Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 22 lutego 2021

Ubezpieczenie opon. Kiedy i jaką polisę warto kupić?

scrolldown wymiana opony

Wymiana zepsutej opony nie jest może tak skomplikowana jak naprawa silnika, ale potrafi być czynnością nieprzyjemną, a czasem nawet niemożliwą do wykonania. Możemy jednak nie brudzić sobie rąk i nie tracić nerwów, jeśli posiadamy ubezpieczenie opon. Czy jest ono opłacalne? Co obejmuje? Kto może je wykupić?


Podsumowanie:

 • Ubezpieczenie opon można wykupić jako dodatek do polisy OC i AC. Niektóre sklepy motoryzacyjne oferują również ten produkt nabywcom kompletu ogumienia.
 • Ceny dodatkowego ubezpieczenia opon zaczynają się od kilku złotych za całoroczną ochronę.
 • Na ogół, w podstawowym pakiecie znajduje się naprawa lub wymiana opon, a także holowanie do wulkanizatora.
 • Najtańsze ubezpieczenie opon może być tylko odpowiednikiem rozszerzonej wersji assistance (ubezpieczenie na wypadek awarii). Przed zakupem polisy warto więc porównać zakresy ochrony obu ubezpieczeń i wybrać tańszy lub bardziej kompleksowy produkt
 • Podczas zakupu polisy należy zwrócić uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Tam zawarte są szczegóły polisy, a także obowiązujące limity.

Na ubezpieczenie opon samochodowych może zdecydować się każdy właściciel pojazdu. Wsparcie ubezpieczyciela na wypadek uszkodzenia ogumienia uzyskamy po wykupieniu dodatkowej ochrony do polisy OC i AC. Takie ubezpieczenie coraz częściej oferują również sklepy, podczas zakupu ogumienia do samochodu.

Różne ceny i różny zakres ochrony

Ceny tego ubezpieczenia są bardzo zróżnicowane, podobnie jak jego zakres. Na rynku możemy znaleźć polisę już za kilka złotych rocznie, ale ważne, by dokładnie sprawdzić zakres jej ochrony.

W większości przypadków polisa obejmuje wyłącznie pomoc telefoniczną (np. informację o najbliższym punkcie wulkanizacyjnym) i naprawę lub wymianę opony na miejscu. Wówczas schemat działania jest prosty: łapiemy gumę, dzwonimy do towarzystwa i czekamy na przysłanie przez ubezpieczyciela pomocy.

W ramach umowy, opona zostanie naprawiona lub wymieniona (pamiętaj jednak, żeby zapasowa opona lub zestaw naprawczy była na wyposażeniu samochodu!). Gdy jednak niemożliwe jest rozwiązanie sprawy na miejscu, wówczas wiele towarzystw oferuje holowanie do wulkanizatora. Tam dochodzi do naprawy opony albo jej wymiany, ale kosztów związanych z tymi czynnościami wielu ubezpieczycieli już nie pokrywa lub pokrywa je częściowo.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia opon?

Warunki ochrony sprawdzimy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Warto się z nimi zapoznać, szczególnie jeśli zależy nam na rozszerzonym zakresie ubezpieczenia.

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • czy ubezpieczenie opon pokrywa także ich kradzież (z reguły taką gwarancję uzyskamy tylko w ramach umowy AC);
 • czy polisa gwarantuje zwrot kosztów naprawy/wymiany opon także wtedy, gdy zostały zniszczone nie podczas jazdy (np. pocięte na parkingu);
 • czy ubezpieczenie obejmuje zdarzenie, które miało miejsce także na drogach nieutwardzonych?
 • czy polisa zapewnia pomoc tylko w Polsce, czy także za granicą?
 • czy obejmuje zniszczenie opon w wyniku wypadku?
 • czy obejmuje tylko zniszczenie opon, czy również felg?

Należy również zwrócić uwagę na limity. Mogą być one zarówno ilościowe, jak i kwotowe. Co to znaczy? Że ubezpieczyciel może sobie zastrzec, że w ciągu roku do naprawy naszych opon stawi się np. max. trzy razy lub dokona napraw do danej kwoty (np. do 2 tys. zł).

Ubezpieczenie opon z AC czy osobno?

Trzeba pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy – nawet jeśli posiadamy ubezpieczenie AC, które obejmuje ochronę opon, warto rozważyć wykupienie polisy dedykowanej tylko ogumieniu. Dlaczego?

 • Polisa AC gwarantuje wypłatę odszkodowania za uszkodzone (także w akcie wandalizmu) lub skradzione opony. W ramach tego ubezpieczenia nie otrzymamy jednak wsparcia podczas podróży, po przysłowiowym złapaniu gumy,
 • Aby mieć możliwość skorzystania z pomocy drogowej po uszkodzeniu ogumienia, musimy wykupić rozszerzony wariant Assistance (podstawowy zapewnia zwykle tylko holowanie po wypadku),
 • Jeżeli zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie opon, zyskamy nie tylko dwa w jednym (odszkodowanie za uszkodzone opony i finansowanie wszystkich usług), ale również gwarancję zachowania zniżek w AC – ochrona opon jest oddzielnym produktem i nie wpływa na ilość zniżek w AC.

Ale uwaga!

Tylko po warunkiem, że dokładnie sprawdzimy zakres ochrony ubezpieczenia opon i będzie on szerszy od posiadanego wariantu assistance. Niektóre towarzystwa oferują bardziej kompleksową usługę ASS (np. pokrycie kosztów noclegu czy zastępczy samochód w przypadku poważnych awarii) już jako bezpłatny dodatek do AC. Zakup dodatkowej ochrony byłby więc wtedy zupełnie nieuzasadniony.

Dla kogo ubezpieczenie opon?

Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie opon w ogóle się opłaca? Polecamy je przede wszystkim posiadaczom polisy OC i ASS w wersji podstawowej (czyli bez pomocy drogowej po awarii).

Dla kogoś, komu niestraszne są brudne ręce i kręcenie lewarkiem, pewnie nawet kilkanaście złotych okaże się zbędnym wydatkiem. Ta usługa okazuje się jednak przydatna w sytuacji, gdy np. na zewnątrz panuje mróz i pada śnieg, a zmrożone śruby trzymają tak mocno, że nie jesteśmy w stanie sami ich odkręcić.

Poza tym należy pamiętać, że wiele nowszych samochodów nie jest wyposażonych w zapasową oponę, a tylko zestaw naprawczy, który nie jest w stanie pomóc nam w każdej sytuacji. A biorąc pod uwagę, że holowanie samochodu kosztuje co najmniej 1,2 zł za kilometr, to może okazać się, że ubezpieczenie opon nie jest jednak przesadnym wydatkiem.

Stefania Stuglik
[Głosów: 2 Średnia: 5]