Średnie ceny OC w Elblągu – za ile możesz kupić?

Polisę OC dla swojego samochodu musisz kupić, jeśli nie chcesz się narazić na wysoką karę. Nie ma jednak powodu, aby przepłacać za to ubezpieczenie. Przekonaj się, od czego zależy jego cena i jakie czynniki wpływają na jej wysokość. Sprawdź, gdzie szukać najtańszych polis OC w Elblągu i jak je kupować szybko i wygodnie.

Polisa OC – to musisz wiedzieć

Komunikacyjna polisa OC (odpowiedzialności cywilnej) to rodzaj ubezpieczenia obowiązkowego, które chroni przed roszczeniami osób trzecich za szkody wyrządzone w związku z użytkowaniem pojazdu mechanicznego. W przeciwieństwie do takich ubezpieczeń jak AC, NNW czy assistance, OC jest obowiązkowe i musi nim zostać objęty każdy pojazd, który jest zarejestrowany w Polsce.

Co więcej, w ochronie ubezpieczeniowej nie może być ani jednego dnia przerwy. Jeśli Twoja polisa kończy sią za kilka dni, a wiesz, że nie przedłuży się automatycznie, już dziś wykup nowe ubezpieczenie. Jeśli to zaniedbasz, narazisz na wysoką karę. To jednak nie koniec potencjalnych problemów. Spowodowanie wypadku autem bez OC może Cię narazić na bardzo wysokie koszty.

Polisa OC chroni Cię przed konsekwencjami finansowymi spowodowanych przez Ciebie kolizji. Jeśli uszkodzisz inny pojazd, jego właściciel otrzyma odszkodowanie z Twojej polisy – Ty nic nie zapłacisz z własnej kieszeni. Co w sytuacji, gdy nie miałeś ubezpieczenia? Wówczas poszkodowany także dostanie świadczenie na pokrycie szkód od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Natomiast ta instytucja wystąpi do Ciebie z regresem ubezpieczeniowym, czyli zażąda od Ciebie zwrotu poniesionych kosztów.

Wyobraź sobie, że z Twojej winy dochodzi do stłuczki z samochodem Tesla 3. Koszt takiego auta to obecnie ponad 200 000 zł. Pojazd został dość mocno uszkodzony, ale nie doszło do szkody całkowitej. Ubezpieczyciel wycenił straty na 50 000 zł. Jeśli nie masz polisy OC, zapłacisz tę kwotę z własnej kieszeni.

Czy zatem warto unikać kupowania ubezpieczenia OC? Odpowiedź nasuwa się sama.

Kary za brak OC w 2024 roku

Niestety nie każdego kierowcę przekonują powyższe argumenty. Niektórzy wciąż są zdania, że jeżdżą w pełni bezpiecznie i nie ma żadnego ryzyka, że spowodują stłuczkę. Polisę OC traktują jako uciążliwy i bezsensowny obowiązek, którego za wszelką cenę chcą unikać. Czy to w ogóle możliwe?

Okazuje się, że uniknięcie wykupienia polisy OC bez konsekwencji jest obecnie bardzo trudne lub wręcz niewykonalne. Aby narazić się na karę, wcale nie trzeba mieć „pecha” i zostać skontrolowanym na drodze przez policję. Wspomniany wyżej organ, czyli UFG, prowadzi bazę danych, w której znajdują się informacje na temat wszystkich zarejestrowanych pojazdów i ich ubezpieczeń. Jeśli zostanie wykryty brak polisy dla samochodu, który powinien ją mieć, UFG wysyła wezwanie do zapłaty kary.

Ile trzeba zapłacić? Koszty są naprawdę spore, ale nie dla każdego takie same. Sprawdź to w poniższej tabelce.

Brak OC w styczniu - czerwcu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł

Wysokość kary za brak OC zależy przede wszystkim od rodzaju pojazdu, ale również od długości okresu, w którym nie było polisy. Najwięcej zapłacą „zapominalscy”, którzy spóźnili się z zakupem ubezpieczenia powyżej 14 dni.

Co ważne od 1 lipca 2024 stawki kar za brak OC będą jeszcze wyższe. Jest to związane z planowanym podniesieniem płacy minimalnej. Wysokość opłat karnych jest skorelowana z najniższą krajową, dlatego kierowcy muszą się liczyć z jeszcze wyższymi kosztami braku polisy.

