Piotr Nowik

Piotr Nowik | 21 sierpnia 2022

Ubezpieczenie samochodu bez zniżek – ile kosztuje?

scrolldown Ile kosztuje OC bez zniżek

Ceny OC zależą od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest historia ubezpieczenia kierowcy. Co w przypadku, gdy właściciel ubezpiecza swój pierwszy samochód? Nie ma zniżek, więc cena jest wyższa.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu bez zniżek? Podsumowanie

 1. Historia ubezpieczeniowa jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o cenie OC.
 2. Osoby, które kupują pierwszy samochód muszą liczyć się z wyższym kosztem OC ze względu na brak doświadczenia za kierownicą.
 3. Aby obniżyć składkę OC można dopisać współwłaściciela, a także skorzystać z porównywarki i wybrać dla siebie najlepszą ofertę.

Każdy kierowca musiał kiedyś zacząć ubezpieczać pojazdy. Aby uzyskać pełne zniżki musi upłynąć kilka lat. Sprawdzimy, czy zniżki naliczają się we wszystkich towarzystwach tak samo oraz co zrobić, aby nie przepłacać za pierwszą polisę.

Od czego zależy cena OC samochodu?

Na wysokość składki OC pojazdu ma wpływ szereg czynników, które dotyczą zarówno samochodu, jak i kierowcy.

Czynniki dotyczące samochodu:

 • marka auta – w rankingach cen OC najwyższe stawki najczęściej płacą właściciele BMW i Audi, a najniższe Skody i Toyoty,
 • pojemność silnika – im wyższa pojemność samochodu, tym wyższa składka OC,
 • rodzaj paliwa – najbardziej opłaca się ubezpieczać samochody z silnikiem elektrycznym, najwięcej natomiast płacą kierowcy aut na benzynę i gaz.

Czynniki dotyczące kierowcy:

 • historia ubezpieczeniowa – liczba lat posiadanego ubezpieczenia OC oraz liczba szkód, najwięcej zniżek mają kierowcy, którzy od lat ubezpieczają samochody i nie mają szkód na swoim koncie,
 • wiek kierowcy – ubezpieczyciele oceniają wyższe ryzyko wystąpienia szkody dla osób w młodym wieku oraz bez doświadczenia za kierownicą, dlatego stawki dla młodych kierowców są dużo wyższe, zazwyczaj towarzystwa stosują zwyżkę dla osób do 26 roku życia,
 • miejsce zamieszkania – w większych miastach, gdzie jest duży ruch na ulicach składki za OC są wyższe, w mniejszych miejscowościach i wsiach na ulicach nie ma tylu pojazdów i ich mieszkańcy mogą liczyć na tańsze polisy OC,
 • zawód kierowcy – niektórzy ubezpieczyciele udzielają zniżek dla grup zawodowych, na największe zniżki mogą liczyć rolnicy,
 • stan cywilny – właściciele samochodów, którzy pozostają w związku małżeńskim mogą liczyć na niższe OC ze względu na stabilizację – tak ubezpieczyciele określają ryzyko wystąpienia szkody,
 • liczba dzieci – kierowca, który posiada dziecko jest według ubezpieczycieli bezpieczniejszy na drodze niż osoby bezdzietne.

Jak towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają zniżki?

Aktualnie większość towarzystw zrezygnowała z podawania wysokości zniżek za bezszkodową jazdę. Systemy weryfikują liczbę lat posiadania ubezpieczenia oraz liczbę szkód. Na tej podstawie możliwe jest wyliczenie składki. W niektórych towarzystwach do pełnych zniżek potrzeba nawet 10 lat bezszkodowej historii ubezpieczenia, a w niektórych tylko 3. Niegdyś oznaką posiadania maksymalnych zniżek było 60%. Każdego roku kierowca otrzymywał 10% zniżki. Natomiast po szkodzie odbierano 10 %. Dziś z takiego schematu zrezygnowała większość ubezpieczycieli.

Jak zniżki wpływają na cenę OC?

Najbardziej opłaca się jeździć bezszkodowo. Zniżki przyznawane za bezpieczną jazdę w ostatnich latach są najbardziej opłacalne. Warto pamiętać także o innych czynnikach, które mają znaczenie w cenie OC. Kierowca mimo pełnej historii ubezpieczenia może zapłacić więcej np. z powodu marki, dużej pojemności albo mieszkania w dużym mieście – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych.

Czy zniżki wszędzie są takie same?

