Średnie ceny OC w Gnieźnie – za ile możesz kupić?

Herb Gniezna

Zawarcie polisy OC to obowiązek każdego posiadacza pojazdu. Nie można go unikać, ponieważ za brak ubezpieczenia grożą wysokie kary. Przede wszystkim jednak jazda samochodem bez OC może rodzić bardzo poważne konsekwencje. Polisa nie musi być jednak dużym obciążeniem dla Twojego budżetu. Sprawdź, gdzie kupić najtańsze OC w Gnieźnie i od czego zależy jego cena.

Polisa OC – to warto wiedzieć

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Jest to najważniejsza polisa, która chroni kierowcę przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi spowodowanych przez niego szkód w ruchu drogowym.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi ubezpieczeń obowiązkowych każdy pojazd mechaniczny poruszający się po drogach publicznych, musi mieć polisę OC. Jej brak może skutkować nałożeniem kar administracyjnych.

Warto jednak wiedzieć, że OC działa nie tylko wówczas, gdy jedziesz samochodem. Jeśli np. uderzysz drzwiami w inny pojazd na parkingu, to taka szkoda również może zostać zlikwidowana z Twojej polisy. Podobnie w przypadku, gdy Twoje auto stoczy się z miejsca parkingowego (bo np. zepsuje się hamulec ręczny) i uszkodzi ogrodzenie, budynek lub inne pojazdy.

Ubezpieczenie OC pojazdu gwarantuje pokrycie kosztów związanych z naprawą pojazdów oraz leczeniem osób poszkodowanych w wypadku. Wysokość składki ubezpieczenia zależy od wielu czynników, takich jak:

 • marka i model pojazdu,
 • miejsce zamieszkania,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • wiek i doświadczenie za kierownicą.

Zakres ubezpieczenia OC jest zawsze identyczny, ponieważ regulują go przepisy. To znaczy, że nie ma znaczenia, jak wysoką składkę płacisz – Twoja polisa działa zawsze tak samo.

Ubezpieczenie OC jest ważne nie tylko w Polsce, ale także na terenie Unii Europejskiej. Warto jednak pamiętać, że taka polisa nie obejmuje szkód wyrządzonych własnemu pojazdowi ani samemu sobie jako kierowcy. Dlatego można rozważyć dodatkowe ubezpieczenia, takie jak AC, assistance czy NNW, aby zwiększyć poziom ochrony swojego majątku.

Co grozi za brak OC?

OC jest najważniejszą polisą, którą musi zostać objęty każdy pojazd. Aby „zmobilizować” kierowców do rzetelnego wywiązywania się z obowiązku ubezpieczeniowego, przewidziano bardzo surowe kary nawet za jeden dzień zwłoki w wykupieniu polisy.

Odpowiedzialny za monitorowanie polis OC i nakładanie kar za ich brak jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli UFG. Jest to instytucja, która wyśle do Ciebie wezwanie do zapłaty, jeśli Twój samochód nie zostanie ubezpieczony w odpowiednim terminie.

Na jakie kary można się narazić?

Brak OC w styczniu - czerwcu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł

Wysokości kar są obecnie bardzo duże. Złą wiadomością dla „zapominalskich” jest także to, że będą one regularnie rosły. Kara za brak OC jest skorelowana z płacą minimalną. Gdy najniższa krajowa rośnie, UFG podnosi także opłaty karne. Dziś są one wysokie, a już 1 lipca 2024 będą jeszcze wyższe – sprawdzisz ich wysokość w poniższej tabelce.

Brak OC w lipcu - grudniu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Brak polisy OC po prostu się nie opłaca. Co więcej, na karę można się narazić nie tylko podczas kontroli drogowej. UFG prowadzi bazę pojazdów i ich ubezpieczeń. Jeśli wykryje brak, od razu podejmuje działania dążące do ukarania właściciela auta.

