Ubezpieczenie samochodu do Chorwacji – ile kosztuje i jakie wybrać?

Planujesz wyjazd do Chorwacji samochodem? Dobry wybór. Podróż nie jest długa, a Chorwacja kusi słoneczną pogodą i przystępnymi cenami. Pamiętaj jednak, żeby oprócz pozytywnego nastawienia zabrać ze sobą polisy ubezpieczeniowe. Trzymamy kciuki, aby nie trzeba było z nich korzystać, ale jak to mówią: przezorny zawsze ubezpieczony.

W sezonie wakacyjnym 2023 r. aż 13% turystów z Polski zdecydowało się na wyjazd do Chorwacji (na podstawie sprzedaży ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl). Za ten rok nie ma jeszcze danych, ale można przypuszczać, że będzie ich jeszcze więcej. Szacuje się, że około 75% turystów dojeżdża tam samochodem. Podróż traktują jako przygodę i okazję do zwiedzenia innych państw po drodze. Sprawdźmy, czy w Chorwacji akceptują polskie OC i czy warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne.

Czy polskie OC działa w Chorwacji?

Chorwacja i Polska należą do grupy państw które, podpisały Porozumienie Wielostronne. Na mocy tej umowy kraje wzajemnie akceptują swoje polisy OC. To znaczy, że polskie OC zadziała w Chorwacji, jak i chorwackie OC w Polsce.

Jednak jadąc do Chorwacji samochodem trzeba przejechać przez inne państwa, na terenach których też może zdarzyć się wypadek. Czy zatem, w krajach tranzytowych, polskie OC będzie wystarczające? Tak. Sygnatariuszami Porozumienia jest 36 państw – wszystkie należące do Unii Europejskiej oraz Wielka Brytania, Andora, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Serbia i Szwajcaria.

Można zatem potwierdzić, że wybierając popularne trasy prowadzące z Polski do Chorwacji, czyli przez Czechy, Słowację, Austrię, Węgry lub Słowenię – wystarczy mieć ważne ubezpieczenie OC wykupione w Polsce.

Nie wystarczy jednak ono, jeśli podczas wycieczki do Chorwacji kierowca zechce odwiedzić leżącą na południu Albanię lub Macedonię Północną. W tych krajach potrzebuje on Zielonej Karty, potwierdzającej ubezpieczenie samochodu.

Zielona Karta to dokument wydawany przez towarzystwo, w którym kierowca podpisał umowę OC. Jest on bezpłatny lub kosztuje ok. 20-30 zł. Tak naprawę uzyskanie go to czysta i prosta formalność, więc konieczność jego posiadania nie powinna przekreślać planów podróżnych. Wniosek o wydanie Zielonej Karty warto złożyć z wyprzedzeniem, ponieważ niektóre firmy potrzebują czasu na jej przygotowanie.

Czy warto kupić AC przed wyjazdem do Chorwacji?

Odpowiedzialne ubezpieczenie samochodu nie kończy się tylko na OC. Polisa OC należy do ubezpieczeń komunikacyjnych obowiązkowych, więc trzeba ją mieć. Jednak OC nie wystarczy, aby zagwarantować kompleksową ochronę swojego pojazdu i pasażerów.

To ważne, szczególnie na wyjazd do Chorwacji lub innego kraju, gdzie kierowca może mieć problemy z porozumiewaniem się z jego mieszkańcami. W takim przypadku lepiej wykupić pakiet polis. Gwarantują one szeroki zakres ochrony oraz poczucie bezpieczeństwa za granicą.

Najbardziej przydatna, obok OC, jest polisa autocasco. W ramach ubezpieczenia AC kierowca może liczyć m.in. na naprawę pojazdu na koszt ubezpieczyciela, gdy to on jest sprawcą wypadku.

Zakres AC zależy od wybranego wariantu (ubezpieczyciele oferują zazwyczaj 2-3 opcje), ale w większości przypadków obejmuje on:

  • wypłatę odszkodowania po szkodzie całkowitej i po kradzieży pojazdu,
  • naprawę w warsztacie, w ASO lub wypłatę gotówki na podstawie kosztorysu (szkody częściowe, np. po kolizji, wypadku, działaniu żywiołów, uszkodzeniu pojazdu przez osoby trzecie),
  • samochód zastępczy (zwykle w droższych pakietach).

Zazwyczaj autocasco obejmuje również szkody wyrządzone przez nieznanych sprawców. Chodzi tu o sytuacje, kiedy np. kierowca zastaje rano na parkingu porysowane auto i nie wiadomo, kto za to odpowiada. Warto zastanowić się nad taką ochroną udając się do miejscowości turystycznych.

Przed zakupem AC należy zwrócić uwagę, czy zadziała ono w Chorwacji. O ile każde ubezpieczenie OC jest honorowane w tym kraju, tak przy autocasco, assistance i NNW to zależy od wybranej opcji – część z wymienionych ubezpieczeń działa tylko na terenie Polski.

Czy darmowe assistance wystarczy w Chorwacji?

