Średnie ceny OC w Dąbrowie Górniczej – za ile możesz kupić?

Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Za jego brak grożą surowe kary. Dobrą wiadomością jest jednak to, że nie musisz przepłacać. Możesz kupić najtańsze OC i będzie Cię ono chroniło dokładnie tak samo, jak najdroższa polisa. Ile zapłacą za OC kierowcy z Dąbrowy Górniczej? Od czego to zależy? Sprawdź!

OC – obowiązek każdego posiadacza samochodu

Na wstępie warto przypomnieć, że obowiązek objęcia samochodu polisą OC dotyczy wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w wydziale komunikacji. Wynika to wprost z zapisów ustawy  ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ten sam akt prawny reguluje zakres polisy OC – każda z nich musi zapewniać identyczne warunki ochrony, niezależnie od wysokości składki.

To dobra wiadomość dla kierowców z Doborowy Górniczej – mogą kupić najtańsze OC, jakie uda się im znaleźć na rynku. Gdzie go szukać? Dowiesz się już za chwilę!

Kary za brak OC

Polisa OC jest wymogiem, więc jej brak wiąże się z karami. Niestety są one wysokie, a dodatkowo będą stale rosły. Jest tak dlatego, że wysokość opłat karnych jest skorelowana z najniższą krajową. Gdy płaca minimalna ustawowo wzrasta, kary za brak OC stają się wyższe.

Co więcej, zależą one również od rodzaju pojazdu, a także od okresu, w którym pozostawał on bez ochrony ubezpieczeniowej. Ile trzeba zapłacić za zaniedbanie lub zapominalstwo? Sprawdź w poniższej tabeli.

Brak OC w styczniu - czerwcu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł

Od 1 lipca 2024 kary za brak OC będą jeszcze wyższe. Jest to związane z podniesiem minimalnej płacy godzinowej. Gdy najniższa krajowa rośnie, zawsze zwiększają się także opłaty karne za brak polisy. Sprawdź, ile zapłacisz, jeśli zapomnisz ubezpieczyć samochód po 1 lipca 2024.

Brak OC w lipcu - grudniu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Jak widać, ustawodawca „słono sobie liczy” nawet za kilka dni zwłoki z zakupem polisy. Jest to jednak w pełni uzasadnione. Spowodowanie stłuczki lub wypadku nieubezpieczonym autem rodzi poważne konsekwencje.

Jeśli jako kierowca wywołasz uszczerbek na zdrowiu lub śmierć poszkodowanego, poważnie zniszczysz drogi pojazd lub infrastrukturę drogową (np. wjedziesz w przystanek autobusowy), straty zostaną ustalone nawet na kilkaset tysięcy złotych. W wyniku regresu ubezpieczeniowego będziesz je musiał ponieść z własnej kieszeni.

Pamiętaj! Nie ma znaczenia, że używasz samochodu sporadycznie, jest on zepsuty lub stoi w garażu, bo np. odebrano Ci prawo jazdy. Jeśli auto jest zarejestrowane, musi być ubezpieczone. Inaczej czeka Cię wysoka kara.

Od czego zależy cena OC w Dąbrowie Górniczej?

Każde OC ma identyczny zakres, ale polisy mogą różnić się ceną, a dokładniej wysokością składki. Ubezpieczyciele mogą dowolnie kształtować swoją politykę cenową. Biorą przy tym pod uwagę różne czynniki związane z ryzykiem, jakie generuje konkretny kierowca i pojazd.

Największy wpływ na wysokość składki zwykle mają poniższe czynniki.

 1. Historia ubezpieczeniowa kierowcy: historia wypadków drogowych, stłuczek i kolizji może mieć duży wpływ na cenę OC. Im lepsza historia kierowcy, tym zazwyczaj niższa cena, ponieważ za każdy rok bezszkodowej jazdy gromadzi on zniżki.
 2. Wiek i doświadczenie kierowcy: młodzi kierowcy lub ci, którzy dopiero niedawno uzyskali prawo jazdy, mogą płacić więcej za OC ze względu na większe ryzyko. Doświadczeni kierujący mogą korzystać z niższych stawek.
 3. Rodzaj pojazdu: cena OC może się różnić w zależności od typu pojazdu. Szybkie, mocne auta z potężnymi silnikami mogą wymagać wyższej opłaty za ubezpieczenie.
 4. Przebieg roczny: planowany roczny przebieg pojazdu może wpłynąć na cenę OC. Intensywne użytkowanie auta to większe ryzyko i wyższa cena polisy.
 5. Region: ceny OC mogą się różnić w zależności od regionu, w którym kierowca mieszka na co dzień. W obszarach o wyższym wskaźniku wypadków ceny mogą być wyższe. Najczęściej w dużych miastach płaci się więcej, dlatego kierowcy z Dąbrowy Górniczej zwykle mogą liczyć na niższe koszty polisy niż np. kierujący z Katowic.

