Ubezpieczenie auta za granicą – czy OC wystarczy?

Okres urlopowy to czas, gdy wiele osób wybiera się na wczasy za granicę. Niektórzy decydują się na własny środek transportu. Czy z myślą o zagranicznych wojażach trzeba kupić osobne ubezpieczenie samochodu? Na kogo czekają dodatkowe formalności?

Wakacje to czas regeneracji sił i odprężenia. Aby jednak po urlopie zostały jedynie przyjemne wspomnienia, w pierwszej kolejności trzeba poświęcić trochę czasu na organizację wyjazdu. Jeżeli za granicę wybierasz się swoim samochodem, nie wystarczy dodatkowy przegląd techniczny – przygotowania obejmują też kwestie ubezpieczenia. A te, jak się okazuje, budzą czasem wiele wątpliwości kierowców. Poniżej znajdziesz poradnik o ubezpieczeniu auta za granicą.

Czy ubezpieczenie samochodu kupione w Polsce działa za granicą?

Nie musisz kupować osobnego ubezpieczenia samochodu, jeżeli planujesz wyjazd za granicę. OC, AC, assistance czy następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) kupione w Polsce najczęściej jest respektowane również za granicą. Najczęściej, bo o tej zasady jest kilka wyjątków – zostaną one dokładnie omówione poniżej.

Roczne ubezpieczenie OC kupione w Polsce obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej i dodatkowo w niektórych innych krajach, np. Norwegii. Co z pozostałymi państwami? Wymagany jest międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia komunikacyjnego (czyli tzw. Zielona Karta) albo OC kupione na granicy. Pierwsza opcja może być bezpłatna, druga zawsze jest odpłatna.

Formalnie OC to jedyna obowiązkowa polisa, którą musisz posiadać podczas zagranicznego wyjazdu. Ale to ubezpieczenie zapewnia jedynie podstawową ochronę. I właśnie dlatego warto kupić dodatkowe ubezpieczenia. Więcej o nich przeczytasz w dalszej części artykułu.

Kto musi posiadać potwierdzenie ubezpieczenia auta za granicą?

Potwierdzenie ubezpieczenia auta za granicą (Zielona Karta) dotyczy wąskiej grupy kierowców – tych, którzy wybierają się do jednego z następujących krajów: Albania, Azerbejdżan, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja i Ukraina. Jak widać, nie zawsze są to popularne kierunki wakacyjnych podróży samochodem. Jeżeli jednak wyjazd to tzw. last minute do jednego z wyżej wymienionych krajów, to alternatywą dla Zielonej Karty jest ubezpieczenie graniczne (OC kupione na granicy).

Zielona Karta jest wydawana na wniosek klienta – właściciela ubezpieczonego pojazdu. Z reguły firma ubezpieczeniowa potrzebuje na wystawienie dokumentu od kilku do kilkunastu dni. Stąd też z wnioskiem o wydanie Zielonej Karty nie warto zwlekać. Niektóre firmy wymagają też wniesienia opłaty. Chociaż najczęściej nie jest ona wysoka, warto mieć na uwadze ten dodatkowy koszt.

Rosja, Białoruś i ostatnio również Iran – to kraje, które w 2024 r. pozostają poza systemem Zielonej Karty. Jeżeli w wakacje planujesz odwiedzić znajomych w Mińsku, pozostaje jedynie kupić ubezpieczenie OC w jednej z firm ubezpieczeniowych działających na terenie Białorusi.

OC skończy się podczas wakacji za granicą – co zrobić?

Ubezpieczenie OC wykupione na rok nie zawsze kończy się w grudniu – niekiedy jest to marzec, innym razem lipiec. Twoja umowa z ubezpieczycielem skończy się, gdy będziesz przebywać za granicą? Zasadniczo nie masz się czym martwić – obowiązkowe ubezpieczenie przedłuży się na kolejny rok – musisz jedynie opłacić składkę. Ale możesz skorzystać też z innego rozwiązania, zwłaszcza gdy masz pewne zastrzeżenia choćby co do kwestii kontaktu z ubezpieczycielem – możesz:

 1. Wypowiedzieć umowę OC. Wówczas ubezpieczenie nie wznowi się na kolejny okres – umowa zostanie rozwiązana.
 2. Zawrzeć umowę ubezpieczenia OC z inną firmą. Możesz to zrobić z wyprzedzeniem, jeżeli nie chcesz zajmować się tą sprawą podczas wyjazdu.
 3. Wraz z OC kupić również inne polisy, które będą aktywne poza granicami kraju. Przykładem może być assistance.

