Ubezpieczenie samochodu do Chorwacji – ile kosztuje i jakie wybrać?

Planujesz wyjazd do Chorwacji samochodem? Dobry wybór. Podróż nie jest długa, a Chorwacja kusi słoneczną pogodą i przystępnymi cenami. Pamiętaj jednak, żeby oprócz pozytywnego nastawienia zabrać ze sobą polisy. Trzymamy kciuki, aby nie trzeba było z nich korzystać, ale jak to mówią: przezorny zawsze ubezpieczony.

W sezonie wakacyjnym 2022 r. aż 1,05 mln Polaków zdecydowało się na wyjazd do Chorwacji. Za ten rok nie ma jeszcze danych, ale można przypuszczać, że było ich jeszcze więcej. Szacuje się, że około 75% turystów dojeżdża tam samochodem. Podróż traktują jako przygodę i okazję do zwiedzenia państw po drodze. Sprawdźmy, czy w Chorwacji akceptują polskie OC i czy warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne.

Czy polskie OC działa w Chorwacji?

Chorwacja i Polska należą do grupy państw które, podpisały Porozumienie Wielostronne. Na mocy tej umowy kraje wzajemnie akceptują swoje polisy OC. To znaczy, że polskie OC zadziała w Chorwacji, jak i chorwackie OC w Polsce.

Jednak jadąc do Chorwacji samochodem, przejeżdża się przez inne państwa, na terenach których też może zdarzyć się wypadek. Czy zatem, w krajach tranzytowych, polskie OC będzie wystarczające? Tak. Sygnatariuszami Porozumienia jest 36 państw – wszystkie należące do Unii Europejskiej oraz Wielka Brytania, Andora, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Serbia i Szwajcaria.

Można zatem potwierdzić, że wybierając popularne trasy prowadzące z Polski do Chorwacji, czyli przez Czechy, Słowację, Austrię, Węgry lub Słowenię – wystarczy mieć ważne ubezpieczenie OC wykupione w Polsce.

Nie wystarczy jednak ono, jeśli podczas wycieczki do Chorwacji kierowca zechce odwiedzić leżącą na południu Albanię lub Macedonię Północną. W tych miejscach potrzebuje Zielonej Karty, potwierdzającej ubezpieczenie samochodu.

Zielona Karta to dokument wydawany przez towarzystwo, w którym kierowca podpisał umowę o OC. Jest on bezpłatny lub kosztuje najwyżej 20-30 zł. Tak naprawę uzyskanie go to czysta i prosta formalność, więc konieczność jego posiadania nie powinna przekreślać planów podróżnych. Wniosek o wydanie Zielonej Karty warto złożyć na kilkanaście dni przed wyjazdem, ponieważ niektóre firmy potrzebują czasu na jej przygotowanie.

Czy warto kupić AC przed wyjazdem do Chorwacji?

Odpowiedzialne ubezpieczenie samochodu nie kończy się tylko OC. Polisa OC należy do ubezpieczeń komunikacyjnych obowiązkowych, więc trzeba ją mieć, czy się tego chce, czy nie. Jednak OC nie wystarczy, aby zagwarantować kompleksową ochronę pojazdu i pasażerów.

To ważne, szczególnie na wyjazd do Chorwacji lub innego kraju, gdzie kierowca nie zna dobrych mechaników i może mieć problemy z porozumiewaniem się z lokalsami. W takim przypadku lepiej wykupić pakiet polis. Gwarantują one szeroki zakres ochrony oraz poczucie bezpieczeństwa w obcym miejscu.

Najbardziej przydatna, obok OC, jest polisa Autocasco. W ramach ubezpieczenia AC kierowca może liczyć na pomoc, gdy to on jest sprawcą wypadku.

Zakres AC zależy od wybranego wariantu (ubezpieczyciele oferują zazwyczaj 2-3 opcje), ale w większości przypadków obejmuje:

 • wypłatę odszkodowania po szkodzie całkowitej (np. po kradzieży pojazdu),
 • naprawę na miejscu zdarzenia lub holowanie,
 • samochód zastępczy (w droższych pakietach także kierowca zastępczy).

Niektóre warianty Autocasco obejmują również szkody wyrządzone przez nieznanych sprawców. Chodzi tu o sytuacje, kiedy np. kierowca zastaje rano na parkingu porysowane auto i nie wiadomo, kto za to odpowiada. Warto zastanowić się nad taką ochroną udając się do miejscowości turystycznych.

Przed zakupem AC należy zwrócić uwagę, czy zadziała ono w Chorwacji. O ile każde ubezpieczenie OC jest honorowane w tym kraju, tak przy Autocasco, Assistance i NNW to zależy od wybranej opcji. Część z wymienionych ubezpieczeń działa tylko na terenie Polski.

