Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 11 maja 2021

Ranking ubezpieczeń samochodowych OC w 2021 roku

scrolldown ranking ubezpieczenia OC

Na polskim rynku ubezpieczeniowym istnieje wiele towarzystw. Która firma jest najlepsza? Przy zakupie OC najczęściej zwraca się uwagę na cenę. Warto jednak porównać inne czynniki jakości ubezpieczycieli. Sprawdźmy to.

Szukając ubezpieczenia OC warto zwrócić uwagę nie tylko na najniższą cenę, ale także na dodatkowe bonusy płynące z zawarcia umowy z danym towarzystwie. Ważny jest także kontakt z ubezpieczycielem oraz łatwość likwidacji szkody. Nasz ranking OC porównuje takie aspekty.

Jakie kryteria sprawdzimy w rankingu ubezpieczeń OC?

Oprócz ceny OC, istotne kwestie to:

  • Zielona Karta – szczególnie ważne dla osób, które podróżują do krajów, w których jest niezbędna Zielona Karta. Dokument ten potwierdza za granicą, że ubezpieczenie OC jest ważne. To, czy jest bezpłatna może zaważyć o lepszym miejscu w rankingu ubezpieczeń komunikacyjnych.
  • Assistance – wielu ubezpieczycieli oferuje pomoc przy wypadku, czasem także przy awarii. Sprawdzimy na jakich warunkach. OC ranking powinien zawierać informacje odnośnie pomocy na drodze.
  • BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód) – przydatne dla osób, które chcą likwidować szkodę z OC sprawcy w firmie ubezpieczeniowej, w którym wykupili OC, a nie towarzystwie sprawcy. Ranking pozwoli na sprawdzenie, który ubezpieczyciel to oferuje.
  • Łatwość zgłoszenia szkody i kontakt z ubezpieczycielem – zgłoszenie szkody jest istotne dla osób, które są poszkodowane i zwracają się z wnioskiem do ubezpieczyciela o odszkodowanie. Miejsce w rankingu może podnieść szybki i prosty kontakt z firmami sprzedającymi ubezpieczenia komunikacyjne.
  • Dodatkowe zniżki – wiele firm oferuje zniżki pakietowe za wykupienie polis na mieszkanie/dom lub życie. Niektórzy udzielają także zniżek za wykonywany zawód lub posiadanie dziecka. Ranking OC pokazuje, który ubezpieczyciel nadaje zniżkę do ubezpieczeń samochodowych.
  • Liczba skarg – dzięki sprawozdaniu Rzecznika Finansowego można sprawdzić, na jakie zakłady ubezpieczeń najczęściej skarżyli się klienci. Warto dołączyć do tego liczbę sprzedanych polis przez ubezpieczycieli, aby wynik był miarodajny, bowiem ubezpieczyciele, którzy sprzedają najwięcej polis, mieliby najwięcej zgłoszonych skarg. Tygodnik „Motor” wyliczył na tej podstawie współczynnik skarg w 2020 roku. Dane z tego rankingu prezentujemy poniżej.

Poniżej ranking ubezpieczycieli, w którym opisujemy powyższe aspekty. Kolejność ubezpieczycieli jest przypadkowa, bowiem trudno wybrać najlepszą ofertę, biorąc pod uwagę wymienione wyżej czynniki. Warto porównywać ceny ubezpieczenia, ale trzeba także sprawdzić, co można zyskać oprócz niskiej składki OC.

Uniqa

Uniqa od dawna jest na polskim rynku. Jednak w ostatnim czasie zwiększyła grono swoich klientów przez przejęcie firmy AXA, która wycofała się z polskiego rynku. Aktualnie Uniqa oferuje bezpłatną Zieloną Kartę do OC. Assistance jest najlepszym darmowym assistance na rynku. W cenie OC bowiem jest Assistance Midi, dzięki któremu po wypadku holowanie może odbyć się bez limitu kilometrów w Polsce, natomiast przy awarii Uniqa zapewnia holowanie do 75 km. Można skorzystać także z BLS.

Szkodę w Uniqa można zgłosić telefonicznie lub przez formularz online. Kontakt w obsłudze posprzedażowej także jest prosty, np. umowę kupna-sprzedaży i zwrot składki można zgłosić przez formularz internetowy. Uniqa oferuje także zniżki do OC za posiadane ubezpieczenia domu lub mieszkania. Współczynnik skarg wyniósł 32,1 i Uniqa znalazła się na dobrym 3 miejscu wśród innych ubezpieczycieli.

PZU

Tej firmy w rankingu ubezpieczeń samochodowych nie może zabraknąć. Pierwszy ubezpieczyciel w Polsce z największym udziałem w rynku. Marka znana każdemu kierowcy. W PZU jest zagwarantowana Zielona Karta do OC bez dodatkowej opłaty. Assistance Komfort, który jest włączony do oferty OC działa tylko po wypadku (holowanie do 150 km). PZU jest w systemie BLS.

