Średnie ceny OC w Jarosławiu – za ile możesz kupić?

Herb Jarosławia

Zakup OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Choć nie jest zbyt lubiany, to jednak ma bardzo duże znaczenie. Dobrą wiadomością jest to, że za polisę wcale nie musisz przepłacać. Możesz ją kupić w dobrej cenie – warto jednak wiedzieć, jak to zrobić. Sprawdź, gdzie szukać taniego OC w Jarosławiu i od czego zależy jego cena.

Ubezpieczenie OC – to trzeba wiedzieć

OC pojazdu to nie tylko ważne, ale przede wszystkim obligatoryjne ubezpieczenie dla każdego posiadacza samochodu. Ma ono za zadanie chronić kierowcę przed konsekwencjami finansowymi wynikającymi z ewentualnych szkód wywołanych przez niego podczas jazdy lub postoju samochodu.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi ubezpieczeń obowiązkowych, wszystkie pojazdy mechaniczne, w tym samochody, motocykle, ciężarówki i ciągniki poruszające się po drogach publicznych, muszą mieć ważną polisę OC, a brak takowej może skutkować nałożeniem kar administracyjnych.

Ubezpieczenie OC pojazdu jest niezwykle ważne dla każdego kierowcy, który spowoduje kolizję. Zapewnia ono pokrycie kosztów naprawy pojazdów czy leczenia osób poszkodowanych w wypadku. Jeśli auto nie zostało objęte obowiązkową polisę, sprawca zdarzenia stanie przed koniecznością pokrycia szkód z własnej kieszeni.

Wyobraź sobie, że podczas jazdy uszkodziłeś Mercedesa klasy E o wartości 260 000 zł. Szkody zostały wycenione na 100 000 zł. Jeśli nie masz OC, zapłacisz za nie samodzielnie. Jeśli natomiast masz polisę, straty pokryje ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie OC jest zatem koniecznością, jeśli nie chcesz się narażać na poważne problemy.

Zakres ubezpieczenia OC obejmuje szkody materialne i osobowe, które kierowca może wyrządzić innym osobom lub ich mieniu w związku z użytkowaniem pojazdu. Co ważne, polskie OC działa także na całym obszarze Unii Europejskiej. To oznacza, że ochrona jest udzielana również poza granicami kraju.

Warto jednak pamiętać, że polisa OC nie obejmuje szkód, których doznał pojazd ubezpieczającego. To znaczy, że nie pokryjesz z niej naprawy uszkodzeń własnego samochodu w razie wypadku spowodowanego przez Ciebie. Dlatego dobrą opcją są dodatkowe ubezpieczenia, takie jak AC, assistance czy NNW, aby podnieść poziom ochrony.

Kary za brak OC – ile trzeba zapłacić?

Kary za brak ubezpieczenia OC są spore. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku będą się wahać od 280 zł do nawet 12 730 zł – w zależności od rodzaju pojazdu mechanicznego i liczby dni bez ochrony. Najwyższe stawki będą obowiązywały kierowców, którzy nie będą mieli ubezpieczenia pojazdu przez ponad 14 dni.

Ile wynosi obecnie kara za brak OC? Sprawdź.

Brak OC w styczniu - czerwcu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł

Ważne! Od 1 lipca kary finansowe za brak OC znowu wzrosną i będą obowiązywać do końca 2024 r. Kara za brak OC w zależności od rodzaju pojazdu mechanicznego wyniesie od 290 zł do 12 900 zł. Sprawdź szczegóły poniżej.
Brak OC w lipcu - grudniu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Podwyżka wynika z tego, że kary za brak OC są powiązane z ustalaną corocznie przez rząd płacą minimalną. Podobnie jak w ubiegłym roku, w 2024 r. najniższe wynagrodzenie wzrasta dwukrotnie, stąd od lipca zmieni się także wymiar opłat karnych.

