Ilona Walczak

Ilona Walczak | 21 lipca 2022

Ubezpieczenie motocykla 125 cm3 – jakie wybrać i ile kosztuje?

scrolldown OC motocykla 125 cm3

Ubezpieczenie motocykla o pojemności 125 cm3, tak jak każdego innego zarejestrowanego pojazdu  mechanicznego w Polsce jest obowiązkowe.. Sprawdzimy, co grozi motocyklistom za brak obowiązkowego OC oraz kiedy trzeba wykupić polisę.

Co warto wiedzieć? – Ubezpieczenie motocykla 125 cm3

 1. Motocykl 125 cm3 musi mieć ważne OC.
 2. Za brak ubezpieczenia OC motocykla grożą kary z UFG.
 3. Cena OC motocykla 125 cm3 zależy od historii ubezpieczenia kierowcy oraz marki, modelu pojazdu.
 4. W niektórych przypadkach można wykupić krótkoterminowe OC motocykla.

Czynniki, które wpływają na cenę ubezpieczenia motocykla to nie tylko pojemność, więc osoby, które ubezpieczają jednoślady 125 cm3 mogą mieć zupełnie różne od siebie oferty. Wiele zależy od historii ubezpieczenia oraz wieku motocyklisty.

Ubezpieczenie motocykla 125 cm3 – czy OC jest obowiązkowe?

Tak jak każdy zarejestrowany pojazd, motocykl 125 cm3 musi mieć ważne OC. Choć wiele osób korzysta z motocykla tylko w sezonie wiosenno-letnim, to także zimą, gdy stoi nieużywany musi mieć ważną obowiązkową polisę. Polisy na motocykl są roczne, tak jak w przypadku samochodów.

Ubezpieczenie motocykla 125 cm – co wpływa na cenę OC?

Oprócz pojemności duże znaczenie ma historia ubezpieczenia kierowcy. Im więcej lat ubezpieczania pojazdów, tym większe zniżki na OC. Nie ważne, czy ubezpieczany był samochód czy motocykl, jest to wspólna historia kierowcy. Jeżeli motocyklista jeździł bezszkodowo może liczyć na zniżkę. Dodatkowo ważny jest wiek kierowcy. Młodzi zapłacą więcej niż starsi, doświadczeni.

Istotne jest także miejsce zamieszkania. W większych aglomeracjach składka będzie wyższa ze względu na wzmożony ruch na drogach. Motocykliści z mniejszych miejscowości zapłacą mniej. Przy wyliczaniu składki OC na motocykl 125 cm3 ważna jest także marka, model czy rok produkcji pojazdu. Młodsze jednoślady mogą generować niższe stawki OC.

Ubezpieczenie motocykla 125 cm3 – ile kosztuje?

Koszt ubezpieczenia OC motocykla 125 cm3 jest zwykle niższy niż motocykli z większą pojemnością. Jest to na pewno związane z wolniejszą prędkością rozwijaną tymi modelami. Sprawdźmy, ile zapłaciłby pan Mariusz z Lublina, który ma Yamahę YBR 125 cm3. Pan Mariusz ma 32 lata i ubezpiecza pojazdy od 10 lat bezszkodowo.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125 cm3?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
100,00 zł* rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
108,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
150,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125 cm3?
Uniqa
100,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
108,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
150,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 21.07.2022 r., Yamaha YBR 125 cm3

Jak widać już za 100 zł można kupić polisę OC na motocykl 125 cm3 na cały rok. OC motocykla 125 cm3 jest dużo niższa niż OC samochodu. Sprawdźmy jeszcze dla porównania, ile pan Mariusz musiałby zapłacić za motocykl o pojemności 600 cm3 (Honda CBR).

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 600 cm3?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
229,00 zł* rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
272,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
302,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 600 cm3?
Benefia
229,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
272,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
302,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 21.07.2022 r., Honda CBR

Ponadto sprawdziliśmy jeszcze, ile kosztowałoby pana Mariusza ubezpieczenie motocykla o pojemności 1200 cm3 (BMW R 1200).

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 1200 cm3?
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
244,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
351,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
397,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 1200 cm3?
Proama
244,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
351,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
397,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 21.07.2022 r., BMW R 1200

Jak widać ceny składek w większości towarzystw są wyższe dla motocykli o dużych pojemnościach.

Ubezpieczenie motocykla 125 cm3 – kiedy trzeba kupić OC?

Motocykl 125 cm3 musi być ubezpieczony. Jeżeli kupujesz od kogoś jednoślad, sprzedający powinien przekazać Ci ważną polisę OC. Możesz wtedy z niej korzystać lub wypowiedzieć i zawrzeć nową na siebie. Pamiętaj, że musisz mieć ciągłość OC bez ani jednego dnia przerwy. W przypadku, gdy kupujesz motocykl bez OC, musisz je wykupić w dniu zakupu pojazdu, ponieważ obowiązek posiadania OC przechodzi na ciebie w momencie nabycia pojazdu. Gdy sprowadzasz motocykl z zagranicy, musisz ubezpieczyć go w dniu rejestracji w Polsce.

OC na motocykl jest ważne rok i przedłuża się automatycznie. Jednak, gdy kupisz używany motocykl i będziesz korzystał z polisy zbywcy, to ubezpieczenie nie przedłuży się i w związku z tym możesz otrzymać  karę z UFG. Warto więc pilnować dat i odpowiednio wcześnie wykupić polisę na siebie – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Czy można ubezpieczyć motocykl bez prawa jazdy?