Szkodę można zgłosić przez internet oraz telefonicznie. PZU dedykuje klientom adres mailowy, na który można przesyłać np. umowy kupna-sprzedaży, kontakt jest bardzo prosty, a zadania PZU realizuje dość szybko. Dzięki ubezpieczeniu mieszkania lub domu można liczyć na 10% zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne. Ponadto PZU udziela przy niektórych polisach na życie karty rabatowe, które obniżają składkę nawet o 25%. Dzięki temu towarzystwo może zajmować dobre miejsce w rankingu ubezpieczenia OC względem składki. Współczynnik skarg w 2020 roku wyniósł 37,8 i był jednym z lepszych wyników wśród innych towarzystw ubezpieczeniowych.

Wiener

Do niedawna działający pod nazwą Gothaer. Zielona Karta jest bezpłatna dla klientów, którzy zawarli OC w tej firmie. Assistance oferowany przy OC działa tylko przy wypadku. Wiener zapewnia holowanie do 100 km. Dodatkowo do OC za niewielką dopłatą można dokupić ubezpieczenie opon (7 zł) oraz bagażu (3 zł). Mając polisę OC w Wienerze można skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkód.

Szkodę można zgłosić telefonicznie oraz przez formularz online. W Wienerze można liczyć na zniżki za wykonywany zawód. Na największe zniżki mogą liczyć rolnicy. Wiener nie wypadł najlepiej w rankingu skarg klientów. Współczynnik wyniósł 49 i był jednym z gorszych wyników.

Warta

Warta jest jednym z ubezpieczycieli, którzy mają największy udział w rynku. Klienci Warty muszą zapłacić za Zieloną Kartę. Nie jest ona bezpłatna przy OC. Warta natomiast ofertuje assistance jako dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia. W zakresie jest holowanie po wypadku do 100 km. W Warcie można skorzystać z BLS.

Szkodę można zgłosić przez telefon lub internet. Warta uruchomiła także specjalną aplikację do likwidacji szkód. Za posiadanie ubezpieczenia na życie można uzyskać zniżkę nawet do 25% na ubezpieczenia komunikacyjne. Dodatkowo Warta oferuje 10% zniżki za posiadanie dziecka do 13 roku życia, co może dawać wysokie miejsce w rankingu ubezpieczeń OC względem składki. Warta wypadła najlepiej w rankingu skarg. Współczynnik wyniósł 22,2 i był najniższy wśród wszystkich towarzystw.

Generali

Generali jest jednym z większych ubezpieczycieli w Polsce. Oferuje ubezpieczenia majątkowe, ale także i życiowe. Zielona Karta jest wydawana bezpłatnie dla kierowców, którzy mają wykupione OC w Generali. Firma oferuje assistance z holowaniem do 100 km także w razie awarii za 10 zł na cały rok przy zakupie OC. Generali nie należy do systemu BLS.

Szkodę w Generali można zgłosić przez internet oraz telefonicznie. Dla osób, które mają ubezpieczenie na życie oferowane są zniżki. Także przy wykupieniu polisy na dom lub mieszkanie, oferta komunikacyjna będzie korzystniejsza. Współczynnik skarg klientów wyniósł 38,3 i nie był najgorszym wynikiem w rankingu towarzystw ubezpieczeniowych.

Ergo Hestia

Jeden z większych ubezpieczycieli w Polsce. Spółka Ergo Hestia proponuje klientom produkty komunikacyjne pod markami: mtu24.pl i You Can Drive. Zielona Karta jest płatna do OC. Natomiast klienci Ergo Hestii mogą korzystać z systemu BLS.

Szkodę można zgłosić online lub telefonicznie. Łatwo także zgłosić np. sprzedaż auta – poprzez formularz na stronie internetowej. Ergo Hestia uzyskała współczynnik skarg na poziomie 37,1 i był to dobry wynik w odniesieniu do innych ubezpieczycieli.

Link4

Ubezpieczyciel, który należy do grupy PZU. Zieloną Kartę można uzyskać bez żadnej dopłaty do OC. Link4 nie należy do systemu BLS. Ubezpieczyciel oferuje do OC program pomocy z samochodem zastępczym oraz opony, co jest zaletą w rankingu OC. W razie uszkodzenia opon można wezwać assistance.

Szkody można zgłaszać przez telefon lub internet. Link4 uruchomiło szybką ścieżkę likwidacji szkód, dzięki czemu poszkodowany szybciej będzie mógł naprawić pojazd. Link4 często oferuje zniżki za zakup polisy przez internet. Niestety Link4 uzyskał najgorszy wynik w rankingu skarg. Współczynnik wyniósł 109,2.

Allianz

Marka Allianz jest jednym z bardziej znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Zielona Kartę można uzyskać za dopłatą składki przy zawarciu polisy OC. W Allianz system BLS zadziała tylko po wykupieniu AC. Allianz nie oferuje podstawowego assistance do OC. Szkody można zgłaszać przez internet oraz dzwoniąc na infolinię. Współczynnik skarg wyniósł 41,7, co dało miejsce w połowie stawki rankingu.

