Piotr Nowik

Piotr Nowik | 19 lipca 2022

Ubezpieczenie samochodu do Chorwacji – ile kosztuje i jakie wybrać?

scrolldown ubezpieczenie samochodu do Chorwacji

Ubezpieczenie samochodu do Chorwacji należy dopasować do miejsca i celu podróży. W tym kraju uznawane jest polskie OC i nie trzeba mieć Zielonej Karty. Jednak może okazać się niewystarczające, więc warto rozszerzyć ochronę np. o dodatkowy assistance, który będzie przydatny w razie awarii auta za granicą.

Co warto wiedzieć? – Ubezpieczenie samochodu do Chorwacji

 1. Wybierając się w podróż samochodem do Chorwacji trzeba pamiętać o dowodzie osobistym, dowodzie rejestracyjnym i aktualnym ubezpieczeniu OC.
 2. Podróż do Chorwacji samochodem może trwać ponad 20 godzin, dlatego można wcześniej dokładnie zaplanować trasę oraz kupić winiety.
 3. Można zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia assistance dla samochodu.
 4. Na wyjazd do Chorwacji warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia.

Dla osób, które są gotowe spędzić ponad 20 godzin w samochodzie Chorwacja może odwdzięczyć się pięknymi krajobrazami oraz doskonałym wypoczynkiem. Trzeba wcześniej sprawdzić, co przygotować. Podpowiemy, jakie ubezpieczenie wybrać, ile to może kosztować oraz jakie dokumenty trzeba zabrać ze sobą.

Chorwacja samochodem – jaka trasa jest najlepsza i najkrótsza?

Wszystko zależy z jakiego regionu Polski wyruszasz. Najkrótszą trasę będą miały osoby z południa Polski. Najczęściej wybieranie trasy to Cieszyn-Brno-Wiedeń-Graz-Macejl oraz Cieszyn-Trenczyn-Bratysława-Szombathely- Murska Sobota-Ptuj-Macejl. Trasy warto wybierać w związku z tym co chce się zobaczyć po drodze. Bowiem w drodze do Chorwacji niezbędne będą przystanki. Czasem warto zatrzymać się dłużej w jakimś mieście.

Ile trwa podróż do Chorwacji samochodem?

I w tym przypadku także zależy z jakiego miejsca Polski wyruszysz w drogę do Chorwacji. Z Krakowa do północnego chorwackiego kurortu Rijeki jest 915 km, co daje około 14 godzin jazdy. Z centralnej Polski do dalszych rejonów Chorwacji podróż może trwać nawet dobę. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.

Wakacje w Chorwacji samochodem – ile kosztują?

Wszystko zależy od trasy, jaką wybierzesz, marki samochodu, którym jedziesz oraz jego spalania.

Przykład:

Pan Jacek ma Skodę Octavię z 2017 roku z silnikiem 2.0 diesel. Spalanie wynosi w trasie około 5,3 l na 100 km. Biorąc pod uwagę cenę paliwa w lipcu 2022 r. koszt paliwa w obie strony wyniósł ok. 1600 zł.

Warto także do kosztów podróży dodać opłaty drogowe. Zazwyczaj udając się do Chorwacji trzeba przejechać przez Czechy Austrię i Słowenię. Przejazd przez Czechy to koszt ok. 70 zł, w Austrii to ok. 22 zł. W Słowenii trzeba zapłacić ok. 64 zł na 7 dni, a więc w drodze powrotnej przy dłuższym urlopie trzeba będzie wykupić winietę ponownie. W Chorwacji także trzeba płacić za autostrady. Wszystko zależy od odcinka trasy i kategorii pojazdu. Za 100 km trzeba zapłacić około 50 kun, czyli 28 złotych.

Być może koszt przejazdu wydaje się być wysoki, jednak porównując go do podróży samolotem, biorąc pod uwagę wakacje dla całej rodziny, nie wypada niekorzystnie. Dodatkowo po podróży samolotem trzeba poruszać się taksówkami lub komunikacją miejską, co także jest kosztowne oraz mniej wygodne niż swój samochód. Podczas samego pobytu na wakacjach także można korzystać ze swojego samochodu. Po podróży samolotem, trzeba byłoby wynająć auto, chcąc podróżować w odleglejsze miejsca.

Chorwacja samochodem – jakie dokumenty są potrzebne?

Chorwacja należy do Unii Europejskiej od lipca 2013 roku, dlatego nie trzeba mieć paszportu ani wizy. Jedynym dokumentem jest dowód osobisty, który musi być ważny co najmniej 3 miesiące po zakończonym pobycie. Na chorwackiej granicy są kontrole, ponieważ Chorwacja nie należy do strefy Schengen. Dokumenty samochodu, jakie są niezbędne to dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie ubezpieczenia OC. Nie trzeba mieć także międzynarodowego prawa jazdy, wystarczy polski dokument.