Nie każdy kierowca zapłaci tyle samo. Znaczenie ma przede wszystkim to, jak długo auto pozostawało bez ubezpieczenia, ale również rodzaj pojazdu:

 • w przypadku samochodów osobowych – pełna opłata karna to równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto);
 • samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – kara to trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę;
 • pozostałe pojazdy (w tym m.in. motocykle) – opłata karna wynosi równowartość jednej trzeciej płacy minimalnej.

Powyższe zasady obowiązują zawsze – niezależnie od wysokości najniższej krajowej. Kary są dotkliwe, dlatego zdecydowanie nie opłaca się unikanie wykupienia polisy.

Od czego zależy wysokość składki?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczając wysokość składki, biorą pod uwagę wiele czynników związanych zarówno z kierowcą, jak i pojazdem. Znaczenie dla ceny polisy mają m.in.:

 • wiek właściciela,
 • liczba lat za kierownicą,
 • historia szkodowości,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • wiek i marka samochodu,
 • pojemność silnika.

Każdą z tych zmiennych ubezpieczyciel może traktować według własnego uznania. To znaczy, że dla jednej firmy najważniejszy będzie wiek i to, od kiedy kierowca ma prawo jazdy. Inna z kolei może dawać atrakcyjne zniżki osobom z małych miejscowości.

Kto może płacić za OC najmniej, a kto musi wydać więcej? Sprawdź.

Najwyższe i najniższe ceny OC w 2023

Jak widać, premiowani są starsi kierowcy, ci którzy mieszkają na Podkarpaciu i jeżdżą samochodem marki Fiat. To dobra wiadomość dla mieszkańców Jarosławia. Tanio kupią polisy również osoby z Opola. Pamiętaj, że są to jedynie średnie wartości. Nie oznaczają, że każdy gdańszczanin zawsze zapłaci więcej niż opolanin. Cena dla konkretnego samochodu i kierowcy zależy od wielu zmiennych.

Ważne! OC ma zawsze taki sam zakres, natomiast każde towarzystwo może Ci zaproponować inną cenę polisy. Wybierz najtańszą ofertę, aby nie przepłacać.

Miejsce zamieszkania a wysokość składki na OC

Miejsce zamieszkania to jedna z najważniejszych danych dla towarzystw ubezpieczeniowych. Od niego zależy bowiem stopień ryzyka, z jakim wiąże się użytkowanie pojazdu. Ubezpieczyciele sprawdzają m.in.:

 • statystyki wypadkowe,
 • natężenie ruchu drogowego w miejscu zamieszkania właściciela auta (zwykle im większa miejscowość, tym droższe polisy),
 • liczbę zarejestrowanych pojazdów danym regionie.

W 2023 roku najwięcej za OC musieli zapłacić mieszkańcy województwa pomorskiego (619  zł), natomiast najmniej właściciele samochodów zarejestrowanych w województwie podkarpackim (442 zł). 

Zobacz to na poniższej mapce.

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC 2023

Warto również sprawdzić, jak prezentowały się średnie ceny polis dla poszczególnych miast. Nie zawsze odpowiadały one kosztom zakupu polis dla całego województwa. Przykładowo, choć najtańszym województwem jest podkarpackie, to miastem wojewódzkim z najniższym OC wcale nie jest Rzeszów, a Opole.

Powyższe dane są bardzo korzystne dla kierowców z Jarosławia. Mają oni szansę kupić polisę za znacznie niższą kwotę niż mieszkańcy pozostałych regionów Polski.

W których miastach wojewódzkich OC było najdroższe w 2023

Wiek kierowcy z Jarosławia a cena OC

Oprócz miejsca zamieszkania bardzo duże znaczenie ma również wiek posiadacza pojazdu. W najgorszym położeniu są młodzi kierowcy, a szczególnie ci, który po raz pierwszy chcą ubezpieczyć swoje auto. Prezentuje to poniższy wykres.