Tak się złożyło, że korzystasz z krótkoterminowego ubezpieczenia OC i właśnie wyjeżdżasz na urlop? Po zakończeniu umowy musisz kupić OC na rok. Dobra wiadomość jest taka, że współcześnie odległość nie jest żadnym problemem – całoroczne OC i inne polisy możesz kupić przez internet (bez względu na miejsce, w którym przebywasz). W tym celu wykorzystaj nasz kalkulator OC.

Dlaczego warto kupić dodatkowe ubezpieczenie assistance na wakacje?

Awarii samochodu nie sposób przewidzieć. Możesz oczywiście sprawdzić stan techniczny samochodu przed zagranicznym wyjazdem, ale to jedynie obniża ryzyko wystąpienia usterki – nie eliminuje takiej możliwości w 100 proc. Dlatego właśnie warto zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Pomocne jest w tym ubezpieczenie assistance. Przykładowe 7 popularnych świadczeń oferowanych w ramach tego produktu ubezpieczeniowego to:

 1. Naprawa pojazdu po awarii, kolizji lub wypadku. Wystarczy jeden telefon do firmy ubezpieczeniowej, a zajmie się ona organizacją pomocy.
 2. Samochód zastępczy. Awaria czy kolizja nie musi przekreślić wakacji. W ramach assistance można otrzymać dostęp do samochodu zastępczego.
 3. Dostarczenie paliwa. Zepsuty wskaźnik paliwa? Gdy w trakcie jazdy bak okaże się pusty, współpracująca z ubezpieczycielem pomoc drogowa dowiezie paliwo.
 4. Zakwaterowanie w hotelu. Gdyby doszło do awarii samochodu, której usunięcie na miejscu zdarzenia byłoby niemożliwe, to w ramach assistance ubezpieczyciel opłaci hotel lub zorganizuje powrót do miejsca zamieszkania.
 5. Holowanie auta. Ubezpieczenie assistance auta za granicą eliminuje też koszty holowania (np. po awarii auta) – poniesie je ubezpieczyciel.
 6. Pomoc tłumacza. Zwłaszcza w sytuacji wywołującej stres (np. po wypadku) wsparcie tłumacza jest nieocenione.
 7. Pomoc informacyjna. W ramach assistance udzielana jest też pomoc informacyjna, w ramach której kierowca może dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższa stacja paliw czy gdzie występują utrudnienia w ruchu.

Szerokie wsparcie, jakie można otrzymać w ramach assistance, to tylko jeden z kilku powodów, dla których warto rozważyć zakup tego ubezpieczenia. Assistance, w odróżnieniu choćby od niżej omówionego AC, można kupić na tydzień czy miesiąc. To przekłada się też na koszt polisy – assistance nie jest drogim ubezpieczeniem komunikacyjnym.

Czy na zagraniczny wyjazd warto kupić ubezpieczenie AC?

Za granicą nie można wykluczyć kradzieży pojazdu. Autocasco to ubezpieczenie auta, które w tej sytuacji bardzo się przydaje – po zgłoszeniu zdarzenia firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowanie w równowartości samochodu. Inaczej mówiąc, poszkodowany kierowca otrzymuje środki, które wystarczą na zakup auta o zbliżonych parametrach.

AC, jako dodatkowe ubezpieczenie samochodu, zapewnia jednak więcej niż tylko odszkodowanie po kradzieży auta – z tej polisy można też zlikwidować uszkodzenia, które swoją nieuwagą spowodował kierowca. Ubezpieczyciel pokryje też koszty naprawy pojazdu, gdy szkody zostaną wyrządzone przez zwierzęta lub żywioły.

Chcesz kupić ubezpieczenie AC, bo w tym roku wybierasz się na urlop swoim autem za granicę? Pamiętaj, że niektóre wersje autocasco obowiązują jedynie na terenie Polski. Szczegóły znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Czy ubezpieczenie samochodu na wyjazd powinno obejmować NNW?

Przygotowując się do zagranicznej podróży, właściciel pojazdu powinien pomyśleć nie tylko o ochronie mienia, ale również zabezpieczyć się finansowo. Służy do tego ubezpieczenie NNW – zapewnia ono wsparcie, gdy konsekwencją wypadku są poważne obrażenia lub śmierć osoby (osób) podróżującej autem. Z ubezpieczenia NNW pokryte mogą zostać choćby koszty leczenia, leków czy rehabilitacji. Gdyby skutkiem wypadku była śmierć jednego z ubezpieczonych, to środki trafią do jego najbliższych.