Jak już wspomnieliśmy, każde towarzystwo bierze pod uwagę inną liczbę lat potrzebnych do uzyskania największej liczby zniżek. Pełne zniżki mogą być przyznane już po 3 latach ubezpieczania pojazdu. Inne towarzystwa potrzebują 5 lat do nadania maksymalnych zniżek, a jeszcze inne nawet 8 lub 10 lat.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Młodzi kierowcy, którzy rozpoczynają dopiero przygodę za kółkiem muszą liczyć się z brakiem zniżek oraz zwyżką za wiek. Sprawdziliśmy, ile za ten sam samochód (Opel corsa, rocznik 2008, silnik 1.2) zapłaci 40-latek, a ile 19-latek, który dopiero zdał prawo jazdy.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
350,00 zł* rata od 0 zł
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
419,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
508,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
511,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
611,00 zł* rata od 0 zł
Link4
350,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
419,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
508,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
511,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
611,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 20.08.2022 r., Opel Corsa 1,2 l z 2008 r.

Składki dla młodego kierowcy są czasem nawet 4 razy wyższe niż dla doświadczonego kierowcy. Towarzystwo ubezpieczeniowe uznaje wyższe ryzyko, co ma odzwierciedlenie w składkach.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 19-latka z Opola?
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
918,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1026,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1258,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1335,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1423,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 19-latka z Opola?
Allianz
918,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1026,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1258,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1335,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1423,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 20.08.2022 r., Opel Corsa 1,2 l.

Jak obniżyć składkę dla młodego kierowcy?

Młodzi kierowcy nie muszą płacić bardzo wysokich składek na OC. Mogą je obniżyć. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić:

 • Skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń samochodowych OC. To, że jedno towarzystwo zaoferuje wysoką stawkę, nie oznacza, że inne nie zaproponuje niższej. Warto skorzystać z internetowej porównywarki. W jednym miejscu można porównać wiele towarzystw i wybrać najtańszą opcję. W przypadku OC zakres jest taki sam w każdym towarzystwie.
 • Dopisanie współwłaściciela ze zniżkami za bezszkodową jazdę. Dzięki temu składka znacząco się obniży. Jednak należy pamiętać, że w przypadku spowodowania szkody tym pojazdem, będzie ona zapisana także na koncie współwłaściciela i gdy on będzie ubezpieczał swój samochód, czekać go będzie zwyżka za szkodę.
 • Wybór samochodu z niższą pojemnością. Wybierając pierwszy samochód, można zasugerować się rankingiem cen OC dla marek pojazdów. Warto kupić samochód, który często ma niską składkę OC. Pojemność silnika także ma znaczenie. Aby obniżyć składkę trzeba szukać pojazdów z małym silnikiem. Dzięki temu młody kierowca uniknie zwyżki na pojemność i markę.

Przykład:

Pan Michał w wieku 19 lat zdał prawo jazdy i kupił swój pierwszy pojazd Skoda Fabia 1.2, 2010 rok. Jest to jedna z tańszych marek pojazdów, a dodatkowo pojazd pana Michała miał mały silnik. Młody kierowca sprawdził oferty ubezpieczenia w porównywarce. Najkorzystniejsze było mtu.24 ze składką 1099 zł. Pan Michał zdecydował, że umową darowizny przekaże część pojazdu swojemu tacie i tym samym dopisze go do dowodu rejestracyjnego. Po tym znów sprawdził ceny polis OC. Składka w mtu.24 obniżyła się do 758 zł. Pan Michał tym sposobem sporo zaoszczędził.

Czy warto kupić ochronę zniżek?

Ochrona zniżek może zostać wykupiona do OC. Jednak nie wszystkie towarzystwa oferują taki produkt. Polega to na tym, że przy wznowieniu polisy po szkodzie towarzystwo nie będzie brało jej pod uwagę przy wyliczaniu składki. Należy pamiętać, że ochrona zniżek nie wymazuje szkody z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, z którego dane biorą wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto jednak porównać składki w innych towarzystwach. Czasem cena OC będzie niższa w innym towarzystwie niż w tym, w którym została wykupiona ochrona zniżek. Cena bowiem zależy od wielu czynników. Koszt ochrony zniżek zaczyna się nawet od 10 zł. Produkt oferują m.in. PZU, Warta, Compensa, Wiener, mtu.24.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu bez zniżek

 1. Czy zniżki zebrane przy ubezpieczaniu motocykla liczą się przy OC samochodu?

  Tak. Każdy rok ubezpieczania motocykla jest zapisany w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i dzięki temu można uzyskać niższą składkę OC na samochód.
 2. Czy OC jest obowiązkowe?

  Każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne OC. Określa to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Za brak polisy grozi kara finansowa nakładana przez UFG.
 3. Czy osoba bez prawa jazdy może być właścicielem samochodu?

  Może, jednak trzeba poinformować o tym towarzystwo. Składka z tego powodu może wzrosnąć. Dodatkowo należy podać dane głównego użytkownika do polisy OC.
 4. Czy zniżki OC przechodzą na współmałżonka?

  Niektóre towarzystwa dają taką możliwość. Jednak trzeba pamiętać, że współmałżonek będzie dopisany jako współwłaściciel w polisie i każda szkoda tym pojazdem będzie zapisana także na koncie współmałżonka.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]