Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 22 lutego 2021

Auto zastępcze z OC sprawcy – co musisz wiedzieć?

scrolldown auto zastępcze z OC sprawcy

Teoretycznie, jeśli jesteś osobą poszkodowaną i z powodu stłuczki lub wypadku nie możesz korzystać ze swojego samochodu, przysługuje ci auto zastępcze z OC sprawcy. W praktyce jednak różnie z tym bywa. Sprawdź, co musi wiedzieć, aby nagle nie zostać bez środka transportu.

Pojazd zastępczy z OC sprawcy – podsumowanie:

  • Możesz ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy stłuczki/wypadku, nawet jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej
  • Auto zastępcze nie przysługuje Ci, jeśli posiadasz inny samochód, z którego możesz korzystać
  • Samochód zastępczy powinien być tej samej klasy, co uszkodzony pojazd
  • Z zastępczego auta możesz korzystać od dnia szkody do naprawy Twojego pojazdu lub wypłaty odszkodowania za jego utratę

Kiedy przysługuje ci samochód zastępczy?

Sprawa wydaje się prosta. Kiedy twój samochód został zniszczony przez innego kierowcę i nie możesz nim jeździć, masz prawo wynająć pojazd zastępczy w ramach OC sprawcy (zobacz: jak sprawdzić OC sprawcy wypadku) . W dużym uproszczeniu tak to właśnie wygląda, jednak szczegółowe postępowanie uzależnione jest przede wszystkim od twojej sytuacji. Nie zawsze więc będziesz mógł wynająć samochód zastępczy, ale o tym za chwilę.

Musisz przede wszystkim pamiętać, że pojazd zastępczy z OC sprawcy możesz wypożyczyć, jeśli twoje auto jest uszkodzone lub zniszczone i nie masz żadnego innego samochodu z którego mógłbyś skorzystać. Nie ma też znaczenia, czy możesz korzystać z komunikacji publicznej (pociąg, autobus), czy też nie. Jeśli na co dzień wszędzie jeździłeś samochodem, to przysługuje ci prawo do wynajęcia auta zastępczego. Za cały okres kiedy będziesz go użytkować musi zapłacić towarzystwo sprawcy.

Pamiętaj również, że pojazd zastępczy przysługuje ci na cały okres, w którym nie możesz korzystać ze swojego samochodu. Niezależnie od tego, jak długo będzie on stał w warsztacie, możesz jeździć wynajętym autem od dnia szkody, aż do dnia odbioru swojego auta po naprawie. W sytuacji, gdy miała miejsce szkoda całkowita z samochodu zastępczego możesz korzystać do dnia zakupu nowego pojazdu.

Zdarza się, że towarzystwa nakazują zwrot wynajętego auta po wypłacie należnego odszkodowania, ale zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 22 lipca 2013 roku, nie mają do tego prawa. SN orzekł, że obowiązkiem ubezpieczyciela jest pokrycie wszystkich uzasadnionych kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Także w okresie niezbędnym do kupienia kolejnego samochodu. Jeśli więc od razu po tym, jak na twoje konto wpłynie odszkodowanie zaczniesz szukać nowego auta, możesz korzystać z samochodu zastępczego do dnia zakupu kolejnego pojazdu.

W jakiej sytuacji towarzystwo może odmówić?

Są jednak i takie sytuacje, kiedy nie możesz liczyć na pokrycie kosztów wynajęcia samochodu zastępczego. Może się to zdarzyć m.in. wtedy, gdy:

  • w swoim domu posiadasz inne auta, z których możesz swobodnie korzystać,
  • samochód nie jest ci potrzebny na co dzień, bo jeździłeś nim bardzo rzadko,
  • chcesz wynająć samochód, który jest dużo droższy od twojego (np. twoje auto do Fiat Seicento, a chce wynająć Mercedesa Klasy E),

Mogą również zdarzyć się problemy z samochodem zastępczym, jeśli ubezpieczyciel będzie miał uzasadnione wątpliwości co do okoliczności zdarzenia, np. uszkodzenia twojego auta, nie odpowiadają sytuacji którą opisałeś.

Najczęściej jednak towarzystwo nie może odmówić ci pokrycia kosztów wynajęcia pojazdu zastępczego.

Jak wynająć auto z OC sprawcy?

Sprawa jest bardzo prosta. Masz do wyboru 3 ścieżki:

  • wynająć samochód zastępczy od warsztatu (o ile dają taką możliwość), w którym naprawiane będzie twoje auto (warsztat rozliczy się bezpośrednio z towarzystwem),
  • skorzystać bezpośrednio z usług firmy, która wynajmuje auta zastępcze (większość z nich również rozliczy się z ubezpieczycielem),
  • skontaktować się z towarzystwem sprawcy, które poda ci numer do współpracującej z nim firmy zajmującej się wynajmem samochodów zastępczych.

To ty decydujesz jak chcesz wynająć samochód. Pamiętaj również, że towarzystwo nie pokrywa kosztów paliwa, jakie zużyjesz podczas użytkowania auta zastępczego i że dokładnie obejrzy samochód zanim go oddasz. Za każde wgniecenie lub porysowanie będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik
[Głosów: 46 Średnia: 4.3]