Ubezpieczenie motocykla 125 cm3 – jakie wybrać i ile kosztuje?

Ubezpieczenie motocykla o pojemności 125 cm3, tak jak każdego innego zarejestrowanego pojazdu  mechanicznego w Polsce jest obowiązkowe. Sprawdzimy, co grozi motocyklistom za brak tej polisy oraz ile kosztuje OC.

Czynniki, które wpływają na cenę ubezpieczenia motocykla to nie tylko pojemność, więc osoby, które ubezpieczają jednoślady 125 cmmogą mieć zupełnie różne od siebie oferty. Wiele zależy od historii ubezpieczenia oraz wieku motocyklisty.

Czy motocykl 125 cmmusi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Tak jak każdy zarejestrowany pojazd, motocykl 125 cm3 musi mieć ważne OC. Choć wiele osób korzysta z motocykla tylko w sezonie wiosenno-letnim, to także zimą, gdy stoi nieużywany musi mieć ważną obowiązkową polisę. Polisy na motocykl są roczne, tak jak w przypadku samochodów. Kierowca nie ma możliwości zwolnienia z opłacania OC za motocykl. Przerwa w ubezpieczeniu skutkowałaby karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia motocykla 125 cm?

Na cenę OC składa się kilka czynników dotyczących zarówno motocykla, jak i właściciela. W przypadku posiadacza duże znaczenie ma historia ubezpieczenia kierowcy. Im więcej lat ubezpieczania pojazdów, tym większe zniżki na OCNie ważne, czy ubezpieczany był samochód czy motocykl, jest to wspólna historia kierowcy. Jeżeli motocyklista jeździł bezszkodowo, może liczyć na zniżkę. Dodatkowo ważny jest wiek kierowcy. Młodzi zapłacą więcej niż starsi, doświadczeni. Ubezpieczyciele przygotowując ofertę OC, określają ryzyko wystąpienia szkody. Ze względu na brawurową jazdę oraz statystyki wskazujące młodych kierowców jako sprawców wypadków, niedoświadczeni kierowcy będą płacić wyższe składki. Istotne jest także miejsce zamieszkania. W większych aglomeracjach składka będzie wyższa ze względu na wzmożony ruch na drogach. Motocykliści z mniejszych miejscowości zapłacą mniej.

Spośród czynników wpływających na cenę OC dotyczących motocykla jednym z istotniejszych jest pojemność. Za OC motocykli 125 cmkierowcy zapłacą niższą składkę niż przy wyższych pojemnościach. Przy wyliczaniu składki OC na motocykl 125 cm3 ważna jest także marka, model czy rok produkcji pojazdu. Młodsze jednoślady mogą generować niższe stawki OC.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125 cm3?

Właściciele motocykli o pojemności 125 cm3 z reguły płacą mniej niż motocykliści, którzy wybrali maszyny o większej pojemności. Warto jednak porównywać ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC.  Tak jak zrobił to pan Łukasz, który sprawdził, ile musiałby płacić za kilka modeli motocykli o różnej pojemności silnika. Pan Łukasz ma ponad 10-letnią bezszkodową historię ubezpieczenia, ma 45 lat i mieszka w Siedlcach.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla motocykla 125 cm3 dla 45-latka z Siedlec?
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
108,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
110,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
211,00 zł*
Ile kosztuje OC dla motocykla 125 cm3 dla 45-latka z Siedlec?
TUZ TUW
108,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
110,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
211,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 26.06.2023 r. na motocykl Aprilia SX, 2018 r., 125 cm3

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla motocykla 649 cm3 dla 45-latka z Siedlec?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
107,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
130,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
416,00 zł*
Ile kosztuje OC dla motocykla 649 cm3 dla 45-latka z Siedlec?
Uniqa
107,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
130,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
416,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 26.06.2023 r. na motocykl Honda CBR, 2018 r. 649 cm3

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla motocykla 999 cm3 dla 45-latka z Siedlec?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
120,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
150,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
493,00 zł*
Ile kosztuje OC dla motocykla 999 cm3 dla 45-latka z Siedlec?
Uniqa
120,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
150,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
493,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 26.06.2023 r. na motocykl Honda, 2018 r., 999 cm3

Najtańsze stawki OC pan Łukasz otrzymał na motocykl z pojemnością 125 cm3. Choć ceny OC za model z pojemnością 649 cm3 nie są dużo wyższe, to już Honda 999 cm3 ma dużo droższe OC. Większa pojemność oznacza szybszą jazdę i większe moce maszyny, a co za tym idzie generuje ryzyko wystąpienia szkody, co przekłada się na cenę OC.

