Piotr Nowik

Piotr Nowik | 9 listopada 2022

Ranking ubezpieczeń samochodowych OC w 2022 roku

scrolldown ranking ubezpieczenia OC

Na polskim rynku ubezpieczeniowym istnieje wiele towarzystw. Które ubezpieczenie OC jest najlepsze? Przy zakupie OC najczęściej zwraca się uwagę na cenę. Warto jednak porównać inne czynniki jakości ubezpieczycieli. Dlatego przygotowaliśmy ranking OC.

Ranking ubezpieczeń OC 2022 – co warto wiedzieć?

 1. Na rynku jest wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują podobne produkty, jednak są między nimi różnice.
 2. Na opinię o towarzystwie ubezpieczeniowym składa się m.in. szybkość likwidacji szkody, kontakt z ubezpieczycielem.
 3. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują dodatki do OC np. Zieloną Kartę czy BLS.
 4. Przed zakupem OC warto sprawdzić ceny w porównywarce, aby nie przepłacać.

Szukając ubezpieczenia OC warto zwrócić uwagę nie tylko na najniższą cenę, ale także na dodatkowe bonusy płynące z zawarcia umowy z danym towarzystwem. Ważny jest także kontakt z ubezpieczycielem oraz łatwość likwidacji szkody. Nasz ranking OC 2022 porównuje takie aspekty.

Jakie kryteria sprawdzimy w rankingu ubezpieczeń OC?

Oprócz ceny OC, istotne kwestie to:

 • Zielona Karta – szczególnie ważne dla osób, które podróżują do krajów, w których jest niezbędna Zielona Karta. Dokument ten potwierdza za granicą, że ubezpieczenie OC jest ważne. To, czy jest bezpłatna może zaważyć o lepszym miejscu w rankingu ubezpieczeń komunikacyjnych.
 • Assistance – wielu ubezpieczycieli oferuje pomoc przy wypadku, czasem także przy awarii. Sprawdzimy na jakich warunkach. OC ranking powinien zawierać informacje odnośnie pomocy na drodze.
 • BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód) – przydatne dla osób, które chcą likwidować szkodę z OC sprawcy w firmie ubezpieczeniowej, w którym wykupili OC, a nie towarzystwie sprawcy. Ranking OC pozwoli na sprawdzenie, który ubezpieczyciel to oferuje.
 • Łatwość zgłoszenia szkody i kontakt z ubezpieczycielem – zgłoszenie szkody jest istotne dla osób, które są poszkodowane i zwracają się z wnioskiem do ubezpieczyciela o odszkodowanie. Miejsce w rankingu ubezpieczeń może podnieść szybki i prosty kontakt z firmami sprzedającymi ubezpieczenia komunikacyjne.
 • Dodatkowe zniżki – wiele firm oferuje zniżki pakietowe za wykupienie polis na mieszkanie/dom lub życie. Niektórzy udzielają także zniżek za wykonywany zawód lub posiadanie dziecka. Ranking OC pokazuje, który ubezpieczyciel nadaje zniżkę do ubezpieczeń samochodowych.
 • Poziom skarg – wszystkie skargi do Rzecznika Finansowego na towarzystwa ubezpieczeniowe są rejestrowane. Dzięki temu można sporządzić ranking OC skarg. Warto uwzględnić w nim także udział w rynku, bowiem sama liczba skarg nie odda pozycji towarzystwa, bo im więcej polis jest sprzedawanych, tym proporcjonalnie więcej skarg jest zgłaszanych.

Poniżej ranking ubezpieczeń samochodowych, w którym opisujemy powyższe aspekty. Kolejność ubezpieczycieli jest przypadkowa, bowiem trudno wybrać najlepszą ofertę, biorąc pod uwagę wymienione wyżej czynniki. Warto porównywać ceny ubezpieczenia, ale trzeba także sprawdzić, co można zyskać oprócz niskiej składki OC.

Większość ubezpieczycieli oferuje zniżki dla klientów, którzy wykupili wcześniej ubezpieczenie na dom lub mieszkanie. Szczególnie wysokie zniżki można uzyskać posiadając polisy na życie w danym towarzystwie. Niektórzy ubezpieczyciele udzielają nawet 25% zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Uniqa

Uniqa od dawna jest na polskim rynku. Jednak w ostatnim czasie zwiększyła grono swoich klientów przez przejęcie firmy AXA, która wycofała się z polskiego rynku. Aktualnie Uniqa oferuje bezpłatną Zieloną Kartę do OC. Assistance jest najlepszym darmowym assistance na rynku. W cenie OC bowiem jest Assistance Midi, dzięki któremu po wypadku holowanie może odbyć się bez limitu kilometrów w Polsce, natomiast przy awarii Uniqa zapewnia holowanie do 75 km. Można skorzystać także z BLS.

Szkodę w Uniqa można zgłosić telefonicznie lub przez formularz online. Kontakt w obsłudze posprzedażowej także jest prosty, np. umowę kupna-sprzedaży i zwrot składki można zgłosić przez formularz internetowy. Uniqa oferuje także zniżki do OC za posiadane ubezpieczenia domu lub mieszkania.

