Ilona Walczak

Ilona Walczak | 22 sierpnia 2023

Ranking ubezpieczeń samochodowych OC w 2023 roku

scrolldown ranking ubezpieczenia OC

Kupując ubezpieczenie samochodu najpewniej zwracasz uwagę jedynie na cenę OC? W końcu każda taka polisa działa tak samo, bo kwestię tę precyzuje prawo. Przygotowaliśmy zestawienie, w którym wzięliśmy pod uwagę inne czynniki istotne z punktu widzenia klienta szukającego ubezpieczenia samochodu. Sprawdź rzetelne zestawienie najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych w 2023 roku.

Ranking OC 2023 – co warto wiedzieć?

 • Chociaż każde OC działa dokładnie tak samo, to jednak towarzystwa oferują klientom różne pakiety zawierające gratisowe produkty, np. Zieloną Kartę czy assistance w podstawowym zakresie.
 • Większość właścicieli samochodów kupuje OC, kierując się jedynie ceną.
 • Przy wyborze odpowiedniej oferty warto zwrócić uwagę również na inne aspekty, chociażby na łatwość likwidacji szkody, jakość kontakty z towarzystwem, a także poziom skarg.
 • Warto postawić na kompromis między powyższymi czynnikami a ceną ubezpieczenia samochodu, porównując ceny ubezpieczeń w kalkulatorze OC/AC.

Ranking ubezpieczeń OC 2023 – jakie kryteria sprawdziliśmy?

Obecna struktura rynku ubezpieczeń sprawia, że z punktu widzenia klienta najważniejszym kryterium wyboru ubezpieczenia OC jest cena. To z tego powodu przed zakupem ubezpieczenia samochodu sprawdzasz różne alternatywy w kalkulatorze OC i AC, aby mieć pewność, że udało Ci się wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę (najtańsze OC) –  wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych porównywarki ubezpieczeń: najtaniejuagenta.pl.

Chociaż skupienie na kwestiach finansowych nie jest złym pomysłem, to jednak przyniesie Ci korzyść jedynie w krótkiej perspektywie. Jeśli zależy Ci na optymalnym poczuciu bezpieczeństwa i komforcie przez cały czas korzystania z ubezpieczenia OC, również po wystąpieniu szkody wymagającej likwidacji, zwróć uwagę na następujące kryteria wykorzystane przy tworzeniu naszego rankingu:

 • łatwość likwidacji szkody,
 • jakość kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym,
 • atrakcyjność oferty,
 • udział rynkowy towarzystwa (w procentach),
 • poziom skarg według udziału rynkowego.

Na ich podstawie uzyskaliśmy ocenę ogólną, która pozwoliła na wyłonienie zwycięskiego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o aktualnej ofercie wszystkich ubezpieczycieli, które zawiera nasz ranking towarzystw ubezpieczeniowych.

InterRisk

InterRisk to marka, która jest na rynku od 1993 roku. Należąca do koncernu Vienna Insurance Group firma oferuje szeroką gamę ubezpieczeń, której trzon stanowią polisy komunikacyjne – OC, AC, assistance, NNW oraz dodatkowe rozwiązania (np. ubezpieczenie szyb czy ochrony prawnej).

Wraz z OC w InterRisk otrzymasz również Zieloną Kartę przydatną za granicą. Gratisem do podstawowej polisy jest również Assistance Start zapewniające naprawę auta na miejscu, holowanie do najbliższego warsztatu lub udostępnienie pojazdu zastępczego. Jeśli wykupisz InterCasco, zyskasz również możliwość skorzystania z bezpośredniej likwidacji szkody.

TUZ Ubezpieczenia

TUZ to stosunkowo młode towarzystwo ubezpieczeniowe, któremu udało się jednak szybko wkupić w łaski polskich kierowców. Wszystko to za sprawą atrakcyjnych cen, które pozwalają zaoszczędzić przy realizacji tego kosztownego obowiązku nałożonego na każdego właściciela pojazdu mechanicznego w Polsce. Dodatkowe opcje są płatne bez wyjątku. Musisz więc liczyć się z koniecznością dopłacenia tak do Zielonej Karty, jak do nieobligatoryjnych polis komunikacyjnych.