Warto wiedzieć, że młody kierowca zapłaci więcej za ubezpieczenie motocykla 125 cm3 niż doświadczony kierowca. Dla porównania 20-latek za OC Aprilii 125 cm3 zapłaciłby ok. 464 zł, czyli 4 razy tyle niż 45-letni pan Łukasz.

Kiedy trzeba zakupić ubezpieczenie OC dla motocykla 125 cm?

Motocykl 125 cm3 musi być ubezpieczony. Jeżeli kupujesz od kogoś jednoślad, sprzedający powinien przekazać Ci ważną polisę OC. Możesz wtedy z niej korzystać lub wypowiedzieć i zawrzeć nową na siebie. Pamiętaj, że musisz mieć ciągłość OC bez ani jednego dnia przerwy. W przypadku, gdy kupujesz motocykl bez OC, musisz je wykupić w dniu zakupu pojazdu, ponieważ obowiązek posiadania OC przechodzi na ciebie w momencie nabycia pojazdu. Gdy sprowadzasz motocykl z zagranicy, musisz ubezpieczyć go w dniu rejestracji w Polsce. Pamiętaj także, że umowa darowizny działa tak jak umowa kupna-sprzedaży. Następuje zmiana własności i towarzystwo może zrekalkulować składkę. Polisa nie przedłuży się automatycznie.

OC na motocykl jest ważne rok i przedłuża się automatycznie. Jednak, gdy kupisz używany motocykl i będziesz korzystał z polisy zbywcy, to ubezpieczenie nie przedłuży się i w związku z tym możesz otrzymać  karę z UFG. Warto więc pilnować dat i odpowiednio wcześnie wykupić polisę na siebie – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC motocykla 125 cm3?

Kary za brak ubezpieczenia są nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a kwoty są uzależnione od długości przerwy w ubezpieczeniu, rodzaju nieubezpieczonego pojazdu oraz minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Z racji tego, że minimalna pensja w 2023 roku wzrasta dwukrotnie, opłaty karne są podzielone od stycznia do czerwca, oraz od lipca do grudnia. Właściciele motocykli mają najniższe stawki kar, ponieważ jest to 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Sprawdźmy, ile wynoszą dokładnie kary w 2023 roku:

Kary za brak OC motocykla styczeń-czerwiec 2023 r.:

 • przerwa w ubezpieczeniu do 3 dni – 230 zł,
 • przerwa w ubezpieczeniu do 14 dni – 580 zł,
 • przerwa w ubezpieczeniu ponad 14 dni – 1160 zł.

Kary za brak OC motocykla styczeń-czerwiec 2023 r.:

 • przerwa w ubezpieczeniu do 3 dni – 240 zł,
 • przerwa w ubezpieczeniu do 14 dni – 600 zł,
 • przerwa w ubezpieczeniu ponad 14 dni – 1200 zł.

Dla porównania za brak OC ponad 14 dni w samochodzie ciężarowym kara wynosi 10 800 zł, natomiast w osobowym 7 200 zł.

Oto porady, jak zapobiec karze z UFG:

 • po zakupie auta lub otrzymaniu w darowiźnie czy spadku, sprawdź kiedy kończy się polisa po zbywcy i zanotuj sobie odpowiednio wcześnie przypomnienie o zakupie nowej polisy,
 • w dniu zakupu sprawdź na stronie UFG, w CEPiK-u lub na infolinii u ubezpieczyciela czy zakupiony motocykl  ma ważne OC,
 • w przypadku płatności ratalnej, opłacaj raty w terminie, aby polisa była w pełni opłacona, co jest wymagane do automatycznego wznowienia polisy.

Przykład:

Pani Weronika kupiła motocykl 125 cm3 w październiku. Przez całą zimę motocykl stał w garażu i czekał na rozpoczęcie sezonu wiosną. Ubezpieczenie OC po zbywcy skończyło się w lutym. Niestety pani Weronika zapomniała o polisie i motocykl nie miał OC. Dopiero, gdy chciała wyjechać nim na drogę przypomniała sobie o polisie i od razu ją wykupiła. Niestety nie uniknęła kary 1160 zł za brak ubezpieczenia przez ponad 14 dni.