Ważne! Standardowo polisa OC automatycznie się wznawia, dlatego zwykle nie ma ryzyka, że zapomnisz podpisać nową umowę i dostaniesz karę. Jeśli jednak kupiłeś auto używane i korzystasz z OC po poprzednim właścicielu, ubezpieczenie się nie przedłuży. Jeśli nie zawrzesz nowej polisy, zostaniesz ukarany.

Od czego zależy cena OC w Gnieźnie?

Zakres polisy OC jest zawsze taki sam, dlatego nie ma wpływu na cenę ubezpieczenia. Co zatem sprawia, że niektórzy płacą za nie 400 zł, a inni 2000 zł? Czynników jest sporo. Znaczenie ma przede wszystkim polityka cenowa danego ubezpieczyciela, który może ustalać wysokość stawki na dowolnym poziomie. Może „zażyczyć sobie” nawet 5000 zł składki. Ma do tego prawo i jeśli znajdzie klienta, nikt nie może mu zabronić takiego działania.

Ubezpieczyciele nie ustalają jednak stawek przypadkowo, tylko w oparciu o dokładne analizy. Biorą pod uwagę przede wszystkim statystyki wypadków. Jeśli w danym regionie zdarza się dużo kolizji, to kierowcy, którzy w nim mieszkają, zapłacą za OC więcej. Podobne statystyki są tworzone dla wielu innych parametrów, takich jak:

 • wiek kierowców,
 • doświadczenie w jeździe autem,
 • marka i model samochodu,
 • stan cywilny.

Bardzo ważna jest też historia ubezpieczeniowa. Jeśli kierowca jeździ bez szkód, to może liczyć na atrakcyjne zniżki. Każde spowodowanie wypadku czy nawet małej stłuczki podnosi cenę kolejnej polisy.

Ubezpieczyciele analizują każdy z tych aspektów. Jeśli np. okaże się, że najwięcej wypadków powodują kierowcy BMW, to właśnie ta grupa otrzyma najwyższe ceny OC. Jeśli z kolei statystyki wykażą, że osoby w małżeństwie jeżdżą ostrożniej niż single, to będą one mogły liczyć na obniżkę.

Zobacz, jak prezentuje się ta zależność.

Najwyższe i najniższe ceny OC w 2023

Z danych za rok 2023 wynika, że najwięcej płacili gdańszczanie, a najmniej opolanie. Najtańszy region ogółem to z kolei Podkarpacie. Z droższymi polisami muszą się liczyć młodzi single, natomiast mniej zapłacą starsi kierujący mający męża lub żonę.

Wpływ wieku kierowcy na cenę OC

Wiek jest jednym z kluczowym czynników, które wpływają na koszt zakupu ubezpieczenia. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze chodzi wyłącznie o metrykę. Dla wielu ubezpieczycieli młodym kierowcą może być również ten, który zbliża się do trzydziestki. W niektórych towarzystwach tym mianem określa się bowiem również kierujących, którzy niedawno zdobyli uprawnienia do prowadzenia samochodu.

Podsumowując, im młodszy i mniej doświadczony kierujący, tym więcej zapłaci za OC. Obrazuje to poniższy wykres.

Wiek kierowcy a cena OC

 

Jak widać, najdroższa jest zwykle pierwsza umowa ubezpieczeniowa. Każda kolejna (zakładając jazdę bez wypadku) kosztuje już mniej, ponieważ ubezpieczyciele naliczają zniżki za bezszkodową jazdę. Najtaniej płacą z kolei osoby w wielu około 60 lat. Starsi kierujący muszą się liczyć z nieco droższymi polisami, choć podwyżka nie jest duża.

Zobacz, jak poszczególne firmy podchodzą do wieku ubezpieczonych.

Cena OC dla młodego, doświadczonego i bardzo doświadczonego kierowcy w 2023

 

Różnica pomiędzy najtańszą polisą dla osoby starszej i młodszej jest naprawdę spora. Zwróć też uwagę, że każdy z kierujących otrzymał wiele ofert, a każda z nich ma inną cenę (różnica może wynosić nawet 1000 zł – tak jak u najmłodszego z kierowców). OC ma zawsze identyczny zakres, dlatego nie ma sensu kupować droższej polisy – najtańsza zapewni identyczną ochronę.

