Średnie ceny OC w Czerwionce-Leszczynach – za ile możesz kupić?

Szukasz taniego OC w Czerwionce-Leszczynach? Pamiętaj, że nie ma sensu przepłacać. Możesz znaleźć polisę w korzystnej cenie, tylko musisz wiedzieć, gdzie jej szukać. Sprawdź, jakie czynniki wpływają na wysokość składki na OC.

OC w Czerwonce-Leszczynach – co musisz wiedzieć?

Obowiązek zakupu polisy OC wprowadza w Polsce Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wynika z niej także, że zakres polisy OC zawsze musi być identyczny. Nie ma sensu kupowanie droższego ubezpieczenia, ponieważ nie zapewnia ono lepszej ochrony.

Cena może mieć znaczenie w przypadku innych polis, np. AC lub Assistance. Natomiast OC zawsze ma takie same warunki, więc przepłacanie nigdy się nie opłaca. Cenę polisy, a dokładniej wysokość składki, ubezpieczyciele wyliczają w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe posiadacza auta oraz samego pojazdu. Biorą pod uwagę wiele różnych czynników, w tym wiek, staż za kierownicą, liczbę dotychczasowych szkód czy parametry samochodu.

Każdy ubezpieczyciel może traktować z różną wagą poszczególne zmienne. Dla jednego może być ważny wiek, a dla innego kluczowy będzie staż w prowadzeniu samochodu.  Istnieją jednak ogólnie przyjęte składniki, wpływające na cenę ubezpieczenia OC. Jednym z nich jest miejsce zamieszkania właściciela auta. Rozbieżności w cenach między poszczególnymi miejscowościami mogą być bardzo duże. Niekiedy znaczenie ma nawet dzielnica, w której mieszka kierowca.

Pamiętaj! Każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważną polisę OC. Za jej brak grożą bardzo surowe kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu auta wyniesie ponad 14 dni, czeka Cię opłata karna w wysokości 8480 zł – w takiej wysokości obowiązuje ona od 1 stycznia 2024 roku. Co więcej, nie musi zatrzymać Cię policja, abyś został ukarany. UFG ma podgląd baz zawierających dane o pojazdach i ich polisach. Kara jest więc nieunikniona.

Jeśli w ostatniej chwili przypomniałeś sobie, że Twoje OC się kończy, możesz szybko i wygodnie kupić je za pomocą porównywarki internetowej. Przejrzyj dostępne oferty, wybierzesz najtańszą i od razu zawrzyj umowę bez wychodzenia z domu. Możesz to zrobić również w dni wolne od pracy, przez całą dobę.

Od czego zależy cena polisy w Czerwionce-Leszczynach?

Przy ustalaniu ceny ubezpieczenia OC dla samochodu, ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele zmiennych. Niektóre z nich mają większe znaczenie, a inne mniejsze. Co więcej, każda firma może stosować własną politykę cenową. Nie ma w tym zakresie żadnych odgórnych wymogów. Właśnie dlatego ten sam kierowca ubezpieczający to samo auto może otrzymać różne propozycje polis. Często różnią się one ceną nawet o kilkaset złotych.

Dlatego zawsze warto porównać co najmniej kilka ofert – nie ma sensu decydować się na pierwszą zaproponowaną przez ubezpieczyciela. Z dużym prawdopodobieństwem OC w Czerwionce-Leszczynach może być znacznie tańsze.

Jakie czynniki wpływają na cenę polisy OC?

 • Historia kierowcy: bezszkodowa jazda ma duży i pozytywny wpływ na cenę polisy. Osoby z długim okresem bezwypadkowym zazwyczaj otrzymują niższe składki.
 • Miejsce zamieszkania: w regionach o wyższej liczbie wypadków składki są wyższe, bo ryzyko wypłacenia odszkodowania jest spore.
 • Wiek kierowcy: młodzi kierowcy są traktowani jako grupa o wyższym ryzyku, co może skutkować wysokimi składkami. Z czasem, przy bezszkodowej historii, ceny mogą maleć. Najdroższa jest pierwsza polisa – niedoświadczeni kierowcy są najbardziej ryzykowni na drodze.
 • Doświadczenie kierowcy: osoba z długim stażem za kółkiem może się cieszyć niższymi składkami, zwłaszcza jeśli nie miała wypadków.
 • Model i rok produkcji pojazdu: starsze auta są mniej bezpieczne niż nowe, dlatego OC może być droższe. Jeśli jednak nowy pojazd ma dużą moc i potężny silnik, składka dla niego będzie wyższa.