Jakie mogą być skutki wypadku motocyklem 125 cmbez ważnego OC?

Kara z UFG to nie jedyna konsekwencja, jaką mogą ponieść nieubezpieczeni motocykliści. Wypadek spowodowany motocyklem 125 cm3 bez OC będzie skutkował wypłatą odszkodowania z własnej kieszeni. UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, natomiast potem zwróci się z regresem do sprawcy wypadku. Koszty mogą być wysokie, jeżeli oprócz mienia poszkodowane będą osoby i doznają trwałych uszczerbków na zdrowiu, a więc nieubezpieczony sprawca może wpaść w problemy finansowe na lata.

Trzeba uważać, aby nie wyjeżdżać na drogę bez ważnego OC. Taka sytuacja może się przytrafić właścicielom zabytkowych motocykli. Zabytkowe pojazdy nie muszą mieć ciągłości ubezpieczenia, OC trzeba wykupić tylko, gdy poruszają się po drogach. Łatwo więc zapomnieć o polisie. Warto porównać ceny rocznego ubezpieczenia na zabytkowy motocykl, ponieważ często ubezpieczyciele dają zniżki na OC dla starszych pojazdów i nie trzeba by było pamiętać o wykupowaniu polisy  OC krótkoterminowe na każdy wyjazd.

Ubezpieczenie motocykla 125 cm3 – co warto wiedzieć?

 1. Motocykl 125 cm3 musi mieć ważne OC.
 2. Za brak ubezpieczenia OC motocykla grożą kary z UFG.
 3. Cena OC motocykla 125 cm3 zależy od historii ubezpieczenia kierowcy oraz marki, modelu pojazdu.
 4. Młodzi kierowcy zapłacą wyższe stawki za OC motocykla niż doświadczeni kierowcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie motocykla 125 cm3

 1. Czy można wykupić AC na motocykl?

  Można, jednak AC na motocykl to wyższy koszt niż autocasco samochodu. Ma to związek z większym ryzykiem kradzieży motocykla. Jednak warto zastanowić się nad dodatkową ochroną, szczególnie, gdy wartość motocykla jest wysoka.
 2. Czy opłaca się wykupić NNW na motocykl?

  Zdecydowanie tak. NNW zapewnia odszkodowanie w wyniku wypadku, a jazda motocyklem takie zagrożenie stwarza. Warto więc wykupić to dodatkowe ubezpieczenie do OC. Należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. Najczęściej oferowane sumy zaczynają się od 10 000 zł, ale są towarzystwa, gdzie jest to 100 000 zł. Różnica jest duża, np. przy 1% uszczerbku poszkodowany otrzyma 100 zł, a w drugim przypadku 1000 zł.
 3. Jakie prawo jazdy trzeba mieć, aby jeździć motocyklem 125 cm3?

  Do kierowania motocyklem 125 cm3 uprawnia kategoria A1. Jednoślad nie może przekroczyć 125 cm3 i 11 kW mocy. Prawo jazdy można uzyskać po przebytym kursie w wieku 16 lat za zgodą rodziców lub 18 lat.
 4. Czy historia ubezpieczenia motocykla i samochodu się łączy?

  Tak. Każda polisa i szkoda pojazdem mechanicznym jest zapisywana na koncie kierowcy. Jeżeli młody kierowca będzie ubezpieczał tylko motocykl, to nabyte zniżki będą uwzględniane przy ubezpieczeniu samochodu i odwrotnie. Tak samo sytuacja ma się ze szkodami. W przypadku szkody samochodem, będzie ona widoczna także przy ubezpieczeniu motocykla.
 5. Jak młody kierowca może obniżyć cenę OC motocykla 125 cm3?

  Często stosowaną metodą na obniżenie składki OC dla młodych motocyklistów jest dopisanie na współwłaściciela starszego, doświadczonego kierowcy. Dzięki temu składka będzie niższa, a młody kierowca będzie nabywał zniżki. Trzeba jednak liczyć się z wadą takiego rozwiązania. W przypadku szkody tym pojazdem, szkoda będzie także na koncie doświadczonego współwłaściciela i będzie widoczna przy ubezpieczaniu przez niego innych pojazdów, co wiąże się ze zwyżką składki.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]