Powyższe zestawienie doskonale potwierdza zasadę, że zawsze należy porównać ze sobą dostępne oferty. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą, jaką znajdziesz, możesz przepłacić nawet kilkukrotnie.

Młodszy i starszy kierowca z Gniezna – za ile kupią polisy?

Przyjrzyj się teraz na konkretnych przykładach, na jaką cenę polisy OC mogą liczyć mieszkańcy Gniezna w różnym wieku.

Przykład 1. Pan Robert z Gniezna ma 18 lat i właśnie odebrał prawo jazdy. Kupił Seata Ibizę 1.2 z 2014 roku i szuka dla niego najtańszej polisy. Ile za nią zapłaci?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
991,93 zł rata od 354,33zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1017,83 zł rata od 360,79zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1107,83 zł rata od 383,29zł
Dodatkowo: Szyby   RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
991,93 zł rata od 354.33
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
1017,83 zł rata od 360.79
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
1107,83 zł rata od 383.29
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Szyby RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!

Ceny polis nie należą do najniższych, ale i tak są korzystniejsze niż średnia krajowa dla najmłodszych kierowców.

Przykład 2. Pan Robert postanowił odsprzedać Seata Ibizę 1.2 swojemu sąsiadowi – panu Mieczysławowi. Kierowca ma 50 lat, prawo jazdy uzyskał 30 lat temu i od długiego czasu ubezpiecza pojazdy. Nigdy nie miał szkody. Na jaką cenę może liczyć?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
438,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
452,00 zł rata od 146zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
452,00 zł rata od 260zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Trasti
438,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Benefia
452,00 zł rata od 146.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
mtu24.pl
452,00 zł rata od 260.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!

Oferty dla pana Mieczysława są znacznie bardziej atrakcyjne cenowo. Kierowca ma długą historię bezszkodowej jazdy, dlatego z punktu widzenia ubezpieczyciela nie generuje dużego ryzyka.

Wiek i doświadczenie za kierownicą mają więc duże znaczenie dla ceny polisy.

Historia ubezpieczeniowa a koszt zakupu OC w Gnieźnie

Kolejnym ważnym aspektem jest szkodowość, która wpływa na cenę polisy OC. Jeśli kierowca nie spowodował wypadku podczas trwania poprzedniej umowy ubezpieczeniowej, może liczyć na zniżki. Jeśli natomiast miał stłuczkę z jego winy, zapłaci więcej.

Sprawdź, jak to wygląda dla kierowcy z Gniezna.

Przykład. Pan Mieczysław z Gniezna ostatnią polisę dla Seata Ibizy 1.2 kupił za nieco ponad 400 zł. Niestety zagapił się na skrzyżowaniu i wymusił pierwszeństwo. Doszło do stłuczki z jego winy. Ile będzie musiał zapłacić za kolejne ubezpieczenie?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
588,00 zł rata od 75,62zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
605,00 zł rata od 77,80zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
633,00 zł rata od 81,40zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
mtu24.pl
588,00 zł rata od 75.62
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
mtu24.pl
605,00 zł rata od 77.80
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
mtu24.pl
633,00 zł rata od 81.40
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!

Kolejne ubezpieczenie będzie kosztowało pana Mieczysława około 200 zł więcej. Historia szkodowości ma duże znaczenie dla ubezpieczycieli.

Miejsce zamieszkania a koszt zakupu OC

Kolejnym ważnym czynnikiem, który kształtuje wysokość składki na OC, jest miejsce zamieszkania. Dlaczego ma on znaczenie? W poszczególnych miastach, gminach czy dzielnicach obowiązują różne statystyki wypadków. Tam, gdzie zdarza się ich więcej, ryzyko kolizji (i wypłaty odszkodowania) jest wyższe, dlatego polisy OC są droższe.