Jeżeli właścicielem motocykla jest osoba bez prawa jazdy na ten pojazd i tak musi go ubezpieczyć. Obowiązek ubezpieczenia spoczywa na właścicielu pojazdu. Jednak w kalkulacji jest pytanie czy właściciel posiada prawo jazdy kategorii A i czy będzie głównym kierowcą. Trzeba więc wskazać dane głównego kierowcy. W przypadku, gdy to młody kierowca będzie korzystał z pojazdu nie warto tego zatajać, bowiem w przypadku AC towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania lub zastosować udział własny.

Czy motocykl może mieć OC krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe może być wykupione tylko w określonych przypadkach. Są to:

 • motocykle zarejestrowane czasowo,
 • motocykle zarejestrowane za granicą i sprowadzone do Polski,
 • motocykle, których właścicielem jest firma zajmująca się handlem pojazdami,
 • motocykle zabytkowe.

Warto pamiętać, że OC krótkoterminowe to polisa 30-dniowa i nie przedłuża się automatycznie, tylko wygasa.

Czy zabytkowy motocykl musi być ubezpieczony?

Zabytkowy motocykl musi być ubezpieczony, gdy będzie uczestniczył w ruchu drogowym. Zabytkowe pojazdy nie muszą mieć ciągłości OC, ponieważ, gdy są nieużywane nie mają obowiązku ubezpieczenia. Wystarczy więc wykupić OC krótkoterminowe tylko na czas użytkowania. Oczywiście w sytuacji, gdy pojazd jest często używany opłaca się wykupić polisę roczną, ponieważ OC na motocykle nie jest drogie, a dla pojazdów zabytkowych niektóre towarzystwa przygotowały specjalne oferty.

Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC motocykla 125 cm3?

Kary za brak ubezpieczenia są nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i kwoty są uzależnione od długości przerwy w ubezpieczeniu, rodzaju nieubezpieczonego pojazdu oraz minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

Kary za brak ubezpieczenia motocykla są niższe niż samochodu. W 2022 r. są następujące:

 • przerwa w ubezpieczeniu do 3 dni – 200 zł,
 • przerwa w ubezpieczeniu do 14 dni – 500 zł,
 • przerwa w ubezpieczeniu ponad 14 dni – 1000 zł.

Dla porównania za brak OC ponad 14 dni w samochodzie ciężarowym kara wynosi 9030 zł, natomiast w osobowym 6020 zł.

Przykład:

Pani Weronika kupiła motocykl 125 cm3 w październiku. Przez całą zimę motocykl stał w garażu i czekał na rozpoczęcie sezonu wiosną. Ubezpieczenie OC po zbywcy skończyło się w lutym. Niestety pani Weronika zapomniała o polisie i motocykl nie miał OC. Dopiero, gdy chciała wyjechać nim na drogę przypomniała sobie o polisie i od razu ją wykupiła. Niestety nie uniknęła kary 1000 zł za brak ubezpieczenia przez ponad 14 dni.

Jakie mogą być skutki wypadku motocyklem 125 cm3 bez ważnego OC?

Kara z UFG to nie jedyna konsekwencja, jaką mogą ponieść nieubezpieczeni motocykliści. Wypadek spowodowany motocyklem 125 cm3 bez OC będzie skutkował wypłatą odszkodowania z własnej kieszeni. UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, natomiast potem zwróci się z regresem do sprawcy wypadku. Koszty mogą być wysokie, jeżeli oprócz mienia poszkodowane będą osoby i doznają trwałych uszczerbków na zdrowiu, a więc nieubezpieczony sprawca może wpaść w problemy finansowe na lata.

Czy można dostać zastępczy motocykl z OC sprawcy?

Jeżeli to ty jesteś poszkodowany, twój motocykl powinien naprawić ubezpieczyciel sprawcy. Na czas naprawy możesz otrzymać motocykl zastępczy. Jednak musisz zawnioskować o to do ubezpieczyciela i uzasadnić chęć wynajęcia zastępczego motocykla np. dojazdami do pracy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie motocykla 125 cm3

 1. Czy można wykupić AC na motocykl?

  Można, jednak AC na motocykl to wyższy koszt niż autocasco samochodu. Ma to związek z większym ryzykiem kradzieży motocykla. Jednak warto zastanowić się nad dodatkową ochroną, szczególnie, gdy wartość motocykla jest wysoka.
 2. Czy opłaca się wykupić NNW na motocykl?

  Zdecydowanie tak. NNW zapewnia odszkodowanie w wyniku wypadku, a jazda motocyklem takie zagrożenie stwarza. Warto więc wykupić to dodatkowe ubezpieczenie do OC. Należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. Najczęściej oferowane sumy zaczynają się od 10 000 zł, ale są towarzystwa, gdzie jest to 100 000 zł. Różnica jest duża, np. przy 1% uszczerbku poszkodowany otrzyma 100 zł, a w drugim przypadku 1000 zł.
 3. Jakie prawo jazdy trzeba mieć, aby jeździć motocyklem 125 cm3?

  Do kierowania motocyklem 125 cm3 uprawnia kategoria A1. Jednoślad nie może przekroczyć 125 cm3 i 11 kW mocy. Prawo jazdy można uzyskać po przebytym kursie w wieku 16 lat za zgodą rodziców lub 18 lat.
 4. Czy historia ubezpieczenia motocykla i samochodu się łączy?

  Tak. Każda polisa i szkoda pojazdem mechanicznym jest zapisywana na koncie kierowcy. Jeżeli młody kierowca będzie ubezpieczał tylko motocykl, to nabyte zniżki będą uwzględniane przy ubezpieczeniu samochodu i odwrotnie. Tak samo sytuacja ma się ze szkodami. W przypadku szkody samochodem, będzie ona widoczna także przy ubezpieczeniu motocykla.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]