Czy darmowe assistance wystarczy w Chorwacji?

Ubezpieczyciele mają w zwyczaju dodawać polisę Assistance jako gratis do polisy OC. Niestety, ale darmowe polisy mają często okrojony zakres ochrony. I to, jeśli chodzi o zakres terytorialny, jak i niewielką liczbę zdarzeń objętych gwarancją ubezpieczeniową.

To nie jest reguła, ale przeważnie bezpłatne ubezpieczenie Assistance działa tylko w Polsce. Nie przyda się zatem na wyjazd do Chorwacji.

Rozwiązaniem może być zakup Assistance krótkoterminowego. Gwarantuje ono ochronę jak standardowa polisa, ale obowiązuje przez 7, 14 lub 30 dni. Ze względu na krótki czas umowy, kosztuje niewiele – najwyższej kilkadziesiąt złotych. Zapłacenie dodatkowej składki w takiej wysokości nie powinno być problemem, zwłaszcza że zwróci się ona po pierwszej likwidacji szkody.

Na co można liczyć w ramach krótkoterminowego Assistance? Na:

 • wspomniane holowanie (warto sprawdzić czy limit holowania wystarczy na odstawienie pojazdu do Polski),
 • samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu,
 • pomoc w podróży (pomoc informacyjna, prawna, tłumacza).

Jakie ubezpieczenie NNW warto kupić do Chorwacji?

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tę polisę także warto wykupić, planując wakacyjny wyjazd do Chorwacji.

NNW występuję zazwyczaj w dwóch opcjach. Chroni zdrowie i życie:

 • wyłącznie kierowcy,
 • kierowcy i pasażerów.

Udając się do Chorwacji samochodem z pasażerami, naturalnie ten drugi wariant jest lepszy. Warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, ponieważ towarzystwa stosują szerokie widełki: od kilku do kilkuset tysięcy złotych.

Czym się różni NNW komunikacyjne od NNW w życiu prywatnym? To pierwsze przypisane jest do pojazdu, a drugie do człowieka. Osoba, która ma umowę o NNW „na siebie” i będzie znajdowała się w samochodzie objętym NNW komunikacyjnym, w razie wypadku otrzyma dwa odszkodowania.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu do Chorwacji – jakie wybrać?

Główne produkty firm ubezpieczeniowych to ubezpieczenia OC, AC, Assistance i NNW. Ale w ofertach znajdują się także w specjalne polisy przydatne w podróży.

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które warto rozważyć to:

 • ubezpieczenie bagażu (chroni walizki i ich zawartość pozostawione w samochodzie, w hotelu, w przechowalni itp.),
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży (firma wypłaci odszkodowania, jeśli ubezpieczony zrezygnuje z wyjazdu z powodów wymienionych w OWU).

Ważne jest także zapewnienie ochrony swojego zdrowia. W tym celu przyda się Karta EKUZ. Jest to dokument potwierdzający prawo do bezpłatnego leczenia w krajach Unii Europejskiej, a więc i na terenie Chorwacji. Za darmo wyrabia go NFZ na podstawie wniosku złożonego np. przez Internetowe Konto Pacjenta (IPK).

Zakres EKUZ obejmuje leczenie:

 • niezbędne i nieplanowane (w tym pomoc osobom cierpiącym na choroby przewlekłe),
 • w ramach publicznej służby zdrowia.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia np. założenia plomby czy wyleczenia drobnych schorzeń dermatologicznych. W ramach EKUZ można liczyć na pomoc tylko w przypadkach, które nie mogą czekać na powrót do Polski.

Osoba, której zależy na kompleksowej ochronie zdrowia, powinna wykupić prywatną polisę. Przy prywatnym ubezpieczeniu medycznym można liczyć na:

 • dostęp do usług medycznych z każdej specjalizacji,
 • pokrycie kosztów leczenia,
 • transport zwłok do Polski.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta na wyjazd do Chorwacji?

Polisa OC na wyjazd do Chorwacji to to samo ubezpieczenie, które trzeba mieć w Polsce. Kierowca, który ma ważne OC polskie OC, może na nim jechać do Chorwacji i pozostałych państw, które podpisały Porozumienie Wielostronne.

Firmy ubezpieczeniowe co prawda pytają, czy auto będzie użytkowane za granicą, ale to nie znaczy, że kierowca musi planować wypoczynek z rocznym wyprzedzeniem. Jeśli odpowie, że z samochodu będzie korzystał tylko w Polsce, ale wyjedzie nim na kilka dni do Chorwacji i tam spowoduje wypadek, nie pozbawi go to prawa do ochrony.