Interrisk

W Interrisk klienci mogą liczyć na bezpłatną Zieloną Kartę do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Interrisk oferuje Bezpośrednią Likwidację Szkód, ale tylko po wykupieniu InterCasco. W assistance podstawowym ubezpieczyciel oferuje holowanie tylko do najbliższego warsztatu. Szkodę można zgłosić przez internet lub telefonicznie. Interrisk oferuje zniżki za wykonywany zawód. Na Interrisk nie skarży się dużo klientów, bowiem współczynnik wyniósł 29,7 i był drugim najniższym wynikiem wśród innych ubezpieczycieli.

Compensa

Compensa jest dość znanym ubezpieczycielem. Kierowcy, którzy zawarli tam polisę mogą liczyć na bezpłatną Zieloną Kartę. Za niewielką dopłatą składki (10 zł) mogą wykupić także BLS. Najbardziej podstawowy assistance do OC w Compensie kosztuje 15 zł i zawiera holowanie tylko po wypadku do najbliższego warsztatu.

Szkodę można zgłosić zarówno przez internet, jak i telefonicznie. Compensa oferuje zniżki za posiadane ubezpieczenia majątkowe oraz życiowe. Ma także dobrą ofertę na starsze pojazdy. Współczynnik skarg wyniósł 45,5, co dało Compensie miejsce w środku rankingu dotyczącego ubezpieczenia samochodu i likwidacji szkód.

TowarzystwoZielona KartaAssistanceKontakt z ubezpieczycielem/zgłoszenie szkodyBLSDodatkowe zniżkiWspółczynnik skarg
UniqaBezpłatnaTak, po wypadku i awariiTelefonicznie i internetowoTakTak, za inne polisy w Uniqa32,1
PZUBezpłatnaTak, po wypadkuTelefonicznie i internetowoTakTak, za inne polisy w PZU37,8
WienerBezpłatnaTak, po wypadkuTelefonicznie i internetowoTakTak, za zawód49
WartaPłatnaTak, po wypadkuTelefonicznie i internetowoTakTak, za inne polisy w Warcie, za dziecko22,2
GeneraliBezpłatnaTak, po wypadku i awarii za 10 złTelefonicznie i internetowoNieTak, za inne polisy38,3
Ergo HestiaPłatnaTak, po wypadkuTelefonicznie i internetowoTakTak, za inne polisy w EH37,1
Link4BezpłatnaTak, po wypadkuTelefonicznie i internetowoNieTak, za zakup polisy przez internet109,2
AllianzPłatnaNieTelefonicznie i internetowoTak, przy ACNie41,7
InterriskBezpłatnaTak, po wypadkuTelefonicznie i internetowoTak, tylko IntercascoTak, za inne polisy w Interrisk29,7
CompensaBezpłatnaTak, po wypadku za 15 złTelefonicznie i internetowoTakTak, za inne polisy w Compensie45,5

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ranking OC

Skąd wiadomo, na których ubezpieczycieli najczęściej skarżą się klienci?

Rzecznik Finansowy publikuje raporty, w których podana jest liczba skarg, jaka wpłynęła do każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki temu można stwierdzić, na którego ubezpieczyciela skarżą się najczęściej klienci i które miejsce zajmuje w rankingu ubezpieczeń komunikacyjnych. Liczbę skarg warto zestawić z liczbą sprzedanych polis, bowiem ubezpieczyciel, który sprzedał najmniej polis ma zazwyczaj najmniej skarg.

Czy każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje bezpłatnie Zieloną Kartę?

Nie. Większość towarzystw ma w swojej ofercie darmową Zieloną Kartę. Są jednak ubezpieczyciele, którzy wydadzą Zieloną Kartę za odpowiednią dopłatą. Nie są to wysokie kwoty. Zależą często od rodzaju pojazdu.

Czym jest system BLS?

Dzięki programowi Bezpośredniej Likwidacji Szkód, poszkodowany w kolizji kierowca może zgłosić szkodę nie do ubezpieczyciela sprawcy, a do swojego zakładu ubezpieczeń, w którym wykupił OC dla swojego samochodu. Dzięki temu nie będzie musiał kontaktować się z firmą sprawcy, jeżeli uzna, że nie zajmuje ona najwyższego miejsca w rankingu ubezpieczeń komunikacyjnych.

Czy kupując kilka polis u tego samego ubezpieczyciela będzie taniej?

Większość ubezpieczycieli oferuje zniżki dla klientów, którzy wykupili wcześniej ubezpieczenie na dom lub mieszkanie. Szczególnie wysokie zniżki można uzyskać posiadając polisy na życie w danym towarzystwie. Niektórzy ubezpieczyciele udzielają nawet 25% zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne, co może przekładać się na dobre miejsce w rankingu towarzystw.

Stefania Stuglik
[Głosów: 15 Średnia: 4.2]