Wiek kierowcy a cena OC

Dlaczego młodzi kierowcy muszą się liczyć z najwyższą składką?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że większość młodych osób ma skłonność do niebezpiecznych zachowań na drodze. Właśnie dlatego OC kosztuje ich więcej niż doświadczonych kierowców. Ryzyko wystąpienia kolizji czy wypadku jest dodatkowo zwiększone przez brak doświadczenia i słabsze niż u starszych osób umiejętności w kierowaniu pojazdami.

Według statystyk osoby w wieku 18 – 24 lat powodują najwięcej wypadków i kolizji drogowych. Jak wynika z danych policji, w 2022 r. dla najmłodszych kierujących odnotowano najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji (12,01). Dla porównania – wskaźnik w przypadku osób 60+ wyniósł jedynie 3,64.

Z raportu policyjnego wynika również, że przyczyną bardzo dużej części wypadków, które spowodowali młodzi kierowcy, było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Ubezpieczyciele mają dostęp do takich statystyk i na ich podstawie kształtują swoją politykę cenową. W świetle powyższych danych nie powinno więc dziwić, dlaczego młode osoby muszą się liczyć z najwyższym kosztem polisy. Każdy rok bezszkodowej każdy sprawia natomiast, że otrzymują zniżki, które zmniejszają składkę na polisę OC.

Ile dokładnie zapłaci młodszy i starszy kierowca z Jarosławia? Sprawdź to na przykładach.

Przykład 1. Pani Ilona z Jarosławia ma 48 lat. To doświadczona kierująca, która prawo jazdy ma już od 20 lat i od tego czasu kupuje polisy OC. Nigdy nie spowodowała stłuczki. Chce ubezpieczyć Opla Corsę 1.2 z 2015 roku. Ile zapłaci?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
403,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
447,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
451,00 zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
461,00 zł rata od 150zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Trasti
403,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Trasti
447,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Trasti
451,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Benefia
461,00 zł rata od 150.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!

Pani Ilona może liczyć na atrakcyjną składkę. Ma długą historię ubezpieczeniową bez szkód, a ponadto mieszka na Podkarpaciu, a tam OC jest najtańsze.

Przykład 2. Pani Ilona sprzedała Opla Corsę 1.2 swojemu 20-letniemu sąsiadowi – panu Bogdanowi. Jest to jego pierwsze auto, ponieważ niedawno zrobił prawo jazdy. Nigdy nie kupował polisy. Na jaką cenę OC powinien się przygotować?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1435,00 zł rata od 239,15zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1475,00 zł rata od 245,83zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1483,00 zł rata od 247,15zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Trasti
1435,00 zł rata od 239.15
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Trasti
1475,00 zł rata od 245.83
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Trasti
1483,00 zł rata od 247.15
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska

Najtańsze OC dla pana Bogdana jest około 1000 zł droższe niż dla pani Ilony. Jest tak dlatego, że młody kierowca nie zgromadził jeszcze żadnych zniżek. Z racji znikomego doświadczenia za kierownicą jest dla ubezpieczyciela ryzykownym klientem.

Marka pojazdu a cena OC

Kolejną zmienną, uwzględnianą podczas wyliczania składki na polisę OC, jest marka pojazdu, a także parametry konkretnego modelu. Chodzi przede wszystkim o pojemność silnika, moc i wiek auta.

Przykład 1. Pan Bogdan za ubezpieczenie Opla Corsa 1.2 musiałby zapłacić około 1400 zł. Postanowił jednak sprzedać ten samochód, a zamiast niego kupił 20-letnie BMW E46 o pojemności silnika 3.0. Ile tym razem będzie go kosztowało OC?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1797,40 zł rata od 643,29zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1823,30 zł rata od 649,75zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
2255,00 zł rata od 375,83zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Link4
1797,40 zł rata od 643.29
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
1823,30 zł rata od 649.75
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Trasti
2255,00 zł rata od 375.83
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska

Polisa OC dla znacznie mocniejszego auta będzie około 300 zł droższa. Parametry pojazdu wpływają bowiem na ryzyko, jakie generuje kierowca z punktu widzenia ubezpieczyciela.

