Ubezpieczenie samochodu dla cudzoziemców – gdzie i jak kupić?

Gdańsk, Warszawa, Wrocław i Kraków – to miasta szczególnie chętnie odwiedzane przez gości z zagranicy. Jednak przyjazd do Polski własnym środkiem transportu wymaga zagłębienia się w temat jego ubezpieczenia. Jak wygląda ubezpieczenie samochodu dla cudzoziemców? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

W tym roku planujesz zaprosić na wakacje znajomych z zagranicy? Jeżeli rozważają oni przyjazd samochodem, możesz usłyszeć wiele pytań dotyczących ubezpieczenia. Poniżej znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi – sprawdź, kiedy obcokrajowcy odwiedzający Polskę muszą kupić ubezpieczenie OC, przekraczając granicę.

Jakie ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe w Polsce?

W Polsce kierowcy muszą posiadać tylko jedno ubezpieczenie – to ubezpieczenie OC. Pozostałe polisy dostępne w ofertach firm ubezpieczeniowych są dobrowolne – kierowca może, ale nie musi z nich korzystać. Dla cudzoziemców mieszkających na stałe w jednym z krajów Unii Europejskiej nie powinno być to zaskoczeniem, ponieważ OC jest obowiązkowe na terenie wszystkich państw tworzących Wspólnotę.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC obowiązkowym w Polsce:

 • niekiedy ubezpieczenie OC musi być potwierdzone odrębnym dokumentem, który cudzoziemiec musi przedstawić – szerzej przeczytasz o tym poniżej;
 • cudzoziemiec, którym nie ma OC lub Zielonej Karty, może kupić ubezpieczenie na granicy – to tzw. ubezpieczenie graniczne;
 • cudzoziemiec musi posiadać OC samochodu w momencie wjazdu do Polski – za brak OC naliczane są kary zgodnie z poniższym zestawieniem.
Brak OC w styczniu - czerwcu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł
Brak OC w lipcu - grudniu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Czy kupione za granicą OC jest ważne w Polsce?

W 1958 r. Polska przystąpiła do Systemu Zielonej Karty. Oznacza to, że od 65 lat ubezpieczenie OC kierowcy z Polski jest akceptowane w innych krajach – wystarczy okazać potwierdzenie jego zakupu, czyli Zieloną Kartę. Ale zasada ta działa w dwie strony. Cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski nie muszą kupować ubezpieczenia OC, o ile kraj, w którym pojazd został zarejestrowany, należy do Systemu Zielonej Karty i posiadają oni Zieloną Kartę. To zasada ogólna, od której przewidziany jest pewien wyjątek.

W ramach Systemu Zielonej Karty funkcjonuje Porozumienie Wielostronne. Dla zmotoryzowanych, którzy podróżują własnym samochodem za granicę, Porozumienie Wielostronne jest korzystne – kierowca nie musi okazywać potwierdzenia zakupu OC (Zielonej Karty). W tym przypadku zakłada się, że gdy pojazd posiada tablice rejestracyjne, to jest ubezpieczony.

Kto musi okazać Zieloną Kartę przed wjazdem do Polski?

Lista krajów, które należą do Systemu Zielonej Karty i jednocześnie nie zdecydowały się na Porozumienie Wielostronne, jest krótka. Wjeżdżając do Polski, Zieloną Kartę (Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy) muszą okazać kierowcy poruszający się pojazdem zarejestrowanym w jednym z następujących krajów: Albanii, Azerbejdżanie, Maroku, Mołdawii, Macedonii, Tunezji, Turcji i Ukrainie.

Cudzoziemiec nie ma obowiązku wystąpić do swojego ubezpieczyciela o wydanie Zielonej Karty. Wówczas jednak powinien kupić polisę OC (ubezpieczenie graniczne), o której szerzej przeczytasz poniżej.

Kiedy wystarczy OC kupione w kraju rejestracji auta?

