Średnie ceny OC w Gorzowie Wielkopolskim – za ile możesz kupić?

Herb Gorzowa Wielkopolskiego

Polisa OC jest obowiązkowa, to znaczy, że żaden właściciel pojazdu nie może po prostu zrezygnować z jej zakupu. Nie musi natomiast za nią przepłacać. Jeśli wiesz, gdzie i jak kupić najtańsze OC w Gorzowie Wielkopolskim, zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych na ubezpieczeniu samochodu. Sprawdź, gdzie szukać tanich polis i od czego zależy ich cena.

Polisa OC – to warto wiedzieć

Obowiązek zakupu polisy OC reguluje w Polsce ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z przepisów wynika, że zakres ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie musi być identyczny. Ubezpieczyciele mogą natomiast samodzielnie ustanawiać ceny obowiązkowego OC. Wysokość składki wyliczają w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe właściciela samochodu i pojazdu.

To oznacza, że w jednej firmie kupisz polisę już za 500 zł, natomiast inna zaproponuje Ci wysokość składki na poziomie 1500 zł. Jest to zupełnie naturalna sytuacja, ponieważ każdy ubezpieczyciel traktuje w nieco inny sposób poszczególne cechy pojazdu i jego właściciela. Przykładowo, niektóre towarzystwa mogą premiować osoby starsze – to właśnie one zapłacą najmniej. Dla innych firm ubezpieczeniowych kluczowe mogą być z kolei parametry pojazdu. Wówczas posiadacze małych miejskich aut mogą liczyć na tańsze polisy.

Jak to wykorzystać? Przede wszystkim warto porównywać oferty i sprawdzić, w której firmie możesz liczyć na najtańszą propozycję OC. Pamiętaj, że polisy dla tego samego pojazdu i właściciela mogą różnić się cenami nawet na poziomie 1000 zł. Właśnie dlatego zwykle nie opłaca się wybierać pierwszej oferty, jaką zaproponuje Ci ubezpieczyciel. Najczęściej nie jest ona korzystna.

Szukasz taniego OC w Gorzowie Wielkopolskim? Skorzystaj z kalkulatora online, porównaj dostępne opcje i wybierz najkorzystniejszą cenowo. Zyskasz pewność, że nie przepłacasz!

Kary za brak polisy OC

Wspomniana wyżej ustawa reguluje jeszcze jedną bardzo ważną kwestię. Zgodnie z przepisami polisa OC jest obowiązkowa i musi ją mieć każdy zarejestrowany pojazd. Co więcej, w ubezpieczeniu nie może być ani jednego dnia przerwy. Jeśli np. OC kończy Ci się w piątek, a Ty poczekasz z jego zakupem do poniedziałku, już narażasz się na karę – a jej wysokość jest naprawdę spora.

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ma prawo egzekwować od kierowców opłaty karne, jeśli wyjdzie na jaw, że nie wykupili oni obowiązkowej polisy. Warto wiedzieć, że taką karę można dostać nie tylko podczas kontroli na drodze. UFG prowadzi bazę wszystkich pojazdów i ich polis. Jeśli z danych wynika, że auto nie ma OC, a powinno je mieć, urząd wysyła do właściciela wezwanie do zapłaty.

Na jaką karę można się narazić? Sprawdź.

Brak OC w styczniu - czerwcu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł

Opłaty karne są spore, ale nie dla każdego takie same. Zależą przede wszystkim od rodzaju pojazdu (dla motocykla są niższe niż dla ciężarówki), a także od liczby dni bez obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej.

Kara za brak OC od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 w zależności od rodzaju pojazdu wyniesie od 280 zł do 12730 zł. Najwyższe stawki przewidziano dla kierowców, którzy nie mają polisy dla swojego pojazdu przez okres powyżej 14 dni.