Ubezpieczenie samochodu do Chorwacji – czy polskie OC wystarczy?

Polskie OC jest honorowane w Chorwacji. Zielona Karta nie jest wymagana. Nie jest także potrzebna na trasie przejazdu. Warto jednak pomyśleć  o dodatkowym ubezpieczeniu samochodu, bo czy nie przydałaby się pomoc po awarii pojazdu lub w podczas uszkodzenia samochodu? Szczególnie pomocne może być assistance, które często taniej proponowane jest przez ubezpieczycieli w pakiecie z OC. Na takie rozwiązanie zdecydował się np. 41-letni pan Andrzej z Sieradza, który podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia dla Skody Octavii z 2016 r. wybrał w kalkulatorze OC/AC ofertę z assistance z holowaniem do 500 km za 1062 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + assistance do Chorwacji?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
824,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
989,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1062,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1235,00 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
1452,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC + assistance do Chorwacji?
Benefia
824,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
989,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1062,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1235,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
1452,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 20.07.2022 r., Skoda Octavia z 2016 r., poj. silnika 1,4 l

Ubezpieczenie samochodu do Chorwacji – jaką polisę wybrać?

Dla osób, które udają się w podróż do Chorwacji polecamy AC, assistance oraz NNW. AC może przydać się w czasie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu. To dobrowolne ubezpieczenie przyda się szczególnie, gdy np. samochód ulegnie wypadkowi i trzeba będzie naprawić go na miejscu. Wybierając polisę AC warto sprawdzić dokładnie zakres oraz czy ubezpieczyciel odpowiada za szkody powstałe za granicą Polski. Ważną kwestią jest także naprawa auta. Po zdarzeniu trzeba uzgodnić z ubezpieczycielem czy samochód będzie naprawiany za granicą czy holowany do Polski.

Jeżeli masz ważną polisę OC, a chciałbyś dokupić AC w trakcie trwania polisy niektóre towarzystwa to umożliwiają. Możesz jednak wykupić samo AC nawet w innej firmie ubezpieczeniowej. Warto także pamiętać, że AC zawierane jest na rok, nie można wykupić ubezpieczenia AC tylko na czas wyjazdu do Chorwacji – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Ubezpieczenie samochodu do Chorwacji – czy warto kupić assistance?

Większość osób spędzających urlop w Chorwacji wykupuje dodatkowy assistance na czas podróży do Chorwacji. Jest kilka możliwości – można wykupić polisę krótkoterminową na 7, 14,3 0 dni lub dokupić assistance w firmie, gdzie aktualnie mamy OC samochodu. Np. Warta oferuje swoim klientom wariant Podróżnik na 15 dni i holowanie do 400 km.

Zakres ochrony assistance krótkoterminowego

Towarzystwo ubezpieczeniowe7 dni15 dni30 dni
UniqaHolowanie do 500 km 145złHolowanie do 500 km 199 złHolowanie do 500 km 289 zł
GeneraliHolowanie do 500 km 160 złHolowanie do 500 km 195 złHolowanie do 500 km 251 zł

Powyższe oferty są przeznaczone dla samochodów do 15 roku eksploatacji. Są także oferty z mniejszym limitem holowania. Dla starszych samochodów także są oferty krótkoterminowego assistance, jednak limit holowania to tylko 250 km.

Na rynku jest również assistance z limitem holowania nawet do 1500 km, jednak dostępny w ofercie rocznej razem z OC lub AC.

Ubezpieczenie samochodu do Chorwacji – jaką ochronę zapewnia NNW?

NNW jest ubezpieczeniem dodatkowym, które można wykupić do OC lub AC samochodu. Zapewnia odszkodowanie w wyniku nieszczęśliwego wypadku dla kierowcy i pasażerów. Jednak możliwości wykupienia NNW jest więcej. Nie tylko można to wykupić do samochodu, ale także jako oddzielnie ubezpieczenie, które działa we wszystkich środkach transportu, a także w domu czy pracy. Popularne na czas wyjazdu są także polisy krótkoterminowe na podróż, w których można połączyć kilka produktów tj. koszty leczenia, OC w życiu prywatnym czy właśnie NNW.

Uwaga! Niezależnie ile masz polis NNW, jeżeli zdarzy się wypadek, możesz uzyskać odszkodowanie z każdej polisy.

Czy karta EKUZ w Chorwacji wystarczy?