W 2024 r. do Porozumienia Wielostronnego należą kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jak podaje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych są to: Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

Jeżeli pojazd, którym cudzoziemiec chce wjechać do Polski, został zarejestrowany w jednym z wymienionych wyżej państw, to kierowca nie musi okazywać Zielonej Karty czy kupować OC granicznego – ważne będzie OC kupione w kraju rejestracji pojazdu. Oznacza to, że właściciel samochodu przed przyjazdem do Polski musi jedynie skontrolować, czy posiada ważne OC.

Czym jest OC graniczne i kto musi je kupić?

Ubezpieczenie OC graniczne to – jak wskazuje nazwa – ubezpieczenie OC kupowane na przejściu granicznym. Zakres ochrony i sumy ubezpieczenia OC granicznego nie różnią się od OC zakupionego w stacjonarnym punkcie sprzedaży czy przez internet (poprzez kalkulator OC). Inny jest za to okres, na jaki sprzedaje się OC graniczne – minimalnie jest to 30 dni.

Zmotoryzowani cudzoziemcy mogą być zaskoczeni minimalnym okresem, na jaki zawierane jest ubezpieczenie OC graniczne w Polsce. W wielu innych europejskich krajach minimalny okres ubezpieczenia granicznego jest o połowę krótszy – wynosi 15 dni.

Kto musi zakupić ubezpieczenie graniczne przed wjazdem do Polski? Kierowcy z krajów, które nie należą do Systemu Zielonej Karty. W 2024 r. to Białoruś, Iran i Rosja. Wykupić polisę OC na granicy muszą też kierowcy, którzy nie posiadają Zielonej Karty – chociaż powinni.

Przykład: Anatolij z Białorusi ma w Polsce znajomych, których dość często odwiedza. Ostatni raz w Polsce był na przełomie 2022 i 2023 r. W bieżącym roku planował przyjechać do Polski latem, a ponieważ zamierzał skorzystać z własnego środka transportu, wystąpił do swojego ubezpieczyciela o wydanie Zielonej Karty. Zdziwił się, gdy pracownik firmy ubezpieczeniowej mu odmówił – okazało się, że od 1 czerwca 2023 r. nie obowiązuje już umowa między Polską a Białorusią.

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczenie samochodu dla cudzoziemców nie jest drogie – koszt miesięcznej ochrony nie powinien przekroczyć kwoty 100 zł. Wyliczając cenę OC, firmy ubezpieczeniowe stosują uproszczone wzory, a stawka najczęściej jest uzależniona od rodzaju pojazdu (samochód osobowy, dostawczy, ciężarowy) i okresu, na jaki kierowca chce wykupić polisę.

W 2024 r. firmy ubezpieczeniowe nie oferują już darmowego ubezpieczenia OC granicznego dla zmotoryzowanych z Ukrainy. Taka pomoc była dostępna dla obywateli Ukrainy tuż po rosyjskim ataku.

Gdzie cudzoziemiec może wykupić ubezpieczenie OC?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba rozważyć dwa scenariusze. W pierwszym cudzoziemiec przyjeżdża do Polski na krótko, np. na wakacje. Jeżeli powinien posiadać Zieloną Kartę lub jego samochód został zarejestrowany w kraju spoza strefy Zielonej Karty, to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może kupić na granicy. To najwygodniejsza opcja, chociaż warto zaznaczyć, że jest też inna możliwość – cudzoziemiec jeszcze przed wyjazdem z kraju zamieszkania może skontaktować się np. z PZU i wykupić polisę.

Drugi scenariusz dotyczy przeprowadzki do Polski na stałe. Po zarejestrowaniu samochodu należy kupić ubezpieczenie OC w jednej z działających na terenie Polski firm ubezpieczeniowych. Minimalny okres takiej polisy wynosi 12 miesięcy. Obcokrajowcy, którzy nie chcą przepłacać, mogą skorzystać z kalkulatora OC zamieszczonego na naszej stronie. To prosty sposób, aby znaleźć nie tylko OC, ale również dodatkowe polisy chroniąca życie i zdrowie kierowcy oraz mienie.