Ubezpieczenie NNW z myślą o zagranicznym wyjeździe:

 • Należy wykupić z wyprzedzeniem. NNW – podobnie jak OC czy AC – dostępne jest w wersji całorocznej.
 • Powinno chronić wszystkie osoby podróżujące samochodem. Ograniczanie NNW jedynie do kierowcy to błąd.
 • Powinno zapewniać dodatkowe świadczenia po wypadku za granicą. Przykład? Ubezpieczyciel powinien pokryć koszty transportu poszkodowanego do Polski.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta za granicą?

W większości przypadków ubezpieczenie samochodu na wyjazd sprowadza się do zakupu wyłącznie dodatkowych polis, czyli assistance, AC czy NNW. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z myślą o zagranicznej podróży?

Od 1828 zł do niemal 11 000 zł może zapłacić właściciel Forda Kuga z 2019 r. (benzyna, poj. silnika 1999 cm) z poniższego przykładu.

Przykład: Pan Ryszard z Krakowa chce w tym roku zabrać rodzinę do słonecznej Grecji. Ponieważ wakacje planuje z dużym wyprzedzeniem, teraz zastanawia się, jak dobrać pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Wie, że pokonanie własnym samochodem prawie 1900 km w jedną stronę wymaga odpowiedniego przygotowania się do podróży. Korzystając z kalkulatora OC/AC, otrzymał poniższe propozycje.

Propozycje pakietów OC, AC, NNW i assistance dla właściciela Forda Kuga z 2019 roku

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1828,00 zł*
Dodatkowo: Sposób likwidacji szkody z AC – kosztorys   Holowanie – 200 km   Suma ubezpieczenia NNW – 50 000 zł  
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1828,00 zł*
Dodatkowo: Sposób likwidacji szkody z AC – warsztat (udział własny w wysokości 500 zł)   Holowanie – 200 km   Suma ubezpieczenia NNW – 50 000 zł kierowca, 10 000 zł pasażerowie  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1828,00 zł*
Dodatkowo: Sposób likwidacji szkody z AC – warsztat (udział własny w wysokości 10 proc.)   Holowanie – 300 km   Suma ubezpieczenia NNW – 30 000 zł  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1828,00 zł*
Dodatkowo: Sposób likwidacji szkody z AC – warsztat   Holowanie – 150 km   Suma ubezpieczenia NNW – 15 000 zł  
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1828,00 zł*
Dodatkowo: Sposób likwidacji szkody z AC – warsztat (udział własny w wysokości 10 proc.)   Holowanie – w Polsce bez limitu, w Europie do 1200 km   Suma ubezpieczenia NNW – 50 000 zł  
Trasti
1828,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Sposób likwidacji szkody z AC – kosztorys Holowanie – 200 km Suma ubezpieczenia NNW – 50 000 zł
Beesafe
1828,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Sposób likwidacji szkody z AC – warsztat (udział własny w wysokości 500 zł) Holowanie – 200 km Suma ubezpieczenia NNW – 50 000 zł kierowca, 10 000 zł pasażerowie
Benefia
1828,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Sposób likwidacji szkody z AC – warsztat (udział własny w wysokości 10 proc.) Holowanie – 300 km Suma ubezpieczenia NNW – 30 000 zł
mtu24.pl
1828,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Sposób likwidacji szkody z AC – warsztat Holowanie – 150 km Suma ubezpieczenia NNW – 15 000 zł
TUZ TUW
1828,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Sposób likwidacji szkody z AC – warsztat (udział własny w wysokości 10 proc.) Holowanie – w Polsce bez limitu, w Europie do 1200 km Suma ubezpieczenia NNW – 50 000 zł

* Kalkulacja z dnia 20.04.2024 r.

Jak wynika z powyższego zestawienia, tylko w ramach ostatniego ubezpieczenia kierowca może liczyć na holowanie na odcinku dłuższym niż 1000 km. Aby zminimalizować koszty, rozsądnym rozwiązaniem może być zakup assistance poza pakietem.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – czy warto?

Jak podaje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w 2022 r. kierowcy z Polski spowodowali ponad 63 tys. zdarzeń drogowych poza granicami kraju. Powody były różne – od nieznajomości lokalnych przepisów aż po nieuwagę. Gdy kolizja czy wypadek stają się faktem, pozostaje skoncentrować się na usunięciu szkód. W takiej sytuacji pomoc jest nieoceniona, a udzielić może jej firma ubezpieczeniowa. Ale to nie wszystkie powody, dla których warto poświęcić czas na dobór ubezpieczeń.