Uniqa

Marka UNIQA jest obecna w Polsce od ponad 30 lat, dzięki czemu kojarzy się klientom ze stabilnością i zaufaniem. Po przejęciu spółek AXA, jej udział na polskim rynku ubezpieczeń jeszcze bardziej się zwiększył. Obecnie w ofercie tego towarzystwa znajdziesz głównie atrakcyjne oferty ubezpieczeń komunikacyjnych – nie tylko tych podstawowych, ale również AC, NNW, assistance, a nawet ubezpieczenie szyb, bagażu czy opon.

Atutem ubezpieczenia OC w UNIQA jest darmowa Zielona Karta oferowana każdemu klientowi. Dodatkowo, możesz również liczyć na Assistance MIDI w cenie. Pakiet ten pozwoli Ci skorzystać m.in. z samochodu zastępczego przez 48 godzin po zdarzeniu, a także z holowania do 75 km. Do Twojej dyspozycji jest również BLS.

PZU

Nie da się ukryć, że przez lata PZU było jednym z najstabilniejszych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce i nawet dzisiaj otrzymuje doskonałe oceny od klientów. Decydując się na ofertę PZU, również otrzymasz standardowe gratisy, czyli Zieloną Kartę oraz Mini ASS, które w tym przypadku nazywa się Pomoc w Drodze w wariancie Komfort. Jego atutem jest dość wysoki limit holowania, który wynosi 150 km. W ramach tego pakietu możesz również skonsultować się z internistą, lekarzem rodzinnym lub pediatrą. PZU jest w systemie BLS, więc nic nie stoi na przeszkodzie temu, by błyskawicznie zlikwidować szkodę z OC sprawcy.

Generali

Generali jest włoską marką z bardzo długą historią, której korzenie sięgają 1831 roku. W Polsce zagościło na dobre dopiero w okolicy 1998 roku, co i tak daje mu duży staż na polskim rynku ubezpieczeniowym. Wraz z OC otrzymasz Zieloną Kartę, która może Ci się przydać podczas podróżowania samochodem przez niektóre kraje.

Jeśli interesują Cię dodatkowe polisy komunikacyjne, w Generali znajdziesz ich szeroki wybór. Masz do dyspozycji m.in. NNW, a także assistance i AC w kilku wariantach do wyboru. Ciekawą opcję stanowi również dodatkowe ubezpieczenie Ochrona Zniżki, dzięki któremu nie stracisz wypracowanych zniżek po spowodowaniu jednej szkody.

Warta

Warta działa na polskim rynku od 1920 roku, a liczba produktów ubezpieczeniowych, które oferuje, jest bardzo bogata. W ramach ubezpieczenia OC poza podstawową ochroną otrzymasz możliwość skorzystania z systemu BLS, a także z ochrony zniżek przy szkodzie o wartości nieprzekraczającej 5 000 zł. Oferta Warty obejmuje również atrakcyjne pakiety AC, NNW i assistance, które pozwolą Ci cieszyć się większym poczuciem bezpieczeństwa.

Allianz

Działająca w Polsce od 1997 roku marka Allianz zajmuje się sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych i innych. W kontekście OC masz do wyboru 4 pakiety: Komfort, Plus, Extra i Max. W każdym z nich poza ochroną gwarantowaną prawnie dostajesz także Ochronę Prawną, a także NNW i assistance – oba w wariantach podstawowych. Za dodatkową opłatą możesz dowolnie rozszerzać zakres ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli wykupisz w Allianz OC+AC, zyskasz szansę na skorzystanie z systemu BLS.

Wiener

Marka Wiener funkcjonowała wcześniej jako Gothaer. W 2019 roku przyjęło swoją obecną nazwę po przeprowadzeniu zmian strukturalnych w austriackim koncernie Vienna Insurance Group. Ubezpieczenie OC w Wiener zawiera opcję likwidacji szkody w systemie BLS i assistance w podstawowym wariancie. Jego zakres jest ograniczony do zdarzeń będących wypadkiem i udostępnia możliwość holowania do 100 km. Za niewielką dopłatą możesz ubezpieczyć również opony i bagaż.

Link4

W ramach pakietu OC w LINK4 możesz liczyć na znacznie szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej niż ten gwarantowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Do dyspozycji klienta jest również unikalny Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Jeśli go wybierzesz, otrzymasz dostęp do Pomocy Drogowej, holowania do 100 km i wynajmu samochodu zastępczego do 3 dni po wypadku lub kradzieży. Dodatkowo, możesz zadać dowolne pytanie na infolinii LINK4 dostępnej 24 godziny na dobę.