Wysokość kar jest powiązana z aktualnie obowiązująca płacą minimalną. Jeśli najniższa krajowa rośnie, zwiększają się również opłaty dla właścicieli samochodów bez ubezpieczenia. Stawka jest naliczana według poniższej zasady:

 • dla samochodów osobowych pełna opłata karna (powyżej 14 dni) to równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
 • samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy: właściciele zapłacą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę;
 • pozostałe pojazdy (w tym m.in. motocykle): ich dotyczy równowartość jednej trzeciej płacy minimalnej.

Ile zatem zapłacą „zapominalscy kierowcy” od lipca 2024? Wysokość kar sprawdzisz w poniższej tabeli.

Brak OC w lipcu - grudniu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Unikanie wykupienia polisy OC po prostu się nie opłaca. Prędzej czy później brak ubezpieczenia zostanie wykryty, a konsekwencje finansowe mogą być mocno obciążające dla kieszeni. Zdarza się, że kara za brak OC znacząco przewyższa wysokość składki ubezpieczeniowej. Czasami również jest większa niż wartość samego pojazdu.

Zamiast ryzykować, lepiej znaleźć najtańsze OC w Gorzowie Wielkopolskim i jeździć bezpiecznie.

Od czego zależy wysokość składki na OC?

Wysokość składki na polisę OC, często nazywana po prostu ceną ubezpieczenia, zależy od wielu czynników. Jak wspomniano, każdy ubezpieczyciel może zaproponować klientowi dowolną stawkę. Może nawet „zażyczyć sobie” składki na poziomie 5000 zł. Jeśli właściciel pojazdu przystanie na taką propozycję, umowa zostanie zawarta.

Ubezpieczyciele nie ustalają jednak składek w sposób przypadkowy. Dla każdego pojazdu i właściciela przeprowadzają wyliczenia, które mają za zadanie oszacować ryzyko, jakie dany kierujący generuje podczas używania samochodu. Jeśli będzie ono wysokie, OC będzie droższe.

Przykładowo, dla wielu firm ubezpieczeniowych najbardziej ryzykowną grupą kierowców są osoby młode, a dodatkowo poruszające się szybkimi i mocnymi autami. Ta grupa klientów musi zatem liczyć się z najdroższym OC. Zobacz to na poniższej grafice.

Najwyższe i najniższe ceny OC w 2023

Wśród czynników, które wpływają na koszt zakupu OC można wskazać:

 • wiek kierującego (właściciela pojazdu),
 • staż za kierownicą (kiedy zrobił prawo jazdy),
 • historię ubezpieczeniową (od kiedy kupuje polisy, czy spowodował stłuczki),
 • miejsce zamieszkania (w dużych miastach zwykle jest najdrożej),
 • parametry samochodu (pojemność silnika, marka, model – to ma znaczenie),
 • stan cywilny (osoby w małżeństwie zwykle płacą nieco mniej).

To tylko kilka podstawowych czynników, które mają znaczenie dla ubezpieczycieli. Każdy z nich może podchodzić do nich według własnego uznania. Właśnie dlatego w jednej firmie zapłacisz za OC 400 zł, a w innej 1400 zł – chociaż mowa o tym samym pojeździe i właścicielu.

Wiek kierowcy a cena OC

Wiek kierowcy oraz jego staż za kierownicą mają bardzo duży wpływ na cenę polisy. Dla ubezpieczycieli liczy się przede wszystkim to, jakie ryzyko generuje konkretna osoba kierująca samochodem. Ze statystyk wynika, że najgorzej pod tym względem wypadają najmłodsi kierujący. To właśnie oni powodują najwięcej wypadków. Są najmniej doświadczeni, a dodatkowo często lubią „docisnąć pedał gazu”.

Z raportu policyjnego wynika, że w 2022 roku młodzi kierowcy byli sprawcami 3059 wypadków (15,8% wypadków powstałych z winy kierujących), w których zginęło 281 osób, a 3910 zostało rannych. Przyczyną 34,9% wypadków, które spowodowali młodzi kierowcy, była nadmierna prędkość. O powadze wykroczeń świadczy 52,7% zabitych w wypadkach spowodowanych przez najmniej doświadczonych kierujących.

