Piotr Nowik

Piotr Nowik | 10 lipca 2022

Przepisanie ubezpieczenia OC na inną osobę – kiedy do tego dochodzi?

scrolldown Przepisanie ubezpieczenia OC

Przepisanie ubezpieczenia OC zachodzi, gdy zbywca sprzedaje używany samochód nabywcy. Ma obowiązek przekazać dotychczasową polisę wraz z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu i kluczykami. Jednocześnie nowy właściciel może wypowiedzieć dotychczasową umowę i samodzielnie ubezpieczyć auto w innym towarzystwie.

Co warto wiedzieć – przepisanie ubezpieczenia OC

 1. Zbywca pojazdu powinien przekazać polisę OC nowemu właścicielowi.
 2. Polisę OC po zbywcy można wypowiedzieć, jeżeli rekalkulacja składki będzie niekorzystna.
 3. Umowę do ubezpieczyciela można zgłosić przez formularz internetowy, mejl lub osobiście w placówce.
 4. OC po zbywcy nie wznawia się automatycznie.

OC zawsze przypisane jest do samochodu, a nie do jego właściciela, więc kupując auto, kupujemy go w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem. Polisa „podąża” za autem automatycznie, ale to nie oznacza, że zarówno kupujący, jak i sprzedający nie powinni się nią zainteresować.

Przede wszystkim należy upewnić się, czy samochód na pewno jest ubezpieczony. Dowodem posiadania OC jest dokument potwierdzenia zawarcia polisy, ale jeśli chcemy mieć całkowitą pewność, wówczas ubezpieczenie trzeba sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Na czym polega przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i zgodnie z ustawą przechodzi na nowego właściciela samochodu. Aby przepisać polisę OC na siebie, trzeba poinformować ubezpieczyciela o zmianie własności. W tym celu wystarczy przesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego umowę kupna-sprzedaży lub fakturę. Można to zrobić osobiście w placówce lub wysyłając mejla do towarzystwa.

Czy przepisanie ubezpieczenia OC jest odpłatne?

Samo przepisanie polisy OC jest bezpłatne. Jednak po otrzymaniu umowy kupna sprzedaży, towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki. Jest to związane ze zmienionym ryzykiem wystąpienia szkody. Np. zbywcą jest kierowca, który ma pełne zniżki i żadnej szkody na koncie, a kupującym jest młoda osoba, która nie ma historii ubezpieczenia. Wtedy musi liczyć się z dopłatą składki.

Niekiedy firmy ubezpieczeniowe mimo zmiany ryzyka wystąpienia szkody nie przeliczają ponownie wysokości składki i nowy właściciel może korzystać z OC po zbywcy do końca trwania polisy bez dopłaty. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez towarzystwo ubezpieczeniowe – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Od czego zależy rekalkulacja składki po przepisaniu ubezpieczenia OC?

Rekalkulacja to nic innego jak zmiana wysokości opłaty za polisę z powodu zmiany właściciela pojazdu. Jak to wygląda w praktyce?

Przykład:

40-letni pan Michał jest inżynierem, ma dwoje dzieci, prawo jazdy od 20 lat i od 10 lat ubezpiecza swojego Forda, którym nie spowodował jeszcze żadnej szkody. Pan Michał postanowił jednak rozstać się ze swoim ukochanym autem, które sprzedał 18-letniemu Grzegorzowi. Grzegorz ciągle chodzi do szkoły, dopiero zdał prawo jazdy i jeszcze nigdy nie ubezpieczał samochodu. Ford został oczywiście sprzedany wraz z polisą, która była ważna jeszcze kilka miesięcy.

Zdziwienie Grzegorza było jednak spore, gdy pewnego dnia otrzymał rekalkulację składki, na podstawie której musiał dopłacić do polisy kilkaset złotych. Powód? Jego historia ubezpieczenia była zupełnie inna niż pana Michała, więc i składka została zmieniona, oczywiście na niekorzyść pana Grzegorza. Pan Grzegorz może jednak wypowiedzieć polisę i znaleźć korzystniejszą ofertę.

Przeczytaj poradnik: Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – jak uniknąć problemów?

Jak wygląda przepisanie OC u różnych ubezpieczycieli?