Compensa

Chociaż Compensa powstała ponad 190 lat temu, polscy klienci znają ją od ok. 1990 roku. Oferta polis komunikacyjnych tego towarzystwa zwykle spotyka się z uznaniem kierowców, którzy doceniają ją za przejrzystość i atrakcyjne ceny. Ubezpieczyciel oferuje darmową Zieloną Kartę, a także wiele płatnych opcji umożliwiających rozszerzenie ochrony, np. AC, NNW, assistance, ubezpieczenie szyb czy opon. Firma docenia także właścicieli pojazdów zabytkowych, zapewniając im osobny produkt ubezpieczeniowy: OC MotoKlasyki.

Ergo Hestia

Aktualnie Ergo Hestia oferuje swoje produkty pod dwoma markami mtu24.pl i You Can Drive. Sama oferta jest bardzo podstawowa i zapewnia ochronę tylko w zakresie gwarantowanym prawnie. Jedynym dodatkiem dla klientów jest możliwość likwidacji szkody w systemie BLS. Za dodatkowe pakiety ochrony – np. Zieloną Kartę, AC, assistance – trzeba już dopłacić. Ceny utrzymują się zwykle na dość przystępnym poziomie, co przesądza o popularności tego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ranking OC 2023 – która firma wygrała?

W poniższej tabeli podsumowaliśmy wszystkie czynniki wpływające na jakość usług świadczonych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. To na ich podstawie udało nam się wyłonić tegorocznego faworyta – ubezpieczyciela, który cieszy się obecnie największym uznaniem w oczach klientów i ekspertów  rynku ubezpieczeniowego.

Pozycja w rankinguŁatwość likwidacjiJakość kontaktu z TUAtrakcyjność ofertyUdział rynkowy towarzystwa (%)Poziom skarg wg udziału rynkowegoOcena ogólna
InterRisk4.24 /54.34 /54.24 /53.3303.18 /5
TUZ Ubezpieczenia3.78 /53.73 /53.81 /50.88612.83 /5
UNIQA3.09 /53.16 /53.44 /52.8322.66 /5
PZU2.18 /52.21 /52.29 /5293838
Generali2.77 /52.54 /52.54 /54.2382.31 /5
Warta2.33 /52.39 /52.22 /514.9222.28 /5
Allianz2.38 /52.75 /52.13 /54.2422.2 /5
Wiener2.45 /52.36 /52.36 /52.1492.2 /5
LINK42.62 /52.71 /52.48 /52.61092.12 /5
Compensa1.79 /52.00 /52.00 /54.4451.77 /5
Ergo Hestia1.82 /51.68 /51.86 /515.322111.71 /5

Dlaczego powstał ranking ubezpieczeń OC 2023?

Duża liczba towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku to z jednej strony dobra informacja dla właścicieli samochodów. Oznacza bowiem swobodę wyboru i konkurencyjność oferty rynkowej – ubezpieczyciele prześcigają się bowiem w proponowaniu coraz to korzystniejszych ofert, by przyciągnąć klientów.

Z drugiej strony, taka mnogość firm oferujących dokładnie tę samą usługę – w tym przypadku: sprzedaż OC – może prowadzić do późniejszych problemów. Najtańsza oferta nie zawsze okazuje się bowiem tą najlepszą, a skuszony niską ceną kierowca może szybko przekonać się, że idzie ona w parze z obsługą klienta na równie niskim poziomie.

Przygotowując nasze zestawienie, mieliśmy na celu stworzenie obiektywnego porównania oferty rynkowej w sposób wolny od wszelkich nacisków – czy to ze strony innych klientów, czy też reklam. Zależy nam na tym, by przedstawić Ci rzeczywisty obraz tego, co oferują towarzystwa ubezpieczeniowe. Nasza rola jest zatem czysto informacyjna i nie ma nic wspólnego z osobistymi przekonaniami naszych ekspertów.

Czy możesz przygotować takie rzetelne zestawienie samodzielnie? Oczywiście, jednak będzie Cię to kosztować sporo wysiłku – należy bowiem sprawdzić wiele dokumentów, w tym również dane zebrane przez Rzecznika Finansowego. Wyręczając Cię w tym, zapewniliśmy Ci sporą oszczędność czasu.

Gdzie warto kupić tanie OC 2023?

Czy powyższy ranking pokrywa się choćby częściowo z rankingiem najlepszych ofert OC/AC pod względem ceny? Postanowiliśmy sprawdzić to w naszym kalkulatorze OC. Przyjrzyj się poniższemu przykładowi.