PZU

Tej firmy w rankingu ubezpieczeń samochodowych nie może zabraknąć. Pierwszy ubezpieczyciel w Polsce z największym udziałem w rynku. Marka znana każdemu kierowcy. W PZU jest zagwarantowana Zielona Karta do OC bez dodatkowej opłaty. Assistance Komfort, który jest włączony do oferty OC działa tylko po wypadku (holowanie do 150 km). PZU jest w systemie BLS.

Szkodę można zgłosić przez internet oraz telefonicznie. PZU dedykuje klientom adres mailowy, na który można przesyłać np. umowy kupna-sprzedaży, kontakt jest bardzo prosty, a zadania PZU realizuje dość szybko. Dzięki ubezpieczeniu mieszkania lub domu można liczyć na 10% zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne. Ponadto PZU udziela przy niektórych polisach na życie karty rabatowe, które obniżają składkę nawet o 25%. Dzięki temu towarzystwo może zajmować dobre miejsce w rankingu ubezpieczenia OC względem składki.

Wiener

Do niedawna działający pod nazwą Gothaer. Zielona Karta jest bezpłatna dla klientów, którzy zawarli OC w tej firmie. Assistance oferowany przy OC działa tylko przy wypadku. Wiener zapewnia holowanie do 100 km. Dodatkowo do OC za niewielką dopłatą można dokupić ubezpieczenie opon (7 zł) oraz bagażu (3 zł). Mając polisę OC w Wienerze można skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkód.

Szkodę można zgłosić telefonicznie oraz przez formularz online. W Wienerze można liczyć na zniżki za wykonywany zawód. Na największe zniżki mogą liczyć rolnicy.

Warta

Warta jest jednym z ubezpieczycieli, którzy mają największy udział w rynku. Klienci Warty muszą zapłacić za Zieloną Kartę. Nie jest ona bezpłatna przy OC. Warta natomiast ofertuje assistance jako dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia. W zakresie jest holowanie po wypadku do 100 km. W Warcie można skorzystać z BLS.

Szkodę można zgłosić przez telefon lub internet. Warta uruchomiła także specjalną aplikację do likwidacji szkód. Za posiadanie ubezpieczenia na życie można uzyskać zniżkę nawet do 25% na ubezpieczenia komunikacyjne.

Generali

Generali jest jednym z większych ubezpieczycieli w Polsce. Oferuje ubezpieczenia majątkowe, ale także i życiowe. Zielona Karta jest wydawana bezpłatnie dla kierowców, którzy mają wykupione OC w Generali. Firma oferuje assistance z holowaniem do 100 km także w razie awarii za 10 zł na cały rok przy zakupie OC. Generali nie należy do systemu BLS.

Szkodę w Generali można zgłosić przez internet oraz telefonicznie. Dla osób, które mają ubezpieczenie na życie oferowane są zniżki. Także przy wykupieniu polisy na dom lub mieszkanie, oferta komunikacyjna będzie korzystniejsza.

Ergo Hestia

Jeden z większych ubezpieczycieli w Polsce. Spółka Ergo Hestia proponuje klientom produkty komunikacyjne pod markami: mtu24.pl i You Can Drive. Zielona Karta jest płatna do OC. Natomiast klienci Ergo Hestii mogą korzystać z systemu BLS.

Szkodę można zgłosić online lub telefonicznie. Łatwo także zgłosić np. sprzedaż auta – poprzez formularz na stronie internetowej.

Link4

Ubezpieczyciel, który należy do grupy PZU. Zieloną Kartę można uzyskać bez żadnej dopłaty do OC. Link4 należy do systemu BLS. Ubezpieczyciel oferuje do OC program pomocy z samochodem zastępczym oraz opony, co jest zaletą w rankingu OC. W razie uszkodzenia opon można wezwać assistance.

Szkody można zgłaszać przez telefon lub internet. Link4 uruchomiło szybką ścieżkę likwidacji szkód, dzięki czemu poszkodowany szybciej będzie mógł naprawić pojazd. Link4 często oferuje zniżki za zakup polisy przez internet.

Allianz

Marka Allianz jest jednym z bardziej znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Zielona Kartę można uzyskać za dopłatą składki przy zawarciu polisy OC. W Allianz system BLS zadziała tylko po wykupieniu AC. Allianz nie oferuje podstawowego assistance do OC. Szkody można zgłaszać przez internet oraz dzwoniąc na infolinię.

Interrisk

Interrisk klienci mogą liczyć na bezpłatną Zieloną Kartę do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Interrisk oferuje Bezpośrednią Likwidację Szkód, ale tylko po wykupieniu InterCasco. W assistance podstawowym ubezpieczyciel oferuje holowanie tylko do najbliższego warsztatu. Szkodę można zgłosić przez internet lub telefonicznie. Interrisk oferuje zniżki za wykonywany zawód.

Compensa

Compensa jest dość znanym ubezpieczycielem. Kierowcy, którzy zawarli tam polisę mogą liczyć na bezpłatną Zieloną Kartę. Za niewielką dopłatą składki (10 zł) mogą wykupić także BLS. Najbardziej podstawowy assistance do OC w Compensie kosztuje 19 zł i zawiera holowanie tylko po wypadku do najbliższego warsztatu.