Ubezpieczyciele mogą przywiązywać różną wagę do powyższych czynników, co może prowadzić do różnic w cenach proponowanych przez firmy ubezpieczeniowe.

Kto zapłaci najwięcej, a kto najmniej za OC w Dąbrowie Górniczej?

Cena polisy zależy od wielu czynników. Która grupa kierowców musi się przygotować na najwyższe koszty, a kto może liczyć na preferencyjne traktowanie przez ubezpieczyciela? Sprawdź to na grafice.
Najwyższe i najniższe ceny OC w 2023

Powyższe dane pochodzą z analiz przeprowadzonych za cały 2023 rok. Ubezpieczyciele gromadzą informacje na temat najbardziej ryzykownych kierujących, regionów kraju oraz pojazdów. Na tej podstawie kształtują swoją politykę cenową.

Oczywiście nie oznacza to, że każdy singiel w BMW z Gdańska zapłaci najwięcej. Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z algorytmów, które uwzględniają wiele różnych danych – różnice w cenie dla poszczególnych kierujących mogą być spore. Niekiedy znaczenie może mieć nawet dzielnica miasta albo pojemność silnika samochodu.

Wiek kierowcy a cena OC w Dąbrowie Górniczej

Wiek właściciela auta (czyli domyślnie głównego kierowcy) oraz jego doświadczenie za kółkiem mają ogromne znaczenie dla ubezpieczycieli. Z analiz wprost wynika, że młodzi kierowcy powodują sporo stłuczek. Ma to związek z ich brawurą oraz krótkim doświadczeniem na drodze. Dlatego to właśnie ta grupa musi się liczyć z najwyższymi składkami na polisę OC. Przekonaj się o tym na podstawie poniższego wykresu.

Wiek kierowcy a cena OC

Pierwsza polisa OC jest zazwyczaj najdroższa. Kosztowała średnio nawet ponad 2000 zł. Optymistyczną wiadomością jest jednak to, że każda następna jest już sporo tańsza. Za kolejne lata bezszkodowej jazdy kierowca uzyskuje zniżki. Gromadząc je, obniża wysokość składki. Jeśli natomiast spowoduje stłuczkę, traci zniżki i za nową polisę zapłaci więcej.

Jak to wygląda na przykładach? Sprawdź!

Cena OC dla młodego, doświadczonego i bardzo doświadczonego kierowcy w 2023

Młody i doświadczony kierowca z Dąbrowy Górniczej – jaka różnica w cenie OC?

Warto sprawdzić na konkretnym przykładzie, ile zapłacą poszczególni właściciele aut z Dąbrowy Górniczej. Przekonaj się, czy różnica w cenie ubezpieczenia rzeczywiście jest tak odczuwalna.

Przykład 1. Pan Albert z Dąbrowy Górniczej ma 54 lata, prawo jazdy zrobił ponad 30 lat temu i od tego czasu nie miał stłuczki. Kieruje Fiatem Punto 1.2 z 2024 roku. Ile zapłaci za OC?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
502,89 zł rata od 178,89zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
528,79 zł rata od 185,35zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
618,79 zł rata od 207,85zł
Dodatkowo: Szyby   RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
502,89 zł rata od 178.89
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
528,79 zł rata od 185.35
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
618,79 zł rata od 207.85
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Szyby RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!

Najtańsze OC dla tego kierowcy jest dostępne już za niewiele ponad 500 zł. Jeśli zdecyduje się on zapłacić więcej, otrzyma dodatkowe ubezpieczenia, czyli assistance i NNW.