Ubezpieczyciele mają w zwyczaju dodawać polisę assistance jako gratis do polisy OC. Niestety, ale darmowe polisy mają często okrojony zakres ochrony. I to zarówno, gdy chodzi o zakres terytorialny, jak i liczbę zdarzeń objętych gwarancją ubezpieczeniową.

To nie jest reguła, ale przeważnie bezpłatne ubezpieczenie Assistance działa tylko w Polsce. Nie przyda się zatem na wyjazd do Chorwacji.

Rozwiązaniem może być dodanie assistance do OC w wariancie rozszerzonym z ochroną za granicą (za niewielką dopłatą) lub zakup ASS krótkoterminowego. Drugi produkt gwarantuje ochronę jak standardowa polisa, ale obowiązuje przez określoną w umowie liczbę dni, np. 7, 14 lub 30 dni. Ze względu na krótki czas ochrony, ASS krótkoterminowe kosztuje niewiele – z reguły kilkadziesiąt złotych. Zapłacenie dodatkowej składki w takiej wysokości nie powinno być problemem, zwłaszcza że zwróci się ona po pierwszej likwidacji szkody.

Na co można liczyć w ramach krótkoterminowego assistance? M.in, na:

  • naprawę na miejscu zdarzenia lub wspomniane holowanie (warto sprawdzić czy limit holowania wystarczy na odwiezienie pojazdu do Polski),
  • samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu,
  • zakwaterowanie w hotelu,
  • opłacenie parkingu strzeżonego,
  • pomoc w podróży (pomoc informacyjna, prawna, tłumacza).

Jakie ubezpieczenie NNW warto kupić do Chorwacji?

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tę polisę także warto wykupić, planując wakacyjny wyjazd do Chorwacji.

NNW występuję zazwyczaj w dwóch opcjach i chroni zdrowie i życie:

  • wyłącznie kierowcy,
  • kierowcy i pasażerów.

Udając się do Chorwacji samochodem z pasażerami, naturalnie ten drugi wariant jest lepszy. Warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, ponieważ towarzystwa stosują szerokie widełki: od kilku do kilkuset tysięcy złotych.

Czym się różni NNW komunikacyjne od NNW w życiu prywatnym? To pierwsze przypisane jest do pojazdu, a drugie do człowieka. Osoba, która ma umowę o NNW „na siebie” i będzie znajdowała się w samochodzie objętym NNW komunikacyjnym, w razie wypadku otrzyma dwa odszkodowania.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu do Chorwacji – jakie wybrać?

Główne produkty firm ubezpieczeniowych to ubezpieczenie OC, AC, Assistance i NNW. Ale w ich ofertach znajdują się także specjalne polisy przydatne w podróży.

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które warto rozważyć to:

  • ubezpieczenie bagażu (chroni walizki i ich zawartość pozostawione w samochodzie, w hotelu, w przechowalni itp.),
  • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży (firma wypłaci odszkodowania, jeśli ubezpieczony zrezygnuje z wyjazdu z powodów wymienionych w OWU).

Ważne jest także zapewnienie ochrony swojego zdrowia. W tym celu przyda się Karta EKUZ. Jest to dokument potwierdzający prawo do bezpłatnego leczenia w krajach Unii Europejskiej, a więc i na terenie Chorwacji. Za darmo wyrabia go NFZ na podstawie wniosku złożonego np. przez Internetowe Konto Pacjenta (IPK).

Zakres EKUZ obejmuje leczenie:

  • niezbędne i nieplanowane (w tym pomoc osobom cierpiącym na choroby przewlekłe),
  • w ramach publicznej służby zdrowia.

Uwaga! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia np. założenia plomby czy wyleczenia drobnych schorzeń dermatologicznych. W ramach EKUZ można liczyć na pomoc tylko w przypadkach, które nie mogą czekać na powrót do Polski.

Osoba, której zależy na kompleksowej ochronie zdrowia, powinna wykupić prywatną polisę turystyczną. Przy prywatnym ubezpieczeniu medycznym można liczyć np. na:

  • dostęp do usług medycznych z każdej specjalizacji,
  • pokrycie kosztów leczenia,
  • transport zwłok do Polski.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta na wyjazd do Chorwacji?

Polisa OC na wyjazd do Chorwacji to to samo ubezpieczenie, które trzeba mieć w Polsce. Kierowca, który ma ważne polskie OC, może z nim jechać do Chorwacji i pozostałych państw, które podpisały Porozumienie Wielostronne.

Firmy ubezpieczeniowe co prawda pytają, czy auto będzie użytkowane za granicą, ale to nie znaczy, że kierowca musi planować wypoczynek z rocznym wyprzedzeniem. Jeśli odpowie, że z samochodu będzie korzystał tylko w Polsce, ale wyjedzie nim na kilka dni do Chorwacji i tam spowoduje wypadek, nie pozbawi go to prawa do ochrony.

Z tego powodu nie ma oddzielnego cennika na polisy OC „w Polsce” i „poza Polską”. Wysokość składki zależy np. od miejsca zamieszkania kierowcy, ale nie zostanie podwyższona, jeśli ten przyzna się, że raz do roku jeździ samochodem na dwutygodniowe wakacje za granicę.