Choć powyższe statystyki dotyczą przeszłości, tendencja wcale się nie zmienia. Młodzi kierujący są ryzykowni na drodze i doskonale wiedzą o tym ubezpieczyciele. Prezentuje to poniższy wykres.

Wiek kierowcy a cena OC

Najwięcej za OC płacili tradycyjnie najmłodsi kierowcy. W 2023 r. 18-latkowie na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu musieli przeznaczyć średnio 2018 zł. Z kolei 61-latkowie za wymaganą polisę zapłacili nawet czterokrotnie mniej – średnio 446 zł.

Warto również wiedzieć, że młodym kierowcą niekoniecznie musi być ten, który ma 18 lat i właśnie odebrał „prawko”. Zdaniem części ubezpieczycieli, może być nim nawet osoba do 30 roku życia. Tym mianem zwykle określa się również kierowców, którzy zdobyli uprawnienia do prowadzenia samochodu nie później niż dwa lub trzy lata temu.

Jak wiek wpływa na wysokość składki? Sprawdź na przykładach.

Cena OC dla młodego, doświadczonego i bardzo doświadczonego kierowcy w 2023

Jak widać, różnice są naprawdę spore. Co więcej, każdy z kierujących otrzymał od ubezpieczycieli propozycje polis znacząco różniących się ceną. Właśnie dlatego przed zakupem OC zawsze trzeba porównać przynajmniej kilka ofert. Wybór przypadkowej polisy może sprawić, że przepłacisz za nią nawet 1000 zł!

Cena OC a wiek kierowców z Gorzowa – ile zapłacą?

Warto sprawdzić na przykładach, czy rzeczywiście wiek właściciela pojazdu ma aż takie duże znaczenie dla ceny polisy. Jak wygląda ta zależność dla gorzowian? Sprawdź.

Przykład 1. Pan Marek z Gorzowa Wielkopolskiego ma 20 lat i 2 lata temu uzyskał prawo jazdy. Nigdy nie ubezpieczał pojazdu. Szuka polisy dla Opla Mokka 1.4 z 2015 roku. Jaką cenę zaproponują mu ubezpieczyciele?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1523,00 zł rata od 195,86zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1540,00 zł rata od 198,04zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1581,64 zł rata od 565,89zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
mtu24.pl
1523,00 zł rata od 195.86
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
mtu24.pl
1540,00 zł rata od 198.04
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
1581,64 zł rata od 565.89
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!

Ceny są dość wysokie, choć i tak mieszczą się poniżej średniej dla najmłodszych kierowców. Pan Marek nie ma historii ubezpieczeniowej, więc nie zgromadził jeszcze żadnych zniżek. Jest również osobą młodą, czyli z punktu widzenia ubezpieczyciela, generuje spore ryzyko za kółkiem.

Przykład 2. Pani Zofia z Gorzowa Wielkopolskiego ma identyczny samochód, czyli Opla Mokka 1.4 z 2015 roku. Ma 50 lat, a prawo jazdy zrobiła 20 lat temu. Od tego czasu regularnie kupuje również polisy OC. Nigdy nie spowodowała kolizji. Ile zapłaci?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
563,00 zł rata od 93,83zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
599,00 zł rata od 99,83zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
611,00 zł rata od 101,83zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!   Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Trasti
563,00 zł rata od 93.83
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Trasti
599,00 zł rata od 99.83
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Trasti
611,00 zł rata od 101.83
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska

OC dla pani Zofii może być tańsze o około 1000 zł niż dla pana Marka. Jest znacznie bardziej doświadczona kierującą, nigdy nie miała stłuczki, więc zgromadziła zniżki.

Z powyższego porównania wynika, że wiek ma ogromny wpływ na cenę polisy.

Marka pojazdu a cena OC

Kolejną zmienną, która wpływa na koszt polisy, jest marka pojazdu. W tym przypadku ubezpieczyciele także posługują się statystykami wypadków. Co z nich wynika? Kto zapłaci najwięcej? Sprawdź poniżej.