Sprawdź, ile trzeba będzie zapłacić za brak OC w drugiej połowie 2024 roku.

Brak OC w lipcu - grudniu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Pamiętaj! Każdy zarejestrowany samochód musi mieć OC. Jest to wymagane, nawet jeśli auto cały czas stoi na parkingu lub w garażu. Nie ma również znaczenia, że jest niesprawne i całkowicie nie nadaje się do jazdy (np. wyjęto z niego silnik w celu naprawy).

Unikanie kupowania polis OC nigdy się nie opłaca. Znacznie lepiej po prostu znaleźć najtańsze OC i cieszyć się bezpieczną jazdą.

Od czego zależy cena OC w Elblągu?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że cena OC nigdy nie zależy od jego zakresu. Zgodnie z prawem (ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. z późniejszymi zmianami) zakres każdej polisy OC musi być identyczny. To oznacza, że każda firma ubezpieczeniowa ma obowiązek zapewnienia takiej samej ochrony, niezależnie od wysokości składki.

Nie ma znaczenia, czy płacisz za OC 3000 zł czy 300 zł. Masz zapewnioną dokładnie taką samą ochronę ubezpieczeniową, której zakres regulują przepisy.

Jeśli nie zakres, to co w takim razie wpływa na cenę polisy? Czynników jest sporo, a ponadto każdy ubezpieczyciel może je traktować z różną wagą. Najczęściej jednak wysokość składki zależy przede wszystkim od poniższych zmiennych.

 • Historia prowadzenia pojazdu: ubezpieczyciele biorą pod uwagę historię prowadzenia pojazdu przez kierowcę, w tym ewentualne wcześniejsze wypadki, kolizje, stłuczki. Bezszkodowa jazda przez długi czas może obniżyć składkę, podczas gdy częste wypadki mogą prowadzić do jej wzrostu.
 • Wiek i doświadczenie kierowcy: młodzi kierowcy zazwyczaj płacą wyższe składki, ponieważ są uznawani za bardziej ryzykownych. Data wydania uprawnień oraz wiek mogą obniżać wysokość składki, dlatego starsi i bardziej doświadczeni kierowcy mogą płacić mniej.
 • Rodzaj pojazdu: parametry auta również mają znaczenie. Na przykład, mocne, szybkie i bardziej sportowe samochody mogą według ubezpieczyciela generować wyższe ryzyko.
 • Miejsce zamieszkania: ryzyko wypadków może się różnić w zależności od lokalizacji. W miastach o dużym natężeniu ruchu i większej liczbie kolizji składki mogą być wyższe niż na obszarach wiejskich.

Kto zatem zapłaci najwięcej, a kto może liczyć na niższe ceny polisy? Sprawdź.

Najwyższe i najniższe ceny OC w 2023

Na Pomorzu średnio płaci się najwięcej za OC, natomiast kierowcy z Elbląga, który leży niedaleko, ale już w innym województwie, mogą płacić nieco mniej. Z czego to wynika? Przede wszystkim znaczenie mają statystyki wypadków, z których korzystają ubezpieczyciele. W województwie pomorskim notuje się sporo szkód, dlatego jest to ryzykowny obszar z punktu widzenia polis OC.

Miejsce zamieszkania jest jednak tylko jednym z czynników kształtującym wysokość składki. Kierowcy z Pomorza niekoniecznie zawsze zapłacą więcej niż np. osoba z Podkarpacia czy opolanin.

Sprawdź również, jak kształtowała się cena OC na przestrzeni lat.

Zmiany średnich cen OC

Jak widać, w 2023 roku wcale nie było najdrożej, choć nieco mniej korzystnie cenowo w stosunku do roku poprzedniego.

Miejsce zamieszkania a cena polisy

Miejsce zamieszkania właściciela samochodu wpływa na to, ile zapłaci za OC. Podczas zawierania polisy zawsze należy podać swój adres. Dla ubezpieczyciela jest to informacja, że to właśnie w jego pobliżu samochód będzie się najczęściej przemieszczać. Jeśli w takim regionie notuje się sporo kolizji, to kierowcy muszą się liczyć z większym wydatkiem na ubezpieczenie. Jak to wygląda w perspektywie całego kraju?

