego, jeśli opony nie da się naprawić na miejscu,

• skierowanie do konkretnego punktu serwisowego,

Ubezpieczyciele mogą także zapewniać pomoc logistyczną, pokrycie kosztów zakupu nowych opon lub ich naprawy, a także telefoniczne wsparcie w zakresie przekazania danych teleadresowych: zakładów wulkanizacyjnych, sklepów z oponami, punktów przechowywania opon (takie warunki zapewnia na przykład Warta).

Ubezpieczenie opon z AC czy osobno?

Trzeba pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy – nawet jeśli masz ubezpieczenie AC, które obejmuje ochronę opon, warto rozważyć wykupienie polisy chroniącej tylko ogumienie. Dlaczego?

  • Polisa AC gwarantuje wypłatę odszkodowania za uszkodzone (także w akcie wandalizmu) lub skradzione opony. W ramach tego ubezpieczenia nie otrzymamy jednak wsparcia podczas podróży, po tzw. złapaniu gumy,
  • Aby mieć możliwość skorzystania z pomocy drogowej w razie uszkodzenia ogumienia, musisz wykupić rozszerzony wariant Assistance (podstawowy zapewnia zwykle tylko holowanie po wypadku),
  • Jeżeli zdecydujesz się na dodatkowe ubezpieczenie opon, zyskasz nie tylko dwa w jednym (odszkodowanie za uszkodzone opony i finansowanie wszystkich usług), ale również gwarancję zachowania zniżek w AC – ochrona opon jest oddzielnym produktem i nie wpływa na ilość zniżek w AC.

Ale uwaga!

Tylko po warunkiem, że dokładnie sprawdzisz zakres ochrony ubezpieczenia opon i będzie on szerszy od wariantu assistance, jaki masz. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bardziej kompleksową usługę assistance (np. pokrycie kosztów noclegu czy zastępczy samochód w przypadku poważnych awarii) już jako bezpłatny dodatek do AC. Zakup dodatkowej ochrony byłby więc wtedy zupełnie nieuzasadniony.

Dla kogo ubezpieczenie opon samochodowych?

Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie opon w ogóle się opłaca? Polecamy je przede wszystkim posiadaczom polisy OC i ASS w wersji podstawowej (czyli bez pomocy drogowej po awarii).

Dla kogoś, komu niestraszne są brudne ręce i kręcenie lewarkiem, pewnie nawet kilkanaście złotych okaże się zbędnym wydatkiem. Ta usługa okazuje się jednak przydatna w sytuacji, gdy np. na zewnątrz panuje mróz i pada śnieg, a zmrożone śruby trzymają tak mocno, że nie jesteśmy w stanie sami ich odkręcić.

Poza tym należy pamiętać, że wiele nowszych samochodów nie jest wyposażonych w zapasową oponę, a ogranicza się jedynie do posiadania zestawu naprawczego, który nie jest w stanie pomóc nam w każdej sytuacji. A biorąc pod uwagę, że holowanie samochodu kosztuje co najmniej 1,2 zł za kilometr, to może okazać się, że ubezpieczenie opon nie jest jednak przesadnym wydatkiem.

Bibliografia:

  • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf)

Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia opon samochodowych?:

  • Ubezpieczenie opon działa, jako dodatek do polisy OC i AC. Niektóre sklepy motoryzacyjne oferują również ten produkt nabywcom kompletu ogumienia.
  • Ceny dodatkowego ubezpieczenia opon zaczynają się od kilku złotych za całoroczną ochronę.
  • Na ogół, w podstawowym pakiecie znajduje się naprawa lub wymiana opon, a także holowanie do wulkanizatora.
  • Najtańsze ubezpieczenie opon może być tylko odpowiednikiem rozszerzonej wersji assistance (ubezpieczenie na wypadek awarii). Przed zakupem polisy warto więc porównać zakresy ochrony obu ubezpieczeń i wybrać tańszy lub bardziej kompleksowy produkt
  • Podczas zakupu polisy należy zwrócić uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Tam zawarte są szczegóły polisy, a także obowiązujące limity.