Czy cudzoziemiec może kupić w Polsce krótkoterminowe AC, NNW i assistance?

Zasadniczo w Polsce ubezpieczenia komunikacyjne są sprzedawane na okres 12 miesięcy. Od tej zasady jest kilka wyjątków, jak choćby wspomniane już OC graniczne. Od powyższej reguły firmy ubezpieczeniowe odchodzą również w przypadku ubezpieczenia assistance – jest ono dostępne np. na 7 czy 30 dni. Czy zatem obcokrajowiec, który przyjeżdża do Polski, ma szansę zapewnić sobie kompleksową ochronę przez cały okres pobytu? W teorii tak, w praktyce bywa różnie.

Nie każdy ubezpieczyciel jest zainteresowany objęciem ochroną ubezpieczeniową pojazdu z zagranicznymi tablicami. Cudzoziemiec, któremu zależy na dodatkowych polisach, powinien:

 • skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i zapytać o możliwość wykupienia dodatkowych polis – najlepiej zrobić to jeszcze przed wyjazdem;
 • rozważyć, czy wystarczy mu wyłącznie assistance – zakup pozostałych polis na okres 30 dni może być utrudniony lub nieopłacalny.

Jest też alternatywa – zakup ubezpieczeń komunikacyjnych w kraju, w którym auto zostało zarejestrowane. Aby polisy były aktywne po przyjeździe do Polski, trzeba jednak dobrze wybrać zakres ubezpieczenia.

W razie wątpliwości warto skontaktować się z ubezpieczycielem. W przeciwnym razie należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia przykrej niespodzianki, gdy firma ubezpieczeniowa odmówi pomocy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Polsce?

Tymczasową polisę komunikacyjną kupuje się na okres 30 dni, ale „stałe” OC jest sprzedawane na rok. Ile za OC zapłaci cudzoziemiec, który zdecyduje się na przeprowadzkę do Polski? Firmy ubezpieczeniowe działające na polskim rynku wyliczają składkę indywidualnie dla każdego klienta. Uwzględniane są różne parametry, np. wiek kierowcy, marka i rodzaj pojazdu oraz umiejscowienie kierownicy.

Przykład: Emma z Wielkiej Brytanii przeprowadziła się do Polski. Za kilka dni będzie musiała po raz pierwszy kupić ubezpieczenie OC na rok. Najtańsze OC dla Land Rovera z 2015 r. (benzyna, poj. 2995 cm3, kierownica po prawej stronie) kosztuje 1148 zł. Aby obniżyć koszt polisy, Emma może zdecydować się na przełożenie kierownicy – wówczas za rok ochrony ubezpieczeniowej zapłaci 677 zł.

Najniższa cena OC dla auta z kierownicą z prawej strony

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1148,00 zł*
Trasti
1148,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 19.04.2024 r.

Najniższa cena OC dla auta z kierownicą po lewej stronie

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
677,00 zł*
Trasti
677,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 19.04.2024 r.

Kto likwiduje szkody spowodowane przez cudzoziemca w Polsce?

Ubezpieczenie samochodu dla cudzoziemca łączy się z innym zagadnieniem – mowa o likwidacji szkód z polisy. Kto zapłaci za szkody spowodowane przez właścicieli pojazdów zarejestrowanych za granicą? Scenariusze znów są dwa, a kluczowe jest to, gdzie cudzoziemiec kupił ubezpieczenie OC – czy w kraju rejestracji auta, czy też przy wjeździe do Polski.

Samochód obcokrajowca ubezpiecza zagraniczna firma ubezpieczeniowa

Jeżeli kierujący autem z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi spowodował kolizję, to wystarczy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Poza standardowymi danymi, w oświadczeniu należy koniecznie uwzględnić:

 • kraj rejestracji pojazdu;
 • numer Zielonej Karty wraz z datą jej ważności – gdy kierowca ma Zieloną Kartę;
 • numer ubezpieczenia OC – gdy auto zostało zarejestrowane np. w kraju EOG.