Najczęściej można zaobserwować zależność między wielkością miejscowości a ceną polisy. Na wsiach jest ona tańsza, a w dużych miastach droższa. Dodatkowo, koszty OC są również zależne od konkretnej lokalizacji. Zobacz, gdzie płaci się najwięcej, a gdzie najmniej.

W których miastach wojewódzkich OC było najdroższe w 2023

Najdroższym miastem jest Gdańsk. Wyprzedza nawet znacznie większą Warszawę. Najtaniej jest z kolei w Opolu.

Przyjrzyj się również statystykom dotyczącym województw.

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC 2023

Tutaj kolejny raz na prowadzenie wysuwa się Pomorze, gdzie średnia jest wyższa od ogólnopolskiej niemal o 100 zł. Najtaniej jest z kolei na Podkarpaciu.

Warto podkreślić, że ubezpieczycieli interesuje przede wszystkim Twój adres zamieszkania a nie zameldowania. Możesz przecież mieszkać w zupełnie innym miejscu i to właśnie tam najczęściej będziesz poruszać się pojazdem. Towarzystwo musi więc wziąć pod uwagę statystyki dla miejsca Twojego przebywania, a nie oficjalny adres zameldowania.

Jak kupić najtańsze OC w Gnieźnie?

Podstawową zasadą jest to, aby nie wybierać przypadkowej polisy, ale porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Jak to zrobić? Oczywiście nie musisz odwiedzać każdego z nich i prosić o kalkulację. To zajęłoby mnóstwo czasu i było uciążliwe.

Najłatwiej kupisz tanie OC w Gnieźnie, wchodząc na stronę https://porownywarka.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac. To internetowa porównywarka, w której możesz nie tylko znaleźć idealną polisę dla siebie, ale też od razu zawrzeć umowę. Wystarczy, że podasz dane personalne i dane Twojego pojazdu. Cała procedura zajmie Ci kilkanaście minut – łatwo, szybko, bezpiecznie, a przede wszystkim bez przepłacania.

Źródła:

 • UFG: https://www.ufg.pl/
 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Co warto wiedzieć:

 • OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowane pojazdu. Jeśli zapomnisz kupić polisę, narażasz się na karę.
 • Każda polisa mam taki sam zakres, pomimo różnic w wysokości składki.
 • Koszt zakupu OC zależy od wieku właściciela auta. Najmłodsi płacą najwięcej, a starsi znacznie mniej.
 • Liczy się także miejsce zamieszkania. Najdrożej jest na Pomorzu, a najtaniej na Podkarpaciu.

FAQ - najwczęściej zadawane pytania w ubezpieczenie OC w Gnieźnie

 1. Jutro kończy mi się polisa, a nie zdążę odwiedzić agenta. Co robić, by uniknąć kary?

  Przede wszystkim Twoja polisa najprawdopodobniej się automatycznie wznowi, więc nie grozi Ci kara. Są jednak wyjątki. Jeden z nich dotyczy sytuacji, gdy korzystasz z ubezpieczenia po poprzednim właścicielu auta. Wówczas musisz sam zadbać o zakup nowej polisy przed zakończeniem aktualnej. Najszybciej zrobisz to przez Internet, np. na stronie https://porownywarka.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac. Jest to bardzo łatwe i wygodne. OC od razu zacznie działać, a Ty unikniesz wysokiej kary.
 2. Dlaczego płacę za OC więcej niż koleżanka, choć mamy takie same samochody?

  Jest tak dlatego, że marka i model pojazdu to tylko wybrane czynniki, które wpływają na wysokość składki na OC. Zmiennych jest znacznie więcej. To np. wiek kierowcy, historia szkód, miejsce zamieszkania czy nawet stan cywilny. Ponadto istnieje możliwość, że koleżanka znalazła lepszą ofertę np. w Internecie, a Ty przystałaś na tę, którą zaproponował Ci dotychczasowy ubezpieczyciel. OC ma zawsze taki sam zakres, więc opłaca się wybrać najtańszą ofertę na rynku.
[Głosów: 2 Średnia: 5]