Przykład 2. Identycznym samochodem, czyli Punto 1.2 z 2024 roku, jeździ pani Marzena. Również mieszka w Dąbrowie Górniczej – na tej samej ulicy, co pan Albert. Ma 20 lat i niedawno zrobiła prawo jazdy. Ubezpiecza samochód po raz pierwszy. Jak kształtują się ceny OC dla tej kierującej?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1442,28 zł rata od 515,89zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1468,18 zł rata od 522,35zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1558,18 zł rata od 544,85zł
Dodatkowo: Szyby   RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1966,00 zł rata od 327,65zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Link4
1442,28 zł rata od 515.89
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
1468,18 zł rata od 522.35
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
1558,18 zł rata od 544.85
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Szyby RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Trasti
1966,00 zł rata od 327.65
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska

Młoda właścicielka samochodu bez historii ubezpieczeniowej zapłaci minimum ponad tysiąc złotych więcej niż starszy kierowca. Nie ma zniżek ani doświadczenia w prowadzenia pojazdu – dla ubezpieczyciela jest ryzykowną klientką. Jeśli natomiast pani Marzena nie spowoduje stłuczki, kolejna polisa będzie już znacznie tańsza.

Miejsce zamieszkania a cena polisy

Miejsce zamieszkania kierowcy także ma spore znaczenie. Niektóre miasta i regiony są najdroższe, jeśli chodzi o ceny polis OC. Możesz to sprawdzić na poniższej mapce.

W których miastach wojewódzkich OC było najdroższe w 2023

Średnia cena polisy OC dla poszczególnych miast różni się nawet o ponad 200 zł. Wynika to z tego, że np. w Gdańsku zdarza się więcej wypadków niż w Katowicach. To jednak nie wszystko, ponieważ na wysokość składki może mieć wpływ miejsce zamieszkania nawet w obrębie tego samego województwa. Przekonaj się na przykładzie.

Przykład 1. Pan Antoni mieszka w centrum Dąbrowy Górniczej. Ma 30 lat, a prawo jazdy zrobił 10 lat temu. Jeździ bezszkodowo, a jego samochód to Fiat Punto z 2014 roku o pojemności silnika 1.2.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
615,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
654,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
654,09 zł rata od 233,13zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Balcia Insurance
615,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Balcia Insurance
654,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
654,09 zł rata od 233.13
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!

Ceny OC dla Pana Antoniego są stosunkowo niskie.

Przykład 2.

Pan Antoni postanowił sprzedać swój pojazd równolatkowi – panu Michałowi, który mieszka w niewielkiej wsi Chruszczobród położonej niedaleko Dąbrowy Górniczej. Ile zapłaci nowy właściciel?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
524,46 zł rata od 186,62zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
550,36 zł rata od 193,08zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
524,46 zł rata od 186.62
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
550,36 zł rata od 193.08
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!

Pan Michał może płacić jeszcze niższą składkę. Mieszka w spokojnej okolicy, gdzie ryzyko wypadku jest niższe niż w centrum miasta.

Czy rodzaj paliwa wpływa na wysokość składki?

Obecnie po drogach poruszają się samochody z różnymi rodzajami napędu. Najbardziej rozpowszechnione to:

 • silniki na olej napędowy (diesel),
 • silniki na benzynę,
 • silniki benzynowe z instalacją gazową (benzyna + LPG),
 • silniki elektryczne,
 • napędy hybrydowe.

Warto również wspomnieć o silnikach wodorowych, ale są one jeszcze tak mało popularne, że nie mają dużego znaczenia dla porównania cen OC.

Ubezpieczyciele zwracają uwagę również na rodzaj napędu, a dokładniej na ryzyko, jakie wiąże się z konkretnymi rodzajami pojazdów. Co wynika z ich analizy? Zobacz grafikę prezentującą średnie ceny dla poszczególnych rodzajów samochodów.

Rodzaj paliwa a cena OC

Z tego wynika, że najbardziej opłacalne, jeśli chodzi o napęd, są elektryki i hybrydy. Najwięcej zapłacą natomiast kierowcy diesli. Weź jednak pod uwagę, że jest to tylko jeden z czynników, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę. Nie zawsze ma więc duży wpływ na cenę Twojej polisy.