Marka pojazdu a cena OC

W 2023 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacili właściciele BMW i Audi. Najtańsze polisy mogli kupić z kolei posiadacze aut marki Fiat i Skoda. Pamiętaj, że są to jedynie średnie wartości. Jeśli jeździsz Fiatem, nie zawsze zapłacisz mniej niż kierowca BMW.

Znaczenie ma nie tylko marka i model, ale także parametry auta, czyli głównie pojemność silnika.

Pojemność silnika a cena OC

Im mniejsza pojemność silnika, tym niższa średnia cena polisy OC. W 2023 r. najmniej za płacili właściciele samochodów z silnikiem pojemności 1 l (427 zł), a najwięcej posiadacze aut 5,1 l i większych (674 zł).

Rodzaj paliwa a koszt zakupu polisy

Typ napędu pojazdu także może wpływać na koszt zakupu ubezpieczenia. Zobacz, co na ten temat mówią dane za rok 2023.

Rodzaj paliwa a cena OC

Na najtańsze polisy mogli liczyć kierowcy auta z napędem elektrycznym. Najwięcej musieli z kolei zapłacić właściciele hybryd. Diesel, benzyna i LPG mieszczą się natomiast pośrodku skali.

Najtańsze OC w Gorzowie Wielkopolskim

Cena polisy OC zależy od wielu różnych czynników. Aby za nią nie przepłacać, zawsze warto porównać dostępne oferty. Ceny dla tej samej osoby i tego samego pojazdu mogą się różnić nawet o 1000 zł. Gdzie szukać tanich polis?

Wejdź na stronę https://porownywarka.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/ i porównaj ze sobą oferty od wielu firm ubezpieczeniowych. Zyskasz pewność, że nie przepłacasz, a dodatkowo kupisz OC wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Źródła:

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
 • Wypadki drogowe – raporty roczne: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
 • UFG: https://www.ufg.pl/

Co warto wiedzieć:

 • Polisa OC jest wymagana dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu. Jeśli jej nie kupisz, narażasz się na wysoką karę.
 • Wysokość składki zależy od wielu czynników. To np. wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, marka pojazdu.
 • Najwięcej za OC płacą najmłodsi kierowcy, a najmniej starsi i doświadczeni.
 • Na koszt zakupu OC może wpływać rodzaj napędu pojazdu. Najtańsze jest ubezpieczenie dla aut zasilanych elektrycznie, a najdroższe dla hybryd.

FAQ - najwczęściej zadawane pytania w ubezpieczenie OC w Gorzowie Wielkopolskim

 1. Czy polisa OC automatycznie się przedłuży, czy muszę zrobić to samodzielnie?

  To zależy. Jeśli korzystasz z polisy, którą sam kupiłeś, odnowi się ona automatycznie i teoretycznie nie musisz podejmować żadnych działań. Warto jednak sprawdzić, czy inni ubezpieczyciele nie zaproponują Ci lepszej oferty. Wówczas wystarczy, że zawrzesz nową umowę, a aktualna polisa się nie wznowi. Ubezpieczenie nie przedłuży się samoistnie, jeśli kupiłeś samochód używany i korzystasz z OC po poprzednim właścicielu. W takim przypadku polisa wygaśnie, więc zanim to nastąpi, musisz zawrzeć nową umowę. Jeśli tego nie zrobisz, narazisz się na wysoką karę.
 2. Czy młody kierowca zawsze zapłaci więcej niż starszy?

  Teoretycznie tak, chociaż mogą być wyjątki od tej reguły. Cena OC zależy od wielu zmiennych. Może się np. okazać, że starszy kierujący będzie miał na koncie szkody lub będzie chciał ubezpieczyć sportowy samochód z dużym silnikiem. Wówczas niekiedy zapłaci więcej niż młody kierowca. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości, ponieważ przeważnie polisy dla niedoświadczonych kierujących są znacznie droższe niż dla tych, którzy jeżdżą już od wielu lat.
[Głosów: 1 Średnia: 5]