Z tego powodu nie ma oddzielnego cennika na polisy OC „w Polsce” i „poza Polską”. Wysokość składki zależy np. od miejsca zamieszkania kierowcy, ale nie zostanie podwyższona, jeśli ten przyzna się, że raz ro roku jeździ samochodem na dwutygodniowe wakacje zagranicę.

Dla potwierdzenia, sprawdziłam w kalkulatorze OC/AC, ile za ubezpieczenie obowiązkowe zapłaci Martyna – 37-letnia mieszkanka Sławna (woj. zachodniopomorskie). Martyna jest właścicielką Forda Ka 1.2, którym planuje wakacyjną podróż do Chorwacji.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Chorwacji?
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
456,00 zł* rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
482,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
503,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
517,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Chorwacji?
Balcia Insurance
456,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
482,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
503,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
517,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 23.09.2023 r.

Jak widać – koszty ubezpieczenia OC nie są wygórowane. A dzięki możliwości porównania cen i ofert Martyna może świadomie wybrać pakiet OC + NNW + Assistance za 456 zł w Balcia, zamiast płacić 482 lub 517 zł za „gołe” OC w innych towarzystwach.

Pożyczony samochód – jakie ubezpieczenie auta do Chorwacji wybrać?

Pożyczając auto od innego kierowcy, warto uzgodnić z nim dokupienie dodatkowych polis – szczególnie AC i Assistance. W razie wypadku zostaną z nich wypłacone środki na pokrycie wydatków związanych z naprawą pojazdu.

Jeżeli auto nie będzie objęte ochroną ubezpieczeniową, to któryś z kierowców będzie musiał zapłacić za naprawę z własnej kieszeni. Który? To zależy, jak się dogadają. Przy braku porozumienia sprawa może się skończyć na sądowej drodze cywilnej, a chyba nikt nie chce przywozić takich wspomnień z wakacji.

Ubezpieczenie samochodu do Chorwacji – co warto wiedzieć?

 1. Na wyjazd do Chorwacji (jak i przejechanie przez kraje tranzytowe) wystarczy posiadać ważne polskie OC.
 2. Warto dokupić Autocasco, Assistance i NNW jako dodatkowa ochronę podczas podróży. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują te polisy w wersji krótkoterminowej.
 3. Przy zakupie dodatkowych ubezpieczeń trzeba się upewnić (np. zaglądając do OWU), czy zadziałają one w Chorwacji.
 4. Karta EKUZ gwarantuje tylko niezbędne leczenie w państwowych ośrodkach zdrowia na terenie Chorwacji. Osoba, która woli w razie choroby korzystać z prywatnych lekarzy, musi dokupić dodatkowe ubezpieczenie medyczne.
 5. Najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu na wyjazd można szybko i łatwo znaleźć poprzez kalkulator OC/AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu do Chorwacji

 1. Czy możliwe jest, że ubezpieczenie nie będzie działało w Chorwacji?

  Każde polskie ubezpieczenie OC jest akceptowane w Chorwacji, ponieważ tak nakazują międzynarodowe przepisy. Natomiast w odniesieniu do polis nieobowiązkowych to firmy ustalają warunki, dlatego trzeba uważnie przeczytać OWU przed podpisaniem umowy.
 2. Czy w podróż samochodem do Dubrownika trzeba wyrobić Zieloną Kartę?

  Od 2020 r. już nie trzeba. Wcześniej potrzebna była Zielona Karta, aby przejechać przez Bośnię i Hercegowinę (ten kraj leży na trasie do Dubrownika), ale po jej przystąpieniu do Porozumienia Wielostronnego wystarczy samo OC.
 3. Czy można zgłosić szkodę, do której doszło na terenie Chorwacji, dopiero po powrocie do Polski?

  Każdy ubezpieczyciel daje inny limit czasowy na zawiadomienie o szkodzie (do zapoznania w OWU). Nie można go przekraczać, ponieważ to podstawa do odrzucenia roszczenia o odszkodowanie.
 4. Czy opłaca się wykupić wszystkie ubezpieczenia w tej samej firmie?

  Niektórzy ubezpieczyciele oferuję zniżki za pakiet polis, inni dają lepsze ceny nowym klientom. Podsumowując - bez porównania konkretnych ofert i cen nie sposób powiedzieć, czy propozycja danej firmy jest najkorzystniejsza.
 5. Jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodu kupić na wyjazd do Chorwacji?

  Warto pomyśleć o Assistance, AC, NNW i ubezpieczeniu turystycznym. Pod pojęciem ubezpieczenia turystycznego kryje się ochrona bagażu i od nieszczęśliwego wypadku.
Justyna Czerwińska
[Głosów: 1 Średnia: 5]