FAQ - czyli najcięściej zadawane pytania o ubezpieczenie opon:

  1. Czym jest ubezpieczenie opon?

    Jest to dodatek do OC lub AC, którego nie należy mylić z ochroną w ramach assistance. Polisa obejmująca opony może mieć różny zakres w każdym towarzystwie. Zwykle obejmuje pomoc na miejscu uszkodzenia ogumienia (wymiana koła), holowanie do najbliższego warsztatu lub zwrot kosztów poniesionych przez kierowcę na naprawę opony (czasem też felgi).
  2. Jak wybrać dobre ubezpieczenie opon?

    Przede wszystkim trzeba dokładnie sprawdzić jego zakres, czyli to, w jakich sytuacjach działa, na jaką pomoc można liczyć oraz jaki zasięg terytorialny obejmuje. Warto wiedzieć, że większość takich polis ma zastosowanie wyłącznie na terenie Polski.
  3. Lepiej ubezpieczenie opon kupić osobno, czy jako składnik ubezpieczenia AC?

    Zakup osobnego ubezpieczenia ma pewne plusy. Przede wszystkim w razie usterki opony nie tracisz zgromadzonych zniżek – polisa na opony jest oddzielnym produktem i nie wpływa na historię ubezpieczeniową AC.
  4. Czy ubezpieczenie opon można kupić dla każdego samochodu?

    Niestety nie. Zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe ograniczają zakres działania tego produktu dla samochodów osobowych, a także samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i ładowności do 800 kg. Częstym warunkiem objęcia pojazdu ochroną będzie jego rejestracja w Polsce.
  5. Czy ubezpieczenie opon działa jedynie w Polsce?

    Większość towarzystw ubezpieczeniowych udziela pomocy tylko wtedy, gdy do uszkodzenia opon pojazdu dojdzie na terenie naszego kraju. Natomiast te firmy, które rozszerzają zakres terytorialny poza granice Polski, wskazują dodatkowe państwa wyłączone z ich odpowiedzialności.
  6. Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

    Zdobycie ubezpieczenia zapewniającego wsparcie po uszkodzeniu opony pojazdu to zazwyczaj wydatek niewielki. Na przykład, w przypadku oferty Uniqa, koszt polisy może się zaczynać już od 19 PLN. Miej na uwadze, że koszt nie zawsze idzie w parze z zakresem ochrony. Istnieje możliwość, że wydając niewielką opłatę, będziesz mógł skorzystać z szerszego wachlarza usług niż to by miało miejsce przy droższym ubezpieczeniu. Warto zaznaczyć, że ten konkretny produkt jest dostępny jedynie w połączeniu z ubezpieczeniem OC, AC lub jako rozszerzenie do obszerniejszego pakietu ASS. W związku z tym, powinieneś skupić swoją uwagę nie tylko na cenie samego ubezpieczenia opon, lecz także na całkowitym koszcie wybranego zestawu ubezpieczeniowego.
  7. Czy naprawę koła w warsztacie wulkanizacyjnym trzeba pokryć z własnej kieszeni?

    Pokrycie kosztów naprawy koła u wulkanizatora nie jest oczywiste. W ramach ubezpieczenia jedynie część firm ubezpieczeniowych gwarantuje takie świadczenie. W niektórych firmach można liczyć wyłącznie na organizację i pokrycie takich kosztów, jak: holowanie ubezpieczonego pojazdu lub wymiany koła na miejscu zdarzenia, czy też na pomoc informacyjną.
  8. Czy w ramach ubezpieczenia opon jest pokrywana również kradzież ogumienia?

    Nie, przy ubezpieczeniu opon takie zdarzenie jak kradzież ogumienia nie podlega ochronie ubezpieczeniowej, a ogranicza się do doraźnej pomocy w czasie jazdy samochodem. Towarzystwa nie gwarantują odszkodowania za kradzież kompletu opon samochodowych.
  9. Kiedy nie zadziała ubezpieczenie opon

    Naprawa lub wymiana koła na miejscu zdarzenia jest możliwa wtedy, kiedy na wyposażeniu ubezpieczonego pojazdu znajduje się koło zapasowe lub zestaw naprawczy. Ich brak spowoduje, że większość towarzystw ubezpieczeniowych odmówi zorganizowania pomocy. Ponadto w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajduje się zazwyczaj wiele zapisów wskazujących okoliczności, w których ubezpieczyciel będzie wyłączony od odpowiedzialności za powstałą szkodę.
Katarzyna Wadowska
[Głosów: 2 Średnia: 5]