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC 2023

Dobrą wiadomością jest jednak to, że na Warmii i Mazurach można liczyć na niższe składki niż np. w niedalekim Trójmieście. W mniejszych miastach najczęściej jest taniej niż w dużych ośrodkach. Ruch jest tam mniej intensywny, dlatego statystycznie notuje się tam mniej kolizji i wypadków, więc ryzyko szkody jest niższe.

W których miastach wojewódzkich OC było najdroższe w 2023

Jednak wielkość miasta nie zawsze przekłada się wprost proporcjonalnie na wysokości składek. Jak widać, Gdańsk jest najdroższym miastem pod względem cen polis. Wyprzedza nawet znacznie większą Warszawę.

Wiek kierowcy a koszt ubezpieczenia OC w Elblągu

Czynnikiem, który ma bardzo duży wpływ na wysokość składki, jest wiek kierowcy, a także jego doświadczenie za kółkiem, czyli data uzyskania uprawnień. Jak wygląda zależność? Sprawdź.

Wiek kierowcy a cena OC

Z wykresu wynika, że najdroższa jest pierwsza w życiu polisa, a każda kolejna jest już tańsza. Jest tak dlatego, że kierowcy bez doświadczenia są najbardziej ryzykowną grupą, która powoduje sporo wypadków. Z kolei osoby w średnim i starszym wieku płacą nawet cztery razy mniej niż najmłodsi. Za każdy rok bezkolizyjnej jazdy ubezpieczyciele przyznają zniżki, które obniżają cenę polisy.

Jak to wygląda w poszczególnych firmach?

Cena OC dla młodego, doświadczonego i bardzo doświadczonego kierowcy w 2023

Różnica pomiędzy młodym a starszym kierowcą jest naprawdę spora. Czy taka sama zależność dotyczy kierowców z Elbląga? Warto to sprawdzić na przykładach.

Młody i starszy kierowca z Elbląga – za ile kupią najtańsze OC?

Przekonaj się, jak wiek i doświadczenie za kółkiem wpłyną na cenę polisy dla dwóch mieszkańców Elbląga.

Przykład 1. Pani Michalina z Elbląga ma 40 lat. Prawo jazdy zrobiła 20 lat temu, ubezpiecza samochody już od ponad 10 lat i nigdy nie miała stłuczki. Szuka polisy dla Renault Clio 1.2 z rocznika 2014. Ile zapłaci?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
453,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
496,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
520,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Trasti
453,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Trasti
496,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Balcia Insurance
520,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!

Ceny dla pani Michaliny nie są wygórowane. Zgromadziła zniżki przez wiele lat bezszkodowej jazdy.

Przykład 2. Pani Michalina sprzedała Renault Clio 1.2 swojemu sąsiadowi. Nowy właściciel – pan Jakub – ma 20 lat i niedawno zrobił prawo jazdy. Kupuje swoją pierwszą w życiu polisę OC. Na jaką cenę może liczyć?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1617,04 zł rata od 578,59zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1642,94 zł rata od 585,05zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1732,94 zł rata od 607,55zł
Dodatkowo: Szyby   RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
1617,04 zł rata od 578.59
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
1642,94 zł rata od 585.05
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
1732,94 zł rata od 607.55
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Szyby RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!

Pan Jakub, jako początkujący kierowca, zapłaci za OC ponad 1000 zł więcej niż jego starsza sąsiadka. Pierwsza polisa w życiu zwykle jest najdroższa. Jeśli jednak przez kolejny rok pan Jakub nie spowoduje wypadku, ubezpieczyciel przyzna mu zniżki i będzie mógł płacić nawet połowę mniej.

Marka samochodu a koszt OC w Elblągu

Marka i model Twojego samochodu także będą miały znaczenie dla ubezpieczyciela podczas ustalania stawki. Chodzi przede wszystkim o moc silnika, a także inne parametry wpływające np. osiągi auta. Niekiedy kierowcy nowoczesnych pojazdów wyposażonych w zaawansowane systemy bezpieczeństwa (np. wykrywające pieszych) mogą liczyć na mniejszy wydatek.