Marka pojazdu z koszt zakupu OC w Dąbrowie Górniczej

Marka i rodzaj pojazdu również mogą mieć wpływ na wysokość składki na OC, choć zwykle nie jest on tak duży, jak np. wiek kierowcy. Zwykle uważa się, że najbardziej ryzykowni kierowcy to ci, którzy siedzą za kierownicami szybkich, mocnych aut o sportowym sznycie.

Statystyki niestety to potwierdzają. Zgodnie z danymi zebranymi przez ubezpieczycieli najwięcej stłuczek i wypadków powodowali w 2023 roku kierowcy BMW i Audi. Takie auta zwykle mają dużą moc i dobre osiągi. Jak widać, kierowcy chętnie z nich korzystają… i powodują wypadki, których jedną z głównych przyczyn jest właśnie nadmierna szybkość.

Marka pojazdu a cena OC

Jeśli więc jesteś kierowcą BMW, musisz się liczyć z tym, że zapłacisz za OC więcej niż właściciel Fiata czy Skody. Marka auta nie jest jednak kluczowym kryterium kształtowania wysokości składki. Jeśli ubezpieczasz pojazd od kilku lat i nie masz na koncie stłuczek, nie powinieneś się obawiać bardzo wysokiej ceny ubezpieczenia.

Gdzie kupić najtańszą polisę w Dąbrowie Górniczej?

Wiesz już, co wpływa na cenę Twojego OC. Jak zatem nie przepłacić i wybrać najtańszą polisę? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeniowego. Jest to narzędzie on-line, które pozwala na porównanie ofert od wielu ubezpieczycieli.

Wystarczy, że podasz podstawowe dane personalne i dane pojazdu (wiek, numer rejestracyjny, przebieg itp.), a kalkulator zaproponuje Ci różne warianty polis od co najmniej kilku ubezpieczycieli. Możesz od razu kupić ubezpieczenie – bez wychodzenia z domu. To zdecydowanie najlepszy sposób, aby znaleźć najtańsze OC w Dąbrowie Górniczej i nie przepłacić.

Źródła:

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym
 • Stan bezpieczeństwa na drogach woj. Śląskiego: https://slaska.policja.gov.pl/kat/ruch-drogowy/statystyki-zdarzen-dro/77653,Stan-bezpieczenstwa-na-drogach-woj-slaskiego.html

Co warto wiedzieć:

 • Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową – musisz ją kupić, jeśli Twoje auto jest zarejestrowane.
 • Za brak OC grożą surowe kary (nawet kilka tysięcy złotych).
 • Na wysokość składki polisy OC wpływa wiele czynników.
 • Jednym z najważniejszych parametrów, od którego zależy cena OC, jest wiek i doświadczenie kierowcy.
 • Średnia cena polisy dla mieszkańców Górnego Śląska wyniosła w 2023 roku 476 zł. To mniej niż średnia dla całej Polski.
 • Miejsce zamieszkania ma wpływ na koszt OC. Im mniejsza miejscowość zamieszkania kierowcy, tym mniej zapłaci za polisę.

FAQ - najwczęściej zadawane pytania w ubezpieczenie OC w Dąbrowie Górniczej

 1. Mój znajomy ma taki sam samochód, jak ja, a płaci za OC mniej. Czy to możliwe?

  Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Cena OC zależy od wielu czynników, nie tylko od rodzaju samochodu. Mają na nią wpływ miejsce zamieszkania, planowany roczny przebieg pojazdu, staż za kierownicą, a nawet stan cywilny właściciela auta. Rzadko się zdarza, aby dwie osoby płaciły za OC dokładnie taką samą kwotę, nawet jeśli jeżdżą identycznym modelem auta.
 2. Czy droższe OC lepiej mnie ochroni w razie, gdy spowoduje stłuczkę?

  Nie, ponieważ każda polisa OC musi mieć dokładnie taki sam zakres. To znaczy, że nie ma znaczenia, czy kupisz ją za 500 zł czy za 3000 zł. W każdym przypadku, jeśli spowodujesz wypadek, procedura będzie wyglądała identycznie. Możesz natomiast dobrać do OC dodatkowe rozszerzenia, np. AC, NNW czy Assistance. Wtedy rzeczywiście droższa polisa może Ci zapewnić znacznie szerszą ochronę. Samo OC działa jednak zawsze identycznie – nie ma znaczenia wysokość składki, miejsce zakupu polisy czy renoma ubezpieczyciela.
[Głosów: 1 Średnia: 5]