Piotr Nowik

Piotr Nowik | 25 listopada 2022

Co grozi za opłatę OC po terminie?

scrolldown Polisa OC po terminie

Każdy posiadacz samochodu wie, że musi wykupić OC. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Czym może skutkować opłacone OC po terminie?

Opłata OC po terminie – co warto wiedzieć?

 1. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i za jego brak UFG nakłada kary finansowe.
 2. Polisę OC należy opłacić najczęściej przed rozpoczęciem okresu ochrony.
 3. Za brak opłacenia składki w terminie grożą odsetki lub ostatecznie windykacja.
 4. Niezapłacone OC w terminie może skutkować brakiem przedłużenia polisy na kolejny okres ubezpieczenia.

Każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne OC (tutaj więcej o sprawdzeniu OC online). Ciągłość ubezpieczenia jest weryfikowana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jeżeli składka jest zbyt wysoka, żeby zapłacić ją od razu na cały rok, towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają zakup polisy na raty. Sprawdzimy, z czym to się wiąże.

Dlaczego OC jest obowiązkowe?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku.  Dzięki temu to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w przypadku ewentualnej szkody wyrządzonej osobom trzecim twoim samochodem. Jeżeli nie będziesz miał ważnej polisy, to oprócz kary z UFG będziesz musiał pokryć odszkodowanie dla osoby poszkodowanej z własnej kieszeni.

W jakim czasie należy zapłacić za polisę OC?

Aby zachować ciągłość w ubezpieczeniu OC, trzeba pilnować terminu wygaśnięcia umowy z ubezpieczycielem. Ważne, aby polisa była zawarta. Jeżeli chodzi o płatność za polisę, to zależy od ubezpieczyciela.

Niektórzy wymagają, aby płatność za polisę była co najmniej jeden dzień przed początkiem okresu ubezpieczenia. Inne firmy ubezpieczeniowe umożliwiają płatność nawet do dwóch tygodni od momentu wystawienia OC. Jeżeli ubezpieczający nie opłaci składki w wymaganym terminie, będą naliczane odsetki. W przypadku, gdy będzie bardzo spóźniona opłata OC, towarzystwo skieruje sprawę do firmy windykacyjnej.

Niezapłacone OC w terminie. Jakie są konsekwencje?

Jeżeli zawarłeś umowę ubezpieczenia OC, ale nie opłaciłeś składki, to oprócz odsetek i skierowania sprawy do windykacji, polisa nie wznowi się automatycznie na kolejny okres. Jeżeli nie zawrzesz nowej umowy, będzie przerwa w OC, co skutkuje karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Spóźniona opłata OC jest jednym z czynników, przez które polisa nie wznawia się automatycznie.

Nie zapłaciłem ubezpieczenia na czas. Co robić?

Jeżeli masz zawartą umowę OC z ubezpieczycielem, a nie opłaciłeś tylko raty w terminie, to konsekwencje będą zdecydowanie mniejsze. Wystarczy wtedy uregulować zaległość i odsetki, jeżeli już zostały naliczone. Natomiast w przypadku, gdy np. po zakupie auta nie wykupisz polisy OC po zakończeniu ubezpieczenia zbywcy, będzie skutkowało to przerwą w ubezpieczeniu i nałożeniem kary finansowej przez UFG.

Przykład:

Pani Magda kupiła samochód w czerwcu i sprawdziła, że polisa zbywcy kończy się w listopadzie. Mogła korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela bez rekalkulacji składki. Tak też zrobiła. Niestety przypomniała sobie o ubezpieczeniu auta dopiero w grudniu podczas rozmowy z koleżanką, która opowiadała, że sama ubezpieczyła samochód. Pani Magda szybko sprawdziła dokumenty i okazało się, że pojazd miał ubezpieczenie do 26 listopada, a był to 28 listopada. Pani Magda od razu tego samego dnia ubezpieczyła samochód. Na szczęście nie będzie jej dotyczyć najwyższa kara z UFG, ponieważ przerwa w jej ubezpieczeniu wyniosła 2, a nie powyżej 14 dni.

Ile wynoszą kary z UFG za brak polisy OC?

Kwota kar za brak OC jest zależna od liczby dni przerwy w ubezpieczeniu oraz aktualnego minimalnego wynagrodzenia. Kary są także inne dla samochodów osobowych, ciężarowych czy pozostałych pojazdów. Sprawdźmy, jaka jest opłata OC po terminie 2021 roku:

Samochody osobowe – dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę:

 • do trzech dni – 20% kary, czyli 1120 zł,
 • do 14 dni – 50% kary, czyli 2800 zł,
 • powyżej 14 dni – 100% kary, czyli 5600 zł.