Kto zapłaci najwięcej za OC, a kto może liczyć na niższe ceny?

Marka pojazdu a cena OC

Za najbardziej ryzykowne marki ubezpieczyciele uznają BMW i Audi. Ze statystyk wynika, że to właśnie ich kierowcy najczęściej powodują stłuczki. Najbezpieczniej jeżdżą posiadacze samochodów marki Skoda i Fiat. Pamiętaj, że jest to tylko statystyka. Nie zawsze kierowca Audi zapłaci więcej niż ten poruszający się Skodą.

Stan cywilny a wysokość składki na OC

Nieco mniej oczywistym czynnikiem kształtującym cenę polisy jest stan cywilny. Z danych ubezpieczycieli wynika, że osoby w małżeństwie jeżdżą nieco ostrożniej niż panny i kawalerowie. Ten parametr nie ma bardzo dużego wpływu na wysokość składki, jednak również warto sobie zdawać sprawę z jego istnienia.

Jak to wygląda w praktyce?

Stan cywilny a cena OC

Polisy dla mężatek i żonatych są wyraźnie tańsze. Według statystyk takie osoby są mniej skłonne do brawurowej jazdy i rzadziej powodują kolizje.

Gdzie kupić najtańsze OC w Elblągu?

Możesz udać się do agenta lub bezpośrednio do ubezpieczyciela. Jeśli jednak zależy Ci na najniższej cenie, skorzystaj z kalkulatora na stronie https://porownywarka.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/. Bez wychodzenia z domu, w dogodnym dla siebie miejscu oraz czasie przejrzysz oferty i wybierzesz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Możesz kupić najtańsze dostępne OC lub zdecydować się na jego rozszerzenie o dodatkowe opcje, np. AC lub NNW.

Źródła

 • Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. z późniejszymi zmianami.
 • Portal UFG: https://www.ufg.pl/infoportal/
 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym
 • Bezpieczeństwo na polskich drogach – wstępne dane za 2023: https://jedz-bezpiecznie.pl/bezpieczenstwo-na-polskich-drogach-wstepne-dane-za-2023-20240103

Co warto wiedzieć:

 • OC to polisa obowiązkowa, która musi mieć ciągłość – w ubezpieczeniu samochodu nie może być ani jednego dnia przerwy.
 • Za brak wykupienia OC nakładane są kary, których bardzo trudno uniknąć.
 • Koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników. To m.in. wiek kierowcy, miejsce zamieszkania czy marka pojazdu.
 • Mieszkańcy Warmii i Mazur płacą za OC znacznie mniej niż Pomorzanie.
 • W mniejszych miastach polisy są zwykle tańsze niż w dużych

FAQ - najwczęściej zadawane pytania w ubezpieczenie OC w Elblągu

 1. Dostałem karę za brak OC, bo zapomniałem kupić polisę. Czy mogę się odwołać?

  Od nałożenia kary za brak OC można się odwołać. Pamiętaj jednak, że ma to sens wyłącznie wtedy, gdy powód nałożenia kary jest nieuzasadniony. Dotyczy to np. sytuacji, w której Twój samochód został skradziony i wyrejestrowany, jednak do UFG nie dotarła taka informacja, więc nałożył na Ciebie karę. Wówczas nie musisz jej płacić, ponieważ nie masz już pojazdu, dlatego odwołanie jest w pełni uzasadnione. Jeśli natomiast dostałeś karę, bo po prostu zapomniałeś kupić OC, z pewnością Twoje odwołanie nie zostanie zaakceptowane. Możesz natomiast ubiegać się o rozłożenie kary na kary lub wnioskować o jej umorzenie z powodu bardzo trudnej sytuacji życiowej (ale musisz ją bardzo skrupulatnie udokumentować).
 2. Jak obniżyć cenę pierwszego w życiu OC?

  Jedną z często wykorzystywanych metod jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego starszego i doświadczonego kierowcy, np. rodzica. Wówczas ubezpieczyciel uwzględnia zniżki tej osoby i wysokość składki nieco się obniża. Pierwsza polisa w życiu zwykle jest najdroższa, jednak każda kolejna jest już znacznie tańsza – o ile nie spowodujesz stłuczki.
[Głosów: 1 Średnia: 2]