Szkodę można zgłosić zarówno przez internet, jak i telefonicznie. Compensa oferuje zniżki za posiadane ubezpieczenia majątkowe oraz życiowe. Ma także dobrą ofertę na starsze samochody oraz motocykle.

TowarzystwoZielona KartaAssistanceBLSKontakt z ubezpieczycielem/zgłoszenie szkodyDodatkowe zniżkiPoziom skarg z 2020 roku
UniqaBezpłatnaTak, po wypadku i awariiTakTelefonicznie i internetowoTak, za inne polisy w Uniqa18. miejsce
PZUBezpłatnaTak, po wypadkuTakTelefonicznie i internetowoTak, za inne polisy w PZU7. miejsce
WienerBezpłatnaTak, po wypadkuTakTelefonicznie i internetowoTak, za inne polisy10. miejsce
WartaPłatnaTak, po wypadkuTakTelefonicznie i internetowoTak, za inne polisy w Warcie, za dziecko8. miejsce
GeneraliBezpłatnaTak, po wypadku i awarii za 10 złNieTelefonicznie i internetowoTak, za inne polisy10. miejsce
Ergo HestiaPłatnaTak, po wypadkuTakTelefonicznie i internetowoTak, za inne polisy w EH13. miejsce
Link4BezpłatnaTak, po wypadkuTakTelefonicznie i internetowoTak, za zakup polisy przez internet17. miejsce
AllianzPłatnaNieTak, przy ACTelefonicznie i internetowoNie9. miejsce

Gdzie warto kupić tanie OC?

Przed tym dylematem stają wszyscy kierowcy, gdy zbliża się koniec ochrony OC. Warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, ponieważ w jednym miejscu można znaleźć oferty wielu ubezpieczycieli. W przypadku OC zakres jest taki sam w każdym towarzystwie, dlatego można wybrać najtańszą opcję. Sprawdźmy, ile za OC zapłaciłby pan Michał, który ma Renault Clio 1.0 z 2016 roku i bezszkodowy przebieg ubezpieczenia przez ostatnie 5 lat.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 37-latka z Elbląga?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
361,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
410,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
509,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
508,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
694,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 37-latka z Elbląga?
Link4
361,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
410,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
509,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
508,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
694,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 21.02.2022 r., Renault Clio 1.0 z 2016 roku

Gdyby pan Michał nie skorzystałby z porównywarki mógłby przepłacić nawet 300 zł! A tak wybrał dla siebie najlepsze ubezpieczenie OC.

Przykład:

Pan Adam otrzymał ofertę wznowienia polisy OC z dotychczasowego towarzystwa za 674 zł. Kolega doradził mu, aby przeliczyć sobie OC w porównywarce. Dobrze, że pan Adam posłuchał rady kolegi. Po przeliczeniu do zapłaty za OC wyszło mu 511 zł. Zaoszczędził prawie 200 zł!

Ranking ubezpieczeń OC 2022 – co warto wiedzieć?

 1. Na rynku jest wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują podobne produkty, jednak są między nimi różnice.
 2. Na opinię o towarzystwie ubezpieczeniowym składa się m.in. szybkość likwidacji szkody, kontakt z ubezpieczycielem.
 3. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują dodatki do OC np. Zieloną Kartę czy BLS.
 4. Przed zakupem OC warto sprawdzić ceny w porównywarce, aby nie przepłacać.

FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o ranking OC 2022

 1. Skąd wiadomo, na których ubezpieczycieli najczęściej skarżą się klienci?

  Rzecznik Finansowy publikuje raporty, w których podana jest liczba skarg, jaka wpłynęła do każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki temu można stwierdzić, na którego ubezpieczyciela skarżą się najczęściej klienci i które miejsce zajmuje w rankingu ubezpieczeń komunikacyjnych. Liczbę skarg warto zestawić z liczbą sprzedanych polis, bowiem ubezpieczyciel, który sprzedał najmniej polis ma zazwyczaj najmniej skarg.
 2. Czy każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje bezpłatnie Zieloną Kartę?

  Nie. Większość towarzystw ma w swojej ofercie darmową Zieloną Kartę. Są jednak ubezpieczyciele, którzy wydadzą Zieloną Kartę za odpowiednią dopłatą. Nie są to wysokie kwoty. Zależą często od rodzaju pojazdu.
 3. Czym jest system BLS?

  Dzięki programowi Bezpośredniej Likwidacji Szkód, poszkodowany w kolizji kierowca może zgłosić szkodę nie do ubezpieczyciela sprawcy, a do swojego zakładu ubezpieczeń, w którym wykupił OC dla swojego samochodu. Dzięki temu nie będzie musiał kontaktować się z firmą sprawcy, jeżeli uzna, że nie zajmuje ona najwyższego miejsca w rankingu ubezpieczeń komunikacyjnych.
Piotr Nowik
[Głosów: 15 Średnia: 4.2]