Samochody ciężarowe – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę:

 • do trzech dni – 20% kary, czyli 1680 zł,
 • do 14 dni – 50% kary, czyli 4200 zł,
 • powyżej 14 dni – 100% kary, czyli 8400 zł.

Pozostałe pojazdy – 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę:

 • do trzech dni – 20% kary, czyli 190 zł,
 • do 14 dni – 50% kary, czyli 470 zł,
 • powyżej 14 dni – 100% kary, czyli 930 zł.

Niezapłacone OC w terminie może więc być nieprzyjemne w skutkach. Kary są wysokie. Jednak jeżeli spowodujesz szkodę nieubezpieczonym samochodem, konsekwencje będą jeszcze poważniejsze. Będziesz musiał zapłacić odszkodowanie dla osób poszkodowanych z własnej kieszeni.

Czy jest możliwe przedłużenie OC po terminie?

Jeżeli kupiłeś w zeszłym roku polisę OC i była ona opłacona, to wznowi się ona na kolejny okres. Jeśli termin odnowienia minął, a ty pomyślisz: nie zapłaciłem ubezpieczenia na czas! – na szczęście nie będziesz miał przerwy w ubezpieczeniu dzięki automatycznemu wznowieniu. Wystarczy wtedy opłacić składkę odnowieniową wraz z odsetkami, gdy zostały naliczone.

Co zrobić, gdy nie możesz opłacić polisy OC?

Jeżeli posiadasz samochód i zbliża się okres odnowienia polisy, a ty chwilowo masz trudności finansowe, nie musisz płacić składki od razu. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia rozłożenie płatności OC na raty.

Najważniejsze, abyś zawarł umowę z firmą, ponieważ przerwa w ubezpieczeniu może sprowadzić na ciebie większe problemy finansowe. Niektóre towarzystwa umożliwiają także rozłożenie płatności nawet na 12 rat. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, dla których opłata jednorazowej składki jest zbyt wysoka.

Czy za nieużywane samochody trzeba płacić OC?

Jeżeli nie używasz samochodu to nic dziwnego, że możesz powiedzieć: zapomniałem zapłacić za OC. Warto pamiętać jednak, że także na nieużywane auta musisz mieć wykupione ważne OC. Dopóki samochód jest zarejestrowany, masz obowiązek ciągłości OC. Aby nie płacić za OC musisz spełnić jeden z warunków:

OC nie płaci się także po zgłoszeniu kradzieży, trwałej utracie auta (np. przez powódź lub kradzież).

Czy można przedłużyć polisę OC po zbywcy?

Zbywca wraz z samochodem przekazuje ci polisę. Jeżeli okaże się, że jest ona opłacona i możesz korzystać z ochrony do końca trwania umowy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Jednak nie możesz jej potem przedłużyć. Po zakończeniu ubezpieczenia musisz zawrzeć nowe. W tym przypadku przedłużenie OC po terminie będzie skutkowało przerwą w ubezpieczeniu i finansowymi konsekwencjami.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o OC po terminie

 1. Zapomniałem zapłacić OC. Co robić?

  Jeżeli zapomniałeś zapłacić ratę za polisę OC, wystarczy jak najszybciej to zrobić i dopłacić ewentualne odsetki. Natomiast, jeżeli zapomniałeś zawrzeć nowej umowy, a poprzednia nie wznowiła się automatycznie, musisz wykupić niezwłocznie nowe OC. Warto zrobić to jak najszybciej, aby przerwa w ubezpieczeniu była jak najkrótsza.
 2. Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeżeli polisa nie jest opłacona?

  Zawarta polisa jest ważna, nawet jak jest nieopłacona. Ubezpieczyciel musi więc wypłacić odszkodowanie w przypadku obowiązkowego OC. Towarzystwo wezwie ubezpieczającego do uregulowania składki.
 3. Czy można płacić składkę za OC w ramach abonamentu?

  Tak. Od niedawna takie rozwiązanie wprowadziło PZU. Przy zawarciu umowy składka dzieli się na 12 rat i klient opłaca je tak, jak inne comiesięczne opłaty. Dodatkowo, jeżeli ma kilka pojazdów może je połączyć i płacić jedną składkę.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]