Jakie osoby mogą liczyć na atrakcyjne stawki OC, a kto zapłaci najwięcej? Zobacz, jak kształtowały się średnie wysokości składek w 2023 roku.

Jak widać, w niektórych przypadkach składka na OC jest znacznie wyższa od średniej krajowej. Trzeba jednak pamiętać, że mowa o średnich wartościach. Nie oznaczają one, że każdy kawaler poruszający się BMW zawsze zapłaci najwięcej.

Miejsce zamieszkania a cena OC

Miejsce zamieszkania kierowcy ma spory wpływ na wysokość składki OC. Jeśli właściciel pojazdu mieszka w okolicy, w której często dochodzi do wypadków, musi się liczyć z wyższymi kosztami. Nie ma przy tym znaczenia, że on jeździ bardzo rzadko i zawsze stosuje się do przepisów. Ubezpieczyciele korzystają ze statystyk dotyczących wypadkowości. Jeśli dana okolica wypada w nich negatywnie, jej mieszkańcy otrzymają wyższe ceny ubezpieczenia.

Które województwa są najdroższe pod tym względem?

Najdroższe polisy kupowali w ubiegłym roku mieszkańcy województwa pomorskiego. Płacili za nie dużo więcej niż średnia przewidziana dla całego kraju. Wynika to z tego, że dla ubezpieczycieli ten region jest najbardziej ryzykowny. Ślązacy są natomiast na uprzywilejowanej pozycji. Za OC płacili średnio jedynie 476 zł, co jest niższą kwotą niż średnia dla całej Polski.

Warto także pamiętać, że OC zwykle jest tańsze w mniejszych miastach, gdzie ruch uliczny nie jest tak intensywny, jak w dużych aglomeracjach.

Zobacz, w których miastach wojewódzkich składki na polisę były najwyższe.

Katowice wypadają w tym zestawieniu bardzo korzystnie. Mniej płacili jedynie mieszkańcy Opola. To świetna wiadomość dla kierowców z Czerwionki-Leszczyn, którzy mogą liczyć na jeszcze tańsze polisy. W mniejszych miejscowościach zwykle są one tańsze niż w miastach wojewódzkich.

Wiek kierowcy a cena ubezpieczenia w Czerwionce-Leszczynach

Wiek kierowcy jest ważnym czynnikiem przy ustalaniu ceny ubezpieczenia samochodu. Wiele statystyk wskazuje, że ryzyko wypadków drogowych i roszczeń odszkodowawczych zmienia się wraz z wiekiem.

Młodzi kierowcy mają mniej doświadczenia za kierownicą w porównaniu do starszych kierujących. Brak wprawy może skutkować większym ryzykiem popełnienia błędów podczas jazdy. Statystyki wskazują, że młode osoby są bardziej skłonne do podejmowania nierozsądnych decyzji na drodze niż doświadczeni kierujący. Niektóre z takich działań mogą prowadzić do wypadków, co z kolei wpływa na wyższe koszty odszkodowań.

Najmłodsi klienci firm ubezpieczeniowych, ze względu na wyższe ryzyko związane z ich wiekiem, płacą wyższe składki na początku. Jednak stawki mogą zmniejszać się w miarę upływu czasu, jeśli utrzymają bezszkodowy okres i zdobędą doświadczenie za kierownicą.

Zobacz tę zależność na wykresie:

A jak to wygląda w praktyce? Warto się temu przyjrzeć na przykładzie kilku kierowców w różnym wieku i o różnym stopniu doświadczenia.