Co więcej, za ubezpieczenie niektórych marek kierowcy płacą średnio najwięcej. Należy do nich właśnie BMW. Zobacz, jak wygląda ta zależność na wykresie.

Marka pojazdu a cena OC

Najwięcej za OC płacą kierowcy BMW i Audi. Na najtańsze polisy mogą z kolei liczyć kierujący Fiatami i Skodami. Jest to oczywiście jedynie średnia. Nie oznacza więc, że każdy posiadacz Fiata zawsze zapłaci najmniej.

Gdzie szukać tanich polis OC w Jarosławiu?

Ubezpieczenie możesz kupić bezpośrednio u ubezpieczyciela lub udać się do multiagenta, który wybierze dla Ciebie atrakcyjną cenowo ofertę. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wybierasz najtańsze OC w Jarosławiu, a dodatkowo zależy Ci na wygodzie, skorzystaj z internetowego kalkulatora.

Wystarczy wejść na stronę https://porownywarka.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac, aby przeprowadzić kalkulację wysokości składki dla konkretnego pojazdu i jego właściciela. Możesz sprawdzić, jakie oferty proponują Ci różne firmy ubezpieczeniowe. Wybierz najtańsze OC lub postaw na pakiet składający się np. z OC+AC+assistance. Polisę możesz od razu kupić online – bez wychodzenia z domu, wygodnie i z gwarancją najniższej ceny.

Źródła:

 • UFG: https://www.ufg.pl/
 • Wypadki i kolizje drogowe na Podkarpaciu 2023: https://rzeszow.stat.gov.pl/dla-mediow/informacje-prasowe/wypadki-i-kolizje-drogowe-na-podkarpaciu,346,1.html
 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Co warto wiedzieć:

 • Polisa OC jest obowiązkowa i musi obowiązywać przez cały czas. W ubezpieczeniu nie może być ani jednego dnia przerwy.
 • Jeśli nie wykupisz OC, otrzymasz karę od UFG. Jej wysokość jest znaczna, a dodatkowo uniknięcie jej nałożenia jest niemal niemożliwe.
 • Kierowcy z Podkarpacia płacą za OC średnio najmniej z całej Polski.
 • Najdroższe polisy obowiązują młode osoby, które po raz pierwszy ubezpieczają samochód.

FAQ - najwczęściej zadawane pytania w ubezpieczenie OC w Jarosławiu

 1. Czy można się odwołać od kary za brak OC?

  Można uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC, ale jest to możliwe tylko w szczególnych przypadkach. Aby odwołać się od nałożonej opłaty, należy w ciągu 30 dni od daty odbioru wezwania do zapłaty wykazać np. że samochód był ubezpieczony, a towarzystwo ubezpieczeniowe przekazało błędną informację. Można także przedstawić dokumentację, która potwierdzi, że Twój samochód został skradziony, więc nie miałeś obowiązku go ubezpieczać. Jeśli natomiast sprzedałeś samochód, a UFG zarzuca Ci brak ważnej polisy OC, należy przedstawić dowód zbycia auta (np. umowę kupna-sprzedaży lub fakturę) oraz dowód ważnej polisy OC w dniu sprzedaży samochodu.
 2. Czy cena OC zależy od jego zakresu? Czy droższa polisa daje lepszą ochronę?

  Nie, ponieważ zakres OC jest zawsze identyczny. Nie ma znaczenia, czy płacisz za polisę 400 zł czy 1400 zł. Każda z nich działa dokładnie w taki sam sposób. Właśnie dlatego nigdy nie opłaca się kupować droższego OC, ponieważ nie daje to żadnych korzyści. Oczywiście możesz zdecydować się na pakiet i kupić OC+AC lub inne ubezpieczenia. Wówczas taka polisa z pewnością będzie droższa, jednak zapewni Ci lepszą ochronę. Samo OC zawsze ma takie same warunki, dlatego jego cena nie ma żadnego wpływu na zakres ochrony.
[Głosów: 1 Średnia: 5]