Na czas wyjazdu do Chorwacji warto pamiętać nie tylko o ubezpieczeniu samochodu, ale także o ubezpieczeniu kosztów leczenia. Można wyrobić sobie w tym celu kartę EKUZ. Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Aby ją wyrobić, trzeba zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyrobienie tej karty jest bezpłatne. Jednak warto pamiętać, że świadczenia medyczne, jakie będzie można uzyskać w Chorwacji nie będą takie same jak w Polsce. Wynika to z innego systemu opieki medycznej w Chorwacji. Zakres darmowych świadczeń nie jest duży, dlatego warto wykupić dodatkową polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym, która pokryje koszty leczenia, ale także np. transport zwłok do Polski.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – jakie wybrać?

Koszt ubezpieczenia na podróż zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych w zależności od długości podróży, wieku ubezpieczonego, miejsca podróży oraz zakresu ubezpieczenia. Co najczęściej wchodzi w skład ubezpieczenia turystycznego?

 • Koszty leczenia – ubezpieczyciel gwarantuje pokrycie wydatków związanych z leczeniem ambulatoryjnym, szpitalnym, stomatologicznym oraz zakup leków i środków opatrunkowych. Wystarczy wybrać sumę ubezpieczenia, do której odpowiada ubezpieczyciel.
 • Assistance – ubezpieczyciel gwarantuje pomoc przy nagłych zdarzeniach np. transport na teren RP, transport zwłok, pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, pokrycie kosztów poszukiwań i ratownictwa, pomoc prawna, dosłanie niezbędnych przedmiotów osobistych, pomoc tłumacza.
 • NNW – ubezpieczyciel wypłaci świadczenia z tytułu śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu powstałych wskutek nieszczęśliwego wypadku.
 • OC (odpowiedzialność cywilna) – ubezpieczyciel odpowiada za szkody wyrządzone w życiu prywatnym osoby trzeciej polegające na uszkodzeniu mienia lub spowodowaniu uszczerbku na zdrowiu podczas podróży np. wypadek spowodowany rowerem w Chorwacji.

Ubezpieczyciele oferują także dodatkowe klauzule tj. kradzież mienia w domu w Polsce na czas wyjazdu lub ubezpieczenie bagażu, które przydaje się przy podróżach zagranicznych samolotem.

Przykład:

Pani Joanna wybrała się z rodziną na wakacje do Chorwacji swoim samochodem. Wzięli niezbędne dokumenty, ubezpieczyli nawet samochód w ramach assistance. Niestety zapomnieli o ubezpieczeniu turystycznym dla siebie. Niestety mąż pani Joanny podczas wakacji złamał nogę. Niezbędna była pomoc specjalisty oraz pobyt w szpitalu. Niestety koszt usług medycznych rodzina musiała pokryć z własnej kieszeni, sam pobyt w szpitalu kosztował 1100 zł za dobę. Na kolejne wakacje pani Joanna z rodziną na pewno wykupią polisę turystyczną.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu do Chorwacji

 1. Czy koszty leczenia są takie same w każdym kraju?

  Nie. Dlatego warto dobrze wybrać sumę ubezpieczenia. Zdecydowanie większe koszty leczenia są w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Europie w Monako. Chorwacja nie należy do najdroższych krajów, ale także i nie najtańszych. Ubezpieczyciele oferują koszty leczenia od 10 000 euro do nawet 40 000 000 zł.
 2. Co oprócz holowania jest w zakresie assistance pojazdu?

  Assistance pojazdu to nie tylko holowanie, choć jest to zazwyczaj najbardziej interesująca klauzula. W zakresie jest także samochód zastępczy, naprawa na miejscu, nocleg dla podróżnych. Warto przyjrzeć się dokładnemu zakresowi w ofertach, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.
 3. Gdzie mogę kupić polisę turystyczną?

  Polisę turystyczną na koszty leczenia można wykupić przez internet lub w placówce ubezpieczyciela. Wielu ubezpieczycieli oferuje takie polisy, dlatego warto porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą. Warto także sprawdzić czy polisa rozszerza zakres o choroby przewlekłe. Jest to ważne dla osób, które chorują, aby w razie pogorszenia stanu zdrowia mogły skorzystać z polisy.
 4. Jak skorzystać z polisy turystycznej?

  Jeżeli na wakacjach pogorszył się twój stan zdrowia i musisz udać się do lekarza, najlepiej zadzwonić na infolinię towarzystwa i konsultant pokieruje cię do placówki medycznej i bezgotówkowo będzie mogła zostać udzielona pomoc. Natomiast, jeżeli stan zdrowia nie pozwala na wcześniejszy kontakt z ubezpieczycielem, można udać się od razu do lekarza. Trzeba będzie pokryć koszt z własnej kieszeni, ale potem będzie można zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, przesłać fakturę i otrzymać zwrot.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]