Ubezpieczenie auta za granicą to:

 • Sposób, aby uniknąć konfiskaty auta. Tak, w niektórych unijnych krajach kierowcom, którzy poruszają się nieubezpieczonym pojazdem, grozi jego konfiskata. Przykład? Francja. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie administracji francuskiej.
 • Poczucie bezpieczeństwa. Niezależnie od sytuacji, nie musisz polegać na znajomych czy rodzinie – otrzymujesz pełne wsparcie od firmy ubezpieczeniowej.
 • Pewność, że Twoje finanse nie ucierpią. Wyobrażasz sobie powrót z wakacji z długiem? Dobre ubezpieczenia auta za granicą eliminują sytuację, w której konieczne będzie płacenie z własnej kieszeni w razie różnych zdarzeń na drodze.

Chcesz spędzić urlop bez zmartwień? Pamiętaj, że ubezpieczenia auta za granicą to nie wszystko. Jeżeli podczas wakacji planujesz uprawiać sporty wodne, przyda się ubezpieczenie podróżne. Z dobrej polisy otrzymasz też odszkodowanie, gdyby Twój sprzęt sportowy zostanie zniszczony lub uszkodzony.

 

Źródła

 • OWU Beesafe, OWU Benefia, OWU mtu24.pl, OWU Trasti, OWU TUZ Ubezpieczenia
 • Strona internetowa www.service-public.fr (zakładka „Wykroczenia drogowe”)
 • Artykuł „Do urlopu za granicą zmotoryzowani muszą się dobrze przygotować” dostępny na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Ubezpieczenie auta za granicą – co warto wiedzieć?

 1. Podstawowe ubezpieczenie auta za granicą to ubezpieczenie OC. Właściciele samochodów w Polsce kupują je na rok.
 2. OC kupione w Polsce jest akceptowane w większości państw Europy, ale w niektórych krajach kierowca musi dodatkowo posiadać potwierdzenie jego zakupu – to tzw. Zielona Karta.
 3. Ubezpieczenie komunikacyjne OC to często za mało – z myślą o wakacjach za granicą warto kupić m.in. assistance.
 4. Kierowcy, którzy wraz z OC kupili AC, NNW czy assistance, w ramach przygotowań do wyjazdu powinni sprawdzić, czy polisy te będą aktywne w danym kraju.
 5. Aby zapewnić sobie optymalną ochronę ubezpieczeniową za granicą, nie trzeba przepłacać – wystarczy dobrać świadczenia do potrzeb.

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie auta za granicą

 1. Gdzie sprawdzić zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej?

  Dla każdego ubezpieczenia komunikacyjnego firmy ubezpieczeniowe tworzą Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To dokument, często dość obszerny, w którym znajdują się szczegóły dotyczące warunków, na jakich zostanie udzielona ochrona ubezpieczeniowa – zakres ubezpieczenia, zakres terytorialny ochrony i wyłączenia. 
 2. Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać za granicę?

  Zagraniczne służby uprawnione do kontroli kierowców będą zainteresowane okazaniem następujących dokumentów: prawo jazdy, dowód rejestracyjny (wraz z ważnym badaniem technicznym) i potwierdzenie zakupu polisy OC. O tych dokumentach warto pamiętać, gdyż nie trzeba ich ze sobą wozić, poruszając się po polskich drogach.
 3. Jak się zachować, gdy do kolizji doszło poza granicami kraju?

  W krajach należących do Unii Europejskiej nie ma konieczności wzywania na miejsce zdarzenia służb, chyba że sprawca jest pod wpływem alkoholu lub nie ma ubezpieczenia OC. Jeżeli planujesz urlop np. na Białorusi, to brak rannych nie będzie miał znaczenia – na miejsce zdarzenia zawsze trzeba wezwać policję.
 4. Które firmy ubezpieczeniowe pobierają opłatę za wydanie Zielonej Karty?

  Na liście firm, które pobierają opłatę za wydanie Zielonej Karty, znajdują się choćby TUZ Ubezpieczenia i Warta. Większość firm ubezpieczeniowych wydaje ten dokument w cenie OC. Aby nie przepłacać, warto uwzględnić tę kwestię podczas wyboru ubezpieczenia OC. Alternatywą jest rozważenie zakupu ubezpieczenia granicznego.
Michalina Miotk
[Głosów: 1 Średnia: 5]