W drugiej kolejności należy ustalić, czy zagraniczny ubezpieczyciel ma swojego przedstawiciela w Polsce. Najłatwiej zrobić to za pośrednictwem strony internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Przykład: Kristina spowodowała kolizję we Wrocławiu. W dniu zdarzenia posiadała OC potwierdzone Zieloną Kartą, która została wydana przez PRJSC “IC “VUSO”. Korespondentem tej ukraińskiej firmy ubezpieczeniowej na terenie Polski jest PZU. Dawid, którego samochód został uszkodzony, powinien o wypłatę odszkodowania zgłosić się zatem do PZU.

Cudzoziemiec przed wjazdem do Polski kupił ubezpieczenie OC graniczne

Dużo prościej sprawa wygląda, gdy cudzoziemiec wykupił OC graniczne i posiada OC w firmie, która jest obecna na polskim rynku. Gdyby doszło do kolizji, wystarczy jedynie spisać wspólne oświadczenie i zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej sprawcy. W tym przypadku formalności są identyczne jak w sytuacji kolizji dwóch aut zarejestrowanych w Polsce.

 

Źródła

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
 • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczania od takiej odpowiedzialności

Ubezpieczenie samochodu dla cudzoziemców – co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie OC kupione za granicą jest ważne w Polsce, gdy auto zostało zarejestrowane w kraju należącym do Systemu Zielonej Karty.
 2. Jeżeli kierowca pochodzi z kraju, który dodatkowo należy do Porozumienia Wielostronnego, to nie musi posiadać potwierdzenia zakupu OC, czyli Zielonej Karty.
 3. Od 1 czerwca 2023 r. kierowcy z Rosji i Białorusi nie mogą korzystać z Zielonych Kart –  wjeżdżając do Polski, muszą wykupić OC graniczne.
 4. Cudzoziemiec, który przeprowadza się do Polski na stałe, musi zarejestrować auto w wydziale komunikacji i następnie kupić ubezpieczenie OC na okres roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu dla cudzoziemców

 1. Ile wynoszą sumy ubezpieczenia OC w 2024 roku?

  Aktualnie suma ubezpieczenia OC wynosi 5 210 000 euro w przypadku szkód osobowych i 1 050 000 euro w przypadku szkód majątkowych. Warto wiedzieć, że wkrótce sumy te zostaną podwyższone do kwot odpowiednio 6 450 000 euro i 1 300 000 euro. Takie kwoty znalazły się w unijnej dyrektywie.
 2. Jakie jeszcze ubezpieczenia powinien kupić cudzoziemiec, który planuje przyjazd do Polski?

  Ubezpieczenie OC to zdecydowanie nie wszystko. Jeżeli pobyt w Polsce wiąże się z wypoczynkiem, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Zmotoryzowani obywatele innych krajów Unii Europejskiej powinni też zabrać ze sobą kartę EKUZ – pozwala ona korzystać ze świadczeń zdrowotnych na takich zasadach, na jakich pomoc jest udzielana Polakom.
 3. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce?

  Lista obowiązkowego wyposażenia jest dość krótka – znajdują się na niej zaledwie 3 rzeczy: trójkąt ostrzegawczy, sprawna gaśnica i czytelna, prawidłowo zamontowana tablica rejestracyjna. Aby jednak być przygotowanym na każdą ewentualność, warto zabrać ze sobą również apteczkę z zestawem do pierwszej pomocy i kamizelkę odblaskową.

 4. Jak przygotować się do przyjazdu autem do Polski?

  Zmotoryzowany cudzoziemiec powinien zabrać ze sobą dokumenty (prawo jazdy, polisę OC lub Zieloną Kartę oraz dowód rejestracyjny), zorientować się w ograniczeniach prędkości na poszczególnych rodzajach dróg i sprawdzić stan techniczny pojazdu. To katalog podstawowych spraw, o których trzeba pamiętać, wybierając się autem za granicę.
Michalina Miotk
[Głosów: 1 Średnia: 5]