Po zakupie samochodu trzeba poinformować ubezpieczyciela, że zostałeś jego nabywcą. Warto zrobić to niezwłocznie, ponieważ trzeba sprawdzić, czy do polisy nic nie trzeba dopłacić. Sprawdźmy, jak można zgłosić to w różnych towarzystwach. Można udać się do placówki, albo zrobić to przez internet.

UbezpieczycielForma zgłoszenia umowy online
UniqaPrzez formularz internetowy https://form.uniqa.pl/ui/moto/uks
GeneraliPrzez formularz internetowy https://moje.generali.pl/sprzedaz-samochodu.html lub na mejla centrumklienta@generali.pl
CompensaNa adres mejlowy centrala@compensa.pl
PZUPrzez formularz internetowy https://www.pzu.pl/kontakt-i-pomoc/formularze-online/zglos-sprzedaz-przedmiotu-ubezpieczenia lub na adres mejlowy kontakt@pzu.pl
WartaPrzez formularz internetowy https://www.warta.pl/pomoc-i-obsluga/formularz-zmiana-wlasnosci/?produkt=samochod lub na mejla wypowiedzeniaOC@warta.pl
WienerPrzez formularz internetowy https://www.wiener.pl/pl-form-sprzedaz
InterriskNa mejla korespondencja@interrisk.pl
Ergo HestiaPrzez formularz internetowy https://www.ergohestia.pl/kupilem-sprzedalem-samochod/ lub na mejla poczta@ergohestia.pl

Przepisanie OC – jakie obowiązki ma sprzedawca auta?

Po podpisaniu umowy oraz przekazaniu kluczyków i wszystkich niezbędnych dokumentów (dowód rejestracyjny, polisa i karta pojazdu, jeśli była wydana), sprzedający samochód o transakcji musi jeszcze powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe. Powinien to zrobić poprzez przedstawienie kopii umowy kupna-sprzedaży pojazdu wraz z danymi kupującego. W przypadku osoby fizycznej są to: imię i nazwisko imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL nabywcy; a w przypadku firmy: nazwa, adres siedziby i numer REGON.

Na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży pojazdu, sprzedający ma 14 dni. Jeśli tego nie zrobi, może spodziewać się, że ubezpieczyciel prześle mu informację o warunkach ubezpieczenia na kolejne 12 miesięcy, a następnie wezwie do opłacenia składki.

Przepisanie OC – czy nabywca musi kontaktować się z ubezpieczycielem?

Kupujący obowiązków w sumie nie ma żadnych, co nie oznacza, że powinien zupełnie odpuścić sprawę ubezpieczenia zakupionego samochodu. Dla własnego spokoju i we własnym interesie powinien on skontaktować się z towarzystwem, w którym ubezpieczony jest jego nowy pojazd, a powodów tego jest kilka:

 1. Dowie się, czy poprzedni właściciel na pewno opłacił całą składkę, a nie tylko jedną ratę, ponieważ w przypadku tego drugiego rozwiązania, zobowiązanie zapłaty przechodzi na obecnego posiadacza pojazdu.
 2. Upewni się, że polisa została przepisana.Jak opisaliśmy powyżej – ten obowiązek spoczywa na sprzedającym, ale może on go jednak nie dopełnić.
 3. Zapyta o rekalkulację składki.Na cenę OC wpływ ma nie tylko pojazd, ale też historia ubezpieczeniowa właściciela. Teraz jednak on się zmienił, więc towarzystwo ubezpieczeniowe stawkę też może zmienić i dokonać tzw. rekalkulacji. Lepiej o to dopytać, by nie zostać zaskoczonym konsekwencjami finansowymi.
 4. Ewentualnie wypowie ubezpieczenie, jeśli okaże się, że obecna polisa lub rekalkulacja jest dla niego niekorzystna.

Czy opłaca się wypowiedzieć polisę OC zbywcy pojazdu?

Każdy nowy właściciel pojazdu ma prawo wypowiedzieć polisę zakupioną wraz z samochodem i ubezpieczyć samochód w innym towarzystwie. Tylko czy to się opłaca?

By się o tym przekonać, należy skontaktować się z obecnym towarzystwem i zapytać o rekalkulację, a jej wynik porównać z ofertami dostępnymi na rynku. Jeśli okaże się, że znajdziemy tańszą polisę (i w dodatku na rok, a nie tylko okres pozostający do zakończenia umowy zbywcy), warto zastanowić się nad wypowiedzeniem OC.