Jak widać, wraz z wiekiem cena polisy znacząco maleje. Najwięcej zawsze się płaci przy zakupie pierwszej polisy. Każda kolejna może być tańsza, jeśli nie dojdzie do szkody.

Jak powyższe dane przekładają się na cenę polisy dla kierowców z Czerwionki-Leszczyn? Najlepiej obrazują to poniższe przykłady.

Przykład. Pan Henryk ma 61 lat. Prawo jazdy zrobił ponad 30 lat temu i od tego czasu kupuje polisy OC dla różnych pojazdów. Nigdy nie spowodował szkody. Szuka OC dla Fiata panda 1.2, o mocy 69 KM i roku produkcji 2017. Ile zapłaci za polisę?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
349,00 zł rata od 119,25zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
380,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
462,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
473,00 zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Uniqa
349,00 zł rata od 119.25
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
380,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Balcia Insurance
462,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Trasti
473,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska

Ceny polis dla tego kierowcy, nawet z dodatkowymi ubezpieczeniami, są bardzo atrakcyjne.  Wynika to z jego doświadczenia i braku szkód.

Przykład. Pan Henryk postanowił sprzedać Fiata Pandę 1.2 swojemu sąsiadowi, który właśnie odebrał prawo jazdy. Pan Dawid ma 20 lat i będzie kupował swoją pierwszą polisę. Ile zaproponują mu ubezpieczyciele?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1431,21 zł rata od 510,19zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1457,11 zł rata od 516,65zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1586,00 zł rata od 264,33zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1597,00 zł rata od 266,15zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Link4
1431,21 zł rata od 510.19
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
1457,11 zł rata od 516.65
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Trasti
1586,00 zł rata od 264.33
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Trasti
1597,00 zł rata od 266.15
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska

Pan Dawid musi zapłacić nawet 1000 zł więcej niż jego starszy sąsiad. Nigdy nie ubezpieczał samochodu, więc nie ma żadnych zniżek. Młody wiek stanowi również dla ubezpieczyciela czynnik ryzyka. Następna polisa pana Dawida będzie już sporo tańsza – pod warunkiem, że nie spowoduje stłuczki.

Źródła

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/T/D20031152L.pdf
 • Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym prawie 11,3 mld zł: https://piu.org.pl/ubezpieczyciele-wyplacili-poszkodowanym-prawie-113-mld-zl/

Co warto wiedzieć:

 • Średnia cena OC w 2023 roku wyniosła dla całej Polski 520 zł.
 • Kierowcy ze Śląska mogą się cieszyć jednymi z najniższych składek na OC.
 • Cena polisy zależy od miejsca zamieszkania, doświadczenia w prowadzeniu pojazdu i wielu innych zmiennych.
 • Wiek ma bardzo duży wpływ na wysokość składki. Młodzi kierowcy płacą najwięcej.

FAQ - najwczęściej zadawane pytania w ubezpieczenie OC w Czerwionce-Leszczynach

 1. Czy parametry auta wpływają na cenę polisy?

  Tak i mają dość duże znaczenie. Samochody z pojemnymi silnikami i świetnymi osiągami będą droższe w ubezpieczeniu. Z punktu widzenia ubezpieczycieli generują duże ryzyko wypadku.
 2. Gdzie szukać tanich polis?

  Pamiętaj, że zakres OC jest zawsze identyczny, więc nie ma znaczenia, gdzie kupisz polisę. Najważniejszym kryterium wyboru jest cena. Tanie OC znajdziesz, korzystając z porównywarek internetowych. Możesz w nich od razu kupić polisę – o każdej porze doby i bez wychodzenia z domu.
 3. Dlaczego pierwsza polisa w życiu jest tak droga?

  Ponieważ niedoświadczeni kierowcy stanowią największe ryzyko. Ze statystyk wynika, że powodują najwięcej wypadków. Każda kolejna umowa ubezpieczenia OC sprawia, że składka jest niższa, o ile nie było szkód. Kierowca zgromadził zniżki, dlatego może zapłacić mniej.
[Głosów: 3 Średnia: 4]