Przykład:

Pani Aleksandra z Rawicza (woj. wielkopolskie) ma 39 lat i 10-letniego Citroena C5 w benzynie. Jako że kończy się jej umowa z obecnym ubezpieczycielem, postanowiła sprawdzić, czy inne towarzystwo zapewni jej atrakcyjniejsze warunki. W kalkulatorze Najtaniej u Agenta znalazła dla siebie następujące oferty.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC/AC dla 39-latki z Rawicza?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
696,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Żywioły    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
874,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Żywioły  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
890,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
919,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Kradzież, Pożar  
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1130,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Kradzież, Żywioły, Zderzenie ze zwierzyną  
Ile kosztuje OC/AC dla 39-latki z Rawicza?
mtu24.pl
696,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Żywioły
Link4
874,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Żywioły
Wiener
890,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
919,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Kradzież, Pożar
Beesafe
1130,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Kradzież, Żywioły, Zderzenie ze zwierzyną

* Kalkulacja z 28.05.2023 r., Citroen C5 z 2013 r.

Chociaż oferta mtu24.pl okazała się najtańsza, pani Aleksandra wybrała ubezpieczenie marki UNIQA. Płacąc za nie 223 zł więcej, otrzymała nie jedno, a aż cztery różne ubezpieczenia komunikacyjne. Chociaż zamiast klasycznego AC ma do dyspozycji wersję mini, to i tak może korzystać z szerokiego zakresu ochrony ubezpieczeniowej na co dzień.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ranking OC 2023

 1. Gdzie sprawdzić, ile jest skarg na dane towarzystwo ubezpieczeniowe?

  Dane na ten temat publikuje Rzecznik Finansowy w specjalnym raporcie dostępnym na oficjalnej stronie internetowej.
 2. Czy każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje bezpłatnie Zieloną Kartę?

  Nie. Większość towarzystw ma w swojej ofercie darmową Zieloną Kartę. Są jednak ubezpieczyciele, którzy wydadzą Zieloną Kartę za odpowiednią dopłatą. Nie są to wysokie kwoty. Zależą często od rodzaju pojazdu.
 3. Czym jest system BLS?

  Bezpośrednia Likwidacja Szkody to system umożliwiający szybkie uzyskanie odszkodowania za szkodę spowodowaną przez innego kierowcę. Zamiast kierować wniosek o likwidację szkody do ubezpieczyciela sprawcy, składasz go w swoim towarzystwie. Ono wypłaca odszkodowanie, a następnie rozlicza się z drugim towarzystwem bez Twojego udziału.
 4. Kiedy przydaje się Zielona Karta?

  Zielona Karta jest dokumentem potwierdzającym posiadanie ubezpieczenia w krajach, w których nie działa polskie OC. Przydaje się m.in. w takich państwach, jak Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Macedonia Północna, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.
 5. Czy duża liczba skarg na ubezpieczyciela to miarodajna ocena jakości jego usług?

  Niekoniecznie. Jeśli firma sprzedaje więcej polis od konkurencji, może otrzymać więcej skarg niż mniejsze firmy – ale nie ma to rzeczywistego przełożenia na jakość obsługi. Z tego powodu liczbę skarg porównuje się zawsze w stosunku do udziału w rynku ubezpieczeniowym danego kraju.
 6. Czy Wasz ranking ubezpieczeń jest aktualny?

  Dobry ranking ubezpieczeń komunikacyjnych zawsze powinien posiadać informację, na jaki dzień został sporządzony, a także w oparciu o jakie kryteria został przygotowany. Dlatego nasz kalkulator ubezpieczeń OC i AC zawsze prezentuje informacje, na jaki dzień zostało przygotowane porównanie ofert. Dzięki temu z wyprzedzeniem możesz znaleźć najtańsze OC.
 7. Czy przy zakupie ubezpieczenia OC warto sugerować się rankingiem polis zawierającym tylko najtańsze OC?

  Jeżeli głównym kryterium rankingu ubezpieczeń OC jest cena, to wówczas żaden ranking zaprezentowany na różnych portalach internetowych nie będzie w pełni obiektywny. A to z tego powodu, w jaki poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają składkę polisy - tj. kalkulacja jest przeprowadzana indywidualnie dla każdego kierowcy. Dobrą wskazówką może być ranking ubezpieczeń OC przygotowany na podstawie ocen wystawionych przez klientów indywidualnych.
Ilona Walczak
[Głosów: 15 Średnia: 4.2]