Należy jednak pamiętać, by w przypadku zmiany ubezpieczyciela, samochód miał ciągłość ubezpieczenia (bez polisy OC nie może zostać ani jeden dzień!), ponieważ grożą za to poważne kary finansowe.

Jest jeszcze jeden argument, który przepowiada za wypowiedzeniem polisy zbywcy, czyli przejętej wraz z samochodem. W przypadku korzystania z tej „starej” polisy, nowemu posiadaczowi pojazdu nie naliczają się zniżki za bezszkodową jazdę. Jeśli więc kierowcy zależy na zbieraniu zniżek, powinien zakupić nową polisę.

Jak znaleźć tanią polisę OC?

Jeżeli rekalkulacja składki jest dla ciebie niekorzystna, warto poszukać innej opcji. Szukanie ofert jest czasochłonne, ponieważ na rynku jest sporo firm ubezpieczeniowych. Jednak nie w porównywarce. Tam, w jednym miejscu, wpisując dane tylko raz otrzymasz kilkanaście propozycji. Zrobisz to z dowolnego miejsca o dowolnej porze.

Przykład:

Pan Dariusz (38-letni kierowca, od 10 lat z bezszkodową historią ubezpieczenia) kupił Opla Insignię 2.0 diesel z 2015 roku. Polisa po zbywcy została zrekalkulowana i musiałby dopłacić 612 zł, aby korzystać z niej przez 3 miesiące. Pan Dariusz poszukał więc tańszego OC.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje tanie OC dla 38-latka z Konina?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
351,00 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
399,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
412,00 zł* rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
478,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
493,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
589,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje tanie OC dla 38-latka z Konina?
mtu24.pl
351,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
399,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
412,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
478,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
493,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
589,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 9.07.2022 r.

Jak widać każda z ofert była tańsza niż kwota, którą pan Dariusz musiałby zapłacić za 3 miesiące korzystania z polisy zbywcy.

O czym trzeba pamiętać, kontynuując ubezpieczenie OC zbywcy pojazdu?

Jeśli jednak zdecydujesz się na pozostawienie polisy zbywcy, musisz pamiętać, że – w odróżnieniu od większości polis – nie przydłuży się ona automatycznie, a to oznacza, że trzeba samemu pilnować dnia jej wygaśnięcia, bo w przeciwnym wypadku czekają nas bardzo wysokie kary.

Dlatego warto znacznie wcześniej zacząć rozglądać się za nową polisą, szczególnie że wówczas ceny powinny być bardziej atrakcyjne. Poza tym będziemy mieli wystarczająco dużo czasu, by przeanalizować wszystkie oferty.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Na składkę OC ma wpływ m.in.:

Na składkę OC ma wpływ m.in.:

Jak zrezygnować z przepisania OC (wypowiedzieć OC zbywcy pojazdu)?

Do towarzystwa ubezpieczeniowego należy przesłać (pocztą tradycyjną lub elektroniczną) wypowiedzenie, które będzie zawierało:

 • nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej,
 • dane osobowe i adres aktualnego oraz poprzedniego właściciela auta,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer polisy,
 • podstawę prawną, czyli art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przepisanie ubezpieczenia OC

 1. Ile jest czasu na zgłoszenie zbycia lub nabycia samochodu?

  Towarzystwo ubezpieczeniowe to nie jedyna instytucja, do której trzeba zgłosić kupno lub sprzedaż auta. Zgłoszenie musisz zrobić także w Wydziale Komunikacji w ciągu 30 dni. W przeciwnym razie grożą kary od 200 zł do 1000 zł.
 2. Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

  Kwoty kar zależą od minimalnego wynagrodzenia w danym roku, długości przerwy w ubezpieczeniu oraz rodzaju nieubezpieczonego pojazdu. Np. w 2022 roku maksymalna kara za ponad 14 dni przerwy przy samochodzie osobowym to 6020 zł, natomiast przy ciężarowym to 9030 zł.
 3. Czy AC przechodzi na nabywcę?

  Zgodnie z ustawą na nowego właściciela przechodzi tylko OC. Ryzyka dobrowolne w tym AC ulegają rozwiązaniu i nie przechodzą na nowego właściciela. Zbywca może zwrócić składkę za niewykorzystany czas ochrony z AC. Natomiast jeżeli nowy właściciel także chciałby mieć AC na swój pojazd, może je wykupić po zakupie auta.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]