Dla potwierdzenia, sprawdziliśmy w naszym kalkulatorze OC AC, ile za ubezpieczenie obowiązkowe zapłaci Martyna – 37-letnia mieszkanka Sławna (woj. zachodniopomorskie). Martyna jest właścicielką Forda Ka 1.2, którym planuje wyjechać na wakacyjną podróż do Chorwacji.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Chorwacji?
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
443,00 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
451,00 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
528,00 zł* rata od 179zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
531,00 zł* rata od 305zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
534,00 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, holowanie w Polsce i Europie, NNW- Polska i Europa z sumą ubezpieczenia 50 tys. zł  
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Chorwacji?
Trasti
443,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Balcia Insurance
451,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
528,00 zł* rata od 179.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
531,00 zł* rata od 305.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
534,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, holowanie w Polsce i Europie, NNW- Polska i Europa z sumą ubezpieczenia 50 tys. zł

* Kalkulacja z marca 2024 r. Samochód: Ford Ka z 2014 r. (benzyna, poj. 1,2 l) Właściciel: 37 lat, zam. Sławno (woj. zachodniopomorskie), maksymalne zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy

Jak widać – koszty ubezpieczenia OC nie są wygórowane. Dzięki możliwości porównania cen i ofert, Martyna może świadomie wybrać pakiet OC + NNW + assistance za 534 zł w Trasti, zamiast płacić wprawdzie o 90 zł mniej, ale tylko za samo OC w tym samym  towarzystwie.

Pożyczony samochód – jakie ubezpieczenie auta do Chorwacji wybrać?

Pożyczając auto od innego kierowcy, warto uzgodnić z nim dokupienie dodatkowych polis – szczególnie AC i Assistance. W razie wypadku zostaną z nich wypłacone środki na pokrycie wydatków związanych z naprawą pojazdu (AC) oraz zorganizowana pomoc drogowa (ASS).

Jeżeli auto nie będzie objęte ochroną ubezpieczeniową, to zarówno właściciel jak i kierowca będą solidarnie odpowiadali za szkodę (zapłacą za nią z własnej kieszeni). Dodatkowo, posiadacz auta zostanie obciążony karą za brak OC, nakładaną przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). W 2024 r. dla samochodu osobowego wynosi ona nawet 8600 zł.

Ubezpieczenie samochodu do Chorwacji – co warto wiedzieć?

  1. Na wyjazd do Chorwacji (jak i przejechanie przez kraje tranzytowe) wystarczy posiadać ważne polskie OC.
  2. Warto dokupić autocasco, assistance i NNW jako dodatkową ochronę podczas podróży. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują te polisy w wersji krótkoterminowej.
  3. Przy zakupie dodatkowych ubezpieczeń trzeba się upewnić (np. zaglądając do OWU), czy zadziałają one w Chorwacji.
  4. Karta EKUZ gwarantuje tylko niezbędne leczenie w państwowych ośrodkach zdrowia na terenie Chorwacji. Osoba, która woli w razie choroby korzystać z prywatnych lekarzy, musi dokupić dodatkowe ubezpieczenie medyczne.
  5. Najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu na wyjazd można szybko i łatwo znaleźć poprzez kalkulator OC AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu do Chorwacji

  1. Czy możliwe jest, że ubezpieczenie nie będzie działało w Chorwacji?

    Każde polskie ubezpieczenie OC jest akceptowane w Chorwacji, ponieważ tak nakazują międzynarodowe przepisy. Natomiast w odniesieniu do polis nieobowiązkowych to firmy ustalają warunki, dlatego trzeba uważnie przeczytać OWU przed podpisaniem umowy.
  2. Czy w podróż samochodem do Dubrownika trzeba wyrobić Zieloną Kartę?

    Od 2020 r. już nie ma takiego obowiązku. Wcześniej potrzebna była Zielona Karta, aby przejechać przez Bośnię i Hercegowinę (ten kraj leży na trasie do Dubrownika), ale po przystąpieniu do Porozumienia Wielostronnego, wystarczy samo OC.
  3. Czy można zgłosić szkodę z AC, do której doszło na terenie Chorwacji, dopiero po powrocie do Polski?

    Każdy ubezpieczyciel daje inny limit czasowy na zawiadomienie o szkodzie (do zapoznania w OWU). Nie można go przekraczać, ponieważ to podstawa do odrzucenia roszczenia o odszkodowanie.
  4. Czy opłaca się wykupić wszystkie ubezpieczenia w tej samej firmie?

    Niektórzy ubezpieczyciele oferuję zniżki za pakiet polis, inni dają lepsze ceny nowym klientom. Podsumowując - bez porównania konkretnych ofert i cen nie sposób powiedzieć, czy propozycja danej firmy jest najkorzystniejsza.
  5. Jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodu kupić na wyjazd do Chorwacji?

    Warto pomyśleć o assistance, AC, NNW i ubezpieczeniu turystycznym. Pod pojęciem ubezpieczenia turystycznego kryje się m.in. ochrona bagażu i od nieszczęśliwego wypadku.
Justyna Czerwińska
[Głosów: 1 Średnia: 5]